قوه قضاییه به سراغ قطعه سازان گرانفروش خودرو می رود

18:37 ۶ روز و ۱۶ ساعت پیش ایرنا 92 0
قوه قضاییه به سراغ قطعه سازان گرانفروش خودرو می رود

تهران- ایرنا- دادستان عمومی و انقلاب تهران، گفت: سراغ قطعه سازانی که به بهانه گران فروشی و مسائل دیگر به عمد قطعات خودرو را تحویل نمی‌دهند، خواهیم رفت.

ایرنا

به گزارش عصر شنبه ایرنا از قوه قضائیه، عباس جعفری دولت آبادی در جمع خبرنگاران به برگزاری جلسه با خودروسازان اشاره کرد و اظهار داشت: در این جلسه خودروسازان در رابطه با مشکلات تامین ارز با توجه به افزایش قیمت ارز، تامین قطعات با توجه به اینکه برخی شرکت‌های قطعه سازی قطعات را تحویل نمی‌دهند، انبار کردن خودرو‌های مختلف که مکرر از رسانه‌ها پخش شده بود و همچنین قیمت خودرو، مسائلی را بیان کردند.
وی با بیان اینکه برخی شرکت‌های قطعه سازی در دادستانی پرونده دارند، افزود: این شرکت‌ها در گذشته سعی کردند با انحصار در تولید برخی قطعات، در بازار انحصار ایجاد کنند که تاکید می کنم اولاً حق ندارند در بازار انحصار به وجود بیاورند و ثانیا این انحصار نباید منجر به کمبود کالا و توقف تولید خودرو شود.
جعفری دولت آبادی ضمن درخواست از وزارتخانه‌های مرتبط با این دستگاه‌ها برای کمک به آنها خاطرنشان کرد: بخش قضایی این مساله حتما رسیدگی خواهد شد و اجازه نخواهیم داد شرکت‌های متخلف روی خودروساز‌ها اثر بگذارند.
دادستان تهران در رابطه با بحث نگهداری و دپوی خودرو‌ها نیز اظهار داشت: چندین گزارش از رسانه‌ها در این زمینه پخش شد و همچنین بر اساس گزارش پلیس مبنی بر شناسایی دو انبار بزرگ نگهداری خودرو، روز چهارشنبه گذشته یکی از معاونین خود را به این انبار‌ها اعزام کردم و مطابق بررسی‌ها مشخص شد که در هر دو انبار خودرو‌هایی که قطعات آنها ناقص است، نگهداری می‌شود.
دادستان تهران از رسانه‌ها و همه دستگاه‌ها خواست که به اعتماد مردم در این بخش آسیب نرسانند.
جعفری دولت آبادی افزود: توضیحاتی که خودروسازان در جلسه امروز ارائه کردند تا حدی قانع کننده بود ولی قطعا اگر گزارشی مبنی بر دپوی بی مبنای خودرو و بدون عرضه به دادستانی ارجاع شود، حتما در این بخش ورود و اقدام خواهیم کرد.
دادستان تهران در رابطه با توضیحات خودروسازان در مورد گران کردن خودرو نیز افزود: در این جلسه تاکید شد در زمانی که تحریم و جنگ آمریکا علیه انقلاب اسلامی است، نباید مردم راکه پشتیبان انقلاب هستند، با گرانی نابهنگام و چندباره مایوس کنیم.
وی با اشاره به توجیهات خودروسازان در این زمینه مبنی بر اینکه بخش دلالی است که به افزایش قیمت خودرو‌ها دامن می‌زند، از وزیر صنعت و سازمان حمایت از مصرف کنندگان خواست به این موضوع ورود کنند.
جعفری دولت آبادی گفت: دولت همانطور که وظیفه حمایت از تولیدکننده و خودروساز را برعهده دارد، باید از مصرف کننده نیز حمایت کند تا بین حمایت از تولید کننده و مصرف کننده تعادل برقرار شود و به گونه‌ای نباشد که مصرف کننده در برابر غول گرانی بی پناه باشد و از سوی دیگر اعلام شود که از تولیدکننده حمایت می‌کنیم.
دادستان عمومی و انقلاب تهران تاکید کرد: در شرایطی که مردم باید در این جنگ اقتصادی حضور داشته باشند و از آرمان‌های انقلاب حمایت کنند، نمی‌شود با گران کردن ناگهانی و شوک به بازار، آنها را مایوس کرد.

* سه مقام دولتی در چند روز گذشته دستگیر شدند
جعفری دولت آبادی در ادامه به مباحث مطروحه در بخش اول جلسه امروز اشاره کرد و گفت: در بخش اول جلسه گزارشی از ضابطین در حوزه‌های مختلف از جمله ارز و کاغذ ارائه شد.
وی با اشاره به کشف انبار کاغذ در اطراف تهران و تشکیل پرونده در این زمینه، افزود: اخیرا یکی از متهمان این پرونده دستگیر شده است.
دادستان تهران یادآور شد: سه نفر از مقامات دستگاه‌های دولتی در ارتباط با پرونده‌های شعب ویژه، اخیرا و ظرف چند روز گذشته دستگیر شدند که با تکمیل تحقیقات در هفته‌های آینده اطلاع رسانی بیشتر صورت خواهد گرفت و این افراد بیشتر به حوزه ارز و مسائل مرتبط با کالا‌هایی که در پرونده‌‎های شرکت‌ها مطرح است، مربوط می‌شوند.
جعفری دولت آبادی ادامه داد: یکی از آنها نیز مرتبط با بانک مرکزی بود که بعد از تحقیقات توضیح خواهیم داد.
وی با اشاره به پرونده دختر یکی از وزرای سابق، گفت: این پرونده در دادسرای اقتصادی تکمیل و متهم آن بازداشت است.
دادستان تهران با اشاره به رسیدگی قاطع به این پرونده، در پاسخ به ادعا‌های مطروحه مبنی بر اینکه فقط به پرونده‌های ضعفا رسیدگی می‌شود با رد و دفع این شبهه، گفت: دادستانی در تمام پرونده‌های مربوط به چهار حوزه خودرو، ارز، سکه و سایر پرونده‌های مطرح شده در شعب ویژه، خط قرمزی ندارد؛ البته ممکن است به لحاظ محرمانه بودن تحقیقات و از بین نرفتن سرنخ‌ها در بیان آن تعجیل نکنیم.
جعفری دولت آبادی با مطلوب ارزیابی کردن پیشرفت پرونده‌ها در حوزه خودرو، اظهار داشت: در مورد متهمان به خصوص متهمان دولتی تحقیقات بسیار خوبی صورت گرفته و پیشرفت به نسبت هفته گذشته خیلی خوب بوده است.
وی در اطلاع رسانی در حوزه پرونده‌های قاچاق کالا نیز گفت: در حوزه قاچاق کالا متهمی حدود سه هفته پیش دستگیر شد که کالای زیادی از او کشف شده است که به لحاظ اینکه تحقیقات از بین نرود مشخصات وی را اعلام نمی‌کنیم، ولی به محض اینکه موانع رفع تحقیقات برطرف شود، نام این فرد را اعلام خواهیم کرد.
دادستان تهران افزود: به چندین استان در مورد این متهم نیابت دادیم و امیدواریم این پرونده همانطور که خوب پیش می‌رود، پیشرفت خوبی نیز داشته باشد. حدود 11 مورد اعتراف به رشوه در این پرونده شده است.
جعفری دولت آبادی گزارش امروز پلیس در مورد برخی شرکت‌‎هایی راکه ارز گرفتند، موید این موضوع دانست که بعضی از آنها حتی ارز‌هایی راکه خودشان باید پیگیری کنند، به شرکت‌های پیمانکاری داده‌اند و تصریح کرد: این شرکت‌ها نیز فقط مابه التفاوت سود را به شرکت واقعی ارز داده اند و شرکت‌های واسط، ارز را فروخته و سودشان را برده‌اند و حتی به نام افرادی شرکت‌های صوری ایجاد کرده اند.
وی افزود: نکته دیگر اینکه دریافت کننده اصلی ارز که طرف پیمان بانک مرکزی بوده است، مابه التفاوت سود را از اینها گرفته و در واقع نه تنها با ارز‌های 4200 تومانی کالایی وارد نشده بلکه در بازار فروخته شده و سود آن نصیب شرکت‌های دلالی شده است.
دادستان تهران در مورد صرافی‌ها نیز اظهار داشت: از آنجایی که امروز دست صرافی‌ها برای ورود ارز باز شده و طرف حساب شرکت‌های که ارز گرفتند، هستند؛ حق ندارند ارز‌های چهار هزار و 200 تومانی را بخرند و در بازار آزاد بفروشند.
جعفری دولت آبادی با تاکید بر اینکه در حوزه ارز طرف حساب ما فقط بانک مرکزی نیست، خطاب به همه دستگاه‌هایی که طبق قانون می‌توانند ارز در اختیار افراد و شرکت‌ها قرار دهند، اعلام کرد: اگر کسانی ارز بگیرند و در مسیر خودش هزینه نکنند یا در بازار آزاد بفروشند، در هر مرجعی که باشند حتما دادستانی ورود خواهد کرد کما اینکه در یک موردی ورود کرده و 500 میلیون دلار در یک پروژه‌ای توقیف شده است.
اجتمام**ع.ی*1834


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

خبر بد برای السد قطر
تیم فوتبال پرسپولیس در حالی باید 10 مهر در دوحه به دیدار السد قطر برود که برای دیدار برگشت امیدهای زیادی برای کسب نتیجه دلخواه برای پشت سرگذاشتن حریف قطری دارد.
توافق مفتی‌های آسیای مرکزی برای بازگشایی مجدد مدارس مذهبی
مفتی‌های اعظم چهار کشور قرقیزستان، قزاقستان، ازبکستان و تاجیکستان در بیشکک یادداشت تفاهمی پیرامون بازگشایی مجدد مدارس مذهبی آسیای مرکزی به امضا رساندند.
معاملات با چک کم شد
آخرین گزارش‌ها در حالی حاکی از کاهش مبادلات چک بین مردم است که در مدت اخیر شواهد از عدم تمایل کسبه برای دریافت چک و معاملات غیر نقدی با توجه نوسان بازار و عدم ثبات قیمت‌ها که تا حد زیادی تحت تاثیر جریان بازار ارز بود، حکایت داشت.
کمبود کاغذ در کشور برطرف شد
رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا با بیان این مطلب که با توجه به تناژ وارد شده و تناژ ثبت شده برای واردات، کمبود کاغذ نخواهیم داشت‌، گفت: این امر در صورتی محقق می‌شود که بانک مرکز به عهد خود وفا کند.
دبستان‌های کشور بازگشایی شد-ورود شکوفه‌ها به مدارس
دبستان‌های کشور امروز شاهد حضور نوآموزان کلاس اولی هستند که وارد دوره رسمی آموزش می‌شوند.
موج جدید نقدینگی در آستانه ورود به بورس است
تهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه حجم و سیل جدید از نقدینگی وارد بورس خواهد شد، گفت: با توجه به شرایط اقتصادی کشور امکان دارد شاخص بورس تا آخر امسال به 200 هزار واحد نیز افزایش یابد.
حمله به آخرین منطقه تحت اشغال داعش در شرق سوریه؛ البغدادی از محل درگیری گریخت
کارشناسان عراقی می‌گویند در جریان عملیات نظامی در آخرین منطقه تحت اشغال داعش در شرق سوریه، که منطقه‌ای صحرایی واقع در مرزهای مشترک با عراق است، رهبر این گروه تروریستی بار دیگر موفق به فرار شده است.
فرصت طلبی تولیدکنندگان بزرگ از تحریم‌های آمریکا
رویترز به نقل از یک منبع آگاه گزارش داد: کشورهای اوپک و غیراوپک در حال بررسی افزایش جدید تولید به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز برای جبران کاهش عرضه ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا هستند.
مصدومیت شدید و تاسف‌آور کمک داور بازی نفت آبادان و پیکان- عکس
مصدومیت شدید کمک داور بازی صنعت نفت آبادان و پیکان به دست هواداران معترض آبادان
ایتالیایی ها برای خرید بنزین 18 نوع مالیات می پردازند
رم - ایرنا - ایتالیایی ها برای خرید هر لیتر بنزین و گازوئیل متحمل پرداخت 17 نوع مالیات غیرمستقیم و یک نوع مالیات مستقیم می شوند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بهترین زننده ضربات آزاد تاریخ فوتبال کیست؟
در ادوار مختلف، ستاره های هنرمندی بوده اند که ضربات ایستگاهی فوق العاده ای را تبدیل به گل کرده اند.
حدیث روز- پیامبر(ص): حسین بن علی در آسمان بزرگ‏تر از آن است که در زمین شناخته می‏‌شود
پیامبر صلی الله علیه و آله گفت: ای ابی! سوگند به آن که مرا به حق پیامبری برانگیخته، به راستی که حسین بن علی، در آسمان بزرگ‏تر از آن است که در زمین شناخته می‌‏شود.
فیلم- تفاوت مسی و رونالدو در اخراج شدن!
به بهانه اخراج رونالدو در دیدار یوونتوس و والنسیا نگاهی به تفاوت کریستیانو و مسی در زمینه دریافت کارت قرمز بیاندازیم.
معروف نتوانست از قدرت جادویی‌اش استفاده کند
سرمربی تیم ملی والیبال بلغارستان گفت: وقتی سعید معروف مجبور می‌شود برای پاس دادن به خارج منطقه یک‌سوم بیاید، نمی‌تواند از قدرت جادویی‌اش استفاده کند.
روستایی در ایران که 80 درصد مردم آن سرطان دارند!
مردم روستای کزاز شازند در محاصره لوله‌های سر به فلک کشیده پالایشگاه نفت، پتروشیمی و نیروگاه حرارتی گیر افتاده‌اند.
نماینده مجلس: ساختار مهریه تغییر یابد
رسیدگی به جرایم اقتصادی بصورت ویژه در حال انجام است
دریافت حق‌الزحمه معاملات املاک بیش از نرخ مصوب غیرقانونی است
بیش از پنج هزار پرونده به تعزیرات حکومتی کرمان وارد شد
شهردار چمران ماهشهر بازداشت شد
شهردار چمران از توابع شهرستان ماهشهر بازداشت شد
صلح و سازش میان 2 گروه اختلافی از عشایر دلگان برقرار شد
آملی لاریجانی درگذشت شماری از هموطنان را تسلیت گفت
رسیدگی به پرونده زندانیان تحت قرار جهرم در اولویت است
اقدامی در زمینه لایحه تامین امنیت زنان انجام نشده است