گسترش مهاجرهراسی در رسانه های اجتماعی هند

09:40 ۶۴ روز و ۸ ساعت پیش ایرنا 110 0
گسترش مهاجرهراسی در رسانه های اجتماعی هند

دهلی نو-ایرنا- اخیرا در حساب های کاربری رسانه های اجتماعی وابسته به حزب حاکم بهارتیا جانتا پارتی (بی جی پی) پیام هایی مبنی بر تعداد مهاجران روهینگیا و بنگلادشی در هند منتشر شده است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، به نقل از وب سایت تحلیلی 'کوینت'، در یکی از صفحات وب سایت فیس بوک با نام 'من نارندرا مودی را حمایت می کنم' آمده است: قیمت بنزین و گازوئیل مقداری در هند افزایش یافته است و تمام احزاب سیاسی به آن معترض شده اند اما جمعیت مهاجران روهینگیا در هند به 110 میلیون نفر رسیده است و همه در این خصوص ساکت هستند.
این پیام بیش از 28 هزار بار خوانده شده و 21 هزار بار در سایر صفحات به اشتراک گذاشته شده است.
صفحه 'من نارندرا مودی را حمایت می کنم' بیش از 10 میلیون نفر عضو دارد و توسط یکی از افراد نزدیک به حزب بی جی پی و نخست وزیر هند مدیریت می شود.
چندین صفحه وابسته به حزب بی جی پی نیز این پیام را با کمی تغییر و اضافه کردن نام بنگلادشی ها منتشر کرده اند.
اما این ادعاهای دروغین است و 110 میلیون مهاجر روهینگیا و یا بنگلادشی در هند زندگی نمی کنند.
در کشور میانمار 1.1 میلیون روهینگیایی زندگی می‌کنند که امروز ستمدیده‌ترین مردم جهان به شمار می‌روند. این افراد عمدتاً در ایالت راخین زندگی می‌کنند؛ همان‌جایی که چندین دهه با سختی در کنار بودایی‌ها همزیستی کرده‌اند.
مردم روهینگیا خود را از نسل مسلمانان می‌دانند احتمالاً از نسل بازرگانان ایرانی و عربی که صدها سال پیش به میانمار آمدند.
بسیاری از مردم میانمار روهینگیایی‌ها را مهاجرینی غیرقانونی می‌دانند و لذا این مردمان از تبعیض‌هایی که علیه‌شان روا می‌رود در رنج هستند. دولت میانمار با روهینگیایی‌ها همانند مردمانی فاقد ملّیت و بی‌خانمان برخورد می‌کند و به آنها تابعیت نمی‌دهد. روهینگیایی‌ها با محدودیت‌های سفت و سختی مواجه هستند؛ از جمله محدودیت در جابجایی، دسترسی به امکانات پزشکی و آموزشی.
بر اساس آمار منتشر شده توسط دولت جامو و کشمیر حدود 10 هزار مسلمان روهینگیا در جامو و کشمیر زندگی می کنند. در حالی که تعداد کل مهاجران روهینگیا در سرتاسر هند 40 هزار نفر تخمین زده شده است.
اگرچه حدود 14 هزار روهینگیا مورد حمایت سازمان ملل متحد هستند، با این حال دولت هند آنها را به عنوان پناهنده به رسمیت نمی شناسد.
کارن ریجیجو مشاور وزیر کشور هند در سال 2017 خطاب به پارلمان این کشور اعلام کرد که دولت هند قصد دارد تمام مسلمانان روهینگیا از جمله آنهایی که نام آنها به عنوان پناهنده در سازمان ملل به ثبت رسیده است را اخراج کند.
درحالی که تعیین دقیق تعداد مسلمانان روهینگیا در هند کاری مشکل است اما بدون شک آمار آنها به 100 میلیون نفر نمی رسد زیرا جمعیت کل کشور میانمار 53 میلیون نفر است.
همچنین کی کی شرما رئیس نیروی زمینی هند در اوایل سال جاری اعلام کرد که در یک سال گذشته هیچ هجوم گسترده مهاجران میانماری به خاک هند رخ نداده است.
صدها هزار نفر از مردم بنگلادش در طول جنگ استقلال این کشور از پاکستان در سال های 1970 که توسط دهلی نو حمایت می شد، به هند مهاجرت کردند. اکثر این افراد در ایالت آسام ساکن شدند. این ایالت دارای 270 کیلومتر مرز مشترک با بنگلادش است. اما دولت هند تخمین می زند حدود 3 تا 4 میلیون بنگلادشی که اکثرا هندو هستند در طول جنگ های بنگلادش به هند مهاجرت کرده اند.
در مذاکرات مرزی هند و بنگلادش که در ماه سپتامبر سال جاری برگزار شد، نماینده نیروی مرزی بنگلادش اعلام کرد که در سال های اخیر هیچ نفوذ غیر قانونی به خاک هند از سوی بنگلادش انجام نشده است. محمد شفیع الاسلام یک مقام نظامی بنگلادشی که در مذاکرات مرزی با هند حضور داشت گفت: مهاجرت یا نفوذ گسترده مردم بنگلادش به هند وجود ندارد زیرا مردم بنگلادش اکنون دارای زندگی خوبی هستند و تعداد کمی برای دیدن اقوام خود به هند سفر می کنند.
گزارش سازمان ملل در خصوص مهاجرت های بین المللی نشان می دهد که تعداد کل مهاجران کشورهای مختلف در هند 5.2 میلیون نفر است. این گزارش آمار تمام پناهندگان و مهاجران اقتصادی خارجی را در هند به صورت کلی اعلام کرده است.
در ماه جولای سال جاری 4 میلیون نفر از ساکنان ایالت آسام هویت خود به عنوان شهروندان هند را از دست دادند زیرا نام آنها در در لیست ثبت نام ملی شهروندان هند قرار نگرفته بود.
مقامات هندی ادعا کرده اند که آنها این طرح را برای شناسایی مهاجران غیر قانونی که اکثرا متعلق به بنگلادش هستند اجرایی کرده اند.
آسام پرجمعیت ترین ایالت هند در شمال شرق این کشور است. به گفته مقامات هندی در طول پنج سال گذشته 32.9 میلیون نفر و 65 میلیون پرونده و مدرک مورد بررسی قرار گرفته است. این طرح که 178 میلیون دلار هزینه داشته است برای مشخص شدن شهروندان از مهاجران در ایالت آسام اجرایی شده است. پس از پایان بررسی ها، مقامات هندی در طرح ثبت نام ملی شهروندان ادعای شهروندی 28.9 میلیون نفر از ساکنان آسام را پذیرفتند درحالی که مدارک ارائه شده از سوی 4 میلیون نفر بی اعتبار اعلام شد.
از دهه های گذشته تاکنون مساله مهاجران غیر قانونی در ایالت آسام نیرویی موثر در سیاست های این ایالت بوده است. در سال 2008 یک سازمان غیر دولتی در دادگاه عالی هند ادعا کرد که تعداد 4.1 میلیون مهاجر غیر قانونی در ایالت آسام به عنوان رای دهندگان به ثبت رسیده اند. در سال 2014 دادگاه عالی به دولت مرکزی هند دستور داد تا برای به روز رسانی لیست شهروندان هندی اقدام کند.
برای اینکه ثابت شود فردی شهروند هند است، تمام جمعیت ایالت آسام موظف به ارائه مدارک قابل استنادی شدند که نشان دهد آنها و خانواده های آنها پیش از 24 ماه مارس 1971 در هند زندگی می کرده اند. افرادی که پس از سال 1971 به دنیا آمده بودند توانستند مدارکی ارائه کنند که آنها را به پدر و مادر و یا نسل های پیشین مرتبط می کرد. بنابراین هر فردی که در جریان این ثبت نام قرار گرفته باید ارتباط خود با یک نام در لیست شهروندان هند که در سال 1951 تنظیم شده است را نشان دهد.
دادگاه عالی هند که فرمان آغاز ثبت نام شهروندان هند را صادر کرده است اکنون اعلام کرده هیچ اقدامی نباید علیه افرادی که در این لیست قرار نگرفته اند انجام شود و باید روند رسیدگی به شکایات و ادعاهای افراد آغاز شود. در نهایت یک لیست نهایی اعلام خواهد شد اما مشخص نیست نتیجه این پروسه چه خواهد بود.
عدم اطلاع رسانی دقیق و انتشار اخبار دروغ در خصوص مهاجران در رسانه های اجتماعی یک امر عادی در هند است. در آمار مهاجران اغلب با هدف ایجاد ترس و وحشت اغراق می شود. با وجود تعداد زیادی از اخبار جعلی دانستن تعداد دقیق و صحیح افرادی که در هند پناهنده شده اند ضروری می شود.
در عصر اینترنت و فضای سایبری، اطلاعات واقعی اکثرا قربانی شایعات می شوند. این شایعات با هدف پیشبرد روایت های خاص منتشر می شوند.
آساق**267**1337


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

پیام سوریان برای آقای خاص کشتی
حمید سوریان در اینستاگرام خود بازگشت محمد بنا را به کشتی فرنگی تبریک گفت.
زهیوی: منصوریان مرا برای استقلال می‌خواست
رحیم مهدی زهیوی، مهاجم تیم فوتبال ذوب‌آهن گفت: علیرضا منصوریان در استقلال دو سال دنبال جذب من بود و خوشحالم که قرار است با این مربی کار کنم.
اعلام رقم فروش بن عطیه از سوی بانوی پیر
باشگاه یوونتوس رقم فروش مدافع مراکشی خود را اعلام کرد.
سوتی جدید مهدی طارمی در اینستاگرام
سوتی دوباره مهاجم اسبق پرسپولیس باز هم به سوژه شوخی‌های کاربران فضای مجازی تبدیل شده است.
گزارش تمرین استقلال؛ صحبت‌های شفر با بازیکنان
در تمرین امروز تیم فوتبال استقلال، وینفرد شفر دقایقی برای شاگردانش صحبت کرد.
تاج: برخی‌ها بی ثباتی ایجاد کردند
رئیس فدراسیون فوتبال گفت: از دو ماه قبل گفتند ما باید از فوتبال برویم و با همین حرف‌ها بی‌ثباتی ايجاد شد ولی ما تا زمانی که هستيم بايد ثبات ايجاد كنيم.
دکو: مسی؟ رونالدینیو بهترین بازیکن تاریخ است
ستاره پرتغالی سابق بارسا رونالدینیو را بهترین بازیکن تاریخ فوتبال و بهترین هم تیمی خود می‌داند.
ترکیب پیکان برای بازی با پرسپولیس مشخص شد
ترکیب تیم فوتبال پیکان برای دیدار مقابل پرسپولیس معوقه هفته نهم لیگ برتر مشخص شد.
ترکیب پرسپولیس برای بازی با پیکان اعلام شد
ترکیب تیم فوتبال پرسپولیس برای بازی معوقه با پیکان در هفته نهم لیگ برتر اعلام شد.
استقبال کم هواداران پرسپولیس از بازی با پیکان
در حالی که کمتر از یک ساعت تا دیدار پرسپولیس و پیکان باقی است، حدود ۲۰۰ نفر برای تماشای این دیدار در ورزشگاه آزادی حضور دارند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مسیری که همه مدیران خواهند رفت
۲۶ آبان یا ۱۵ آذر چندان تفاوتی ندارد. به هر حال طبق قانون، بازنشسته‌ها باید پست‌های خود را تحویل دهند. با اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان در سال ۹۷، تعداد زیادی از مدیران دولتی باید از میزهای خود دل بکنند و جا را برای تازه‌نفس‌ها باز کنند.
عکس‌های باورنکردنی گاه هراس‌انگیز از موجودات ژرفای دریا‌ها
رومن فدورتسوف، ماهیگیر روسی ساکن مرمانسک است. او که اینک ۳۹ ساله است، ۱۷ سال است که ماهیگیری می‌کند و با دریا و سطح اقیانوس می‌رود. آن‌ها در سفرهایشان بار‌ها موجودات عجیبی صید کرده‌اند که در عمق دریا‌ها و اقیانوس‌ها زیست می‌کنند. موجوداتی که کمتر پیش می‌آید عکس آن‌ها را دیده باشیم.
گریم عجیب مصطفی زمانی- عکس
مصطفی زمانی به جمع بازیگران سریال «نهنگ آبی» پیوست.
مطالبات بیمه سلامت زنجان با مراکز طرف قرار داد به روز شد
زنجان - ایرنا - مدیرکل بیمه سلامت استان زنجان گفت: امسال با رایزنی انجام گرفته در کشور و استان؛ پرداختی مطالبات بخش دانشگاهی، خصوصی و داروخانه ها به روز شده و در مقایسه با سال های گذشته وضعیت بهتری حاکم است.
دولت 9.9 میلیارد تومان یارانه بلیت اتوبوس تهران را پراخت کرد
تهران- ایرنا- رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران اعلام کرد: 9.9 میلیارد تومان یارانه بلیت اتوبوس توسط دولت پرداخت شد.
گزارش وال استریت ژورنال از نشست بی بیانیه اپک
رسانه های کره شمالی: اقدامات قرون وسطایی آمریکا بی تاثیر است
ادعای جدید آمریکا علیه ایران، تلاش برای توجیه خروج از برجام است
امیدواری خلیل زاد به صلح در افغانستان پیش از انتخابات ریاست جمهوری
نشست فرهنگ و تمدن اسلامی ایرانی در ژاپن برگزار شد
سیلاب در ویتنام 12 کشته و دهها مفقود برجای گذاشت
سنای افغانستان از دخالت خارجی در شمارش آرای انتخابات خبر داد
یازدهمین نشست مذاکرات صلح سوریه در قزاقستان برگزار می‌ شود
اشرف غنی در تلاش برای تکرار قدرت در افغانستان
جشن های میلاد پیامبر اسلام در پاکستان و حضور اقلیت ها