فعال اقتصادی: به جای حباب، بالن ارزی داریم

12:03 ۱۱۴ روز و ۱۸ ساعت پیش برترین ها 97 0

شدت گرفتن نوسانات در بازار ارز، گلایه فعالان اقتصادی را بیشتر کرده چون دورنمای بازار و ادامه کسب‌وکار برایشان دشوار شده است؛ به گونه‌ای رییس فدراسیون واردات اتاق بازرگانی ایران می‌گوید افزایش نرخ ارز فاقد منطق اقتصادی است و حباب ارز به بالن ارز تبدیل شده که عمده آن تابع جو روانی است بیش از آنکه تابع مسائل بین‌المللی باشد.

برترین ها

ایسنا گزارش داد: شدت گرفتن نوسانات در بازار ارز، گلایه فعالان اقتصادی را بیشتر کرده چون دورنمای بازار و ادامه کسب‌وکار برایشان دشوار شده است؛ به گونه‌ای رییس فدراسیون واردات اتاق بازرگانی ایران می‌گوید افزایش نرخ ارز فاقد منطق اقتصادی است و حباب ارز به بالن ارز تبدیل شده که عمده آن تابع جو روانی است بیش از آنکه تابع مسائل بین‌المللی باشد.
نرخ دلار در هفته گذشته عمدتا صعودی بود و همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد پس از گذشت مجمع عمومی سازمان ملل به روند صعودی خود ادامه داد و بازار ارز را بار دیگر دگرگون شد که به گفته فعالان اقتصادی و بخش خصوصی، افزایش نرخ ارز، بخشی مربوط به سیاست‌های اقتصاد کلان، بخشی مربوط به هیجانات، التهابات و تشویش اذهان مردم و بخشی هم بحث‌های امنیتی است که ضرورت دارد با تدبیر حاکمیت و دولت ثبات نسبی ایجاد شود.
البته بازار ارز این هفته را با کاهش قیمت شروع کرد و کمتر از ۱۷ هزار تومان داد و ستد شد اما شرایط به گونه‌ای نیست که بازار قابل پیش‌بینی باشد و مشخص نیست قیمت ها به سمت صعود می روند یا نزول.
در همین رابطه فرهاد احتشام‌زاده ، رییس فدراسیون واردات اتاق بازرگانی ایران می گوید: اتفاقات حال حاضر و نوسانات نرخ ارز تابع جو روانی است بیش از آنکه تابع فضای بین‌المللی باشد؛ لذا ایجاد اعتماد در شرایط و جو روانی جامعه می‌تواند روی نرخ ارز تاثیرگذار باشد، چراکه تصمیمات نادرست باعث می‌شود عدم امنیت روانی تشدید شود.
وی افزود: در وهله اول کشور به امنیت روانی نیاز دارد. از آنجاکه نتوانسته‌ایم امنیت روانی را به خوبی اجرا کنیم، در بخش‌هایی از بازار رفتارهای هیجان زده‌ بوجود می‌آید که در بخش‌های مختلف منجر به التهابات می‌شود و این التهابات روی کل جامعه تاثیرگذار شود.
این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با تاکید براینکه موضوعات اقتصادی در حال توسعه هستند، تصریح کرد: مسایل اقتصادی، موضوعات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی را تحت تاثیر قرار داده است که مدام همدیگر را تشدید می‌کنند.
نایب رییس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی ایران افزود: اگر بخواهیم یک عامل برای بیان و توجیه آشفتگی‌های اقتصادی در نظر بگیریم، طبیعتاً تصمیم غلطی گرفته‌ایم؛ چراکه باید به صورت جامع همه عوامل در نظر گرفته شود. همچنین نکته مهم که بارها هم در اتاق بازرگانی تکرار شده این است که نیاز به اتاق جنگ داریم. اکنون در جنگ اقتصادی قرار گرفته‌ایم که این جنگ بدون آنکه منتظر آژیر قرمزش باشیم شروع شده و ما هیچ زره‌ای به تن نکرده‌ایم و هر روزی که می‌گذرد این جنگ شدت بیشتری پیدا می‌کند اما ما هنوز آمادگی لازم را نداریم.
احتشام زاده افزود: طبیعتاً تا زمانی که این اتاق جنگ که باید تلفیقی از خبرگان واقعی و نه خبرگان نمادین باشد، در حوزه‌های مختلف شکل نگیرد، اتفاق خاصی در جهت بهبود شرایط نمی‌افتد. در این اتاق جنگ از حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی نیز نیاز است تا کنارهم باشند. تخصص ما در اتاق بازرگانی فقط در حوزه اقتصاد است و تخصص سیاسی، فرهنگی و اجتماعی نداریم.
رییس فدراسیون واردات ایران تاکید کرد: از اتاق بازرگانی فقط کارشناسان اقتصادی و خبره‌های اقتصادی می‌توانند در اتاق جنگ حضور داشته باشند. در کنار اینها نیاز است نفرات دیگر هم باشند تا با هم به صورت جامع تصمیم گیری شود. همچنین تصمیمات مقطعی نیز نمی‌توانند تاثیر گذار باشند و هر چه دیرتر به این موضوع توجه شود (اولین بار این موضوع در اردیبهشت ماه امسال در جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران مطرح و وجود اتاق جنگ اعلام نیاز شدید شد. اکنون پنج ماه از این موضوع گذشته اما هنوز اتاق جنگی در سطح کلان شکل نگرفته است) دچار التهابات بیشتر در بازار می شویم.
این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی با تاکید براینکه بازار بسیار حساس شده است، اظهار کرد: امنیت روانی جامعه بسیار تحت تاثیر کوچکترین تلنگرهای مختلف قرار گرفته است. کمااینکه شدت این تلنگرها به نحوی نیست که بخواهد اثرات این‌چنینی بر کشور بگذارد.
وی افزود: در حال حاضر بجای واژه حباب از بالن، بادکنک و غیره استفاده می‌شود که درست هم هست، چراکه وقتی از منظر اقتصادی شرایط بررسی می‌شود، افزایش و نوسانات ارز فاقد منطق لازم است.
احتشام‌زاده تصریح کرد: محاسبه قیمت واقعی دلار چیزی نیست که ما بتوانیم به عنوان بنگاه‌های اقتصادی بیان کنیم. ما احساس خود را بیان کنیم که این بیان احساس در یک فعالیت اقتصادی به هیچ‌وجه درست نیست، چرا که فعالیت‌های اقتصادی دارای الگوهای مختلف است که اطلاعات آن فقط در اختیار بانک مرکزی که تامین کننده عمده ارز در بازار است، وجود دارد.
نایب رییس کمیسیون واردات ایران افزود: بازار ارز کاملا در اختیار بانک مرکزی و دولت قرار دارد. اگر بخواهیم در قیمت‌گذاری واقعی تحلیل درست به دور از فضای حسی داشته باشیم، باید تحلیل‌های تکنیکال داشته باشیم و اینطور نباشد که رقم‌هایی تعیین شود که چند ماه‌ بعد مجدد نیاز باشد که آنها را تغییر دهیم و فقط منابع ارزی کشور را به حراج بگذاریم.
وی مجدد تاکید کرد که برای اعلام نرخ واقعی ارز و کنترل آن، قطعاً اتاق جنگ نیاز است که کارشناسان فنی بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه نیز ارکان تصمیم ساز اقتصاد کشور هستند، حضور داشته باشند. نمی‌توان یک بخش از این پازل را صرفاً به تنهایی تحلیل کرد، چراکه تصویر صحیحی نمی‌دهند.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

رونمایی  از نرم‌افزار هلو با نام 8 اسمارت
شرکت مهندسی نرم‌افزار هلو، نرم‌افزار8 اسمارت را رونمایی کرد.
گزارش تصویری از کنفرانس ارتباطات بازاریابی و برندینگ
دانشکده مدیریت دانشگاه تهران در تاریخ‌های 25 و 26 دی‌ماه میزبان سومین کنفرانس ارتباطات بازاریابی و برندینگ با حضور اساتید دانشگاه، مدیران آژانس‌های تبلیغات کشور و سفارش دهندگان آگهی بود. در این رویداد برای اولین بار جوایز تعالی بازاریابی و برندینگ نیز به کسب‌وکارهای برگزیده اهدا شد. در ادامه گزارش تصویری ایسنا از این رویداد را می‌بینید.
Flip راهکاری نوین و هوشمند برای همفکری
شرکت سامسونگ ایران، نسل جدید نمایشگر تعاملی خود را معرفی کرد. نمایشگر تعاملی Flip که با فاصله‎ای کم از بازارهای جهانی وارد ایران شده، با قابلیت‏‌ها و نوآوری‏‌های جدید خود امکان عرضه ایده‏‌ها و تعامل گسترده‏‌تر را میان شرکت‌کنندگان در نشست‏‌های کاری فراهم می‏‌کند.
فروش اینترنتی مصالح ساختمانی
تولیدکنندگان «این‌سو» شما را در انتخاب مصالح ساختمانی یاری می‌کنند.
دومین نمایشگاه کار ایران با 800 موقعیت شغلی برگزار می‌شود
مجتمع نمایشگاهی بوستان گفت‌وگو تهران در 4 تا 6 بهمن میزبان دومین نمایشگاه کار ایران خواهد بود.
9 نکته شگفت‌انگیز برای پذیرایی از مهمان‌ها
عشق به مهمانی‌دادن و پذیرایی‌کردن در خیلی‌ها وجود دارد؛ کسانی که دوست دارند همه را دور هم جمع کنند و ساعت‌های خوشی را برایشان به یادگار بگذارند. اگر شما هم جزو کسانی هستید که دوست دارید مهمانی‌هایتان بی‌عیب و نقص برگزار شوند، به مهمان‌هایتان خوش بگذرد و سلیقه‌تان زبانزد همه شود، این مطلب را بخوانید.
کمپینی برای حمایت از کودکان کار
توجه به نیازهای اساسی کودکان نیازمند در شرایط کنونی یک وظیفه ملی است.
بهار بهترین فصل سفر به مرداب سراوان
کسانی که اهل گشت و گذار باشند، حتما مرداب سراوان را دیده‌اند. مردابی که با نگاه اول به آن متوجه واقعیت و زیبایی آن نمی‌شوید؛ و احتمالا فکر می‌کنید که وسط آن را چمن پوشیده‌ است.
لاغرشدن با ورزش ایکس بادی
حتما شما هم نام ورزش ایکس بادی را شنیده‌اید و با خود گفتید که “این هم یکی دیگه از روش‌های درآمدزایی هست که هیچ فایده‌ای برای سلامتی یا لاغری نداره!” البته در واقعیت این طور نیست و این ورزش می‌تواند کمک‌های زیادی به شما بکند. ایکس بادی ورزشی است که اکنون در بیش از ۵۵ کشور دنیا طرفدار دارد.
۳ فیلم برتر دسامبر ۲۰۱۸ براساس imdb
ایران زیرنویس شما را به تماشا ۳ فیلم برتر دسامبر ۲۰۱۸ دعوت می‌کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

طاهریان: ورزش زنان پس از انقلاب جایگاهش را پیدا کرد
نایب رییس کمیته ملی المپیک با اشاره به پر رنگ شدن جایگاه ورزش زنان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، معتقد است: اگر در گذشته به دنبال آن بودیم تا نگاه منفی مسئولان نسبت به ورزش زنان مثبت شود، الان این جایگاه به جایی رسیده که مسئولان با حمایت و توجه ویژه به بانوان سعی در افزایش مدال آوری آنها در رویدادهای جهانی، المپیک و پارالمپیک دارند.
لیگ برتر والیبال بانوان در ایستگاه آخر
لیگ برتر والیبال بانوان به هفته پایانی خود رسیده است و تکلیف قهرمان در این هفته مشخص می‌شود.
ترکاشوند: دلیل تاخیر در انتخابات والیبال را نمی‌فهمم!
ملی‌پوش اسبق والیبال گفت: دلیل تاخیر در برگزاری انتخابات ریاست فدراسیون را نمی‌فهمم و در حال حاضر زمان را از دست داده‌ایم.
یک سالِ ˮثوریˮ در بوکس!
حسین ثوری در طول یک سالی که هدایت فدراسیون بوکس را بر عهده دارد اقدامات قابل توجهی را انجام داده ولی با این وجود نباید تنها نقاط مثبت خود را ببیند و بهتر است در کم کردن نقاط ضعف خود نیز تلاش بیشتری داشته باشد.
بانوی طلایی کشتی ایران: بلاتکلیفیم!
ملی پوش کشتی کلاسیک بانوان از وضعیت خود بعد از مسابقات بین‌المللی لبنان گلایه کرد و گفت چشم انتظار و گوش به زنگ هستیم تا خبری از اردوی تیم ملی بدهند، اما خبری نیست و در بلاتکلیفی به سر می‌بریم.
تغییر مدیرعامل ایران ایر صحت ندارد
مردم در خرید مرغ ارزان زیاده‌روی می‌کنند!
کارکنان دولت سال آینده چقدر حقوق می‌گیرند؟
نیمی از ثروت جهان در اختیار ۲۶ نفر!
ضعیف‌ترین رشد اقتصادی ۲۸ سال گذشته چین رقم خورد
فروش خودروهای بنزینی و دیزلی در سوئد ممنوع شد
کالاهای لوکس چقدر درآمد نصیب صاحبان برند می‌کند؟
صادرات چای هند به ایران از سر گرفته می‌شود
روسیه به کاهش تولید نفت پایبند است
پیکان 250 میلیون تومانی! +فیلم