فعال اقتصادی: به جای حباب، بالن ارزی داریم

12:03 ۴۵ روز و ۱۷ ساعت پیش برترین ها 30 0

شدت گرفتن نوسانات در بازار ارز، گلایه فعالان اقتصادی را بیشتر کرده چون دورنمای بازار و ادامه کسب‌وکار برایشان دشوار شده است؛ به گونه‌ای رییس فدراسیون واردات اتاق بازرگانی ایران می‌گوید افزایش نرخ ارز فاقد منطق اقتصادی است و حباب ارز به بالن ارز تبدیل شده که عمده آن تابع جو روانی است بیش از آنکه تابع مسائل بین‌المللی باشد.

برترین ها

ایسنا گزارش داد: شدت گرفتن نوسانات در بازار ارز، گلایه فعالان اقتصادی را بیشتر کرده چون دورنمای بازار و ادامه کسب‌وکار برایشان دشوار شده است؛ به گونه‌ای رییس فدراسیون واردات اتاق بازرگانی ایران می‌گوید افزایش نرخ ارز فاقد منطق اقتصادی است و حباب ارز به بالن ارز تبدیل شده که عمده آن تابع جو روانی است بیش از آنکه تابع مسائل بین‌المللی باشد.
نرخ دلار در هفته گذشته عمدتا صعودی بود و همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد پس از گذشت مجمع عمومی سازمان ملل به روند صعودی خود ادامه داد و بازار ارز را بار دیگر دگرگون شد که به گفته فعالان اقتصادی و بخش خصوصی، افزایش نرخ ارز، بخشی مربوط به سیاست‌های اقتصاد کلان، بخشی مربوط به هیجانات، التهابات و تشویش اذهان مردم و بخشی هم بحث‌های امنیتی است که ضرورت دارد با تدبیر حاکمیت و دولت ثبات نسبی ایجاد شود.
البته بازار ارز این هفته را با کاهش قیمت شروع کرد و کمتر از ۱۷ هزار تومان داد و ستد شد اما شرایط به گونه‌ای نیست که بازار قابل پیش‌بینی باشد و مشخص نیست قیمت ها به سمت صعود می روند یا نزول.
در همین رابطه فرهاد احتشام‌زاده ، رییس فدراسیون واردات اتاق بازرگانی ایران می گوید: اتفاقات حال حاضر و نوسانات نرخ ارز تابع جو روانی است بیش از آنکه تابع فضای بین‌المللی باشد؛ لذا ایجاد اعتماد در شرایط و جو روانی جامعه می‌تواند روی نرخ ارز تاثیرگذار باشد، چراکه تصمیمات نادرست باعث می‌شود عدم امنیت روانی تشدید شود.
وی افزود: در وهله اول کشور به امنیت روانی نیاز دارد. از آنجاکه نتوانسته‌ایم امنیت روانی را به خوبی اجرا کنیم، در بخش‌هایی از بازار رفتارهای هیجان زده‌ بوجود می‌آید که در بخش‌های مختلف منجر به التهابات می‌شود و این التهابات روی کل جامعه تاثیرگذار شود.
این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با تاکید براینکه موضوعات اقتصادی در حال توسعه هستند، تصریح کرد: مسایل اقتصادی، موضوعات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی را تحت تاثیر قرار داده است که مدام همدیگر را تشدید می‌کنند.
نایب رییس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی ایران افزود: اگر بخواهیم یک عامل برای بیان و توجیه آشفتگی‌های اقتصادی در نظر بگیریم، طبیعتاً تصمیم غلطی گرفته‌ایم؛ چراکه باید به صورت جامع همه عوامل در نظر گرفته شود. همچنین نکته مهم که بارها هم در اتاق بازرگانی تکرار شده این است که نیاز به اتاق جنگ داریم. اکنون در جنگ اقتصادی قرار گرفته‌ایم که این جنگ بدون آنکه منتظر آژیر قرمزش باشیم شروع شده و ما هیچ زره‌ای به تن نکرده‌ایم و هر روزی که می‌گذرد این جنگ شدت بیشتری پیدا می‌کند اما ما هنوز آمادگی لازم را نداریم.
احتشام زاده افزود: طبیعتاً تا زمانی که این اتاق جنگ که باید تلفیقی از خبرگان واقعی و نه خبرگان نمادین باشد، در حوزه‌های مختلف شکل نگیرد، اتفاق خاصی در جهت بهبود شرایط نمی‌افتد. در این اتاق جنگ از حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی نیز نیاز است تا کنارهم باشند. تخصص ما در اتاق بازرگانی فقط در حوزه اقتصاد است و تخصص سیاسی، فرهنگی و اجتماعی نداریم.
رییس فدراسیون واردات ایران تاکید کرد: از اتاق بازرگانی فقط کارشناسان اقتصادی و خبره‌های اقتصادی می‌توانند در اتاق جنگ حضور داشته باشند. در کنار اینها نیاز است نفرات دیگر هم باشند تا با هم به صورت جامع تصمیم گیری شود. همچنین تصمیمات مقطعی نیز نمی‌توانند تاثیر گذار باشند و هر چه دیرتر به این موضوع توجه شود (اولین بار این موضوع در اردیبهشت ماه امسال در جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران مطرح و وجود اتاق جنگ اعلام نیاز شدید شد. اکنون پنج ماه از این موضوع گذشته اما هنوز اتاق جنگی در سطح کلان شکل نگرفته است) دچار التهابات بیشتر در بازار می شویم.
این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی با تاکید براینکه بازار بسیار حساس شده است، اظهار کرد: امنیت روانی جامعه بسیار تحت تاثیر کوچکترین تلنگرهای مختلف قرار گرفته است. کمااینکه شدت این تلنگرها به نحوی نیست که بخواهد اثرات این‌چنینی بر کشور بگذارد.
وی افزود: در حال حاضر بجای واژه حباب از بالن، بادکنک و غیره استفاده می‌شود که درست هم هست، چراکه وقتی از منظر اقتصادی شرایط بررسی می‌شود، افزایش و نوسانات ارز فاقد منطق لازم است.
احتشام‌زاده تصریح کرد: محاسبه قیمت واقعی دلار چیزی نیست که ما بتوانیم به عنوان بنگاه‌های اقتصادی بیان کنیم. ما احساس خود را بیان کنیم که این بیان احساس در یک فعالیت اقتصادی به هیچ‌وجه درست نیست، چرا که فعالیت‌های اقتصادی دارای الگوهای مختلف است که اطلاعات آن فقط در اختیار بانک مرکزی که تامین کننده عمده ارز در بازار است، وجود دارد.
نایب رییس کمیسیون واردات ایران افزود: بازار ارز کاملا در اختیار بانک مرکزی و دولت قرار دارد. اگر بخواهیم در قیمت‌گذاری واقعی تحلیل درست به دور از فضای حسی داشته باشیم، باید تحلیل‌های تکنیکال داشته باشیم و اینطور نباشد که رقم‌هایی تعیین شود که چند ماه‌ بعد مجدد نیاز باشد که آنها را تغییر دهیم و فقط منابع ارزی کشور را به حراج بگذاریم.
وی مجدد تاکید کرد که برای اعلام نرخ واقعی ارز و کنترل آن، قطعاً اتاق جنگ نیاز است که کارشناسان فنی بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه نیز ارکان تصمیم ساز اقتصاد کشور هستند، حضور داشته باشند. نمی‌توان یک بخش از این پازل را صرفاً به تنهایی تحلیل کرد، چراکه تصویر صحیحی نمی‌دهند.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

سالروز پرتاب کیهان‌پیمایِ ناکام
کیهان‌پیمای "بوران"(به همان معنای بوران در زبان فارسی) در ۱۵ نوامبر ۱۹۸۸(۲۴ آبان ۱۳۶۷) از پایگاه پرتاب‌های فضایی بایکونور راهی مدار زمین شد و ۳ ساعت و ۴۰ دقیقه بدون سرنشین در خارج از جو پرواز کرد و به زمین برگشت.
اپل ابزار ضد هک آیفون ساخته است؟
شواهد نشان می‌دهند که اپل و دو شرکت که روی سیستم قفل و رمزگذاری آیفون کار کرده‌اند، تلاش‌های خود را در پشت‌ صحنه جهت ارتقای دستگاه‌های امنیتی این شرکت ادامه می‌دهند.
کاریکاتور: واکنش آخوندی به شهردار شدن حناچی!
انتخاب پیروز حناچی با اختلاف یک رای توسط اعضای شورای شهر برای شهرداری تهران، تیتر یک صفحه طنز «بی قانون» شده است.
با این میوه، سرخوش شوید
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد گفت: مصرف میوه‌ی «به»، شادی‌آور و مقوی معده است لذا مصرف آن برای افرادی که از رفلاکس معده یا به اصطلاح ترش کردن گلایه‌ دارند، به ویژه به صورت رب بسیار موثر است.
تجاوز به ۲ پسر دبستانی به بهانه دیدن خرگوش!
پسری که به اتهام آزار و اذیت دو کودک دستگیر شده در بازجویی‌ها مدعی شد خودش در کودکی قربانی تعرض شده بود.
۱۳ هشدار صندوق جهانی حیات وحش
صندوق جهانی حیات وحش در آخرین گزارش خود ۱۳ هشدار را مطرح کرد که نابودی ۵۰ درصد از آب‌های شیرین دنیا و ورود دست کم ۴.۵ میلیون تن پلاستیک در سال ۲۰۱۰ به دریاها و اقیانوس‌ها از جمله آن‌هاست.
آخرین وضعیت بارش‌های ایران
بیشترین میزان رشد بارش‌ها در سال آبی جاری نسبت به سال آبی گذشته (سال آبی ۹۷-۹۶) مربوط به حوضه آبریز قره قوم (شمال شرقی کشور) و حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان (جنوب کشور) است.
خرید هواپیما از ژاپنی‌ها در ازای پول فروش نفت
نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: مسئولان در شرایط کنونی تمام تمرکز خود را برای خرید هواپیماهای نو گذاشته اند و دیگر خرید هواپیماهای دست دوم در دستور کار نیست.
دلیل کاهش نرخ ارز مسایل اقتصادی نیست
در پی روند نزولی قیمت دلار در روزهای گذشته، یکی از اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران علت این نوسانات را مسائل سیاسی می‌داند و معتقد است که پارامترهای اقتصادی تاثیر چندانی در کاهش یا افزایش نرخ ارز ندارد.
حقوق‌ها در سال آینده چقدر باید افزیش یابد؟
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس میزان افزایش حقوق کارگران و کارمندان در سال آینده را اعلام کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نظر ۶ نماینده مجلس درباره اظهارات اخیر ˮظریفˮ
برخی از نمایندگان مجلس در واکنش به اظهارات ظریف درباره پولشویی خواستار حضور وی در کمیسیون امنیت ملی مجلس و توضیح درباره اظهاراتش شدند.
بی بی سی کشتار کودکان را سانسور و نگران آزار سگ‌ها شد!
رسانه سلطنتی انگلستان درحالی که در مقابل کشتار کودکان در یمن سکوت کرده، گزارشی را با تیتر نگرانی از «سگ آزاری» در ایران منتشر کرد!
علت کارشکنی اصلاح‌طلبان در مسیر شهردار شدن هاشمی
یک روزنامه نزدیک به خانواده هاشمی و کارگزاران می‌گوید حسادت‌ها نگذاشت محسن هاشمی شهردار شود.
ویدئو - برداشت طلای سرخ
هرساله با شروع فصل برداشت زعفران، اکثر مردم منطقه تربت حیدریه صبح ها را در زمین های کشاروزی مشغولند و عصرها را در بازار سپری می‌کنند. با توجه به سطح کشت ۸۰ هزار هکتاری زعفران در این منطقه، کارگران زیادی از شهرها و روستاهای اطراف از جمله تربت‌جام، خواف و گناباد برای کار وارد این شهر می‌شوند، به طوری که این محصول برای حدود ۷۰ هزار نفر به طور مستقیم ایجاد شغل می‌کند. خراسان رضوی با در اختیار داشتن سهم ۸۰ درصدی از تولید زعفران ایران به عنوان قطب تولید زعفران جهان شناخته می‌شود.
سالروز پرتاب کیهان‌پیمایِ ناکام
کیهان‌پیمای "بوران"(به همان معنای بوران در زبان فارسی) در ۱۵ نوامبر ۱۹۸۸(۲۴ آبان ۱۳۶۷) از پایگاه پرتاب‌های فضایی بایکونور راهی مدار زمین شد و ۳ ساعت و ۴۰ دقیقه بدون سرنشین در خارج از جو پرواز کرد و به زمین برگشت.
خرید هواپیما از ژاپنی‌ها در ازای پول فروش نفت
دلیل کاهش نرخ ارز مسایل اقتصادی نیست
حقوق‌ها در سال آینده چقدر باید افزیش یابد؟
بانک‌پاسارگاد اعلام کرد؛ الزامات تراکنش‌های انتقال وجه شتابی و غیر شتابی
آمادگی بانک سپه برای ارائه خدمات ارزی به واحدهای تولیدی و صادرکنندگان استان زنجان - بانک سپه در کمک به بهسازی و نوسازی مسکن روستایی استان زنجان اول شد
اعلام نتایج قرعه‌کشی نهمین مرحله سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز بانک‌انصار
چرا قیمت دلار و سکه طی روزهای اخیر نزولی شد؟
بانک صادرات ایران در خراسان جنوبی٣٥٢ میلیارد ریال وام‌های قرض‌الحسنه پرداخت کرد
اقتصاد آمریکا وارد رکود می‌شود
دکتر مجید قاسمی به‌عنوان چهره برگزیده صنعت بانکداری کشور انتخاب شد