بهبود روابط، امیدواری سفر وزیر خارجه پاکستان به کابل

17:56 ۶۴ روز و ۲۳ ساعت پیش ایرنا 110 0
بهبود روابط، امیدواری سفر وزیر خارجه پاکستان به کابل

کابل - ایرنا - وزیر امور خارجه جدید پاکستان در نخستین سفر خارجی خود کابل پایتخت افغانستان را به عنوان مقصد برگزید و بهبودی روابط و کاهش تنش میان دو همسایه، حداقل انتظاری است که بعد پیروزی حزب «تحریک انصاف» در پاکستان با شعار تنش زدایی می توان داشت.

ایرنا

«شاه محمود قریشی» وزیر خارجه پاکستان در پاسخ به دعوت رسمی «صلاح الدین ربانی» همتای افغان خود روز شنبه وارد کابل شد تا با مقامات ارشد افغانستان و برخی شخصیت های سیاسی دولت وحدت ملی این کشور دیدار و گفت و گو کند.
محور مذاکرات هنوز اعلام نشده است اما از طرف افغان ها موضوعاتی مانند پیگیری روند تدوین نقشه راه برای روابط بین دو کشور که در دولت قبلی پاکستان آغاز شد، امنیت افغانستان و پاکستان، گفت و گوی صلح با مالکیت و رهبری افغان ها و مبارزه با قاچاق مواد مخدر مطرح شده است.
قریشی پیش از این با پاسخ مثبت به دعوت وزیر خارجه افغانستان اعلام کرده بود که با پیام صلح، دوستی و محبت به کابل سفر خواهد کرد.
رابطه افغانستان و پاکستان طی نزدیک به دو دهه گذشته بر سر ادعاهای دو کشور در رابطه به پناه دادن به تروریست های فعال در خاک دو کشور، حمایت و تجهیز آنها با فراز و فرودهایی مواجه شده که این تنش ها فراتر از حوزه سیاسی در بخش اقتصاد و تجارت نیز اثرهای منفی برجای گذاشته است.
میزان مبادلات بازرگانی افغانستان و پاکستان که در اوایل دولت سابق حامد کرزی به چهار میلیارد دلار رسیده بود، اکنون به کمتر از دو میلیارد دلار کاهش یافته است که منشأ این سقوط تنش های سیاسی خوانده می شود.
افغانستان همواره ادعا داشته که پناهگاه های امن طالبان و شبکه های تروریستی و تندرو در خاک پاکستان است و می گوید ارتش پاکستان با حمایت از این گروه ها ، زمینه آموزش و درمان آنها را نیز فراهم می کند اما دولت پاکستان همواره این اتهامات را رد کرده است.
البته مشابه این ادعا را نیز دولت پاکستان در برابر افغانستان دارد و می گوید طالبان فعال در پاکستان در افغانستان حضور دارند و از خاک این کشور علیه پاکستان حملات خود را طراحی و پشتیبانی می کنند که هر دو کشور به کشته شدن رهبران گروه های تروریستی فعال در خاکشان که در داخل مرزهای کشور مقابل صورت گرفته به عنوان دلیل این ادعا انگشت می گذارند.
در انتخابات مرداد ماه امسال احزاب سیاسی پاکستان شعارهایی را برای پیروزی و وعده هایی نیز برای آینده کاری دولت خود اعلام کردند که از میان آنها مردم بیشتری به شعارهای حزب «تحریک انصاف » به رهبری «عمران خان» اعتماد کردند و آنها پیروز شدند.
این حزب در شعارهای انتخاباتی خود اعلام کرده بود که در سیاست خارجی دولتش تأمین صلح و روابط خوب بین افغانستان، هند و پاکستان را دنبال می کند و همچنین با توجه به باز بودن پرونده مناقشه مرزی بین کابل و اسلام آباد از شیوه سیاست مرزهای باز برگرفته از الگوهای اتحادیه اروپا به منظور رفع تنش صحبت کرد اما بسیاری از کارشناسان در آن مقطع بر این باور بودند که عمران خان نیز مانند همه دولت های قبلی پاکستان نمی تواند در سیاست خارجی بیرون از رهنمودها و خط مشی ارتش این کشور عمل کند.
عمران خان گفته بود که صلح افغانستان و پاکستان به صورت مستقیم به یکدیگر وابسته است و صلح در افغانستان به معنی صلح در پاکستان است و همین سخن بارقه امید در میان افغان ها برای همراهی پاکستان در روند ایجاد صلح ایجاد کرد.
اما کارشناسان افغان بر این باورند که دولت های غیر نظامی پاکستان بدون تصمیم ارتش هیچ سیاستی را در داخل و خارج از کشور اعمال نمی توانند بکنند و تحلیل هایی مبنی بر وابستگی بیشتر دولت جدید به ارتش افزون از دولت های گذشته مطرح شد و برای استناد مدعی شدند که ارتش پاکستان در انتخابات از حزب تحریک انصاف حمایت کرده است.
اگر این تحلیل به عنوان یک واقعیت پذیرفته شود، سوال این خواهد بود که گفته های دولت جدید پاکستان درباره بهبود روابط با هند و افغانستان که عمران خان در شعارهایش متعهد شد که آن را به بهترین سطح برساند، تغییر سیاست ارتش است ؟ یا شعار غیر عملی حزب تازه به قدرت رسیده در پاکستان؟
اگر دولت جدید پاکستان بتواند شعارهای خود را عملی کند و رابطه پرتنش کابل و اسلام آباد را بهبود ببخشد تجارت بین دو کشور باردیگر رونق پیدا کند و نقشه راه بین دو کشور برای تأمین صلح پیشرفت نماید، این دستاورد را می توان دستاورد دولت جدید غیر نظامی پاکستان دانست و یا تغییر سیاست ارتش که همواره از آن به عنوان موثر اصلی بر سیاست داخلی و خارجی پاکستان یاد می شود.
پاسخ این سوال هر چه باشد نمی تواند اکنون بر خوشبینی در دولت وحدت ملی برای بهبود روابط و تأمین امنیت دو کشور تفاوتی ایجاد کند و وزیر خارجه پاکستان نیز برای تحقق این هدف اولین سفر خارجی خود را از کابل آغاز کرد و این اقدام را می توان نشانی از نیت نیک پنداشت.
البته در روزهای نخست پیروزی عمران خان، «محمد اشرف غنی » رئیس جمهوری افغانستان در تماس تلفنی ضمن تبریک پیروزی به او از وی دعوت کرد به کابل سفر کند که پاسخ نیز مثبت بود اما گفته می شود که عمران خان عربستان را به عنوان مهمترین حامی مالی گروه های تندرو افراطی با تفکر تکفیری وهابیت برای سفر نخست انتخاب کرده است که نتیجه آن می تواند بازخورد نشانه همسویی دو کشور پاکستان و عربستان در راستای تحولات افغانستان باشد.
عربستان به رغم داشتن ردپایی آشکار و روشن در حمایت مالی و معنوی گروه های تروریستی مانند طالبان و القاعده در افغانستان که می توان برای مصداق به حضور آن کشور در صف کشورهایی که حکومت طالبان را در افغانستان به رسمیت شناختند اشاره کرد، مدتی است که می خواهد نقش میانجی برای صلح را در افغانستان بازی کند.
هر چند در آخرین ارزیابی نهادهای ناظر بر روند گفت وگوهای صلح افغانستان ، نشست هایی که درعربستان برای صلح افغانستان انجام شده اثر مشخصی در تحقق این مهم نداشته است اما شاید نزدیکی آمریکا به عربستان از یک سو و همراهی عربستان با پاکستان از سوی دیگر تغییراتی محسوس در رفتار پاکستان با همسایه شمالی ایجاد کند.
به ویژه آن که آمریکا از مرداد ماه سال قبل مدعی است با هدف ایجاد تغییر رفتار پاکستان در مورد پناه دادن به تروریست ها به این کشور فشار خواهد آورد و چندی قبل در بودجه سالانه خود رقم کمک های مالی خود را به اسلام آباد کاهش داد.
در این میان احتمال این که پاکستان بخواهد با کمک مالی عربستان خلاء کمک آمریکا را جبران و با کاهش آثار فشار آمریکا ، سیاست های قبلی خود را در منطقه دنبال کند به همان اندازه است که پس از دریافت کمک از عربستان ضمن جبران کاهش کمک آمریکا ، رشد اقتصادی را از طریق بهبود روابط تجاری و سیاسی با همسایگان دنبال کند و شعار تنش زدایی را عملیاتی نماید که آینده نشان می دهد کدام احتمال روی صحنه اجرا خواهد آمد.
آساق*291*1104**1337


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

پیام سوریان برای آقای خاص کشتی
حمید سوریان در اینستاگرام خود بازگشت محمد بنا را به کشتی فرنگی تبریک گفت.
زهیوی: منصوریان مرا برای استقلال می‌خواست
رحیم مهدی زهیوی، مهاجم تیم فوتبال ذوب‌آهن گفت: علیرضا منصوریان در استقلال دو سال دنبال جذب من بود و خوشحالم که قرار است با این مربی کار کنم.
اعلام رقم فروش بن عطیه از سوی بانوی پیر
باشگاه یوونتوس رقم فروش مدافع مراکشی خود را اعلام کرد.
سوتی جدید مهدی طارمی در اینستاگرام
سوتی دوباره مهاجم اسبق پرسپولیس باز هم به سوژه شوخی‌های کاربران فضای مجازی تبدیل شده است.
گزارش تمرین استقلال؛ صحبت‌های شفر با بازیکنان
در تمرین امروز تیم فوتبال استقلال، وینفرد شفر دقایقی برای شاگردانش صحبت کرد.
تاج: برخی‌ها بی ثباتی ایجاد کردند
رئیس فدراسیون فوتبال گفت: از دو ماه قبل گفتند ما باید از فوتبال برویم و با همین حرف‌ها بی‌ثباتی ايجاد شد ولی ما تا زمانی که هستيم بايد ثبات ايجاد كنيم.
دکو: مسی؟ رونالدینیو بهترین بازیکن تاریخ است
ستاره پرتغالی سابق بارسا رونالدینیو را بهترین بازیکن تاریخ فوتبال و بهترین هم تیمی خود می‌داند.
ترکیب پیکان برای بازی با پرسپولیس مشخص شد
ترکیب تیم فوتبال پیکان برای دیدار مقابل پرسپولیس معوقه هفته نهم لیگ برتر مشخص شد.
ترکیب پرسپولیس برای بازی با پیکان اعلام شد
ترکیب تیم فوتبال پرسپولیس برای بازی معوقه با پیکان در هفته نهم لیگ برتر اعلام شد.
استقبال کم هواداران پرسپولیس از بازی با پیکان
در حالی که کمتر از یک ساعت تا دیدار پرسپولیس و پیکان باقی است، حدود ۲۰۰ نفر برای تماشای این دیدار در ورزشگاه آزادی حضور دارند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مسیری که همه مدیران خواهند رفت
۲۶ آبان یا ۱۵ آذر چندان تفاوتی ندارد. به هر حال طبق قانون، بازنشسته‌ها باید پست‌های خود را تحویل دهند. با اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان در سال ۹۷، تعداد زیادی از مدیران دولتی باید از میزهای خود دل بکنند و جا را برای تازه‌نفس‌ها باز کنند.
عکس‌های باورنکردنی گاه هراس‌انگیز از موجودات ژرفای دریا‌ها
رومن فدورتسوف، ماهیگیر روسی ساکن مرمانسک است. او که اینک ۳۹ ساله است، ۱۷ سال است که ماهیگیری می‌کند و با دریا و سطح اقیانوس می‌رود. آن‌ها در سفرهایشان بار‌ها موجودات عجیبی صید کرده‌اند که در عمق دریا‌ها و اقیانوس‌ها زیست می‌کنند. موجوداتی که کمتر پیش می‌آید عکس آن‌ها را دیده باشیم.
گریم عجیب مصطفی زمانی- عکس
مصطفی زمانی به جمع بازیگران سریال «نهنگ آبی» پیوست.
مطالبات بیمه سلامت زنجان با مراکز طرف قرار داد به روز شد
زنجان - ایرنا - مدیرکل بیمه سلامت استان زنجان گفت: امسال با رایزنی انجام گرفته در کشور و استان؛ پرداختی مطالبات بخش دانشگاهی، خصوصی و داروخانه ها به روز شده و در مقایسه با سال های گذشته وضعیت بهتری حاکم است.
دولت 9.9 میلیارد تومان یارانه بلیت اتوبوس تهران را پراخت کرد
تهران- ایرنا- رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران اعلام کرد: 9.9 میلیارد تومان یارانه بلیت اتوبوس توسط دولت پرداخت شد.
گزارش وال استریت ژورنال از نشست بی بیانیه اپک
رسانه های کره شمالی: اقدامات قرون وسطایی آمریکا بی تاثیر است
ادعای جدید آمریکا علیه ایران، تلاش برای توجیه خروج از برجام است
امیدواری خلیل زاد به صلح در افغانستان پیش از انتخابات ریاست جمهوری
نشست فرهنگ و تمدن اسلامی ایرانی در ژاپن برگزار شد
سیلاب در ویتنام 12 کشته و دهها مفقود برجای گذاشت
سنای افغانستان از دخالت خارجی در شمارش آرای انتخابات خبر داد
یازدهمین نشست مذاکرات صلح سوریه در قزاقستان برگزار می‌ شود
اشرف غنی در تلاش برای تکرار قدرت در افغانستان
جشن های میلاد پیامبر اسلام در پاکستان و حضور اقلیت ها