مسئول نظارت بر قیمت «رب گوجه» کیست؟

14:43 ۲۰۴ روز و ۲۱ ساعت پیش برترین ها 183 0
         مسئول نظارت بر قیمت «رب گوجه» کیست؟

رهاسازی بازار و قیمت‌ها در دولت جناب آقای حسن روحانی و بی خیالی مسئولان وزارتخانه‌های مسئول دربرابر افزایش روزانه قیمت‌ها به جایی رسیده که باید بپرسیم، "مسئول نظارت بر قیمت رب گوجه در دولت حسن روحانی کیست؟ "، تا شاید یک مسئول دردش بیاید و کاری بکند.

برترین ها

خبرگزاری تسنیم: این روز‌ها به مغازه‌ها و فروشگاه‌ها که می‌ریم، فروشنده در واکنش به سوال‌های متعدد ما از چرایی افزایش روزانه قیمت کالا‌های مصرفی جواب‌های سر بالایی می‌دهد و در نهایت با این استدلال که قیمت دلار لحظه‌ای در حال تغییر است می‌گوید، اگر امروز نخری فردا باید با قیمت بالاتر بخری. همین موضوع عاملی شده تا التهاب خرید کالا از ترس گرانی بیشتر در سطح جامعه به وجود آید جالب اینجاست مسئولان امر و واحد‌های نظارتی هم روزه سکوت گرفته و فقط نظاره گر بازار بلاتکلیف کالا‌های مصرفی مردم هستند.

         مسئول نظارت بر قیمت «رب گوجه» کیست؟

البته روند افزایش قیمت کالا‌های مصرفی مردم چند ماهی است که با سرعت بیشتری همراه است و در این شرایط دستگاه‌های متولی تنظیم بازار از جمله وزارت صنعت، سازمان حمایت و تعزیزات و حتی وزارت جهاد کشاورزی لزومی به توضیح درباره این افزایش قیمت‌ها به مردم نمی‌بینند و فقط در این اوضاع بخش خصوصی با دفاع از عملکرد خود سعی در توجیه دلایل افزایش قیمت کالا‌های مصرفی مردم دارد.

نیمه شهریورماه امسال بود که بازار با شوک کاهش عرضه محصولات سلولزی و افزایش قیمت‌ها روبه رو شد به نحوی که قیمت پوشک بچه و بزرگسال در ارزان‌ترین نوع آن از ۱۲ هزار تومان به ۱۷ تا ۲۲ هزار تومان رسید و مردم برای نگرانی از کمبود پوشک بچه خواهان خرید این محصولات شدند.

وزارت بهداشت و چرایی افزایش قیمت پوشک: به ما ربط ندارد

در آن مقطع کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو در موردچرایی افزایش قیمت پوشک به تسنیم گفته بود: بحث توزیع، قیمت‌گذاری و تامین این اقلام با وزارت صنعت، معدن و تجارت است و آن‌ها باید پاسخ دهند، کما اینکه برخی کمبود‌ها نیز می‌تواند به دلیل احتکار باشد، ولی براساس اطلاعات ما، تولید پوشک و نوار بهداشتی توسط تولیدکنندگان داخلی کفاف نیاز کشور را می‌دهد و کشور نباید دچار کمبود این محصولات شود.

جالب اینجاست با توجه به صحبت‌های این مقام مسئول در آن شرایط هیچ کدام از مسئولان وزارت صنعت صحبتی در مورد چرایی گرانی محصولات سلولزی از جمله پوشک بچه مطرح نکردند و تنها انجمن سلولزی با بیان مشکلات خود در مورد ترخیص مواد اولیه پرداخت و از تلاش واحد‌های تولیدی برای مدیریت بازار خبرداد. در حال حاضر با وجود گذشت زمان هنوز وزارت صنعت سکوت کرده و حتی توضیحی برای آرام کردن وضع بازار عنوان نکرده است.

علاوه بر این در چند ماهه اخیر قیمت انواع کالا‌ها از جمله سیب زمینی، لبنیات، گوشت، برنج، دارو، میوه، روغن و حبوبات، هم افزایش پیدا کرده و مردم هر روز با قیمت‌های جدیدی بر روی این کالا‌ها روبه رو هستند. اما سوال اینجاست مسئولان تنظیم بازار کجا هستند و چرا توضیحی در مورد وضعیت بازار به مردم نمی‌دهند.

قیمت رب گوجه ۲.۵ برابر شد

سکوت وزارت صنعت در حالی همچنان ادامه دارد که این روز‌ها قیمت هر قوطی رب گوجه‌فرنگی ۸۰۰ گرمی در برند‌های مختلف بیش از ۲ تا ۳ برابر افزایش یافته به‌طوری که قیمت این محصول که در اسفند ماه سال گذشته کمتر از ۶ هزار تومان بود امروز به ۱۳۸۰۰ تا ۱۸۰۰۰ هزار تومان رسیده است. تولیدکنندگان درباره دلایل افزایش قیمت رب گوجه‌فرنگی را بالا رفتن هزینه‌های بسته‌بندی و افزایش قیمت گوجه‌فرنگی را می‌دانند، اما هنوز در این کالا هم خبری از نظارت بر قیمت گذاری و مدیریت بازار نیست.

به نظر می‌رسد با تشدید تغییرات روزانه قیمت کالا‌های مصرفی مردم باید به دنبال متولی تنظیم بازار و قیمت گذاری کالا‌های اساسی باشند، زیرا از وزارت صنعت که خبری در این رابطه نیست.

قیمت مرغ دوباره از کانال ۱۱ هزار تومان گذشت

قیمت هر کیلوگرم مرغ هم از ۸ هزار ۴۰۰ تومان به ۱۱ هزار و ۱۰۰ تومان رسیده و هر روز نوسانات قیمتی را تجربه می‌کند. این در حالی است که براساس اعلام کارگروه تنظیم بازار، حداکثر قیمت مرغ گرم در بازار نباید از ۸۱۷۵ تومان بیشتر به فروش برسد و در صورتی که نرخ آن بیشتر شود، شرکت پشتیبانی امور دام، ملزم به کنترل قیمت‌ها است، اما مرغداران حداقل قیمت منطقی مرغ را بیش از ۹ هزار تومان می‌دانند.

در اینجا این سوال مهم برای مردم مطرح است که آیا واقعا قیمت گذاری کالا‌ها مکانیزم خاصی ندارند و هرکس فارغ از هیچ گونه نظارتی حق بهم ریختگی بازار را دارد؟ سوالات دیگر اینکه در این شرایط مسئولان کجاهستند؟ چرا خبری از آن‌ها نیست؟ چرا هیچ مسئولی برای آرام کردم مردم و بازار پیدا نمی‌شود؟ شرایط به گونه‌ای پیش می‌رود که انگار در دولت باید برای هر کالا یک مسئول گذاشت و اگر قیمت آن کالا بالا رفت، از آن مسئول دلایلش را پیگیری کرد.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

فیلتر اینستاگرام فعلا در دستور نیست
دبیر شورای عالی فضای مجازی می‌گوید رفتار اخیر اینستاگرام محکوم است ولی فعلا محدودسازی در دستور نیست.
اعترافات قاتل مرد دلارفروش
مردی که با شلیک گلوله به دلارفروشی او را به قتل رسانده بود وقتی پای میز محاکمه رفت توضیح داد که چطور فقر پدر و مهاجرت مادرش زندگی او را نابود و او را به یک قاتل تبدیل کرد.
خداحافظی دو کره‌ای معروف از بازار ایران
بازار لوازم خانگی همچنان روزهای پرالتهابی را می‌گذراند و به اذعان متقاضیان خرید لوازم خانگی، گرانی در این بازار بیداد می‌کند. گرایش خریداران به خرید لوازم خانگی خارجی به‌ویژه تولیدات دو برند «ال‌جی» و «سامسونگ» به‌حدی است که بعضا برخی خانواده‌ها حاضر به پرداخت چندین برابر قیمت واقعی یکی از لوازم خانگی این دو برند هستند.
صعود ملی پوشان اسنوکر ایران به مرحله حذفی رقابت‌های آسیایی
رقابت‌های اسنوکر ده توپ تور رنکینگ آسیایی در مرحله گروهی انجام شد و نمایندگان ایران موفق شدند به مرحله حذفی صعود کنند.
مشخص شدن نتیجه تایم تریل تیمی قهرمانی آسیا یک روز پس از برگزاری مسابقه- ایران آخر شد
پس از یک روز از برگزاری ماده تایم تریل تیمی دوچرخه سواری جاده قهرمانی آسیا مشخص شد تیم ایران آخر شده است.
جستجو برای نجات 4 خدمه لنج غرق شده در خلیج فارس ادامه دارد
بوشهر- ایرنا - رئیس اداره حفاظت و ایمنی اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر گفت: جستجو برای یافتن و نجات 4 خدمه شناوری که ساعت 9.30دقیقه روز سه شنبه در آب های سرزمینی خلیج فارس واژگون شده بود توسط این اداره کل ادامه دارد.
پایان مسابقات گرنک با عنوان ۱۴ و ۲۶ شطرنج‌بازان ایران
نمایندگان شطرنج ایران در مسابقات بزرگ بین‌المللی «گرنک» آلمان عناوین چهاردهم و بیست و ششم را به دست آوردند.
تصادف اتوبوس در کرمان یک کشته و 11زخمی برجا گذاشت
کرمان - ایرنا - مدیر مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان کرمان گفت: بر اثر برخورد اتوبوس با کامیون در محور باغین به جوپار این استان یک نفر کشته و 11 نفر زخمی شدند.
رقابت‌های تیراندازی جام جهانی چین- سبقت‌اللهی فینالیست شد
گلنوش سبقت‌اللهی در تپانچه بادی بانوان رقابت‌های تیراندازی جام جهانی و کسب سهمیه المپیک فینالیست شد.
دومین سهمیه المپیک در تیراندازی پرید- سبقت اللهی هشتم شد
گلنوش سبقت اللهی در فینال تپانچه بادی مسابقات تیراندازی جام جهانی و کسب سهمیه المپیک در چین هشتم شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

واکنش سخنگوی ذوب آهن به پرسپولیسی شدن مظاهری
جمشیدی گفت: در مورد مظاهری هم هنوز هیچ صحبتی نشده، ولی این بازیکن قراردادش در پایان فصل تمام می‌شود و می‌تواند به هر تیمی برود.
ایستاده در گرای صفر نفتی
بر اساس آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی در مورد وضعیت بازار انرژی جهان، آمار مربوط به صادرات نفت ایران در ماه گذشته بالغ بر ۱.۸ میلیون بشکه بوده است.
آخرین وضعیت تورج لارودی و حسن حبیبی
دبیر فدراسیون پزشکی ورزشی درباره آخرین وضعیت تورج لارودی گفت: هرچند این پیشکسوت عرصه رسانه و کارشناس کشتی دچار بیماری عصبی و عضلانی است و فرمان اعصاب به درستی به عضلات نمی رسد، اما تلاش پزشکان بر این است تا بیماری او را کنترل کنند.
دبیر فدراسیون بدنسازی: امیدوارم به قهرمانی آسیا اعزام شویم- نظارت بر باشگاه‌ها بر عهده ما نیست
دبیر فدراسیون بدنسازی می‌گوید نظارت بر باشگاه‌های بدنسازی و برخورد با متخلفین فروش مکمل‌های غیرقانونی بر عهده ما نیست و ادارات کل ورزش و جوانان مسئولیت این کار را بر عهده دارند.
سرقت خانوادگی با نوزاد یک ساله
ماموران انتظامی مشهد با حضور در محل سرقت زن جوانی را دستگیر کردند که نوزادی یک ساله داخل کالسکه را نیز با وسایل سرقتی حمل می کرد و در حال فرار بود.
افزایش قیمت سرسام آور اجاره بهای مسکن- در انتظار مدیریت دولت
روایت وزیر صنعت از روزهای تلخ صنعت خودرو و لوازم خانگی
رویترز: بنزین در آمریکا گران شد
مدل مصرف و قبوض برق مشترکان خانگی چگونه اصلاح می‌شود؟
قیمت جهانی نفت در 4 اردیبهشت 98
نرخ ۴۷ ارز بین بانکی در ۴ اردیبهشت ۹۸
جبران خلاء نفتی ایران در بازار جهانی امکان‌پذیر نیست
امیری: عربستان نمی‌تواند جایگزین نفت ایران شود
صادرات تخم مرغ آزاد شد
برداشت گندم آغاز شد