آخوندی با توپ پر به مجلس می‌رود؟!

16:58 ۴۷ روز و ۱۷ ساعت پیش برترین ها 61 0

وزیر راه و شهرسازی روز شنبه در اقدامی غافلگیرانه روسای اسبق و فعلی سازمان نظام مهندسی ساختمان که هردو از نمایندگان سابق و فعلی مجلس هستند را نقره داغ کرد تا نشان دهد که قصد دارد قبل از برگزاری جلسه استیضاح با توپ پر به سالن سبز بهارستان قدم بگذارد.

برترین ها

ایسنا نوشت:‌ وزیر راه و شهرسازی روز شنبه در اقدامی غافلگیرانه روسای اسبق و فعلی سازمان نظام مهندسی ساختمان که هردو از نمایندگان سابق و فعلی مجلس هستند را نقره داغ کرد تا نشان دهد که قصد دارد قبل از برگزاری جلسه استیضاح با توپ پر به سالن سبز بهارستان قدم بگذارد.
عباس آخوندی - وزیر راه و شهرسازی، که رکورد سه استیضاح بی‌اثر را در مجلس به خود اختصاص داده، قرار است برای چهارمین بار با امضای ۵۰ نفر از نمایندگان، مجددا در روزهای آینده به ساختمان پارلمان برود و در جلسه‌ استیضاح دیگری از عملکرد پنج ساله‌ی خود دفاع کند.
مخالفان او رشد قیمت مسکن را یکی از نقطه ضعف‌هایش در عدم مدیریت این بازار می‌دانند. موافقان آخوندی اما معقدند که تحولات قیمتی در حوزه‌ی مسکن از نوسانات اقتصاد کلان ناشی می‌شود و مدیریت درون بخشی در این حوزه جوابگو نخواهد بود؛ هرچند رشد قیمت مسکن در شهر تهران ۷۴ و در کل کشور حدود ۳۰ درصد بوده که هنوز با میزان جهش قیمت طلا و ارز فاصله‌ بسیاری دارد.
آخوندی در سال‌های اخیر با مخالفان خود راه مماشات و مدارا در پیش گرفته بود. البته او در هر سه جلسه‌ استیضاح، بی‌پروا سخن گفت و شاید یکی از دلایل باقی ماندن او در مسند وزارت، همین شفافیت در بیان و نقد عملکرد گذشته باشد. انتقادات صریح او از مسکن مهر با عباراتی همچون "اقتصادبرانداز"، "شلخته" و "بمب ویرانگر" از او چهره‌ای ضد مسکن مهر ارایه کرد.
هرچند بنا به آمار ۶۶ درصد واحدهای مسکن مهر در دولت‌های یازدهم و دوازدهم فروش اقساطی شده است. این در حالی است که دولت دهم از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد تعریف شده تنها موفق به فروش اقساطی ۴۸۷ هزار واحد شد.
با این حال جهش قیمت مسکن شهر تهران بهانه‌ای شد تا مخالفان آخوندی عرصه را برای کشاندن او به جلسه‌ی استیضاح فراهم ببینند. هرچند موارد استیضاح او در ۳۲ محور از جمله نامناسب بودن زیرساخت جاده‌ای و ریلی، رها کردن پروژه‌های راهسازی، عدم توانایی در مدیریت بحران شهری و برون شهری و عدم توان و مدیریت بافت‌های فرسوه اعلام شده، اما بسیاری معتقدند آن‌چه که فضا را برای میدان‌داری مخالفان وزیر و تلاش آنان برای اقناع آرای خاکستری در مجلس فراهم کرده، جهش قیمت مسکن بوده است.
از سوی دیگر، انگیزه‌های پنهان و آشکار، این شائبه را ایجاد کرده که شاید در پس استیضاح آخوندی تسویه حساب‌های شخصی نیز نهفته باشد. وزیر راه و شهرسازی، به طور تلویحی روسای قبلی و فعلی سازمان نظام مهندسی که رییس سابق کمیسیون عمران و عضو فعلی این کمیسیون هستند.
را از عوامل استیضاح خود می‌داند. او چند روز قبل در یادداشتی تلگرامی درباره استیضاح‌های قبلی خود نوشت: "رییس اسبق شورای مرکزی وقت که تیرش به سنگ خورد با استفاده از موقعیت‌اش به عنوان رییس کمیسیون عمران مجلس به همراهی یک جریان سیاسی دست به‌کارِ طراحی استیضاح من شد و شخصا در جریان استیضاح علیه اقداماتم سخن گفت. لیکن، استیضاح با هوشیاری و تیزبینی نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی رای نیاورد".
آخوندی عامل دیگر در تقویت انگیزه‌های استیضاح را قطع برداشت درصدی از دستمزد مهندسان توسط سازمان نظام مهندسی اظهار کرد و نوشت: "سازمان‌ها از این مجرا درآمدهای میلیاردی داشته‌اند و از دسترنج مهندسان حقوق‌های گزافی را بین مدیران خود توزیع کرده و گروه کثیری را به استخدام در آورده بودند و خاصه‌ خرجی‌های دیگری می‌کردند".
مخاطب بعدی وزیر راه و شهرسازی، فرج‌الله رجبی - رییس فعلی نظام مهندسی، نماینده مجلس و عضو کمیسیون عمران، بود که صراحتا اعلام کرده بود سازمان‌های تابعه حق اجرای سه بخشنامه عدم دریافت پنج درصد از حقوق مهندسان، حق انتخاب مهندس توسط مالک و عدم اشتغال کارکنان ۱۲ دستگاه در نظام مهندسی ساختمان موسوم به بخشنامه منافع متعارض را ندارند. بخشنامه سوم می‌توانست مسوولیت همزمان رجبی در مجلس و نظام مهندسی را مورد نقد قرار دهد. آخوندی در این‌باره می‌نویسد: "نامه‌ای در بهمن ماه سال گذشته از سازمان بازرسی کل کشور به ‌دستم رسید که پذیرش ریاست شورای مرکزی همزمان با نمایندگی مجلس در تعارض است."
وزیر بدون ذکر نام رجبی درباره‌ او چنین آورده است: " فریادها به آسمان رفت و کمپین‌های مختلفی با پرداخت هزینه‌های گزاف تشکیل شد و اعلام غیر قانونی بودن موضوع در دستور کار تبلیغی حضرات قرار گرفت. این‌بار نیز در راس مخالفان رییس شورای مرکزی موجود و هم‌زمان عضو کمیسون عمران مجلس قرار گرفت. آشکار بود که هیچ اقدام خلاف قانونی صورت نگرفته و آنچه ابلاغ شده بود عینِ قانون بود. لذا، به رغم شکایت بردن‌ها به دیوان عدالت اداری و سایر مراجع قانونی و نظارتی، هیچ خدشه‌ای به اقدام صورت گرفته وارد نشد. رییس شورای مرکزی با استفاده از موقعیت نمایندگی خود در مجلس‌ به تمام استان‌ها ابلاغ کرد که بخشنامه‌های وزیر را اجرا نکنید و در راس متخلفان قرار گرفت. من مطابق اختیار ناشی از ماده ۲۳ آیین‌نامه اجرائی قانون، پروانه‌ی رییس هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران را که بیشترین تخلف‌ها را داشت تعلیق نمودم. او نیز شکایت برد که ابلاغ تعلیق مرا توقیف کند، لیکن چون کاملا قانونی بود موفق نشد. حال من در برابر یک سؤال مکرر قرار گرفتم که چرا با رییس شورای مرکزی که رسما و آشکارا فرمان تخلف از مقررات می‌دهد برخورد نمی‌کنید و به پایین‌دست‌ها می‌پردازید؟ البته که پرسش درستی بود و هست".
وزیر ساختمان دادمان سرانجام به این وعده نیز عمل کرد و روز شنبه ۹ مهرماه دستور لغو پروانه اشتغال به کار فرج‌الله رجبی - رییس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی، را صادر کرد. سپس رجبي در گفت و گو با ايسنا اظهار کرد که "آقای آخوندی می‌داند محورهای استیضاح جدی است، بنابراین تلاش می‌کند اینگونه القا کند که استیضاح از جانب من مدیریت می‌شود ... آقای آخوندی مطمئن باشد که از وزارتخانه خواهد رفت".
رییس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی هم‌چنین درخصوص ابطال پروانه اشتغال به کار خود گفت: "باید از معاونت حقوقی ریاست جمهوری استعلام کنیم ... دستور وزیر از لحاظ قانونی به راحتی قابل ابطال است و در روزهای آینده این اتفاق می‌افتد."
اقدام شوک‌آور دیگر عباس آخوندی، اعلام جعلی بودن مدرک دانشگاهی رییس اسبق شورای مرکزی بود که بدون ذکر نام، ابراز کرد که دانشنامه منتسب به دانشگاه امام حسین (ع) از سوی فردی که سه سال ریاست شورای مرکزی نظام مهندسی را بر عهده داشته جعلی بوده است. مخاطب او دقیقا سید مهدی هاشمی بود. با این‌که هاشمی، در گفت‌وگو با یکی از سایت‌های خبری، این اظهارنظر وزیر را مصداق نشر اکاذیب عنوان کرد، ولی وی در نامه‌ای نوشت که "این‌جانب دانش‌آموخته کارشناسی ارشد مهندسی معماری از دانشگاه آزاد اسلامی می‌باشم". البته او تا کنون مدرک قابل استنادی در این‌باره ارایه نکرده و تنها عنوان کرد: "همان به که اساسا به فرضیات غلطی که به توشیح‌تان رساندند پاسخ ندهم".


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

اقتصاد و انرژی
اقتصاد و انرژی

آخرین اخبار

چهاردهمین نمایشگاه بزرگ کتاب گیلان گشایش یافت
رشت - ایرنا - چهاردهمین نمایشگاه بزرگ کتاب گیلان و سیصد و هفتادمین نمایشگاه استانی کشور صبح امروز (شنبه) در رشت گشایش یافت.
بن بست بیمه تکمیلی برای فرهنگیان
بیمه تکمیلی فرهنگیان که روزگاری با عنوان "بیمه طلایی" شناخته میشد حالا با فعالیت به روش صندوقی در بحث کیفیت و نحوه ارائه خدمات نارضایتی هایی را رقم زده است .
وزارت خارجه آمریکا حملات سایبری به این وزارتخانه را تائید کرد
وزارت خارجه آمریکا گزارش‌های مربوط به حملات سایبری به این وزارتخانه را مورد تائید قرار داد.
هوای تهران برای حساس‌ها ناسالم است
مدیر واحد پیش‌بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اشاره به اینکه در حال حاضر هوای تهران با شاخص ۱۰۲ در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد، گفت: طی ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ۸ صبح امروز نیز کیفیت هوای تهران درشرایط ناسالم برای گروه‌های حساس بوده است.
الحوثی: ائتلاف سعودی خود را برای نبردهای جدید در یمن آماده می کند
رئیس کمیته عالی انقلاب یمن تاکید کرد که اقدامات ائتلاف متجاوز سعودی در الحدیده بیانگر آمادگی متجاوزان برای ایجاد نبردهای جدید است.
تولید و چاپ کتاب برای کودکان در حال احتضار است
کرمان- ایرنا- در جامعه کنونی به دلایل مختلفی از جمله هزینه بر بودن چاپ و نشر تولید کتاب برای کودکان در حال احتضار بسر می برد طوری که نه تلاشی برای بهبودی آن انجام می شود و نه به مرگ آن رضایت می دهند.
دعوت مسجد جامعی از مردم برای «کتابگردی» در اول آذر
عضو شورای شهر تهران با انتشار نامه‌ای از مردم خواست که به مناسبت هفته کتاب،‌ اول آذر(پنجشنبه) کتاب بخرند.
شب شعر یار مهربان در عقدا اردکان برگزار شد
یزد - ایرنا - شب شعر یار مهربان در شهر عقدا از توابع شهرستان اردکان در مراسمی جمعه شب به‌ مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی برگزار شد.
آخرین جزئیات از امضای حکم حناچی
عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران گفت: اگر تا پایان وقت اداری امروز حکم حناچی برای شهرداری تهران امضا نشود، سرپرست انتخاب می‌کنیم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ضرر ۵۰۰۰میلیارد تومانی ایران‌خودرو و سایپا طی شش ماه
عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت گفت: تعلل‌ها و گفت‌وگوهای بی‌نتیجه برای واقعی‌سازی قیمت خودرو باعث شده که در نیمه اول امسال دو خودروساز اصلی بیش از ۵۰۰۰ میلیارد تومان ضرر کنند.
وعده همتی برای تسهیل بازگشت ارز حاصل از صادرات
رییس کل بانک مرکزی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام با اشاره به اهمیت صادرات در مبحث اقتصاد و سخت شدن شرایط بازگشت ارز حاصل از آن در شرایط تحریم وعده داد که بانک مرکزی نهایت تلاش و همکاری خود را در این زمینه به کار خواهد بست.
ویژه برنامه امامت حضرت مهدی(عج) در حرم حضرت عبدالعظیم(ع)
مصادف با نهم ربیع الاول، ویژه برنامه آغاز امامت حضرت ولی عصر (عج) فردا در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) برگزار می‌شود.
چهاردهمین نمایشگاه بزرگ کتاب گیلان گشایش یافت
رشت - ایرنا - چهاردهمین نمایشگاه بزرگ کتاب گیلان و سیصد و هفتادمین نمایشگاه استانی کشور صبح امروز (شنبه) در رشت گشایش یافت.
بن بست بیمه تکمیلی برای فرهنگیان
بیمه تکمیلی فرهنگیان که روزگاری با عنوان "بیمه طلایی" شناخته میشد حالا با فعالیت به روش صندوقی در بحث کیفیت و نحوه ارائه خدمات نارضایتی هایی را رقم زده است .
متراژ پیشتاز در تورم ملکی
روایت سیف از چالش‌های بانک مرکزی و سیاست‌گذاری پولی
سعودی‌ها برای تلافی سورپرایز ترامپ نقشه کشیدند
دلاویز: سالی ۳۵ میلیارد دلار یارانه بنزین و گازوییل می‌دهیم
نرخ ۳۹ ارز بین بانکی در ۲۶ آبان ماه ۹۷
۸۲۵ هزار نوزاد متولد ۹۷ امشب برای اولین بار یارانه می‌گیرند
عراق صادرات نفت از کرکوک را آغاز کرد
یارانه ۴۵۵۰۰ تومانی آبان امشب واریز می‌شود
آغاز هفته سرنوشت ساز نفتی‌ها
سیف: با دلار 4200 تومانی مخالف بودم- دولت چرا از حامیان بازار فاصله گرفت؟- بازگشت طیب نیا یا قدرت گرفتن نوبخت؟