چرا برانکو موفق و محبوب است؟

07:28 ۱۱۴ روز و ۴ ساعت پیش برترین ها 406 0

معجزه پرسپولیس در سال‌های اخیر بدون شک حضور فردی به نام برانکو ایوانکوویچ در قامت سرمربیگری این تیم است. مربی‌ای که تیمی ویران را از حمید درخشان دریافت کرد اما در مدت سه سال حالا توانسته پرسپولیس را یک‌بار دیگر به قدرت اول فوتبال ایران تبدیل کند.

برترین ها

فرهیختگان: معجزه پرسپولیس در سال‌های اخیر بدون شک حضور فردی به نام برانکو ایوانکوویچ در قامت سرمربیگری این تیم است. مربی‌ای که تیمی ویران را از حمید درخشان دریافت کرد اما در مدت سه سال حالا توانسته پرسپولیس را یک‌بار دیگر به قدرت اول فوتبال ایران تبدیل کند.
در این بین برخی منتقدان او را محافظه‌کار یا حتی ترسو می‌دانند اما شیوه کاری خاص خودش را دارد. باج نمی‌دهد، بازیکن‌سالاری در تیمش جایی ندارد و حتی فلسفه کاری‌اش را در هیچ شرایطی تغییر نمی‌دهد اما احترام مدیرانش را دارد. همین که برانکو برخلاف برخی مربیان غر نمی‌زند، او را بیش از همه محبوب هواداران پرسپولیس کرده است.
او برخلاف کی‌روش و حتی شفر، غر زدن بلد نیست و به دنبال موفقیت با کمترین امکانات است. همین که با احسان علوان‌زاده، حمید طاهرخانی و آدام همتی تیمش را به نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان آسیا رسانده، نشان‌دهنده کار بزرگ برانکو در پرسپولیس است.
شاید بهترین زمان برای مقایسه باشد؛ مقایسه بین برانکو با دیگر مربیان خارجی! کارلوس کی‌روش در طول سال‌های اخیر بر سر کوچک‌ترین موضوعی سروصدای زیادی به راه انداخت و همیشه خواهان حمایت گسترده بود. شفر هم دست‌کمی از سرمربی تیم ملی ندارد؛ با وجود جذب بازیکنان زیاد که برخی از آنها را خودش به استقلال آورد، اما هنوز از دست خالی‌اش صحبت می‌کند و مشخص نیست اگر جای برانکو بود چه رفتاری از خود نشان می‌داد؟
در سال اول حضورش در پرسپولیس، کاپیتان تیمش شب خوابید و دیگر صبح را ندید. برانکو اما کم نیاورد. بهترین گلزن تیمش با اشتباه مدیران سابق محروم شد تا عملا دست او در بازی با الهلال عربستان در نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان بسته شود اما باز هم از روزهای خوب تیمش صحبت کرد.
احمدزاده، محرمی و امیری از پرسپولیسی جدا شدند که حتی اجازه جذب یک بازیکن هم نداشت اما باز هم مرد کروات واکنش منفی نشان نداد و حالا که تیمش برای دومین‌بار متوالی با نیمکت خالی به نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان آسیا رسیده، خبر می‌رسد که بیش از پنج ماه است او و دستیارانش پولی نگرفته‌اند اما باز هم غر نمی‌زند و تنها با لبخند از این شرایط می‌گذرد.
او با این شرایط تیمش را دو سال پیاپی قهرمان لیگ و دو سال متوالی قهرمان سوپر جام کرده و سه‌شنبه برای دومین‌سال متوالی باید در نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان به میدان برود. آن هم با وجود غیبت سه بازیکن به دلیل محرومیت و مصدومیت!
با وجود همه این بدبیاری‌ها کسی برانکو را غرزن ندیده و برخلاف خارجی‌های شاغل در ایران هرگز خودش را بالاتر از ایرانی‌ها نمی‌داند. شاید همین رفتار مناسب باعث شده، حتی طبیعت هم روی خوشی به برانکوی کروات نشان دهد و او را در آستانه یک تاریخ‌سازی بزرگ قرار دهد. بی‌شک اگر پرسپولیس با این شرایط به فینال لیگ قهرمانان رسید باید تندیسی از او بسازند تا درسی باشد برای صبوری، استقامت و وفاداری به تیمی که میلیون‌ها عاشق دارد.
پشت‌پرده حمله به استقلال و شفر؛ اولتیماتوم یا شیطنت؟ در روز‌های گذشته همواره اخبار ضد‌ونقیضی درمورد اولتیماتوم مدیران باشگاه استقلال به شفر به گوش رسیده است. این درحالی است که مدیران استقلال و شخص امیرحسین فتحی در تمام مصاحبه‌های خود صریحا این موضوع را تکذیب کرده‌اند.
در شروع لیگ برتر سال 97 مشکلات عدیده‌ای برای مربی آلمانی به وجود آمد که هرکدام جای ساعت‌ها بحث کارشناسی دارد تا بتوان تاثیر آنها را بر روند شکل‌گیری یک تیم مورد بررسی قرار داد. خروج پنج بازیکن تاثیر‌گذار سال قبل و اضافه‌شدن بازیکنان مصدوم و گاهی بازیکنان غیرقابل‌اتکا بدون نظر سرمربی، یکی از این مشکلات است که با اطمینان می‌توان گفت هر نیمکتی را متزلزل خواهد کرد.
با این همه نمی‌توان شفر را در این‌باره بی‌تقصیر دانست. عدم‌شکل‌گیری استخوان‌بندی تیم بعد از گذشت هشت هفته از لیگ برتر و عدم‌شناخت نفرات اصلی تیم، همه و همه وظیفه سرمربی تیم است که علت آن را فقط سرمربی تیم باید توضیح دهد. ناکامی‌های استقلال برای هواداران این تیم قابل‌تحمل نیست، هرچند که نسبت به سال‌های گذشته شاید بتوان شرایط تیم را مناسب‌تر دانست.
در این شرایط که تیم استقلال و شخص وینفرد شفر نیاز به حمایت و البته انتقادهای منطقی و دور از حب و بغض از سوی هواداران و پیشکسوتان استقلال دارند، شایعاتی همچون دادن اولتیماتوم به پیرمرد آلمانی فقط شرایط را برای او و استقلال بدتر می‌کند.
بسیاری از مربیان و مدیران ناموفق پیشین استقلال، این شرایط را بهترین موقعیت برای تبرئه خود از نتایج گذشته می‌دانند و با طرح شایعاتی اینچنینی سعی در برهم‌زدن آرامش تیم و سرمربی آن دارند. چه‌بسا در این شرایط باز هم بتوانند درصدر اخبار قرار گیرند و سکان هدایت این تیم پرطرفدار را بار دیگر در دست داشته باشند و صد‌البته با بهانه‌هایی همچون نبستن تیم توسط خودشان، عدم‌موفقیت احتمالی را توجیه کنند و درعوض با تنگنایی که برای مدیران استقلال ساخته‌اند، قراردادهای مالی مناسبی برای خود بسازند.
در این بین تعداد انگشت‌شماری از اصحاب رسانه نیز که در این مجال، عوایدی نصیب آنها می‌شود با صرف‌نظر از وظایف و رسالت اجتماعی خود در شکل‌گیری این شرایط و بحرانی کردن فضای باشگاه استقلال بی‌تقصیر نیستند. باید قبول کرد باشگاه استقلال در شرایط مناسبی به سر نمی‌برد اما به‌طور قطع می‌توان گفت شرایط این تیم به هیچ‌وجه بحرانی نیست و مطمئنا پیرمرد آلمانی توانایی خارج‌کردن این تیم از این شرایط را دارد که در این راه حمایت همه‌جانبه پیشکسوتان استقلال می‌تواند این سیر را سریع‌تر کند.
هدف ما حمایت از نتایج ضعیف استقلال و شفر نیست اما ایجاد شایعاتی اینچنین که از سوی پیشکسوتان و نزدیکان باشگاه استقلال به گوش می‌رسد، از منطق هواداری باشگاه استقلال به دور است و بیشتر دست‌اندازی برای رسیدن به جایگاهی در باشگاه می‌ماند. باید دید در روزهای آتی تصمیم مدیران باشگاه در مورد شفر و باشگاه استقلال چیست.


گروه های زیر مجموعه ورزشی

توپ و تور
توپ و تور

آخرین اخبار

گفتگو با قدیمی‌ترین غسال بهشت‌ زهرا (س)
زندگی هر آدمی می‌تواند یک کتاب باشد؛ یک کتاب پر رمز و راز و خواندنی، یک داستان اختصاصی که شبیه قصه آدم‌های دیگر نیست، آن‌قدر که بگوییم به اندازه همه آدم‌ها یک قصه وجود دارد؛ شنیدنی و منحصر به فرد.
امیرکبیر؛ فرزند خلف، اما ناکام رویا‌های ضد استعماری
در هزاوه از بخش‌های فراهان در محله‌ای که امروز به محله میرزا تقی خان، نامی است، در سال ۱۲۲۲ هجری شمسی فرزندی پا به عرصه زندگی می‌گذارد که او را محمد تقی نام نهادند که یکی از درخشان‌ترین ستاره‌های شب ظلمانی ۲۰۰ ساله ایران می‌شود.
لیگ NBA؛ پیروزی وریرز با رکورد شکنی تامپسون
تیم بسکتبال گلدن استیت وریرز در بازی امروز خود که در شهر لس‌آنجلس برگزار شد با رکورد شکنی کلی تامپسون از سد لیکرز گذشت.
بررسی عملکرد خط دفاع استقلال در نیم‌فصل اول
استقلال در ابتدای فصل با وضعیت نه‌چندان خوبی وارد لیگ هجدهم شد، اما شاگردان شفر رفته رفته و با گذشت زمان بهتر شدند.
۲ ماه ترسناک در انتظار شاگردان شفر
برنامه فشرده سازمان لیگ فوتبال ایران در نیم فصل دوم برای استقلال روز‌های سخت و پرفشاری را بهمراه خواهد داشت.
پنجعلی: پرسپولیس دربی برگشت را می‌برد
پیشکسوت فوتبال ایران گفت: برانکو توانسته مشکل نیمکت پرسپولیس را حل کند و بازیکنان در شرایط ایده آلی به سر می‌برند.
واکنش لوکاکو به شایعات جدایی‌اش از یونایتد
مهاجم تیم فوتبال منچستریونایتد به شایعه جدایی‌اش از این تیم واکنش نشان داد.
پیشنهاد باشگاه آرسنال برای جذب مارتینز
باشگاه آرسنال پیشنهاد خود را برای جذب ژلسون مارتینز از اتلتیکو مادرید به این باشگاه ارائه کرده است.
راه مسلمان و منصوریان جدا می‌شود؟
ستاره تیم ذوب‌آهن قصد ترک این تیم را دارد.
پیشنهاد رسمی نیوکاسل برای مدافع ایرانی
باشگاه نیوکاسل خواستار به خدمت گیری میلاد محمدی مدافع تیم ملی ایران شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

لغو اجرای ۲ نمایش لهستانی در جشنواره تئاتر فجر
مدیرکل هنرهای نمایشی اعلام کرد به دلیل سیاست‌های ضد ایرانی کشور لهستان، اجرای ۲ نمایش از این کشور را در سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر لغو کردیم.
سکوت رسانه‌های بیگانه در قبال اعتراف جاسوسان پیشانی سفید
رسانه‌های فارسی‌زبان بیگانه که معمولا به بازتاب‌های رسانه‌ای جاسوسان غرب واکنش نشان می‌دادند ودر مقام وکیل مدافع آنها اقدام می‌کردند،در مواجهه باپخش تصاویر جدیدازاعترافات این جاسوس‌ها سکوت پیشه کردند.
روسیه در نشست ضد ایرانی لهستان شرکت نمی کند
بنا بر اعلام وزیر امور خارجه لهستان، روسیه اعلام کرده است که در نشست ضد ایرانی ورشو شرکت نخواهد کرد.
بررسی عملکرد خط دفاع استقلال در نیم‌فصل اول
۲ ماه ترسناک در انتظار شاگردان شفر
پنجعلی: پرسپولیس دربی برگشت را می‌برد
واکنش لوکاکو به شایعات جدایی‌اش از یونایتد
پیشنهاد باشگاه آرسنال برای جذب مارتینز
راه مسلمان و منصوریان جدا می‌شود؟
پیشنهاد رسمی نیوکاسل برای مدافع ایرانی
کی‌روش در مورد سفره خالی مردم صحبت نکرد
ستاره سابق یوونتوس جانشین خربین می‌شود؟
نیمار: مـواد مصرف نمی‌کنم