ماجرای تکراری مماشات فدراسیون کشتی با عبدولی

13:14 ۴۹ روز و ۶ ساعت پیش برترین ها 430 0

در حالی که مبارزه با ورزشکار سالاری خواستی عمومی است،‌ اما فدراسیون کشتی ایران همچنان با سعید عبدولی مماشات می‌کند.

برترین ها

خبرگزاری تسنیم: سعید عبدولی بعد از آنکه مدال طلای جوانان جهان را از آن خود کرد، از همان زمان نشان داد که اندیمشک بار دیگر صاحب یک قهرمان بزرگ و آینده‌دار شده است. او هم‌زمان با نسلِ افتخارآفرین کشتی فرنگی، به اوج رسید و سال 2011 نیز با اقتدار طلای مسابقات جهانی را به خود اختصاص داد.
در دوره قهرمانی‌اش مثل خیلی از کشتی‌گیران دیگر با ناملایمات و ناداوری‌هایی مواجه شده،‌ اما برخوردش با این نوع اشتباهات داوری از او نه تنها در کشتی،‌ بلکه در ورزش ایران یک برند ساخته،‌ برندی که خاصِ سعید عبدولی است! استارت این ماجراها از المپیک 2012 لندن خورد، جایی که در مبارزه با استیو گنوی فرانسوی حاشیه‌ای شد و عبدولی و البته سردمداران ورزش ایران معتقد بودند حق او پایمان شده و اگر دخالت محمد بنا نبود، شاید تشک آن مبارزه صحنه‌های درگیری شدید‌تری را به خود می‌دید! همان زمان رئیس وقت فدراسیون جهانی کشتی اعلام کرد که داوری این مسابقه اشکالی نداشته و ایرانی‌ها تحمل باخت ندارند.
بعد از آن در بازی‌های آسیایی 2014 اینچئون، ماجرایی مشابه برای عبدولی تکرار شد. در حالی که ابتدا برنده مبارزه با کشتی‌گیر میزبان، با ضربه فنی اعلام شد اما اعتراض مربیان کره‌ای باعث شد ضربه فنی عبدولی تایید نشود و مبارزه ادامه پیدا کند تا کره‌ای‌ها در خانه خود به پیروزی رسیده و عبدولی در نهایت به مدال برنز قناعت کند.
این‌بار عبدولی رفتار معقول و حساب‌شده‌ای از خود بروز داد و همین که با وجود تصمیم اولیه برای قطع مبارزه به خاطر ضربه فنی شدن کشتی‌گیر کره‌ای، مسابقه بار دیگر به جریان افتاد و عبدولی هم برابر حریفش قرار گرفت، سزاوار تجلیل و قدردانی بود و همین اتفاق هم بعدها رخ داد.
اوج عصبانیت‌های او روی تشک، در میدان المپیک 2016 ریو بود. جایی که باز هم اعتقاد داشت مقابل مارک مادسن دانمارکی حقش پایمال شده و به شدت به این موضوع معترض بود. اگر به اعتراضش همچنان ادامه می‌داد و محمد بنا مانع از این کار نمی‌شد، او امروز برنز المپیک 2016 را هم در کارنامه نداشت، چون تا آستانه دریافت کارت قرمز و دیسکالیفه شدن نیز پیش رفت.
* از آن انتخابی تا این انتخابی؛ جنجال پای ثابت مبارزه‌های اخیر عبدولی همه قبول دارند که در مقاطعی به وضوح حق سعید عبدولی تضییع شده اما قطعا او تنها ورزشکاری نیست که با چنین موضوعی مواجه می‌شود و نحوه مدیریت کردن مسابقه چیزی است که از یک قهرمان ملی و با سابقه انتظار می‌رود.
او امسال نیز دو بار برای مبارزه با حریفانش روی تشک رقابت‌ها حاضر شد و هر دو بار نیز فضای کشتی ایران را چند روزی با حاشیه مواجه کرد. بار اول انتخابی تیم ملی کشتی فرنگی در اواخر اردیبهشت ماه بود که تمامی فضای سالن هفت‌تیر تحت‌الشعاع حاشیه‌سازی برادران عبدولی قرار گرفت و فدراسیون کشتی در نهایت 6 ماه محرومیت را برای آنها در نظر گرفت اما او در زمان محرومیت در اردوی تیم ملی رویت شد و سپس نیز برای عبدولی و یوسف قادریان مسابقه انتخابی درون اردویی در نظر گرفتند چرا که کیفیت فنی این کشتی‌گیر به اندازه‌ای است که کنار گذاشتنش به خاطر مسائل انضباطی، کاری نیست که از عهده هر مربی و هر گروهی بربیاید.
کنار گذاشتن ستاره‌های این چنینی واقعا روحیه‌ای خاص و جسارتی مثال‌زدنی می‌خواهد. عبدولی 6 ماه محروم شد اما زودتر از موعد بار دیگر به کشتی بازگشت و این‌بار هم مبارزه‌اش با یوسف قادریان با حاشیه‌های زیادی همراه بود.
هرچند قادریان و طرفدارانش هم در این حاشیه‌ها بدون تقصیر نبودند، اما یک جمله کنایه آمیز از سوی عبدولی بعد از مبارزه با قادریان، خطاب به چمیانی مربی شیرازی تیم ملی (و مربی برادران گرایی و قادریان) کافی بود که آتش حاشیه‌ها و جنجال در خانه کشتی شعله‌ور شود.
چیزی که باید مورد توجه قرار گیرد این است که حاشیه سازی‌ها و جنجال‌آفرینی‌های سعید عبدولی مسبوق به سابقه است و چه کسی می‌تواند ضمانت بدهد که او در مسابقات جهانی پیش‌رو بار دیگر در اعتراض به داوری و یا هر مسئله دیگری از کوره در نرفته و لطمات جبران‌ناپذیری به تیم ملی ایران وارد نکند؟ باز هم تاکید می‌کنیم سعید عبدولی کشتی‌گیر بسیار خوبی است، کسی در قابلیت‌های فنی او شک و تردید ندارد اما قطعا این نمی‌تواند به تنهایی ضامن موفقیت یک قهرمان باشد و از مدال مهم‌تر نیز، حفظ اخلاق ورزشی و نمایش رفتاری مناسب از سوی نمایندگان ایران در میدان‌های بین‌المللی است.


گروه های زیر مجموعه ورزشی

سایر حوزه ها
سایر حوزه ها

آخرین اخبار

صندوق توسعه ملی 6 هزار میلیارد ریال به صادرات کمک می کند
قزوین - ایرنا - رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی جمهوری اسلامی ایران گفت: این صندوق با هدف ایجاد اشتغال و افزایش سهم صادرات کشور 6 هزار میلیارد ریال را در بانک های عامل سپرده گذاری کرده است.
نخستین شکست خانگی کاله مازندران در لیگ برتر والیبال رقم خورد
ساری- ایرنا- تیم والیبال کاله مازندران در حساس ترین دیدار هفته هشتم مسابقات لیگ برتر برابر سایپا تهران، برغم حمایت تماشاگران زیاد املی، نخستین شکست این فصل خود را تجربه کرد.
دایر نکردن میز خدمت در سازمان ها تخلف است
یاسوج- ایرنا- معاون مرکز مدیریت عملکرد و امور بازرسی وزارت کشور گفت: یکی از مواد منشور حقوق شهروندی راه اندازی میز خدمت در سازمان های اجرایی بوده و اگر دستگاهی به هر دلیل نتواند میز خدمت ایجاد کند متخلف است.
تاثیر ضدحساسیت مکیدن پستانک نوزاد توسط مادر
یک پژوهش تازه نشان داده تمیز کردن پستانک کودکتان با مکیدن به محافظت از او در مقابل حساسیت کمک می‌کند.
نجات بشریت در پیروی از ولایت حضرت علی (ع) است
بندرعباس- ایرنا- امام جمعه موقت تهران گفت: حضرت علی (ع) قانون عدل، امامت و ولایت و مظهر زهد و خوبی هاست و تنها راه نجات بشریت بویژه امت اسلامی در پیروی از ولایت و سیره و منش این امام بزرگوار است.
شیب تند مهاجرت به مازندران
ساری-ایرنا- رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی مازندران گفت: مهاجرت غیربومی ها به این خطه شمال کشور در سال های اخیر روند رو به رشدی یافت.
ولایت، محور اتحاد امت اسلامی
بندرعباس- ایرنا- ولایت پذیری، ولایت مداری و شناخت جایگاه رفیع ولایت از مهم ترین پیام های غدیر است که امروز یکشنبه جمعی از اندیشمندان وعلمای شیعه و اهل سنت در همایشی تحت عنوان ولایت، محور اتحاد امت اسلامی در بندرعباس به این مقوله ارزشمند پرداختند.
دستگیری هکر ۱۵ساله پاکدشتی
فرمانده انتظامی شرق استان تهران از دستگیری هکر ۱۵ ساله پاکدشتی خبر داد و گفت: این فرد ۵۰ میلیون تومان از حساب ۷۰۰ شهروند برداشت کرده بود.
زعفران بدون آب ‌و خاک در سیستان و بلوچستان کشت شد
زاهدان - ایرنا- عضو هیات ‌علمی دانشکده جغرافیا و برنامه‌ریزی محیطی دانشگاه سیستان و بلوچستان گفت: کشت زعفران بدون آب ‌و خاک با روش هواکشت توسط پژوهشگران این دانشکده انجام شد.
سفر وزیرخارجه انگلیس به تهران با دستور کار آینده برجام
لندن – ایرنا – وزارت امور خارجه انگلیس اعلام کرد 'جرمی هانت' به‌عنوان اولین وزیر امور خارجه یک کشور غربی پس از خروج آمریکا از برجام، روز دوشنبه به‌منظور دیدار با محمدجواد ظریف همتای ایرانی خود و با دستور کار بررسی آینده برجام، مسائل منطقه‌ای و چندجانبه راهی تهران می‌شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

هشدار به متقاضیان دریافت سبد کالا: فریب پیامک ها را نخورید
تهران- ایرنا- وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هشدار داد: متقاضیان دریافت سبد کالا شماره و رمز دوم کارت خود را در اختیار سودجویانی که پیامک های فاقد اعتبار برای مردم ارسال می کنند، قرار ندهند.
زشت‌ترین خودرو‌هایی که تا به‌حال ساخته شده
چشم‌های ما همیشه جذب زیبایی‌ها می‌شوند، اما همه ما ناچاریم زشتی‌های این دنیا را هم ببینیم، چنین موضوعی در دنیای اتومبیل‌ها هم صادق است.
اندر مصائب «مادرایرانی‌ها»
تهران- ایرناپلاس- «من به کجا تعلق دارم» نام مستندی است که در آن به مشکلات زنان ایرانی پرداخته که همسر افغانستانی دارند. این زنان می‌گویند، مادرایرانی‌ها با وجود این که در خاک ایران به دنیا آمده‌اند، اما به‌عنوان یک ایرانی قبول‌شان ندارند.
عملیات گودبرداری در باغ اراج متوقف شد
فخاری از توقف عملیات گودبرداری در باغ اراج خبر داد.
هشتمین سالگرد ثبت آیین پهلوانی در یونسکو برگزار شد
یک طلا و ۴ برنز در انتظار کشتی‌گیران ایران- صعود طاهری و زنگنه به رده‌بندی
محمد بنای جدید یا قدیمی؟
چهارمی ایران در پومسه قهرمانی جهان با ۹ مدال
تجلیل استاندار ایلام از «علی هاشمی» و «ذبیح‌الله پورشیب»
محمد بنای جدید یا قدیمی؟
محمد بنا سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی شد
محمد بنا سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی شد
سلمانی قهرمان پومسه جهان شد- دومین طلای ایران در چین‌تایپه
بسحاق: به موفقیت تکواندوکاران در امارات امیدواریم