خرید خودرو با دلالی هویت

12:04 ۲۰۵ روز و ۴ ساعت پیش برترین ها 179 0
         خرید خودرو با دلالی هویت

طرح فروش خودرو قرار بود این بار سخت‌گیرانه انجام شود به نحوی که بدون داشتن گواهینامه و مالکیت خودرو برای متقاضیان امکان خرید خودرو در این طرح وجود ندارد. این موضوع موجب شد تا در سایت‌های فروش کالا همچون دیوار، بازار خریدوفروش کد ملی رونق گیرد.

برترین ها

خبرگزاری ایسنا: طرح پیش‌فروش ایران‌خودرو از هفته گذشته آغاز شد. ایران‌خودرو در این طرح در نظر داشت تا بدون حضور دلالان خودرو به طور مستقیم به دست مصرف‌کننده نهایی و واقعی برسد و در این راستا شرایطی را برای پیش‌فروش اعلام کرد. نداشتن خودرو، داشتن گواهینامه و از همه مهم‌تر هر پیش‌فروش تنها با یک کد ملی انجام می‌شود و براین اساس ظرفیت ثبت‌نام، بین روزهای مختلف و متناسب با رقم آخر شماره ملی افراد تقسیم شد.

درحالی‌که این بار دلال‌بازی قرار بود در طرح پیش‌فروش خودرو حذف شود، اما این بار دلالان به شکل دیگری در تبلیغات و صفحات مجازی جولان می‌دهند. "فروش کد ملی برای پیش‌خرید خودرو". و جالب اینکه نرخ‌های متفاوتی را از 200 هزار تومان تا 3 میلیون و بیشتر برای کد ملی خود آگهی کرده‌اند.

         خرید خودرو با دلالی هویت

در بررسی این موضوع خبرنگار ایسنا در تماس با چند نفر از افرادی که در سایت دیوار کد ملی خود را برای فروش آگهی کرده بودند، با ارقام متفاوتی روبرو شد.

"رقم آخر کد ملی‌ام 2 است و 2 میلیون تومان فروشنده‌ام و خودرویی به نامم نیست و در کافی‌نت برای ثبت‌نام قرار می‌گذارم و بعد از ثبت‌نام پول را به‌طور کامل دریافت می‌کنم"

از وی در خصوص اینکه به شماره ملی بیشتری نیاز دارم پرسیدم، گفت: "در سایت دیوار فروشنده کد ملی زیاد است".

آگهی دیگری با کد ملی صفر. "کدملی خود را بین 2.5 تا 3 میلیون تومان می‌فروشم و گواهینامه دارم و خودرو به نامم نیست".

آگهی دیگری با کدملی 3 "این کد ملی همسرم است و یک میلیون تومان فروشنده‌ام و هم حضوری و هم به صورت اینترنتی امکان ثبت‌نام دارم".

آگهی فروش کدملی با رقم 6 "سه میلیون تومان فروشنده‌ام و ماشینی به نامم نیست". از وی در مورد اینکه در دیوار با نرخ کمتری کد ملی خود را آگهی داده‌اند، می‌پرسم "

پاسخ می دهد: از نرخ‌ها به صورت دقیق اطلاع ندارم به‌طور اتفاقی در دیوار متوجه شدم مردم کد ملی خود را می‌فروشند و قیمت‌ها متغیر بود. با اینکه نیاز به خودرویی ندارم، من هم کد ملی خود را برای فروش آگهی کردم".

آگهی دیگری با کد 7 "کد ملی خود را 200 هزار تومان می‌فروشم نیاز مالی دارم، ماشین به نام خودم است اما اگر شرط ایران‌خودرو نداشتن خودرو باشد کد ملی همسرم را می‌فروشم"

آگهی فروش کد ملی و قیمت‌های آن متغیر است و گویا مردم می‌خواهند از کد ملی خود که نشان هویت آن‌ها در کشور است نیز در شرایط فعلی اقتصادی، پولی به دست آورند.

دلالی‌ها به نمایندگی‌های شرکت‌های خودروساز برمی گردد

بیات، یکی از بنگاه‌داران اصفهان در این خصوص به خبرنگار ایسنا، گفت: در شرایطی که ایران‌خودرو طی چند روز گذشته پیش‌فروش خودروهای خود را آغاز کرده، علاوه بر نمایشگاه داران و مردم عام نیز برای خرید اقدام کرده‌اند و با توجه به اینکه ثبت‌نام از طریق کد ملی است، مردم اقدام به خریدوفروش کد ملی خودکرده‌اند.

وی در خصوص تبعات فروش کارت ملی برای پیش‌خرید خودروها از سوی مردم، اظهار کرد: زمانی که فردی خودرویی را به نام شخص دیگری ثبت‌نام کند و بعدا مراحل قانونی آن انجام نشود، احتمال سوءاستفاده و کلاه‌برداری وجود دارد و در این شرایط ممکن است فرد از انتقال خودرو به شخصی که پول را پرداخت کرده، امتناع کند.

وی با اشاره به شرط شرکت‌های خودروساز مبنی بر اینکه هر کد ملی یک‌بار می‌تواند ثبت‌نام کند، گفت: متاسفانه بیشتر این دلالی‌ها به خود نمایندگی‌های شرکت‌های خودروساز برمی‌گردد.

بیات با بیان اینکه سال‌های گذشته اکثر بنگاه‌ها با خرید به‌صورت سبدی از نمایندگی‌ها درصدی تخفیف دریافت می‌کردند، افزود: در حال حاضر بنگاه‌دار به‌راحتی نمی‌تواند خودرو ثبت‌نام کند و مردم عادی نیز شاید یک یا دو خودرو ثبت‌نام کنند، اما اکنون نمایندگی‌های ایران‌خودرو به صورت خرید کارتکس خودروها را ثبت‌نام می‌کنند به گونه‌ای که خودرو به نام فرد مشخصی نیست و بعد از ثبت‌نام، به صورت تک‌تک و با قیمت روز به مردم عادی فروخته می‌شود.

وی با انتقاد بر اینکه متأسفانه قیمت‌هایی که شرکت‌های خودروساز برای پیش‌فروش اعلام کرده‌اند، غیرمنطقی و بسیار بالا است، گفت: متاسفانه پیش‌فروش خودرو بدون قیمت نهایی و زمان دقیق تحویل، غیرقانونی است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا در پیش‌فروش خودرو مباحثی چون حمایت از حقوق مصرف‌کننده رعایت نمی‌شود و در عمل این قانون زیرپا گذاشته‌شده است، گفت: متأسفانه در این شرایط یا وزارت صنعت توان مقابله و برخورد با نمایندگی‌های شرکت‌های خودروساز را ندارد و یا اینکه دلال‌بازی شرکت‌های خودروساز و تخلفات پیش‌فروش خودرو، برای وزارت خانه منفعت دارد.

بیات با تأکید بر اینکه در حالی شرکت‌های خودروساز زمان تحویل خودروهای پیش‌فروش شده را سال آینده اعلام کرده‌اند که انبارهای آن‌ها پر از خودرو است، اما می‌خواهند به قیمت بالاتر و روز بفروشند.

این بنگاه‌دار خودرو با اشاره به اینکه در حال حاضر قیمت خودرو در حدود 2 تا پنج میلیون تومان کاهش یافته است، افزود: در حال حاضر در بازار آزاد خودروهای کارکرده و دست‌دوم و مدل‌پایین همچون پژو 206، پراید و پارس خریدوفروش می‌شود.

پیش‌خرید خودرو با کد ملی شخص دیگر خلاف است

رییس اتحادیه فروشندگان خودرو اصفهان نیز در خصوص فروش کدملی برای خرید خودرو به خبرنگار ایسنا، گفت: خریدوفروش کدملی در اصفهان شاید در مقایسه با تهران کمتر باشد و اصفهانی‌ها به تبعیت از مردم پایتخت، شماره ملی خود را می‌فروشند.

حمیدرضا قندی با تاکید بر اینکه در فروش کد ملی و پیش‌خرید خودرو به نام شخص دیگر، سند خودرو به نام کد ملی که ثبت‌نام با آن انجام شده، زده می‌شود و به‌طورقطع مردم در زمان انتقال سند دچار مشکل خواهند شد، گفت: پیش‌خرید خودرو با کد ملی شخص دیگر خلاف است و تبعات این موضوع افزایش شکایات مردم به اتحادیه و دادگاه در آینده خواهد بود.

وی افزود: به فرض مثال وکالتی از طرف مقابل برای انتقال سند گرفته شود، با این وجود احتمال کلاه‌برداری و از بین رفتن مال مردم وجود دارد.

رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو اصفهان با تاکید بر اینکه مردم مقصر افزایش دلال‌بازی و هجوم دیگران به سمت خرید خودرو و یا هر کالایی که گران می‌شود، هستند، تصریح کرد: به‌طورقطع پیش‌فروش شرکت‌های خودروساز هنوز در بازار آزاد هیچ تأثیری نداشته و در حال حاضر این شرکت‌ها تعهدات پیش‌فروش سال گذشته خود را انجام می‌دهند و خودروهایی که اکنون ثبت‌نام می‌شوند را سال آینده تحویل می‌دهند.

وی بابیان اینکه بنگاه‌داران در پیش‌فروش خودروها خودرویی را ثبت‌نام نکرده‌اند، اظهار کرد: تمام پیش‌خریدها از سوی مردم و مصرف‌کنندگان و خود نمایندگی‌ها انجام می‌شود، بااین‌وجود این طرح‌ها تاثیری در بازار آزاد نداشته و قیمت‌ها بدون تغییر و مشخص است و دیگر شاهد قیمت‌های نجومی نیستیم.

قندی با اعتقاد بر اینکه در شرایط افزایش بی‌رویه نرخ دلار هنوز قیمت خودروهای داخلی به دو برابر نرخ قبلی خود نرسیده است، گفت: هنوز قیمت پراید، پارس و یا پژو دو برابر نشده است درحالی‌که قیمت خودرو ال 90 با نرخ دلار فعلی باید به 250 میلیون تومان برسد.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

کلاس زبان تضمینی در آموزشگاه زبان سخن برتر
ویژگی‌های یک آموزشگاه زبان خوب چیست؟ این روزها در همه شهرها به ویژه شهرهای بزرگ شاهد افزایش تعداد آموزشگاه زبان هستیم. رشد جمعیت و نیاز مردم به فراگیری زبان و برقراری ارتباط با دیگر نقاط دنیا، باعث شده تا شاهد افزایش تقاضای ثبت‌نام در آموزشگاه‌های زبان باشیم که خود این مسئله هم بر بیشتر شدن تعداد آموزشگاه‌ها تأثیرگذار بوده است.
انعقاد توافق‌نامه شرکت‌های تأمین سرمایه امین و تجارت الکترونیکی ارتباط فردا
شرکت‌های تأمین سرمایه امین و تجارت الکترونیکی ارتباط فردا توافق‌نامه همکاری امضا کردند.
چرا از ایران نرفتم
«به دفعات با این سوال روبه‌رو شده‌ام که چرا از ایران نرفتید؟ شما که در دوران تحصیلات تکمیلی خود در خارج از کشور سابقه کار در رشته تخصصی خودتان را دارید و به سهولت می‌توانید اشتغال و زندگی خوبی داشته باشید، چرا از این فرصت‌ها استفاده نکرده‌اید؟»
بفرمائید شعبه پیاده‌رو!
فروش پوشاک در تهران وارد مرحله جدیدی شده؛ در این روش نوظهور دیگر احتیاج به اتاق پرو ندارید و لازم نیست بعد از شنیدن قیمت‌ها با رودربایستی بگویید: «می‌رویم دوری در بازار بزنیم و برگردیم.»
برنامه دو سال آینده کاخ سفید علیه ایران
شرایط بحرانی روابط آمریکا و ایران به تدریج وخیم‌تر می‌شود. اقدام بی‌سابقه آمریکا مبنی بر قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در فهرست سازمان‌های تروریستی نشانه‌ای از جدی‌تر شدن ابعاد خصومت دولت آمریکا نسبت به جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌آید.
بازخوانی قصه مریم؛ ۱۵ سال پس از آن شب تلخ
چند قدمی بیشتر به چشمه نمانده اما انگار بدنش دیگر نمی‌خواهد همراه او بیاید. سطل خالی توی دستش سنگینی می‌کند؛ درد در تمام سرش می‌پیچد. کرختی و سوزش بر نیمی از بدنش مستولی می‌شود و دیگر همه جهان سیاه می‌شود.
پاسخ شرکت کره‌ای به گزارش یک روزنامه
در پی انتشار گزارشی در روزنامه فرهیختگان درباره خروج تدریجی دو شرکت کره‌ای از بازار ایران، روابط عمومی سامسونگ جوابیه‌ای منتشر کرد.
آمریکایی‌ها وارد بازی نظامی با ایران نمی‌شوند
نماینده ایران در سازمان ملل گفت: این که همه مسائل و مشکلات اقتصادی را بخواهیم به برجام ارتباط دهیم یا به یک توافق دیگر بین‌المللی، یا این که بگوییم اگر در آینده به فلان کنوانسیون بپیوندیم، وضع اقتصادمان بدتر می‌شود، از مباحثی است که به صورت غیر تخصصی با آن برخورد می‌شود.
صانعی: در سفرهای برون مرزی، ورزشکاران هدف سرویس‌های امنیتی هستند
سرپرست اداره کل حراست وزارت ورزش وجوانان اصل فعالیت‌های این دفتر را پیشگیری و حاکم کردن رفتار انقلابی و اسلامی در حوزه حراست عنوان کرد.
احسان حدادی: هدفم مسابقات جهانی است- با پرتاب ۶۸ متر می‌توان روی سکوی جهانی رفت
احسان حدادی گفت: همه هدف من مسابقات جهانی است، گرفتن مدال در مسابقات جهانی باید بالاتر از رکورد ۶۷ متر باشد و پرتاب ۶۸ متر قطعاً می‌تواند روی سکوی جهانی برود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آلبوم موسیقی «پرواز پرنده» منتشر می‌شود
آلبوم موسیقی «پرواز پرنده» با آهنگسازی و تنظیم مهدی عطاریان و خوانندگی مهدی قربانی، امیر محسنی و مهدی عطاریان در دسترس مخاطبان قرار خواهد گرفت.
واکنش سخنگوی ذوب آهن به پرسپولیسی شدن مظاهری
جمشیدی گفت: در مورد مظاهری هم هنوز هیچ صحبتی نشده، ولی این بازیکن قراردادش در پایان فصل تمام می‌شود و می‌تواند به هر تیمی برود.
ایستاده در گرای صفر نفتی
بر اساس آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی در مورد وضعیت بازار انرژی جهان، آمار مربوط به صادرات نفت ایران در ماه گذشته بالغ بر ۱.۸ میلیون بشکه بوده است.
استاندار فارس: واحدهای صنعتی غیر فعال به چرخه تولید بازگردند
شیراز- ایرنا- استاندار فارس گفت: آن دسته از واحدهای صنعتی که بنا به دلایلی غیر فعال هستند باید با همکاری بانک صنعت و معدن به چرخه تولید بازگردند.
آخرین وضعیت تورج لارودی و حسن حبیبی
دبیر فدراسیون پزشکی ورزشی درباره آخرین وضعیت تورج لارودی گفت: هرچند این پیشکسوت عرصه رسانه و کارشناس کشتی دچار بیماری عصبی و عضلانی است و فرمان اعصاب به درستی به عضلات نمی رسد، اما تلاش پزشکان بر این است تا بیماری او را کنترل کنند.
ازسرگیری سیر قطارهای باری در محور جنوب
پیامدهای تحریم نفتی ایران برای ترامپ: از انتخابات دور بعد تا روابط با چین و کره
دریافت کد رهگیری برای معاملات مسکن مهر الزامی شد-حذف دلالان سرپایی
قیمت قطعات یدکی خودرو باز هم گران شد
کاهش 50 درصدی تاخیرات پروازهای نوروزی ˮهماˮ
رشد منفی کالاهای منتخب صنعتی در دی ماه 97 - خبری از آمار نهایی تولید در سال 97 نیست
عربستان نمی‌تواند در چارچوب اوپک جای خالی نفت ایران را پر کند
توضیحات شرکت توانیر درخصوص دلیل قطع برق ورزشگاه در بازی ذوب آهن - الوصل
جزئیات اصلاح مدل مصرف برق با ابلاغ تعرفه سال 98- چگونه هزینه برق را کاهش دهیم؟
قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98-02-04