کری و ظریف؛ جنجالی دوباره بر سر یک دیدار

20:15 ۱۳۰ روز و ۱۱ ساعت پیش ایرنا 244 0
کری و ظریف؛ جنجالی دوباره بر سر یک دیدار

تهران- ایرنا- انتشار خبر دیدار و گفت وگوی وزیر امور خارجه پیشین آمریکا با همتای ایرانی، هر چند با واکنش شدید جمهوریخواهان همراه بود، اما از دغدغه دموکرات ها و حمایت مجدانه آنها از برجام به عنوان بزرگترین دستاورد تاریخی نشان دارد.

ایرنا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، برای دومین بار است که انتشار خبر دیدار و گفت وگوی «جان کری» وزیر امور خارجه پیشین آمریکا و «محمدجواد ظریف» جنجال ساز می شود. هنوز جهان خاطره پیاده روی پانزده دقیقه ای آن دو را در پیاده روهای شهر ژنو از یاد نبرده است؛ رخدادی در میانه بهمن ماه 1393 که برخی مخالفان دولت آن را خطای دیپلماتیک نامیدند، در حالی که همین رسوم دیپلماتیک چند ماه بعد به برجام ختم شد.
اینک نیز صدای اعتراض به خبر دیدار کری و ظریف شنیده می شود البته نه مانند آن سال ها و از سوی مخالفان دولت در ایران بلکه از درون کاخ سفید و کنگره. قضیه به سخنان چند روز پیش وزیر امور خارجه پیشین آمریکا برمی گردد که در مصاحبه ای اظهار کرد از زمان خروج از وزارت خارجه تا کنون سه یا چهار بار با همتای ایرانی در حاشیه کنفرانس ‌ها و برنامه ‌های مختلف دیدار و گفت ‌وگو کرده است.
هر چند کری هدف از دیدارهای خود را راهکاریابی برای حل مناقشات فی مابین عنوان کرد اما مقامات جمهوریخواه، اقدام وزیر امور خارجه پیشین را به منظور رویارویی با سیاست های کنونی کاخ سفید ارزیابی کرده و زبان به انتقاد گشودند.
یکی از مهمترین انتقادات به رخداد مذکور، روز جمعه بیست وسوم شهریورماه از سوی «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری کنونی آمریکا مطرح شد که وی در پیام توئیتری نوشت: جان کری دیدارهایی غیرقانونی با رژیم بسیار متخاصم ایران داشته که این تنها می‌تواند کار فوق ‌العاده ما را تضعیف کرده و به زیان مردم آمریکا باشد. او به آنها گفته تا پایان دولت ترامپ صبر کنند. آیا فعالیتش را طبق «قانون ثبت عاملان خارجی» ثبت کرده است؟
هنوز چند ساعت از پیام ترامپ نگذشته بود که «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا، سخنان رئیس جمهوری را با ادبیاتی مشابه تکرار کرد؛ موضوعی که باعث شد برخی مقامات دولت قبلی همچون «ند پرایس»، ترامپ را تنها مخاطب سخنان پمپئو دانسته و پیام وزیر خارجه را در جهت کسب رضایت رئیس جمهوری ارزیابی کنند.
در ماه های گذشته که «رکس تیلرسون» به دلیل اختلاف نظر آشکار با ترامپ در زمینه های گوناگون از جمله برجام از وزارت امور خارجه کنار گذاشته و پمپئو جانشین وی شد، تا کنون این دو نفر سیاست های همسویی را در قبال مسائل مختلف از قبیل ایران دنبال می کنند. دو ضلع یاد شده با روی کار آمدن «جان بولتون» در سمت مشاور امنیت ملی کاخ سفید به مثلثی تبدیل شده که تقابل با ایران و ناکام گذاشتن برجام از مهمترین برنامه های آنان است.
از طرفی، دموکرات ها که در دولت خود به هر بوته ای چنگ انداختند تا بالاخره برجام را از سد کنگره در سیطره جمهوریخواهان عبور داده و وارد فاز اجرایی کنند، امروز ساکت نخواهند نشست . تلاش 22 ماهه آنها برای حل وفصل اختلاف هسته ای با ایران بر کسی پوشیده نیست. کری که به عنوان نماینده امریکا در مذاکرات هسته ای بیشترین تاثیرگذاری را بر دستیابی به توافق داشت، طبیعی است که نتواند از بزرگترین دستاورد آن دوره چشم پوشی کند.
با اینکه دو سال از عمر دولت ترامپ نمی گذرد اما وی بربسیاری از تعهدات داخلی و بین المللی دولت قبل خط بطلان کشیده است. از سیاست های مهاجرتی و بیمه ای اوباما در داخل این کشور گرفته تا پیمان های معتبر بین المللی همچون پاریس و طرح جامع اقدام مشترک، همه نقض شده اند. با این که دولت اوباما، برجام را در راستای منافع ملی آمریکا ارزیابی می کرد، ترامپ و تیم وی تصوری دیگر از منافع ملی دارند و با هر ابزار و هزینه ای، در صدد ناکام گذاشتن برجام اند.
به باور ناظران، ترامپ تنها هدف ناکام گذاشتن برجام را دنبال نمی کند بلکه در صدد پی ریزی توافقی جدید با ایران است تا به قول او جایگزین توافق یکجانبه قبلی با ایران شود؛ درخواستی که به شدت از سوی مقامات جمهوری اسلامی رد شده است. بنابراین ترامپ با طرح توافق جدید دو هدف عمده را دنبال می کند: محدودیت بیشتر بر ایران و ناکارامد جلوه دادن مهمترین دستاورد جناح رقیب در حوزه سیاست خارجی.
بی تردید تیم جدید در آمریکا با درخواست توافق ثانویه، انتخابات میان دوره ای کنگره را که در آینده ای نزدیک انجام خواهد گرفت، هدف گذاری کرده اند. آنها با تشدید فشار تحریم ها بر ایران و ناگزیر ساختن تهران به مذاکره مجدد، سعی در تحمیل توافقی برد- باخت بر جمهوری اسلامی دارند با این هدف که دو سال اقدامات ضد ایرانی خود را کارامد و موثر جلوه دهند. شاید درک همین هدف کاخ سفیدنشیان بستر را برای «نه» گفتن مقامات جمهوری اسلامی ایران به هر گونه مذاکره مجددی با طرف آمریکایی هموار ساخته است.
در مجموع، دیدار کری و ظریف از دغدغه دموکرات ها در برابر اقدامات ضدبرجامی جمهوریخواهان تندرو حکایت دارد. اگر آن طور که حزب حاکم معتقد است هدف کری پیش بردن دیپلماسی مخفی و اقدام غیرقانونی برای ضربه زدن به دولت فعلی باشد، این سوال به ذهن می رسد که چرا کری چنین موضوعی را رسانه ای کرده است؟ پرسش دیگر و مهمتر اینکه اگر دیدار کری با ظریف خیانت به ایالات متحده محسوب می شود، پس دعوت نمایندگان جمهوریخواه از «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر ستیزه جوی اسرائیل بدون اطلاع اوباما برای سخنرانی در صحن کنگره آن هم چند روز مانده به امضای برجام، مصداق خیانت نبود؟

پژوهش**9242**


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

پسر شیروانی، مادرش را به قتل رساند
فرمانده انتظامی شیروان از قتل مادر توسط پسر در این شهرستان خبر داد.
ذکری که از مال دنیا بی نیازتان می کند
آقا جان کار من بسته شده و به هر کاری که متوجه می شوم و دست میزنم، سودی نمی کنم و به هر حاجتی رو می آورم آن حاجتم روا نمی شود، چه کنم؟!
افشاگری «لیلا اوتادی» درباره حواشی بازیگران زن یک سریال جنجالی
لیلا اوتادی بازیگر سینما و تلویزیون درباره حواشی به وجود آمده درباره مجموعه «۱۳ شمالی» توضیحاتی را مطرح کرد.
پربرف ترین روستای دنیا- عکس
روستای شیراکاوا در ژاپن بدلیل قرار گرفتن در شرایط خاص آب و هوایی پر برف‌ترین نقطه قابل سکونت در جهان است. میزان بارش برف در این دهکده سالانه ۱۰و نیم متر است.
رمز‌های موفقیت در کنکور
کنکور یکی از آزمون‌های مهم زندگی هر فرد و جزو خاطرات فراموش نشدنی زندگی ماست.
دلایل بروز افسردگی در کودکان + نشانه‌ها و راهکار‌های درمانی
محتشمی گفت: ناامیدی، خشم، درماندگی، اضطراب، نوسانات خلقی، احساس گناه و غمگین بودن از نشانه‌های عاطفی در کودکان است.
شایع‌ترین بیماری قلبی در ایران را بشناسید
رئیس اولین کنگره توانبخشی قلبی، عروقی و ریوی درباره شایع‌ترین انواع بیماری‌های قلبی در دنیا و ایران و عوارض این ناهنجاری‌ها توضیح داد.
چه عواملی باعث ریزش مو می‌شوند؟
شایع ترین علت ریزش مو در زنان و مردان شرایطی است به نام " آلوپسی آندروژنیک" که با نام " طاسی با الگوی مردانه" شناخته می‌شود .
ارتباط مستقیم بین کم‌خوابی و افزایش خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها
یک متخصص داخلی بیان کرد: فعالیت صبح و خواب با کیفیت با کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ ارتباط دارد.
ترکیه: آمریکا برای خروج از سوریه با ما هماهنگ شود
ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد خروج نیروهای آمریکایی از شمال سوریه باید با هماهنگی نیروهای مسلح ترکیه صورت بگیرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

دوچرخه‌های خودران جای تاکسی‌های اینترنتی را می‌گیرند
به نظر می‌رسد که شرکت اوبر تصمیم گرفته است دوچرخه و اسکوترهای خودران را نیز وارد ناوگان حمل و نقل خود کند.
خصلتی که خداوند آن را دوست دارد
حدیث امام صادق (ع) درباره میانه روی را در اینجا بخوانید.
دلیل چسبیدن کودک به مادر چیست؟
وحید اکبری در خصوص دلبستگی کودک به مادر گفت: برخلاف باور عمومی، چسبیدن کودک به مادر به‌ خاطر یادگیری و حتی نیاز به غذا و تامین سلامت جسمی نیست، بلکه به‌ دلیل امنیت روانی است که چنین رابطه‌ی سرشار از صمیمیت به‌ وجود می‌آید.
مادورو: تسلیم نمی‌شوم
رئیس‌جمهور ونزوئلا بعد از مداخله‌جویی‌های آمریکا و اقدام رهبر مخالفان این کشور در معرفی خود به عنوان رئیس‌جمهور خودخوانده گفت که تسلیم نخواهد شد.
شکست بارسلونای بدون مسی در کوپا دل ری
بارسلونا در غیاب ستاره‌اش در دیدار رفت مرحله یک چهارم نهایی کوپا دل ری مغلوب سویا شد.
ذی نفعان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان چه کسانی هستند؟
تاکید سراج بر عدم پذیرش تابعیت مضاعف برای مفسدان فراری
دیدار رئیس سازمان بازرسی کل کشور با همتای اتریشی خود
اطلاعیه روابط عمومی وزارت خارجه درباره اظهارات منتشر شده توسط سفیر سابق ایران در خبرگزاری ایسنا
وزیر خارجه فرانسه: کانال مالی اروپا با ایران احتمالا در روزهای آینده راه‌اندازی می‌شود
نام سردار قاسم سلیمانی در بین ۱۰ متفکر برتر امنیتی-دفاعی جهان
انتصاب مدیرکل جدید تشریفات وزارت خارجه
کمیسر ارشد سازمان ملل در امور پناهندگان اعتبارنامه خود را تسلیم ظریف کرد
سفیر ترکیه در تهران استوارنامه خود را تسلیم ظریف کرد
تاکید سفیر کشورمان در ایروان بر توانایی رقابت و عرضه کالای ایرانی در بازار اوراسیا