نجات جان با نذر پلاسما

10:28 ۲۱۸ روز و ۶ ساعت پیش ایرنا 226 0
نجات جان با نذر پلاسما

تهران- ایرنا- بسیاری از مسلمانان در ایام محرم نذرهایی دارند، یکی از بهترین نذرها برای افزایش سلامت جامعه و نجات جان بیماران، نذر اهدای خون و فرآورده های خونی مانند پلاسماست.

ایرنا

چندسالی است که در کنار تمام نذرهایی که در ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان انجام می شود، نذر خون نیز برای خود جایی باز کرده است و اهدا کنندگان خون بیش از ایام دیگر برای اهدای خون و نجات جان بیماران نیازمند به خون اقدام می کنند.
استقبال بیشتر اهداکنندگان در ایام ویژه ماه محرم مانند تاسوعا و عاشور موجب ازدحام مراکز اهدای خون می شود و بارها سازمان انتقال خون از اهداکنندگان خواسته که در ایام محرم تا اربعین حسینی به مرور برای اهدای خون مراجعه کنند.
اهدای خون، اقدامی نوعدوستانه از جنس ایثار است که اهدا کننده با اهدای قطرات حیات بخش وجودش سلامت و لبخند را بر لبان بیماران و خانواده آنها می نشاند و بدون هیچ چشمداشتی در ایثاری برای کمک به حیات انسانی دیگر قدم بر می دارد. گاه با قطرات خون و گاه با دیگر فرآورده های خونی مانند پلاسمای خون جان چند بیمار را نجات می دهد.

* به جز خون می توان پلاسما اهدا کرد
بشیر حاجی بیگی، سخنگوی سازمان انتقال خون با اشاره به اینکه به جزء خون می توان اجزای خون را نیز اهدا کرد، گفت: یکی اجزای مهم خون، پلاسما است، پلاسما بخش مایع خون را تشکیل می دهد و در واقع محلولی متشکل از پروتئین ها و املاح است که در آن گلبول های قرمز و پلاکت ها شناورند.
او افزود: حدود 90 درصد پلاسما را آب تشکیل می دهد، پروتئین اصلی پلاسما آلبومین است و سایر پروتئین ها شامل فیبرینوژن، گلبولین ها و فاکتورهای انعقادی است.
وی خاطر نشان کرد: پلاسماهای اهدایی با تبدیل به فرآورده های مختلف مانند آلبومین، فاکتورهای انعقادی، ایمونوگلوبولین، طیف وسیع فرآورده های تزریقی داخل وریدی و ده ها محصول دیگر نقش بسزایی در درمان انسان ها به ویژه افراد دچار بیماری های مزمن مانند هموفیلی دارند که به طور دائمی نیازمند این داروهای خاص هستند.
حاجی بیگی افزود: بیماران مبتلا به هموفیلی به علت کمبود فاکتورهای انعقادی 8 یا 9 دچار خونریزی می شوند. خونریزی آنان با استفاده از این فاکتورهای انعقادی که از پلاسما تهیه می شود، گرفته می شود و می توانند به زندگی عادی خود ادامه می دهند.
وی اضافه کرد: در مبتلایان به بیماری های خود ایمنی در مواردی از داروی ایمونوگلوبولین استفاده می شود که آن هم از مشتقات پلاسما است، بیماران کبدی، بیماران مبتلا به انعقاد داخل عروقی منتشر، جبران سریع فاکتورهای انعقادی در بیمارانی که میزان زیادی داروی وارفارین مصرف کرده اند، همچنین کسانی که دوره های شیمی درمانی خود را می گذارنند از مهمترین مصرف کنندگان پلاسما و فرآورده های پلاسمایی هستند.

* اهداکنندگان خون شرایط اهدای پلاسما را دارند
سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: تمام داوطلبانی که حائز شرایط برای اهدای خون هستند، می توانند پلاسما اهدا کنند. داشتن سلامتی کامل، حداقل 18 و حداکثر 65 سال سن و وزن حداقل 50 کیلوگرم از جمله این شرایط است و این در حالی است که فاصله بین دو اهدای خون، حداقل 8 هفته است اما هر شخص می تواند هر ماه دو بار (با فاصله حداقل 48 ساعت) اهدای پلاسما داشته باشد. بیش از 24 بار در سال و حداکثر به میزان 12 لیتر پلاسما می تواند اهدا کند.

* فرآیند اهدای پلاسما یک ساعت طول می کشد
حاجی بیگی گفت: کل فرآیند اهدای پلاسما در یک سیستم بسته و در شرایط استریل انجام می شود و حدود یک ساعت طول می کشد. همه سوزن‌ها، کیسه‌ها، لوله‌های رابط و کیت مصرفی در پلاسمافرزیس، استریل و یک بار مصرف برای هر اهدا کننده هستند و خون در هیچ مرحله‌ای با دستگاه تماس ندارد، بنابراین انتقال عفونت از طریق دستگاه ویژه دریافت پلاسما به اهدا کنندگان غیرممکن است.

*فصل نوین انتقال خون با اهدای پلاکت، پلاسما و سلول های بنیادی
سخنگوی سازمان انتقال خون ایران گفت: فصل جدیدی در انتقال خون با مدیریت خون بیمار و اهدای مستقیم فرآورده هایی چون پلاکت و پلاسما و سلول های بنیادی آغاز شده است.
وی افزود: مدیریت خون بیمار سبب خلق ثروت، مدیریت بهتر منابع و رضایت و سلامت بیماران می شود و با این سیستم نیاز به افزایش روز افزون اهدای خون منتقی می شود.
وی با تاکید بر اهمیت اهدای مستقیم فرآورده های خونی گفت: روند تولید پلاکت در کشور رشد فزاینده ای دارد و با توجه به افزایش آمار جراحی ها و بالا رفتن سن جمعیت نیاز به پلاکت رشد روز افزونی دارد به نحوی که از سال 1382 تا 1395 میزان مصرف پلاکت از 400 هزار واحد به یک میلیون و 400 هزار مورد در کشور رسیده است.
حاجی بیگی ادامه داد: با این روش امکان تداوم را نداریم مگر اینکه به سمت اهدای مستقیم پلاکت خون از سوی مردم برویم و به همین منظور باید اهداکننده پلاکت به صورت جداگانه در کشور داشته باشیم. به خصوص که پلاکت اهدایی به روش فرزیس (به روشی گفته می‌شود که در آن خون از اهدا کننده گرفته می‌شود و پس از جداکردن پلاکت از آن، سایر اجزای خون به بدن اهدا کننده برگردانده می‌شود) 6 برابر بیش از پلاکت جمع آوری شده از اهدا کنندگان خون اثربخشی دارد.
وی تاکید کرد: به دلیل اینکه پلاکت اهدایی، فقط از یک اهدا کننده دریافت می شود احتمال واکنش بدن بیمار نسبت به الگوهای پروتئینی متعدد کاهش می یابد.
سخنگوی سازمان انتقال خون خاطر نشان کرد: اگر چه فرآورده هایی با کیفیت بالاتر قیمت بالاتری هم دارند اما پوشش بیمه ای سبب می شود که این درمان برای همه در دسترس باشد.
وی همچنین به افزایش مصرف پلاسما در دنیا اشاره کرد و گفت: امروزه پلاسما برای بیماران نقص ایمنی و تنظیم ایمنی بیماران به کار می رود و میزان مصرف آن رو به رشد است و برای این نیاز باید سرمایه گذاری کنیم.

* سالانه به یک میلیون و 500 هزار لیتر پلاسما نیاز داریم
حاجی بیگی با اشاره به مصرف 166 گرم پلاسما به ازای هر هزار نفر در استرالیا، کانادا و آمریکا و 67 گرم به ازای هر هزار نفر در اروپا گفت: اگر در ایران نیز 67 گرم مصرف پلاسما به ازای هر هزار نفر هدفگذاری شود، سالانه به یک میلیون و 500 هزار لیتر پلاسما برای تولید در کشور نیاز داریم، که نیازمند اهدای پلاسما به روش فرزیس است. به همین منظور تاکنون در 15 مرکز استان مراکز جامع اهدای پلاسما راه اندازی شده است تا امکان اهدای پلاکت و پلاسما افزایش یابد.

* نیاز بیماران به 11تن آلبومین
حاجی بیگی با بیان اینکه، مطالعات مبتنی بر شواهد امروز مصرف برخی از داروها و فرآورده ها را زیر سوال می برد، گفت: اکنون مصرف آلبومین در ایران 11 تن است. هر گرم آلبومین 10 هزار تومان برای بیمار و نظام سلامت کشور هزینه دارد. گردش مالی مصرف آلبومین در مجموع در کشور 110 میلیارد تومان است در حالی که در کشورهای دیگر میزان و نوع تجویز برای بیماران مشابه متفاوت است. در این زمینه پزشکان و کادر درمانی را دعوت به بررسی های مبتنی بر شواهد می کنم تا مصرف خون و فرآوده ها واقعی شود.
حاجی بیگی اعلام کرد: در ایتالیا به عنوان نخستین کشور مصرف کننده آلبومین در دنیا، به ازای هر هزار نفر جمعیت 601 گرم آلبومین مصرف می شود و ایران به عنوان یازدهمین کشور دنیا با 118 گرم آلبومین برای هر هزار نفر جمعیت در جهان شناخته شده است.
وی تصریح کرد: این وضعیت امروز کشور ما درباره مصرف آلبومین، گلبول قرمز و دیگر فرآورده های خونی است. لازم است با نگاهی نو و مبتنی بر شواهد و در مصرف تجدید نظر شود.
سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: در مدیریت خون، تمرکز روی بیمار است تا بهترین مراقبت و مدیریت را برای خون و فرآورده های خونی داشته باشیم، البته هدف این است که خون بهینه و منطقی مصرف شود و بیمار حداقل تماس غیرضروری با خون داشته باشد.
وی اظهار داشت: برای اجرای مدیریت خون در کشور باید نگاه ها را تغییر داد تا بتوانیم مدیریت درستی در این راستا داشته باشیم.
در حال حاضر اهدای خون در ایران به صورت کاملا داوطلبانه است و 27 نفر به ازای هزار نفر جمعیت است و سالانه بیش از دو میلیون و 100 هزار نفر در کشور خون اهدا می کنند.
گزارش از ناهید حاجی خانی
اجتمام * 2181 * 3063


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

جهاد کشاورزی درباره تنش دمایی به کشاورزان مازندران هشدار داد
ساری- ایرنا - مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران روز دوشنبه از کشاورزان استان خواست تا چند اقدام پیشگیرانه را به منظور کاهش خسارت ناشی از تنش دمایی پیش بینی شده برای هفته جاری در زمین های زراعی و باغی انجام دهند .
برف بهاری ارتفاعات مازندران را سفیدپوش کرد
ساری- ایرنا- آغاز بارش برف در سی و سومین روز فصل بهار ارتفاعات مازندران را امروز دوشنبه سفیدپوش کرد.
ماندگاری پساب سیل در مدارس مازندران
ساری- ایرنا- با این که سیل و سیلاب در مازندران دستکم از 20 روز پیش فروکش کرد و کار بازسازی مناطق سیلزده شروع شده ، ولی زخم این بلای طبیعی بر تن مدارس استان تازه سرباز کرده است و هر روز گزارش جدیدی از پدیدار شدن نم یا ریزش دیوار و سقف این اماکن دریافت می شود.
6 پرواز فرودگاه بین المللی اهواز لغو شد
اهواز- ایرنا- تغییر در برنامه پروازی برخی شرکت های هواپیمایی روز دوشنبه موجب لغو 6 پرواز ورودی و خروجی فرودگاه اهواز شد.
آفرودسواری که در مسیر خدمت به سیلزدگان لرستان به کما رفت
خرم آباد - ایرنا - سیل نوروز امسال همه را با هر سمتی از جای جای ایران به لرستان کشاند، از گروههای مردم نهاد گرفته تا تیم های پزشکی و فرهنگی و جهادگران، اما آنچه در این میان زیاد دیده نشد حضور تیم های آفرود بود که این بار هیجان رقابت با سنگ و صخره را در خدمت به همنوعان تجربه کردند.
پشت پرده بازگشایی شمشک- دیزین چیست؟
تهران- ایرنا- جاده شمشک - دیزین سال گذشته یک کشته هم روی دست متولیان گذاشت اما انگار کفایت نمی کرد زیرا بعداز آن دوباره و چندباره حتی اوایل امسال باوجود تذکرهای راهداری و دیگر متولیان، به روی مردم باز شد.
32694 تَن در مسابقات «مُدهامَتان» شرکت کردند
قم- ایرنا- رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور گفت: 32 هزار و 694 تَن از 24 هزار کانون فرهنگی هنری مساجد سراسر ایران در مسابقات مدهامتان شرکت کردند.
مدیر تاکسیرانی تهران: تولید خودروهای عمومی اولویت خودروسازان نیست
تهران- ایرنا- مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران با اشاره به فعالیت 27 هزار تاکسی فرسوده گفت: خودروسازان می توانند سالانه 10 هزار تاکسی تولید کنند که متاسفانه تولید خودروهای عمومی در اولویت نیست.
وزیر علوم: دانشگاه ها موجب مهارت افزایی دانش آموختگان شوند
شیراز- ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: موضوع حذف مراکز آموزش عالی هم اکنون در طرح ساماندهی مطرح نیست؛ در مقابل لزوم مأموریت گرا شدن واحدهای مختلف و مهارت افزایی دانش آموختگان دانشگاهی مورد تاکید است.
برق همه روستاهای شعیبیه شوشتر به حالت عادی برگشت
اهواز - ایرنا - رییس اداره برق شهرستان شوشتر گفت: با تلاش شبانه روزی نیروهای این اداره ،برق همه روستاهای بخش شعیبیه به حالت عادی برگشت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پایان معافیت خریداران نفت ایران از تحریمهای آمریکا اعلام می شود
تهران– ایرنا– روزنامه واشنگتن پست به نقل از دو مقام وزارت خارجه آمریکا گزارش داد، مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور روز دوشنبه اعلام خواهد کرد که معافیتهای تحریمی واردکنندگان نفت ایران از دوم ماه می (12 اردیبهشت) دیگر تمدید نخواهد شد؛ اقدامی که تبعاتی برای بازارهای جهانی نفت دارد.
پیام شیرین برانکو برای پرسپولیسی‌ها
مربی کروات قرمزها از هواداران این تیم خواسته تا با خیال راحت و بدون هیچ استرسی بازی با الاهلی عربستان را تماشا کنند.
الماسی: تصمیمات غیرانسانی آمریکا شرایط اقتصادی سختی را برای مردم ایران ایجاد کرد
نماینده مردم دیر و کنگان در مجلس گفت: تصمیمات غیرانسانی و غیرقانونی دولتمردان آمریکا شرایط سختی را برای مردم ایران ایجاد کرد. دغدغه‌های معیشتی و شرایط نامناسب اقتصادی مردم بخشی از تبعات این رفتار است.
چاووش اوغلو به اربیل می‌رود
وزیر خارجه ترکیه هفته آینده به اربیل عراق سفر می‌کند.
آغاز جلسه پنجم دادگاه متهمان پتروشیمی
پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات رضا حمزه‌لو مدیرعامل پیشین شرکت بازرگانی پتروشیمی و ۱۳ متهم دیگر این پرونده به ریاست قاضی مسعودی‌مقام در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی آغاز شد.
کمپین انگلیسی‌ها علیه جراحی‌های زیباییِ غیرحرفه‌ای
انتقاد از برخی محدودیت‌ها در نسخه‌نویسی متخصصان داخلی
رونمایی از سه سند جهانی در هفتمین نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت
پیام ˮبطحائیˮ به مناسبت هفته سلامت و اهمیت ارتقای سلامت مدارس
تدوین ˮکتاب سفیر سلامتˮ در تمام پایه‌های تحصیلی
چربی خون بالا در ۲۵ درصد از دانش‌آموزان ایرانی
پیام تبریک وزیر بهداشت به فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
وجود ۱۴۰ هزار سفیر سلامت دانش آموزی در شهرستان‌های استان تهران
ساخت بیمارستان 200    تختخوابی در یزد آغاز شد
هفته سلامتی، فرصتی برای تثبیت مراقبت های اولیه بهداشتی