گسترش مهاجرهراسی در رسانه های اجتماعی هند

09:40 ۲۱۶ روز و ۲۱ ساعت پیش ایرنا 215 0
گسترش مهاجرهراسی در رسانه های اجتماعی هند

دهلی نو-ایرنا- اخیرا در حساب های کاربری رسانه های اجتماعی وابسته به حزب حاکم بهارتیا جانتا پارتی (بی جی پی) پیام هایی مبنی بر تعداد مهاجران روهینگیا و بنگلادشی در هند منتشر شده است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، به نقل از وب سایت تحلیلی 'کوینت'، در یکی از صفحات وب سایت فیس بوک با نام 'من نارندرا مودی را حمایت می کنم' آمده است: قیمت بنزین و گازوئیل مقداری در هند افزایش یافته است و تمام احزاب سیاسی به آن معترض شده اند اما جمعیت مهاجران روهینگیا در هند به 110 میلیون نفر رسیده است و همه در این خصوص ساکت هستند.
این پیام بیش از 28 هزار بار خوانده شده و 21 هزار بار در سایر صفحات به اشتراک گذاشته شده است.
صفحه 'من نارندرا مودی را حمایت می کنم' بیش از 10 میلیون نفر عضو دارد و توسط یکی از افراد نزدیک به حزب بی جی پی و نخست وزیر هند مدیریت می شود.
چندین صفحه وابسته به حزب بی جی پی نیز این پیام را با کمی تغییر و اضافه کردن نام بنگلادشی ها منتشر کرده اند.
اما این ادعاهای دروغین است و 110 میلیون مهاجر روهینگیا و یا بنگلادشی در هند زندگی نمی کنند.
در کشور میانمار 1.1 میلیون روهینگیایی زندگی می‌کنند که امروز ستمدیده‌ترین مردم جهان به شمار می‌روند. این افراد عمدتاً در ایالت راخین زندگی می‌کنند؛ همان‌جایی که چندین دهه با سختی در کنار بودایی‌ها همزیستی کرده‌اند.
مردم روهینگیا خود را از نسل مسلمانان می‌دانند احتمالاً از نسل بازرگانان ایرانی و عربی که صدها سال پیش به میانمار آمدند.
بسیاری از مردم میانمار روهینگیایی‌ها را مهاجرینی غیرقانونی می‌دانند و لذا این مردمان از تبعیض‌هایی که علیه‌شان روا می‌رود در رنج هستند. دولت میانمار با روهینگیایی‌ها همانند مردمانی فاقد ملّیت و بی‌خانمان برخورد می‌کند و به آنها تابعیت نمی‌دهد. روهینگیایی‌ها با محدودیت‌های سفت و سختی مواجه هستند؛ از جمله محدودیت در جابجایی، دسترسی به امکانات پزشکی و آموزشی.
بر اساس آمار منتشر شده توسط دولت جامو و کشمیر حدود 10 هزار مسلمان روهینگیا در جامو و کشمیر زندگی می کنند. در حالی که تعداد کل مهاجران روهینگیا در سرتاسر هند 40 هزار نفر تخمین زده شده است.
اگرچه حدود 14 هزار روهینگیا مورد حمایت سازمان ملل متحد هستند، با این حال دولت هند آنها را به عنوان پناهنده به رسمیت نمی شناسد.
کارن ریجیجو مشاور وزیر کشور هند در سال 2017 خطاب به پارلمان این کشور اعلام کرد که دولت هند قصد دارد تمام مسلمانان روهینگیا از جمله آنهایی که نام آنها به عنوان پناهنده در سازمان ملل به ثبت رسیده است را اخراج کند.
درحالی که تعیین دقیق تعداد مسلمانان روهینگیا در هند کاری مشکل است اما بدون شک آمار آنها به 100 میلیون نفر نمی رسد زیرا جمعیت کل کشور میانمار 53 میلیون نفر است.
همچنین کی کی شرما رئیس نیروی زمینی هند در اوایل سال جاری اعلام کرد که در یک سال گذشته هیچ هجوم گسترده مهاجران میانماری به خاک هند رخ نداده است.
صدها هزار نفر از مردم بنگلادش در طول جنگ استقلال این کشور از پاکستان در سال های 1970 که توسط دهلی نو حمایت می شد، به هند مهاجرت کردند. اکثر این افراد در ایالت آسام ساکن شدند. این ایالت دارای 270 کیلومتر مرز مشترک با بنگلادش است. اما دولت هند تخمین می زند حدود 3 تا 4 میلیون بنگلادشی که اکثرا هندو هستند در طول جنگ های بنگلادش به هند مهاجرت کرده اند.
در مذاکرات مرزی هند و بنگلادش که در ماه سپتامبر سال جاری برگزار شد، نماینده نیروی مرزی بنگلادش اعلام کرد که در سال های اخیر هیچ نفوذ غیر قانونی به خاک هند از سوی بنگلادش انجام نشده است. محمد شفیع الاسلام یک مقام نظامی بنگلادشی که در مذاکرات مرزی با هند حضور داشت گفت: مهاجرت یا نفوذ گسترده مردم بنگلادش به هند وجود ندارد زیرا مردم بنگلادش اکنون دارای زندگی خوبی هستند و تعداد کمی برای دیدن اقوام خود به هند سفر می کنند.
گزارش سازمان ملل در خصوص مهاجرت های بین المللی نشان می دهد که تعداد کل مهاجران کشورهای مختلف در هند 5.2 میلیون نفر است. این گزارش آمار تمام پناهندگان و مهاجران اقتصادی خارجی را در هند به صورت کلی اعلام کرده است.
در ماه جولای سال جاری 4 میلیون نفر از ساکنان ایالت آسام هویت خود به عنوان شهروندان هند را از دست دادند زیرا نام آنها در در لیست ثبت نام ملی شهروندان هند قرار نگرفته بود.
مقامات هندی ادعا کرده اند که آنها این طرح را برای شناسایی مهاجران غیر قانونی که اکثرا متعلق به بنگلادش هستند اجرایی کرده اند.
آسام پرجمعیت ترین ایالت هند در شمال شرق این کشور است. به گفته مقامات هندی در طول پنج سال گذشته 32.9 میلیون نفر و 65 میلیون پرونده و مدرک مورد بررسی قرار گرفته است. این طرح که 178 میلیون دلار هزینه داشته است برای مشخص شدن شهروندان از مهاجران در ایالت آسام اجرایی شده است. پس از پایان بررسی ها، مقامات هندی در طرح ثبت نام ملی شهروندان ادعای شهروندی 28.9 میلیون نفر از ساکنان آسام را پذیرفتند درحالی که مدارک ارائه شده از سوی 4 میلیون نفر بی اعتبار اعلام شد.
از دهه های گذشته تاکنون مساله مهاجران غیر قانونی در ایالت آسام نیرویی موثر در سیاست های این ایالت بوده است. در سال 2008 یک سازمان غیر دولتی در دادگاه عالی هند ادعا کرد که تعداد 4.1 میلیون مهاجر غیر قانونی در ایالت آسام به عنوان رای دهندگان به ثبت رسیده اند. در سال 2014 دادگاه عالی به دولت مرکزی هند دستور داد تا برای به روز رسانی لیست شهروندان هندی اقدام کند.
برای اینکه ثابت شود فردی شهروند هند است، تمام جمعیت ایالت آسام موظف به ارائه مدارک قابل استنادی شدند که نشان دهد آنها و خانواده های آنها پیش از 24 ماه مارس 1971 در هند زندگی می کرده اند. افرادی که پس از سال 1971 به دنیا آمده بودند توانستند مدارکی ارائه کنند که آنها را به پدر و مادر و یا نسل های پیشین مرتبط می کرد. بنابراین هر فردی که در جریان این ثبت نام قرار گرفته باید ارتباط خود با یک نام در لیست شهروندان هند که در سال 1951 تنظیم شده است را نشان دهد.
دادگاه عالی هند که فرمان آغاز ثبت نام شهروندان هند را صادر کرده است اکنون اعلام کرده هیچ اقدامی نباید علیه افرادی که در این لیست قرار نگرفته اند انجام شود و باید روند رسیدگی به شکایات و ادعاهای افراد آغاز شود. در نهایت یک لیست نهایی اعلام خواهد شد اما مشخص نیست نتیجه این پروسه چه خواهد بود.
عدم اطلاع رسانی دقیق و انتشار اخبار دروغ در خصوص مهاجران در رسانه های اجتماعی یک امر عادی در هند است. در آمار مهاجران اغلب با هدف ایجاد ترس و وحشت اغراق می شود. با وجود تعداد زیادی از اخبار جعلی دانستن تعداد دقیق و صحیح افرادی که در هند پناهنده شده اند ضروری می شود.
در عصر اینترنت و فضای سایبری، اطلاعات واقعی اکثرا قربانی شایعات می شوند. این شایعات با هدف پیشبرد روایت های خاص منتشر می شوند.
آساق**267**1337


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

کارشناس هندبال: انتخاب سرمربی بسیار دیر شده است- نباید مقابل آسیایی‌ها تا این حد ناامید باشیم
محسن اخگر گفت: باید برای تیم ملی هندبال از یک سرمربی خارجی استفاده شود که سطحش از مربیان قبلی بسیار بالاتر باشد تا بتوان تحول ایجاد کرد.
صعود گنج‌زاده به فینال کاراته وان مراکش - ۲ طلا و ۴ برنز در انتظار ایران
در پایان دومین روز لیگ برتر کاراته وان که در شهر رباط مراکش جریان دارد، ۴ نماینده کشورمان به دیدار فینال و رده بندی راه یافتند.
حاشیه‌های تبریز از نگاه مدیرعامل سابق تراکتور- ˮهواداران گناه دارندˮ
محمدحسین جعفری می‌گوید مدیریت باشگاه تراکتورسازی باید هنر خود را نشان دهد و این تیم را از حواشی و بحران خارج کند.
آن چه ˮپرشورهای تبریزˮ باید یاد بگیرند
دومین شکست متوالی تراکتورسازی باعث شد بار دیگر هواداران این تیم از کوره در بروند و کارهایی را انجام دهند که در فاصله چهار هفته تا پایان لیگ هجدهم، تیم محبوبشان بار دیگر به حاشیه برود.
‎وضعیت استخدامی نیروهای داوطلب هلال‌احمر-ارائه تسهیلات به سربازان در ازای خدمات داوطلبانه
رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر با حضور در ایسنا به مناسبت روز جوان، به تشریح اقدامات و برنامه‌های پیش روی این سازمان از خدماتشان در سیل اخیر گفت و وضعیت استخدامی نیروهای داوطلب و برنامه‌ها و طرح‌هایشان برای ارائه تسهیلات به سربازان در ازای خدمات داوطلبانه و... را تشریح کرد.
استقرار کامل سامانه خدمات غیرحضوری تامین اجتماعی در نیمه اول سال
مدیرکل دفتر راهبری سیستم‌های سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه پروژه خدمات غیرحضوری تامین اجتماعی را استان به استان تعمیم می دهیم گفت: امید است این سامانه طی شش ماهه اول سال جاری به صورت کامل و جامع در کل کشور مستقر شده باشد.
کلانتری: تاثیر سیلاب ها بر محیط زیست چندان خسارت بار نبوده است
تهران - ایرنا - رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه تاثیر سیلاب ها بر حوزه محیط زیست کشور چندان خسارت بار نبوده اعلام کرد، دغدغه موجود ایجاد احتمالی گردوغبار، ناشی از خاک های ریزدانه بجا مانده از رسوبات سیل است.
اعتماد مصرف کنندگان به کمیت و کیفیت کالاهای داخلی منجر به رونق تولید می‌شود
عضو هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز، گفت: یکی از مواردی که منجر به رونق تولید می‌شود این است که اعتماد مصرف کنندگان هم در کمیت و هم در کیفیت و سلامت کالا مورد توجه تولیدکنندگان قرار گیرد.
شهر اقلید را بیشتر بشناسید
شهرستان اقلید یکی از شهرستان‌های فارس‌نشین استان فارس است، این شهرستان یکی از مناطق کوهستانی و سرسبز فارس و دارای آب هوای سرد و زمستانی است.
آمار بازداشت فعالان محیط ‌زیست در انگلیس رکورد زد
لندن - ایرنا - تظاهرات هزاران تن از فعالان محیط ‌زیست در پایتخت انگلیس در ششمین روز متوالی، در حالی بدون هیچ دورنمایی از پایان این نافرمانی مدنی سپری شد که رئیس پلیس لندن اعلام کرد تاکنون عملیاتی با این تعداد از بازداشت سابقه نداشته است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

استاندار:خطر سیلاب در خوزستان به حداقل رسید
اهواز- ایرنا- استاندار خوزستان گفت: محور همه تلاش ها در سیلاب اخیر خوزستان کاهش خطر احتمالی آن در همه نقاط بود و در این راه موفق شدیم.
کارشناس هندبال: انتخاب سرمربی بسیار دیر شده است- نباید مقابل آسیایی‌ها تا این حد ناامید باشیم
محسن اخگر گفت: باید برای تیم ملی هندبال از یک سرمربی خارجی استفاده شود که سطحش از مربیان قبلی بسیار بالاتر باشد تا بتوان تحول ایجاد کرد.
صعود گنج‌زاده به فینال کاراته وان مراکش - ۲ طلا و ۴ برنز در انتظار ایران
در پایان دومین روز لیگ برتر کاراته وان که در شهر رباط مراکش جریان دارد، ۴ نماینده کشورمان به دیدار فینال و رده بندی راه یافتند.
حاشیه‌های تبریز از نگاه مدیرعامل سابق تراکتور- ˮهواداران گناه دارندˮ
محمدحسین جعفری می‌گوید مدیریت باشگاه تراکتورسازی باید هنر خود را نشان دهد و این تیم را از حواشی و بحران خارج کند.
آن چه ˮپرشورهای تبریزˮ باید یاد بگیرند
دومین شکست متوالی تراکتورسازی باعث شد بار دیگر هواداران این تیم از کوره در بروند و کارهایی را انجام دهند که در فاصله چهار هفته تا پایان لیگ هجدهم، تیم محبوبشان بار دیگر به حاشیه برود.
جشن نیمه شعبان در سفارت ایران در کابل برگزار شد
روزنامه پاکستان: واشنگتن مخالف نزدیکی روابط تهران - اسلام آباد است
حمله مسلحانه به مخابرات افغانستان با کشته شدن مهاجمان خنثی شد
خشم چین از فیلم تبلیغاتی جهت دار شرکت لایکا آلمان
جوانان کشمیری به کمک سیل زدگان ایران شتافتند
ژنرال آمریکایی: نباید به مذاکرات آمریکا و طالبان خوشبین بود
سفر عمران خان به ایران می تواندصلح را برای منطقه ارمغان آورد
کره شمالی جان بولتون را نابینا و فاقد درک خواند
جشنواره فیلم پکن، فرصتی برای معرفی سینمای ایران
آمریکا و ژاپن اعمال تحریم های کامل علیه کره شمالی را تایید کردند