افزایش نابرابری اقتصادی در هند چشمگیر است

17:47 ۶ روز و ۱۷ ساعت پیش ایرنا 42 0
افزایش نابرابری اقتصادی در هند چشمگیر است

دهلی نو – ایرنا- روزنامه ایندین اکسپرس نوشت که گزارش شاخص توسعه انسانی سازمان ملل نشانگر کاهش فقر اما افزایش چشمگیر نابرابری در هند است.

ایرنا

به گزارش عصر شنبه ایرنا به نقل از روزنامه 'ایندین اکسپرس' ، بر اساس گزارشی که از سوی برنامه توسعه سازمان ملل متحد منتشر شده هند جایگاه پائین 130 از 189 کشور در شاخص توسعه انسانی را داراست.
بر این اساس،هر چند میلیون ها نفر از زیر خط فقر خارج شده اند اما نابرابری های چشمگیری در هند وجود دارد.
گزارش سازمان ملل حاکی است که شاخص توسعه منابع انسانی امسال هند برابر با 0.64 بود که در مقاسیه با نرخ 0.636 سال گذشته این وضعیت بهبود یافته و این کشور را می توان جزو ممالکی با نرخ توسعه منابع انسانی متوسط طبقه بندی کرد. رتبه هند نسبت به سال 2017 یک پله بهبود یافته است.
طبق یافته های سال 2018، در خلال سال های 1990 تا 2017 میلادی شاخص هند از 0.427 به 0.640 بهبود یافته است.
این به معنای بهبود 50 درصدی و خارج شدن میلیون ها نفر از زیر خط فقر است. در همین حال اگر معیارهای نابرابری بررسی شود،نشانگر کاهش چشمگیر این شاخص است که به یک چهارم کاهش پیدا می کند. معدل شاخص نابرابری های هند 0.468 بوده که نشان دهنده 26.8 درصد کاهش است. این به معنای پائین بودن رتبه هند حتی از میانگین جهانی 20 درصد است.
بر اساس این گزارش ، شاخص توسعه منابع انسانی نشان دهنده سه بعد اساسی هر کشور است و استانداردهای زندگی اندازه گیری شده بر اساس درآمد ناخالص ملی (GNI) به ازای هر نفر، اندازه گیری سلامت با بررسی امید به زندگی در هنگام تولد و سطح تحصیلات که بر اساس میانگین سال های تحصیل در میان بزرگسالان و سال های مورد انتظار تحصیل برای کودکان محاسبه شده است.
بر این اساس،بطور متوسط، اکنون در هند مردم عمر طولانی تر و تحصیلات بیشتری داشته و درآمد بیشتری کسب می کنند که این نشانگر رشد 22 درصدی از سال 1990 است.
نرخ بهبود زندگی در کشورهای کمتر توسعه یافته 51 درصد افزایش داشته که با توجه به روند جهانی، در 17 سال گذشته از سال 1990، هند 50 درصد افزایش داشته است.
روزنامه ایندین اکسپرس نوشت: در این دوره امید به زندگی در هنگام تولد در کشور هند 11 سال افزایش یافته و برآورد شده است که کودکان در مدرسه به مدت 4.7 سال بیشتر از دهه 1990 صرف تحصیل می کنند.
بالاترین جهش در سرانه سرمایه گذاری هند است که در سال های 1990 تا 2017، 266 درصد افزایش داشته است. با وجود پیشرفت های انجام شده در کل،'اختلاف عظیم در رفاه مردم سراسر دنیا'وجود دارد.
بر اساس این گزارش، در مورد هند، معدل نابرابری با نرخ 26.8 درصد نشان دهنده نابرابری شدید در دسترسی به آموزش، سلامت و درآمد است.
شاخص توسعه انسانی در دو دهه گذشته بیش از پیش افزایش یافته است. با این حال، هند باید بر روی نابرابری و محرومین تمرکز کند تا شاخص توسعه انسانی را کاهش دهند. نابرابری جنسیتی یکی دیگر از مسائل مهمی است که بر پیشرفت انسانی تاثیر منفی دارد.
فرانسین پیک آپ مدیر برنامه توسعه سازمان ملل در هند به ایندین اکسپرس گفت: این نابرابری عمدتا به دلیل مشارکت اقتصادی بسیار کم زنان در هند است.
در جهان بطور متوسط میانگین زنان به دلیل درآمد و تحصیلات پایین تر 6 درصد کمتر از مردان است. هند از 160 کشور رتبه 127 را در نابرابری جنسیتی داراست که نشان دهنده نابرابری جنسیتی در سلامت باروری، توانمندسازی (سیاسی و آموزشی) و فعالیت اقتصادی است.
این گزارش نشان می دهد که در هند زنان فقط 11.6 درصد از صندلی های پارلمان را دارند، این در حالی است که تنها 39 درصد از زنان بالغ به حداقل سطح تحصیلات متوسط نسبت به 64 درصد مردان رسیده اند. بدترین عملکرد هند در مقیاس جنسیتی در مشارکت زنان در بازار کار است که نشان دهنده نرخ 27.2 درصد در مقایسه با 78.8 درصد مردان است، در حالی که در میانگین جهانی در مقایسه با نرخ 75 درصد برای مردان، 49 درصد زنان بخشی از نیروی کار هستند.
شبد**آساق**267**1424 **1010


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

دفاع مقدس نسخه شفابخش جنگ اقتصادی امروز است
قشم - ایرنا - فرماندار قشم گفت: تجربه مدیریتی دفاع مقدس نسخه شفابخش ضعف ها و عقب ماندگی های کشور است که می تواند در جنگ اقتصادی دشمن به کشور کمک کند.
روحانی: با عصبانیت آمریکا ˮقدر موشک‌هاˮ را بیشتر می‌دانیم
رئیس جمهور گفت: جنگ تحمیلی ۸ ساله به ما آموخت در روز سختی باید روی پای خود بایستیم.
تیم تروریستی حمله کننده به رژه اهواز متلاشی شد
فرمانده سپاه خوزستان از متلاشی شدن عوامل تروریستی حمله کننده به رژه نیروهای مسلح اهواز خبر داد.
امام حسین(ع) چگونه انفاق کرد؟
والاترین انفاق‌ها، انفاق از بهترینِ داشته‌هاست. خداوند بهترین مخلوقاتش رو برگزید برای بهترین قربانی‌ها و مقدس‌ترین اندوه‌ها. خداوند حسینش رو غرقه‌ در خون،بر سر نیزه می‌پسندید.
کاهش هزینه‌ تعمیر و نگهداری قطعات با تولید صنعتی نانورنگ‌های محققان کشور
یکی از شرکت‌های فناور در حوزه نانو با بهره‌گیری از فناوری نانو، رنگ‌های ضدخوردگی را در مقیاس صنعتی تولید و به بازار عرضه کرده است که به گفته آنها استفاده از این پوشش‌ها موجب کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری قطعات در صنایع می‌شود.
نیروهای مسلح زنجان آمادگی و اقتدار خود را به‌ نمایش گذاشتند
زنجان - همزمان با آغاز هفته دفاع ‌مقدس، نیروهای مسلح مستقر در استان زنجان روز شنبه /31شهریور/، توان، صلابت، اقتدار و آمادگی رزمی و دفاعی خود را برای دفاع از انقلاب و نظام اسلامی به نمایش گذاشتند.
روحانی: پیشنهاد ترامپ برای مذاکره صادقانه نیست
حسن روحانی در آستانه عزیمت به آمریکا برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل طی یادداشتی در واشنگتن پست اعتماد به آمریکا را در حالی که این کشور از تعهدات بین المللی اش کنار می کشد، ناممکن خواند.
بی‌مرگی عاشورا در بستر روایت
اگر حضرت زینب(س) به عنوان اول‌راوی کربلا نبود امروز کمتر خبری از این واقعه مهم تاریخ وجود داشت و از این رو چنین آثاری می‌تواند به ادامه یافتن این اتفاق در تاریخ کمک کند.
فلسطین| شمار شهدای راهپیمایی بازگشت به 184 نفر رسید
از آغاز راهپیمایی‌های بازگشت در نوار غزه تاکنون ۱۸۴ فلسطینی به‌ضرب گلوله اشغالگران صهیونیست به شهادت رسیده‌اند.
جزئیات حمله تروریستی به رژه نیروهای مسلح در اهواز- ارتش مردم و خبرنگاران را در پادگان لشکر ۹۲ زرهی پناه داد- هلاکت 2 تن از تروریست‌ها
در مراسم رژه نیروهای مسلح در اهواز، با حمله تروریستی افراد مسلح تعدادی از هموطنان به شهادت رسیدند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بهترین زننده ضربات آزاد تاریخ فوتبال کیست؟
در ادوار مختلف، ستاره های هنرمندی بوده اند که ضربات ایستگاهی فوق العاده ای را تبدیل به گل کرده اند.
حدیث روز- پیامبر(ص): حسین بن علی در آسمان بزرگ‏تر از آن است که در زمین شناخته می‏‌شود
پیامبر صلی الله علیه و آله گفت: ای ابی! سوگند به آن که مرا به حق پیامبری برانگیخته، به راستی که حسین بن علی، در آسمان بزرگ‏تر از آن است که در زمین شناخته می‌‏شود.
فیلم- تفاوت مسی و رونالدو در اخراج شدن!
به بهانه اخراج رونالدو در دیدار یوونتوس و والنسیا نگاهی به تفاوت کریستیانو و مسی در زمینه دریافت کارت قرمز بیاندازیم.
معروف نتوانست از قدرت جادویی‌اش استفاده کند
سرمربی تیم ملی والیبال بلغارستان گفت: وقتی سعید معروف مجبور می‌شود برای پاس دادن به خارج منطقه یک‌سوم بیاید، نمی‌تواند از قدرت جادویی‌اش استفاده کند.
روستایی در ایران که 80 درصد مردم آن سرطان دارند!
مردم روستای کزاز شازند در محاصره لوله‌های سر به فلک کشیده پالایشگاه نفت، پتروشیمی و نیروگاه حرارتی گیر افتاده‌اند.
ناوشکن غرق شده چین در جنگ با ژاپن پیدا شد
ایران قدرت نظامی خود را در خلیج فارس به نمایش گذاشت
آئین عزاداری سالار شهیدان در پاکستان برگزار شد
هند و پاکستان همچنان در مدار صفر درجه
پکن در نبرد تجاری از شرکت های چینی حمایت می کند
پژوهشگران ژاپنی سلول های تخمک ساز تولید کردند
ژاپن گفت و گوی تجاری با آمریکا را به تعویق انداخت
نمایشگاه بین المللی گردشگری ژاپن با حضور ایران دایر شد
لندن:میانمار باید درقبال فاجعه روهینگیا پاسخگو باشد
پکن نسبت به تحریم های آمریکا علیه ارتش چین هشدار داد