‌چرا به سمت حذف دلار نمی‌رویم؟!

11:33 ۱۱۵ روز و ۲ ساعت پیش برترین ها 135 0
         ‌چرا به سمت حذف دلار نمی‌رویم؟!

‌عضو انجمن مدرسان اقتصاد مقاومتی کشور با بیان اینکه حذف دلار با راه حل‌هایی مانند پیمان پولی دو جانبه قابل اجراست، عنوان کرد: امروزه خیلی از کشور‌های دنیا برای حذف امپراطری دلار بر اقتصادشان و رفع نگرانی از تحریم‌های دلاری امریکا به سمت حذف دلار از معاملات خود می‌روند.

برترین ها

خبرگزاری ایسنا: ‌عضو انجمن مدرسان اقتصاد مقاومتی کشور با بیان اینکه حذف دلار با راه حل‌هایی مانند پیمان پولی دو جانبه قابل اجراست، عنوان کرد: امروزه خیلی از کشور‌های دنیا برای حذف امپراطری دلار بر اقتصادشان و رفع نگرانی از تحریم‌های دلاری امریکا به سمت حذف دلار از معاملات خود می‌روند.

‌اکبر ابدالی محمدی در توصیف دلایل تورم در کشور اظهار کرد: با توجه به افزایش قیمت‌های اخیر، بحث تورم یک روند رو به افزایش شدیدی دارد، یکی از دلایلی که شاید کمتر مورد بحث قرار گرفته است مشکل وابسته بودن اقتصاد به دلاراست که سبب تورم شدید به نام تورم وارداتی می‌شود، به عنوان مثال آمریکا هر کالایی را که نیاز داشته باشد برای خرید آن دلار چاپ می‌کند و با یک برگه کاغذ و بدون هیچ محتوا و تقریبا رایگان از کشور‌های دیگر کالا به کشور خود وارد می‌کند، لذا این چاپ دلار صادرات تورم و فقر به کشور‌های دیگر است.

         ‌چرا به سمت حذف دلار نمی‌رویم؟!

وی ادامه داد: وقتی دلار امریکا وارد اقتصاد ایران می‌شود، کشور باید متناسب با این دلارو برای استفاده از آن، ریال چاپ کند، این چاپ ریال حجم نقدینگی را افزایش می‌دهد، از طرفی، چون تولید متناسب با این حجم از نقدینگی افزایش پیدا نمی‌کند، در نتیجه سبب تورم و افزایش قیمت می‌شود.

تنها ۳ درصد دلار بالای ۱۶ هزار تومان تبادل می‌شود

عضو انجمن مدرسان اقتصاد مقاومتی کشور در توضیح بحث روانی دلار براقتصاد، گفت: یکی دیگر از دلایل تورم اثر روانی دلار بر اقتصاد ایران است، طبق آماری که مسئولین میدهند حدود ۹۷ درصد از حجم دلاربا قیمت بازار ثانویه و حدود ۸ هزار تومان در حال گردش است و حدود ۳ درصد دلاری که در دست مردم است با قیمت بالای ۱۶ هزار تومان تبادل می‌شود، ولی به دلیل اثر روانی دلار بر جامعه این ۳ درصد دلاری که با قیمت بالا تبادل می‌شود بیشتر از ۹۷ درصدی که در بازار ثانویه به فروش می‌رسد به چشم می‌خورد و باعث ایجاد دل نگرانی است؛ از نظر اقتصادی گران شدن دلار موجود در دست مردم هیچ ارتباطی با مشکلات سیاسی ندارد و صرفا این اثر روانی که روی ذهن مردم ایجاد می‌شود، باعث این اشفتگی است.

چرا به سمت حذف دلار نرفته ایم؟

این مدرس دانشگاه بیان کرد: وقتی چنین مشکلی با دلار داریم چرا به سمت حذف دلار نرفته ایم؟، درصورتی که این عمل با راه حل‌هایی مانند پیمان پولی دو جانبه قابل اجراست؛ امروزه خیلی از کشور‌های دنیا به این نتیجه رسیده‌اند که دلار بر روی اقتصاد آن‌ها امپراطوری میکند و نگران تحریم‌های دلاری امریکا هستند، لذا به سمت حذف دلار از معاملات خود می‌روند، اما با اینکه هزار تومان افزایش دلار فشار روانی زیادی بر روی اقتصاد تحمیل می‌کند، باز هم عزم جدی در مسئولین برای حذف دلار از معاملات خارجی مشاهده نمی‌شود.

یکی از دلایل افزایش تورم عدم حمایت از تولید ملی است

مولف کتاب "اقتصاد مقاومتی؛ تفسیر جهاد کبیر" یکی از دلایل افزایش تورم را عدم حمایت از تولید ملی دانست و افزود: درکشور‌هایی که تولید کالا زیاد است مقدار کالا از میزان پولی که در دست مردم است، بیشتر است، خیلی از کشور‌های غربی به دلیل اینکه کالا زیاد دارند و به سمت یافتن بازار‌های صادراتی می‌روند که همین موضوع باعث کم شدن تورم می‌شود و این کشور‌ها دارای تورم دو تا سه در صد هستند، هرچه تولید بیشتر شود تورم کاهش می‌یابد، اخیرا ایران و اروپا طی سامانه جدیدی قصد دارند در ازای واردات کالا نفت خام را به کشور‌های اروپایی صادر کنند، این روند یک بازی دو سر باخت برای اقتصاد ایران است که طی آن با خام فروشی نفت و واردات کالا باعث به زمین خوردن تولید داخلی می‌شود.

ابدالی با اشاره به افزایش نقدینگی اظهار کرد: نقدینگی به دلایل مختلف اعم از تبدیل دلار به ریال، سود بانکی و خلق پول توسط بانک مرکزی، افزایش یافته است، مردم به دلیل عدم اعتمادی که به سیستم بانکی و دولت دارند، قصد دارند این حجم از نقدینگی را تبدیل به کالا و وسایل دیگری کنند، همین گرایش مردم برای خرید کالا‌های دیگر باعث افزایش قیمت وتورم می‌شود.

احتکار خانگی؛ نتیجه مشکل در نظام توزیع کالا و خدمات

عضو انجمن مدرسان اقتصاد مقاومتی کشور، عنوان کرد: از دلایل دیگر تورم در کشور ما می‌توان به انتظارات تورمی اشاره کرد؛ مردم به انتظار اینکه قیمت کالا در اینده زیاد می‌شود، کالا‌ها را از بازار جمع می‌کنند کم شدن کالا از سطح بازار باعث افزایش تورم و کاهش ارزش پول می‌شود. کسی که کالا را با امید حفظ ارزش پولش می‌خرد، در بلند مدت ضرر می‌کند و بعد از مدتی به دلیل احتکار خانگی ارزش پولش پایین‌تر می‌آید، مردم فکر می‌کنند در اینده قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کند و، چون نگران این افزایش قیمت هستند به سمت خرید کالا هجوم می‌برند و تورمی که قرار است چندین ماه دیگر اتفاق بیافتد امروز به وقوع می‌پیوندد.

این مدرس دانشگاه تاکید کرد: مشکل داشتن نظام توزیع کالا و خدمات باعث احتکار خانگی می‌شود و افزایش قیمت را به دنبال دارد. در همین بحث پوشاک، در اخبار اعلام شده بود که یکی از کارخانه‌ها تولید خود را ۲۵۰ درصد افزایش داده است، ولی باز هم با کمبود پوشاک در بازار مواجه هستیم، همه این‌ها به ترس مردم از تورم بر میگردد که با احتکار خانگی کالا را از سطح بازار جمع می‌کنند.

ابدالی در پایان گفت: فعالیت یا جنگ رسانه‌ای دشمن از جمله شبکه‌های ماهواره‌ای باعث دامن زدن به تورم و افزایش قیمت‌ها شده است، این رسانه‌ها مردم را تحریک به خرید کالا واجناس می‌کنند به این ترتیب باعث کمبود کالا در جامعه می‌شوند و به دنبال آن تورم و گرانی شکل گیرد.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

محمدخانی‌: نوشتند ناصر دیوار چین را فروریخت
مهاجم اسبق پرسپولیس و تیم ملی به خبرورزشی گفت: بیرانوند نشان داد بهترین تبدیل به بهترین دروازه‌بان فوتبال آسیا شده است.
قرارداد جلالی با باشگاه نساجی امضا شد
قرارداد مجید جلالی سرمربی جدید تیم فوتبال نساجی با مسئولان این باشگاه امضا شد.
پیام وزیر ورزش برای تیم کارلوس کی روش
وزیر ورزش و جوانان در آستانه بازی تیم های ایران و چین در پیامی خطاب به ملی پوشان کشورمان گفت: دیوار چین در مقابل اراده شما دوام نخواهد آورد.
والورده: به خاطر بازی ندادن مسی پشیمان نیستم
سرمربی آبی اناری ها به شکست تیمش برابر سویا در جام حذفی واکنش نشان داد. البته او از قرار ندادن نام مسی در فهرست نهایی این دیدار پشیمان نیست.
عراق خواستار حذف قطر شد
فدراسیون فوتبال عراق هم به جمع تیم های شاکی جام ملت های آسیا 2019 پیوست و به صورت رسمی خواستار اخراج میزبان آتی جام جهانی از این رقابت ها شد.
درخواست سایپا برای هافبک سپاهان
سایپا برای جذب جلال علی‌محمدی درخواست رسمی خودش را ارایه کرده است.
دو بازیکن کروات پرسپولیس در تمرین حاضر شدند
دو بازیکن کروات تیم پرسپولیس که یک روز دیر به تهران آمدند در تمرینات امروز این تیم حاضر شدند.
رقیب استقلال در آسیا به دنبال ستاره یوونتوس
تیم الدحیل قطر به دنبال جذب مهدی بن عطیه است.
گل چهل و چهارم ایران را چه کسی به چین می‌زند؟
دومین بازی از مرحله یک چهارم نهایی جام ملتهای آسیا دیداری حساس بین تیم‌های ایران و چین است که امروز در امارات برگزار خواهد شد.
ایگواین: نتوانستم پیشنهاد چلسی را رد کنم
مهاجم آرژانتینی سابق میلان از دلیل انتخاب چلسی سخن به میان آورد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بیانی: فوتبال ایران قابل پیش‌بینی نیست
بازیکن پیشین تیم ملی گفت: اگرچه خط دفاع ما هنوز گلی دریافت نکرده، اما نگران اشتباهات فردی مدافعان تیم ملی هستم.
دوچرخه‌های خودران جای تاکسی‌های اینترنتی را می‌گیرند
به نظر می‌رسد که شرکت اوبر تصمیم گرفته است دوچرخه و اسکوترهای خودران را نیز وارد ناوگان حمل و نقل خود کند.
خصلتی که خداوند آن را دوست دارد
حدیث امام صادق (ع) درباره میانه روی را در اینجا بخوانید.
خبر خوب سایت ازبک برای استقلالی‌ها
سایت چمپیونات ازبکستان نوشت که اسماعیل مهاجم مورد نظر استقلال با تیم ازبک فسخ کرده است.
افتتاح سالن ورزشی اندیمشک پس از ۲۳ سال- استقبال پرشور از جام تختی
رقابت های بین المللی کشتی فرنگی جام تختی از صبح امروز(پنج شنبه) با استقبال بسیار خوب مردم خوزستان در سالن نوساز سروندی اندیمشک آغاز شد.
بسته حمایتی برای دختران کارمند مجرد
کره جنوبی خرید نفت ایران را از سرگرفت
قیمت بازار؛ گوشت ۸۷، مرغ ۱۴، برنج ۲۰ هزار تومان
قیمت دلار به ۱۱۵۱۰ تومان رسید
لغو محدودیت اعتبار ثبت سفارش برخی کالا‌ها
آغاز ماراتن مذاکرات دستمزد ۹۸ کارگران
تکذیب برکناری مدیرعامل هما و سازمان بنادر
زمان افتتاح فاز اول آزادراه تهران - شمال
پیش‌بینی مسیر اقتصاد ایران در سال ۹۸
تبدیل سود روزشمار به ماه‌شمار به نفع بانک‌ها شد