ترس از بازار خریداران را فروشنده کرد

07:37 ۱۰۶ روز و ۱۲ ساعت پیش برترین ها 97 0

بازار ارز و طلای خیابان فردوسی پایتخت از روزهای قبل شلوغ‌تر است اما این بار نه برای این که خرید کنند. دیروز همزمان با افت شدید و دسته جمعی قیمت‌ها در بازار ارز و طلا صاحبان دلارهای خانگی و سکه به بازار آمده بودند تا قبل از زیان بیشتر موجودی خود را بفروشند.

برترین ها

روزنامه ایران: بازار ارز و طلای خیابان فردوسی پایتخت از روزهای قبل شلوغ‌تر است اما این بار نه برای این که خرید کنند. دیروز همزمان با افت شدید و دسته جمعی قیمت‌ها در بازار ارز و طلا صاحبان دلارهای خانگی و سکه به بازار آمده بودند تا قبل از زیان بیشتر موجودی خود را بفروشند.
این درحالی است که درمیانه روز تنها تعداد انگشت شماری از صرافی‌ها بازبودند و اکثر آنها با نصب کاغذی روی شیشه با عنوان این که خرید و فروش ارز نداریم در مغازه خود را بسته بودند.
همانگونه که هیجان طی روزهای اخیر دلار را به رقم تاریخی 19 هزار تومان رسانده بود، ترس از افت قیمت‌ها که نشانه‌های اولیه آن در بازار نمایان شد، نرخ دلار را به کانال 15 هزار تومان رساند با این وجود هنوز قیمت‌ها در بازار بالاست و نسبت به قیمت واقعی ارز فاصله زیادی دارد. با وجودی که نرخ دلار روی سایت‌های اعلام کننده قیمت کانال 15 هزار تومان را نشان می‌دهد، اما حضور صاحبان دلار خانگی برای فروش، عرضه را افزایش داده و دلالان هم در بازاری که خریداری ندارد.
دلار را با نرخ‌هایی در حدود 12 هزار و 500 تومان خریداری می‌کنند. گرچه طی هفته‌های اخیر خبرهای متعددی درباره احتمال سقوط نرخ ارز منتشر شده بود اما مردم چندان آن را جدی نمی‌گرفتند، ولی خبرهایی که طی روزهای اخیرمنتشر شده است صاحبان ارز را نگران کرده است که مبادا سرمایه‌گذاری آنها در ارز به جای سود به زیان برسد.
برهمین اساس دیروز جنب و جوش زیادی در خیابان فردوسی مشاهده می‌شد. بسیاری از کسانی که به این خیابان آمده بودند فروشنده بودند درحالی که خریدار کمی برای ارز وجود داشت. روی تابلوی صرافی‌ها نیز درطول روز نرخ‌های متفاوتی نشست که پایین‌ترین آن درکانال 15 هزار تومان قرار داشت.
این درحالی است که همچنان دلالان درکوچه پس کوچه‌های خیابان فردوسی کار خود را می‌کنند و نرخ متفاوتی برای ارز دارند. درحالی که دلار در صرافی‌ها درمحدوده 15 هزار تومان قرار داشت دلالان این ارز را 16 هزار تومان نرخ‌گذاری کرده بودند.
روند نزولی قیمت‌ها در بازار نیز شبیه زمانی که قیمت‌ها اوج گرفته بود، ثبات مشخصی نداشته و همچنان نوسان در بازار موج می‌زند به‌طوری که در تابلوی قیمتی سایت‌ها گاهی دلار به کانال 15 هزار تومان می‌رود و گاه به 16 هزار تومان بازمی گردد. اما آنچه مسلم است قیمت‌ها میل به صعود خود را از دست داده است.
افت 2100 تومانی پوند دیروز رنگ تابلوی قیمت در سایت‌ها به‌طور کامل قرمز و کاهشی بود. در زمان تنظیم این گزارش دلار با افت 1619 تومانی 15 هزار و 403 تومان قیمت خورده بود. این درحالی است که تا چند روز پیش دلار نرخ بیش از 19 هزار تومان را هم دیده بود.
همچنین یورو با کاهش 1928 تومانی برروی نرخ 17 هزار و 852 تومان ایستاد. اما پوند با سقوط 2114 تومانی بالاترین افت را تجربه کرد و به 20 هزار و 100 تومان رسید. دراین روز درهم نیز به 4 هزار و 186 تومان رسید که نسبت به روز یکشنبه 455 تومان افت داشت.
افت 240 هزار تومانی قیمت سکه به دنبال افت قیمت‌ها در بازار ارز، بازار طلا و سکه هم روز کاهشی را پشت سرگذاشت. در روز دوشنبه در بازار سکه هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید 240 هزار تومان ارزان شد و به 4 میلیون و 761 هزار تومان رسید. سکه تمام طرح قدیم هم با افت 150 هزار تومانی روی نرخ 4 میلیون و 660 هزار تومان ایستاد.
همچنین نیم سکه به 2 میلیون و 383 هزار تومان رسید که نسبت به روز یکشنبه 140 هزار تومان افت نشان می‌داد. ربع سکه نیز دراین روز 70 هزار تومان پایین آمد و به یک میلیون و 312 هزار تومان رسید. کمترین میزان افت میان سکه‌ها به سکه گرمی اختصاص داشت که با 10 هزار تومان کاهش نرخ 692 هزارتومانی را تجربه کرد.
در بازار طلا نیز شرایط مشابهی وجود داشت. دراین روز هرگرم طلای 18 عیار 37 هزار و 630 تومان کاهش یافت و به 443 هزار و 960 تومان رسید.
رونمایی از چهارمین بسته ارزی ازابتدای آغاز نوسانات ارزی تاکنون بانک مرکزی چهار بسته مختلف برای مدیریت بازار ارز تدوین و اجرایی کرده است. تازه‌ترین این بسته روز یکشنبه رونمایی شد. در این بسته ارزی، سه نکته کلی وجود دارد، اول تأکید بر این‌که کلیه صادرکنندگان غیرنفتی موظفند ظرف سه ماه بعد از صادرات، ارز حاصل از صادرات خود را در سامانه نیما عرضه و یا به ترتیبی که بانک مرکزی معین می‌کند ارز حاصل از صادرات خود را به چرخه اقتصادی برگردانند. این موضوع بارها پیش از این نیز مورد تأکید قرار گرفته بود.
موضوع دیگر این‌که اختیارات لازم به رئیس کل بانک مرکزی جهت مدیریت بازار ارز داده شد؛ به‌طوری که این بانک از طریق بانک‌ها و صرافی‌های مجاز در بازار ارز مداخله و اقدامات لازم برای کنترل نرخ ارز انجام خواهد داد و البته قرار شد تا قیمت مبادله در بازار ارز را نیز به نحو مقتضی اطلاع‌رسانی کند. از سویی دیگر طبق یکی دیگر از مصوبات این جلسه، هر شخص حقیقی و حقوقی با رعایت مقررات بانک مرکزی می‌تواند به هر میزان اسکناس ارز وارد کشور کند.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمران و اشتغال
عمران و اشتغال

آخرین اخبار

پیام خراسان شهرداری ارومیه را شکست داد
مشهد- ایرنا- دیدار روز چهارشنبه تیم های والیبال پیام خراسان و شهرداری ارومیه در مشهد با نتیجه سه بر یک به سود میزبان پایان یافت.
اردوی تیم ملی فوتبال نابینایان در شیراز برپا می شود
شیراز-ایرنا- مربی تیم ملی فوتبال پنج نفره نابینایان و کم بینایان گفت: چهارمین مرحله اردوی آماده سازی تیم ملی به میزبانی شیراز در مجموعه ورزشی بهزیستی این شهر بر پا می شود.
ورزش همگانی در سبد خانوار گنجانده شود
همدان- ایرنا- مدیرکل ورزش و جوانان همدان با تاکید بر اینکه ورزش همگانی باید در سبد خانوار گنجانده شود گفت: چنانچه در ورزش به ویژه همگانی غفلت شود، باید در جای دیگر هزینه آن را پرداخت کنیم.
تکمیل ورزشگاه پنج هزار نفری اولویت طرحهای ملایر است
همدان- ایرنا- معاون استاندار همدان و فرماندار ویژه ملایر بر ضرورت تکمیل و بهره برداری از ورزشگاه پنج هزار نفری این شهر تاکید کرد و گفت: مدت زمان زیادی برای اجرای این طرح بزرگ ورزشی صرف شد که باید هر چه سریعتر روند تکمیلی آن به اتمام برسد.
طرح های ورزشی با سرعت تکمیل شود
همدان- ایرنا- مدیرکل ورزش و جوانان همدان گفت: تلاش برای به سرانجام رساندن طرح ها خوب است اما باید با سرعت بیشتری نسبت به تکمیل آنها اقدام شود.
وزیر ورزش از خادم الشریعه تقدیر کرد
تهران- ایرنا- «مسعود سلطانی فر» وزیر ورزش و جوانان بدنبال درخشش پیاپی «سارا خادم الشریعه» بانوی ملی پوش شطرنج ایران از این بازیکن تقدیر کرد.
3 دختر تنیس باز کهگیلویه 
وبویراحمدبه اردوی کشوری دعوت شدند
یاسوج- ایرنا- رئیس هیأت تنیس روی میز کهگیلویه و بویراحمد گفت: سه دختر تنیس باز این استان برای نخستین بار به اردوی کشوری استعدادیابی دعوت شدند که افتخاری مهم برای ورزش استان است.
هفت کهگیلویه و بویراحمدی به اردوی کشوری هندبال دعوت شدند
یاسوج- ایرنا- مدیرکل ورزش و جوانان کهگیلویه و بویراحمد گفت: 6 بازیکن و یک مربی از این استان به اردوی کشوری آماده سازی منتخبان هندبال پسران دعوت شدند.
4تیم خارجی برای شرکت درجام شهیدهاشمی نژاد وارد مازندران شد
ساری- ایرنا- رییس هیات کشتی شهرستان بهشهر گفت: حدود 50 کشتی گیر از کشورهای روسیه، گرجستان، آذربایجان و ارمنستان به عنوان 4 کشور خارجی شرکت کننده در شانزدهمین دوره رقابت های بین‌المللی کشتی آزاد جوانان جام شهید هاشمی‌نژاد وارد مازندران شد.
تیم والیبال شهرداری تبریز از سد شهروند اراک گذشت
تبریز – ایرنا – تیم شهرداری تبریز از هفته نوزدهم لیگ برتر والیبال باشگاه های کشور مهمان خود شهروند اراک را 3 بر یک شکست داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

رشته های مرتبط با گردشگری در دانشگاه آزاد اردبیل ایجاد می شود
اردبیل - ایرنا - رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل از ایجاد هتل اسکول و نیز تاسیس رشته های علمی و عملی مرتبط با صنعت گردشگری در این واحد علمی خبر داد.
کاهش تبلیغات، زنگ خطری برای رسانه های مکتوب
تهران- ایرنا- معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به چالش کاهش تبلیغات در حوزه رسانه‌های مکتوب اشاره و تصریح کرد: این چالش طنین‌انداز زنگ خطر بزرگی برای رسانه‌های مکتوب است که سهم 15 درصدی تبلیغات را نصیب آنها کرده است.
لیگ فوتسال بانوان یزد با حضور 6 تیم برگزار می شود
یزد - ایرنا - نایب رئیس هیات فوتبال یزد در امور بانوان گفت: برای نخستین بار، لیگ فوتسال قهرمانی جوانان باشگاه های استان ویژه این قشر با حضور 6 تیم از 19 بهمن ماه آینده برگزار می شود.
نقش‌های ماندگار ˮحسین‌ محب اهریˮ -تصاویر
حسین محب‌اهری بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون پس از مدت‌ها دست و پنجه نرم کردن با بیماری سرطان دار فانی را وداع گفت.
نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران استعفا کرد
رشد بهای سکه و ارز + جدول
سهام آسیایی افت کرد
برزیل در سال ۲۰۱۸، ۵ میلیارد دلار غذای حلال صادر کرد
درخشش همراه اول در نخستین جایزه ملی تعالی ارتباطات بازاریابی و برندینگ
بلومبرگ: هند نفت ایران را فقط به پالایشگاه‌های دولتی می‌دهد
نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران استعفا کرد
جزئیات نامه‌نگاری تشکل‌های پوشاک با وزیر کشور
آمار واقعی بیکاری چقدر است؟ +جدول
قیمت سیتروئن C. ۵ در بازار