تروریستها در قرقیزستان تغییر روش داده اند

11:52 ۳ روز و ۱ ساعت پیش ایرنا 39 0
تروریستها در قرقیزستان تغییر روش داده اند

تهران-ایرنا- تغییر روش و شیوه گروه های تروریستی و افراطی در قرقیزستان، مقامات این کشور را وادار به انجام اقداماتی جدید از جمله نظارت بر سایت های اینترنتی برای کنترل نفوذ این گروه ها کرده است.

ایرنا

به گزارش خبرگزاری آکی پرس، دمیر ساقباوف دبیر کل شورای امنیت قرقیزستان با توجه به این موضوع در نشست بین المللی مقابله با افراط گرایی آنلاین گفت، روش های حملات گروه های افراطی و تروریستی در حال تغییر و گسترش است و طی چند سال گذشته قرقیزستان توانسته امکانات خوبی برای ایجاد مانع در برابر حملات خرابکارانه و تروریستی در کشور فراهم کند.
به گفته ساقباوف، برخی از گروه های تروریستی به صورت مداوم به دنبال تامین مالی سازمان های خود هستند و برخی دیگر، برای رسیدن به اهداف از تکنولوژی مدرن استفاده می کنند.
دبیر کل شورای امنیت قرقیزستان در ادامه افزود، ما به خوبی می دانیم که با زور نمی توان موضوع تروریسم و افراط گرایی را حل کرد. این سازمان ها به طور مداوم با توجه به شرایط سیاسی و اقتصادی کشورها در حال توسعه هستند. یکی از روشهای این گروه ها برای اعمال نفوذ در کشورهای منطقه استفاده از فن آوری مدرن و استخدام نیروهای جدید از این طریق می باشد.
دمیر ساقباوف گفت، مقابله با جریان افراطی گرایی تنها وظیفه یک کشور نیست بلکه جامعه جهانی باید در این راه قدم برداشته و کشورها با کمک و همکاری یکدیگر بر این جریان غلبه کنند.
وی گفت، با توجه به حضور شهروندان قرقیزستانی در سازمان های تروریستی ما اقدامات بسیاری برای قطع ارتباط جوانان با این گروه ها انجام داده ایم.
دمیر ساقباوف یادآور شد، از جمله مهمترین اقدامات مقابله با جریان افراط گرایی و تروریستی توسط دولت قرقیزستان می توان به اقدامات نظارت بر سایتهای اینترنتی اشاره کرد.
علاوه براین، اسیلبک کوزوبکوف معاون کمیته امنیت ملی قرقیزستان نیز معتقد است، علیرغم موفقیت جامعه جهانی در مبارزه با جریان افراط گرایی و تروریسم، باید گفت که فعالیت اعضای سازمان های تروریستی بین الملل به هیچ وجه با کاهش روبرو نبوده است.
کوزوبکوف گفت، برای مثال، با توجه به شکسست نیروهای تروریستی در عراق و سوریه، رهبران سازمان های تروریستی تاکتیک و فرم هدایت فعالیت های تروریستی و افراطی خود را تغییر دادند.
با وجود اقدامات خوب دولت بیشکک در مقابله با گروه های تروریستی برخی از تحلیلگران براین باورند که، جریان افراط ‌گرایی در قرقیزستان در حال گسترش از جنوب به سمت مناطق شمالی این کشور می‌ باشد، برخی کارشناسان تنها راه مبارزه با رشد افراط ‌گرایی را در خودسازماندهی مجدد جامعه تحت حمایت دولت و آموزش صحیح اسلام به جوانان می‌بینند.
ارلان باقیف رئیس یکی از ادارات وزارت کشور قرقیزستان در این زمینه معتقد است: در حال حاضر، در جنوب کشور سازمان‌های سیاسی شده و خطرناک مذهبی-افراطی مانند حزب‌التحریر و اکرمیه و سازمان‌های تروریستی تکفیری-جهادی مانند جیش‌الخلافت، انصارالله، التکفیر والهجرت و دولت اسلامی فعالیت می‌کنند. حدود 2 هزار نفر از شهروندان کشور پیرو ایده‌های افراطی آنها هستند.
اسلام‌گرایان رادیکال به طور فعال از امکانات و تجهیزات مدرن در جهت تبلیغات خود استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، اینترنت به یک سلاح روانی قدرتمند تبدیل شده است. روانشناسان با تجربه به طور فعال به آماده‌سازی مطالب افراط گرایان در سایت‌ها می‌پردازند.
به گفته کارمندان پلیس، سازمان‌های تکفیری و جهادی در آینده‌ای نزدیک تهدید جدی برای امنیت کشورهای آسیای مرکزی خواهند بود. سلفیت رادیکال، پایه و اساس ایدئولوژی آنها را تشکیل می‌دهد و مشکل اصلی قرقیزستان فقدان یک ایدئولوژی مشترک است.
نظیره قربانووا مدیر انستیتو تاریخ و آموزش اجتماعی-حقوقی دانشگاه دولتی مسکو می گوید: بحران ایدئولوژیک مذهبی تقریبا همیشه به ظهور خلاء ایدئولوژیک منجر خواهد شد که ممکن است با ایده‌های افراطی پر شود.
به گفته وی، پیروان افراط گرایی مذهبی بیشتر به اقشار حاشیه‌‌نشین گرایش دارند. چرا که تحمیل هر گونه دیدگاه‌ سیاسی به حاشیه‌نشینان راحت‌تر است.
همچنین به گفته مامت‌بیک میرزابایف مدیر انستیتو علمی-تحقیقاتی اسلام شناسی، نقش اسلام در زندگی اجتماعی-سیاسی کشور به سرعت رو به افزایش است. قرقیزستان تنها کشور آسیای مرکزی است که در پارلمان آن دو نمازخانه وجود دارد.
قادر مالک‌اف، کارشناس قرقیز نیز حل و فصل این مشکل را در خودسازماندهی جامعه تحت حمایت دولت می‌بیند. تنها اسلام واقعی می‌تواند به یک حریف جدی در مسیر رادیکال‌ها تبدیل شود. آموزش درست اسلام به جوانان در این مسیر نقش مهمی را ایفا می‌کند.
آساق**ع.ه**1337


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

شخصیت شناسی انیاگرام؛ تیپ چهارم: فردگرا
یکی از تئوری‌های جالب در زمینه شخصیت شناسی، تئوری انیاگرام است که هنوز در ایران در بین روانشناسان متخصص و اساتیددانشگاه، چندان شناخته شده نیست. تئوری انیاگرام یا تیپ‌های نه گانه (در شکل فعلی آن) در واقع ترکیبی از عرفان شرقی و روانشناسی مدرن است. در اینجا آقای احسان یزدان پناه مربی توسعه فردی و سازمانی درباره تیپ چهارم انیاگرام توضیحاتی ارائه میدهد.
دروازه‌بان السد بازی با پرسپولیس را از دست داد
باشگاه السد قطر اعلام کرد که گلر اصلی این تیم به خاطر مصدومیت به مدت 3 ماه خانه نشین شد.
مسی در لیگ قهرمانان از رونالدو پیشی گرفت
فوق ستاره آرژانتینی بارسلونا پس از درخشش مقابل آیندهوون هلند در لیگ قهرمانان اروپا از رونالدو پیشس گرفت.
خلعتبری: در تدارک برد تراکتورسازی هستیم
مهاجم تیم فوتبال پدیده گفت: اسپانسر باشگاه قول‌هایی داده که این قول‌ها عملی نشده است ما پنج بازی را در لیگ برده‌ایم و یک بازی هم در جام حذفی پیروز شده‌ایم اما اتفاقی نیفتاده و بازیکنان هم از این موضوع ناراحت هستند.
واکنش توخل بعد از شکست در آنفیلد
سرمربی پاری ‌سن‌ ژرمن بعد از شکست برابر لیورپول از سیستم خود دفاع و تاکید کرد که تیمش در بازی‌های بعدی بهتر ظاهر خواهد شد.
آنچلوتی: تنها مشکل ما در این بازی گلزنی بود
سرمربی ناپولی پس از تساوی مقابل ستاره سرخ بلگراد گفت:به نظرم ما بازی خوبی را از خودمان به نمایش گذاشتیم ولی می توانستیم بازی را بهتر آغاز کنیم.
رسن: پرسپولیس ذهنیت برد دارد
هافبک تیم ملی عراق و عضو باشگاه پرسپولیس پس از پیروزی مقابل الدحیل گفت: همه ما مصمم بودیم که نتیجه را برمی گردانیم، با تمام قوا کار کردیم و از فرصت‌های به دست آمده نهایت استفاده را کردیم.
سیمئونه: خیلی خوب به بازی برگشتیم
سرمربی اتلتیکو مادرید پس از پیروزی مقابل موناکو گفت: ما بازی را خیلی خوب آغاز کردیم. مهمتر از همه این بود که بعد از اینکه عقب افتادیم به بازی برگشتیم.
رکورد ویژه کاسیاس در لیگ قهرمانان
دروازه‌بان اسپانیایی برای بیستمین فصل در لیگ قهرمانان اروپا حاضر شد تا رکورد جدیدی از خود بر جا بگذارد.
جنگ روانی شروع شد؛ پرسپولیس یک تیم عادیه!
قطری‌ها السد را به مراتب قوی‌تر از پرسپولیس می‌دانند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آیا می‌شود در ماه محرم ازدواج کرد؟
احکام شرعی در خصوص خواستگاری، عقد و ازدواج در ماه محرم و صفر را در این گزارش بخوانید.
فرزندان خردسال طلبه جوانی که کشته شد
باشگاه خبرنگاران تصویر سه فرزند محمد تولایی طلبه جوان مشهدی را که چند روز پیش مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفته بود، و صبح دیروز در بیمارستان قائم مشهد به لقاءالله پیوست،منتشر کرد.
توصیه «هاشم خان» برای نذری دادن- عکس
مهدی سلطانی متن زیر را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد.
والورده: کارهای خارق العاده، عادت مسی است
سرمربی بارسا در نشست خبری پس از بازی با آیندهوون به تمجید از لیونل مسی، فوق ستاره آرژانتینی خود پرداخت.
فریبا: با این شرایط در لیگ، هفتم هم نمی‌شویم!
عضو کمیته فنی باشگاه استقلال گفت:باز هم به هواداران استقلال هشدار می دهم که اگر از تیمشان حمایت نکنند و اشتباه سال قبل را تکرار کنند این تیم هفتم یا هشتم هم نمی شود.
هند خواستار بازگشت امن و پایدار روهینگیایی ها به میانمار شد
قزاقستان از خط لوله باکو - تفلیس - جیهان نفت صادر می کند
ژاپن نسبت به پیامدهای جنگ تجاری چین و آمریکا هشدار داد
ماهاتیر محمد: مالزی به دنبال ایجاد نیروگاه هسته ای نیست
رئیس جمهوری افغانستان عازم هند شد
ایرانیان مقیم چین در تاسوعای حسینی به سوگ نشستند
دو کره برای اولین بار برنامه خلع سلاح اتمی را مشخص کردند
رهبران دو کره توافقنامه اجلاس سران را امضا کردند
تون و ماهاتیر از محبوبترین نام ها درمیان مردم مالزی است
دور دوم مذاکرات رهبران دو کره در پیونگ یانگ برگزار شد