مهارت پیش دبستانی الفبای ورود به نهادهای آموزشی- مهدی عظیمی*

15:30 ۳ روز و ۱۸ ساعت پیش ایرنا 39 0
مهارت پیش دبستانی الفبای ورود به نهادهای آموزشی- مهدی عظیمی*

اراک - ایرنا - نهاد آموزش به عنوان رکن اصلی تربیت انسانی و مهارتی در هر کشوری مطرح است که شیوه های آموزشی، ابزار و ساز و کارهای برنامه ای آن به طور مستقیم در روند توسعه نقش آفرینی می کند.

ایرنا

دوره پیش دبستانی بخشی از نظام آموزش و پرورش است که با هدف آماده سازی نوآموزان برای حضور در رده های رسمی علم آموزی و مهارت پیش بینی شده است اما اینک این دوره الزام آور نیست در حالیکه آموزه های ارائه شده در آن الفبای آمادگی برای علم آموزی است.
روانشناسان، محققان علوم تربیتی و متخصصان تعلیم و تربیت بر این باورند که آموزش دوره پیش دبستانی برای کودکان باعث یادگیری مفاهیم آموزشی و پدیدآوردن محیطی خوشایند و پیشگیری از پیامدهای شکست آنان در مدرسه می شود.
مطالعات و تحقیقات انجام شده در مورد کودکان 6-5 ساله موید آمادگی بیشتر برای یادگیری و پرورش حواس کودکان و تخیل و شخصیت آنان مستلزم فراهم شدن فضایی مناسب برای تربیت و ایجاد عادات مناسب در رفتار آنان است.
در فصل ششم راهبردهای کلان (بند 10) سند تحویل بنیادی آموزش و پرورش آمده است که بهبود جایگاه تعلیم و تربیت کشور به عنوان مهم ترین نهاد تربیت نیروی انسانی و مولد سرمایه اجتماعی و اعمال سیاست های مصوب و هدایت و نظارت بر آن از پیش دبستانی تا دانشگاه به عنوان امر حاکمیتی با توسعه مشارکت های همگانی از راهبردهای کلان آموزش و پرورش است.
در فصل هفتم این سند نیز هدف های عملیاتی و راهکارها در زمینه تامین و بسط عدالت در برخورداری از فرصت های تعلیم و تربیت با کیفیت مناسب و با توجه به تفاوت ها و ویژگی های دختران و پسران و مناطق مختلف کشور به راهکار 1-5 در مورد پیش دبستانی اشاره شده و تاکید بر آن است که تعمیم دوره پیش دبستانی به ویژه در مناطق محروم و نیازمند در حد امکان با مشارکت بخش غیردولتی با تکیه بر آموزش های قرآنی و تربیت بدنی و اجتماعی از راهکارهای مهم آموزش و پرورش باید دنبال شود.
پیش دبستانی (حداقل 2 سال) در نظام آموزش و پرورش ایران به ویژه مناطق محروم ضروری است و این امر را باید در زمره توجه به حقوق کودکان و یک فرصت برای رشد ابعاد وجود آنان دانست.
محیط این مراکز شبیه به مدرسه است و نوآموزان با محیط مدرسه برای ورود به کلاس اول آشنا می شوند که این امر باعث کاهش نگرانی ها و استرس نوآموزان در برخورد با اولین روز دبستان می شود.
کودکان در پیش دبستانی مهارت های خودآموزی، مسئولیت پذیری و نحوه مصرف میان وعده و مهارت های اساسی اجتماعی در یک محیط گروهی را می آموزند.
مغز در طول چهار سال اول زندگی بیشتر رشد می کند و در این ایام مغز کودک مسیرهای عصبی مهمی را ایجاد می کند و یادگیری در این سنین سریعتر بوده و کودکان نیاز به یادگیری اطلاعات جدید دارند و حضور کودکان در دوره پیش دبستانی با کیفیت در عملکرد یادگیری آنان بسیار سودمند است.
از مزایای پیش دبستانی این است که کودک در یک محیط دوست داشتنی و ساختار یافته با رنگ، صداها، بافت ها، طرح کلاس، فعالیت های مختلف و کتاب ها رشد می کند و مغزش به او کمک می کند تا این کدهای آشنایی را پردازش کرده و احساس امنیت و تعلق خاطر را تجربه کند.
مهارت های اجتماعی از دیگر عواملی است که در سنین کودکی از اهمیت بسیاری برخوردار است و یکی از دلایلی که کودکان در هنگام ورود به مدرسه با مشکل مواجه می شوند این است که آنان به دلیل عدم ورود به پیش دبستانی مهارت های اجتماعی را هرگز یاد نمی گیرند.
کودکان در دوران پیش دبستانی با مهارت های اجتماعی از جمله نحوه گوش دادن، صحبت خوب، صحبت شجاعانه، نوبت گرفتن، پذیرش تفاوت های چند فرهنگی و عذرخواهی آشنا می شوند و چگونگی صبحبت کردن در گروه، مشارکت و کمک به یکدیگر را در این دوره ها فرا می گیرند.
سرمایه گذاری در دوران کودکی پیشگیری از آسیب های اجتماعی در دوران نوجوانی، جوانی و بزرگسالی بوده و بسیاری از انحرافات اخلاقی ریشه در کمبودهای روحی و روانی دوران کودکی دارد. ارتباط اولیه صحیح کودکان با اجتماع الگوهای شخصیتی آینده آنان را رقم زده و برخلاف نگرش عمومی مبنی بر عدم سود آوری، سرمایه گذاری در مراکز پیش دبستانی به معنای تربیت خلاق، هدفمند و آگاه آینده هر ملت و عامل بازدارنده بسیاری از آسیب های اجتماعی است.
20 هزار نوآموز سال گذشته به پایه اول ابتدایی وارد شده اند که 72 درصد آنان توسط آموزش و پرورش و 15 درصد دیگر توسط سایر دستگاه ها دوره پیش دبستانی را پشت سر گذاشتند و اگرچه هنوز امسال آمارها جمع بندی نهایی نشده اما، شمار حضور این نوآموزان در دوره پیش دبستانی در سال تحصیلی جدید روند کاهشی داشته است.
به گفته کارشناسان آموزش و پرورش ورود دستگاه های غیرمرتبط به حوزه پیش دبستانی یکی از مهمترین مشکلات آموزش و پرورش به شمار می رود.
نظارت بر نحوه آموزش و سنجش کودکان قبل از ورود به دوره دبستان یکی از تاکیدات آموزش و پرورش بوده و کارشناسان نظام تعلیم و تربیت استان مرکزی معتقد هستند آموزش غیر اصولی الفبا و اعداد در برخی دوره های پیش دبستانی که توسط برخی دستگاه های غیر مرتبط برگزار می شود مشکلاتی را برای کودکان به همراه دارد.
به باور این کارشناسان با نظارت بر سنجش کودکان در دوره پیش دبستانی می توان از بسیاری بیماری ها در آینده پیشگیری کرد.
به گفته کارشناسان آموزش و پرورش سایر دستگاه ها برای ورود به آموزش در دوره پیش دبستانی باید از آموزش و پرورش مجوزهای لازم را اخذ کنند و آموزش ها با نظارت این واحد آموزشی و مطابق با استاندارد های لازم صورت پذیرد.
*خبرنگار ایرنا
1772


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

لژیونر هندبال: جوانگرایی در جاکارتا عالی بود
عضو تیم بیکوز ترکیه، اقدام فدراسیون برای جوان‌گرایی در بازی‌های آسیایی را خوب قلمداد کرد.
فریبا: با این شرایط در لیگ، هفتم هم نمی‌شویم!
عضو کمیته فنی باشگاه استقلال گفت:باز هم به هواداران استقلال هشدار می دهم که اگر از تیمشان حمایت نکنند و اشتباه سال قبل را تکرار کنند این تیم هفتم یا هشتم هم نمی شود.
فتح‌الله‌زاده: مدیرعاملی پرسپولیس را نپذیرفتم
علی فتح‌الله‌زاده می‌گوید در برهه‌ای به او پیشنهاد شد تا مدیرعامل پرسپولیس شود.
پرونده طلب علی دایی از پرسپولیس بسته شد
سرمربی سابق تیم ملی و باشگاه پرسپولیس بعد از گذشت 4 سال که نتوانست به مطالبات خود از این باشگاه دست پیدا کند، آن را بخشید.
میگرن با خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی ارتباط دارد
محققان دریافتند که افراد مبتلا به سردردهای میگرنی بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی قرار دارند.
فرزندان خردسال طلبه جوانی که کشته شد
باشگاه خبرنگاران تصویر سه فرزند محمد تولایی طلبه جوان مشهدی را که چند روز پیش مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفته بود، و صبح دیروز در بیمارستان قائم مشهد به لقاءالله پیوست،منتشر کرد.
دزدی از چمدان مسافر در قسمت بار فرودگاه
کارگری در فرودگاه جزیره ایبیزای اسپانیا از چمدان یک زن دزدی کرد.
زلزله فارس را لرزاند
زمین لرزه‌ای به بزرگی ۳ و ۳ دهم ریشتر اردکان در فارس را لرزاند.
تبعات طرح دعواهای سیاسی از تریبون‌های عزاداری
در مقاطع کنونی بیش از هر زمانی به وحدت نیازمندیم و نیاز است اقشار مختلف جامعه به ویژه گرایش‌های سیاسی پای‌بندی خود را به مصالح ملی با حساسیت ویژه‌ای به نمایش بگذارند. در روزهایی که خیل عظیم عزاداران حسینی به هیئات و مساجد می‌روند، این مسئله می‌تواند فرصت بزرگی برای تقویت هرچه بیشتر وحدت، انسجام و همگرایی ملی باشد.
بعد عباس حرم امنیتش کامل نیست- مداحی
واحد؛ زیبا و سوزناک با نوای حاج میثم مطیعی را می شنوید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

توصیه «هاشم خان» برای نذری دادن- عکس
مهدی سلطانی متن زیر را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد.
کولاک و معروف در گروه مراقبت‌های ویژه!
تیم ملی والیبال ایران در مرحله دوم مسابقات قهرمانی مردان جهان در صوفیه به مصاف تیم های آمریکا، کانادا و بلغارستان می رود.
تاریخ سازی ایکر کاسیاس در چمپیونزلیگ
ایکر کاسیاس، دروازه بان سابق رئال مادرید، با حضور در دیدار امشب پورتو مقابل شالکه، یک رکورد ویژه را به نام خود کرد.
پرسپولیس در یک قدمی استقلال در آسیا
با صعود پرسپولیس به جمع ۴ تیم برتر لیگ قهرمانان آسیا و حذف استقلال، اختلاف تعداد حضور این دو تیم در مرحله نیمه نهایی تورنمنتهای آسیایی به یک رسید.
طرح عجیب پیراهن فصل بعد بارسا لو رفت
پیراهن فصل آینده بارسا به مانند فصل 16-2015 دارای نوارهای آبی و قرمز عمودی نخواهد بود.
حرم امام رضا (ع) قلب سوگواری ثارالله
ما را به عشق حسین آفریده اند
حماسه جاودان عباس
شهر مقدس قم در شب تاسوعای حسینی غرق در عزا و ماتم است
مسئولان با تدبیر جامعه را از پیچ بزرگ تاریخی عبور دهند
امام حسین (ع) رهبر آزادگان جهان است
195 دیدار و سفرسرنوشت ساز برای تضمین آینده سیستان و بلوچستان
استمرار انقلاب مدیون فرهنگ شهادت طلبی در جامعه است
سال تحصیلی جدید همه کلاس های ابتدایی آموزگار دارند
موسسه رازی قادر به تامین عمده واکسن های طیور  کشور است