شما رسانه‌اید نه رسانا!

01:06 ۶۶ روز و ۲۲ ساعت پیش ایسنا 77 0
شما رسانه‌اید نه رسانا!

انعکاس تحولات بازار ارز در رسانه‌های داخلی به ویژه در چند روز گذشته که با کاهش نرخ دلار همراه بوده است، واکنش‌ها مثبت و منفی زیادی را به دنبال داشته؛ اما در این میان آنچه بیش از هر چیز قابل توجه است انتقاد برخی افراد از رسانه‌های داخلی است که باور دارند رسانه‌ها در مشکلات اقتصادی این روزهای جامعه سهیم هستند.

ایسنا

فارغ از اینکه چقدر این نگاه‌ها و انتقادهای مطرح شده پایه درست و منطقی دارند، این موضوع حائز اهمیت است که به هر دلیلی بخشی از جامعه اعتماد خود را به رسانه‌های داخلی از دست داده است و تصور می‌کند که پشت پرده انتشار هر خبری، دسیسه‌ای نهفته است! در این میان بسیاری از کارشناسان رسانه بر این باورند که شرایط کنونی فضای رسانه‌ای کشور دلایل مختلفی دارد؛ دلایلی که اتفاقا تنها به سال‌های اخیر مربوط نمی‌شود و ریشه در عملکرد رسانه‌ها و متولیان و مسئولان این حوزه در دهه‌های اخیر دارد. از محدودیت‌های رسانه‌ای در انعکاس اخبار روز و دغدغه‌های مردمی گرفته تا عملکرد نامناسب برخی از رسانه‌ها و خبرنگاران به دلیل موضع‌گیری‌های سیاسی و منافع مالی از جمله مهمترین مواردی است که در سال‌های اخیر در فضای رسانه‌ای کشورمان شکل گرفته و حالا ثمره‌ای جز بی‌اعتمادی عمومی را به دنبال نداشته است.
در همین راستا مهدی مطهرنیا ـ کارشناس ارشد علوم سیاسی و آینده پژوه اجتماعی، فرهنگی و ارتباطات سیاسی ـ در گفت‌وگویی با ایسنا، درباره عملکرد رسانه‌های داخلی در پوشش اخبار تحولات بازار ارز، اظهار کرد: رسانه تنها یک رسانا نیست و باید میان رسانه و رسانا تمایز قائل شد. رسانا حامل یک موضوع و انتقال یک ماده و ... است، بدون آنکه در آن دخل و تصرفی انجام دهد. اما رسانه انتقال پیام از طرق گوناگون و در قالب‌های مختلف فناوری‌های ارتباطی است و چون د رآن دخل و تصرف‌هایی صورت می‌گیرد دیگر صرفا رسانا نیست و نقش رسانه را ایفا می‌کند. به بیان دیگر رسانا حامل یا جابجاکننده‌ای است که در کالای حملی یا مخول خود دخل و تصرف انجام نمی‌دهد، در حالی که رسانه همان رسانایی است که در محول خود دخل و تصرف انجام می‌دهد.
او با اشاره به رسالت‌های رسانه، ادامه داد: رسانه باید اطلاع رسانی دقیق از خبرهای موجود و لایه‌های گوناگون حیات اجتماعی بشر داشته باشد؛ در انتقال روندها، رویدادها، تصاویر و رفتارها و کنش‌ها در قالب‌های «خبری» تا حد ممکن امانتدار باشد، دانایی مردم را افزایش دهد و با بهترین و در عین حال سریع‌ترین حالت ممکن اخبار را به افکار عمومی منتقل کند. عملکرد رسانه باید به ‌گونه‌ای باشد که تمام افکار متکثر در بخش‌های گوناگون جامعه و با پیش فرض‌های متفاوت بتوانند اطلاعات مورد نیازشان را در قالب اخبار راستی آزمایی شده، از آن رسانه دریافت کنند. اگر رسانه‌ها به رسالت خبررسانی عمل کنند و برای افزایش دانایی جامعه مخاطبان خود، تلاش کنند می‌توانند فضایی مثبت در انتقال اخبار فراهم کنند و در موضوعات ملی نه تنها اثرات تبلیغی از خود به جای می‌گذارند که اثرات عمیق و اثرگذاری را نیز می‌توانند فراهم کنند.
این کارشناس علوم ارتباطات با اشاره به عملکرد رسانه‌ها در انعکاس اخبار بحران‌ها، خاطرنشان کرد: وقتی که جامعه با بحرانی مواجه می‌شود، رسانه‌ها باید واقعیت‌های موجود را بیان کنند و به گونه‌ای اقدام کنند که خبرهای صحیح از ناصحیح مشخص شود و تصویری که به مخاطب ارائه می‌دهند در تصمیم‌گیری‌های آنها موثر باشد. رسانه باید این امکان را برای مخاطبان خود فراهم کند، که دانش مخاطب پس از مطالعه خبر افزایش پیدا کرده باشد و اطلاعات مفید و قابل آزمون و درستی را به دست آورده باشد.
مطهرنیا در ادامه به تحولات بازار ارز در روزهای اخیر و نحوه انعکاس اخبار آن در رسانه‌های داخلی اشاره و اظهار کرد: اکنون شاهد هستیم رسانه‌های ما نمی‌توانند به دلایل مختلفی به رسالت خود وفادار باشند و بمانند. توجه به وضعیت کنونی جامعه ارتباطات جهان، انتقال سریع اطلاعات، گسترش روزافزون شبکه‌های اجتماعی و ماهواره‌ای و به طور کلی تکثر منابع باعث شده است که رسانه‌های داخلی مغلوب رقیب رسانه‌های خارجی شوند و به همین خاطر هم رسالتشان دو چندان شده است. به همین دلیل است که رسانه‌های داخلی باید بیش از پیش در انعکاس اخبار مورد نیاز جامعه که روی تصمیمات مهم آنها تاثیرگذار است، تلاش کنند تا اعتماد مردم به آنها بیشتر شود و به واسطه این اعتماد، اعتبار پیدا کنند.
او خاطرنشان کرد: اگرچه رسانه‌ها در ایران متکثر هستند، اما از یک منبع اساسی خروج عینی و تعریف عملیاتی پیدا می‌کنند؛ حدود ۲۰ سال است که به طور مستقیم با رسانه‌های داخلی و خارجی در ارتباط بوده‌ام؛ باید بگویم که تنها  در ایران است که روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های با ادبیات و دایره واژگان یکسان، سوالات مساوی را در یک موضوع معین  انعکاس می‌دهند. این نشان می‌دهد که اساسا شبکه‌ خبری ما اگرچه در ظاهر متکثر است، اما در واقع از یک منشا واحد هدایت دارد و تا حدود زیادی کنترل می‌شود. این درحالی است که این نوع تکثر نمی‌تواند مورد قبول تمام رویکردهای موجود در جامعه باشد.
این کارشناس ارشد علوم سیاسی، یادآور شد: وقتی قیمت دلار در کشور ما به سرعت بالا می‌رود، رسانه‌ها از حبابی بودن این افزایش قیمت سخن می‌گویند، اما زمانی که به دلایل مختلف عملیاتی و رسانه‌ای قیمت دلار کاهش پیدا می‌کند، آن را به عنوان یک واقعیت عینی نشان می‌دهند؛ این در حالی است که با افزایش سواد ارتباطاتی و رسانه‌ای مردم و افزایش قدت تحلیل آنها، به مرور همه این تبلغیات نتیجه عکس خواهد داشت و موجب واگرایی بیشتر مخاطبان و به پیروی از آن پایین آمدن اثرگذاری رسانه‌های داخلی در جامعه ملی می‌شود.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

پیروزی برابر بارسلونا؛ ماموریت تقریبا غیرممکن
تاتنهام امشب کار دشواری برای غلبه بر بارسلونا و نهایی کردن صعود خود در نوکمپ دارد.
سورپرایز جالب اوزیل برای هوادار خردسال
مسوت اوزیل، هافبک آلمانی آرسنال، یکی از هواداران پر و پا قرصش را روی سکوهای امیریتس سورپرایز کرد.
جمعه؛ بازی خداحافظی پسر خوب فوتبال ایران
ستاره سایپا روز جمعه پیراهن نارنجی خود را پس می دهد تا شاید بر تن ستاره‌ای دیگر شود.ستاره‌ای از کرج، ملارد و یا هرجای دیگر که برای بزرگ شدن و رسیدن به سطح اول فوتبال کار سختی داشت.
شارژ مالی پارسی‌ها قبل از دیدار با پرسپولیس
در آستانه بازی با پرسپولیس مطالبات بازیکنان و مربیان پارس جنوبی تا سقف ۳۵ درصد از مبلغ قراردادهایشان پرداخت شد.
حمایت بارسا از لئو مسی برابر اظهارات پله
باشگاه بارسونا در توئیتر خود به اظهارات اخیر پله، اسطوره فوتبال برزیل طعنه زده است.
بازگشت مجیدی به استقلال صحت ندارد
عضو کمیته فنی استقلال می‌گوید که باشگاه با همین کادرفنی به کارش ادامه خواهد داد.
چلسی - منچسترسیتی؛ من، توپ هستم!
چلسی در ابتدای هفته در دیداری تاکتیکی و حساس با دو گل موفق شد منچسترسیتی را مغلوب کند.
غلبه السد بر الدحیل در دقایق پایانی
رویارویی حریفان پرسپولیس و استقلال در دیداری معوقه از هفته نهم رقابت‌های لیگ ستارگان قطر با برتری السد در دقایق پایانی همراه شد.
کی‌روش - شفر؛ آتش زیر خاکستر
وینفرد شفر از کارلوس کی‌روش شاکی است و اعتقاد دارد با توجه ویژه و نگاه مثبتی که او همواره به تیم ملی داشته، رفتار سرمربی تیم ملی مناسب نبوده است.
واکنش اینیستا به بی‌انضباطی‌های عثمان دمبله
آندرس اینیستا، کاپیتان سابق بارسلونا، معتقد است شرایط عثمان دمبله در بارسلونا قابل حل است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 1397-09-17
قیمت سکه تمام‌بهار آزادی در بازار تهران ۳ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان شد.
والدین بخوانند-40 نکته تربیتی از منظر قرآن کریم
حجه الاسلام والمسلمین علیرضا توحیدلو؛ چهل نکته تربیتی از منظر قرآن کریم را بیان کرده اند، که در ادامه می خوانید.
گشت و گذار رئیس جمهور آلمان در چین
فرانک والتر اشتاین‌مایر رئیس جمهور آلمان که در سفری شش روزه به چین رفته است از نقاط مختلف شهر گوانگ‌ژو دیدن کرد.
غذا‌های نونی برای شام؛ از کوکو تا فلافل
اگر به دنبال راهی آسان و مناسب برای آشپزی هستید، غذا‌های نونی می‌تواند برای شما بسیار مناسب باشد. در این مطلب طرز تهیه چند غذای نونی خوشمزه را آموزش می‌دهیم تا در این شب‌های سرد پاییزی نوش جان کنید و لذت ببرید.
قدیمی‌ترین پرونده کلاهبرداری در ایستگاه پایانی
تهران- ایرنا- پرونده کلاهبرداری «تعاونی مسکن برق»، یکی از قدیمی‌ترین پرونده‌های دادگستری کل استان تهران به شمار می‌رود که از سال 1382 در دستگاه قضایی مفتوح شد و حالا با حدود 14 هزار شاکی در شعبه ششم دادگاه کیفری یک استان تهران رسیدگی می شود.
70 درصد چاپ آگهی ادارات به روزنامه های محلی واگذار شود
انتصاب اعضای شورای سیاست‌گذاری پنجمین جشنواره جام‌جم
پیکر 'د' مطبوعات ایران به سوی خانه ابدی بدرقه شد
تیترهای  20 آذر ماه روزنامه ابتکار جنوب
تاثیر شگرف بازی بر تکامل مغزی کودکان
سارا خوئینی‌ها بازیگر«آچمز» شد
تلاش احمدی نژادی ها برای تسخیر ایرنا پیش از 88
32 مدال و کسب جایگاه 18استان در المپیاد استعدادهای برتر
میزگرد سواد رسانه‌ای در ایرنا قزوین برگزار شد
جشنواره ملی رضوی از ظرفیت مرز مهران استفاده کند