گسترش مهاجرهراسی در رسانه های اجتماعی هند

09:40 ۶ روز و ۱ ساعت پیش ایرنا 42 0
گسترش مهاجرهراسی در رسانه های اجتماعی هند

دهلی نو-ایرنا- اخیرا در حساب های کاربری رسانه های اجتماعی وابسته به حزب حاکم بهارتیا جانتا پارتی (بی جی پی) پیام هایی مبنی بر تعداد مهاجران روهینگیا و بنگلادشی در هند منتشر شده است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، به نقل از وب سایت تحلیلی 'کوینت'، در یکی از صفحات وب سایت فیس بوک با نام 'من نارندرا مودی را حمایت می کنم' آمده است: قیمت بنزین و گازوئیل مقداری در هند افزایش یافته است و تمام احزاب سیاسی به آن معترض شده اند اما جمعیت مهاجران روهینگیا در هند به 110 میلیون نفر رسیده است و همه در این خصوص ساکت هستند.
این پیام بیش از 28 هزار بار خوانده شده و 21 هزار بار در سایر صفحات به اشتراک گذاشته شده است.
صفحه 'من نارندرا مودی را حمایت می کنم' بیش از 10 میلیون نفر عضو دارد و توسط یکی از افراد نزدیک به حزب بی جی پی و نخست وزیر هند مدیریت می شود.
چندین صفحه وابسته به حزب بی جی پی نیز این پیام را با کمی تغییر و اضافه کردن نام بنگلادشی ها منتشر کرده اند.
اما این ادعاهای دروغین است و 110 میلیون مهاجر روهینگیا و یا بنگلادشی در هند زندگی نمی کنند.
در کشور میانمار 1.1 میلیون روهینگیایی زندگی می‌کنند که امروز ستمدیده‌ترین مردم جهان به شمار می‌روند. این افراد عمدتاً در ایالت راخین زندگی می‌کنند؛ همان‌جایی که چندین دهه با سختی در کنار بودایی‌ها همزیستی کرده‌اند.
مردم روهینگیا خود را از نسل مسلمانان می‌دانند احتمالاً از نسل بازرگانان ایرانی و عربی که صدها سال پیش به میانمار آمدند.
بسیاری از مردم میانمار روهینگیایی‌ها را مهاجرینی غیرقانونی می‌دانند و لذا این مردمان از تبعیض‌هایی که علیه‌شان روا می‌رود در رنج هستند. دولت میانمار با روهینگیایی‌ها همانند مردمانی فاقد ملّیت و بی‌خانمان برخورد می‌کند و به آنها تابعیت نمی‌دهد. روهینگیایی‌ها با محدودیت‌های سفت و سختی مواجه هستند؛ از جمله محدودیت در جابجایی، دسترسی به امکانات پزشکی و آموزشی.
بر اساس آمار منتشر شده توسط دولت جامو و کشمیر حدود 10 هزار مسلمان روهینگیا در جامو و کشمیر زندگی می کنند. در حالی که تعداد کل مهاجران روهینگیا در سرتاسر هند 40 هزار نفر تخمین زده شده است.
اگرچه حدود 14 هزار روهینگیا مورد حمایت سازمان ملل متحد هستند، با این حال دولت هند آنها را به عنوان پناهنده به رسمیت نمی شناسد.
کارن ریجیجو مشاور وزیر کشور هند در سال 2017 خطاب به پارلمان این کشور اعلام کرد که دولت هند قصد دارد تمام مسلمانان روهینگیا از جمله آنهایی که نام آنها به عنوان پناهنده در سازمان ملل به ثبت رسیده است را اخراج کند.
درحالی که تعیین دقیق تعداد مسلمانان روهینگیا در هند کاری مشکل است اما بدون شک آمار آنها به 100 میلیون نفر نمی رسد زیرا جمعیت کل کشور میانمار 53 میلیون نفر است.
همچنین کی کی شرما رئیس نیروی زمینی هند در اوایل سال جاری اعلام کرد که در یک سال گذشته هیچ هجوم گسترده مهاجران میانماری به خاک هند رخ نداده است.
صدها هزار نفر از مردم بنگلادش در طول جنگ استقلال این کشور از پاکستان در سال های 1970 که توسط دهلی نو حمایت می شد، به هند مهاجرت کردند. اکثر این افراد در ایالت آسام ساکن شدند. این ایالت دارای 270 کیلومتر مرز مشترک با بنگلادش است. اما دولت هند تخمین می زند حدود 3 تا 4 میلیون بنگلادشی که اکثرا هندو هستند در طول جنگ های بنگلادش به هند مهاجرت کرده اند.
در مذاکرات مرزی هند و بنگلادش که در ماه سپتامبر سال جاری برگزار شد، نماینده نیروی مرزی بنگلادش اعلام کرد که در سال های اخیر هیچ نفوذ غیر قانونی به خاک هند از سوی بنگلادش انجام نشده است. محمد شفیع الاسلام یک مقام نظامی بنگلادشی که در مذاکرات مرزی با هند حضور داشت گفت: مهاجرت یا نفوذ گسترده مردم بنگلادش به هند وجود ندارد زیرا مردم بنگلادش اکنون دارای زندگی خوبی هستند و تعداد کمی برای دیدن اقوام خود به هند سفر می کنند.
گزارش سازمان ملل در خصوص مهاجرت های بین المللی نشان می دهد که تعداد کل مهاجران کشورهای مختلف در هند 5.2 میلیون نفر است. این گزارش آمار تمام پناهندگان و مهاجران اقتصادی خارجی را در هند به صورت کلی اعلام کرده است.
در ماه جولای سال جاری 4 میلیون نفر از ساکنان ایالت آسام هویت خود به عنوان شهروندان هند را از دست دادند زیرا نام آنها در در لیست ثبت نام ملی شهروندان هند قرار نگرفته بود.
مقامات هندی ادعا کرده اند که آنها این طرح را برای شناسایی مهاجران غیر قانونی که اکثرا متعلق به بنگلادش هستند اجرایی کرده اند.
آسام پرجمعیت ترین ایالت هند در شمال شرق این کشور است. به گفته مقامات هندی در طول پنج سال گذشته 32.9 میلیون نفر و 65 میلیون پرونده و مدرک مورد بررسی قرار گرفته است. این طرح که 178 میلیون دلار هزینه داشته است برای مشخص شدن شهروندان از مهاجران در ایالت آسام اجرایی شده است. پس از پایان بررسی ها، مقامات هندی در طرح ثبت نام ملی شهروندان ادعای شهروندی 28.9 میلیون نفر از ساکنان آسام را پذیرفتند درحالی که مدارک ارائه شده از سوی 4 میلیون نفر بی اعتبار اعلام شد.
از دهه های گذشته تاکنون مساله مهاجران غیر قانونی در ایالت آسام نیرویی موثر در سیاست های این ایالت بوده است. در سال 2008 یک سازمان غیر دولتی در دادگاه عالی هند ادعا کرد که تعداد 4.1 میلیون مهاجر غیر قانونی در ایالت آسام به عنوان رای دهندگان به ثبت رسیده اند. در سال 2014 دادگاه عالی به دولت مرکزی هند دستور داد تا برای به روز رسانی لیست شهروندان هندی اقدام کند.
برای اینکه ثابت شود فردی شهروند هند است، تمام جمعیت ایالت آسام موظف به ارائه مدارک قابل استنادی شدند که نشان دهد آنها و خانواده های آنها پیش از 24 ماه مارس 1971 در هند زندگی می کرده اند. افرادی که پس از سال 1971 به دنیا آمده بودند توانستند مدارکی ارائه کنند که آنها را به پدر و مادر و یا نسل های پیشین مرتبط می کرد. بنابراین هر فردی که در جریان این ثبت نام قرار گرفته باید ارتباط خود با یک نام در لیست شهروندان هند که در سال 1951 تنظیم شده است را نشان دهد.
دادگاه عالی هند که فرمان آغاز ثبت نام شهروندان هند را صادر کرده است اکنون اعلام کرده هیچ اقدامی نباید علیه افرادی که در این لیست قرار نگرفته اند انجام شود و باید روند رسیدگی به شکایات و ادعاهای افراد آغاز شود. در نهایت یک لیست نهایی اعلام خواهد شد اما مشخص نیست نتیجه این پروسه چه خواهد بود.
عدم اطلاع رسانی دقیق و انتشار اخبار دروغ در خصوص مهاجران در رسانه های اجتماعی یک امر عادی در هند است. در آمار مهاجران اغلب با هدف ایجاد ترس و وحشت اغراق می شود. با وجود تعداد زیادی از اخبار جعلی دانستن تعداد دقیق و صحیح افرادی که در هند پناهنده شده اند ضروری می شود.
در عصر اینترنت و فضای سایبری، اطلاعات واقعی اکثرا قربانی شایعات می شوند. این شایعات با هدف پیشبرد روایت های خاص منتشر می شوند.
آساق**267**1337


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

اروپا و آمریکا
اروپا و آمریکا

آخرین اخبار

امداد رسانی هلال احمر به ۶۵۱۷ نفر طی 72 ساعت گذشته
سلیمی از امدادرسانی امدادگران جمعیت هلال احمر به ۶۵۱۷ نفر در ۷۲ ساعت گذشته خبر داد.
بازتاب حادثه تروریستی اهواز در رسانه های خارجی
تهران – ایرنا – حادثه تروریستی تیراندازی امروز(شنبه)در مراسم رژه نیروهای مسلح به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس در اهواز در رسانه های بین المللی بازتاب داشت.
شناسایی باکتری‌ها با گوشی در کمتر از 1 ساعت
محققان دانشگاه "کالیفرنیا" در "سانتا باربارا" یک اپلیکیشن توسعه داده‌اند که می‌تواند با استفاده از یک کیت آزمایشگاهی در عرض یک ساعت وجود باکتری‌ها را تشخیص دهد.
آخرین وضعیت ترافیکی صبح امروز ؛ ۳۱ شهریور ماه
در حال حاضر ترافیک در آزادراه قزوین-کرج-تهران حدفاصل حصارک تا گرمدره، محور آمل-تهران محدوده نارنجستان، آزادراه ساوه-تهران حد فاصل دهشاد تا احمد آباد مستوفی، آزادراه تهران-قم و بالعکس محدوده بهشت زهرا و همچنین محور شهریار-تهران محدوده شهر قدس سنگین است.
پمپئو: آمریکا فشارها علیه دولت ونزوئلا را افزایش می دهد
تهران - ایرنا - وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که واشنگتن در حال آماده کردن یکسری اقدامات در روزهای آینده برای افزایش فشارها به دولت ونزوئلا است.
واشنگتن اگزمینر: جهان از سیاست ترامپ در قبال ایران حمایت نمی کند
تهران - ایرنا - تارنمای آمریکایی «واشنگتن اگزمینر» نوشت: دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در ایجاد اجماع در جهان در خصوص سیاست هایش در قبال ایران موفق نخواهد شد.
خطر جبران ناپذیر اشعه ایکس برای بدن
علی حکمت نیا چشم، تیروئید و اندام‌های جنسی را ۳ عضو آسیب پذیر در مقابل اشعه ایکس برشمرد و گفت: حفاظت در برابر اشعه برای بیماران امری ضروری است.
ترامپ : درباره دیوار مرزی از اسرائیل بپرسید
نیویورک- ایرنا- رئیس جمهوری آمریکا در دفاع از سیاست دیوار حائل میان آمریکا و مکزیک گفت: از اسرائیل بپرسید آیا دیوار حائل کار می کند یا خیر؟
امروز؛ حضور نوآموزان کلاس اولی در مدارس
رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: «امسال یک میلیون و ۴۳۶ هزار دانش آموز کلاس اولی(شکوفه‌های) و حدود یک میلیون نوآموز پیش‌دبستانی (غنچه‌ها) به مدرسه می‌روند».
تلاش ملی پوشان اسنوکر ایران برای کسب مدال آسیا
تهران - ایرنا - تیم ملی اسنوکر ایران اعزامی به رقابت های قهرمانی آسیا پس از ناکامی در بخش تیمی، برای کسب مدال در قسمت انفرادی تلاش می کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بهترین زننده ضربات آزاد تاریخ فوتبال کیست؟
در ادوار مختلف، ستاره های هنرمندی بوده اند که ضربات ایستگاهی فوق العاده ای را تبدیل به گل کرده اند.
حدیث روز- پیامبر(ص): حسین بن علی در آسمان بزرگ‏تر از آن است که در زمین شناخته می‏‌شود
پیامبر صلی الله علیه و آله گفت: ای ابی! سوگند به آن که مرا به حق پیامبری برانگیخته، به راستی که حسین بن علی، در آسمان بزرگ‏تر از آن است که در زمین شناخته می‌‏شود.
فیلم- تفاوت مسی و رونالدو در اخراج شدن!
به بهانه اخراج رونالدو در دیدار یوونتوس و والنسیا نگاهی به تفاوت کریستیانو و مسی در زمینه دریافت کارت قرمز بیاندازیم.
معروف نتوانست از قدرت جادویی‌اش استفاده کند
سرمربی تیم ملی والیبال بلغارستان گفت: وقتی سعید معروف مجبور می‌شود برای پاس دادن به خارج منطقه یک‌سوم بیاید، نمی‌تواند از قدرت جادویی‌اش استفاده کند.
روستایی در ایران که 80 درصد مردم آن سرطان دارند!
مردم روستای کزاز شازند در محاصره لوله‌های سر به فلک کشیده پالایشگاه نفت، پتروشیمی و نیروگاه حرارتی گیر افتاده‌اند.
ناوشکن غرق شده چین در جنگ با ژاپن پیدا شد
ایران قدرت نظامی خود را در خلیج فارس به نمایش گذاشت
آئین عزاداری سالار شهیدان در پاکستان برگزار شد
هند و پاکستان همچنان در مدار صفر درجه
پکن در نبرد تجاری از شرکت های چینی حمایت می کند
پژوهشگران ژاپنی سلول های تخمک ساز تولید کردند
ژاپن گفت و گوی تجاری با آمریکا را به تعویق انداخت
نمایشگاه بین المللی گردشگری ژاپن با حضور ایران دایر شد
لندن:میانمار باید درقبال فاجعه روهینگیا پاسخگو باشد
پکن نسبت به تحریم های آمریکا علیه ارتش چین هشدار داد