مهارت پیش دبستانی الفبای ورود به نهادهای آموزشی- مهدی عظیمی*

15:30 ۱۲۵ روز و ۲۰ ساعت پیش ایرنا 136 0
مهارت پیش دبستانی الفبای ورود به نهادهای آموزشی- مهدی عظیمی*

اراک - ایرنا - نهاد آموزش به عنوان رکن اصلی تربیت انسانی و مهارتی در هر کشوری مطرح است که شیوه های آموزشی، ابزار و ساز و کارهای برنامه ای آن به طور مستقیم در روند توسعه نقش آفرینی می کند.

ایرنا

دوره پیش دبستانی بخشی از نظام آموزش و پرورش است که با هدف آماده سازی نوآموزان برای حضور در رده های رسمی علم آموزی و مهارت پیش بینی شده است اما اینک این دوره الزام آور نیست در حالیکه آموزه های ارائه شده در آن الفبای آمادگی برای علم آموزی است.
روانشناسان، محققان علوم تربیتی و متخصصان تعلیم و تربیت بر این باورند که آموزش دوره پیش دبستانی برای کودکان باعث یادگیری مفاهیم آموزشی و پدیدآوردن محیطی خوشایند و پیشگیری از پیامدهای شکست آنان در مدرسه می شود.
مطالعات و تحقیقات انجام شده در مورد کودکان 6-5 ساله موید آمادگی بیشتر برای یادگیری و پرورش حواس کودکان و تخیل و شخصیت آنان مستلزم فراهم شدن فضایی مناسب برای تربیت و ایجاد عادات مناسب در رفتار آنان است.
در فصل ششم راهبردهای کلان (بند 10) سند تحویل بنیادی آموزش و پرورش آمده است که بهبود جایگاه تعلیم و تربیت کشور به عنوان مهم ترین نهاد تربیت نیروی انسانی و مولد سرمایه اجتماعی و اعمال سیاست های مصوب و هدایت و نظارت بر آن از پیش دبستانی تا دانشگاه به عنوان امر حاکمیتی با توسعه مشارکت های همگانی از راهبردهای کلان آموزش و پرورش است.
در فصل هفتم این سند نیز هدف های عملیاتی و راهکارها در زمینه تامین و بسط عدالت در برخورداری از فرصت های تعلیم و تربیت با کیفیت مناسب و با توجه به تفاوت ها و ویژگی های دختران و پسران و مناطق مختلف کشور به راهکار 1-5 در مورد پیش دبستانی اشاره شده و تاکید بر آن است که تعمیم دوره پیش دبستانی به ویژه در مناطق محروم و نیازمند در حد امکان با مشارکت بخش غیردولتی با تکیه بر آموزش های قرآنی و تربیت بدنی و اجتماعی از راهکارهای مهم آموزش و پرورش باید دنبال شود.
پیش دبستانی (حداقل 2 سال) در نظام آموزش و پرورش ایران به ویژه مناطق محروم ضروری است و این امر را باید در زمره توجه به حقوق کودکان و یک فرصت برای رشد ابعاد وجود آنان دانست.
محیط این مراکز شبیه به مدرسه است و نوآموزان با محیط مدرسه برای ورود به کلاس اول آشنا می شوند که این امر باعث کاهش نگرانی ها و استرس نوآموزان در برخورد با اولین روز دبستان می شود.
کودکان در پیش دبستانی مهارت های خودآموزی، مسئولیت پذیری و نحوه مصرف میان وعده و مهارت های اساسی اجتماعی در یک محیط گروهی را می آموزند.
مغز در طول چهار سال اول زندگی بیشتر رشد می کند و در این ایام مغز کودک مسیرهای عصبی مهمی را ایجاد می کند و یادگیری در این سنین سریعتر بوده و کودکان نیاز به یادگیری اطلاعات جدید دارند و حضور کودکان در دوره پیش دبستانی با کیفیت در عملکرد یادگیری آنان بسیار سودمند است.
از مزایای پیش دبستانی این است که کودک در یک محیط دوست داشتنی و ساختار یافته با رنگ، صداها، بافت ها، طرح کلاس، فعالیت های مختلف و کتاب ها رشد می کند و مغزش به او کمک می کند تا این کدهای آشنایی را پردازش کرده و احساس امنیت و تعلق خاطر را تجربه کند.
مهارت های اجتماعی از دیگر عواملی است که در سنین کودکی از اهمیت بسیاری برخوردار است و یکی از دلایلی که کودکان در هنگام ورود به مدرسه با مشکل مواجه می شوند این است که آنان به دلیل عدم ورود به پیش دبستانی مهارت های اجتماعی را هرگز یاد نمی گیرند.
کودکان در دوران پیش دبستانی با مهارت های اجتماعی از جمله نحوه گوش دادن، صحبت خوب، صحبت شجاعانه، نوبت گرفتن، پذیرش تفاوت های چند فرهنگی و عذرخواهی آشنا می شوند و چگونگی صبحبت کردن در گروه، مشارکت و کمک به یکدیگر را در این دوره ها فرا می گیرند.
سرمایه گذاری در دوران کودکی پیشگیری از آسیب های اجتماعی در دوران نوجوانی، جوانی و بزرگسالی بوده و بسیاری از انحرافات اخلاقی ریشه در کمبودهای روحی و روانی دوران کودکی دارد. ارتباط اولیه صحیح کودکان با اجتماع الگوهای شخصیتی آینده آنان را رقم زده و برخلاف نگرش عمومی مبنی بر عدم سود آوری، سرمایه گذاری در مراکز پیش دبستانی به معنای تربیت خلاق، هدفمند و آگاه آینده هر ملت و عامل بازدارنده بسیاری از آسیب های اجتماعی است.
20 هزار نوآموز سال گذشته به پایه اول ابتدایی وارد شده اند که 72 درصد آنان توسط آموزش و پرورش و 15 درصد دیگر توسط سایر دستگاه ها دوره پیش دبستانی را پشت سر گذاشتند و اگرچه هنوز امسال آمارها جمع بندی نهایی نشده اما، شمار حضور این نوآموزان در دوره پیش دبستانی در سال تحصیلی جدید روند کاهشی داشته است.
به گفته کارشناسان آموزش و پرورش ورود دستگاه های غیرمرتبط به حوزه پیش دبستانی یکی از مهمترین مشکلات آموزش و پرورش به شمار می رود.
نظارت بر نحوه آموزش و سنجش کودکان قبل از ورود به دوره دبستان یکی از تاکیدات آموزش و پرورش بوده و کارشناسان نظام تعلیم و تربیت استان مرکزی معتقد هستند آموزش غیر اصولی الفبا و اعداد در برخی دوره های پیش دبستانی که توسط برخی دستگاه های غیر مرتبط برگزار می شود مشکلاتی را برای کودکان به همراه دارد.
به باور این کارشناسان با نظارت بر سنجش کودکان در دوره پیش دبستانی می توان از بسیاری بیماری ها در آینده پیشگیری کرد.
به گفته کارشناسان آموزش و پرورش سایر دستگاه ها برای ورود به آموزش در دوره پیش دبستانی باید از آموزش و پرورش مجوزهای لازم را اخذ کنند و آموزش ها با نظارت این واحد آموزشی و مطابق با استاندارد های لازم صورت پذیرد.
*خبرنگار ایرنا
1772


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

چه کنید اگر همسرتان از بحث و گفتگو کنار می‌کشد؟
سکوت کردن میان بحث و کنار کشیدن از آن می‌تواند برای رابطه مضر باشد. این سکوت به عنوان سرپیچی از ارتباط یا ابراز هیجان و احساس تلقی می‌شود و این اتفاقی است که اغلب در اختلافات و بگومگو‌ها روی می‌دهد.
از بین بردن موانع ذهنی، با این راهکار‌ها
موانع ذهنی که سد راهمان می‌شوند معمولا نشاندهنده‌ی این هستند که تمرکز و توجه‌مان را از چیزی که می‌خواهیم برداشته‌ایم و جذب چیز‌هایی شده‌ایم که نمی‌خواهیم.
اعتیاد به کار؛ اختلال پردردسر!
پدیده‌ای که مدت زمان زیادی هم نیست وارد حوزه مطالعات روان شناسیِ روز دنیا شده است، «اعتیـاد به کار» نام دارد. اختلالی که افراد تحت‌تاثیر آن، بنا به دلایلی مثل ولعِ به‌دست‌آوردن موقعیت‌های شغلی بهتر و بالاتر و بهره‌مندی از مزایای بیشتر مثل تشویق، پاداش، پس‌انداز پول و موارد دیگر، ناخواسته به کار زیاد، وابسته و به عبارتی «معتاد به کار» می‌شوند.
کری خوانی تیلور آمریکایی برای حسن یزدانی
دیوید تیلور آزادکار وزن ۸۶ کیلوگرم آمریکا بار دیگر برای حسن یزدانی کری‌خوانی کرد و از عزم خود برای کسب سومین پیروزی متوالی و اینبار در رقابت‌های جهانی ۲۰۱۹ قزاقستان خبر داد.
دژاگه: دلیلی نداشت مقابل عراق ریسک کنیم
اشکان دژاگه اگرچه در دیدار مقابل عراق از نیمه دوم به زمین مسابقه رفت اما تا همین جای جام ملت‌ها هم خود را به‌عنوان یک مهره قابل اتکا و عصای دست کی‌روش مطرح کرده و از حالا می‌توان روی او به همراه 10 بازیکن دیگر حاضر در میدان برای موفقیت در دیدار با عمان حساب ویژه‌ای باز کرد.
مصلح: بیشتر از هیچ تیمی پول نگرفته‌ایم
اردوی تیـــم فوتبــال پرسپـــولیس بعــد از ۱۲روز، امروز در دوحه قطر به پایان خواهد رسید و شاگردان برانکو صبح فردا راهی تهران خواهند شد. در این اردو سرخ‌پوشان برنامه‌های متفاوتی را پشت‌سر گذاشتند و حتی دو بازی دوستانه هم برگزار کردند تا بار فنی این اردو بالاتر هم برود.
حربه‌های کی‌روش مقابل بزرگان قاره
شاید از اینجا به بعد جام کی روش کمی دستش را رو کند و کم کم مهره هایی را بازی دهد که بیشتر روی حضورشان در ترکیب ایران نظر دارد. البته شاید در بازی عمان هم او دوباره تغییرات داشته باشد و بازیکنانی را به زمین بفرستد که دوباره همه را گیج کند.
دو پرسپولیسی، زوج طلایی منصوریان در ذوب‌آهن
محمدرضا خلعتبری و محسن مسلمان دو زوج طلایی ذوب آهن در نیم فصل دوم هستند.
نعمتی، آچار فرانسه جدید تیم برانکو
سیامک نعمتی که در نیم فصل چند بازی در پست مدافع راست بازی کرد، در بازی برابر سپیدورد در پست هافبک دفاعی به میدان خواهد رفت.
عمان، تیمی با مهاجمان مخفی
تیم ملی ایران در مرحله یک هشتم نهایی جام ملت‌های آسیا به مصاف عمان خواهد رفت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فال روزانه ۲۹/ ۱۰/ ۱۳۹۷
همراهان عزیز، محتوای منتشر شده در قالب فال روزانه برترین ها صرفا جنبه سرگرمی دارد.
تفاوت روسیه و شوروی سابق از دیدگاه بشار اسد
رئیس گروه دوستی پارلمان روسیه و سوریه گفت که در دیدار اخیر یک هیئت روسی با رئیس جمهور سوریه وی به تفاوت اصلی روسیه و شوروی سابق اشاره کرد.
تغییرات رنگ پوست نشانه سرطان است
انجمن سرطان آمریکا اعلام می‌کند که هرگز نباید تغییرات در رنگ پوست، بخصوص در افراد مبتلا به سرطان، نادیده گرفته شود.
آیت الله شبیری: وساطت برای استخدام شخصی که استحقاق ندارد، حرام است
بطور کلی چنانچه استخدام بر خلاف ضوابط باشد به گونه‌ای که فرد استحقاق حضور و دریافت حقوق و امتیازات آن مجموعه را نداشته باشد، حضورش جایز نخواهد بود و نباید چیزی دریافت کند. واسطه شدن برای چنین تخلفی نیز حرام است و در صورت وقوع باید بر اساس ضوابط قانونی عمل شود.
بارش برف راه برخی روستاهای کوهستانی شرق گلستان را مسدود کرد
تیم پارس جنوبی جم در نقل و انتقالات به اهداف خود نرسید
پایش باقی مانده سموم حلقه مفقوده در محصولات کشاورزی
بارندگی در گنبدکاووس 49 درصد افزایش یافت
تصادف در قشم سه کشته بر جای گذاشت
دسترسی ریلی عامل ارتقای بنادر تجاری است
سرما و بارش برف، مدارس برخی مناطق را تعطیل کرد
دردسرهای کنترل جمعیت رو به افزایش سگهای ولگرد
30 گردشگر گرفتار در برف سالند دزفول نجات یافتند
لزوم حمایت از بیماران گرفتار در دنیای ناشناخته «ام اس»