کری و ظریف؛ جنجالی دوباره بر سر یک دیدار

20:15 ۶۲ روز و ۹ ساعت پیش ایرنا 177 0
کری و ظریف؛ جنجالی دوباره بر سر یک دیدار

تهران- ایرنا- انتشار خبر دیدار و گفت وگوی وزیر امور خارجه پیشین آمریکا با همتای ایرانی، هر چند با واکنش شدید جمهوریخواهان همراه بود، اما از دغدغه دموکرات ها و حمایت مجدانه آنها از برجام به عنوان بزرگترین دستاورد تاریخی نشان دارد.

ایرنا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، برای دومین بار است که انتشار خبر دیدار و گفت وگوی «جان کری» وزیر امور خارجه پیشین آمریکا و «محمدجواد ظریف» جنجال ساز می شود. هنوز جهان خاطره پیاده روی پانزده دقیقه ای آن دو را در پیاده روهای شهر ژنو از یاد نبرده است؛ رخدادی در میانه بهمن ماه 1393 که برخی مخالفان دولت آن را خطای دیپلماتیک نامیدند، در حالی که همین رسوم دیپلماتیک چند ماه بعد به برجام ختم شد.
اینک نیز صدای اعتراض به خبر دیدار کری و ظریف شنیده می شود البته نه مانند آن سال ها و از سوی مخالفان دولت در ایران بلکه از درون کاخ سفید و کنگره. قضیه به سخنان چند روز پیش وزیر امور خارجه پیشین آمریکا برمی گردد که در مصاحبه ای اظهار کرد از زمان خروج از وزارت خارجه تا کنون سه یا چهار بار با همتای ایرانی در حاشیه کنفرانس ‌ها و برنامه ‌های مختلف دیدار و گفت ‌وگو کرده است.
هر چند کری هدف از دیدارهای خود را راهکاریابی برای حل مناقشات فی مابین عنوان کرد اما مقامات جمهوریخواه، اقدام وزیر امور خارجه پیشین را به منظور رویارویی با سیاست های کنونی کاخ سفید ارزیابی کرده و زبان به انتقاد گشودند.
یکی از مهمترین انتقادات به رخداد مذکور، روز جمعه بیست وسوم شهریورماه از سوی «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری کنونی آمریکا مطرح شد که وی در پیام توئیتری نوشت: جان کری دیدارهایی غیرقانونی با رژیم بسیار متخاصم ایران داشته که این تنها می‌تواند کار فوق ‌العاده ما را تضعیف کرده و به زیان مردم آمریکا باشد. او به آنها گفته تا پایان دولت ترامپ صبر کنند. آیا فعالیتش را طبق «قانون ثبت عاملان خارجی» ثبت کرده است؟
هنوز چند ساعت از پیام ترامپ نگذشته بود که «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا، سخنان رئیس جمهوری را با ادبیاتی مشابه تکرار کرد؛ موضوعی که باعث شد برخی مقامات دولت قبلی همچون «ند پرایس»، ترامپ را تنها مخاطب سخنان پمپئو دانسته و پیام وزیر خارجه را در جهت کسب رضایت رئیس جمهوری ارزیابی کنند.
در ماه های گذشته که «رکس تیلرسون» به دلیل اختلاف نظر آشکار با ترامپ در زمینه های گوناگون از جمله برجام از وزارت امور خارجه کنار گذاشته و پمپئو جانشین وی شد، تا کنون این دو نفر سیاست های همسویی را در قبال مسائل مختلف از قبیل ایران دنبال می کنند. دو ضلع یاد شده با روی کار آمدن «جان بولتون» در سمت مشاور امنیت ملی کاخ سفید به مثلثی تبدیل شده که تقابل با ایران و ناکام گذاشتن برجام از مهمترین برنامه های آنان است.
از طرفی، دموکرات ها که در دولت خود به هر بوته ای چنگ انداختند تا بالاخره برجام را از سد کنگره در سیطره جمهوریخواهان عبور داده و وارد فاز اجرایی کنند، امروز ساکت نخواهند نشست . تلاش 22 ماهه آنها برای حل وفصل اختلاف هسته ای با ایران بر کسی پوشیده نیست. کری که به عنوان نماینده امریکا در مذاکرات هسته ای بیشترین تاثیرگذاری را بر دستیابی به توافق داشت، طبیعی است که نتواند از بزرگترین دستاورد آن دوره چشم پوشی کند.
با اینکه دو سال از عمر دولت ترامپ نمی گذرد اما وی بربسیاری از تعهدات داخلی و بین المللی دولت قبل خط بطلان کشیده است. از سیاست های مهاجرتی و بیمه ای اوباما در داخل این کشور گرفته تا پیمان های معتبر بین المللی همچون پاریس و طرح جامع اقدام مشترک، همه نقض شده اند. با این که دولت اوباما، برجام را در راستای منافع ملی آمریکا ارزیابی می کرد، ترامپ و تیم وی تصوری دیگر از منافع ملی دارند و با هر ابزار و هزینه ای، در صدد ناکام گذاشتن برجام اند.
به باور ناظران، ترامپ تنها هدف ناکام گذاشتن برجام را دنبال نمی کند بلکه در صدد پی ریزی توافقی جدید با ایران است تا به قول او جایگزین توافق یکجانبه قبلی با ایران شود؛ درخواستی که به شدت از سوی مقامات جمهوری اسلامی رد شده است. بنابراین ترامپ با طرح توافق جدید دو هدف عمده را دنبال می کند: محدودیت بیشتر بر ایران و ناکارامد جلوه دادن مهمترین دستاورد جناح رقیب در حوزه سیاست خارجی.
بی تردید تیم جدید در آمریکا با درخواست توافق ثانویه، انتخابات میان دوره ای کنگره را که در آینده ای نزدیک انجام خواهد گرفت، هدف گذاری کرده اند. آنها با تشدید فشار تحریم ها بر ایران و ناگزیر ساختن تهران به مذاکره مجدد، سعی در تحمیل توافقی برد- باخت بر جمهوری اسلامی دارند با این هدف که دو سال اقدامات ضد ایرانی خود را کارامد و موثر جلوه دهند. شاید درک همین هدف کاخ سفیدنشیان بستر را برای «نه» گفتن مقامات جمهوری اسلامی ایران به هر گونه مذاکره مجددی با طرف آمریکایی هموار ساخته است.
در مجموع، دیدار کری و ظریف از دغدغه دموکرات ها در برابر اقدامات ضدبرجامی جمهوریخواهان تندرو حکایت دارد. اگر آن طور که حزب حاکم معتقد است هدف کری پیش بردن دیپلماسی مخفی و اقدام غیرقانونی برای ضربه زدن به دولت فعلی باشد، این سوال به ذهن می رسد که چرا کری چنین موضوعی را رسانه ای کرده است؟ پرسش دیگر و مهمتر اینکه اگر دیدار کری با ظریف خیانت به ایالات متحده محسوب می شود، پس دعوت نمایندگان جمهوریخواه از «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر ستیزه جوی اسرائیل بدون اطلاع اوباما برای سخنرانی در صحن کنگره آن هم چند روز مانده به امضای برجام، مصداق خیانت نبود؟

پژوهش**9242**


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

گوشی جان‌سختی که تا منفی ۲۰ درجه زنده می‌ماند
گوشی کیوسرا دورافورس پرو 2 به قیمت 444 دلار راهی بازار شد تا کاربران بتوانند از این گوشی جان‌سخت در دمای منفی 20 درجه تا 60 درجه سانتی‌گراد بالای صفر از آن بدون مشکل استفاده کنند.
صمدپور:کجای دنیا با جوون‌هاشون این کارو میکنن؟
شاهین صمدپور مستندساز و گزارشگر اجتماعی به ویدیوی منتشر شده از برخورد با نوازندگان خیابانی اعتراض کرد.
چگونه از دیابت فاصله بگیریم؟
محققان دریافتند که تغییر و اصلاح برخی عادت‌ها در سبک زندگی می‌تواند خطر ابتلا به سندرم متابولیک را کاهش دهد.
اعتراض کارگران هفت تپه به نماز جمعه کشید
کارگران شرکت نیشکر هفت تپه با حضور در محل برگزاری نماز جمعه شهر شوش، در استان خوزستان، اعتراضشان را بیان کردند.
روایت متفاوت از ماجرای تنبیه‌ دانش‌آموز سپیدانی
چندی پیش خبری مبنی بر تنبیه‌بدنی یک دانش‌آموز سپیدانی در فضای مجازی منتشر شد اما پیگیری اداره آموزش و پرورش سپیدان حاکی از این است که سوءتفاهم شده است.
وضعیت ۲۴ درصد مدرسه تهران «قرمز» است؟
رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور با اشاره به فرسوده بودن ۳۰ درصد مدراس پایتخت گفت: با توجه به اینکه تعداد قابل توجهی از دانش‌آموزان نیز در این مدارس حضور دارند اگر زلزله در ساعتی که دانش آموزان حضور دارند رخ دهد فاجعه بار خواهد بود.
بازگشت ۴۷ میلیارد دلار ارز صادراتی تا پایان سال
رئیس کل بانک مرکزی ایران در یادداشتی از درنظر گرفتن تمهیداتی برای صادرکنندگان و بازگشت 47 میلیارد دلار ارز به کشور در سال جاری خبر داد.
ضرر ۵۰۰۰ میلیاردی ایران خودرو و سایپا طی ۶ ماه
عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت گفت: تعلل‌ها و گفت‌وگوهای بی‌نتیجه برای واقعی‌سازی قیمت خودرو باعث شده که در نیمه اول امسال دو خودروساز اصلی بیش از ۵۰۰۰ میلیارد تومان ضرر کنند.
ترامپ به سوالات بازپرس ویژه پاسخ داد
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا گفت که شخصا به پرسش های «رابرت مولر» بازپرس ویژه تحقیقات در خصوص دخالت ادعایی روسیه در انتخابات 2016 ایالات متحده پاسخ داده است.
خودروی شخصی وزیر ارتباطات
در عکس زیر خودروی شخصی وزیر ارتباطات را می بینید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ضرر ۵۰۰۰میلیارد تومانی ایران‌خودرو و سایپا طی شش ماه
عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت گفت: تعلل‌ها و گفت‌وگوهای بی‌نتیجه برای واقعی‌سازی قیمت خودرو باعث شده که در نیمه اول امسال دو خودروساز اصلی بیش از ۵۰۰۰ میلیارد تومان ضرر کنند.
وعده همتی برای تسهیل بازگشت ارز حاصل از صادرات
رییس کل بانک مرکزی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام با اشاره به اهمیت صادرات در مبحث اقتصاد و سخت شدن شرایط بازگشت ارز حاصل از آن در شرایط تحریم وعده داد که بانک مرکزی نهایت تلاش و همکاری خود را در این زمینه به کار خواهد بست.
ویژه برنامه امامت حضرت مهدی(عج) در حرم حضرت عبدالعظیم(ع)
مصادف با نهم ربیع الاول، ویژه برنامه آغاز امامت حضرت ولی عصر (عج) فردا در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) برگزار می‌شود.
گوشی جان‌سختی که تا منفی ۲۰ درجه زنده می‌ماند
گوشی کیوسرا دورافورس پرو 2 به قیمت 444 دلار راهی بازار شد تا کاربران بتوانند از این گوشی جان‌سخت در دمای منفی 20 درجه تا 60 درجه سانتی‌گراد بالای صفر از آن بدون مشکل استفاده کنند.
صمدپور:کجای دنیا با جوون‌هاشون این کارو میکنن؟
شاهین صمدپور مستندساز و گزارشگر اجتماعی به ویدیوی منتشر شده از برخورد با نوازندگان خیابانی اعتراض کرد.
خوشرو خواستار موضع‌گیری گوترش علیه آمریکا شد
مذاکرات جامع ایران و اسپانیا در مادرید برگزار شد
دبیرکل سازمان ملل نسبت به قانون گریزی آمریکا موضع گیری کند
موگرینی: از موضع عراق مقابل تحریمهای ضد ایرانی حمایت می کنیم
گسترش همکاریهای تهران و هاوانا در حوزه انرژی
برهم صالح فردا به تهران می‌آید
خداحافظی اولین دیپلمات بازنشسته وزارت خارجه
عمار حکیم: آمریکا به دنبال شکستن اراده جمهوری اسلامی ایران است
تنش در روابط ریاض - واشنگتن پس از اعمال معافیت چند کشور از تحریم‌های ایران
یک عضو پارلمان عراق: صادرات نفت کرکوک به ایران ادامه دارد