دولت‌ها قادر به کنترل قیمت مسکن نیستند

23:33 ۱۱۶ روز و ۶ ساعت پیش برترین ها 139 0

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه دخالت دولت برای کنترل بازار مسکن نتیجه عکس می‌دهد گفت: نقش دولت در بازار مسکن باید معطوف به سیاست‌گذاری باشد و اجرا به بخش خصوصی واگذار شود.

برترین ها

خبرگزاری ایسنا: معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه دخالت دولت برای کنترل بازار مسکن نتیجه عکس می‌دهد گفت: نقش دولت در بازار مسکن باید معطوف به سیاست‌گذاری باشد و اجرا به بخش خصوصی واگذار شود.
حامد مظاهریان در هجدهمین همایش سیاست‌های توسعه مسکن در ایران اظهار کرد: در ایران معمولا این گونه است که هر اتفاقی می‌افتد همه انتظار دارند دولت دخالت کند. اما دولت‌ها باید پای خود را کنار بکشند و اجازه دهند تا بخش خصوصی به کنترل بازار بپردازد. البته دولت باید نظارت کند اما تولید باید از طریق بخش خصوصی انجام شود.
وی افزود: در 4 سال گذشته بازار مسکن، مصرفی بود ولی طی یک سال گذشته نیاز سرمایه‌گذاری خود را نشان داد که دلیل روشنی هم دارد. خاصیت بازار مسکن این است که کنترل قیمت در آن میسر نیست زیرا اصلا کالای همگنی نیست که بتوان راجع به کنترل آن صحبت کرد.
وی افزایش قیمت مسکن را ناشی از نوسانات اقتصاد کلان دانست و گفت: دولت‌ها نباید در بازار مبتنی بر سرمایه‌گذاری دخالت کنند ولی دخالت آن‌ها باید معطوف به بازار مصرفی باشد. هرچه سیاست‌های محدود و کنترلی ایجاد کنیم ممکن است یک کار پوپولیستی انجام دهیم اما در نهایت این مردم هستند که با کمبود مسکن مواجه می‌شوند. دولت تنها باید زمانی در بازار دخالت کند که تعادل به هم بخورد.
وی با بیان اینکه مسکن مهر بعد از 11 سال هنوز به اتمام نرسیده یادآور شد: اگر دولت اجازه داده بود که مسکن مهر از طریق بخش خصوصی انجام شود به هیچ وجه 11 سال طول نمی‌کشید.
وی با اشاره به مدل تامین مسکن در ژاپن و فرانسه گفت: دولت ژاپن می‌گوید هر کس شغل دارد باید مسکن خود را تامین کند و هر کس کار ندارد دولت خود را برای تامین مسکن او مسئول می‌داند. در فرانسه نیز مسکن اجتماعی رایج است و دولت می‌گوید هر کس که مالیات نمی‌دهد، توجه من برای مسکن اجتماعی جلب می‌شود زیرا کسی که مالیات پرداخت نمی‌کند معنایش این است که درآمد ندارد اما در ایران نمی‌توان چنین الگویی را پیاده کرد چون اگر فردی را پیدا کنیم که مالیات نمی‌دهد ممکن است به شمال تهران برسیم و ببینیم که فرار مالیاتی اتفاق افتاده است.
وی مدل تامین سرمایه مسکن اجتماعی در فرانسه را از طریق بانک توسعه‌ای عنوان کرد و گفت: سیاست‌گذاری بخش مسکن در فرانسه یک بانک توسعه‌ای دارد که 700 میلیارد یورو گردش سرمایه آن است. هر کس در این بانک سپرده داشته باشد شامل معافیت مالیاتی خاصی می‌شود و بانک مجاز است تا سود جزئی به سپرده‌ها بیش از سایر بانک‌ها پرداخت کند.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

شکست بارسلونای بدون مسی در کوپا دل ری
بارسلونا در غیاب ستاره‌اش در دیدار رفت مرحله یک چهارم نهایی کوپا دل ری مغلوب سویا شد.
ویژگی تیم برانکو: ۲۷ بازیکن در سه گروه
برانکو بازیکنان پرسپولیس را به سه گروه تقسیم کرده. یک گروه برای حضور در ترکیب اصلی رقابت‌ می‌کنند. گروه دوم به عنوان ذخیره به ترکیب می‌آیند و گروه سوم، جوان‌هایی که شانسی برای فیکس شدن ندارند.
حمایت هنرپیشه مشهور سینما از تیم‌ ملی
بازیگر سینما و تلویزیون معتقد است برخی حاضرند تیم ملی ایران ببازد، تا آن‌ها به مقصودشان برسند!
رتبه اول ایران در کشف مواد مخدر
مدیرکل دفتر سازمان ملل در وین و مدیر اجرایی مقابله با مواد مخدر و جرم روز چهارشنبه در دیدار با ناصر سراج، رئیس سازمان بازرسی کل کشور در پایتخت اتریش با اشاره به اهمیت همکاری‌های دو طرف تصریح کرد که ایران در کشف مواد مخدر رتبه اول را در دنیا دارد.
چند نکته برای رهایی از خستگی مداوم
احساس خستگی پس از گذراندن یک روز کاری سخت، طبیعی است اما درصورتیکه با وجود خواب کافی شبانه، خستگی‌تان برطرف نمی‌شود لازم است عوامل نهفته و موثر در بروز و تداوم این خستگی مورد بررسی قرار گیرد.
سهمیه‌بندی روزانه بنزین زیبنده ملت ایران نیست
نماینده مردم فیروزآباد در مجلس گفت: طرحی که اخیرا مطرح شده و بر اساس آن به هر ایرانی روزی یک لیتر بنزین اختصاص می یابد هنوز در کمیسیون انرژی طرح نشده است و کار کارشناسی در کمیسیون انرژی بر آن انجام نشده است.وی افزود: اینگونه سهمیه بندی زیبنده ملت ایران نیست از سوی دیگر در هیچ کجای دنیا اینگونه سهمیه بندی انجام نمی‌شود.
چه نوع کالاهایی از روسیه وارد ایران می‌شود؟
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان سمنان گفت: بیشترین واردات روسیه با 75 درصد به تولیدات کارخانه‌ای و محصولات کشاورزی با 19 درصد اختصاص دارد.
توصیه رسول خدا(ص) برای یاد کردن اموات
مردگانتان را که درقبرها آرمیده اند از یاد نبرید. مردگان شما امید احسان شما را دارند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

دوچرخه‌های خودران جای تاکسی‌های اینترنتی را می‌گیرند
به نظر می‌رسد که شرکت اوبر تصمیم گرفته است دوچرخه و اسکوترهای خودران را نیز وارد ناوگان حمل و نقل خود کند.
خصلتی که خداوند آن را دوست دارد
حدیث امام صادق (ع) درباره میانه روی را در اینجا بخوانید.
شکست بارسلونای بدون مسی در کوپا دل ری
بارسلونا در غیاب ستاره‌اش در دیدار رفت مرحله یک چهارم نهایی کوپا دل ری مغلوب سویا شد.
سهمیه‌بندی روزانه بنزین زیبنده ملت ایران نیست
چه نوع کالاهایی از روسیه وارد ایران می‌شود؟
پزشکان در کدام کشورها بیشترین درآمد را دارند؟
خودروهای ۱۵۰ تا ۲۰۰میلیونی بازار تهران
بدبینی وزیر جدید به برنامه نفتی ۵۰۰ میلیارد دلاری کویت
مظنه اجاره‌بهای آپارتمان‌های بزرگ تهران
چرا افزایش ۳۰ درصدی نرخ پایه خرید تضمینی برق اجرا نشد؟
برای خرید تیبا چقدر باید هزینه کرد؟
ژیان ۴۰ ساله گران‌تر از پراید صفر کیلومتر
کره جنوبی خرید نفت از ایران را از سر می‌گیرد