چه‌کسی برای تصدی وزارت کار مناسب‌تر است؟

13:32 ۲۰۱ روز و ۴ ساعت پیش برترین ها 136 0
         چه‌کسی برای تصدی وزارت کار مناسب‌تر است؟

یک کارشناس مسایل اقتصادی و اجتماعی معتقد است که مجلس شورای اسلامی به‌جای تفکیک مجدد وزارتخانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی که به گستردگی مجدد دولت و تحمیل هزینه‌های مضاعف جابجایی منجر می‌شود، فردی چابک و استراتژیک محور را در رأس امور وزارتخانه قرار بدهد تا از ظرفیت تشکل‌ها و تیمی قوی از مدیران استفاده کند.

برترین ها

خبرگزاری ایسنا: یک کارشناس مسایل اقتصادی و اجتماعی معتقد است که مجلس شورای اسلامی به‌جای تفکیک مجدد وزارتخانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی که به گستردگی مجدد دولت و تحمیل هزینه‌های مضاعف جابجایی منجر می‌شود، فردی چابک و استراتژیک محور را در رأس امور وزارتخانه قرار بدهد تا از ظرفیت تشکل‌ها و تیمی قوی از مدیران استفاده کند.

زهرا ممتاز قمشه‌ای به اقدام اخیر کمیسیون اجتماعی مجلس در موافقت با تفکیک وزارت کار اشاره و اظهار کرد: مجلس شورای اسلامی به جای تفکیک مجدد وزارتخانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی یا سایر وزارتخانه‌ها که به گستردگی مجدد دولت و تحمیل هزینه‌های مضاعف جابجایی، سلاختمان و حقوق مدیران وکارمندان منجر می‌شود، بهتر است فردی چابک و استراتژیک محور را در رأس امور وزارتخانه قرار بدهد که این فرد از وجود تشکل‌ها و تیمی قوی از مدیران بهره گیرد.

         چه‌کسی برای تصدی وزارت کار مناسب‌تر است؟

وی افزود: در این فرایند این تشکل‌ها می‌توانند مورد نظارت کامل مجلس قرار داشته باشند و تحقیق و تفحص دوره‌ای از آن‌ها صورت گرفته و اقداماتشان رصد و پایش شود.

این کارشناس با تاکید بر نقش موثر تشکل‌های کارگری در رشد و توسعه اقتصادی و بهبود فضای کسب و کار گفت: وقتی از توسعه پایدار اقتصادی صحبت می‌شود، یعنی رونق و پایداری کسب و کار‌های غیردولتی و این امر زمانی رخ می‌دهد که دولت‌ها به لحاظ ابعاد کوچک بوده، بنگاه دار نباشند و تنها از راه مالیات درآمد کسب کنند و مشارکت مردم در اقتصاد بیش از دولت باشد.

ممتاز ادامه داد: امروز جامعه جهانی بیش از پیش به اهمیت نقش تشکل‌ها در بسیاری از عرصه‌ها و فضا‌های تصمیم گیری، توانمندسازی و تسهیل امور، انجام فعالیت‌های کارآفرینانه و توسعه بنگاه‌های اقتصادی پی برده است و اذعان دارد که اتحادیه‌ها، تعاونی‌ها، اتاق‌ها و انجمن‌های کارگری و کارفرمایی در پیگیری یک دستور کار برای تولید ثروت و یا ایجاد شغل در اولویت قرار دارند.

بر همین اساس دولت و مجلس نیز با در نظر گرفتن نقش و جایگاه تشکل‌ها و انجمن‌ها باید از وجود آن‌ها در خلق ثروت، ایجاد شغل، افزایش بهره‌وری بنگاه، رشد و توسعه اقتصادی، بهبود فضای کسب و کار و بسیاری از سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها به نحو شایسته بهره‌برداری کنند.

او متذکر شد: در تمام دنیا، تشکل‌های کارفرمایی در شرایط خاص، اغلب به دلایل متفاوت، متحول شده‌اند؛ مثلا در اروپا، تشکل‌های کارفرمایی در همان زمانی سربرآوردند که اتحادیه‌های کارگری رشد کرده و بر روابط صنعتی تمرکز کردند.

تشکل‌های کارفرمایی در بیش‌تر کشور‌ها به سازمان همکاری اقتصادی و توسعه تعلق داشتند و سازمان‌هایی با تمرکز کامل بر روابط صنعتی باقی ماندند، اما آن وضعیت اکنون دگرگون شده و تشکل‌های کارفرمایی کشور‌های توسعه‌یافته با تمام امور یا بیش‌تر عرصه‌های سیاستی مؤثر بر کسب و کار برخورد می‌کنند و به سازمان‌های کسب و کار و کارفرمایی تبدیل می‌شوند.

ممتاز درعین حال وجود سازمان‌ها و تشکل‌های خوش‌کارکرد کسب و کار را پیونددهنده بین بنگاه‌ها و دولت در سطح خرد و کلان دانست که در تثبیت فضای کسب و کار حیاتی هستند و افزود: در حال حاضر بخش خصوصی و تعاونی فقط یک نقش اصلی برای بازی کردن ندارند بلکه سهم عظیمی در تقویت جوامع دارای رفاه و با ثبات را بازی می‌کنند. یک کسب و کار وقتی رشد می‌کند که کارگران و مشتریان در آن رشد کنند، بنابراین کسب و کار در جوامع خوش کارکرد، برای بازیگران اقتصادی و بشریت، بهتر و اثربخش‌تر کار می‌کند.

این کارشناس مسایل اقتصادی و اجتماعی در پایان با تاکید بر ضرورت استفاده از ظرفیت تشکل‌های کارگری در مسایل مربوط به حوزه روابط کار و منافع جامعه کارگری، تاکید کرد: تشکل‌ها اعم از اتحادیه‌ها، اتاق‌ها و انجمن‌ها به دلیل توانایی در شناسایی موانع رشد بنگاه و فرصت‌های اقتصادی، اعمال فشار بر تولید کالا‌های عمومی و نقشی که در کاهش بی‌ثباتی سیاستی دارند، بهترین منابع اطلاعاتی برای دولت‌ها در سیاست‌سازی به شمار می‌روند، به شرط آنکه دولت‌ها تنها بر چاه نفت خیمه نزده و تشکل‌ها به فکر سیاست بازی و کسب منافع فردی نباشند.

کمیسیون اجتماعی مجلس در جلسه اخیر موافقت خود را با لایحه تفکیک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی که پیش‌تر از جانب دولت ارسال و با مخالفت نمایندگان مجلس روبه رو شده بود، اعلام کرد.

این در حالی بود که اعضای این کمیسیون در ۱۳ شهریورماه جاری جداسازی وزارت کار را موجب سردرگمی مردم و ایجاد مشکلات بیش‌تر برای وزارتخانه عنوان کرده بودند. چرخش موضع کمیسیون اجتماعی مجلس در شرایطی صورت گرفته که قرار است طی روز‌های آینده وزیر پیشنهادی تعاون، کارو رفاه اجتماعی از سوی رییس جمهور به مجلس معرفی شود و این مساله شائبه سردرگمی و بلاتکلیفی بیش‌تر این وزارتخانه را قوت بخشیده است.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

هلال نیمه شعبان، امید دل ها- فرنگیس حمزه یی*
بندرعباس- ایرنا- هلال نیمه ماه شعبان رسید و داغ دلهای پاک و مومن به یاد میلاد طلوع خورشید، مهدی موعود(عج) صاحب عصر و الزمان به امید ظهورش باز نو شد.
دوشنبه و سه شنبه خلیج فارس مواج است
بندرعباس- ایرنا- کارشناس پیش بینی اداره کل هواشناسی هرمزگان گفت: روز‌های دوشنبه و سه شنبه در مناطق دریایی استان در محدوده جزیره های خلیج فارس و تنگه هرمز دریا مواج است.
دانلود آهنگ‌های تولد از بیپ موزیک
آهنگ تولد ویژه ایام شادی و تولدهای عزیزان ما یکی از بهترین موزیک‌های شاد است که می‌توانیم برای یکدیگر پخش‌ کنیم.
80 میلیارد ریال اعتباربرای مقابله با ملخ های صحرایی نیاز است
بندرعباس-ایرنا- رییس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان گفت: از اواخر سال گذشته هجوم ملخ های صحرایی به استان آغاز شد که تاکنون اقدام هایی در این زمینه صورت گرفت و اکنون برای مقابله با آن به اعتبار 80 میلیارد ریال نیاز است.
کمک به سیل‌زدگان با تبلیغ روی ساک دستی‌های پارچه‌ای
با تبلیغ روی ساک دستی‌های پارچه‌ای چگونه می‌توانیم به سیل‌زدگان کمک کرده و در ساخت سیل بندها نیز سهیم باشیم؟
فاکتورهای تاثیرگذار بر قیمت لیفتراک
چند قاعده کلی وجود دارد که باید در هنگام ارزیابی قیمت لیفتراک مورد توجه قرار گیرد. لیفتراک یک سرمایه‌گذاری مهم برای هر کسب‌وکار محسوب می‌شود.
رییس اداره راهداری: برف راه 60 روستای شهرستان ورزقان را بست
تبریز - ایرنا - رئیس اداره راهداری ورزقان اعلام کرد: راه‌ ارتباطی بیش از 60 روستای شهرستان ورزقان بر اثر بارش سنگین سنگین برف بسته است.
سه راه ارتباطی در سیستان همچنان بسته است
زاهدان- ایرنا- معاون مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: براثر جاری شدن سیلاب ورودی از رودخانه هیرمند در شمال استان همچنان سه مسیر ارتباطی شهر دوست محمد - بی بی دوست، دوست محمد - بنجار و راه روستای سنجرانی به روستای فخیره بسته است.
همه چیز در ارتباط با هواپیمایی امارات
ماجرای شرکت هواپیمایی امارات، داستانی شبیه به سیندرلاست... همه چیز خیلی ساده شروع شد. درست در اواسط دهه ۸۰ این شرکت هواپیمایی کارش را با دو هواپیمای اجاره‌ای شروع کرد و سال‌ها گذشت و این ایرلاین به یکی از بهترین شرکت‌های هواپیمایی دنیا تبدیل شد. استانداردهایی که هواپیمایی امارات برای راحتی و احساس رضایت مسافران در نظر گرفته، آن‌قدر در سطحی عالی منحصربه‌فرد است که شاید در دنیا بی‌نظیر باشد.
تولید تنها نماند- ژاله گرگانی*
سنندج - ایرنا - تولید شامل چرخه ای است که با اتکا به چهار محور اصلی دولت، بخش خصوصی، مردم و تولید کننده می چرخد، از این رو برای رونق آن نیازمند حمایت مصرف کنندگان و حامیان بخش دولتی است تا با کیفی سازی، در راه استحکام استقلال کشور گام بردارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

معاون نخست وزیر روسیه راهی سوریه شد
مسکو - ایرنا - معاون امور نظامی نخست وزیر روسیه برای دیدار با بشار اسد و بررسی آخرین تحولات میدانی سوریه راهی دمشق شد.
مسابقات بین المللی تنیس آی تی اف جونیورز در اصفهان آغاز شد
اصفهان - ایرنا - مسابقات بین المللی تنیس آی تی اف جونیورز2019 « ITF juniors 2019 » با حضور 80 تنیسور ایرانی و خارجی روز شنبه در باشگاه تنیس آپادانا ورزشگاه 22 بهمن اصفهان آغاز شد.
انفجاری در نزدیکی وزارت مخابرات افغانستان رخ داد
تهران - ایرنا - منابع خبری افغانستان امروز شنبه از وقوع یک انفجار در شهر کابل پایتخت افغانستان خبر دادند و منابع رسمی دولت از وقوع تیراندازی در نزدیکی محل انفجار گفتند.
دانلود سریال سال‌های دور از خانه (شاهگوش ۲) از سبزپندار
سریال سال‌های دور از خانه در واقع اولین اسپین آف ایرانی است که با کارگردانی مجید صالحی ساخته شده است. این سریال بر اساس سریال شاهگوش ساخته شده و در واقع اسپین آفی از سریال شاهگوش می‌باشد و می‌توان آن را شاهگوش ۲ دانست.
محسن رضایی: رهبر انقلاب خواسته‌اند در مجمع تحول ساختاری صورت گیرد
جزئیات دیدار هیئت پارلمانی ایران با رئیس مجلس لبنان
حضور جوانان لبنانی‌ در مناطق سیل زده خوزستان + فیلم
از پمپئو تا هدیه تهرانی؛ ماهیگیری از سیل برای متهمان جاسوسی +عکس
رئیس‌جمهور وارد اهواز شد
نظر نماینده مجلس درباره حضور نیروهای مردمی در مناطق سیل زده
آقای جهرمی، حق‌الناس اینست!
نامه رحمانی فضلی به تابش-اتخاذ تمهیدات فوری برای اسکان موقت و دائم سیلزدگان
درخواست همکاری پاکستان از ایران برای مقابله با تروریست‌ها
تشریح آخرین وضعیت واگذاری سرخابی‌ها از زبان یک نماینده