بهبود روابط، امیدواری سفر وزیر خارجه پاکستان به کابل

17:56 ۱۳۰ روز و ۱ ساعت پیش ایرنا 177 0
بهبود روابط، امیدواری سفر وزیر خارجه پاکستان به کابل

کابل - ایرنا - وزیر امور خارجه جدید پاکستان در نخستین سفر خارجی خود کابل پایتخت افغانستان را به عنوان مقصد برگزید و بهبودی روابط و کاهش تنش میان دو همسایه، حداقل انتظاری است که بعد پیروزی حزب «تحریک انصاف» در پاکستان با شعار تنش زدایی می توان داشت.

ایرنا

«شاه محمود قریشی» وزیر خارجه پاکستان در پاسخ به دعوت رسمی «صلاح الدین ربانی» همتای افغان خود روز شنبه وارد کابل شد تا با مقامات ارشد افغانستان و برخی شخصیت های سیاسی دولت وحدت ملی این کشور دیدار و گفت و گو کند.
محور مذاکرات هنوز اعلام نشده است اما از طرف افغان ها موضوعاتی مانند پیگیری روند تدوین نقشه راه برای روابط بین دو کشور که در دولت قبلی پاکستان آغاز شد، امنیت افغانستان و پاکستان، گفت و گوی صلح با مالکیت و رهبری افغان ها و مبارزه با قاچاق مواد مخدر مطرح شده است.
قریشی پیش از این با پاسخ مثبت به دعوت وزیر خارجه افغانستان اعلام کرده بود که با پیام صلح، دوستی و محبت به کابل سفر خواهد کرد.
رابطه افغانستان و پاکستان طی نزدیک به دو دهه گذشته بر سر ادعاهای دو کشور در رابطه به پناه دادن به تروریست های فعال در خاک دو کشور، حمایت و تجهیز آنها با فراز و فرودهایی مواجه شده که این تنش ها فراتر از حوزه سیاسی در بخش اقتصاد و تجارت نیز اثرهای منفی برجای گذاشته است.
میزان مبادلات بازرگانی افغانستان و پاکستان که در اوایل دولت سابق حامد کرزی به چهار میلیارد دلار رسیده بود، اکنون به کمتر از دو میلیارد دلار کاهش یافته است که منشأ این سقوط تنش های سیاسی خوانده می شود.
افغانستان همواره ادعا داشته که پناهگاه های امن طالبان و شبکه های تروریستی و تندرو در خاک پاکستان است و می گوید ارتش پاکستان با حمایت از این گروه ها ، زمینه آموزش و درمان آنها را نیز فراهم می کند اما دولت پاکستان همواره این اتهامات را رد کرده است.
البته مشابه این ادعا را نیز دولت پاکستان در برابر افغانستان دارد و می گوید طالبان فعال در پاکستان در افغانستان حضور دارند و از خاک این کشور علیه پاکستان حملات خود را طراحی و پشتیبانی می کنند که هر دو کشور به کشته شدن رهبران گروه های تروریستی فعال در خاکشان که در داخل مرزهای کشور مقابل صورت گرفته به عنوان دلیل این ادعا انگشت می گذارند.
در انتخابات مرداد ماه امسال احزاب سیاسی پاکستان شعارهایی را برای پیروزی و وعده هایی نیز برای آینده کاری دولت خود اعلام کردند که از میان آنها مردم بیشتری به شعارهای حزب «تحریک انصاف » به رهبری «عمران خان» اعتماد کردند و آنها پیروز شدند.
این حزب در شعارهای انتخاباتی خود اعلام کرده بود که در سیاست خارجی دولتش تأمین صلح و روابط خوب بین افغانستان، هند و پاکستان را دنبال می کند و همچنین با توجه به باز بودن پرونده مناقشه مرزی بین کابل و اسلام آباد از شیوه سیاست مرزهای باز برگرفته از الگوهای اتحادیه اروپا به منظور رفع تنش صحبت کرد اما بسیاری از کارشناسان در آن مقطع بر این باور بودند که عمران خان نیز مانند همه دولت های قبلی پاکستان نمی تواند در سیاست خارجی بیرون از رهنمودها و خط مشی ارتش این کشور عمل کند.
عمران خان گفته بود که صلح افغانستان و پاکستان به صورت مستقیم به یکدیگر وابسته است و صلح در افغانستان به معنی صلح در پاکستان است و همین سخن بارقه امید در میان افغان ها برای همراهی پاکستان در روند ایجاد صلح ایجاد کرد.
اما کارشناسان افغان بر این باورند که دولت های غیر نظامی پاکستان بدون تصمیم ارتش هیچ سیاستی را در داخل و خارج از کشور اعمال نمی توانند بکنند و تحلیل هایی مبنی بر وابستگی بیشتر دولت جدید به ارتش افزون از دولت های گذشته مطرح شد و برای استناد مدعی شدند که ارتش پاکستان در انتخابات از حزب تحریک انصاف حمایت کرده است.
اگر این تحلیل به عنوان یک واقعیت پذیرفته شود، سوال این خواهد بود که گفته های دولت جدید پاکستان درباره بهبود روابط با هند و افغانستان که عمران خان در شعارهایش متعهد شد که آن را به بهترین سطح برساند، تغییر سیاست ارتش است ؟ یا شعار غیر عملی حزب تازه به قدرت رسیده در پاکستان؟
اگر دولت جدید پاکستان بتواند شعارهای خود را عملی کند و رابطه پرتنش کابل و اسلام آباد را بهبود ببخشد تجارت بین دو کشور باردیگر رونق پیدا کند و نقشه راه بین دو کشور برای تأمین صلح پیشرفت نماید، این دستاورد را می توان دستاورد دولت جدید غیر نظامی پاکستان دانست و یا تغییر سیاست ارتش که همواره از آن به عنوان موثر اصلی بر سیاست داخلی و خارجی پاکستان یاد می شود.
پاسخ این سوال هر چه باشد نمی تواند اکنون بر خوشبینی در دولت وحدت ملی برای بهبود روابط و تأمین امنیت دو کشور تفاوتی ایجاد کند و وزیر خارجه پاکستان نیز برای تحقق این هدف اولین سفر خارجی خود را از کابل آغاز کرد و این اقدام را می توان نشانی از نیت نیک پنداشت.
البته در روزهای نخست پیروزی عمران خان، «محمد اشرف غنی » رئیس جمهوری افغانستان در تماس تلفنی ضمن تبریک پیروزی به او از وی دعوت کرد به کابل سفر کند که پاسخ نیز مثبت بود اما گفته می شود که عمران خان عربستان را به عنوان مهمترین حامی مالی گروه های تندرو افراطی با تفکر تکفیری وهابیت برای سفر نخست انتخاب کرده است که نتیجه آن می تواند بازخورد نشانه همسویی دو کشور پاکستان و عربستان در راستای تحولات افغانستان باشد.
عربستان به رغم داشتن ردپایی آشکار و روشن در حمایت مالی و معنوی گروه های تروریستی مانند طالبان و القاعده در افغانستان که می توان برای مصداق به حضور آن کشور در صف کشورهایی که حکومت طالبان را در افغانستان به رسمیت شناختند اشاره کرد، مدتی است که می خواهد نقش میانجی برای صلح را در افغانستان بازی کند.
هر چند در آخرین ارزیابی نهادهای ناظر بر روند گفت وگوهای صلح افغانستان ، نشست هایی که درعربستان برای صلح افغانستان انجام شده اثر مشخصی در تحقق این مهم نداشته است اما شاید نزدیکی آمریکا به عربستان از یک سو و همراهی عربستان با پاکستان از سوی دیگر تغییراتی محسوس در رفتار پاکستان با همسایه شمالی ایجاد کند.
به ویژه آن که آمریکا از مرداد ماه سال قبل مدعی است با هدف ایجاد تغییر رفتار پاکستان در مورد پناه دادن به تروریست ها به این کشور فشار خواهد آورد و چندی قبل در بودجه سالانه خود رقم کمک های مالی خود را به اسلام آباد کاهش داد.
در این میان احتمال این که پاکستان بخواهد با کمک مالی عربستان خلاء کمک آمریکا را جبران و با کاهش آثار فشار آمریکا ، سیاست های قبلی خود را در منطقه دنبال کند به همان اندازه است که پس از دریافت کمک از عربستان ضمن جبران کاهش کمک آمریکا ، رشد اقتصادی را از طریق بهبود روابط تجاری و سیاسی با همسایگان دنبال کند و شعار تنش زدایی را عملیاتی نماید که آینده نشان می دهد کدام احتمال روی صحنه اجرا خواهد آمد.
آساق*291*1104**1337


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

پیروزی خانگی و بزرگ گنبدی‌ها مقابل پیکان
تیم والیبال شهرداری گنبد در هفته بیستم رقابت‌های لیگ برتر توانست به یک پیروزی بزرگ برابر پیکان دست پیدا کند.
کی‌روش: علاقه ندارم کُت یک مدعی را بر تن کنم
سرمربی تیم ملی فوتبال ایران گفت: بازی با چین مهم‌ترین مسابقه ماست.
شجاعی: دفاعی بودن تیم ملی را قبول ندارم
کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران ابراز امیدواری کرد این تیم بتواند با برتری برابر چین به مرحله بعدی رقابتهای جام ملت های آسیا صعود کند.
گزارش تمرین استقلال
مهاجم تیم فوتبال استقلال بعد از غیبت در اردوی ترکیه به تمرینات آبی پوشان بازگشت.
دل بوسکه: مسی بهترین بازیکن تاریخ فوتبال است
سرمربی سابق رئال و تیم ملی اسپانیا مسی را بالاتر از مارادونا بهترین بازیکن تاریخ فوتبال می داند.
زانوی آدام همتی جراحی می‌شود
آسیب‌دیدگی زانو هافبک تیم فوتبال پرسپولیس را حداقل برای سه هفته خانه‌نشین خواهد کرد.
بیانیه گلزن عراقی قطر: خوشحالی حقم بود!
بسام الراوی پس از انتقادات و توهین های فراوان مردم عراق در اینستاگرامش، بیانیه ای منتشر کرد.
نساجی یک مدافع خارجی دیگر جذب کرد
لاشا توتادزه، با عقد قراردادی تا پایان فصل به نساجی مازندران پیوست تا قلب خط دفاع این تیم را پوشش دهد.
ایران، لیپی را به ایتالیا بدرقه می‌کند!
سرمربی نامدار ایتالیایی تیم ملی چین یکی از تقابل های جذاب جام را پیش رو خواهد داشت.
افشای جزئیات توافق بارسلونا و ستاره آژاکس
امروز صبح رادیو کاتالونیا و نشریه تلگراف خبر از توافق قطعی بارسلونا با فرانکی دی یونگ، ستاره باشگاه آژاکس دادند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نشست انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان| طالب‌زاده: بازداشت مرضیه هاشمی نتیجه مستقیم زورگویی آمریکا است
نادر طالب‌زاده در نشست انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان در خصوص بازداشت غیرقانونی خانم مرضیه هاشمی خبرنگار و گزارشگر شبکه ماهواره‌ای پرس‌تی‌وی، توسط اف‌بی‌ای در آمریکا گفت که بازداشت خانم هاشمی نتیجه مستقیم زورگویی آمریکا است.
در اینستای ستاره‌های خارجی؛ این تیلور سوئیفت سلفی باز!
در این سری مطالب ما سعی داریم به طور هفتگی گزیده ای از عکس های چهره های محبوبتان را با شما به اشتراک بگذاریم.
AFC فغانی را در یک چهارم جام ملتهای آسیا کنار گذاشت!
مرحله یک چهارم نهایی در شرایطی با برگزاری ۴ دیدار پیگیری خواهد شد که علیرضا فغانی در این مرحله، بازی را قضاوت نخواهد کرد.
یخ‌های میوه‌ای رنگارنگ؛ پر از ویتامین و مخصوص بچه ها!
مکعب‌های یخ میوه‌ای بهترین راه تشویق بچه‌ها برای خوردن اسموتی مقوی و همراه با پروتئین است. به ویژه اینکه شما در تمامی ایام سال به میوه دسترسی دارید و می‌توانید با توجه به هر فصل یخ میوه‌ای همان فصل را درست کنید.
شناسایی پروتئینی برای کمک به تنظیم حافظه!
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، نوعی پروتئین را مشخص کردند که در نحوه عملکرد حافظه موثر است.
سئول و توکیو از اجلاس سران آمریکا و کره شمالی استقبال کردند
تنش های سیاسی در تایلند افزایش یافت
رهبر کره شمالی به کره جنوبی دعوت شد
پرواز مستقیم ایران و ازبکستان از سرگرفته می شود
پاکستان 100 هزار کیلو گرم  موی انسان به چین صادر کرد
چین به بازرسی فدرال آمریکا از هوآوی اعتراض کرد
هند متحد دفاع موشکی آمریکا در منطقه آسیا اقیانوسیه می‌شود
سود ایران از ترانزیت کالا به افغانستان بیش از پاکستان است
تفاهم نامه توسعه همکاری گردشگری ایران-پاکستان امضا می شود
نخستین سرباز آمریکا در سال جدید میلادی در افغانستان کشته شد