« علم سلام » یادی از وداع آخر علمدار کربلا

11:36 ۳ روز و ۵ ساعت پیش ایرنا 39 0
« علم سلام » یادی از وداع آخر علمدار کربلا

بیرجند - ایرنا - « عَلم سلام » آیین کهن روستای محمود آباد خراسان جنوبی در روز هشتم ماه محرم است که هیات های عزاداری میزبان و میهمان با خواندن اشعاری در مقابل عظمت مقام حضرت عباس (ع) ادای احترام می کنند.

ایرنا

به گزارش ایرنا، هر منطقه ای برای گرامیداشت ماه محرم و پاسداشت خون شهیدان کربلا آیین های خاصی دارد و یکی از آیین های کهن در روستای محمود آباد از توابع شهرستان بیرجند « علم سلام» است که از سال های بسیار دور تاکنون هر ساله با شکوه تر از سال قبل به میزبانی هیات صاحب الزمانی (عج) این روستا برای استقبال از هیات های میهمان اجرا می شود.
مراسم علم سلام به یاد وداع آخر حضرت ابوالفضل (ع) روز هشتم محرم و قبل از تاسوعا اجرا و قلب ها برای سوگواری شهادت این بزرگمرد تاریخ کربلا آماده می شود.
رئیس هیات صاحب الزمانی (عج) روستاهای محمود آباد و عباس آباد درباره تاریخچه این آیین به خبرنگار ایرنا گفت: این رسم از زمان های قدیم نسل به نسل منتقل شده و منقول است که شخص خیری این علم را برای حفظ موقوفه ای با نیت عزاداری برپا کرده است.
جمشید محمود آبادی که این سنت را از 50 سال گذشته به یاد دارد افزود: اجداد ما نیز این آیین را اجرا می کردند از این رو می توان قدمت آن را به بیش از 500 سال گذشته تخمین زد.
وی بانی اول برپایی علم را شخصی به نام «کربلایی آقا سید رضا » عنوان کرد و اظهار داشت: این شخص روحانی بوده و مسئولیت آموزش قرآن اهالی روستا را زمان های قدیم بر عهده داشته است.

** برپایی علم برای ماندگار ماندن موقوفه عزاداری
رئیس هیات صاحب الزمانی(عج) روستاهای محمود آباد و عباس آباد، گفت: با توجه به اینکه اولین ملک برای عزاداری در روستای محمودآباد وقف شده، برای اجرای نیت از روستاهای همجوار در عزاداری محرم دعوت می شده که پس از گذشت چندین سال کربلایی آقا سید رضا علم حضرت عباس(ع) را برپا کرده و با این علم به استقبال هیات های میهمان می رفته است.
وی ادامه داد: این علم، سال های بعد به نسل های آینده منتقل و رسم هنوز هم مطابق گذشته و حتی با شکوه تر اجرا می شود.
محمود آبادی با بیان اینکه نیت موقوفه مذکور توزیع نان بین عزاداران بوده است افزود: آن زمان به احترام موقوفه و حرمت عزاداری جمعیت زیادی از روستاهای برزج، کفکی، خراشاد ، بهدان و غیره به محمودآباد می آمدند و مراسم روضه خوانی نیز اجرا می شد.
وی بیان کرد: با افزایش جمعیت عزاداران، موقوفه نیز گسترده تر شد و حتی متولیان در روستاهای دیگر هم با همین نیت وقف هایی انجام دادند اما رسم «علم سلام» به همان روال سابق ادامه یافت.

**علم سلام؛ یادی از وداع آخر حضرت عباس (ع)
رئیس شورای اسلامی روستای محمودآباد با بیان اینکه اولین مجالس روضه نیز از این روستا آغاز شده است گفت: عزاداران سایر روستاها با علم های خود به محمود آباد می آمدند و هنگام ورود، علم های 2 روستا را مقابل یکدیگر قرار داده و با خواندن اشعاری از عظمت و رشادت حضرت عباس(ع) یاد می کردند.
وی تاکید کرد: مراسم علم سلام به یاد وداع آخر حضرت ابوالفضل (ع) روز هشتم محرم و قبل از تاسوعا اجرا و قلب ها برای سوگواری شهادت این بزرگمرد تاریخ کربلا آماده می شود.
محمودآبادی با اشاره به گسترده تر شدن این مراسم در سال های اخیر تصریح کرد: اکنون در تلاش هستیم که عزاداری بعد از آیین علم سلام را گسترش داده و از فرصت حضور هیات های چند روستا برای تجمیع عزاداری به شکل باشکوه استفاده کنیم.
وی که از 17 سال پیش متولی هیات عباس آباد و محمود آباد است ادامه داد: پس از این هم هیات روستا با متولیان قبلی مراسم عزاداری روز هشتم را اجرا می کرد و حتی در حدود 30 سال قبل که روستا برق نداشت به وسیله یک موتور برق تلویزیونی را در محلی از روستا مستقر کرده و با همت یکی از اهالی که آن زمان فیلمبردار ماهری بود مراسم را به صورت زنده پخش می کردیم.

**عزاداری تجمیعی شالوده ای از «علم سلام»
رئیس هیات صاحب الزمانی روستاهای محمودآباد و عباس آباد یکی از آثار مهم این مراسم را ایجاد فضای صمیمی بین روستاهای همجوار عنوان کرد و گفت: گزارش هایی نیز در رسانه ها از جمله صدا و سیمای خراسان آن زمان وجود دارد.
وی با بیان اینکه روستای خراشاد به واسطه ارتباط قومی و قبیله ای با محمود آباد در اجرای آیین«علم سلام» پیش قدم بوده افزود: البته این حضور چند سالی به خاطر کمبود فضا با وقفه مواجه شد ولی اکنون به لطف کمک های خیران و مردم، حسینیه ای بزرگ در حال احداث است که با ساخت آن زمینه برای اجرای طرح تجمیع عزاداری چند روستا فراهم می شود.
محمود آبادی بیان کرد: این حسینیه در حال حاضر 1700 متر زیربنا دارد و تاکنون 110 میلیون تومان کمک مردمی برای ساخت آن جمع آوری شده است.
وی با اشاره به نیاز بیش از 300 میلیون تومانی برای تکمیل حسینیه روستای محمود آباد گفت: طرح بسیار جامع و زیبایی با معماری اسلامی - ایرانی در افق این پروژه دیده شده که امید است با تداوم کمک های خیران و نیک اندیشان در سال های آینده به بهره برداری برسد.
رئیس شورای اسلامی محمودآباد افزود: روستاهای خراشاد، بهدان و چاچ برای مراسم «علم سلام » و برگزاری عزاداری تجمیعی هر ساله حضور پیدا می کنند؛ اما اکبر آباد و برخی دیگر از روستاها نیز برای شرکت در این مراسم اعلام آمادگی کرده اند.
وی با تاکید بر اینکه وقف مد نظر برای عزاداری روز هشتم باید برای آیندگان هم ماندگار بماند اظهار داشت: تلاش می شود که این اثر معنوی با همکاری میراث فرهنگی به ثبت ملی نیز برسد.
محمود آبادی بخشی از اشعار آیین علم سلام را بعد از سلام و صلوات از سوی هیات میهمان بدین شرح ذکر کرد:
ای شه کربلا سلام علیک / ای به غم مبتلا سلام علیک / ای سرت بی تن و تنت بی سر شده در کربلا سلام علیک/
و در ادامه نیز هیات میزبان پاسخ می دهد:
علی ناصران شه تشنه لب علیک سلام/ ز صدق گریه کنان روز و شب علیک سلام/ مگر نه اید خبر از مراتب امروز / نشسته جن و ملک در تعب علیک سلام.

** آیین «علم سلام» محمودآباد در راه ثبت ملی
مسئول حوزه پژوهش اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی نیز گفت: آیین «علم سلام » بین 2هیات در محل رودخانه روستای محمودآباد انجام می شود.
احمد برآبادی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سال گذشته کار پژوهشی برای ثبت معنوی این آیین سنتی انجام شده و در تلاش هستیم امسال با مستند سازی از طریق فیلم و عکس مراحل اجرای ثبت ملی آن را تکمیل کنیم.
وی افزود: برای ثبت ملی نیاز است که پرونده آن در شورای ثبت استان بررسی و به جلسه کشوری ارسال شود که امیدواریم این روند طولانی نشود.
مسئول حوزه پژوهش اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی با تاکید بر جمعی بودن این آیین تصریح کرد: آیین های سنتی جنبه اتحاد و همگرایی دارد لذا با حفظ امانت داری این آیین ها ثبت ملی می شود.
وی با اشاره به ثبت 10 آیین عاشورایی خراسان جنوبی در فهرست آثار ناملموس ملی گفت: امسال هم سه طرح در دست بررسی بوده که یکی از آنها آیین علم سلام روستای محمودآباد است.
گزارش از عصمت برزجی
9893 * 6054


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

زور دختران والیبال به چین نرسید
تیم ملى والیبال زنان ایران مقابل چین با نتیجه ٣ بر صفر شکست خورد.
جام قهرمانی آسیا امسال برای السد است
عضو هیئت مدیره باشگاه السد گفت: به نظرم امسال السد شایسته قهرمانی در آسیا است و ان شا الله جام لیگ قهرمانان آسیا امسال از آن ما خواهد بود.
اسپالتی خوشحال از شب دراماتیک جوزپه مه آتزا
سرمربی اینتر از پیروزی که تیمش در دیدار برابر تاتنهام به دست آورد خوشحال است و تاکید کرد که این پیروزی اعتماد به نفس بازیکنان را بالا خواهد برد.
کلوپ در تعجب از درخشش مهاجم برزیلی تیمش
سرمربی آلمانی لیورپول بعد از پیروزی برابر پاری سن ژرمن به ستایش از مهاجم برزیلی تیمش پرداخت.
مائورو ایکاردی: می‌توانیم با هر تیمی رقابت کنیم
مائورو ایکاردی معتقد است تیم فوتبال اینتر قدرت رویارویی با هر تیمی را دارد.
فتحی: باید برای ستاره سوم تلاش کنیم
امیرحسین فتحی, سرپرست باشگاه استقلال در جمع بازیکنان این تیم تاکید کرد: باید فصل گذشته لیگ قهرمانان آسیا را فراموش و برای کسب ستارم سوم استقلال در فصل آینده این رقابت‌ها تلاش کنیم.
اخطار‌های شفر به آبی‌پوشان
سرمربی تیم فوتبال استقلال تهران در پایان تمرین امروز با تاکید بر اینکه همه بازیکنان برای کل تیم باید بجنگند گفت: هیچ بازیکنی حق ندارد با صورت ناراحت روی نیمکت بنشیند.
رویای الدحیل برابر پرسپولیس به کابوس تبدیل شد
یک مفسر مطرح فوتبال قطر سرمربی تونسی تیم فوتبال الدحیل را به خاطر شکست برابر پرسپولیس و حذف از لیگ قهرمانان آسیا مورد انتقاد قرار داد.
غیبت نیومایر، گرو و اسماعیلی در حضور فتحی
تمرین امروز تیم فوتبال استقلال در غیبت ۳ بازیکنان تیم برگزار شد.
واکنش فتح‌الله‌زاده به خبر مدیر شرط بند استقلال
مدیرعامل سابق استقلال می‌گوید هیچگاه سمت شرط‌بندی نرفته است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آیا می‌شود در ماه محرم ازدواج کرد؟
احکام شرعی در خصوص خواستگاری، عقد و ازدواج در ماه محرم و صفر را در این گزارش بخوانید.
فرزندان خردسال طلبه جوانی که کشته شد
باشگاه خبرنگاران تصویر سه فرزند محمد تولایی طلبه جوان مشهدی را که چند روز پیش مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفته بود، و صبح دیروز در بیمارستان قائم مشهد به لقاءالله پیوست،منتشر کرد.
توصیه «هاشم خان» برای نذری دادن- عکس
مهدی سلطانی متن زیر را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد.
والورده: کارهای خارق العاده، عادت مسی است
سرمربی بارسا در نشست خبری پس از بازی با آیندهوون به تمجید از لیونل مسی، فوق ستاره آرژانتینی خود پرداخت.
شعار مراسم امسال اربعین حسینی انتخاب شد
نشست شورای راهبردی اربعین حسینی عصر سه شنبه با هدف تسهیل و روان‌سازی امور مربوط به اربعین حسینی در محل وزارت کشور برگزار شد.
زنان ایلامی احیاگر سنت کهن تکیه گردی در روز تاسوعا
گردشگری موتور محرکه توسعه کنگاور
غوغای حاضران، حسرت غائبان
مهارت سنتی پخت شیرینی حاجی کریمی قزوین در آثار ملی ثبت شد
آیین سنتی زنجیر زنی ابرکوه قابلیت ثبت جهانی دارد
حکم ثبت 'متل اشتر' سفیدشهر در فهرست میراث ملی ابلاغ شد
جشن روز جهانی جهانگردی برگزار نمی‌شود- موزه‌ها ۵ مهر ˮرایگانˮ هستند
کیوسک‌های اطلاع رسانی دائمی گردشگری در ورودی ایلام  ایجاد شود
هنرمندان صنایع دستی آذربایجان شرقی بیمه می شوند
300 ویژه برنامه هفته گردشگری در سیستان وبلوچستان اجرا می شود