ماجرای تکراری مماشات فدراسیون کشتی با عبدولی

13:14 ۲۰۷ روز و ۲۳ ساعت پیش برترین ها 839 0

در حالی که مبارزه با ورزشکار سالاری خواستی عمومی است،‌ اما فدراسیون کشتی ایران همچنان با سعید عبدولی مماشات می‌کند.

برترین ها

خبرگزاری تسنیم: سعید عبدولی بعد از آنکه مدال طلای جوانان جهان را از آن خود کرد، از همان زمان نشان داد که اندیمشک بار دیگر صاحب یک قهرمان بزرگ و آینده‌دار شده است. او هم‌زمان با نسلِ افتخارآفرین کشتی فرنگی، به اوج رسید و سال 2011 نیز با اقتدار طلای مسابقات جهانی را به خود اختصاص داد.
در دوره قهرمانی‌اش مثل خیلی از کشتی‌گیران دیگر با ناملایمات و ناداوری‌هایی مواجه شده،‌ اما برخوردش با این نوع اشتباهات داوری از او نه تنها در کشتی،‌ بلکه در ورزش ایران یک برند ساخته،‌ برندی که خاصِ سعید عبدولی است! استارت این ماجراها از المپیک 2012 لندن خورد، جایی که در مبارزه با استیو گنوی فرانسوی حاشیه‌ای شد و عبدولی و البته سردمداران ورزش ایران معتقد بودند حق او پایمان شده و اگر دخالت محمد بنا نبود، شاید تشک آن مبارزه صحنه‌های درگیری شدید‌تری را به خود می‌دید! همان زمان رئیس وقت فدراسیون جهانی کشتی اعلام کرد که داوری این مسابقه اشکالی نداشته و ایرانی‌ها تحمل باخت ندارند.
بعد از آن در بازی‌های آسیایی 2014 اینچئون، ماجرایی مشابه برای عبدولی تکرار شد. در حالی که ابتدا برنده مبارزه با کشتی‌گیر میزبان، با ضربه فنی اعلام شد اما اعتراض مربیان کره‌ای باعث شد ضربه فنی عبدولی تایید نشود و مبارزه ادامه پیدا کند تا کره‌ای‌ها در خانه خود به پیروزی رسیده و عبدولی در نهایت به مدال برنز قناعت کند.
این‌بار عبدولی رفتار معقول و حساب‌شده‌ای از خود بروز داد و همین که با وجود تصمیم اولیه برای قطع مبارزه به خاطر ضربه فنی شدن کشتی‌گیر کره‌ای، مسابقه بار دیگر به جریان افتاد و عبدولی هم برابر حریفش قرار گرفت، سزاوار تجلیل و قدردانی بود و همین اتفاق هم بعدها رخ داد.
اوج عصبانیت‌های او روی تشک، در میدان المپیک 2016 ریو بود. جایی که باز هم اعتقاد داشت مقابل مارک مادسن دانمارکی حقش پایمال شده و به شدت به این موضوع معترض بود. اگر به اعتراضش همچنان ادامه می‌داد و محمد بنا مانع از این کار نمی‌شد، او امروز برنز المپیک 2016 را هم در کارنامه نداشت، چون تا آستانه دریافت کارت قرمز و دیسکالیفه شدن نیز پیش رفت.
* از آن انتخابی تا این انتخابی؛ جنجال پای ثابت مبارزه‌های اخیر عبدولی همه قبول دارند که در مقاطعی به وضوح حق سعید عبدولی تضییع شده اما قطعا او تنها ورزشکاری نیست که با چنین موضوعی مواجه می‌شود و نحوه مدیریت کردن مسابقه چیزی است که از یک قهرمان ملی و با سابقه انتظار می‌رود.
او امسال نیز دو بار برای مبارزه با حریفانش روی تشک رقابت‌ها حاضر شد و هر دو بار نیز فضای کشتی ایران را چند روزی با حاشیه مواجه کرد. بار اول انتخابی تیم ملی کشتی فرنگی در اواخر اردیبهشت ماه بود که تمامی فضای سالن هفت‌تیر تحت‌الشعاع حاشیه‌سازی برادران عبدولی قرار گرفت و فدراسیون کشتی در نهایت 6 ماه محرومیت را برای آنها در نظر گرفت اما او در زمان محرومیت در اردوی تیم ملی رویت شد و سپس نیز برای عبدولی و یوسف قادریان مسابقه انتخابی درون اردویی در نظر گرفتند چرا که کیفیت فنی این کشتی‌گیر به اندازه‌ای است که کنار گذاشتنش به خاطر مسائل انضباطی، کاری نیست که از عهده هر مربی و هر گروهی بربیاید.
کنار گذاشتن ستاره‌های این چنینی واقعا روحیه‌ای خاص و جسارتی مثال‌زدنی می‌خواهد. عبدولی 6 ماه محروم شد اما زودتر از موعد بار دیگر به کشتی بازگشت و این‌بار هم مبارزه‌اش با یوسف قادریان با حاشیه‌های زیادی همراه بود.
هرچند قادریان و طرفدارانش هم در این حاشیه‌ها بدون تقصیر نبودند، اما یک جمله کنایه آمیز از سوی عبدولی بعد از مبارزه با قادریان، خطاب به چمیانی مربی شیرازی تیم ملی (و مربی برادران گرایی و قادریان) کافی بود که آتش حاشیه‌ها و جنجال در خانه کشتی شعله‌ور شود.
چیزی که باید مورد توجه قرار گیرد این است که حاشیه سازی‌ها و جنجال‌آفرینی‌های سعید عبدولی مسبوق به سابقه است و چه کسی می‌تواند ضمانت بدهد که او در مسابقات جهانی پیش‌رو بار دیگر در اعتراض به داوری و یا هر مسئله دیگری از کوره در نرفته و لطمات جبران‌ناپذیری به تیم ملی ایران وارد نکند؟ باز هم تاکید می‌کنیم سعید عبدولی کشتی‌گیر بسیار خوبی است، کسی در قابلیت‌های فنی او شک و تردید ندارد اما قطعا این نمی‌تواند به تنهایی ضامن موفقیت یک قهرمان باشد و از مدال مهم‌تر نیز، حفظ اخلاق ورزشی و نمایش رفتاری مناسب از سوی نمایندگان ایران در میدان‌های بین‌المللی است.


گروه های زیر مجموعه ورزشی

سایر حوزه ها
سایر حوزه ها

آخرین اخبار

میررحیمی: مشکلات ریکرو را در اردوی گوانگجو شناسایی کردیم- تمرینات با جدیت ادامه دارد
سرمربی تیم ملی ریکرو کشورمان آخرین وضعیت کمانداران در اردوی آمادگی چین را تشریح کرد.
موسوی: با وجود آسیب دیدگی که داشتم نقره گرفتن سخت بود
نایب قهرمان وزنه برداری آسیا گفت: با توجه به آسیب دیدگی قدیمی که داشتم نقره گرفتن سخت بود اما خدا کمک کرد و در مسابقه ورق برگشت.
توقف نمایندگان ایران در مقدماتی تفنگ بادی جام جهانی - بیستمی بهترین رتبه در تفنگ بادی مردان
هر سه نماینده تیراندازی ایران در مرحله مقدماتی تفنگ بادی مردان متوقف شدند.
مرگ یک فوتبالیست در جریان بازی
پاپی فاتی در جریان دیدار تیک های مالانتی و گرین مامبا به دلیل مشکل قلبی درگذشت.
تلاش مجدد ماکرون برای راضی ساختن معترضان با اعلام اصلاحات جدید
رئیس جمهور فرانسه با تداوم اعتراضات جنبش "جلیقه زردها" علیه سیاستهای دولتش، به اعلام یک بسته اصلاحات اقتصادی جدید به منظور راضی ساختن معترضان و فروکاستن از اعتراضات پرداخت.
شورای نظامی سودان: دوره انتقالی دو سال و یا کمتر است
سخنگوی شورای نظامی انتقالی سودان اعلام کرد: این شورا به دنبال حکومت نیست و دوره انتقالی دو سال یا شاید کمتر خواهد بود.
افتتاح دومین مجمع همکاری بین المللی طرح ˮکمربند و جادهˮ با حضور رهبران روسیه، چین و مصر
دومین مجمع همکاری بین المللی طرح "کمربند و جاده" در حالی از امروز جمعه با حضور روسای جمهور روسیه و چین در شهر پکن افتتاح شد که رئیس جمهور روسیه در سخنرانی خود در افتتاحیه این اجلاس از جامعه بین الملل خواست با سیاست اعمال تحریم‌های یکجانبه برخورد کند.
عربستان یک جوان را به دلیل مشارکت در راهپیمایی حامی بهار عربی اعدام کرده است
خبرگزاری رسمی عربستان اعلام کرد که مسئولان این کشور سر یک مرد سعودی را قطع کرده‌اند که هفت سال قبل زمانی که برای سوار شدن به یک هواپیمایی به سمت ایالات متحده آماده می‌شد، بازداشت شد.
رهبر کره شمالی: صلح در شبه‌جزیره کره به رفتار آمریکا بستگی دارد- دعوت اون از پوتین
خبرگزاری رسمی کره شمالی امروز (جمعه) گزارش داد، رهبر این کشور در جریان دیدار با رئیس جمهور روسیه اعلام کرده که صلح و امنیت در شبه‌جزیره کره کاملا به رفتار آمریکا در آینده بستگی دارد و همچنین از وی برای سفر به کشورش در آینده نزدیک دعوت کرده است.
احتمال ابتلای بیش از صد هزار کودک یمنی به وبا در سال ۲۰۱۹
سازمان «کودکان را نجات بدهید» اعلام کرد، از آغاز سال جاری میلادی تا ۱۹ آوریل بیش از ۱۰۰ هزار کودک زیر ۱۵ سال در یمن مشکوک به ابتلای به وبا هستند و این تعداد نسبت به سال میلادی گذشته بیش از دو برابر شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تصادف در جاده فراشبند - جم 7 کشته داشت
شیراز- ایرنا- تصادف خودروهای پژو 405 و سمند در محور فراشبند فارس – جم استان بوشهر، هفت کشته و 2 مصدوم به دنبال داشت.
توقف نمایندگان ایران در مقدماتی تفنگ بادی جام جهانی - بیستمی بهترین رتبه در تفنگ بادی مردان
هر سه نماینده تیراندازی ایران در مرحله مقدماتی تفنگ بادی مردان متوقف شدند.
ترامپ دستور بستن پیمان جدید تسلیحاتی با چین و روسیه را داد
تهران - ایرنا - رئیس جمهوری آمریکا پس از لغو قراردادهای پیشین کنترل تسلیحات، به مقام های دولتش دستور داده چین و روسیه را برای انعقاد پیمان های جدید تحت فشار بگذارند.
نرخ انواع برنج در آستانه ماه مبارک رمضان- جدول
برای خرید انواع برنج در میادین شهرداری بسته به نوع آن‌ها باید قیمت‌های مختلفی پرداخت کرد.
توئیتر از حذف نکردن توئیت ترامپ درباره نماینده مسلمان دفاع کرد
تهران - ایرنا - توئیتر در تماس با نماینده زن مسلمان آمریکایی از حذف نکردن توئیت ترامپ که به افزایش تهدید به قتل علیه این نماینده منجر شد، دفاع کرد.
وزنه ‌بردار خوزستانی نایب قهرمان آسیا شد
رئیس جمهوری قهرمانی تیم ملی کشتی آزاد در آسیا را تبریک گفت
بانوی وزنه بردار ایران در جایگاه ششم آسیا ایستاد
وزنه بردار دسته 96 کیلوگرم ایران به مدال نقره آسیا رسید
قهرمانی مقتدرانه در آسیا نویدبخش روزهای خوبی برای کشتی است
عملکرد ضعیف بوکسورها در آسیا- پایان کار تیم ملی ایران با یک‌ برنز
کشتی زنان در انتظار انتخاب سرمربی
وزنه بردار ملی پوش ارومیه ای نایب قهرمان آسیا شد
کشتی گیر فردیسی در مسابقات قهرمانی آسیا مدال طلا گرفت
میری و چترابی سه مدال نقره و یک برنز گرفتند