سکوت دولت و میدان‌داری غیردولتی‌ها

08:37 ۴۳ روز و ۲۱ ساعت پیش برترین ها 33 0
         سکوت دولت و میدان‌داری غیردولتی‌ها

سید محمدعلی ابطحی رییس دفتر رییس‌جمهوری دولت اصلاحات در روزنامه اعتماد نوشت: واقعیت درون کارتابل‌ها همواره با آنچه در ذهن جامعه وجود دارد، متفاوت است. مسوولان دستگاه‌های دولتی معمولا پشت میز‌ها نشسته‌اند و آمار و ارقام را در کارتابل‌های‌شان می‌بینند یا اگر پیشرفته شده باشند که نشدند این آمار و ارقام را در مانیتور‌های پیش چشم‌شان مشاهده می‌کنند

برترین ها

سید محمدعلی ابطحی رییس دفتر رییس‌جمهوری دولت اصلاحات در روزنامه اعتماد نوشت:

واقعیت درون کارتابل‌ها همواره با آنچه در ذهن جامعه وجود دارد، متفاوت است. مسوولان دستگاه‌های دولتی معمولا پشت میز‌ها نشسته‌اند و آمار و ارقام را در کارتابل‌های‌شان می‌بینند یا اگر پیشرفته شده باشند که نشدند این آمار و ارقام را در مانیتور‌های پیش چشم‌شان مشاهده می‌کنند در صورتی که هم برداشت جامعه از این اطلاعات متفاوت است و هم واقعیت‌ها با این اطلاعات کارتابلی.

به این معنا که بخش زیادی از آنچه در کارتابل‌ها اتفاق می‌افتد در جامعه رخ نمی‌دهد. بنابراین ذهنیت جامعه و تفکر آن همیشه تحت تاثیر اطلاعاتی است که در اختیارش قرار می‌گیرد نه آنچه در کارتابل‌ها وجود دارد.

         سکوت دولت و میدان‌داری غیردولتی‌ها

همین رابطه اطلاعات کارتابلی مسوولان با واقعیات جامعه بود که باعث شد در دوران سیدمحمد خاتمی بحث سخنگویی دولت به صورت جدی مطرح شود.

اولین سخنگو هم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یعنی دکتر مهاجرانی بود. البته به صورت طبیعی هم وزارت ارشاد این رسالت را برعهده دارد که متاسفانه در دولت حسن روحانی دقیقا همین وزارتخانه یکی از ساکت‌ترین و کم‌حرف‌ترین وزارتخانه‌ها بود در حالی این وزارتخانه به صورت ذاتی رسالت سخنگویی و تبیین و توضیح فرهنگی و مطبوعاتی را برعهده دارد. در واقع این ضعف بیش از حد وزارت ارشاد، در لال بودن دولت هم تاثیرگذار بوده است.

در دوره دوم ریاست‌جمهوری آقای خاتمی هم دبیر هیات دولت یعنی عبدالله رمضان‌زاده، سخنگوی دولت شد. این انتخاب با این استدلال بود که در داخل کمیسیون‌ها و در صحن رسمی هیات دولت بحث‌ها زیادی مطرح می‌شد و اتفاقات مختلفی رخ می‌داد که باید به گوش جامعه می‌رسید و اگر به گوش جامعه می‌رسید، می‌توانست حلال مشکلات باشد. به همین دلیل دبیر هیات دولت انتخاب شد تا جزییات اتفاقات درون دولت را بازگو کند.

در واقع تعیین منصبی به عنوان سخنگوی دولت برای توجه و اهمیت دادن به افکار عمومی بود. اهمیت دادن به «سخنگویی» در هر سیستمی و در هر بخشی از حکومت نشانه موفقیت آن بخش در جلب اعتماد عمومی است که متاسفانه شاید یکی از بدترین نمرات سخنگویی یا جلب اعتماد عمومی را دولت روحانی داشته است که می‌توان این‌گونه تعبیر و تحلیل کرد که این بی‌خیالی نسبت به افکار عمومی به معنای بی‌توجهی به مردم و قبول نداشتن پشتوانه مردمی است.

دولتی که با پشتوانه مردم تلاش کند حتما باید به «حرف زدن» و «سخن گفتن» و «افکار عمومی» توجه بیشتری داشته باشد. حسن روحانی هم چند بار تلویحا دولت خود را لال اعلام کرد که البته تعبیر درستی است. در طول زمان کمترین صحبت را دولت با مردم داشته است. این سخن گفتن فقط به معنای داشتن سخنگو نیست بلکه تک تک اعضا و وزرا باید این رسالت جمعی دفاع از دولت را برعهده داشته باشند و نباید این موضوع را رسالت فردی و بخشی پنداشت.

در زمان سیدمحمد خاتمی به دلایلی که شرح داده‌شد، تصمیم گرفت سخنگویی برای دولت تعیین کند، اما باید بدانیم که شرایط فعلی کاملا با دوران خاتمی متفاوت است؛ در این شرایط همه رسانه در اختیار دارند، همه اعضای جامعه رسانه‌ها را می‌خوانند و دسترسی‌ها زیاد شده است. طبیعی است هر چه دولت سکوت بیشتری داشته باشد و کمتر صحبت کند فضا را برای دستگاه‌های دیگر باز می‌گذارد و دستگاه‌های دیگر حاکمیتی هم از این فرصت استفاده می‌کنند که البته قابل تقدیر است. در این میان، اما این روند ظلم در حق مردمی است که نگاه متفاوتی دارند.

از این جهت باید «سخن نگفتن» دولت با مردم را ظلم در حق آن‌ها دانست که در حال حاضر جریان‌های افراطی که پشتوانه اندکی در جامعه دارند صدای بلندتری هم دارند که باعث می‌شوند صدای اکثریت مردم نادیده گرفته شود.

همچنین اتفاقات روزمره اقتصادی که در جامعه وجود دارد با اینکه با مسوولیت مستقیم دولت نیست یا دست کم همه مسوولیت آن به عده دولت نیست، اما رقبا همه این مسوولیت را در غیاب «سخن گفتن» به گردن دولت می‌اندازند.

دولت نه سخنگو دارد نه وزرا حاضرند صحبت بکنند و نه اگر صحبت می‌کنند، حرمت کافی برای مردم قائلند و در بعضی از موارد سخن گفتن‌شان هم مورد پذیرش مردم نیست. در مجموع باید گفت: کمترین نمره ارتباطی را دستگاه دولتی موجود می‌گیرد و این فضا را برای دستگاه‌های غیردولتی باز می‌کند.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

نگاهی به بازیکنان اهل آمریکای جنوبی لیگ برتر
۵ گلزن این هفته جزیره بازیکنان آمریکای جنوبی بودند.
سرمربی سابق بارسا، مربی سال لیگ آمریکا
تاتا مارتینو، سرمربی سابق بارسا، که هدایت تیم آتلانتا یونایتد را برعهده دارد، به عنوان مربی سال 2018 رقابت های MLS انتخاب شد.
محرومیت داور به‌دلیل استفاده از سنگ، کاغذ، قیچی
یک داور در انگلیس برای تعیین زمین و توپ، از سنگ، کاغذ قیچی استفاده کرد.
جباری: وزیر ورزش انگار مدیرعامل پرسپولیس بود
علی جباری رئیس کمیته پیشکسوتان استقلال از رفتارهای دوگانه وزیر ورزش در قبال این تیم حسابی دلخور و معتقد است کسانی در استقلال حضور دارند که در گذشته ریشه این تیم را زده‌اند
ملاقات کروات‌ها با رئیس‌جمهور خبرساز
اعضای تیم ملی کرواسی پس از افتخارآفرینی در جام‌جهانی ۲۰۱۸ امروز ملاقات ویژه‌ای با رئیس‌جمهور کشورشان داشتند.
آلگری: توپ طلا حق رونالدو است
ماکسی آلگری، سرمربی ایتالیایی یوونتوس ابراز امیدواری کرد رونالدو توپ طلای فرانس فوتبال را از آن خود کند.
مأیوس شدن کاربران از عملکرد فنی آیفون ۱۰ آر
پس از مأیوس شدن کاربران از پرفورمنس پایین آیفون 10 آر گفته می‌شود عرضه آیفون در فصل اول 2019 حدود 15 تا 20 درصد کاهش را تجربه خواهد کرد.
۱۰ شهر برتر جهان
موسسه بین المللی و تحقیقاتی رزونانس «Resonance» که به صورت دوره ای رده بندی شهرهای جهان از نظر کیفیت زندگی را اعلام می کند مسکو پایتخت روسیه را در رده ششم لیست خود قرار داده است.
خودروهای بدون زنجیرچرخ در هراز زمینگیر شدند
رئیس اداره راه وشهرسازی بخش لاریجان شهرستان آمل گفت که تداوم بارش برف طی 24 ساعت گذشته باعث مشکلاتی برای تردد وسایط نقلیه بویژه خودروهای بدون زنجیرچرخ در گردنه های کوهستانی جاده هراز شد.
بطحایی: می‌توان عطش کنکور را کم کرد
وزیر آموزش‌ و پرورش معتقد است با انتخاب دانش‌آموزان براساس سوابق تحصیلی می‌توان عطش کنکور را کم کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

5 استثنایی که می توانید به نامحرم نگاه کنید
چشم را دروازه دل نامیدن، چرا که آنچه از این دریچه وارد وجود شخص می شود، گاهی او را به سر منزل سعادت و گاه به ورطه سقوط و ذلت می کشاند. دل آنچه را که از طریق چشم می بیند و حس می کند، مورد تحلیل قرار داده و زمینه را برای پاسخ در برابر شرایط موجود و حرکت برای کسب و تصرف آن شرایط و اقناع آن فراهم می نماید و در حقیقت این سخن درستی است که «هر آنچه دیده بیند دل کند یاد» حالا فرق نمی کند که آن نگاه به صواب بوده و مجاز و یا ناصواب بوده و غیر مجاز.
نمایی متفاوت از قله دماوند- عکس
نمایی متفاوت از قله دماوند در زیر قابل مشاهده است.
شناسایی حمله قلبی جدی تنها با یک برنامه
یک برنامه جدید به تازگی برای گوشی‌های هوشمند توسعه یافته که می‌تواند تعیین کند آیا کاربر در معرض حمله قلبی جدی قرار دارد یا خیر!؟
کودکان چگونه قران حفظ می‌کنند؟
آیا خدایی که آتش را بر ابراهیم گلستان کرد با خدایی که در زندگی‌های ما وجود دارد، فرق می‌کند؟ اگر پاسخ این است که خدا فرق نمی‌کند، پس چرا آتش زندگی ما گلستان نمی‌شود؟
جاسازی مواد داخل دمپایی!- عکس
کشفیات جدید پلیس پیشگیری تهران بزرگ.
ضرر آخوندی به بیت‌المال
پاسخ به ظریف با منطق خودش!
کانال جایگزین اروپا برای سوئیفت دروغ بود؛ حتی به شکل نمادین!
بولتون: می‌خواهیم صدای ناله ایران بلند شود
نقض کامل برجام برخلاف وعده مقامات دولتی
برخی کشورها اراده‌ای برای مقابله با آمریکا ندارند
درخواست ملانیا از ترامپ: ریکاردل را اخراج کن
پاسخ قاسمی به اظهارات بولتون: «ایران آزاری» دارد
حبیبی: مردم وعده‌های غیرقابل انجام را از مسئولان نمی‌پذیرند
سوئیفت: از اینکه نتوانستیم بی‌طرف باشیم متأسفیم!