افزایش نابرابری اقتصادی در هند چشمگیر است

17:47 ۱۳۰ روز و ۲ ساعت پیش ایرنا 177 0
افزایش نابرابری اقتصادی در هند چشمگیر است

دهلی نو – ایرنا- روزنامه ایندین اکسپرس نوشت که گزارش شاخص توسعه انسانی سازمان ملل نشانگر کاهش فقر اما افزایش چشمگیر نابرابری در هند است.

ایرنا

به گزارش عصر شنبه ایرنا به نقل از روزنامه 'ایندین اکسپرس' ، بر اساس گزارشی که از سوی برنامه توسعه سازمان ملل متحد منتشر شده هند جایگاه پائین 130 از 189 کشور در شاخص توسعه انسانی را داراست.
بر این اساس،هر چند میلیون ها نفر از زیر خط فقر خارج شده اند اما نابرابری های چشمگیری در هند وجود دارد.
گزارش سازمان ملل حاکی است که شاخص توسعه منابع انسانی امسال هند برابر با 0.64 بود که در مقاسیه با نرخ 0.636 سال گذشته این وضعیت بهبود یافته و این کشور را می توان جزو ممالکی با نرخ توسعه منابع انسانی متوسط طبقه بندی کرد. رتبه هند نسبت به سال 2017 یک پله بهبود یافته است.
طبق یافته های سال 2018، در خلال سال های 1990 تا 2017 میلادی شاخص هند از 0.427 به 0.640 بهبود یافته است.
این به معنای بهبود 50 درصدی و خارج شدن میلیون ها نفر از زیر خط فقر است. در همین حال اگر معیارهای نابرابری بررسی شود،نشانگر کاهش چشمگیر این شاخص است که به یک چهارم کاهش پیدا می کند. معدل شاخص نابرابری های هند 0.468 بوده که نشان دهنده 26.8 درصد کاهش است. این به معنای پائین بودن رتبه هند حتی از میانگین جهانی 20 درصد است.
بر اساس این گزارش ، شاخص توسعه منابع انسانی نشان دهنده سه بعد اساسی هر کشور است و استانداردهای زندگی اندازه گیری شده بر اساس درآمد ناخالص ملی (GNI) به ازای هر نفر، اندازه گیری سلامت با بررسی امید به زندگی در هنگام تولد و سطح تحصیلات که بر اساس میانگین سال های تحصیل در میان بزرگسالان و سال های مورد انتظار تحصیل برای کودکان محاسبه شده است.
بر این اساس،بطور متوسط، اکنون در هند مردم عمر طولانی تر و تحصیلات بیشتری داشته و درآمد بیشتری کسب می کنند که این نشانگر رشد 22 درصدی از سال 1990 است.
نرخ بهبود زندگی در کشورهای کمتر توسعه یافته 51 درصد افزایش داشته که با توجه به روند جهانی، در 17 سال گذشته از سال 1990، هند 50 درصد افزایش داشته است.
روزنامه ایندین اکسپرس نوشت: در این دوره امید به زندگی در هنگام تولد در کشور هند 11 سال افزایش یافته و برآورد شده است که کودکان در مدرسه به مدت 4.7 سال بیشتر از دهه 1990 صرف تحصیل می کنند.
بالاترین جهش در سرانه سرمایه گذاری هند است که در سال های 1990 تا 2017، 266 درصد افزایش داشته است. با وجود پیشرفت های انجام شده در کل،'اختلاف عظیم در رفاه مردم سراسر دنیا'وجود دارد.
بر اساس این گزارش، در مورد هند، معدل نابرابری با نرخ 26.8 درصد نشان دهنده نابرابری شدید در دسترسی به آموزش، سلامت و درآمد است.
شاخص توسعه انسانی در دو دهه گذشته بیش از پیش افزایش یافته است. با این حال، هند باید بر روی نابرابری و محرومین تمرکز کند تا شاخص توسعه انسانی را کاهش دهند. نابرابری جنسیتی یکی دیگر از مسائل مهمی است که بر پیشرفت انسانی تاثیر منفی دارد.
فرانسین پیک آپ مدیر برنامه توسعه سازمان ملل در هند به ایندین اکسپرس گفت: این نابرابری عمدتا به دلیل مشارکت اقتصادی بسیار کم زنان در هند است.
در جهان بطور متوسط میانگین زنان به دلیل درآمد و تحصیلات پایین تر 6 درصد کمتر از مردان است. هند از 160 کشور رتبه 127 را در نابرابری جنسیتی داراست که نشان دهنده نابرابری جنسیتی در سلامت باروری، توانمندسازی (سیاسی و آموزشی) و فعالیت اقتصادی است.
این گزارش نشان می دهد که در هند زنان فقط 11.6 درصد از صندلی های پارلمان را دارند، این در حالی است که تنها 39 درصد از زنان بالغ به حداقل سطح تحصیلات متوسط نسبت به 64 درصد مردان رسیده اند. بدترین عملکرد هند در مقیاس جنسیتی در مشارکت زنان در بازار کار است که نشان دهنده نرخ 27.2 درصد در مقایسه با 78.8 درصد مردان است، در حالی که در میانگین جهانی در مقایسه با نرخ 75 درصد برای مردان، 49 درصد زنان بخشی از نیروی کار هستند.
شبد**آساق**267**1424 **1010


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

تور قشم از مسیرهای محبوب در میان ایرانی‌ها
یکی از زمان‌هایی که ایرانیان بیش از سایر زمان‌ها به سفر می‌روند، تعطیلات عید است.
سورپرایز هیجان‌انگیز و عاشقانه بادکنکی
همه سورپرایزشدن را دوست دارند مهم هم نیست که خانم یا آقا باشید، اینکه هدیه‌ای را بدون اطلاع قبلی دریافت کنید شما را خوشحال خواهد کرد.
مهمترین نکات در هنگام خرید لاستیک خودرو
تنها قسمتی از خودرو که در تماس مستقیم با زمین قرار دارد لاستیک‌ آن است، به همین علت نقش بسیار با اهمیتی را در حرکت و امنیت خودرو ایفا می‌کند. هنگامی که نیروی تولید شده در موتور خودرو از طریق محورهای آن به چرخ‌ها منتقل می‌شود، تایرها با کمک اصطکاکی که با سطح زمین دارند، باعث حرکت خودرو می‌شوند. وظیفه تایر، محافظت از چرخ‌ها و عملکرد حرکتی بهتر خودرو در هنگام تماس با زمین است.
راهنمای رزرو اینترنتی اقامتگاه و بوم‌گردی با جاباما
رزرو اینترنتی اقامتگاه و بوم‌گردی مدتهاست که جایگزین شیوه‌های سنتی شده است و این شیوه اجاره اقامتگاه، دسترسی مسافران به اقامتگاه و بوم‌گردی‌ها را در شهرهای مختلف راحت و سریع‌تر کرده است.
شش باور غلط درباره چمن مصنوعی
وقتی محصول جدیدی وارد بازار می‌شود بیشتر از هر چیز کسب آگاهی نسبت به آن و آشنایی با کاربرهای آن لازم است. درعین‌حال باورهای غلطی که نسبت به محصولات جدید و در مقایسه با دیگر محصولات وجود دارد، می‌تواند مانع خرید آن‌ها شود.
سلاطین میوه‌های وارداتی
با صف‌کشیدن سلاطین در بازار داخلی، از یک سلطان دیگر نیز رونمایی شده است؛ سلطان موز.
سرنوشت نجات یافتگان اتوبوس مرگ
‏هنوز سوالات زیادی درباره حادثه واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد مطرح است، اما سرنوشت مصدومان این حادثه و ‏وضع جسمانی این دانشجویان مهمتر از هرچیز دیگری در این پرونده است.
برگزاری سلسله نشست های بازخوانی چهل سال ورزش پس از پیروزی انقلاب اسلامی
کارگروه ورزش و جوانان ستاد بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی سلسله نشست های بررسی دستاوردها، چالش ها و چشم انداز آینده حوزه ورزش را برگزار می کند.
سلطانی‌فر: سرمایه گذاری‌ها در ورزش خوزستان به بار نشست
وزیر ورزش و جوانان از روند توسعه ای ورزش استان خوزستان ابراز رضایت کرد و اظهار داشت : ورزش استان خوزستان در مسیر پیشرفت قرار گرفته و طی سال های آینده از ورزش این استان خبرهای خوبی خواهید شنید.
شکست پیکان مدعی در هفته بیستم لیگ والیبال
تیم والیبال پیکان که از مدعیان قهرمانی لیگ‌برتر است در هفته بیستم مقابل شهرداری گنبد شکست را پذیرفت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نشست انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان| طالب‌زاده: بازداشت مرضیه هاشمی نتیجه مستقیم زورگویی آمریکا است
نادر طالب‌زاده در نشست انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان در خصوص بازداشت غیرقانونی خانم مرضیه هاشمی خبرنگار و گزارشگر شبکه ماهواره‌ای پرس‌تی‌وی، توسط اف‌بی‌ای در آمریکا گفت که بازداشت خانم هاشمی نتیجه مستقیم زورگویی آمریکا است.
در اینستای ستاره‌های خارجی؛ این تیلور سوئیفت سلفی باز!
در این سری مطالب ما سعی داریم به طور هفتگی گزیده ای از عکس های چهره های محبوبتان را با شما به اشتراک بگذاریم.
AFC فغانی را در یک چهارم جام ملتهای آسیا کنار گذاشت!
مرحله یک چهارم نهایی در شرایطی با برگزاری ۴ دیدار پیگیری خواهد شد که علیرضا فغانی در این مرحله، بازی را قضاوت نخواهد کرد.
یخ‌های میوه‌ای رنگارنگ؛ پر از ویتامین و مخصوص بچه ها!
مکعب‌های یخ میوه‌ای بهترین راه تشویق بچه‌ها برای خوردن اسموتی مقوی و همراه با پروتئین است. به ویژه اینکه شما در تمامی ایام سال به میوه دسترسی دارید و می‌توانید با توجه به هر فصل یخ میوه‌ای همان فصل را درست کنید.
شناسایی پروتئینی برای کمک به تنظیم حافظه!
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، نوعی پروتئین را مشخص کردند که در نحوه عملکرد حافظه موثر است.
سئول و توکیو از اجلاس سران آمریکا و کره شمالی استقبال کردند
تنش های سیاسی در تایلند افزایش یافت
رهبر کره شمالی به کره جنوبی دعوت شد
پرواز مستقیم ایران و ازبکستان از سرگرفته می شود
پاکستان 100 هزار کیلو گرم  موی انسان به چین صادر کرد
چین به بازرسی فدرال آمریکا از هوآوی اعتراض کرد
هند متحد دفاع موشکی آمریکا در منطقه آسیا اقیانوسیه می‌شود
سود ایران از ترانزیت کالا به افغانستان بیش از پاکستان است
تفاهم نامه توسعه همکاری گردشگری ایران-پاکستان امضا می شود
نخستین سرباز آمریکا در سال جدید میلادی در افغانستان کشته شد