رسالت مخالفان FATF چیست؟

09:57 ۱۱۲ روز و ۲۳ ساعت پیش برترین ها 101 0
         رسالت مخالفان FATF چیست؟

فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: پرداخت هزینه تبعات عدم الحاق با FATF بر دوش مردم است. وقتی ما نتوانیم خود را با روابط تجاری جهانی هماهنگ کنیم، طبعا هزینه‌اش را باید مردم روی افزایش قیمت کالا‌ها بپردازند.

برترین ها

خبرآنلاین: مهلت قانونی شدن لوایح چهارگانه الحاق به FATF رو به پایان است. دو «لایحه پالرمو» و «لایحه اصلاح قانون مبارزه با پول‌شویی» امروز در مجمع تشخیص مصلحت نظام و دو «لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم» و «لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم» در مجلس شورای اسلامی در انتظار تعیین تکلیف هستند.

اما مخالفان پروپاقرص این لوایح همه توان خود را بسیج کردند تا جلوی الحاق ایران به FATF را بگیرند. این مخالفان گرچه به ظاهر داعیه انقلابی‌گری دارند و می‌خواهند نزد افکارعمومی قهرمان جلوه کنند، اما به یک سئوال مهم حاضر نیستند پاسخ دهند و آن سئوال اینکه مسئول نپیوستن به FATF کیست و چه مرجعی باید تبعات این اتفاق را پاسخ گوید.

         رسالت مخالفان FATF چیست؟

علی صوفی عضو کابینه دولت اصلاحات و فعال سیاسی اصلاح طلب می‌گوید: «مخالفان FATF امروز حرفی می‌زنند و توجه هم به بعد نمی‌کنند. حتی شاید هدف از کارشکنی و سنگ اندازی مقابل الحاق به FATF این باشد که دولت به مشکل بیفتد بنابراین معتقدم به هیچ وجه آن‌ها تبعات عدم الحاق به FATF را نخواهند پذیرفت».

دولت چهار لایحه را برای پیوستن ایران به FATF تقدیم مجلس کرد و این لوایح در مراجع مختلف حاکمیتی از جمله شورای عالی امنیت ملی مورد بررسی کارشناسی قرار گرفتند و تمام مصالح کشور در تهیه و تدوین آن‌ها لحاظ شده است بنابراین در صورت الحاق ایران به این معاهده، دولت خود را پاسخگو می‌داند، اما اگر زور مخالفان پیوستن به FATF بر موافقان بچربد، چه کسی باید پاسخگوی تبعات عدم الحاق به FATF باشد؟

کسانی که مخالف الحاق به FATF هستند، حتی شاید ندانند با چه مخالفت می‌کنند. یک هراسی در آن‌ها از جهانی شدن، توسعه ارتباط بین المللی و عادی شدن روابط ایران با سایر کشور‌های وجود دارد. به عبارت دیگر مخالفان، الحاق به FATF را نوعی غرب پرستی می‌دانند و به همین خاطر با لوایح چهارگانه مخالفت می‌کنند.

در بین مخالفان کم هستند کسانی که دیدگاه کارشناسی دارند و گاهی به صدا و سیما می‌آیند و جزئیات دلایل مخالفت خود را بازگو می‌کنند، اما در رسانه‌ها و فضای مجازی این طور نیست. البته در گذشته‌ها نیز افرادی بودند که با هر تکنولوژی جدید و پدیده نویی ابتدا مخالفت می‌کردند، اما بعد آن را می‌پذیرفتند. امروز هم درباره الحاق به FATF چنین وضعیتی وجود دارد. در مجموع به نظر می‌رسد عده‌ای تصور می‌کنند، اراده‌ای می‌خواهد کشور را به غرب وابسته کند بنابراین وقتی لوایح چهارگانه مطرح شد ابتدا به ساکن با آن مخالفت کردند و اصلا کاری ندارد اصل موضوع چیست. در واقع آن‌ها رسالت خود می‌دانند که اجازه ندهند چنین اتفاقی بیفتد.

هزینه نپیوستن به FATF را چه کسی پرداخت می‌کند؟

پرداخت هزینه تبعات این اتفاق بر دوش مردم است. وقتی ما نتوانیم خود را با روابط تجاری جهانی هماهنگ کنیم، طبعا هزینه اش را باید مردم روی افزایش قیمت کالا‌ها بپردازند.

مسئولیت چنین اتفاقی را چه کسی باید بپذیرند؟ آیا وقتی قیمت کالا‌ها افزایش پیدا کرد مخالفان FATF به صحنه می‌آیند تا از کرده خود دفاع کنند یا آنکه جا خالی می‌دهند تا پیکان توجه افکارعمومی متوجه دولت شود؟

مسئولیت مستقیم تصویب لوایح چهارگانه برعهده مجلس است، اما به هر حال اگر این لوایح تصویب نشود قطعا دولت نمی‌تواند برنامه‌های مصوب توسعه‌ای را پیش ببرد و پاسخگوی مسئولیت‌های خود در قبال عملیاتی کرد سندچشم انداز ۲۰ ساله باشد. در واقع الحاق به FATF و برقراری مراودات مالی با سایر کشور‌های دنیا لازمه اجرای برنامه‌های توسعه ای، سرمایه گذاری در کشور، اشتغال زایی و خروج از رکود است بنابراین وقتی لازمه کار فراهم نباشد، سلسله وار بقیه مسائل نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرند.

چرا مخالفان FATF اعلام نمی‌کنند که مسئولیت تبعات نپیوستن به این معاهده بین المللی را می‌پذیرند؟

اگر هم این حرف را بزنند در آینده کسی نمی‌گوید «آثار کار ما اینجاست و ما مسئولیتش را می‌پذیریم» بلکه همان زمان که آثار تبعات عدم الحاق به FATF مشهود شد با فرافکنی اعلام می‌کنند «دولت عُرضه نداشت و از همه ظرفیت‌های کشور برای مدیریت اوضاع بهره نگرفت. حتی عمداً این مشکلات را پدید آورد تا ثابت کند باید به FATF می‌پیوستیم». پس قطعا حرف‌های امروز مخالفان را نباید ملاک قضاوت فردا قرار داد.

آیا شجاعت مسئولیت پذیری را در مخالفان الحاق به FATF می‌بینید؟

خیر، آن‌ها مسئولانه اظهارنظر نمی‌کنند. اگر مسئولیت پذیر باشند به همین راحتی در مقابل موضوع جبهه گیری نمی‌کنند. مواضع آن‌ها را زمان اجرای برجام فراموش نکردیم. چقدر با برجام مخالفت کردند؟ اما بعدا وقتی آمریکا از برجام خارج شد چقدر از خروج آمریکا از برجام اظهار نگرانی کردند و به دولت کنایه زدند و گفتند «بی خود به آمریکا اعتماد کردید».

اگر برجام از نظر مخالفان بد بود خروج آمریکا از آن تحصیل حاصل برآن‌ها محسوب می‌شود، چون برنامه اقدام جامع مشترک را در معرض بربادرفتن قرار می‌دهد؛ بنابراین مخالفان الحاق به FATF از اتخاذ این مواضع تنها یکسری مقاصد سیاسی برای کارشکنی دارند تا از غربگرایی در کشور جلوگیری کنند. این رویکرد آن‌ها باید در جایی به چالش کشیده شود. یعنی دولت یک طرف و این‌ها در طرف دیگر قرار بگیرند و هر کدام استدلال‌های خود را برای افکارعمومی بیان کنند تا افکارعمومی متوجه شود الحاق به FATF و عدم الحاق به FATF چه سرنوشتی را برای کشور رقم خواهد زد.

متأسفانه چنین فضایی در تلویزیون وجود ندارد بنابراین مخالفان امروز حرفی می‌زنند و توجه هم به بعد نمی‌کنند. حتی شاید هدف از کارشکنی و سنگ اندازی مقابل الحاق به FATF این باشد که دولت به مشکل بیفتد بنابراین معتقدم به هیچ وجه آن‌ها تبعات عدم الحاق به FATF را نخواهند پذیرفت.

آیا عدم الحاق به FATF، کانال مالی اروپا برای ایران را با بن بست مواجه می‌کند؟

بله، قطعا. این مسئله جزء الزامات تجارت جهانی است. آن زمان سرمایه گذاران برای ورود به بازار کشور عضو FATF اعتماد می‌کنند. در واقع FATF از جامعه جهانی برای ارتباط مالی با ایران رفع نگرانی می‌کند.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

بهترین و مهیج‌ترین مسابقات تلویزیونی صدا و سیما
یکی‭ ‬از‭ ‬قالب‌های‭ ‬جذاب‭ ‬برنامه‌سازی، ‭ ‬مسابقات‭ ‬تلویزیونی‭ ‬است‭. ‬بنابراین‭ ‬در‭ ‬ضرورت‭ ‬تولید‭ ‬این‭ ‬ساختار‭ ‬تلویزیونی‭ ‬شکی‭ ‬نیست، ‭ ‬اما‭ ‬کیفیت‭ ‬و‭ ‬چگونگی‭ ‬تولید‭ ‬مسابقات‭ ‬اهمیت‭ ‬به‌سزایی‭ ‬دارد‭. ‬به‭ ‬همین‭ ‬دلیل‭ ‬برنامه‌سازان‭ ‬باید‭ ‬در‭ ‬گروه‭ ‬طراحی‭ ‬مسابقات‭ ‬حتما‭ ‬از‭ ‬کارشناسان‭ ‬فرهنگی، ‭ ‬رسانه، ‭ ‬روان‌شناس‭ ‬و‭ ‬جامعه‌شناس‭ ‬بهره‭ ‬ببرنند‭
چرا «قانون مورفی» را ببینیم؟
بعد از فیلم خوب و موفق «نگار»، همه منتظر بودند ببینند رامبد جوان در اثر بعدی‌اش یعنی «قانون مورفی» چه کرده، اکنون که این فیلم به صورت عمومی اکران شده و نظرات مثبت و منفی بسیاری را به دنبال داشته است.
آلبینیسم؛ بیماری ژنتیکی افسانه‌ای
زالی یک نوع اختلال ارثی است که بر اثر عدم وجود آنزیمی که در تشکیل ملانین نقش دارد بروز می‌کند. مبتلایان به زالی یا با کمبود رنگدانه مواجهند یا نمی‌توانند رنگدانه تولید کنند. از هر ۱۷ هزار نفر یک نفر به زالی دچار می‌شود.
تخم مرغ، معجزه‌ای برای کاهش وزن
تخم مرغ یکی از بهترین انتخاب‌ها برای کاهش وزن سالم است. تخم مرغ سرشار از چربی‌های سالم، پروتئین‌های عضله ساز و املاح و ویتامین‌هاست و کمک‌تان می‌کند به شیوه‌ای سالم وزن کم کنید.
چگونه چیپس هویج ترد درست کنیم؟
با نحوه درست کردن چیپس هویج که غذایی مناسب کودکان است، آشنا شوید و این خوراکی خانگی را تهیه کرده و لذت ببرید.
آیا می‌دانستید این ستاره‌ها نقاش هم هستند؟
ما معمولا ستاره‌های مشهور جهان را تنها با یکی از مهارت هایشان می‌شناسیم، به عنوان مثال جیم کریما معمولا ستاره‌های مشهور جهان را تنها با یکی از مهارت هایشان می‌شناسیم، به عنوان مثال جیم کریر را به عنوان بازیگر یا لیدی گاگا را به عنوان خواننده می‌شناسیم، اما آیا می‌دانید که آن‌ها به جز این توانایی، هنر‌های دیگری، چون نقاشی هم دارند؟
محسن کیایی؛ مردی که همه جور نقشی را خوب در می‌آورد
من شش فیلم با برادرم مصطفی و یازده فیلم با کارگردان‌های دیگر کار کرده‌ام و اتفاقا در تمام این سال‌ها، تلاشم بر این بوده که کار با شخصیت‌های مهم سینما را تجربه کنم. اما گاهی اوقات پیشنهاد‌هایی که از سمت همان شخصیت‌های مهم برای من می‌آمد، آن چیزی نبود که به دنبال آن بودم.
راهنمای ست کردن پیراهن جین مردانه
پیراهن جین یکی از مدل لباس‌هایی ست که هیچگاه از مد نمی‌افتد، اما باید بدانیم که این مدل لباس را با چه چیز‌هایی ست کنیم. خوبی اش آن است که پیراهن جین را هم می‌توان برای موقعیت‌های رسمی و هم غیر رسمی و کژوال به تن کرد. اگر دوست دارید بهترین تیپ‌هایی را که می‌توان با پیراهن جین زد ببینید، در ادامه مطلب همراه مان باشید.
«گل‌پسر‌ها» و جاذبه مردانگی نرم در کره جنوبی
فرض کنید مردی آرایش کرده در خیابان راه برود. احتمالا خیلی‌ها بد نگاهش می‌کنند. بعضی‌ها ممکن است مردانگی یا حتی جنسیتش را زیر سوال ببرند. اما در کره جنوبی وضع فرق می‌کند. مرد زیبا تعریفی متفاوت دارد، و این تعریف متفاوت روی برخورد و نگاه عمومی در کشورهای دیگر جهان هم اثر می‌گذارد.
شما نیمه گمشده خود را پیدا کرده‌اید اگر...
سالهاست که موضوع پیدا کردن نیمه گمشده خیلی جا‌ها مطرح است، اما نیمه گمشده چیست؟ ساده است؛ کسی که کاملا مناسب شما باشد، فقط شما! هرچند ایده‌ی پیدا کردن نیمه گمشده رومانتیک و جذاب است، اما واقعیت ندارد. در واقع خیلی از کارشناسان روابط، مفهوم نیمه گمشده را کاملا رد می‌کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سکوت رسانه‌های بیگانه در قبال اعتراف جاسوسان پیشانی سفید
رسانه‌های فارسی‌زبان بیگانه که معمولا به بازتاب‌های رسانه‌ای جاسوسان غرب واکنش نشان می‌دادند ودر مقام وکیل مدافع آنها اقدام می‌کردند،در مواجهه باپخش تصاویر جدیدازاعترافات این جاسوس‌ها سکوت پیشه کردند.
روسیه در نشست ضد ایرانی لهستان شرکت نمی کند
بنا بر اعلام وزیر امور خارجه لهستان، روسیه اعلام کرده است که در نشست ضد ایرانی ورشو شرکت نخواهد کرد.
بودجه آب و برق به نحو احسن تامین شد
معاون وزیر نیرو گفت: اگرچه محدودیت‌های بسیاری در حوزه آب و برق وجود دارد، اما رقم تعیین شده برای بودجه وزارت نیرو بیانگر آن است که دولت نگاه ویژه‌ای به بخش آب و برق کشور داشته و این مساله می‌تواند راهگشای بسیاری از مشکلات فعلی باشد.
وزیر خارجه لهستان: روسیه در اجلاس ورشو شرکت نمی کند
نمایندگان بی نظم مجلس در یک ماه گذشته
اخبار ضدو نقیض از وضعیت کرباسچی
ˮحسینیˮ از نقشه دشمن گفت
واکنش نتانیاهو به اظهارات مقام ارشد ارتش ایران
خبرِ تازه امیر خانزادی درباره زیردریایی فاتح
شش هنرمند و هفت وزیر مهره پیاده کدام بازی هستند؟!
تربیت سربازان کوچک آیت الله خامنه‌ای +فیلم
ارتش ایران از صهیونیست‌ها پیشی گرفت
سندرز: ترامپ در حال تفرقه افکنی در آمریکاست