شفر ساخت، شفر ویران کرد

03:32 ۲۰۸ روز و ۱۳ ساعت پیش برترین ها 484 0
         شفر ساخت، شفر ویران کرد

کجایی پیرمرد؟ چرا گرو تیام نشد، چرا نویمایر برای استقلال جباروف نشد، چرا علی کریمی نمی‌تواند نقش ابراهیمی فصل قبل را بازی کند و چرا تبریزی برای استقلال یک کاوه رضایی دیگر نمی‌شود؟

برترین ها

ایران ورزشی: آن پیرمرد دلربایی که فصل پیش ناجی استقلال لقب گرفت و تیم در هم شکسته و نابود منصوریان را گرفت واز نو ساخت، وینفرد شفر را می‌گوییم! همو حالا در حال از هم گسستن تمام تارپود های خوش نقش و نگاری است که با استقلال پدیده آورده بود.

شفر 8 هفته از لیگ هجدهم را گذرانده و درحسرت دومین پیروزی به سرمی‌برد و در بن بست انتخاب ترکیب گیر افتاده است. شفر این روزها را همان زمان پدید آورد که پی در پی به جدایی ستاره هایش اشاره کرد. آن روزها که به شفر گفته شد از رویای بازگشت ستاره های فصل پیش بیرون بیا اما پیرد مرد نتوانست. او هنوز خواب تیام رامی‌بیند. خواب پاس های جبارف را. خواب امید را که در میانه زمین برایش طنازی می‌کرد. شفر خواب است. یکی اورا بیدار کند.

تغییرات اجباری- اختیاری شفر استقلال را کجا می‌برد؟ سرنوشت استقلال در لیگ هجدهم چه خواهد شد؟ استقلال در چه رتبه ای قرار می‌گیرد؟ آیا باید به مانند فصول اخیرباز هم با جام قهرمانی وداع کنیم؟ استقلال دوباره از رسیدن به قهرمانی لیگ ناکام می‌ماند؟

بمباران پرسش ها است. استقلال نگران مان می‌کند. به خصوص از نقطه که وینفرد شفر با گذشت 8 هفته از لیگ هنوزبه تغییراتش در استقلال ادامه می‌دهد و این وضعیت نشان دهنده یک اتفاق تلخ است؛ اینکه او هنوزبه ترکیب اصلی تیمش دست نیافته و دچار یک سرگیجه عجیب شده است.

ترکیب های استقلال در بازی های این فصل را که مرور می‌کنیم فقط یک مورد ثبات را می‌یابیم و در باقی بازی ها به هر دلیل استقلال دچار تغییرات شده است. هیچ ترکیبی با بازی قبل یکسان نیست. از آن گذشته پست بازیکنان هم گاها با تغییرات مواجه شده است.

         شفر ساخت، شفر ویران کرد

برای مثال وریا غفوری بارها در پست گوش و دفاع راست دررفت و آمده بوده و وینفرد شفر هنوزبه این نتیجه نرسیده که درباره بهترین بازیکن فصل پیش تیمش چه تصمیمی بگیرد. شاید همین جا به جایی ها است که وریا را با افت محسوسی درقیاس با فصل قبل مواجه ساخته است.

به نوع دویدن وریا در دربی بنگیرد. آیا نشانه ای از آماده و چالاکی می‌بینید؟ وریا خودش هم دیگر نمی‌داند دفاع راست خوبی است یا وینگر راست قهاری. اوفقط می‌داند که در سمت راست باید بازی کند. بی آنکه تضمینی به تداوم در پست بازی اش وجود داشته باشد.

در جناح چپ استقلال نیز تزلزل موج زده. گاهی زکی پور، گاهی سهرابیان. بماند که همین میلاد زکی پور را فصل پیش نمی‌خواست. حتی به باشگاه گفته بود نورافکن را دارم، دیگر نیازی به زکی پور نیست. باشگاه استقلال هم قصد داشت زکی پور را به تیم دیگری بدهد اما جدایی نورافکن باعث شد تا شفر دوباره به سمت زکی پور گرایش پیدا کند. در پست دفاع میانی نیز شفر تغییراتی داشته است.

او فصل را با محمد دانشگر آغاز کرد و چنین می‌پنداشت که از این مدافع می‌تواند مجید حسینی دیگری بسازد اما او در نهایت به زوج سهرابیان و منتظری رسید. شفر ظاهرا در این پست به جمع بندی نهایی رسیده.

شاید دفاع میانی تنها پستی است که شفر می‌داند باید تا چه نقطه ای با همین زوج جلوبرود. هرچند که روزبه چشمی هم در این پست گزینه است و نباید از یاد برد که منتظری دیگر آن منتظری آماده نیست. از یادمان نرود که درباره پست دروازه بانی استقلال هم بحث کنیم.

شفر اکنون روی رحمتی اصرار و پافشاری دارد اما در اعماق وجودش بی میل نیست که دوباره حسینی را به کار بگیرد. شاید اگر پای تنبیه شدن حسینی به دلیل اعتراض در میان نبود، او تغییراتی هم در این پست ایجاد می‌کرد. گرچه تغییر در این پست هیچ گاه به استقلال لطمه های بنیادین وارد نکرده به این دلیل که هم رحمتی کارش را خوب بلد است و هم حسینی که همواره با انگیزه در چارچوب دروازه استقلال ایستاده است.

به خط میانی هم که برویم انبوهی از تغییرات را مشاهده می کنیم. گاهی زوج باقری-کریمی، گاهی چشمی-کریمی و حتی اضافه شدن نویمایر به این سه نفر.

چشمی با مصدومیت هایی مواجه است و این هم خود مزید بر علت است تا شفر نتواند از بهترین مهره اش در این پست بهره ببرد. اما اوج تغییرات در خطوط هجومی استقلال دیده می‌شود.

جایی که این مجموعه بازیکنان: روح الله باقری، مرتضی تبریزی، الحاجی گرو، فرشید اسماعیلی، طارق همام و مهدی قائدی به دفعات در ترکیب اصلی قرار گرفته اند. این بازیکنان بارها نیز با تغییر پست های مکرر مواجه شده اند. برای مثال باید به مرتضی تبریزی اشاره کرد که دربرخی بازی ها گوش چپ بود و بعد به نوک حمله منتقل شد. این وضعیت برای روح الله باقری هم به وجود آمد.

این مهاجم حتی در مقطعی کاملا نیمکت نشین بود. الحاجی گروهم تا به امروز نتوانسته حس اعتماد آمیزی به وجود آورد و حتی گفته می‌شود که شفر از عملکرد این مهاجم به شدت ناراضی است و دور از ذهن نیست که این بازیکن درنیم فصل استقلال را ترک کند.

هیچ چیز بدتر از این نیست که سرمربی یک تیم دربن بست فکری انتخاب ترکیب ایده ال قرار بگیرد.دراین قصه بدون شک بازیکنان هم مقصرند. بازیکنانی که برای بهترشدن هیچ تلاشی نمی‌کنند و بیشتر وقت خود را به حاشیه می‌گذرانند.

آن مجموعه عریض و طویل از مشاوران و اعضای کمیته فنی استقلال هم از حل مسائلی که پیش روی استقلال و شخص شفر قرار گرفته عاجزند و نتیجه آن شده که امروز استقلال با تساوی های چشمگیر، تنها یک برد و یک شکست در میانه های جدول قرار دارد.

بیش از همه اما شخص شفر مسبب این استقلال است. مردی که استقلال را فصل پیش در حالی که امیدی وجود نداشت ساخت وبه تیمی رعب آور بدل ساخت. همان شفر حالا در حال ویران کردن بنایی است که خودش ساخته بود.

کجایی پیرمرد؟ چرا گرو تیام نشد، چرا نویمایربرای استقلال جبارف نشد، چرا علی کریمی نمی‌تواند نقش ابراهیمی فصل قبل را بازی کند و چرا تبریزی برای استقلال یک کاوه رضایی دیگرنمی‌شود؟


گروه های زیر مجموعه ورزشی

سایر حوزه ها
سایر حوزه ها

آخرین اخبار

بیتا دیگر دکتر نمی‌شود؛ کتاب‌هایش را سیل برد
زحمت چندین ساله‌اش در گل‌ولای دفن شد و حالا حتی یک صفحه هم برای خواندن ندارد. دیگر نمی‌تواند درس بخواند. تمام آرزوهایش را بربادرفته می‌بیند.
تعطیلی مدارس طبیعت در سکوت
مدارس طبیعت، ایده نو و خلاقانه‌ای که در ایران چندسالی بود فعالیت خود را آغاز کرده بود و مجوزش زیر نظر سازمان حفاظت از محیط زیست صادر می‌شد، اکنون پس از استقرار مدیر جدید سازمان، مجوزهایش لغو شده و یکی‌یکی تعطیل می‌شوند.
سرم را سرسری متراش ای استاد سلمانی!
در بخشی از شماره 20 اردیبهشت سال 1323 روزنامه اطلاعات آمده: «وای بر جامعه‌ای که مربیان خود را تا این حد خوار دارد، چرا حقوق معلم از عمله کمتر است؟ این برای کشور ما ننگ است...».
کنسول انگلیس در ایران: گلف سیاست نیست
کنسول انگلیس در ایران گفت: گلف سیاست و سیاست گذاری نیست اما افراد مختلف را گرد هم جمع می‌کند.
کنترل شدید تیم‌های المپیکی از نظر دوپینگ
رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی گفت: برای این که کاروان پاکی را در بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو داشته باشیم، امسال نظارت جدی تری از نظر دوپینگ بر تیم‌های المپیکی خواهیم داشت.
پایان مسابقات بین المللی شطرنج گیوتای چین - ایدنی با کسب عنوان قهرمانی صاحب جایزه ۱۸ هزار دلاری
پویا ایدنی عنوان قهرمانی مسابقات بین المللی گیوتای چین را از آن خود کرد.
نعمتی: کسب بهترین نتیجه هدف کمانداران در کاپ جهانی است
قهرمان بازی‌های پارالمپیک ریو گفت: تمام تلاش کمانداران در اردوی تدارکاتی چین این است تا بهترین عملکرد را در کاپ جهانی داشته باشند.
دیدار دوستانه ایران و تونس در اواسط خرداد
سایت اخبار فوتبال تونس اعلام کرد تیم ملی فوتبال این کشور جمعه ۱۷ خرداد در دیداری دوستانه برابر تیم ملی فوتبال ایران قرار می‌گیرد.
بالارفتن ارزش سردار آزمون بعد از درخشش در زنیت
درخشش سردار آزمون در تیم زنیت باعث افزایش دو میلیون یورویی قیمت این مهاجم شد .
تلاش ویلانووا برای ماندن مسی در بارسلونا ۶ روز پیش از مرگش
سرمربی سابق بارسلونا ۶ روز پیش از مرگش تلاش کرد ستاره آرژانتینی در این تیم بماند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تصادف در جاده فراشبند - جم 7 کشته داشت
شیراز- ایرنا- تصادف خودروهای پژو 405 و سمند در محور فراشبند فارس – جم استان بوشهر، هفت کشته و 2 مصدوم به دنبال داشت.
کتاب جدید منصور اوجی رونمایی شد
کتاب جدید منصور اوجی با عنوان «کجای جهان‌های شیراز» رونمایی شد.
بیتا دیگر دکتر نمی‌شود؛ کتاب‌هایش را سیل برد
زحمت چندین ساله‌اش در گل‌ولای دفن شد و حالا حتی یک صفحه هم برای خواندن ندارد. دیگر نمی‌تواند درس بخواند. تمام آرزوهایش را بربادرفته می‌بیند.
دیدار دوستانه ایران و تونس در اواسط خرداد
سایت اخبار فوتبال تونس اعلام کرد تیم ملی فوتبال این کشور جمعه ۱۷ خرداد در دیداری دوستانه برابر تیم ملی فوتبال ایران قرار می‌گیرد.
بالارفتن ارزش سردار آزمون بعد از درخشش در زنیت
درخشش سردار آزمون در تیم زنیت باعث افزایش دو میلیون یورویی قیمت این مهاجم شد .
سرجیو: به جایگاه نفت مسجد سلیمان نگاه نمی‌کنیم- رتبه ما در جدول به ۴ بازی آخر بستگی دارد
تیم بدمینتون دانشگاه ارومیه در رقابتهای بین المللی دانشجویی قهرمان شد
موکب شهدای ورزشکار جامعه فوتبال در رشت برپا شد
پرسپولیس - سپاهان؛ نفس‌ها در سینه حبس شده است
سرمربی پیکان: شاگردانم شجاعانه بازی کردند
سرمربی تیم استقلال خوزستان:بهتر از نساجی بودیم ،حقمان برد بود
جلالی: بازیکنان استقلال خوزستان دونده تر از ما بودند
شیعی: فرکی فصل بعد هم سرمربی تیم فوتبال پیکان است
تیم استقلال خوزستان برابر نساجی متوقف شد
سرمربی تراکتورسازی تبریز: ذوب آهن تیم خطرناکی است