مهارت پیش دبستانی الفبای ورود به نهادهای آموزشی- مهدی عظیمی*

15:30 ۵۹ روز و ۲۳ ساعت پیش ایرنا 69 0
مهارت پیش دبستانی الفبای ورود به نهادهای آموزشی- مهدی عظیمی*

اراک - ایرنا - نهاد آموزش به عنوان رکن اصلی تربیت انسانی و مهارتی در هر کشوری مطرح است که شیوه های آموزشی، ابزار و ساز و کارهای برنامه ای آن به طور مستقیم در روند توسعه نقش آفرینی می کند.

ایرنا

دوره پیش دبستانی بخشی از نظام آموزش و پرورش است که با هدف آماده سازی نوآموزان برای حضور در رده های رسمی علم آموزی و مهارت پیش بینی شده است اما اینک این دوره الزام آور نیست در حالیکه آموزه های ارائه شده در آن الفبای آمادگی برای علم آموزی است.
روانشناسان، محققان علوم تربیتی و متخصصان تعلیم و تربیت بر این باورند که آموزش دوره پیش دبستانی برای کودکان باعث یادگیری مفاهیم آموزشی و پدیدآوردن محیطی خوشایند و پیشگیری از پیامدهای شکست آنان در مدرسه می شود.
مطالعات و تحقیقات انجام شده در مورد کودکان 6-5 ساله موید آمادگی بیشتر برای یادگیری و پرورش حواس کودکان و تخیل و شخصیت آنان مستلزم فراهم شدن فضایی مناسب برای تربیت و ایجاد عادات مناسب در رفتار آنان است.
در فصل ششم راهبردهای کلان (بند 10) سند تحویل بنیادی آموزش و پرورش آمده است که بهبود جایگاه تعلیم و تربیت کشور به عنوان مهم ترین نهاد تربیت نیروی انسانی و مولد سرمایه اجتماعی و اعمال سیاست های مصوب و هدایت و نظارت بر آن از پیش دبستانی تا دانشگاه به عنوان امر حاکمیتی با توسعه مشارکت های همگانی از راهبردهای کلان آموزش و پرورش است.
در فصل هفتم این سند نیز هدف های عملیاتی و راهکارها در زمینه تامین و بسط عدالت در برخورداری از فرصت های تعلیم و تربیت با کیفیت مناسب و با توجه به تفاوت ها و ویژگی های دختران و پسران و مناطق مختلف کشور به راهکار 1-5 در مورد پیش دبستانی اشاره شده و تاکید بر آن است که تعمیم دوره پیش دبستانی به ویژه در مناطق محروم و نیازمند در حد امکان با مشارکت بخش غیردولتی با تکیه بر آموزش های قرآنی و تربیت بدنی و اجتماعی از راهکارهای مهم آموزش و پرورش باید دنبال شود.
پیش دبستانی (حداقل 2 سال) در نظام آموزش و پرورش ایران به ویژه مناطق محروم ضروری است و این امر را باید در زمره توجه به حقوق کودکان و یک فرصت برای رشد ابعاد وجود آنان دانست.
محیط این مراکز شبیه به مدرسه است و نوآموزان با محیط مدرسه برای ورود به کلاس اول آشنا می شوند که این امر باعث کاهش نگرانی ها و استرس نوآموزان در برخورد با اولین روز دبستان می شود.
کودکان در پیش دبستانی مهارت های خودآموزی، مسئولیت پذیری و نحوه مصرف میان وعده و مهارت های اساسی اجتماعی در یک محیط گروهی را می آموزند.
مغز در طول چهار سال اول زندگی بیشتر رشد می کند و در این ایام مغز کودک مسیرهای عصبی مهمی را ایجاد می کند و یادگیری در این سنین سریعتر بوده و کودکان نیاز به یادگیری اطلاعات جدید دارند و حضور کودکان در دوره پیش دبستانی با کیفیت در عملکرد یادگیری آنان بسیار سودمند است.
از مزایای پیش دبستانی این است که کودک در یک محیط دوست داشتنی و ساختار یافته با رنگ، صداها، بافت ها، طرح کلاس، فعالیت های مختلف و کتاب ها رشد می کند و مغزش به او کمک می کند تا این کدهای آشنایی را پردازش کرده و احساس امنیت و تعلق خاطر را تجربه کند.
مهارت های اجتماعی از دیگر عواملی است که در سنین کودکی از اهمیت بسیاری برخوردار است و یکی از دلایلی که کودکان در هنگام ورود به مدرسه با مشکل مواجه می شوند این است که آنان به دلیل عدم ورود به پیش دبستانی مهارت های اجتماعی را هرگز یاد نمی گیرند.
کودکان در دوران پیش دبستانی با مهارت های اجتماعی از جمله نحوه گوش دادن، صحبت خوب، صحبت شجاعانه، نوبت گرفتن، پذیرش تفاوت های چند فرهنگی و عذرخواهی آشنا می شوند و چگونگی صبحبت کردن در گروه، مشارکت و کمک به یکدیگر را در این دوره ها فرا می گیرند.
سرمایه گذاری در دوران کودکی پیشگیری از آسیب های اجتماعی در دوران نوجوانی، جوانی و بزرگسالی بوده و بسیاری از انحرافات اخلاقی ریشه در کمبودهای روحی و روانی دوران کودکی دارد. ارتباط اولیه صحیح کودکان با اجتماع الگوهای شخصیتی آینده آنان را رقم زده و برخلاف نگرش عمومی مبنی بر عدم سود آوری، سرمایه گذاری در مراکز پیش دبستانی به معنای تربیت خلاق، هدفمند و آگاه آینده هر ملت و عامل بازدارنده بسیاری از آسیب های اجتماعی است.
20 هزار نوآموز سال گذشته به پایه اول ابتدایی وارد شده اند که 72 درصد آنان توسط آموزش و پرورش و 15 درصد دیگر توسط سایر دستگاه ها دوره پیش دبستانی را پشت سر گذاشتند و اگرچه هنوز امسال آمارها جمع بندی نهایی نشده اما، شمار حضور این نوآموزان در دوره پیش دبستانی در سال تحصیلی جدید روند کاهشی داشته است.
به گفته کارشناسان آموزش و پرورش ورود دستگاه های غیرمرتبط به حوزه پیش دبستانی یکی از مهمترین مشکلات آموزش و پرورش به شمار می رود.
نظارت بر نحوه آموزش و سنجش کودکان قبل از ورود به دوره دبستان یکی از تاکیدات آموزش و پرورش بوده و کارشناسان نظام تعلیم و تربیت استان مرکزی معتقد هستند آموزش غیر اصولی الفبا و اعداد در برخی دوره های پیش دبستانی که توسط برخی دستگاه های غیر مرتبط برگزار می شود مشکلاتی را برای کودکان به همراه دارد.
به باور این کارشناسان با نظارت بر سنجش کودکان در دوره پیش دبستانی می توان از بسیاری بیماری ها در آینده پیشگیری کرد.
به گفته کارشناسان آموزش و پرورش سایر دستگاه ها برای ورود به آموزش در دوره پیش دبستانی باید از آموزش و پرورش مجوزهای لازم را اخذ کنند و آموزش ها با نظارت این واحد آموزشی و مطابق با استاندارد های لازم صورت پذیرد.
*خبرنگار ایرنا
1772


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

مهارت‌های ارتباط موثر؛ ارتباط موثر چیست؟
ارتباط موثر، رابطه‌ای است که در آن، طرف مقابل، پیام شما را با حداکثر دقت ممکن دریافت و درک کند. اکثر متخصصان ارتباطات بخش اصلی (و گاه تمام)‌ مسئولیت ارتباط موثر را بر عهده‌ی ارسال کننده‌ی پیام می‌گذارند. البته این به معنای انکار اهمیت نقش دریافت‌کننده نیست، بلکه تاکیدی بر این امر است که فرستنده‌ی پیام‌ها، مسئولیت دارد از تمام توان خود برای افزایش اثربخشی ارتباط استفاده کند.
دیدار رهبر انقلاب با مدال آوران پاراآسیایی
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به پرچم‌داری یک بانوی چادری در مسابقات پاراآسیایی اندونزی، فرمودند: من صمیمانه از شما خانم‌ها تشکر می‌کنم؛ این قدرت‌نمایی فرهنگی بود.
جنگ براری و برخواه به اینستاگرام کشید!
درگیری لفظی بین ملی پوش وزنه برداری و سرمربی تیم ملی به خاطر پاره شدن پرده گوش براری به اینستاگرام کشیده شد.
امباپه: از مقایسه شدن با پله خوشحالم
کیلیان امباپه، ستاره پاری سن ژرمن و تیم ملی فرانسه، مدعی شد از اینکه با پله مقایسه می‌شود خوشحال است ولی معتقد است که هیچکس نمی‌تواند مثل اسطوره برزیلی باشد.
برانکو گزینه‌ای برای خرید مدافع ندارد
سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس هنوز گزینه‌ای برای جذب بازیکن جدید برای تیمش در نظر نگرفته است.
واگذاری سرخابی‌ها منتظر مصوبه هیات وزیران
مادامی که مصوبه سال ۱۳۹۴ هیات وزیران اصلاح نشود، واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس امکانپذیر نیست اما با نامه اخیر وزیر ورزش به رئیس‌جمهور، احتمال لغو این مصوبه وجود دارد. البته هنوز مشخص نیست که در آن صورت، قیمت‌گذاری، مزایده و پیدا کردن خریدار چه قدر طول بکشد؛ این آخرین وضعیت واگذاری سرخابی‌هاست که سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرد.
مو سفید‌های جهان فوتبال
برخی از بازیکنان بزرگ جهان موهای‌شان را به رنگ سفید درآوردند.
تاکید وراتی به ماندن در پاری‌سن‌ژرمن
هافبک پاری سن ژرمن بار دیگر تاکید کرد که قصد جدایی از این تیم را ندارد.
گزینه دفاعی یونایتد در اینتر می‌ماند
مدیر برنامه‌های میلان اشکرینیار اعلام کرد این بازیکن به احتمال زیاد در اینتر خواهد بود و قراردادش را تمدید خواهد کرد.
نویر: نگران نباشید شرایط خوبی دارم
دروازه بان تیم ملی فوتبال آلمان عنوان کرد در شرایط خوبی به سر می برد و نگرانی بابت وضعیتش ندارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

توضیحات پلیس در خصوص انتشار کلیپ درگیری چند جوان با یک طلبه+ جزئیات
سرهنگ حسین دهقان پور درخصوص انتشار کلیپی مبنی بر درگیری چند جوان با یک طلبه در فضای مجازی توضیحاتی ارائه کرد.
ورود سنا به پرونده خاشقچی
یک رسانه غربی از تصمیم سنا برای رای گیری در خصوص نقش عربستان در ماجرای قتل «جمال خاشقجی» و همچنین جنگ یمن خبر داد.
زن نیمه برهنه در یاسوج دستگیر شد
یاسوج- ایرنا- معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی کهگیلویه و بویراحمد گفت: غروب سه شنبه یک زن نیمه عریان در بلوار خلیج فارس یاسوج توسط ماموران پلیس و با هماهنگی مرجع قضائی دستگیر شد.
آمادگی راه آهن برای زمستان-اتمام پروژه‌های بهسازی خدمات به مسافران تا پایان سال
مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران از اتمام پروژه‌های بهسازی خدمات به مسافران تا پایان سال خبر داد و گفت: راه آهن آمادگی کامل برای فصل زمستان را دارد.
قاسمی: بهره‌برداری سیاسی از سخنان ظریف درباره پولشویی امری ناصواب و بی‌ثواب است
سخنگوی وزارت خارجه گفت: سخنان وزیر امور خارجه نگاهی آسیب‌شناسانه به استفاده از منابع مالی نامشروع در برابر اقدامات قانونی و تدابیر شفافیت ساز نظام است و بهره‌برداری‌های سیاسی از سخنان دلسوزانه امری ناصواب و بی‌ثواب است.
کنفرانس بین المللی نفت، گاز و پتروشیمی در بوشهر گشایش یافت
ضعف مهارت پاشنه آشیل نظام آموزش است
فساد اقتصادی فرهنگ کار را نابود می کند
شناسایی 60 توده دام بومی در کشور
پتروشیمی مهاباد عملکرد موفقی در رعایت مسایل زیست محیطی دارد
ایجاد شفافیت برای تحقق عدالت اقتصادی ضروری است
سید سعید شاهرخی استاندار همدان شد
دانشجوی دانشگاه بیرجند در سوربن فرانسه پذیرش شد
پایتخت نشینان 7 میلیون بار با 110 تماس گرفتند
ضریب مکانیزاسیون کشاورزی به 1.7 رسید