گسترش مهاجرهراسی در رسانه های اجتماعی هند

09:40 ۱۲۹ روز و ۱۰ ساعت پیش ایرنا 177 0
گسترش مهاجرهراسی در رسانه های اجتماعی هند

دهلی نو-ایرنا- اخیرا در حساب های کاربری رسانه های اجتماعی وابسته به حزب حاکم بهارتیا جانتا پارتی (بی جی پی) پیام هایی مبنی بر تعداد مهاجران روهینگیا و بنگلادشی در هند منتشر شده است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، به نقل از وب سایت تحلیلی 'کوینت'، در یکی از صفحات وب سایت فیس بوک با نام 'من نارندرا مودی را حمایت می کنم' آمده است: قیمت بنزین و گازوئیل مقداری در هند افزایش یافته است و تمام احزاب سیاسی به آن معترض شده اند اما جمعیت مهاجران روهینگیا در هند به 110 میلیون نفر رسیده است و همه در این خصوص ساکت هستند.
این پیام بیش از 28 هزار بار خوانده شده و 21 هزار بار در سایر صفحات به اشتراک گذاشته شده است.
صفحه 'من نارندرا مودی را حمایت می کنم' بیش از 10 میلیون نفر عضو دارد و توسط یکی از افراد نزدیک به حزب بی جی پی و نخست وزیر هند مدیریت می شود.
چندین صفحه وابسته به حزب بی جی پی نیز این پیام را با کمی تغییر و اضافه کردن نام بنگلادشی ها منتشر کرده اند.
اما این ادعاهای دروغین است و 110 میلیون مهاجر روهینگیا و یا بنگلادشی در هند زندگی نمی کنند.
در کشور میانمار 1.1 میلیون روهینگیایی زندگی می‌کنند که امروز ستمدیده‌ترین مردم جهان به شمار می‌روند. این افراد عمدتاً در ایالت راخین زندگی می‌کنند؛ همان‌جایی که چندین دهه با سختی در کنار بودایی‌ها همزیستی کرده‌اند.
مردم روهینگیا خود را از نسل مسلمانان می‌دانند احتمالاً از نسل بازرگانان ایرانی و عربی که صدها سال پیش به میانمار آمدند.
بسیاری از مردم میانمار روهینگیایی‌ها را مهاجرینی غیرقانونی می‌دانند و لذا این مردمان از تبعیض‌هایی که علیه‌شان روا می‌رود در رنج هستند. دولت میانمار با روهینگیایی‌ها همانند مردمانی فاقد ملّیت و بی‌خانمان برخورد می‌کند و به آنها تابعیت نمی‌دهد. روهینگیایی‌ها با محدودیت‌های سفت و سختی مواجه هستند؛ از جمله محدودیت در جابجایی، دسترسی به امکانات پزشکی و آموزشی.
بر اساس آمار منتشر شده توسط دولت جامو و کشمیر حدود 10 هزار مسلمان روهینگیا در جامو و کشمیر زندگی می کنند. در حالی که تعداد کل مهاجران روهینگیا در سرتاسر هند 40 هزار نفر تخمین زده شده است.
اگرچه حدود 14 هزار روهینگیا مورد حمایت سازمان ملل متحد هستند، با این حال دولت هند آنها را به عنوان پناهنده به رسمیت نمی شناسد.
کارن ریجیجو مشاور وزیر کشور هند در سال 2017 خطاب به پارلمان این کشور اعلام کرد که دولت هند قصد دارد تمام مسلمانان روهینگیا از جمله آنهایی که نام آنها به عنوان پناهنده در سازمان ملل به ثبت رسیده است را اخراج کند.
درحالی که تعیین دقیق تعداد مسلمانان روهینگیا در هند کاری مشکل است اما بدون شک آمار آنها به 100 میلیون نفر نمی رسد زیرا جمعیت کل کشور میانمار 53 میلیون نفر است.
همچنین کی کی شرما رئیس نیروی زمینی هند در اوایل سال جاری اعلام کرد که در یک سال گذشته هیچ هجوم گسترده مهاجران میانماری به خاک هند رخ نداده است.
صدها هزار نفر از مردم بنگلادش در طول جنگ استقلال این کشور از پاکستان در سال های 1970 که توسط دهلی نو حمایت می شد، به هند مهاجرت کردند. اکثر این افراد در ایالت آسام ساکن شدند. این ایالت دارای 270 کیلومتر مرز مشترک با بنگلادش است. اما دولت هند تخمین می زند حدود 3 تا 4 میلیون بنگلادشی که اکثرا هندو هستند در طول جنگ های بنگلادش به هند مهاجرت کرده اند.
در مذاکرات مرزی هند و بنگلادش که در ماه سپتامبر سال جاری برگزار شد، نماینده نیروی مرزی بنگلادش اعلام کرد که در سال های اخیر هیچ نفوذ غیر قانونی به خاک هند از سوی بنگلادش انجام نشده است. محمد شفیع الاسلام یک مقام نظامی بنگلادشی که در مذاکرات مرزی با هند حضور داشت گفت: مهاجرت یا نفوذ گسترده مردم بنگلادش به هند وجود ندارد زیرا مردم بنگلادش اکنون دارای زندگی خوبی هستند و تعداد کمی برای دیدن اقوام خود به هند سفر می کنند.
گزارش سازمان ملل در خصوص مهاجرت های بین المللی نشان می دهد که تعداد کل مهاجران کشورهای مختلف در هند 5.2 میلیون نفر است. این گزارش آمار تمام پناهندگان و مهاجران اقتصادی خارجی را در هند به صورت کلی اعلام کرده است.
در ماه جولای سال جاری 4 میلیون نفر از ساکنان ایالت آسام هویت خود به عنوان شهروندان هند را از دست دادند زیرا نام آنها در در لیست ثبت نام ملی شهروندان هند قرار نگرفته بود.
مقامات هندی ادعا کرده اند که آنها این طرح را برای شناسایی مهاجران غیر قانونی که اکثرا متعلق به بنگلادش هستند اجرایی کرده اند.
آسام پرجمعیت ترین ایالت هند در شمال شرق این کشور است. به گفته مقامات هندی در طول پنج سال گذشته 32.9 میلیون نفر و 65 میلیون پرونده و مدرک مورد بررسی قرار گرفته است. این طرح که 178 میلیون دلار هزینه داشته است برای مشخص شدن شهروندان از مهاجران در ایالت آسام اجرایی شده است. پس از پایان بررسی ها، مقامات هندی در طرح ثبت نام ملی شهروندان ادعای شهروندی 28.9 میلیون نفر از ساکنان آسام را پذیرفتند درحالی که مدارک ارائه شده از سوی 4 میلیون نفر بی اعتبار اعلام شد.
از دهه های گذشته تاکنون مساله مهاجران غیر قانونی در ایالت آسام نیرویی موثر در سیاست های این ایالت بوده است. در سال 2008 یک سازمان غیر دولتی در دادگاه عالی هند ادعا کرد که تعداد 4.1 میلیون مهاجر غیر قانونی در ایالت آسام به عنوان رای دهندگان به ثبت رسیده اند. در سال 2014 دادگاه عالی به دولت مرکزی هند دستور داد تا برای به روز رسانی لیست شهروندان هندی اقدام کند.
برای اینکه ثابت شود فردی شهروند هند است، تمام جمعیت ایالت آسام موظف به ارائه مدارک قابل استنادی شدند که نشان دهد آنها و خانواده های آنها پیش از 24 ماه مارس 1971 در هند زندگی می کرده اند. افرادی که پس از سال 1971 به دنیا آمده بودند توانستند مدارکی ارائه کنند که آنها را به پدر و مادر و یا نسل های پیشین مرتبط می کرد. بنابراین هر فردی که در جریان این ثبت نام قرار گرفته باید ارتباط خود با یک نام در لیست شهروندان هند که در سال 1951 تنظیم شده است را نشان دهد.
دادگاه عالی هند که فرمان آغاز ثبت نام شهروندان هند را صادر کرده است اکنون اعلام کرده هیچ اقدامی نباید علیه افرادی که در این لیست قرار نگرفته اند انجام شود و باید روند رسیدگی به شکایات و ادعاهای افراد آغاز شود. در نهایت یک لیست نهایی اعلام خواهد شد اما مشخص نیست نتیجه این پروسه چه خواهد بود.
عدم اطلاع رسانی دقیق و انتشار اخبار دروغ در خصوص مهاجران در رسانه های اجتماعی یک امر عادی در هند است. در آمار مهاجران اغلب با هدف ایجاد ترس و وحشت اغراق می شود. با وجود تعداد زیادی از اخبار جعلی دانستن تعداد دقیق و صحیح افرادی که در هند پناهنده شده اند ضروری می شود.
در عصر اینترنت و فضای سایبری، اطلاعات واقعی اکثرا قربانی شایعات می شوند. این شایعات با هدف پیشبرد روایت های خاص منتشر می شوند.
آساق**267**1337


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

پیروزی خانگی و بزرگ گنبدی‌ها مقابل پیکان
تیم والیبال شهرداری گنبد در هفته بیستم رقابت‌های لیگ برتر توانست به یک پیروزی بزرگ برابر پیکان دست پیدا کند.
کی‌روش: علاقه ندارم کُت یک مدعی را بر تن کنم
سرمربی تیم ملی فوتبال ایران گفت: بازی با چین مهم‌ترین مسابقه ماست.
شجاعی: دفاعی بودن تیم ملی را قبول ندارم
کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران ابراز امیدواری کرد این تیم بتواند با برتری برابر چین به مرحله بعدی رقابتهای جام ملت های آسیا صعود کند.
گزارش تمرین استقلال
مهاجم تیم فوتبال استقلال بعد از غیبت در اردوی ترکیه به تمرینات آبی پوشان بازگشت.
دل بوسکه: مسی بهترین بازیکن تاریخ فوتبال است
سرمربی سابق رئال و تیم ملی اسپانیا مسی را بالاتر از مارادونا بهترین بازیکن تاریخ فوتبال می داند.
زانوی آدام همتی جراحی می‌شود
آسیب‌دیدگی زانو هافبک تیم فوتبال پرسپولیس را حداقل برای سه هفته خانه‌نشین خواهد کرد.
بیانیه گلزن عراقی قطر: خوشحالی حقم بود!
بسام الراوی پس از انتقادات و توهین های فراوان مردم عراق در اینستاگرامش، بیانیه ای منتشر کرد.
نساجی یک مدافع خارجی دیگر جذب کرد
لاشا توتادزه، با عقد قراردادی تا پایان فصل به نساجی مازندران پیوست تا قلب خط دفاع این تیم را پوشش دهد.
ایران، لیپی را به ایتالیا بدرقه می‌کند!
سرمربی نامدار ایتالیایی تیم ملی چین یکی از تقابل های جذاب جام را پیش رو خواهد داشت.
افشای جزئیات توافق بارسلونا و ستاره آژاکس
امروز صبح رادیو کاتالونیا و نشریه تلگراف خبر از توافق قطعی بارسلونا با فرانکی دی یونگ، ستاره باشگاه آژاکس دادند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نشست انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان| طالب‌زاده: بازداشت مرضیه هاشمی نتیجه مستقیم زورگویی آمریکا است
نادر طالب‌زاده در نشست انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان در خصوص بازداشت غیرقانونی خانم مرضیه هاشمی خبرنگار و گزارشگر شبکه ماهواره‌ای پرس‌تی‌وی، توسط اف‌بی‌ای در آمریکا گفت که بازداشت خانم هاشمی نتیجه مستقیم زورگویی آمریکا است.
در اینستای ستاره‌های خارجی؛ این تیلور سوئیفت سلفی باز!
در این سری مطالب ما سعی داریم به طور هفتگی گزیده ای از عکس های چهره های محبوبتان را با شما به اشتراک بگذاریم.
AFC فغانی را در یک چهارم جام ملتهای آسیا کنار گذاشت!
مرحله یک چهارم نهایی در شرایطی با برگزاری ۴ دیدار پیگیری خواهد شد که علیرضا فغانی در این مرحله، بازی را قضاوت نخواهد کرد.
یخ‌های میوه‌ای رنگارنگ؛ پر از ویتامین و مخصوص بچه ها!
مکعب‌های یخ میوه‌ای بهترین راه تشویق بچه‌ها برای خوردن اسموتی مقوی و همراه با پروتئین است. به ویژه اینکه شما در تمامی ایام سال به میوه دسترسی دارید و می‌توانید با توجه به هر فصل یخ میوه‌ای همان فصل را درست کنید.
شناسایی پروتئینی برای کمک به تنظیم حافظه!
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، نوعی پروتئین را مشخص کردند که در نحوه عملکرد حافظه موثر است.
سئول و توکیو از اجلاس سران آمریکا و کره شمالی استقبال کردند
تنش های سیاسی در تایلند افزایش یافت
رهبر کره شمالی به کره جنوبی دعوت شد
پرواز مستقیم ایران و ازبکستان از سرگرفته می شود
پاکستان 100 هزار کیلو گرم  موی انسان به چین صادر کرد
چین به بازرسی فدرال آمریکا از هوآوی اعتراض کرد
هند متحد دفاع موشکی آمریکا در منطقه آسیا اقیانوسیه می‌شود
سود ایران از ترانزیت کالا به افغانستان بیش از پاکستان است
تفاهم نامه توسعه همکاری گردشگری ایران-پاکستان امضا می شود
نخستین سرباز آمریکا در سال جدید میلادی در افغانستان کشته شد