اختلاف ولیعهد ابوظبی و حاکم دبی به مرحله انفجار رسید

15:51 ۱۳۰ روز و ۱۵ ساعت پیش ایرنا 167 0
اختلاف ولیعهد ابوظبی و حاکم دبی به مرحله انفجار رسید

دوحه – ایرنا – یک استاد دانشگاه اماراتی با اشاره به افزایش اختلافات میان ولیعهد ابوظبی و حاکم دبی، گفت : اختلافات میان این دو نفر به مرحله انفجار رسیده است.

ایرنا

به گزارش روز شنبه ایرنا، ' سالم المنهالی ' استاد روابط بین الملل و رسانه اماراتی در توئیتی نوشت : اختلافات بین 'محمد بن زاید' ولیعهد امارات و 'محمد بن راشد' نخست وزیر امارات و حاکم دبی در روزهای اخیر به شدت افزایش یافته است .
او افزود : این اختلافات به زودی به مرحله انفجار خواهد رسید.
منابع خبری اماراتی پیشتر یکی از دلایل اختلاف این دو نفر را به ماجراجویی های محمد بن زاید در حمله نظامی به یمن اعلام کرده و گفتند که شکست های متوالی برای امارات در صحنه نبرد یمن موجب بروز اختلاف های زیادی بین دو طرف شده است به ویژه آنکه عمده هزینه های جنگ یمن از سوی امارت دبی تامین می شود.
به گفته این منابع محمد بن راشد آل مکتوم حاکم دبی بارها از عدم دستیابی به اهداف اعلام شده در یمن و طولانی شدن نبرد در این کشور انتقاد و اعلام کرده است که دولت باید به دنبال راهی برای برون رفت از این شرایط باشد.
در همین ارتباط نخست وزیر امارات و حاکم دبی، اواسط مرداد ماه گذشته در توئیتر سیاستمداران جهان عرب را به سوء مدیریت متهم کرد و گفت که بحران کنونی کشورهای عربی نداشتن مدیریت صحیح است .
حاکم دبی اضافه کرد: ما در جهان عرب سیاستمدار زیاد داریم، اما نقص ما در مدیریت است . بحران ما بحران مدیریت و نه منابع است . اگر به چین و ژاپن نگاه کنید آنها هیچ منابعی در اختیار ندارند، ولی ببینید به کجا رسیده اند . آنها را با کشورهایی که نفت، گاز ، آب و نیروی انسانی دارند ولی به توسعه نرسیده اند، مقایسه کنید. این کشورها اکنون حتی نمی توانند خدمات اولیه مانند ایجاد راه و برق را برای شهروندان خود فراهم کنند.
به گفته ناظرین امور منطقه ، موضوع قطر یکی دیگر از موارد اختلافی میان ولیعهد ابوظبی و حاکم دبی است . در حالیکه محمد بن زاید بر لزوم قطع تمامی روابط با قطر تاکید داشته و با همکاری عربستان ، مصر و بحرین این کشور را تحت محاصره قرار داده اند ، حاکم دبی این سیاست را در تضاد با همکاری میان همسایگان می داند.
او به ازگی در مطلبی با عنوان ' مسیر روشن' خواستار وحدت میان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و دوری از تفرقه میان 'برادران' شده بود.
مواضع وی در این زمینه درست بر خلاف مواضع محمد بن زاید و ' انور قرقاش' وزیر مشاور در امور خارجی امارات است که حاضر نیسنتد از شروط 13 گانه برای از سرگیری روابط با قطر کوتاه بیایند.
روی کار آمدن ' عبدالفتاح السیسی ' به عنوان رییس جمهوری در مصر یکی دیگر از زمینه هایی بود که اختلاف میان دو طرف را ایجاد کرده است .
مخالفین اماراتی می گویند : بر خلاف مواضع رسمی دولت امارات که از نامزدی السیسی در انتخابات ریاست جمهوری مصر بعد از سرنگونی دولت اخوان المسلمین حمایت می کرد ، محمد بن راشد خواستار حمایت از یک کاندیدای غیر نظامی بود و می گفت چنانچه قرار باشد ابوظبی از کاندیدای نظامی حمایت کند ، 'احمد شفیق' نخست وزیر اسبق به مراتب مناسبت تر از السیسی خواهد بود.
نخست وزیر امارات حتی در جریان بحران اول میان اعضای شورای همکاری خلیج فارس در سال 2014 میلادی که طی آن عربستان ، امارات و بحرین سفرای خود از دوحه را فراخواندند ، جانب قطر را نگاه داشت و در توئیتی نوشت که روابط با قطر حتی با فراخوانی سفرا قطع نخواهد شد.
محمد بن راشد در این دوره و در بحبوحه اختلافات سیاسی میان کشورش با قطر حتی اقدام به ارسال نامه ای دوستانه برای 'شیخ تمیم بن حمد آل ثانی' امیر قطر نمود.
طی روزهای اخیر مخالفین اماراتی اعلام کردند که اختلاف غیر علنی بین محمد بن راشد حاکم دبی و محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی به موضوع جر و بحث در محافل خصوصی امارات تبدیل شده است.
حساب کاربری 'امارات لیکس' در این زمینه می نویسد :اماراتی ها این روزها سرگرم بحث درباره اختلاف روز افزون بین بن زاید و بن راشد هستند به ویژه پس از سقوط اقتصادی بی سابقه ای که امیر نشین دبی با آن روبرو است.
این گزارش می افزاید : اماراتی ها تصویر مبهمی درباره آینده دارند و در این مورد بدبین هستند و این در حالی است که آنها از اختلافات روز افزون بین حکام دو امیر نشین بزرگ کشور و اینکه این اختلافات چه تاثیری بر انسجام سست ومتزلزل در این کشور خواهد داشت، به شدت نگرانند.
به گزارش امارات لیکس مردم امارات به سبب سخت گیری نهادهای امنیتی ،درباره آینده کشور و اختلافات میان دولتمردان آن همچنان در خفا سخن می گویند زیرا ممکن است تحت تعقیب امنیتی شدید قرار گیرند هرچند چنین سخنانی به تدریج علنی می شود
خاورم**1508**1144


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

ترکیه: آمریکا برای خروج از سوریه با ما هماهنگ شود
ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد خروج نیروهای آمریکایی از شمال سوریه باید با هماهنگی نیروهای مسلح ترکیه صورت بگیرد.
ترکیه: آمریکا برای خروج از سوریه با ما هماهنگ شود
ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد خروج نیروهای آمریکایی از شمال سوریه باید با هماهنگی نیروهای مسلح ترکیه صورت بگیرد.
فرار ۵ هزار داعشی از استان دیرالزور سوریه
نیروهای کُرد سوریه در تازه‌ترین عملیات خود موفق به آزادسازی بخش‌های زیادی از روستای الباغوز شمالی در کرانه شرقی رودخانه فرات شدند.
مادورو: تسلیم نمی‌شوم
رئیس‌جمهور ونزوئلا بعد از مداخله‌جویی‌های آمریکا و اقدام رهبر مخالفان این کشور در معرفی خود به عنوان رئیس‌جمهور خودخوانده گفت که تسلیم نخواهد شد.
همه گزینه‌ها علیه ونزوئلا روی میز است
رئیس‌جمهور آمریکا چهارشنبه بعد از به رسمیت شناختن رهبر مخالفان ونزوئلا گفته که همه گزینه‌ها علیه این کشور روی میز است.
حضور شاهزاده عزادار سعودی در جای غیرمعمول
شاهزاده ولید بن طلال، میلیاردر سعودی برای نخستین بار پس از فوت پدرش در کنفرانس مطبوعاتی سازمان ورزش عربستان حضور یافت.
اثرگذاری تصمیم معافیت تحریم نفتی ایران بر قیمت نفت
قیمت نفت مساله ای سیاسی است و به تحریم های آمریکا علیه ایران بستگی دارد. مهمترین بحرانهای نفتی زمانی اتفاق می افتد که اقتصاد جهانی با رکود روبه رو باشد.
کند شدن رشد اقتصادی چین طی ۲۸ سال آینده
در حال حاضر بر اساس آمار جدید، رشد اقتصادی چین در سال گذشته ۶.۶درصد بوده که این میزان رشد برای اقتصاد چین (دومین اقتصاد قدرتمند جهان) ناامید کننده بوده است.
جایگاه ایران بین نوآورترین کشورهای جهان
ایران با دو پله صعود نسبت به سال گذشته، موفق شد به رده ۴۷ نوآورترین کشورهای جهان صعود کند.
کاهش خرید و فروش مسکن در آمریکا
فروش مسکن در آمریکا در کل سال ۲۰۱۸، ۳.۱ درصد پایین آمد و به ۵.۳۴ میلیون واحد رسید یعنی ضعیف ترین حد از سال ۲۰۱۵ .

پر بازدید ترین اخبار امروز

دوچرخه‌های خودران جای تاکسی‌های اینترنتی را می‌گیرند
به نظر می‌رسد که شرکت اوبر تصمیم گرفته است دوچرخه و اسکوترهای خودران را نیز وارد ناوگان حمل و نقل خود کند.
خصلتی که خداوند آن را دوست دارد
حدیث امام صادق (ع) درباره میانه روی را در اینجا بخوانید.
شکست بارسلونای بدون مسی در کوپا دل ری
بارسلونا در غیاب ستاره‌اش در دیدار رفت مرحله یک چهارم نهایی کوپا دل ری مغلوب سویا شد.
روسیه: اسرائیل به حملات بی‌هدف خود در سوریه پایان دهد
شناسایی و انهدام یک گروهک تروریستی در غرب تونس
پوتین: اجرای طرح خروج آمریکا از سوریه قدمی مثبت است
ترکیه: آمریکا زمینه اجرای نقشه‌راه منبج را فراهم کند
آیت الله سیستانی: باید جنایت‌های داعش مستندسازی شود
دیدار امیر قطر با عمر البشیر در دوحه
کاهش میزان حملات تروریستی در جهان
مسکو: ادلب تحت کنترل النصره است
روسیه موشک جدیدش را به نمایش گذاشت
کشته و زخمی شدن ۴۳ داعشی در ضد حمله حشد شعبی در مرزهای عراق