انتقاد از تجارت چمدانی اتباع بیگانه در کشور

09:36 ۴۴ روز پیش برترین ها 30 0

غلامرضا شرفی (عضو کمیسیون انرژی مجلس) گفت: ارزش پول ملی کشور چند برابر نسبت به پول کشورهای منطقه کاهش و در مقابل، هزینه‌ها افزایش یافته است. در چنین شرایطی، اتباع کشورهای منطقه مانند عراق به دلیل به به‌صرفه بودن خرید در ایران، مایحتاج روزانه خود را از بازار ما تامین می‌کنند. متاسفانه از آنجا که برای کنترل خرید اتباع خارجی از بازار ایران، ساز و کار مشخصی وجود ندارد، این خریدها کاستی‌هایی در منطقه ایجاد کرده است.

برترین ها

خبرگزاری ایلنا: طی روزها و هفته‌های اخیر، گزارش‌هایی از کمبود کالاها و اقلام مصرفی اساسی و روزمره مردم در آبادان و توابع آن همچون اروند منتشر شده است. در این گزارش‌ها ذکر شده که باتوجه به کاهش ارزش پول ملی کشور در قیاس با دیگر کشورهای منطقه، اتباع این کشورها (برای مثال، مردم عراق) در سطح وسیعی، از بازار داخل ایران خرید می‌کنند. حتی گفته شده که برخی فروشندگان بازارهای این شهرها در ازای دریافت ارز، بیشتر متمایلند کالایشان را به اتباع غیرایرانی (عراقی) بفروشند تا خود شهروندان ایرانی.
غلامرضا شرفی (نماینده حوزه انتخابیه آبادان و عضو کمیسیون انرژی مجلس) در این‌باره گفت: ارزش پول ملی کشور ما، طی چند ماه اخیر، چند برابر نسبت به پول کشورهای منطقه کاهش یافته و هزینه‌های مختلف افزایش یافته است. برای مثال، قبلا هزینه کرایه ماشین برای یک نفر از شلمچه به نجف، نهایتا به ۴۵ هزار تومان می‌رسید اما اکنون بالغ بر ۲۰۰ هزار تومان شده است. این امر موجب عدم توازن در عرضه و تقاضا شده به این صورت که براساس ارزش پول اتباع کشور همسایه، کالاهای ما بسیار کم‌بها شده است. در چنین شرایطی، اتباع کشورهای منطقه مانند عراق با توجه به به‌صرفه بودن خرید در ایران، مایحتاج روزانه خود را از بازار ایران تامین می‌نمایند.
برای کنترل خرید اتباع خارجی در کشور، ساز و کار مشخصی وجود ندارد وی اظهار داشت: متاسفانه از آنجا که برای کنترل خرید اتباع خارجی از بازار ایران، ساز و کار مشخصی وجود ندارد، کاستی‌هایی ایجاد می‌شود. گفتنی است در اواسط ماه رمضان، به‌خاطر بالا بودن تقاضا برای اقلام پروتئینی، این اقلام به‌مدت چند روز در بازار، کاملا نایاب شدند. این اتفاق ناشی از آن بود که اتباع بیگانه به راحتی می‌آیند و خرید خودشان را انجام می‌دهند و متعاقبا، صاحبان سوپر مارکت‌ها از بعضی از اقلام مانند روغن، رب گوجه، برنج و مرغ به طور کامل خالی می‌شوند.
بین سبد مصرفی خانوار و هزینه‌کرد زندگی اختلاف فاحشی ایجاد شده شرفی ادامه داد: اکنون قیمت ماهی نیز چند برابر شده است. ماهی شوریده متوسط که زمانی کیلویی بیست‌هزار تومان بود، اکنون با قیمت کیلویی ۶۰-۷۰ هزار تومان نیز یافت نمی‌شود. قیمت ماهی راشگو بالای ۱۴۰-۱۵۰ هزار تومان و ماهی شیر بالای صد هزار تومان است. این قیمت‌ها از توان و اندوخته مردم بیرون هستند. اکنون بین سبد مصرفی خانوار و هزینه‌کرد زندگی روزمره‌ مردم اختلاف فاحشی ایجاد شده است.
وی بیان داشت: به هرحال، براساس حسن همجواری با دیگر ملل و کشورهای منطقه، به این امر مفتخریم که ایران منطقه امنی شده که هم به لحاظ کیفیت و هم خاطر کمیت، به راحتی می‌توان به بازار آن اعتماد کرد اما شرایط توازن به کف جامعه بازمی‌گردد. کف جامعه، مردم هستند؛ یعنی مردم باید حس کنند که در یک تراز نسبی خوب قرار گرفته‌اند. وقتی مردم دست‌شان از اصلی‌ترین و حد متوسط‌ترین امکانات خالی بشود، متاسفانه این توازن نسبت به مردم رشد منفی پیدا می‌کند و باعث می‌شود یکسری دل‌نگرانی‌ها، اجحاف‌ها و بالا رفتن قیمت‌ها، به وجود آید.
باید یک گزارش ملی از منطقه تهیه و به افکار عمومی ارائه شود عضو کمیسیون انرژی مجلس افزود: به‌نظر من، اصحاب رسانه و کارشناسان، باید به این منطقه و شهرهایی مثل آبادان و توابع آن بیایند و تحقیقاتی میدانی در خصوص، وضعیت معیشتی مردم، قدرت خرید آنها و... صورت دهند و آن را در قالب یک گزارش ملی به افکار عمومی ارائه دهند چراکه یک‌چنین اقدامی؛ منشا اثر بیشتری خواهد بود. انجام این دست اقدامات مورد حمایت ما نیز خواهد بود.
وی تاکید کرد: نباید اجازه داد در کشور؛ سلیقه‌ای و جزیره‌ای عمل شود. باید طوری باشد که اقدامات مدیران و تصمیم‌گیران کشور به زیر ذره‌بین آگاهان و ریزبینان برود. رسانه‌ها نباید با کسی در انتقاد کردن تعارف داشته باشند. آنها باید ضعف‌ها و نواقص کار را به اطلاع افکار عمومی برسانند و سلیقه‌ای عمل نکنند.
نماینده مردم آبادان خاطرنشان ساخت: این یک مزیت و افتخار است که کشورهای منطقه به ما اعتماد داشته باشند و از لحاظ کمیت، کیفیت، قیمت و دسترس‌پذیری، بازار کشور ما را برای خرید نیازهایشان انتخاب کنند. حال که اینها را داریم باید از آسیب‌های احتمالی جلوگیری کرده و آنها را تا حد امکان کاهش دهیم. اموری همچون میزان رفت‌و‌آمدها و مبادلات، میزان کالاهایی که معامله می‌شوند، پاسخگویی به نیازهای بازار، امکان عمده‌فروشی و یا خرده‌فروشی در قالب تجارت چمدانی و... را باید مورد بررسی قرار دهیم. اکنون اتباع بیگانه در کشور ما، در حال انجام تجارت چمدانی هستند و ۴۰۰-۵۰۰ دلار خرج می‌کنند و می‌روند.
وی اظهار داشت: من خودم موردی را سراغ دارم که یک خانواده عراقی، دوماه پیش، طی یک سفر دو روزه به ایران به اندازه هفتاد میلیون تومان اقلامی همچون خشکبار، مواد خوراکی، قالی و... خریداری کردند و به کشورشان بردند. چه تعداد از شهروندان ما، قادرند در عرض دو روز، به اندازه هفتاد میلیون خریداری کنند؟! در عرض ۵ سال هم، یک شهروند آبادانی نمی‌تواند هفتاد میلیون تومان خرید کند. یک چنین مسائلی است که به خلاء در بازار داخل کشور دامن می‌زند.
وی تصریح کرد: اینکه بر انجام یک کار میدانی گسترده در این منطقه تاکید دارم، به‌خاطر تنویر افکار عمومی و حتی مسئولان است.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

عجیب‌ترین سپرده‌گذاری جهان!
ر مکانی زیرزمینی حومه شهر انگلیسی "ساسکس" که ضد بمب، اشعه رادیو اکتیو، مقاوم در برابر سیل و دمای آن منفی 20 درجه سانتی گراد بوده ، قفسه هایی حاوی دانه های گیاهان ذخیره شده (19هزار مجموعه برای بیش از 39 هزار نوع گیاه) قرار گرفته که از کشورهای گوناگون جمع آوری شده است.
محمدی: کشتی هیچ‌وقت برای من بدبدرقه نبوده!
درحالی که همچنان همه مشغول گمانه‌زنی در مورد وضعیت فدراسیون کشتی بودند، حمید بنی‌تمیم، سرپرست این روزهای کشتی، حکم سرمربیگری تیم ملی آزاد را برای غلامرضا محمدی صادر کرد.
بیرانوند می‌رود، مظاهری می‌آید
پنجره نقل و انتقالاتی زمستانی 21 آذرماه باز شده و تیم های فوتبال ایران می توانند از این روز وارد بازار نقل و انتقالات زمستانی شوند.
خطیر: سوپرجام را از پرسپولیس پس می‌گیریم
روز گذشته برخی اعضای تیم پرسپولیس ازجمله گرشاسبی، باقری و سیدجلال حسینی راهی سازمان لیگ شدند و سوپرجام را از مسئولان این سازمان تحویل گرفتند که این اقدام، خشم مدیران استقلال را برانگیخت؛ چراکه معتقدند هنوز دادگاه بین المللی CAS به پرونده شکایت استقلال رسیدگی نکرده و احتمالا قرمزها باید جام را پس بدهند!
رهبری‌فرد: قنبرپور شده «یوهان کرویف» پرسپولیس!
کاپیتان پیشین سرخپوشان درباره نایب قهرمانی پرسپولیس در آسیا گفت: اگر قهرمان می‌شدیم، استقلالی‌ها به جای کری خواندن تبریک می‌گفتند.
پاداش بزرگ پرسپولیس در پیچ و تاب تحریم
برای مقدمه، بد نیست یک چرتکه بیندازیم و ببینیم پرسپولیس از هر بازی و هر مرحله‌ی لیگ قهرمانان ۲۰۱۸ چقدر درآمد داشته.
تاوانی که برای برانکو تبدیل به فرصت شد
برانکو ایوانکوویچ طی این چند سال حضورش در پرسپولیس گام بسیار بلند و هدفمندی در جهت ایستادن مقابل بازیکن سالاری برداشته.
گوگل اینترنت امن خود را معرفی کرد
پروژه جدید گوگل موسوم به «Project Fi» به‌صورت خودکار شما را برای هر اتصال به یک وی‌پی‌ان متصل می‌کند. این به معنای حفظ حریم خصوصی و امنیت بیشتر برای کاربران است.
رده بندی کاربران از سوی واتس اپ
واتس اپ فهرست دوستان کاربر را براساس میزان تعامل با آنها رده‌بندی می‌کند. دوستانی که بیشترین ارتباط با کاربر را دارند در بالای فهرست قرار می‌گیرند. به‌گزارش مهر، واتس اپ قابلیت جدیدی ارائه کرده است. این پیام رسان دوستان کاربر را به ترتیب چگونگی تعامل و نوع محتوایی که با آنها به اشتراک گذاشته می‌شود، رده‌بندی می‌کند.
متهم: برادرم قاتل است نه من!
مرد جوانی که به‌خاطر ارتکاب قتل بر سر جای پارک متواری بود پس از بازداشت مدعی شد برادرش عامل اصلی جنایت است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

عکس ساده اما لوکس «سحر قریشی»
سحر قریشی با انتشار این عکس نوشت:زندگی زیباست ساده لباس بپوش، ساده راه برو ولی در برخورد با دیگران ساده نباش زیرا سادگیت را نشانه میگیرند برای در هم شکستن ِ غرورت.
احتساب رایگان مدت سربازی به سوابق بیمه افراد متقاضی
بر اساس استفساریه ماده 95 قانون تأمین اجتماعی مصوب مجلس، افرادی که متقاضی احتساب مدت سربازی به سوابق بیمه خود هستند می توانند بصورت رایگان از این مزایا بهره مند شوند. ‌‌‌‌‌
سنای آمریکا برای قطع فروش تسلیحات به بحرین رای گیری می کند
تهران - ایرنا - سناتور آمریکایی که قطعنامه ای برای قطع فروش تسلیحات به بحرین در سنای آمریکا ارائه کرده است، گفت: امروز (پنجشنبه) برای این قطعنامه رای گیری می شود.
قربون صدقه های خانم بازیگر برای یک گربه -عکس
متین ستوده با انتشار این عکس نوشت: قربون نگاهت با جذبه من.
نظر ۶ نماینده مجلس درباره اظهارات اخیر ˮظریفˮ
برخی از نمایندگان مجلس در واکنش به اظهارات ظریف درباره پولشویی خواستار حضور وی در کمیسیون امنیت ملی مجلس و توضیح درباره اظهاراتش شدند.
۲ علت اصلی کاهش قیمت طلا و سکه
برخورد عجیب با مشترکان پرمصرف آب
تهرانی‎ها روزی ۵ تن دل و جگر می‌خورند
خودروهای ۱۵۰ تا ۲۰۰میلیونی بازار تهران +جدول
خرید هواپیما از ژاپنی‌ها در ازای پول فروش نفت
دلیل کاهش نرخ ارز مسایل اقتصادی نیست
حقوق‌ها در سال آینده چقدر باید افزیش یابد؟
بانک‌پاسارگاد اعلام کرد؛ الزامات تراکنش‌های انتقال وجه شتابی و غیر شتابی
آمادگی بانک سپه برای ارائه خدمات ارزی به واحدهای تولیدی و صادرکنندگان استان زنجان - بانک سپه در کمک به بهسازی و نوسازی مسکن روستایی استان زنجان اول شد
اعلام نتایج قرعه‌کشی نهمین مرحله سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز بانک‌انصار