زورآزمایی موافقان و مخالفان FATF در بهارستان

01:48 ۴۴ روز و ۲ ساعت پیش برترین ها 1,007 0

احتمالا امروز یکی از روزهای تاریخ ساز مجلس است؛ نمایندگان تکلیف لایحه CFT -یکی از لوایح چهارگانه FATF- را در مهلت دو هفته باقی مانده به پایان مهلت گروه اقدام مالی به ایران مشخص می کنند.

برترین ها

خبرگزاری ایسنا: احتمالا امروز یکی از روزهای تاریخ ساز مجلس است؛ نمایندگان تکلیف لایحه CFT -یکی از لوایح چهارگانه FATF- را در مهلت دو هفته باقی مانده به پایان مهلت گروه اقدام مالی به ایران مشخص می کنند.
سیزدهم آبان دور دوم تحریم های آمریکا علیه ایران آغاز می شود ، تحریم‌هایی که به گفته عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه عملاً به طور کامل اجرا شده بدان معنا که بخش دوم تحریم‌های آمریکا در سیزدهم آبان به صورت رسمی برقرار می‌شود اما تحریم‌های آمریکا به صورت غیررسمی زودتر از آن پیاده شده است.
از سوی دیگر شاهد تلاش اروپایی‌ها، چین و روسیه برای حفظ برجام با ارائه بسته‌ها و پیشنهادهای مختلفی به ایران هستیم با این انتظار که ایران مقدمات لازم برای عضویت در گروه اقدام مالی (FATF) را انجام دهد.
گروهی که 41 پیشنهاد به ایران در دو بخش اصلاح قوانین داخلی، همسویی با قوانین ضدپولشویی و تصویب ۴ کنوانسیون شامل لوایح الحاق ایران به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی (پالرمو)، اصلاح قانون پولشویی، اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم و الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT ) داده است.
اگر این لوایح تصویب نشود و ایران نتواند نظر FATF را جلب کند، سازوکار اروپا و کشورهایی همچون چین و روسیه برای تعامل بانکی و مالی با ایران دچار مشکل شده و عملا بانک‌های خارجی نمی‌توانند با ایران ارتباط برقرار کنند، این نظر اکثر کارشناسان پولی و بانکی است.
با در نظر گرفتن این شرایط می‌توان این گونه نتیجه گرفت که ایران برای عبور از این دوره و تحریم‌های ظالمانه آمریکا باید سازوکارهای لازم برای مبادلات پولی و بانکی با اروپا را فراهم کند؛ موضوعی که منوط به قبول شروط FATF است. اکنون توپ در زمین مجلس، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام است.
شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت باید نظرشان را درباره مصوبات مجلس نسبت به لوایح پالرمو و اصلاح قانون مبارزه با پولشویی اعلام کنند، مجلس هم باید درباره CFT نظر دهد.
CFT همان لایحه ای است که مجلس به واسطه اعتراض نمایندگان عضو فراکسیون نمایندگان ولایی یا به باور عامه مردم دلواپسان دو ماه بررسی آن را مسکوت گذاشت تا شاید بتواند آنان را اقناع کند؛ بیش از سه ماه از آن مهلت گذشت و قرار است بالاخره مجلس تکلیف آن را فردا مشخص کند.
به نظر می‌رسد بخش اعظمی از نمایندگان مجلس موافق تصویب این لایحه باشند کما اینکه ابتدای هفته گذشته جلسه‌ای با حضور رئیس مجلس، روسای سه فراکسیون سیاسی مجلس و ئییس کمیسیون امنیت ملی و وزیر خارجه تشکیل شد تا اجماعی حاصل شود که فراکسیون ولایی آن جلسه را تحریم کرد.
کار به این جلسه ختم نشد رییس مجلس مجددا دوشنبه هفته گذشته جلسه ای با فراکسیون ولایی برگزار کرد تا نظر آن را جویا شود اما فراکمسیون ولایی همان طور که در خرداد ماه مخالفت خود را ابراز داشت مجددا اعلام کرد که در شرایط کنونی نیز موافق تصویب این لایحه نیست.
سید حسین نقوی حسینی سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس درتوضیح دلایل این فراکسیون برای محالفت با CFT گفت:این فراکسیون با عضویت ایران در CFT مخالف است چون این کنوانسیون نه تنها کمکی به رونق اقتصادی نمی کند که دست و پای کشور را می‌بندد.
وی در عین حال گفت که اگر کشور در حال اجرای برجام بود و طرفین بر تعهداتشان پایبند بودند و تنها FATF مانع اجرای تعهدات بود تصویب این لایحه قابل توجیه بود اما اکنون که تحریم‌های ثانویه آمریکا بالاتر از FATF است دیگر توجیه پذیر نیست، به موجب تحریم‌های آمریکا هر بانک و موسسه ای بخواهد با ایران همکاری کند متحمل جریمه سنگین می‌شود لذا با الحاق به این کنوانسیون فقط خودمان را تحریم کرده‌ایم.
نقوی حسینی خاطرنشان کرد: تلاش های زیادی از سوی رییس مجلس و دو فراکسیون دیگر برای تصویب این لایحه انجام می شود که برگزاری جلسه با سه فراکسیون شاهد این مدعاست، البته فراکسیون ولایی تحریم کرد اما جلسه ای دیگر و جداگانه ای گذاشته شد تا در نهایت ما را برای تصویب CFT قانع کنند.
علاالدین بروجردی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و نماینده اصولگرای مجلس در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه نمی توان پیش بینی درباره نظر مجلس نسبت به لایحه CFT داشت گفت که همه چیز بستگی به توضیحات دولت در مجلس دارد ، البته که حفظ منافع ملی بسیار مهم است.
وی ادامه داد: با وجودی که FATF ارتباطی با بر جام ندارد اما ناهنجاری ایجاد شده از سوی آمریکای ترامپ آشفته بازاری در جهان ایجاد کرده است لذا تردید دارم FATF بتواند حتی در صورت تصویب هم نقش اساسی در حل مشکلات مالی و وارتباطات بانکی داشته باشد.
یکی از اعضای فراکسیون امید هم در گفت و گو با ایسنا گفت که دو فراکسیون امید و مستقلین برای تصویب CFT توافق کرده اند لذا پیش بینی می شود که مجلس به CFT رای مثبت دهد.
با نگاهی کلی به این تحولات و اتفاقات می توان جلسه فردا مجلس را محلی برای زورآزمایی تندروها، محافظه کاران، نزدیکان به دولت و اصلاح طلبان دانست کما اینکه گفته می‌شود یکی از اهداف برگزاری جلسه غیرعلنی هم ایجاد اجماعی بین نمایندگان برای تصویب CFT است.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست خارجی
سیاست خارجی

آخرین اخبار

هشدار جدی امام علی(ع) درباره مرگ و دنیای فانی
چگونه به ماندن جاودانه امیدوار باشیم. در حالی که گذشت شب و روز بنایی را بالا نبرده جز آن که آن را ویران کرده و به اطراف پراکند.
با خواندن این سوره کوتاه سلامت و یقین در دنیا را پاداش بگیرید
سوره تین یا والتین و الزیتون نود و پنجمین سوره قرآن کریم است که سفارش و فضایل فراوانی برای قرائت این سوره آورده شده است.
وقتی آقای بازیگر به چشم هایش هم اعتماد نمی کند! - عکس
عباس غزالی با انتشار این عکس، صفحه شخصی خود را به روز کرد.
مجری جنجالی درکنار 2 بازیگر مشهور -عکس
محمود شهریاری با انتشار این عکس نوشت: با همایون ارشادى و امیرحسین رستمى عزیز.
افشای یک راز درباره سریال پرطرفدار «بازی تاج و تخت»
جرج آر.آر مارتین خالق مجموعه رمان‌های «ترانه یخ و آتش» فاش کرد که در آغاز گمان می‌کرده این اثر، یک داستان کوتاه بیشتر نباشد.
پوشش نامتعارف خانم بازیگر سوژه شد! -عکس
نیکی مظفری، مه‌لقا باقری و شبنم فرشادجو در جشنواره فیلم کوتاه تهران را مشاهده می کنید.
اضافه شدن رویدادهای میلیاردی هم به زندگی لاکچری
مجید ابهری گفت: رویدادهای میلیاردی هم به زندگی لاکچری اضافه شده است به طوریکه در این مراسم ها هزینه ناهار برای هر نفر ۴ تا ۵ میلیون تومان می شود.
زنان معروف دوره قاجار را بشناسید+ عکس
برای زنان در جامعه قاجار شاید بتوان تقسیم‌بندی‌های زیادی در نظر گرفت، از منظری این زنان را می‌توان در سه طبقه جای داد: زنان نیازمند، زنان متوسط و زنان بافرهنگ.
آهوی زیبای ایرانی در سبزوار- عکس
تصویری از آهوی گواتردار ایرانی(Goitered gazelle) که در حیات وحش سبزوار به ثبت رسیده است.
فرار ترلان 14 ساله از خانه پدری
«ترلان» 14 سال داشت که عروسک و ساک کوچک لباسش را برداشت و در حالی که بدنش زیر مشت و لگد پدر و برادرانش سیاه و کبود شده بود، از خانه فرار کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ادامه جدال توییتری وزرای خارجه ایران و آمریکا - ظریف، سند رو کرد
وزیر امور خارجه ایران با انتشار توییتی به یاوه‌گویی‌های همتای آمریکایی خود واکنش نشان داد.
عفو بین‌الملل مدال آنگ سان سوچی را پس گرفت
سازمان عفو بین‌الملل جایزه اعطایی خود را از آنگ سان سوچی که عملا رهبری میانمار را برعهده دارد، پس می‌گیرد.
کاری که خواندن قرآن با دلهایتان می کند
حدیث رسول اکرم(ص) درباره تلاوت قرآن را در اینجا بخوانید.
مبیناعلی‌نسب: خوشحالم دو استاد بزرگ مطرح جهان را شکست دادم
دختر شطرنج‌باز ایرانی که در رقابت‌های قهرمانی بانوان جهان با صعود به دور سوم تاریخ ساز و شگفتی ساز شده بود، خوشحال است که توانسته دو استاد بزرگ مطرح را شکست دهد.
سلفی حریری و امیر قطر در پاریس جنجال‌برانگیز شد
اولین گزارش آژانس اتمی بعد از تحریم ضد ایرانی آمریکا
کدخدایی: ما هم به قانون انتخابات اعتراض داریم
آمریکا: نگران ابزار ویژه مالی اروپا نیستیم
ادعاهای سفیر سعودی در آلمان علیه ایران
اعلام همبستگی مجدد واشنگتن با صهیونیست‌ها
خبرنگار ایرانی گاردین به مرگ تهدید شد
ظریف: تحریم‌های آمریکا نقض قطعنامه هستند
ادعاهای بحرین و مصر علیه ایران
انتقاد شدید شریعتمداری از ظریف