یارانه به انرژی، یارانه سیاه است

08:11 ۵۰ روز و ۱۴ ساعت پیش برترین ها 68 0

برای تشریح وضعیت فعلی اقتصاد کشور و راه‌های برون رفت از آن لازم است در ابتدا ریشه‌های مشکلات فعلی را واکاوی کنیم. پس از این واکاوی، می‌توان راه‌حل‌هایی به سیاستگذاران ارایه داد.

برترین ها

روزنامه اعتماد: برای تشریح وضعیت فعلی اقتصاد کشور و راه‌های برون رفت از آن لازم است در ابتدا ریشه‌های مشکلات فعلی را واکاوی کنیم. پس از این واکاوی، می‌توان راه‌حل‌هایی به سیاستگذاران ارایه داد. آنچه در کنار تحریم‌های اقتصادی و نفتی علیه کشور، وضعیت فعلی اقتصاد را ایجاد کرده، انباشت سیاست‌های نادرست است که سالیان سال تداوم داشته است. تاثیر انباشت سیاست‌های نادرست از دست کم دو بُعد قابل بررسی است. بعد اول تورم است.
مسوولان و سیاستگذارانی که سالیان سال بر طبل تورم تک رقمی می‌کوفتند، از اینکه تورم کشور به رقم ۹‌درصد رسید، اعلام رضایت کردند. حتی بدون در نظر گرفتن اینکه تورم تک‌رقمی رسما پایان یافته است باید در نظر داشت که طبق گزارش‌های بین‌المللی، میانگین موزون کشور‌هایی که آمار‌های رسمی ازتورم‌شان موجود است، نشان می‌دهد در سال میلادی گذشته، میانگین تورم در جهان ۱.۷ درصد بوده است.
به بیان دیگر حدود ۱۰۰ کشور تورم زیر ۲‌درصد دارند. کشور‌هایی که تورم کنترل شده و زیر ۲‌درصد دارند، توانسته‌اند کشور و اقتصادشان را در مسیر دستیابی به معیار‌های جهانی قرار دهند. مراکش با تورم سالانه ۱.۴، آنگولا با تورم ۲.۲ و جیبوتی با تورم یک‌درصد گواه این ماجراست که دستیابی به تکنولوژی تورم پایین، ربطی به دانش اقتصادی ندارد. این کشور‌ها حتی از نظر دانش اقتصادی و درجه توسعه‌یافتگی از ایران هم عقب‌تر هستند.
بنابراین بحث اینجاست که چرا تا به امروز به سوی دستیابی به تکنولوژی تورم پایین، حرکت نکرده‌ایم. اگر تورم پایین محقق شود، بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور حل می‌شود. هرچه هدفگذاری تورم مطابق با میانگین جهانی، دیرتر انجام شود، شکاف بین تورم ایران و میانگین جهانی بالاتر می‌رود و انباشت این شکاف بعد از سال‌ها، منجر به نوسانات شدید در نرخ ارز، رکود تولید و افزایش قیمت‌ها می‌شود.
بعد دوم، اعطای حجم بالای یارانه‌های سیاه است. منظور از یارانه‌های سیاه، یارانه‌هایی است که فقر و نابرابری را بیشتر می‌کند و ساختار کارآمد بازار‌های رقابتی را به‌شدت تخریب می‌کند. یکی از یارانه‌های سیاه، اختصاص ارز دولتی به قسمتی از تقاضا‌کنندگان است. همین امر باعث چند نرخی شدن ارز و افزایش ناکارآمدی در بازار‌های اقتصادی می‌شود. جالب آنکه غیر از ایران، کره شمالی و ونزوئلا هیچ کشور دیگری چند نرخ ارز ندارد و همگی تک‌نرخی هستند.
موضوعی که برای ما آشنایی ندارد (تک‌نرخی شدن ارز) برای کشور‌های دیگر اساس بازار ارز است.
مصداق دیگر یارانه سیاه، یارانه به انرژی است. یارانه انرژی، قیمت بنزین را یک‌پنجم میانگین قیمت کشور‌های همسایه کرده است. انباشت یارانه‌های سیاه در بخش‌های مختلف مانند ارز، انرژی، طلا و... کسری بودجه دامنه‌داری را برای کشور ایجاد کرده که با گذر زمان، تورم و افزایش قیمت را به همراه دارد. اگر همین الان، تحریم‌ها برداشته شود، تا زمانی که به سمت اصلاح ساختاری نرویم، با هر شوکی (داخلی و خارجی) اقتصادمان آسیب‌پذیر خواهد بود.
راه‌حل این مساله، قطع یارانه‌های سیاه، قیمت‌گذاری بر اساس قیمت‌های جهانی و هدفگذاری برای رسیدن به نرخ تورم میانگین جهانی است. برای دستیابی به این مهم باید ابزار‌ها و تکنولوژی‌های مهم را کسب و علاوه بر استفاده از تجارب جهانی، درآمد‌های نفت و گاز را نیز شفاف‌سازی کرد.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمران و اشتغال
عمران و اشتغال

آخرین اخبار

تعداد مراکز دانشگاه علمی کاربردی به 550 مرکز  کاهش یافت
مشهد - ایرنا - رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: تعداد مراکز این دانشگاه در کشور از یکهزار مرکز به 550 مرکز رسید.
صنعت غذا جاذبه گردشگری در خراسان رضوی
مشهد - ایرنا - صنعت غذا در خراسان رضوی به عنوان منبع مهم درآمد سهم بسیار در جذب گردشگر، اشتغال و توسعه استان دارد که باید به این ثروت نهفته بهای بیشتری داده شود.
دولت تدبیر در هر یک روز به 10 روستا گازرسانی کرد
ارومیه- ایرنا- مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اشاره به عزم جدی دولت تدبیر و امید برای گسترش شبکه گازرسانی، گفت: دولت تدبیر و امید طی پنج سال گذشته در هر یک روز به 10 روستا گازرسانی کرد.
وزیر کشاورزی: کشت گلخانه ای رکورد زد
مهاباد- ایرنا- وزیر جهاد کشاورزی گفت: در نیمه نخست امسال با احداث یک هزار و 400 هکتار کشت گلخانه ای در کشور، رکورد جدیدی در این نوع کشت از نظر افزایش بهره وری ثبت شد.
گام های توسعه کشور در بخش بهداشت و درمان شتابان بوده است
ارومیه- ایرنا- رییس جمهوری کشورمان با بیان اینکه گام های مهمی در بخش بهداشت و درمان برداشته شده که یکی از مهمترین آنها اجرای طرح تحول سلامت است، گفت: گام های توسعه کشور در بخش بهداشت و درمان شتابان بوده است.
فرودگاه ماکو نماد توجه دولت به جوان ترین منطقه آزاد کشور
ارومیه- ایرنا- فرودگاه ماکو چندی پیش به صورت جهادی و با هدف تسهیل تردد گردشگران و فعالان اقتصادی به این منطقه راه اندازی شد و اکنون در حال شکوفایی است تا یکی از دستاوردهای دولت تدبیر و امید در راستای توسعه جوان ترین منطقه آزاد کشور باشد.
مطالعات 12 ساله منجر به قهرمانی ووشو در جهان شد
شیراز-ایرنا- رئیس فدراسیون ووشو گفت: اگر امروز ووشو ایران توانسته است گوی سبقت را از چینی ها بگیرد و قهرمان جهان شود، با 12 سال کار مطالعاتی علمی و هم افزایی صورت گرفته است.
جوانی که قربانی کری خوانی فوتبال شد
اردبیل - ایرنا- جوانی در اردبیل که تصور می شد بر اثر تصادف جان باخته ، در واقع قربانی کری خوانی با دوست خود پس از بازی دو تیم فوتبال شده بود.
کره جنوبی روابط بازرگانی با ایران را ادامه می دهد
رشت - ایرنا - سفیر کره جنوبی در کشورمان با یادآوری روابط دیپلماتیک تهران و سئول از سال 1962 میلادی گفت: می توانیم به روابط بازرگانی خود ادامه دهیم.
وزیر اطلاعات: دشمن از تقابل ایران اسلامی با استکبار جهانی عصبانی است
مهاباد- ایرنا- وزیر اطلاعات با بیان اینکه دشمن از تقابل جمهوری اسلامی با استکبار جهانی عصبانی است، گفت: دشمنان به همین دلیل تلاش می کنند این تقابل را به تقابل شیعه و سنی و قومیت ها تبدیل کند، ولی وحدت و همدلی مردم و مسوولان تاکنون این دسیسه آنها را با شکست مواجه کرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مسیری که همه مدیران خواهند رفت
۲۶ آبان یا ۱۵ آذر چندان تفاوتی ندارد. به هر حال طبق قانون، بازنشسته‌ها باید پست‌های خود را تحویل دهند. با اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان در سال ۹۷، تعداد زیادی از مدیران دولتی باید از میزهای خود دل بکنند و جا را برای تازه‌نفس‌ها باز کنند.
نخستین آگهی مزایده اموال بابک زنجانی- عکس
نخستین آگهی مزایده اموال بابک زنجانی در روزنامه های کثیرالانتشار منتشر شد.
عکس‌های باورنکردنی گاه هراس‌انگیز از موجودات ژرفای دریا‌ها
رومن فدورتسوف، ماهیگیر روسی ساکن مرمانسک است. او که اینک ۳۹ ساله است، ۱۷ سال است که ماهیگیری می‌کند و با دریا و سطح اقیانوس می‌رود. آن‌ها در سفرهایشان بار‌ها موجودات عجیبی صید کرده‌اند که در عمق دریا‌ها و اقیانوس‌ها زیست می‌کنند. موجوداتی که کمتر پیش می‌آید عکس آن‌ها را دیده باشیم.
گریم عجیب مصطفی زمانی- عکس
مصطفی زمانی به جمع بازیگران سریال «نهنگ آبی» پیوست.
مطالبات بیمه سلامت زنجان با مراکز طرف قرار داد به روز شد
زنجان - ایرنا - مدیرکل بیمه سلامت استان زنجان گفت: امسال با رایزنی انجام گرفته در کشور و استان؛ پرداختی مطالبات بخش دانشگاهی، خصوصی و داروخانه ها به روز شده و در مقایسه با سال های گذشته وضعیت بهتری حاکم است.
دلار باز هم ارزان خواهد شد؛ منتظر ریزش نرخ‌ها باشید
آخرین تحولات بازار مرغ
اتصال کارت سوخت به کارت بانکی
کارت بانکی به کارت سوخت متصل می‌شود
طیب‌نیا نقشی در تیم اقتصادی دولت ندارد
چه کسانی به اسم اشتغال، وام میلیاردی گرفتند؟
قیمت خودرو آزاد می‌شود؟
دلار ارزان خواهد شد، منتظر ریزش نرخ‌ها باشید
بارندگی‌های اخیر خشکسالی را رفع نمی‌کند
کارت سوخت به کارت‌های بانکی متصل شد