تروریستها در قرقیزستان تغییر روش داده اند

11:52 ۵۹ روز و ۱۹ ساعت پیش ایرنا 69 0
تروریستها در قرقیزستان تغییر روش داده اند

تهران-ایرنا- تغییر روش و شیوه گروه های تروریستی و افراطی در قرقیزستان، مقامات این کشور را وادار به انجام اقداماتی جدید از جمله نظارت بر سایت های اینترنتی برای کنترل نفوذ این گروه ها کرده است.

ایرنا

به گزارش خبرگزاری آکی پرس، دمیر ساقباوف دبیر کل شورای امنیت قرقیزستان با توجه به این موضوع در نشست بین المللی مقابله با افراط گرایی آنلاین گفت، روش های حملات گروه های افراطی و تروریستی در حال تغییر و گسترش است و طی چند سال گذشته قرقیزستان توانسته امکانات خوبی برای ایجاد مانع در برابر حملات خرابکارانه و تروریستی در کشور فراهم کند.
به گفته ساقباوف، برخی از گروه های تروریستی به صورت مداوم به دنبال تامین مالی سازمان های خود هستند و برخی دیگر، برای رسیدن به اهداف از تکنولوژی مدرن استفاده می کنند.
دبیر کل شورای امنیت قرقیزستان در ادامه افزود، ما به خوبی می دانیم که با زور نمی توان موضوع تروریسم و افراط گرایی را حل کرد. این سازمان ها به طور مداوم با توجه به شرایط سیاسی و اقتصادی کشورها در حال توسعه هستند. یکی از روشهای این گروه ها برای اعمال نفوذ در کشورهای منطقه استفاده از فن آوری مدرن و استخدام نیروهای جدید از این طریق می باشد.
دمیر ساقباوف گفت، مقابله با جریان افراطی گرایی تنها وظیفه یک کشور نیست بلکه جامعه جهانی باید در این راه قدم برداشته و کشورها با کمک و همکاری یکدیگر بر این جریان غلبه کنند.
وی گفت، با توجه به حضور شهروندان قرقیزستانی در سازمان های تروریستی ما اقدامات بسیاری برای قطع ارتباط جوانان با این گروه ها انجام داده ایم.
دمیر ساقباوف یادآور شد، از جمله مهمترین اقدامات مقابله با جریان افراط گرایی و تروریستی توسط دولت قرقیزستان می توان به اقدامات نظارت بر سایتهای اینترنتی اشاره کرد.
علاوه براین، اسیلبک کوزوبکوف معاون کمیته امنیت ملی قرقیزستان نیز معتقد است، علیرغم موفقیت جامعه جهانی در مبارزه با جریان افراط گرایی و تروریسم، باید گفت که فعالیت اعضای سازمان های تروریستی بین الملل به هیچ وجه با کاهش روبرو نبوده است.
کوزوبکوف گفت، برای مثال، با توجه به شکسست نیروهای تروریستی در عراق و سوریه، رهبران سازمان های تروریستی تاکتیک و فرم هدایت فعالیت های تروریستی و افراطی خود را تغییر دادند.
با وجود اقدامات خوب دولت بیشکک در مقابله با گروه های تروریستی برخی از تحلیلگران براین باورند که، جریان افراط ‌گرایی در قرقیزستان در حال گسترش از جنوب به سمت مناطق شمالی این کشور می‌ باشد، برخی کارشناسان تنها راه مبارزه با رشد افراط ‌گرایی را در خودسازماندهی مجدد جامعه تحت حمایت دولت و آموزش صحیح اسلام به جوانان می‌بینند.
ارلان باقیف رئیس یکی از ادارات وزارت کشور قرقیزستان در این زمینه معتقد است: در حال حاضر، در جنوب کشور سازمان‌های سیاسی شده و خطرناک مذهبی-افراطی مانند حزب‌التحریر و اکرمیه و سازمان‌های تروریستی تکفیری-جهادی مانند جیش‌الخلافت، انصارالله، التکفیر والهجرت و دولت اسلامی فعالیت می‌کنند. حدود 2 هزار نفر از شهروندان کشور پیرو ایده‌های افراطی آنها هستند.
اسلام‌گرایان رادیکال به طور فعال از امکانات و تجهیزات مدرن در جهت تبلیغات خود استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، اینترنت به یک سلاح روانی قدرتمند تبدیل شده است. روانشناسان با تجربه به طور فعال به آماده‌سازی مطالب افراط گرایان در سایت‌ها می‌پردازند.
به گفته کارمندان پلیس، سازمان‌های تکفیری و جهادی در آینده‌ای نزدیک تهدید جدی برای امنیت کشورهای آسیای مرکزی خواهند بود. سلفیت رادیکال، پایه و اساس ایدئولوژی آنها را تشکیل می‌دهد و مشکل اصلی قرقیزستان فقدان یک ایدئولوژی مشترک است.
نظیره قربانووا مدیر انستیتو تاریخ و آموزش اجتماعی-حقوقی دانشگاه دولتی مسکو می گوید: بحران ایدئولوژیک مذهبی تقریبا همیشه به ظهور خلاء ایدئولوژیک منجر خواهد شد که ممکن است با ایده‌های افراطی پر شود.
به گفته وی، پیروان افراط گرایی مذهبی بیشتر به اقشار حاشیه‌‌نشین گرایش دارند. چرا که تحمیل هر گونه دیدگاه‌ سیاسی به حاشیه‌نشینان راحت‌تر است.
همچنین به گفته مامت‌بیک میرزابایف مدیر انستیتو علمی-تحقیقاتی اسلام شناسی، نقش اسلام در زندگی اجتماعی-سیاسی کشور به سرعت رو به افزایش است. قرقیزستان تنها کشور آسیای مرکزی است که در پارلمان آن دو نمازخانه وجود دارد.
قادر مالک‌اف، کارشناس قرقیز نیز حل و فصل این مشکل را در خودسازماندهی جامعه تحت حمایت دولت می‌بیند. تنها اسلام واقعی می‌تواند به یک حریف جدی در مسیر رادیکال‌ها تبدیل شود. آموزش درست اسلام به جوانان در این مسیر نقش مهمی را ایفا می‌کند.
آساق**ع.ه**1337


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

حدیث روز- توصیه پیامبر(ص) درباره راه به دست آوردن ولایت خدا در کلام امام عسکری(ع)
پیامبر خدا(ص) روزی به یکی از یارانش فرمود: ای بنده خدا ! در راه خدا دوست بدار، در راه خدا دشمن بدار، در راه خدا دوستی بورز و در راه خدا دشمنی بورز؛ زیرا ولایت خدا ، جز از این راه به دست نمی‌آید.
تصویری قدیمی و دیده نشده از حرم امیر المؤمنین علی(ع)
عکس قدیمی از حرم امیر المؤمنین (علی). نجف أشرف- حوالی سال ١٩٦٠ میلادی را مشاهده می کنید.
2 قلوهای بامزه بازیگر زن سریال های «مهران مدیری» -عکس
احترام برومند با انتشار این عکس نوشت: یک روز زیباى پاییزى با مهمانان عزیزمان ، فلامک جنیدى و میلان و حنا دو قلو هاى نازنینش شبنم فرشادجو و لیلى رشیدى هم در کنارمان هستند.
ژست جالب «ترانه علیدوستی» و دختر بانمکش -عکس
تصویری جالب از ترانه علیدوستی و دخترش حنا در آسانسور را مشاهده می کنید.
پایان هفته ای پاییزی همراه با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی
«برای بهترین دوستم»، «عبور»، «جایزه»، «پاییزان»، «بچه‌های خانواده من»بخشی از فیلم های سینمایی آخر هفته تلویزیون هستند.
استایل ملکه طور «الهام پاوه نژاد» -عکس
الهام پاوه‌نژاد با انتشار این عکس، صفحه شخصی خود را به روز کرد.
عکس بامزه آقاپسر «مجید صالحی»
تصویری از اروین پسر مجید صالحی، بازیگر محبوب سینمای کمدی را مشاهده می کنید.
عکس ساده اما لوکس «سحر قریشی»
سحر قریشی با انتشار این عکس نوشت:زندگی زیباست ساده لباس بپوش، ساده راه برو ولی در برخورد با دیگران ساده نباش زیرا سادگیت را نشانه میگیرند برای در هم شکستن ِ غرورت.
عکس- باور کنید اینجا ایران نیست!
اینجا پارکینگ مخصوص رانندگان اوبر در فرودگاه بین‌المللی جورج بوش در هیوستون تگزاس است که با وجود سطل‌های زباله، مردم آشغال‌های خود را روی زمین می‌ریزند! / منبع: کانال K1inUSA
سرقت مردان نقابدار در کمتر از ۲۰ دقیقه
۳ مرد نقاب دار با هجوم شبانه به یک ویلا در منطقه تهراندشت کردان در کمتر از ۲۰ دقیقه پس از تهدید و ضرب و شتم ساکنان، پول و اشیای گرانقیمت را سرقت کردند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نظر ۶ نماینده مجلس درباره اظهارات اخیر ˮظریفˮ
برخی از نمایندگان مجلس در واکنش به اظهارات ظریف درباره پولشویی خواستار حضور وی در کمیسیون امنیت ملی مجلس و توضیح درباره اظهاراتش شدند.
بی بی سی کشتار کودکان را سانسور و نگران آزار سگ‌ها شد!
رسانه سلطنتی انگلستان درحالی که در مقابل کشتار کودکان در یمن سکوت کرده، گزارشی را با تیتر نگرانی از «سگ آزاری» در ایران منتشر کرد!
علت کارشکنی اصلاح‌طلبان در مسیر شهردار شدن هاشمی
یک روزنامه نزدیک به خانواده هاشمی و کارگزاران می‌گوید حسادت‌ها نگذاشت محسن هاشمی شهردار شود.
ویدئو - برداشت طلای سرخ
هرساله با شروع فصل برداشت زعفران، اکثر مردم منطقه تربت حیدریه صبح ها را در زمین های کشاروزی مشغولند و عصرها را در بازار سپری می‌کنند. با توجه به سطح کشت ۸۰ هزار هکتاری زعفران در این منطقه، کارگران زیادی از شهرها و روستاهای اطراف از جمله تربت‌جام، خواف و گناباد برای کار وارد این شهر می‌شوند، به طوری که این محصول برای حدود ۷۰ هزار نفر به طور مستقیم ایجاد شغل می‌کند. خراسان رضوی با در اختیار داشتن سهم ۸۰ درصدی از تولید زعفران ایران به عنوان قطب تولید زعفران جهان شناخته می‌شود.
حدیث روز- توصیه پیامبر(ص) درباره راه به دست آوردن ولایت خدا در کلام امام عسکری(ع)
پیامبر خدا(ص) روزی به یکی از یارانش فرمود: ای بنده خدا ! در راه خدا دوست بدار، در راه خدا دشمن بدار، در راه خدا دوستی بورز و در راه خدا دشمنی بورز؛ زیرا ولایت خدا ، جز از این راه به دست نمی‌آید.
آسه آن و چین همکاری های دفاعی را گسترش می دهند
انتقاد رهبران اجلاس آسه آن از میانمار درباره بحران روهینگیا
ژاپن و روسیه بر تداوم گفت وگوها برای رفع اختلافات تاکید کردند
کره جنوبی خواستار نقش فعال روسیه در مذاکرات پیونگ یانگ شد
تلاش رژیم صهیونیستی برای کاهش اهمیت تنگه هرمز
روابط تل آویو - اسلام آباد در کانون توجه رسانه ای
کره شمالی پایگاه های هسته ای خود را پنهان می کند
افزایش بی‌سابقه بمباران افغانستان توسط آمریکا در سال 2018
کره جنوبی: از پایگاه موشکی مخفی کره شمالی اطلاع داشتیم
نام اسلامی، دستاویزی جدید برای تغییر چهره هند