بهبود روابط، امیدواری سفر وزیر خارجه پاکستان به کابل

17:56 ۶ روز و ۱۷ ساعت پیش ایرنا 42 0
بهبود روابط، امیدواری سفر وزیر خارجه پاکستان به کابل

کابل - ایرنا - وزیر امور خارجه جدید پاکستان در نخستین سفر خارجی خود کابل پایتخت افغانستان را به عنوان مقصد برگزید و بهبودی روابط و کاهش تنش میان دو همسایه، حداقل انتظاری است که بعد پیروزی حزب «تحریک انصاف» در پاکستان با شعار تنش زدایی می توان داشت.

ایرنا

«شاه محمود قریشی» وزیر خارجه پاکستان در پاسخ به دعوت رسمی «صلاح الدین ربانی» همتای افغان خود روز شنبه وارد کابل شد تا با مقامات ارشد افغانستان و برخی شخصیت های سیاسی دولت وحدت ملی این کشور دیدار و گفت و گو کند.
محور مذاکرات هنوز اعلام نشده است اما از طرف افغان ها موضوعاتی مانند پیگیری روند تدوین نقشه راه برای روابط بین دو کشور که در دولت قبلی پاکستان آغاز شد، امنیت افغانستان و پاکستان، گفت و گوی صلح با مالکیت و رهبری افغان ها و مبارزه با قاچاق مواد مخدر مطرح شده است.
قریشی پیش از این با پاسخ مثبت به دعوت وزیر خارجه افغانستان اعلام کرده بود که با پیام صلح، دوستی و محبت به کابل سفر خواهد کرد.
رابطه افغانستان و پاکستان طی نزدیک به دو دهه گذشته بر سر ادعاهای دو کشور در رابطه به پناه دادن به تروریست های فعال در خاک دو کشور، حمایت و تجهیز آنها با فراز و فرودهایی مواجه شده که این تنش ها فراتر از حوزه سیاسی در بخش اقتصاد و تجارت نیز اثرهای منفی برجای گذاشته است.
میزان مبادلات بازرگانی افغانستان و پاکستان که در اوایل دولت سابق حامد کرزی به چهار میلیارد دلار رسیده بود، اکنون به کمتر از دو میلیارد دلار کاهش یافته است که منشأ این سقوط تنش های سیاسی خوانده می شود.
افغانستان همواره ادعا داشته که پناهگاه های امن طالبان و شبکه های تروریستی و تندرو در خاک پاکستان است و می گوید ارتش پاکستان با حمایت از این گروه ها ، زمینه آموزش و درمان آنها را نیز فراهم می کند اما دولت پاکستان همواره این اتهامات را رد کرده است.
البته مشابه این ادعا را نیز دولت پاکستان در برابر افغانستان دارد و می گوید طالبان فعال در پاکستان در افغانستان حضور دارند و از خاک این کشور علیه پاکستان حملات خود را طراحی و پشتیبانی می کنند که هر دو کشور به کشته شدن رهبران گروه های تروریستی فعال در خاکشان که در داخل مرزهای کشور مقابل صورت گرفته به عنوان دلیل این ادعا انگشت می گذارند.
در انتخابات مرداد ماه امسال احزاب سیاسی پاکستان شعارهایی را برای پیروزی و وعده هایی نیز برای آینده کاری دولت خود اعلام کردند که از میان آنها مردم بیشتری به شعارهای حزب «تحریک انصاف » به رهبری «عمران خان» اعتماد کردند و آنها پیروز شدند.
این حزب در شعارهای انتخاباتی خود اعلام کرده بود که در سیاست خارجی دولتش تأمین صلح و روابط خوب بین افغانستان، هند و پاکستان را دنبال می کند و همچنین با توجه به باز بودن پرونده مناقشه مرزی بین کابل و اسلام آباد از شیوه سیاست مرزهای باز برگرفته از الگوهای اتحادیه اروپا به منظور رفع تنش صحبت کرد اما بسیاری از کارشناسان در آن مقطع بر این باور بودند که عمران خان نیز مانند همه دولت های قبلی پاکستان نمی تواند در سیاست خارجی بیرون از رهنمودها و خط مشی ارتش این کشور عمل کند.
عمران خان گفته بود که صلح افغانستان و پاکستان به صورت مستقیم به یکدیگر وابسته است و صلح در افغانستان به معنی صلح در پاکستان است و همین سخن بارقه امید در میان افغان ها برای همراهی پاکستان در روند ایجاد صلح ایجاد کرد.
اما کارشناسان افغان بر این باورند که دولت های غیر نظامی پاکستان بدون تصمیم ارتش هیچ سیاستی را در داخل و خارج از کشور اعمال نمی توانند بکنند و تحلیل هایی مبنی بر وابستگی بیشتر دولت جدید به ارتش افزون از دولت های گذشته مطرح شد و برای استناد مدعی شدند که ارتش پاکستان در انتخابات از حزب تحریک انصاف حمایت کرده است.
اگر این تحلیل به عنوان یک واقعیت پذیرفته شود، سوال این خواهد بود که گفته های دولت جدید پاکستان درباره بهبود روابط با هند و افغانستان که عمران خان در شعارهایش متعهد شد که آن را به بهترین سطح برساند، تغییر سیاست ارتش است ؟ یا شعار غیر عملی حزب تازه به قدرت رسیده در پاکستان؟
اگر دولت جدید پاکستان بتواند شعارهای خود را عملی کند و رابطه پرتنش کابل و اسلام آباد را بهبود ببخشد تجارت بین دو کشور باردیگر رونق پیدا کند و نقشه راه بین دو کشور برای تأمین صلح پیشرفت نماید، این دستاورد را می توان دستاورد دولت جدید غیر نظامی پاکستان دانست و یا تغییر سیاست ارتش که همواره از آن به عنوان موثر اصلی بر سیاست داخلی و خارجی پاکستان یاد می شود.
پاسخ این سوال هر چه باشد نمی تواند اکنون بر خوشبینی در دولت وحدت ملی برای بهبود روابط و تأمین امنیت دو کشور تفاوتی ایجاد کند و وزیر خارجه پاکستان نیز برای تحقق این هدف اولین سفر خارجی خود را از کابل آغاز کرد و این اقدام را می توان نشانی از نیت نیک پنداشت.
البته در روزهای نخست پیروزی عمران خان، «محمد اشرف غنی » رئیس جمهوری افغانستان در تماس تلفنی ضمن تبریک پیروزی به او از وی دعوت کرد به کابل سفر کند که پاسخ نیز مثبت بود اما گفته می شود که عمران خان عربستان را به عنوان مهمترین حامی مالی گروه های تندرو افراطی با تفکر تکفیری وهابیت برای سفر نخست انتخاب کرده است که نتیجه آن می تواند بازخورد نشانه همسویی دو کشور پاکستان و عربستان در راستای تحولات افغانستان باشد.
عربستان به رغم داشتن ردپایی آشکار و روشن در حمایت مالی و معنوی گروه های تروریستی مانند طالبان و القاعده در افغانستان که می توان برای مصداق به حضور آن کشور در صف کشورهایی که حکومت طالبان را در افغانستان به رسمیت شناختند اشاره کرد، مدتی است که می خواهد نقش میانجی برای صلح را در افغانستان بازی کند.
هر چند در آخرین ارزیابی نهادهای ناظر بر روند گفت وگوهای صلح افغانستان ، نشست هایی که درعربستان برای صلح افغانستان انجام شده اثر مشخصی در تحقق این مهم نداشته است اما شاید نزدیکی آمریکا به عربستان از یک سو و همراهی عربستان با پاکستان از سوی دیگر تغییراتی محسوس در رفتار پاکستان با همسایه شمالی ایجاد کند.
به ویژه آن که آمریکا از مرداد ماه سال قبل مدعی است با هدف ایجاد تغییر رفتار پاکستان در مورد پناه دادن به تروریست ها به این کشور فشار خواهد آورد و چندی قبل در بودجه سالانه خود رقم کمک های مالی خود را به اسلام آباد کاهش داد.
در این میان احتمال این که پاکستان بخواهد با کمک مالی عربستان خلاء کمک آمریکا را جبران و با کاهش آثار فشار آمریکا ، سیاست های قبلی خود را در منطقه دنبال کند به همان اندازه است که پس از دریافت کمک از عربستان ضمن جبران کاهش کمک آمریکا ، رشد اقتصادی را از طریق بهبود روابط تجاری و سیاسی با همسایگان دنبال کند و شعار تنش زدایی را عملیاتی نماید که آینده نشان می دهد کدام احتمال روی صحنه اجرا خواهد آمد.
آساق*291*1104**1337


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

امام سجاد(ع) از جهاد در میدان تا روایتگری روز واقعه
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در گفت‌وگو با قدس گفت: امام سجاد(ع) در کربلا و بخصوص در روز عاشورا با وجود بیماری شدید، در نقش یک مجاهد حضور یافتند و بنا بر برخی گزارش‌ها از منابع اولیه، در روز عاشورا شمشیر به دست گرفتند، جنگیدند و مجروح شدند و به دستور امام حسین(ع) از میان میدان باز گردانده شدند
از تهران تا منهتن؛ بر بال‌های تعزیه
تهران- ایرنا- ماه محرم آغاز فصلِ دل سپردن به مِهر و عشق امام معصومی است که حکایت ظلم رفته بر او و یاران باوفایش دل هر انسان عدالت‌پیشه و طالب صلح را به درد می‌آورد.
نوسرودۀ عسکری: «فَرِّ اِلَی الْحُسین� ز ظلمت عبور کن-نور حسین فاطمه هر سوی عالم است»
یکی از شاعران کشورمان قطعه شعری را دربارۀ امام حسین (ع) سروده است.
بیانیه باشگاه تراکتورسازی درباره انتخاب سرمربی جدید
باشگاه تراکتورسزی تبریز با صدوربیانه‌ای تمام اسامی که در فضای مجازی به عنوان گزینه سرمربگری این تیم معرفی شده را تکذیب کرد.
اعزام فوتبالی‌ها صدای کشتی گیران را درآورد!
عضو شورای فنی کشتی فرنگی گفت: فوتبال با هواپیمای اختصاصی به سفر خارجی می‌رود اما معلوم نیست چه بلایی می‌خواهد سر کشتی بیاید.
سیدمهدی شجاعی:شعر عاشورایی ‌جلوتر از نثر آن است
سیدمهدی شجاعی گفت: اگر می‌خواهیم نثری قوی داشته باشیم باید بیشتر شعر کهن را بخوانیم.
تغییر زمان دیدار نساجی و استقلال
زمان دیدار دو تیم فوتبال نساجی مازندران و استقلال تغییر کرد.
کربلایی‌ها محرم را چگونه برگزار می‌کنند؟
محرم که می‌رسد، دورترین نقاط دنیا رنگ ماتم و عزا به خود می‌گیرد، اما در این بین حال و هوای کربلا از همه جا دلگیرتر است، در و دیوار حرم که به رنگ سیاه در آمده است، چراغ‌های قرمزی که در حرم روشن است و بیرق سیاه گنبد اباعبدالله(ع) و حضرت ابوالفضل عباس(ع) بیشتر تو را به سوگ می‌نشاند.
نبض اُرُسی در دستان استاد ولیزاده
همدان - ایرنا - در دیاری که آوردگاه هنر، ذوق و سلیقه هنرمندانی است که روی صحنه صنایع دستی نقش آفرینی می کنند، استاد «ابوالقاسم ولیزاده» یکی یکدانه اُرُسی سازی همدان است که می خواهد تا رمق آخر وفادار به هنرش بماند.
ترکیب احتمالی پرسپولیس مقابل سپید رود رشت
بازیکنان تیم فوتبال پرسپولیس تهران در چارچوب دیدار‌های هفته هفتم لیگ برتر روز یکشنبه (یک مهر) در ورزشگاه آزادی از ساعت ۱۸:۴۵ به مصاف تیم فوتبال سپیدرودرشت خواهند رفت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بهترین زننده ضربات آزاد تاریخ فوتبال کیست؟
در ادوار مختلف، ستاره های هنرمندی بوده اند که ضربات ایستگاهی فوق العاده ای را تبدیل به گل کرده اند.
حدیث روز- پیامبر(ص): حسین بن علی در آسمان بزرگ‏تر از آن است که در زمین شناخته می‏‌شود
پیامبر صلی الله علیه و آله گفت: ای ابی! سوگند به آن که مرا به حق پیامبری برانگیخته، به راستی که حسین بن علی، در آسمان بزرگ‏تر از آن است که در زمین شناخته می‌‏شود.
فیلم- تفاوت مسی و رونالدو در اخراج شدن!
به بهانه اخراج رونالدو در دیدار یوونتوس و والنسیا نگاهی به تفاوت کریستیانو و مسی در زمینه دریافت کارت قرمز بیاندازیم.
معروف نتوانست از قدرت جادویی‌اش استفاده کند
سرمربی تیم ملی والیبال بلغارستان گفت: وقتی سعید معروف مجبور می‌شود برای پاس دادن به خارج منطقه یک‌سوم بیاید، نمی‌تواند از قدرت جادویی‌اش استفاده کند.
روستایی در ایران که 80 درصد مردم آن سرطان دارند!
مردم روستای کزاز شازند در محاصره لوله‌های سر به فلک کشیده پالایشگاه نفت، پتروشیمی و نیروگاه حرارتی گیر افتاده‌اند.
ناوشکن غرق شده چین در جنگ با ژاپن پیدا شد
ایران قدرت نظامی خود را در خلیج فارس به نمایش گذاشت
آئین عزاداری سالار شهیدان در پاکستان برگزار شد
هند و پاکستان همچنان در مدار صفر درجه
پکن در نبرد تجاری از شرکت های چینی حمایت می کند
پژوهشگران ژاپنی سلول های تخمک ساز تولید کردند
ژاپن گفت و گوی تجاری با آمریکا را به تعویق انداخت
نمایشگاه بین المللی گردشگری ژاپن با حضور ایران دایر شد
لندن:میانمار باید درقبال فاجعه روهینگیا پاسخگو باشد
پکن نسبت به تحریم های آمریکا علیه ارتش چین هشدار داد