بهبود روابط، امیدواری سفر وزیر خارجه پاکستان به کابل

17:56 ۲۱۸ روز و ۲۳ ساعت پیش ایرنا 231 0
بهبود روابط، امیدواری سفر وزیر خارجه پاکستان به کابل

کابل - ایرنا - وزیر امور خارجه جدید پاکستان در نخستین سفر خارجی خود کابل پایتخت افغانستان را به عنوان مقصد برگزید و بهبودی روابط و کاهش تنش میان دو همسایه، حداقل انتظاری است که بعد پیروزی حزب «تحریک انصاف» در پاکستان با شعار تنش زدایی می توان داشت.

ایرنا

«شاه محمود قریشی» وزیر خارجه پاکستان در پاسخ به دعوت رسمی «صلاح الدین ربانی» همتای افغان خود روز شنبه وارد کابل شد تا با مقامات ارشد افغانستان و برخی شخصیت های سیاسی دولت وحدت ملی این کشور دیدار و گفت و گو کند.
محور مذاکرات هنوز اعلام نشده است اما از طرف افغان ها موضوعاتی مانند پیگیری روند تدوین نقشه راه برای روابط بین دو کشور که در دولت قبلی پاکستان آغاز شد، امنیت افغانستان و پاکستان، گفت و گوی صلح با مالکیت و رهبری افغان ها و مبارزه با قاچاق مواد مخدر مطرح شده است.
قریشی پیش از این با پاسخ مثبت به دعوت وزیر خارجه افغانستان اعلام کرده بود که با پیام صلح، دوستی و محبت به کابل سفر خواهد کرد.
رابطه افغانستان و پاکستان طی نزدیک به دو دهه گذشته بر سر ادعاهای دو کشور در رابطه به پناه دادن به تروریست های فعال در خاک دو کشور، حمایت و تجهیز آنها با فراز و فرودهایی مواجه شده که این تنش ها فراتر از حوزه سیاسی در بخش اقتصاد و تجارت نیز اثرهای منفی برجای گذاشته است.
میزان مبادلات بازرگانی افغانستان و پاکستان که در اوایل دولت سابق حامد کرزی به چهار میلیارد دلار رسیده بود، اکنون به کمتر از دو میلیارد دلار کاهش یافته است که منشأ این سقوط تنش های سیاسی خوانده می شود.
افغانستان همواره ادعا داشته که پناهگاه های امن طالبان و شبکه های تروریستی و تندرو در خاک پاکستان است و می گوید ارتش پاکستان با حمایت از این گروه ها ، زمینه آموزش و درمان آنها را نیز فراهم می کند اما دولت پاکستان همواره این اتهامات را رد کرده است.
البته مشابه این ادعا را نیز دولت پاکستان در برابر افغانستان دارد و می گوید طالبان فعال در پاکستان در افغانستان حضور دارند و از خاک این کشور علیه پاکستان حملات خود را طراحی و پشتیبانی می کنند که هر دو کشور به کشته شدن رهبران گروه های تروریستی فعال در خاکشان که در داخل مرزهای کشور مقابل صورت گرفته به عنوان دلیل این ادعا انگشت می گذارند.
در انتخابات مرداد ماه امسال احزاب سیاسی پاکستان شعارهایی را برای پیروزی و وعده هایی نیز برای آینده کاری دولت خود اعلام کردند که از میان آنها مردم بیشتری به شعارهای حزب «تحریک انصاف » به رهبری «عمران خان» اعتماد کردند و آنها پیروز شدند.
این حزب در شعارهای انتخاباتی خود اعلام کرده بود که در سیاست خارجی دولتش تأمین صلح و روابط خوب بین افغانستان، هند و پاکستان را دنبال می کند و همچنین با توجه به باز بودن پرونده مناقشه مرزی بین کابل و اسلام آباد از شیوه سیاست مرزهای باز برگرفته از الگوهای اتحادیه اروپا به منظور رفع تنش صحبت کرد اما بسیاری از کارشناسان در آن مقطع بر این باور بودند که عمران خان نیز مانند همه دولت های قبلی پاکستان نمی تواند در سیاست خارجی بیرون از رهنمودها و خط مشی ارتش این کشور عمل کند.
عمران خان گفته بود که صلح افغانستان و پاکستان به صورت مستقیم به یکدیگر وابسته است و صلح در افغانستان به معنی صلح در پاکستان است و همین سخن بارقه امید در میان افغان ها برای همراهی پاکستان در روند ایجاد صلح ایجاد کرد.
اما کارشناسان افغان بر این باورند که دولت های غیر نظامی پاکستان بدون تصمیم ارتش هیچ سیاستی را در داخل و خارج از کشور اعمال نمی توانند بکنند و تحلیل هایی مبنی بر وابستگی بیشتر دولت جدید به ارتش افزون از دولت های گذشته مطرح شد و برای استناد مدعی شدند که ارتش پاکستان در انتخابات از حزب تحریک انصاف حمایت کرده است.
اگر این تحلیل به عنوان یک واقعیت پذیرفته شود، سوال این خواهد بود که گفته های دولت جدید پاکستان درباره بهبود روابط با هند و افغانستان که عمران خان در شعارهایش متعهد شد که آن را به بهترین سطح برساند، تغییر سیاست ارتش است ؟ یا شعار غیر عملی حزب تازه به قدرت رسیده در پاکستان؟
اگر دولت جدید پاکستان بتواند شعارهای خود را عملی کند و رابطه پرتنش کابل و اسلام آباد را بهبود ببخشد تجارت بین دو کشور باردیگر رونق پیدا کند و نقشه راه بین دو کشور برای تأمین صلح پیشرفت نماید، این دستاورد را می توان دستاورد دولت جدید غیر نظامی پاکستان دانست و یا تغییر سیاست ارتش که همواره از آن به عنوان موثر اصلی بر سیاست داخلی و خارجی پاکستان یاد می شود.
پاسخ این سوال هر چه باشد نمی تواند اکنون بر خوشبینی در دولت وحدت ملی برای بهبود روابط و تأمین امنیت دو کشور تفاوتی ایجاد کند و وزیر خارجه پاکستان نیز برای تحقق این هدف اولین سفر خارجی خود را از کابل آغاز کرد و این اقدام را می توان نشانی از نیت نیک پنداشت.
البته در روزهای نخست پیروزی عمران خان، «محمد اشرف غنی » رئیس جمهوری افغانستان در تماس تلفنی ضمن تبریک پیروزی به او از وی دعوت کرد به کابل سفر کند که پاسخ نیز مثبت بود اما گفته می شود که عمران خان عربستان را به عنوان مهمترین حامی مالی گروه های تندرو افراطی با تفکر تکفیری وهابیت برای سفر نخست انتخاب کرده است که نتیجه آن می تواند بازخورد نشانه همسویی دو کشور پاکستان و عربستان در راستای تحولات افغانستان باشد.
عربستان به رغم داشتن ردپایی آشکار و روشن در حمایت مالی و معنوی گروه های تروریستی مانند طالبان و القاعده در افغانستان که می توان برای مصداق به حضور آن کشور در صف کشورهایی که حکومت طالبان را در افغانستان به رسمیت شناختند اشاره کرد، مدتی است که می خواهد نقش میانجی برای صلح را در افغانستان بازی کند.
هر چند در آخرین ارزیابی نهادهای ناظر بر روند گفت وگوهای صلح افغانستان ، نشست هایی که درعربستان برای صلح افغانستان انجام شده اثر مشخصی در تحقق این مهم نداشته است اما شاید نزدیکی آمریکا به عربستان از یک سو و همراهی عربستان با پاکستان از سوی دیگر تغییراتی محسوس در رفتار پاکستان با همسایه شمالی ایجاد کند.
به ویژه آن که آمریکا از مرداد ماه سال قبل مدعی است با هدف ایجاد تغییر رفتار پاکستان در مورد پناه دادن به تروریست ها به این کشور فشار خواهد آورد و چندی قبل در بودجه سالانه خود رقم کمک های مالی خود را به اسلام آباد کاهش داد.
در این میان احتمال این که پاکستان بخواهد با کمک مالی عربستان خلاء کمک آمریکا را جبران و با کاهش آثار فشار آمریکا ، سیاست های قبلی خود را در منطقه دنبال کند به همان اندازه است که پس از دریافت کمک از عربستان ضمن جبران کاهش کمک آمریکا ، رشد اقتصادی را از طریق بهبود روابط تجاری و سیاسی با همسایگان دنبال کند و شعار تنش زدایی را عملیاتی نماید که آینده نشان می دهد کدام احتمال روی صحنه اجرا خواهد آمد.
آساق*291*1104**1337


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

وزیر ورزش:1200 مکان ورزشی در اختیار سیل‌ زدگان قرار گرفت
اهواز- ایرنا- وزیر ورزش و جوانان گفت: هزار و 200 مکان ورزشی در پی وقوع سیلاب اخیر برای استفاده سیل زدگان سراسر کشور در اختیار ستادهای مدیریت بحران استان های سیل زده قرار گرفت.
نماینده مجلس: بانک اطلاعاتی نیروی انسانی نداریم
تهران- ایرنا- نماینده مردم تهران گفت: در حوزه نیروی انسانی بانک اطلاعاتی دقیق و مستندی نداریم و تلاش کردیم که از سازمان اداری و استخدامی آماری را دریافت کنیم.
ملخ های مرده را نخرید
شیراز-ایرنا- مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با تاکید بر اینکه مردم از خرید ملخ های مرده خودداری کنند، گفت: این ملخ ها پس از سمپاشی از بین رفته اند و ناقل سمومی هستند که برای امحای آنها استفاده شده است.
استاندار البرز: بزرگراه شهید همت تا تیر ماه تکمیل شود
کرج - ایرنا - استاندار البرز با اشاره به وعده های مسئولان کشوری و پیمانکار در خصوص تعیین تکلیف بزرگراه شهید همت ، گفت: این پروژه باید تا تیرماه امسال نهایی و تکمیل شود.
برخواه: از ۸۹ کیلوگرم به بعد در تمام اوزان شانس قهرمانی داریم
سرمربی تیم ملی وزنه برداری گفت: ما با شرایط خوبی قدم به مسابقات قهرمانی آسیا گذاشتیم و در اوزان ۸۹ کیلوگرم به بعد شانس کسب عنوان قهرمانی داریم.
مبارزه با ملخ ها در 1500 هکتار از زمین های جنوب کرمان انجام شد
جیرفت - ایرنا - مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان گفت: مبارزه با ملخ صحرایی در سطح یکهزار و 500 هکتار از زمین های جنوب کرمان انجام شده و تا نابودی کامل این حشرات ادامه دارد.
تمرینات وزنه برداران ایران در نینگبو + عکس
سه وزنه بردار ایران سومین جلسه تمرینی خود را در نینگبو پشت سر گذاشتند.
دسته گل تازه شهرداری لواسان برای ویلای دختر وزیر سابق
تهران- ایرنا- شهرداری لواسان پانزدهم اسفند سال گذشته اعلام کرده بود مالک ویلای مشهور به ویلای دختر وزیر سابق تا پایان فروردین ماه 98 فرصت دارد سازه های غیرمجاز ساختمان را تخریب کند.
دیدار معاون ورزش همگانی وزارت ورزش با رئیس فدراسیون کارگری
لزوم حمایت و توسعه بیشتر از ورزش همگانی در بخش کارگری در دیدار ریاست فدراسیون ورزش کارگری و دکتر احمدی معاون توسعه فرهنگی و ورزش همگانی مورد تاکید قرار گرفت.
جاده بردسکن-طبس بازگشایی شد
مشهد- ایرنا- مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی گفت: جاده بردسکن-عشق آباد-طبس که 26 فروردین ماه امسال بر اثر آسیب ناشی از سیلاب مسدود شده بود، روز دوشنبه بازگشایی شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پایان معافیت خریداران نفت ایران از تحریمهای آمریکا اعلام می شود
تهران– ایرنا– روزنامه واشنگتن پست به نقل از دو مقام وزارت خارجه آمریکا گزارش داد، مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور روز دوشنبه اعلام خواهد کرد که معافیتهای تحریمی واردکنندگان نفت ایران از دوم ماه می (12 اردیبهشت) دیگر تمدید نخواهد شد؛ اقدامی که تبعاتی برای بازارهای جهانی نفت دارد.
پیام شیرین برانکو برای پرسپولیسی‌ها
مربی کروات قرمزها از هواداران این تیم خواسته تا با خیال راحت و بدون هیچ استرسی بازی با الاهلی عربستان را تماشا کنند.
الماسی: تصمیمات غیرانسانی آمریکا شرایط اقتصادی سختی را برای مردم ایران ایجاد کرد
نماینده مردم دیر و کنگان در مجلس گفت: تصمیمات غیرانسانی و غیرقانونی دولتمردان آمریکا شرایط سختی را برای مردم ایران ایجاد کرد. دغدغه‌های معیشتی و شرایط نامناسب اقتصادی مردم بخشی از تبعات این رفتار است.
چاووش اوغلو به اربیل می‌رود
وزیر خارجه ترکیه هفته آینده به اربیل عراق سفر می‌کند.
آغاز جلسه پنجم دادگاه متهمان پتروشیمی
پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات رضا حمزه‌لو مدیرعامل پیشین شرکت بازرگانی پتروشیمی و ۱۳ متهم دیگر این پرونده به ریاست قاضی مسعودی‌مقام در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی آغاز شد.
سفر عمران خان به ایران بیانگر ناکامی مخالفان روابط دو کشور است
ارزیابی کارشناسان از احتمال حضور داعش پشت حملات سریلانکا
انفجاری تازه در سریلانکا رخ داد
مسئول لغو نشست نمایندگان دولت افغانستان وطالبان در قطر کیست؟
ازبکستان میزبان نشست صلح افغانستان می‌شود
پاکستان اتهام هند، مبنی بر سوء استفاده تجاری را رد کرد
گارد ساحلی هند به حالت آماده باش درآمد
قطب نمایی که اصلی ترین تهدید جهانی را نشان می دهد
گروگانگیری داعش با تلاش نیروهای امنیتی افغان بی نتیجه ماند
رسانه هندی اقدامات تروریستی سریلانکا را به یک رهبرسلفی نسبت داد