پسران طلایی ۱۵ سال گذشته؛ پسر طلایی امسال کیست؟

08:35 ۴۵ روز و ۹ ساعت پیش برترین ها 521 0
         پسران طلایی ۱۵ سال گذشته؛ پسر طلایی امسال کیست؟

از سال ۲۰۰۳ تا به امروز فیفا هر ساله به بهترین بازیکن زیر ۲۱ سال جهان جایزه پسر طلایی را اهدا می‌کند. این جایزه در واقع به نوعی توپ طلای بهترین استعداد جهان است و از اهمیت بالایی برخوردار است. سال گذشته این جایزه به کیلیان امباپه فرانسوی رسید و امسال هم او محتمل‌ترین گزینه برای دریافت این جایزه است.

برترین ها

روزنامه اعتماد - بهرام سرگوسرایی: از سال 2003 تا به امروز فیفا هر ساله به بهترین بازیكن زیر 21 سال جهان جایزه پسر طلایی را اهدا می‌كند. این جایزه در واقع به نوعی توپ طلای بهترین استعداد جهان است و از اهمیت بالایی برخوردار است. سال گذشته این جایزه به كیلیان امباپه فرانسوی رسید و امسال هم او محتمل‌ترین گزینه برای دریافت این جایزه است. اما در بین 40 نامزد اعلام شده فیفا، بازیكنان خوب و مهم دیگری هم هستند. نامزد‌های اصلی كسب این جایزه امسال، كیلیان امباپه، وینیسیوس جونیور، عثمان دمبله و ماركوس رشفورد هستند.

دمبله دومین بازیكن گران‌قیمت تاریخ فوتبال است، اما در فصلی كه گذشت بیشتر تحت تاثیر رقم قراردادش بود و فشار رسانه‌ای زیادی به او وارد شد. او هم در فرانسه و هم در بارسلونا یك نیمكت‌نشین بود. البته در شروع فصل جدید دمبله بازی‌های بیشتری را از ابتدا آغاز كرده است.

ماركوس رشفورد هم ستاره فصل گذشته یونایتد و البته تیم ملی انگلیس است. او با وجود سن پایین جوایز متعددی برده است. وینیسیوس هم بازیكن خوب و با استعدادی است؛ اما نكته اینجاست كه او در سطح اول فوتبال اروپا به میدان نرفته است.

او تا سه سال آینده این شانس را دارد تا این جایزه را ببرد، اما امسال اگر سنت‌شكنی نشود، بعید است این جایزه به بازیكنی از لیگ برزیل برسد كه بازی‌های ملی زیادی هم ندارد. در نهایت اگر عملكرد تنها یك سال را ملاك قرار دهیم، كیلیان امباپه با اقتدار مدعی اول كسب این عنوان است. این جایزه توسط روزنامه ایتالیایی توتواسپورت ایجاد شد.

از آن پس روزنامه‌های دیگر چون بیلد (از آلمان)، بلیك (از سوییس)، آبولا (از پرتغال)، اكیپ (از فرانسه)، فرانس فوتبال (از فرانسه)، ماركا (از اسپانیا)، موندو دپورتیوو (از اسپانیا)، تانئا (از یونان)، اسپورت اكسپرس (از روسیه)، د تلگراف (از هلند) و تایمز برای گزینش بازیكن در رای‌گیری شركت می‌كنند.

نكته جالب اینجاست كه تاكنون هیچ دروازه‌بان، مدافع یا هافبك دفاعی برنده این جایزه نشده است. دوناروما نزدیك‌ترین دروازه‌بان به دریافت این جایزه بود، اما امباپه نهایتا او را شكست داد و جایزه را مال خود كرد. تا امروز هشت هافبك و هفت مهاجم این جایزه را برده‌اند و امسال به احتمال قریب به یقین یك مهاجم این جایزه را می‌برد. منچستریونایتد تنها باشگاهی است كه بازیكنانش سه بار این جایزه را برده‌اند و بازیكنان دیگر باشگاه‌ها نهایتا یك‌بار موفق شده‌اند این جایزه را ببرند. در ادامه نگاهی گذرا به سرنوشت برندگان این جایزه داریم. برخلاف انتظار بسیاری از این بازیكنان در آینده موفق نشدند، فاتح توپ طلا بشوند.

2003- رافائل فن در فارت

         پسران طلایی ۱۵ سال گذشته؛ پسر طلایی امسال کیست؟

این بازیكن خیلی زود چهره شد، اما موفق نشد توقعات را برآورده كند. مصدومیت‌های پی در پی
امان او را برید و خیلی زود از تیم‌های بزرگ دور شد .


2004- وین رونی

         پسران طلایی ۱۵ سال گذشته؛ پسر طلایی امسال کیست؟

رونی از معدود بازیكنانی بود كه سطح كیفی‌اش تا 30 سالگی رو به بهبود بود و روند گلزنی‌هایش قطع نشد. او در نهایت موفق شد عنوان بهترین گلزن تاریخ تیم ملی انگلیس و منچستریونایتد را كسب كند.


2005- لیونل مسی

         پسران طلایی ۱۵ سال گذشته؛ پسر طلایی امسال کیست؟

طلایی‌ترین پسری كه این جایزه را برد، لئو مسی بود. پسری كه موفق شد پنج بار فاتح توپ طلا بشود و برای 4 سال پیاپی پادشاه بی‌چون و چرای فوتبال جهان لقب بگیرد. مسی یكی از بهترین بازیكنان تاریخ فوتبال است و كسب این جایزه توسط او اعتبار ویژه‌ای به این جایزه بخشیده است.


2006- سسك فابرگاس

         پسران طلایی ۱۵ سال گذشته؛ پسر طلایی امسال کیست؟

سسك فابرگاس هم از بازیكنانی است كه به نسبت موفق ظاهر شد. او هر چند هرگز در لیست سه نفره توپ طلا جای نگرفت، اما با آرسنال، چلسی و بارسلونا به افتخارات بزرگی رسید.


2007- سرخیو آگوئرو

         پسران طلایی ۱۵ سال گذشته؛ پسر طلایی امسال کیست؟

مهاجم گلزنی كه حالا در رده بهترین مهاجمان تاریخ لیگ برتر انگلیس جای گرفته است. او سطح بالای خود را همواره حفظ كرد، اما مدت‌هاست كه از او نمی‌توان حتی به عنوان یكی از
10 بازیكن برتر جهان یاد كرد.


2008- اندرسون

         پسران طلایی ۱۵ سال گذشته؛ پسر طلایی امسال کیست؟

بازیكن منچستر‌یونایتد. او در 39بازی اولش برای منچستریونایتد حتی یك گل هم نزد.


2009- پاتو

         پسران طلایی ۱۵ سال گذشته؛ پسر طلایی امسال کیست؟

هنوز دقیقا مشخص نیست چه بلایی سر این پسر برزیلی آمد. ستاره تیم میلان و تیم ملی برزیل كه قرار بود یادآور مهاجمان بزرگ برزیلی باشد، خیلی زود از صحنه فوتبال محو شد. اتفاقات عجیب در زندگی خصوصی او كم نیفتاد و خیلی‌ها آن اتفاقات را دلیل اصلی افت فاحش پاتو می‌دانند.


2010- ماریو بالوتلی

         پسران طلایی ۱۵ سال گذشته؛ پسر طلایی امسال کیست؟

بالوتلی ایتالیا را به فینال یورو 2012 رساند و آن تورنمنت اولین، آخرین و تنها تورنمنت خوب سوپرماریو بود. مهاجم فوق‌العاده‌ای كه كمتر كسی شبیه به او بود و به خوبی از پس گل زدن بر می‌آمد، اما به یك‌باره جوری وارد حاشیه شد كه هر چه تلاش كرد، نتوانست از آن خارج شود.


2011- ماریو گوتزه

         پسران طلایی ۱۵ سال گذشته؛ پسر طلایی امسال کیست؟

ماریو گوتزه از آن بازیكنانی بود كه تا دو، سه سال پس از دریافت این جایزه همچنان به درخشش ادامه می‌داد. او یكی از اركان اصلی دورتموند جذاب یورگن كلوپ بود و موفق شد گل قهرمانی آلمان در جام جهانی را به ثمر برساند. انتقال به بایرن مونیخ اما فوتبال او را نابود كرد. گوتزه نیمكت‌نشین بعد از مدتی به تیمش برگشت، اما هرگز آن بازیكن سابق نشد.


2012- ایسكو

         پسران طلایی ۱۵ سال گذشته؛ پسر طلایی امسال کیست؟

ایسكو آلاركون بعد از انتخاب به عنوان پسر طلایی به رئال‌مادرید پیوست. هر چند در چند سال اول حضورش چندان فرصت بازی پیدا نمی‌كرد، اما حالا مهره اصلی مادریدی‌ها شده و جادوی او در میانه میدان این تیم را به عناوین مختلفی رسانده است. ایسكو همچنان در مسیر پیشرفت است و اگر اعتماد بیشتری به او بشود، می‌تواند هر بیننده‌ای را به وجد بیاورد.


2013- پل پوگبا

         پسران طلایی ۱۵ سال گذشته؛ پسر طلایی امسال کیست؟

از پوگبا به عنوان یكی از«over rated»‌ترین بازیكنان جهان یاد می‌شود. بازیكنی كه رسانه‌ها او را بزرگ كرده‌اند. او به عنوان گران‌ترین بازیكن تاریخ در زمان خودش به منچستریونایتد پیوست و هرگز موفق نشد با این تیم به عنوان درخوری برسد. هرچند با فرانسه قهرمان جهان شده و یكی از اركان اصلی تیمش هم بود، اما كارشناسان معتقدند كه انتقال او ارزشی معادل صد میلیون پوند نداشت و منچستر از این انتقال ضرر هنگفتی كرد.


2014 – رحیم استرلینگ

         پسران طلایی ۱۵ سال گذشته؛ پسر طلایی امسال کیست؟

استرلینگ بازیكنی است كه می‌تواند ناجی تیمش باشد، اما در همان بازی می‌تواند تیمش را نابود كند. او ستاره بزرگی نیست و هنوز موفق نشده خودش را به عنوان یك ستاره در جهان فوتبال مطرح كند. رسانه‌ها و كارشناسان همچنان منتظرند او از یك «استعداد» فراتر برود، اما چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد.


2015- آنتونی مارسیال

         پسران طلایی ۱۵ سال گذشته؛ پسر طلایی امسال کیست؟

بازیكن مغضوب ژوزه مورینیو. سرمربی منچستریونایتد معتقد است، آنتونی مارسیال كم‌كاری می‌كند و تمام توانش را برای تیم به كار نمی‌گیرد. دیدیه دشان هم او را به تیم ملی دعوت نمی‌كند و مارسیال قهرمانی تیم ملی كشورش را از تلویزیون تماشا می‌كرد. او هم هرگز در حد یك ستاره ظاهر نشده و معلوم نیست كی بتواند این استعدادی كه دارد را به همه ثابت كند.


2016 - رناتو سانچز

         پسران طلایی ۱۵ سال گذشته؛ پسر طلایی امسال کیست؟

رناتو سانچز بعد از درخشش در تیم ملی پرتغال و قهرمانی با این تیم در یورو 2016 به این جایزه رسید. اما بعدها ثابت كرده كه درخشش او تنها یك جرقه بوده و دوامی ندارد. رناتو بعد از یورو تا امروز حتی در یك بازی هم خوب نبوده و هرگز نتوانسته خودش را اثبات كند.


2017 – كیلیان امباپه

         پسران طلایی ۱۵ سال گذشته؛ پسر طلایی امسال کیست؟

امباپه آخرین برنده این جایزه است و این شانس را دارد تا امسال دوباره این جایزه را كسب كند. اگر این جایزه به او برسد تبدیل به اولین بازیكنی خواهد شد كه در بردن این جایزه دبل كرده است.


گروه های زیر مجموعه چهره ها

چهره های جهانی
چهره های جهانی

آخرین اخبار

فوکوس؛ «سیستینوزیس»، یک بیماری خیلی خاص
در اولین قسمت از برنامه «فوکوس» به سراغ یک بیماری فوق العاده خاص رفته ایم. «سیستینوزیس» یک اختلال نادر ژنتیکی است که اثرات منفی نیز بر روی سیستم‌های بدن مخصوصاً کلیه‌ها و چشم‌ها دارند و اگر دیالیز و یا پیوند کلیه نشوند، زنده نخواهند ماند. پای صحبت های این عزیزان می‌نشینیم.
بیوگرافی آن ماری سلامه، «ساره» حوالی پاییز
آن ماری سلامه بازیگر لبنانی است که در سریال حوالی پاییز نقش آفرینی کرد. در ادامه این مطلب بیوگرافی و عکس‌های اورا ببینید.
زمان نشست خبری برانکو و جلالی اعلام شد
زمان نشست خبری سرمربیان دو تیم پرسپولیس و پیکان اعلام شد.
گزارش تمرین تیم امید
آخرین تمرین تیم فوتبال امید قبل از اعزام به عمان ظهر امروز برگزار شد.
باقری دروازه بان جدید پرسپولیس شد!
تیم فوتبال پرسپولیس تمرین امروز شنبه خود را در حالی انجام داد که مربی سرخپوشان در بازی فوتبال، درون دروازه ایستاد.
ویدال در تلاش برای حضور مجدد در کالچو
رسانه‌ها می‌گویند آرتورو ویدال از حضور در بارسلونا پشیمان است و راهی برای حضور مجدد در فوتبال ایتالیا را دنبال می‌کند.
واکنش نیمار به بازگشت احتمالی به بارسلونا
مهاجم پاری سن ژرمن نسبت به بازگشت احتمالی‌اش به بارسلونا واکنش نشان داد.
وضعیت عجیب نیمکت پرسپولیس مقابل پیکان
با برگزاری مسابقه پرسپولیس در روزهای فیفا و عدم حضور ملی‌پوشان، نیمکت سرخپوشان مقابل پیکان تهران خالی خواهد ماند.
گرو در چه صورتی از استقلال جدا می‌شود؟
مهاجم تیم فوتبال استقلال به دلیل عملکرد ضعیفی که داشته ممکن است از تیمش جدا شود.
توصیه ونگر به پاریسی‌ها برای جذب رمزی
سرمربی سابق آرسنال رمزی را به مسئولان باشگاه پاری‌سن‌ژرمن پیشنهاد کرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آقای حکایتی و هنرمندان در جشن کتابخوان های انزلی
انزلی – ایرنا- بهرام شاه محمد لو 'آقای حکایتی' برنامه کودک دهه 60 و 70 ، کامران رسول زاده شاعر ، نمایشنامه نویس و خالق و خواننده ترانه ی زیبای ' درخت' و حمید نور شمسی روزنامه نگار، فعال حوزه نشر و کتاب در جشن ' تو هم بخوان ' کتابخوانهای انزلی حضور یافتند.
برای ترویج فرهنگ مطالعه نیازمند تعریف جامع هستیم
قزوین - ایرنا - استاندار قزوین گفت: دستگاه های فرهنگی برای ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی با همکاری یکدیگر به تعریف یک مسیر مطالعاتی در جامعه کمک کنند.
جشنواره انار 24 آذر در کاخ نیاوران برگزار می شود
تهران -ایرنا- جشنواره انار استان های غربی کشور برای نخستین بار از 24 آذرماه امسال قرار است در کاخ موزه نیاوران واقع در پایتخت برگزار شود.
سرمایه گذاری خارجی 78 درصد در خراسان جنوبی افزایش یافت
بیرجند - ایرنا - مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی گفت: سرمایه گذاری خارجی جذب شده از ابتدای دولت دوازدهم تاکنون 78 درصد در این استان رشد داشته است.
نوبخت: حقوق کارمندان در سال ۹۸ بیش از سال‌های ۹۶ و ۹۷ افزایش خواهد یافت
رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان این که دولت سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی را رعایت خواهد کرد گفت: در سال ۹۸ میزان افزایش حقوق کارمندان دولت بیش از سال های ۹۶ و ۹۷ خواهد بود.
بیوگرافی آن ماری سلامه، «ساره» حوالی پاییز
جدایی‌های غیر منتظره و روابط پایدار سلبریتی‌ها
محبوب‌ترین غذا‌های ستاره‌های هالیوود
در اینستای ستاره‌های خارجی؛ از جنیفر قطری تا غم «استن لی»
زندگینامه فردریش هگل
استن لی، خالق ابرقهرمانان و اسطوره دنیای کمیک
برترین مدیران عامل دنیا در سال ۲۰۱۸
ستاره‌هایی که به عمل زیبایی خود اعتراف کردند
از ادریس البا جذاب‌ترین مرد ۲۰۱۸ بیشتر بدانیم
بازگشت گروه دخترانه «اسپایس گرلز» بدون «ویکتوریا بکهام»