‌چرا به سمت حذف دلار نمی‌رویم؟!

11:33 ۴۸ روز و ۲۳ ساعت پیش برترین ها 68 0
         ‌چرا به سمت حذف دلار نمی‌رویم؟!

‌عضو انجمن مدرسان اقتصاد مقاومتی کشور با بیان اینکه حذف دلار با راه حل‌هایی مانند پیمان پولی دو جانبه قابل اجراست، عنوان کرد: امروزه خیلی از کشور‌های دنیا برای حذف امپراطری دلار بر اقتصادشان و رفع نگرانی از تحریم‌های دلاری امریکا به سمت حذف دلار از معاملات خود می‌روند.

برترین ها

خبرگزاری ایسنا: ‌عضو انجمن مدرسان اقتصاد مقاومتی کشور با بیان اینکه حذف دلار با راه حل‌هایی مانند پیمان پولی دو جانبه قابل اجراست، عنوان کرد: امروزه خیلی از کشور‌های دنیا برای حذف امپراطری دلار بر اقتصادشان و رفع نگرانی از تحریم‌های دلاری امریکا به سمت حذف دلار از معاملات خود می‌روند.

‌اکبر ابدالی محمدی در توصیف دلایل تورم در کشور اظهار کرد: با توجه به افزایش قیمت‌های اخیر، بحث تورم یک روند رو به افزایش شدیدی دارد، یکی از دلایلی که شاید کمتر مورد بحث قرار گرفته است مشکل وابسته بودن اقتصاد به دلاراست که سبب تورم شدید به نام تورم وارداتی می‌شود، به عنوان مثال آمریکا هر کالایی را که نیاز داشته باشد برای خرید آن دلار چاپ می‌کند و با یک برگه کاغذ و بدون هیچ محتوا و تقریبا رایگان از کشور‌های دیگر کالا به کشور خود وارد می‌کند، لذا این چاپ دلار صادرات تورم و فقر به کشور‌های دیگر است.

         ‌چرا به سمت حذف دلار نمی‌رویم؟!

وی ادامه داد: وقتی دلار امریکا وارد اقتصاد ایران می‌شود، کشور باید متناسب با این دلارو برای استفاده از آن، ریال چاپ کند، این چاپ ریال حجم نقدینگی را افزایش می‌دهد، از طرفی، چون تولید متناسب با این حجم از نقدینگی افزایش پیدا نمی‌کند، در نتیجه سبب تورم و افزایش قیمت می‌شود.

تنها ۳ درصد دلار بالای ۱۶ هزار تومان تبادل می‌شود

عضو انجمن مدرسان اقتصاد مقاومتی کشور در توضیح بحث روانی دلار براقتصاد، گفت: یکی دیگر از دلایل تورم اثر روانی دلار بر اقتصاد ایران است، طبق آماری که مسئولین میدهند حدود ۹۷ درصد از حجم دلاربا قیمت بازار ثانویه و حدود ۸ هزار تومان در حال گردش است و حدود ۳ درصد دلاری که در دست مردم است با قیمت بالای ۱۶ هزار تومان تبادل می‌شود، ولی به دلیل اثر روانی دلار بر جامعه این ۳ درصد دلاری که با قیمت بالا تبادل می‌شود بیشتر از ۹۷ درصدی که در بازار ثانویه به فروش می‌رسد به چشم می‌خورد و باعث ایجاد دل نگرانی است؛ از نظر اقتصادی گران شدن دلار موجود در دست مردم هیچ ارتباطی با مشکلات سیاسی ندارد و صرفا این اثر روانی که روی ذهن مردم ایجاد می‌شود، باعث این اشفتگی است.

چرا به سمت حذف دلار نرفته ایم؟

این مدرس دانشگاه بیان کرد: وقتی چنین مشکلی با دلار داریم چرا به سمت حذف دلار نرفته ایم؟، درصورتی که این عمل با راه حل‌هایی مانند پیمان پولی دو جانبه قابل اجراست؛ امروزه خیلی از کشور‌های دنیا به این نتیجه رسیده‌اند که دلار بر روی اقتصاد آن‌ها امپراطوری میکند و نگران تحریم‌های دلاری امریکا هستند، لذا به سمت حذف دلار از معاملات خود می‌روند، اما با اینکه هزار تومان افزایش دلار فشار روانی زیادی بر روی اقتصاد تحمیل می‌کند، باز هم عزم جدی در مسئولین برای حذف دلار از معاملات خارجی مشاهده نمی‌شود.

یکی از دلایل افزایش تورم عدم حمایت از تولید ملی است

مولف کتاب "اقتصاد مقاومتی؛ تفسیر جهاد کبیر" یکی از دلایل افزایش تورم را عدم حمایت از تولید ملی دانست و افزود: درکشور‌هایی که تولید کالا زیاد است مقدار کالا از میزان پولی که در دست مردم است، بیشتر است، خیلی از کشور‌های غربی به دلیل اینکه کالا زیاد دارند و به سمت یافتن بازار‌های صادراتی می‌روند که همین موضوع باعث کم شدن تورم می‌شود و این کشور‌ها دارای تورم دو تا سه در صد هستند، هرچه تولید بیشتر شود تورم کاهش می‌یابد، اخیرا ایران و اروپا طی سامانه جدیدی قصد دارند در ازای واردات کالا نفت خام را به کشور‌های اروپایی صادر کنند، این روند یک بازی دو سر باخت برای اقتصاد ایران است که طی آن با خام فروشی نفت و واردات کالا باعث به زمین خوردن تولید داخلی می‌شود.

ابدالی با اشاره به افزایش نقدینگی اظهار کرد: نقدینگی به دلایل مختلف اعم از تبدیل دلار به ریال، سود بانکی و خلق پول توسط بانک مرکزی، افزایش یافته است، مردم به دلیل عدم اعتمادی که به سیستم بانکی و دولت دارند، قصد دارند این حجم از نقدینگی را تبدیل به کالا و وسایل دیگری کنند، همین گرایش مردم برای خرید کالا‌های دیگر باعث افزایش قیمت وتورم می‌شود.

احتکار خانگی؛ نتیجه مشکل در نظام توزیع کالا و خدمات

عضو انجمن مدرسان اقتصاد مقاومتی کشور، عنوان کرد: از دلایل دیگر تورم در کشور ما می‌توان به انتظارات تورمی اشاره کرد؛ مردم به انتظار اینکه قیمت کالا در اینده زیاد می‌شود، کالا‌ها را از بازار جمع می‌کنند کم شدن کالا از سطح بازار باعث افزایش تورم و کاهش ارزش پول می‌شود. کسی که کالا را با امید حفظ ارزش پولش می‌خرد، در بلند مدت ضرر می‌کند و بعد از مدتی به دلیل احتکار خانگی ارزش پولش پایین‌تر می‌آید، مردم فکر می‌کنند در اینده قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کند و، چون نگران این افزایش قیمت هستند به سمت خرید کالا هجوم می‌برند و تورمی که قرار است چندین ماه دیگر اتفاق بیافتد امروز به وقوع می‌پیوندد.

این مدرس دانشگاه تاکید کرد: مشکل داشتن نظام توزیع کالا و خدمات باعث احتکار خانگی می‌شود و افزایش قیمت را به دنبال دارد. در همین بحث پوشاک، در اخبار اعلام شده بود که یکی از کارخانه‌ها تولید خود را ۲۵۰ درصد افزایش داده است، ولی باز هم با کمبود پوشاک در بازار مواجه هستیم، همه این‌ها به ترس مردم از تورم بر میگردد که با احتکار خانگی کالا را از سطح بازار جمع می‌کنند.

ابدالی در پایان گفت: فعالیت یا جنگ رسانه‌ای دشمن از جمله شبکه‌های ماهواره‌ای باعث دامن زدن به تورم و افزایش قیمت‌ها شده است، این رسانه‌ها مردم را تحریک به خرید کالا واجناس می‌کنند به این ترتیب باعث کمبود کالا در جامعه می‌شوند و به دنبال آن تورم و گرانی شکل گیرد.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

نتانیاهو سرپرست وزارت جنگ شد و به زودی وزیر خارجه تعیین می‌کند
نخست وزیر رژیم صهیونیستی بعد از شکست در متقاعد کردن وزیر دارایی برای ماندن در دولت، خود پست وزارت جنگ را بر عهده گرفت.
اعتراضات هفت تپه؛ از خیابان تا نماز جمعه
کارخانه کشت و صنعت نیشکر هفت تپه، مجموعه ای که در اخبار این روزها تقریبا صدر نشین است، بواسطه اعتراضات کارگرانی که تا سه سال پیش زیر مجموعه یک نهاد عمومی بودند و حالا خصوصی شده اند و البته می خواهند که دوباره عمومی یا همان دولتی شوند، آن ها مزایایی داشته اند که حالا ندارند، مزایایی نظیر حق لباس کار، بن ماه رمضان و...حقوق مرتب داشتند و ندارند.
طلاق زخمی عمیق بر نهال زندگی زوج های جوان
سمنان - ایرنا - طلاق آسیبی اجتماعی است که قشر جوان جامعه را دچار چالش کرده و ضروریست مسوولان دولتی، قضایی و نمایندگان مجلس برای کاهش آمار این زخم عمیق بر نهال نوپای زندگی زوج های جوان در کشور تدبیرهای هوشمندانه اتخاذ کنند.
تغییرات گسترده در دولت آمریکا توسط ترامپ
رئیس‌جمهور آمریکا در گفت‌وگو با شبکه خبری فاکس‌نیوز، از احتمال سه تا پنج تغییر در پست‌های ارشد دولتی خبر داد.
باقری درمنی در آستانه رهایی از اعدام
وکیل مدافع حمید باقری درمنی متهم پرونده فساد اقتصادی که به اعدام محکوم شده گفت: با شرکت نفت جی به عنوان شاکی این پرونده مذاکراتی را انجام دادیم و احتمالا هفته آینده رضایتنامه نفت جی را روی پرونده می گذاریم.
آمادگی انصارالله برای توقف حملات موشکی و پهپادی به عربستان و امارات
رئیس کمیته عالی انقلاب یمن از آمادگی‌ انصارالله برای توقف عملیات نظامی در تمامی جبهه‌های نبرد با هدف دستیابی به صلح عادلانه و عزتمندانه خبر داد و از تمام بخش‌های رسمی خواست حملات موشکی و پهپادی علیه کشورهای عضو ائتلاف متخاصم را به منظور اثبات حسن نیت خود متوقف کنند.
مدیرکل بیمه سلامت استان فارس استعفا داد
شیراز - ایرنا - یک منبع مطلع مطالب منتشر شده در برخی رسانه ها در زمینه برکناری صابر فرخی لاریجانی از مدیر کلی بیمه سلامت استان فارس را رد کرد و گفت: وی با تمایل و رغبت خود و با استعفا از این مسئولیت کناره گیری کرد.
هشدار توئیتری ترامپ به مهاجران
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا خطاب به پناهجویان هشدار داد که دوران گرفتن و رها کردن منسوخ شده و گرفتن و بازداشت کردن مطرح است.
فوت و مفقود شدن چهار نفر در پی غرق شدن یک لندینگ کرافت ‌
‌یک فروند لندینگ کرافت حامل بار شیشه شب گذشته(27 آبان ماه) در ۷ مایلی آب‌های ابوموسی غرق شد.
افزایش قیمت لوازم خانگی؛ ۸۰ تا ۱۵۰ درصد
سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی از افزایش حداقل ۸۰ درصدی قیمت لوازم خانگی تولید داخل و افزایش بیش از ۱۵۰ درصدی محصولات با برند خارجی در این حوزه خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

عاشقانه هایی که زندگی را به آتش می‌کشند
مجموعه داستان‌ خواب‌های مشکوک از سری کتاب‌های سمر (نسخه سیاه) به شمار می‌آید که توسط مصطفی علیزاده نوشته شده و نشر بان آن را منتشر کرده است.
ترسناک‌ترین فیلم‌های کره‌ای؛ ببینید و جیغ بکشید!
کشور‌های شرق دور مثل ژاپن و کره‌جنوبی هر یک با رویکرد‌های خاص خود، تقریبا از سال ۲۰۰۰ به صورت جدی وارد فیلم‌سازی در ژانر وحشت شده‌اند. البته بر‌عکس ژاپن که توانسته با استفاده از نگاه آتئیستی‌اش به مقوله ترس، سینمای خاص خود را پایه‌گذاری کند و حتی الگوی هالیوود در ژانر وحشت باشد، کره‌جنوبی با توجه به پیشینه و تاریخش، توفیق کمتری داشته است.
شکستن قولنج چه عوارضی دارد؟
شکستن قولنج جزو عادت‌های غلطی محسوب می‌شود که بین مردم بسیار رایج است. قولنج شکستن آسیب‌های جبران ناپذیری را به بدن وارد می‌کند. در ادامه به بررسی این موضوع می‌پردازیم که قولنج چیست و شکستن آن چه عوارضی دارد؟
سندروم سیندرلا؛ بیماری روانی میان دختران جوان
سندروم سیندرلا به معنی نداشتن استقلال و وابستگی مالی، عاطفی، فیزیکی و ... زنان به مردان است. کسانی که با این سندروم و عقده دست و پنجه نرم می‌کنند، افرادی هستند که تفکر غالب و هدف آن‌ها از ازدواج فقط فراهم شدن خواسته هایشان و رسیدن به کمبود‌های زندگی است.
اعتراضات هفت تپه؛ از خیابان تا نماز جمعه
باقری درمنی در آستانه رهایی از اعدام
افزایش قیمت لوازم خانگی؛ ۸۰ تا ۱۵۰ درصد
استمرار اعتراض کارگران هفت تپه مقابل فرمانداری
نحوه اطلاع از مشمول بودن بسته حمایتی
صف‌کشی دوباره برای سبد کالا در خاش
کاهش قیمت ۲۲ ارز در بازار بین بانکی
تحویل ۱۲ هزار خودروی خانواده رنو تا پایان امسال
انتقاد آخوندی به اعدام سلطان سکه
ایجاد ۲۵۰ هزار شغل با حمایت بسیج سازندگی