اثبات عدم سمیت برنج تراریخته ایرانی-مقایسه محصولات ارگانیک و تراریخته

12:57 ۱۴۱۵ روز و ۵ ساعت پیش ایسنا 318 0
اثبات عدم سمیت برنج تراریخته ایرانی-مقایسه محصولات ارگانیک و تراریخته

دبیر شورای مشورتی مرجع ایمنی زیستی از افزایش 100 برابری سطح زیر کشت محصولات تراریخته در 20 سال گذشته خبر داد.

ایسنا

به گزارش ایسناسمیرا کهک در نشست «تراریخته؛ زوایا و نگاه‌ها» اصلاح نباتات کلاسیک، کشاورزی هسته‌ای، اصلاح نباتات به روش جهش‌زایی، کشاورزی ارگانیک و مهندسی ژنتیک و محصولات تراریخته را از جمله روش‌های تولید محصولات کشاورزی دانست و افزود: از میان این روش‌ها، روش مهندسی ژنتیک دارای قوانین ایمنی زیستی است.

وی ایمنی زیستی را مجموعه‌ای از تدابیر، سیاست‌ها، مقررات و روش‌هایی دانست که مضامین بهره‌برداری از فواید فناوری زیستی جدید و پیشگیری از آثار سوء احتمالی کاربرد این فناوری بر تنوع زیستی، سلامت انسان، دام، گیاه و محیط زیست است و ادامه داد: بر این اساس قانون الحاق جمهوری اسلامی ایران به پروتکل ایمنی زیستی کارتاهنا در سال 1382، قانون ملی ایمنی زیستی در سال 88 و آیین‌نامه اجرایی بند «ب» ماده 7 قانون ایمنی زیستی در سال 94 به تصویب رسید.

کهک، با بیان اینکه در پیوست 3 پروتکل ایمنی زیستی کارتاهنا چگونگی انجام ارزیابی احتمال خطر توضیح داده شده است، اظهار کرد: بر اساس ماده 2 قانون ملی ایمنی زیستی تمام امور مربوط به تولید، رهاسازی، نقل و انتقال داخلی و فرامرزی، صادرات، واردات، عرضه، خرید، فروش، مصرف و استفاده از موجودات زنده تغییر شکل یافته ژنتیکی با رعایت مفاد این قانون مجاز است و دولت مکلف است تمهیدات لازم را برای انجام این امور از طریق بخش‌های غیردولتی فراهم کند.

وی با تاکید بر اینکه در آیین‌نامه اجرایی بند «ب» ماده 7 قانون ایمنی زیستی، نحوه حمل‌ونقل داخلی و برون‌مرزی محصولات تراریخته تعیین شده است، گفت: بر این اساس وزارت جهاد کشاورزی به عنوان مسؤول صدور مجوز تولیدات بخش کشاورزی و منابع طبیعی،‌ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان مسؤول صدور مجوز مواد غذایی، آرایشی، بهداشتی و مواد پزشکی و سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان مسؤول حیات وحش و ارزیابی مخاطرات زیست محیطی انتخاب شدند.

دبیر شورای مشورتی مرجع ایمنی زیستی، یکی از مزایای محصولات تراریخته را امکان ارزیابی‌های دقیق ایمنی زیستی پیش از ورود به بازار ذکر کرد و گفت: محصولات تراریخته پیش از ورود به بازار می‌توانند مورد ارزیابی‌های مولکولی، کیفیت غذایی، زیست محیطی و زراعی قرار گیرند و بر اساس این بررسی‌های دقیق است که مراکز ملی و بین‌المللی، سلامت این محصولات را مورد تائید قرار می‌دهند.

وی با اشاره به تاکیدات سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد در خصوص استفاده از محصولات مهندسی ژنتیک، ادامه داد: این سازمان استفاده از این نوع محصولات را راه حل ضروری برای رفع نیازهای مردم و اعضای خانواده کشاورزان به ویژه 80 درصد از مردم که در فقر و سوء تغذیه در مناطق روستایی زندگی می‌کنند، می‌داند.

نظرات سازمان‌های بین‌المللی در خصوص تراریخته‌ها

کهک به بررسی‌های انجام شده در سازمان بهداشت جهانی اشاره کرد و افزود: این سازمان اعلام کرده که تا این لحظه در مورد هیچ یک از غذاهای ناشی از مهندسی ژنتیک که در بازار مصرف وجود دارند، حساسیت‌زایی مشاهده نشده است؛ چراکه غذاهای ناشی از موجودات تراریخته‌ که امروزه در بازار جهانی یافت می‌شوند مورد بررسی‌ها و تجزیه و تحلیل‌های مختلف و ارزیابی ریسک قرار گرفته‌اند و نتایج این تحقیقات اثبات کرده که خطری برای سلامتی انسان ندارند.

وی با تاکید بر اینکه سازمان ایمنی غذایی اروپا تاکنون مجوز کشت و مصرف 74 محصول تراریخته را صادر کرده است، یادآور شد: علاوه بر آن تاکنون از سوی اداره غذا و دارو ایالات متحده آمریکا مجوز سلامت و کیفیت حدود 170 محصول تراریخته واز سوی آژانس حفاظت از محیط زیست این کشور نیز مجوز رهاسازی این محصولات در عرصه‌های طبیعی صادر شده است.

وی در ادامه به یکی از جالب توجه‌ترین مطالعات گزارش اتحادیه اروپا اشاره ‌کرد و ادامه داد: این گزارش محصول مشارکت 500 گروه تحقیقاتی مستقل در 130 پژوهش در مدت 25 سال با هزینه 300 میلیون یورو است و این محققان بر اساس داده‌هایی که به دست آورده‌اند، نتیجه گرفتند که محصولات تراریخته مانند فرآورده‌های کشاورزی سنتی سالم هستند.

کهک، اضافه کرد: علاوه بر آن بررسی و جمع‌بندی 1783 مقاله علمی معتبر که به بررسی اثرات غذاهای تراریخته بر سلامت انسان و محیط زیست پرداخته بودند،‌ نشان می‌دهد که غذاهای اصلاح شده ژنتیکی از گسترده‌ترین موضوعاتی است که تاکنون مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته‌اند و تاکنون هیچ مدرک معتبری مبنی بر تهدید محصولات تراریخته برای محیط زیست و سلامت به دست نیامده و  دلیل بی‌اعتمادی برخی مردم به این محصولات در دروغ‌های روانشناسی، سیاسی و بحث‌های کاذب نهفته است.

افزایش سطح زیر کشت محصولات تراریخته

عضو هیات مدیره انجمن ایمنی زیستی به بیان اثرات زراعی و اقتصادی محصولات اصلاح شده ژنتیکی پرداخت و گفت: بررسی 147 مقاله علمی معتبر نشان می‌دهد فناوری محصولات حاصل از مهندسی ژنتیکی موجب کاهش 37 درصدی آفت‌کش‌های شیمیایی می‌شود.

کهک با تاکید بر اینکه سطح زیر کشت محصولات تراریخته در 20 سال گذشته 100 برابر شده است، خاطرنشان کرد: سطح زیر کشت این محصولات از 1.7 میلیون هکتار در سال 1996 به 179.7 میلیون هکتار در انتهای سال 2015 رسید؛ از این رو این فناوری به سریع‌ترین فناوری پذیرفته شده از سوی بشر در سال‌های اخیر تبدیل شده است.

آمار سطح زیر کشت محصولات تراریخته در دنیا

اثبات عدم سمیت برنج تراریخته ایرانی-مقایسه محصولات ارگانیک و تراریخته

بررسی جزئیات اولین برنج تراریخته ایران

وی با اشاره به تولید اولین برنج تراریخته تولیدشده در کشور گفت: داده‌های به دست آمده از بررسی‌های تغییرات ژنتیکی، بررسی‌های زیست محیطی، بهداشتی و غذایی و زراعی نشان داد که برنج تراریخته 827 مشابهت عمده‌ای با برنج طارم مولایی دارد و شواهدی مبنی بر اثبات نگرانی احتمالی برای رهاسازی آن بدست نیامده است.

اثبات عدم سمیت برنج تراریخته ایرانی-مقایسه محصولات ارگانیک و تراریخته

مطالعات ریسک برنج تراریخته 

دبیر شورای مشورتی مرجع ایمنی زیستی اضافه کرد: برای بررسی بیشتر، مطالعاتی با عنوان «ارزیابی تاثیر برنج تراریخته طارم مولایی مقاوم به آفات بر رشد پارامترهای شیمیایی خون و سلامت جوجه‌های گوشتی و تجاری» اجرایی شد.

به گفته وی، نتایج این مطالعه نشان داد که برنج تراریخته طارم مولایی تراریخته هیچ‌گونه اثر سویی  بر جوجه‌ها نداشته و زنده‌مانی بین تمام گروه‌ها یکسان بوده است.

مقایسه محصولات تراریخته با ارگانیک

کهک با مقایسه ایمنی محصولات تراریخته با ارگانیک گفت: تحقیقات نشان می‌دهد که ترکیبات سرطان‌زا نه تنها در مواد غذایی ارگانیک کمتر نیست، بلکه در مواردی تا چندین برابر مواد غذایی غیر ارگانیک است. به عنوان مثال مشاهده شده است که آلودگی ذرت‌های ارگانیک به فامونیسین‌هایB1وB2‌ تا 10 برابر بیشتر از ذرت غیر ارگانیک است.

به گفته وی، فامونیسین‌ها، مایکوتوکسین‌هایی هستند که به طور عمده توسط قارچ‌های فوزاریوم تولید می‌شوند و با عوارض متعددی از جمله سرطان کبد و نارسایی‌های کلیوی مرتبط هستند. وجود فامونیسین‌ها در ذرت‌های محلی شمال ایران ارتباط بالا و معنی‌داری با سرطان مری و در چین با سرطان کبد نشان می‌دهد.

دبیر شورای مشورتی مرجع ایمنی زیستی خاطرنشان کرد: اخیرا مطالعات دیگری در ارتباط با حضور مایکوتوکسین‌ها در محصولات غذایی ارگانیک و غیرارگانیک بر پایه غلات در آلمان، فرانسه و اسپانیا انجام شد و نتایج بیانگر وجود مقادیر بیشتر مایکوتوکسین‌های حاصل از فوزاریوم در محصولات ارگانیک در مقایسه با انواع غیرارگانیک است.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

علم و فناوری جهان
علم و فناوری جهان

آخرین اخبار

افتتاح دبیرستان ۹ کلاسۀ ایرانسل در شهر «ویس» خوزستان
ایرانسل و سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور برای مشارکت فعال در پویش «آجر به آجر» تفاهم نامه امضا کردند.
لذت یادگیری آنلاین با میهن لرن
در میهن لرن یاد می‌گیرید که چگونه از ظرفیت «شهروندان اینترنتی» در راستای افزایش فروش کسب و کار اینترنتی خود استفاده نمایید.
فروش هندزفری و ساعت هوشمند شیائومی در مای شیائومی آغاز شد
خبر خوب برای طرفداران برند شیائومی این است که از امروز می توانند محصولات هوشمند خود را کامل تر کنند.
۴ برند ساعت مچی ژاپنی که از ساعت سوئیسی بهتر هستند
ساعت مچی ژاپنی مانند دیگر محصولات ژاپنی، کمبود کمیت محصولات خود را از طریق کیفیت بالا جبران می کنند.
دانلود قسمت 15 سریال آقازاده
قسمت پانزدهم سریال اجتماعی آقازاده به کارگردانی بهرنگ توفیقی هر جمعه توسط سایت دانلود قانونی حلال دانلود توزیع می‌شود.
بلیط هواپیما شیراز چارتر بخریم یا سیستمی؟
خرید بلیط هواپیما شیراز نویدی برای سفر به این شهر زیبا و ساختن تجربه‌ای به‌یادماندنی است. با خرید بلیط هواپیما از ره بال آسمان، آسوده سفر کنید.
بانک رفاه کارگران بیش از ۱۳۳ میلیارد ریال تسهیلات مشاغل خانگی پرداخت کرد
بانک رفاه کارگران در راستای حمایت از تولید و اشتغال زایی، در چهار ماهه اول سال جاری بیش از ۱۳۳ میلیارد ریال تسهیلات به مشاغل خانگی پرداخت کرد.
صاحبان کسب و کار بخوانند؛ این پیشنهاد شما را شگفت ‌زده می‌کند !
شما مخاطب عزیزی که این متن را پیش روی خود می بینید، اگر صاحب کسب و کاری هستید و یا در اندیشه راه اندازی آن، پیشنهادی که در ادامه، پیرامون آن بحث خواهیم کرد را از دست ندهید.
روش های درمان انواع بیماری های تنفسی
مشکلات و اختلالات تنفسی از شایع ترین نوع بیماری هایی هستند که افراد مختلف با آن درگیرند. آسم، تنگی نفس، سرفه، آلرژی، سرطان ریه و اخیرا بیماری کووید ۱۹ از جمله بیماری هایی هستند که دستگاه تنفسی به آن دچار می شود.
زندگی یوزف ولسکی
یوزف وُلسکی لهستانی که سال ۲۰۰۸ در چنین روزی درگذشت برای علاقه‌مندان به تاریخ ایران باستان نام ناشناخته‌ای نیست؛ هرچند کمتر کسی است که از جزییات زندگی او با خبر باشد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سیدصالحی: VAR خیلی به پرسپولیس کمک کرد- النصر قوی‌تر از پاختاکور نیست
بازیکن پیشین پرسپولیس گفت: VAR خیلی به پرسپولیس کمک کرد و آن خطایی که ماشاریپوف انجام داد کار را برای پرسپولیس راحت کرد.
بانک رفاه کارگران بیش از ۱۳۳ میلیارد ریال تسهیلات مشاغل خانگی پرداخت کرد
بانک رفاه کارگران در راستای حمایت از تولید و اشتغال زایی، در چهار ماهه اول سال جاری بیش از ۱۳۳ میلیارد ریال تسهیلات به مشاغل خانگی پرداخت کرد.
روحانی فرا رسیدن سالروز استقلال جمهوری فدرال نیجریه را تبریک گفت
رئیس جمهور در پیامی با تبریک فرا رسیدن سالروز استقلال جمهوری فدرال نیجریه، ابراز امیدواری کرد که روابط تهران- آبوجا در حوزه‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی بیش از پیش توسعه و تعمیق یابد.
ظرفیت پذیرش آزمون ارشد پزشکی اعلام شد-تاثیر ۲۰درصدی معدل کارشناسی در پذیرش دانشجو
در آزمون کارشناسی ارشد رشته های گروه پزشکی سال ۹۹ ، بر اساس اعلام مرکز سنجش آموزش پزشکی، بیش از ۴۶ هزار داوطلب مجاز به انتخاب رشته شدند که بیش از ۴۰ هزار نفر آنها در نهایت پذیرش خواهند شد.
سنای آمریکا لایحه بودجه موقت دولت را تصویب کرد
مجلس سنای آمریکا برای جلوگیری از تعطیلی دولت این کشور، لایحه بودجه موقت دولت را به تصویب رساند.
تولید واکسن آنفلوآنزا در داخل کشور از آذر ماه-افتتاح خط تولید فرآورده‌های مشتق از پلاسما
فضای رقابتی در توسعه خدمات آزمایشگاهی
گاهی دارو بیش از حد نوشته و خریداری می شود-۴۰ درصد مواد غذایی ما تلف می شوند
مراسم افتتاح ۴ پروژه معاونت علمی ریاست جمهوری و وزارت جهاد کشاورزی
3 برابر میانگین دانشگاه‌های کشور ساخت و ساز داشته‌ایم
از تخلفاتی که در مقالات صورت می‌گیرد تا تجمیع پژوهشکده‌ها-پخته‌خواری پژوهشی ممنوع
عرضه نانو آجرهایی با خواص آنتی باکتریال و آب گریز
۳ بانکی که بیشترین اعطای تسهیلات به شرکت‌های دانش بنیان داشتند
حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و توسعه فضای مجازی در دستور کار دولت
تامین سرمایه صندوق نوآوری مسیر را برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان هموار می‌کند