افزایش نابرابری اقتصادی در هند چشمگیر است

17:47 ۶۴ روز و ۲۳ ساعت پیش ایرنا 110 0
افزایش نابرابری اقتصادی در هند چشمگیر است

دهلی نو – ایرنا- روزنامه ایندین اکسپرس نوشت که گزارش شاخص توسعه انسانی سازمان ملل نشانگر کاهش فقر اما افزایش چشمگیر نابرابری در هند است.

ایرنا

به گزارش عصر شنبه ایرنا به نقل از روزنامه 'ایندین اکسپرس' ، بر اساس گزارشی که از سوی برنامه توسعه سازمان ملل متحد منتشر شده هند جایگاه پائین 130 از 189 کشور در شاخص توسعه انسانی را داراست.
بر این اساس،هر چند میلیون ها نفر از زیر خط فقر خارج شده اند اما نابرابری های چشمگیری در هند وجود دارد.
گزارش سازمان ملل حاکی است که شاخص توسعه منابع انسانی امسال هند برابر با 0.64 بود که در مقاسیه با نرخ 0.636 سال گذشته این وضعیت بهبود یافته و این کشور را می توان جزو ممالکی با نرخ توسعه منابع انسانی متوسط طبقه بندی کرد. رتبه هند نسبت به سال 2017 یک پله بهبود یافته است.
طبق یافته های سال 2018، در خلال سال های 1990 تا 2017 میلادی شاخص هند از 0.427 به 0.640 بهبود یافته است.
این به معنای بهبود 50 درصدی و خارج شدن میلیون ها نفر از زیر خط فقر است. در همین حال اگر معیارهای نابرابری بررسی شود،نشانگر کاهش چشمگیر این شاخص است که به یک چهارم کاهش پیدا می کند. معدل شاخص نابرابری های هند 0.468 بوده که نشان دهنده 26.8 درصد کاهش است. این به معنای پائین بودن رتبه هند حتی از میانگین جهانی 20 درصد است.
بر اساس این گزارش ، شاخص توسعه منابع انسانی نشان دهنده سه بعد اساسی هر کشور است و استانداردهای زندگی اندازه گیری شده بر اساس درآمد ناخالص ملی (GNI) به ازای هر نفر، اندازه گیری سلامت با بررسی امید به زندگی در هنگام تولد و سطح تحصیلات که بر اساس میانگین سال های تحصیل در میان بزرگسالان و سال های مورد انتظار تحصیل برای کودکان محاسبه شده است.
بر این اساس،بطور متوسط، اکنون در هند مردم عمر طولانی تر و تحصیلات بیشتری داشته و درآمد بیشتری کسب می کنند که این نشانگر رشد 22 درصدی از سال 1990 است.
نرخ بهبود زندگی در کشورهای کمتر توسعه یافته 51 درصد افزایش داشته که با توجه به روند جهانی، در 17 سال گذشته از سال 1990، هند 50 درصد افزایش داشته است.
روزنامه ایندین اکسپرس نوشت: در این دوره امید به زندگی در هنگام تولد در کشور هند 11 سال افزایش یافته و برآورد شده است که کودکان در مدرسه به مدت 4.7 سال بیشتر از دهه 1990 صرف تحصیل می کنند.
بالاترین جهش در سرانه سرمایه گذاری هند است که در سال های 1990 تا 2017، 266 درصد افزایش داشته است. با وجود پیشرفت های انجام شده در کل،'اختلاف عظیم در رفاه مردم سراسر دنیا'وجود دارد.
بر اساس این گزارش، در مورد هند، معدل نابرابری با نرخ 26.8 درصد نشان دهنده نابرابری شدید در دسترسی به آموزش، سلامت و درآمد است.
شاخص توسعه انسانی در دو دهه گذشته بیش از پیش افزایش یافته است. با این حال، هند باید بر روی نابرابری و محرومین تمرکز کند تا شاخص توسعه انسانی را کاهش دهند. نابرابری جنسیتی یکی دیگر از مسائل مهمی است که بر پیشرفت انسانی تاثیر منفی دارد.
فرانسین پیک آپ مدیر برنامه توسعه سازمان ملل در هند به ایندین اکسپرس گفت: این نابرابری عمدتا به دلیل مشارکت اقتصادی بسیار کم زنان در هند است.
در جهان بطور متوسط میانگین زنان به دلیل درآمد و تحصیلات پایین تر 6 درصد کمتر از مردان است. هند از 160 کشور رتبه 127 را در نابرابری جنسیتی داراست که نشان دهنده نابرابری جنسیتی در سلامت باروری، توانمندسازی (سیاسی و آموزشی) و فعالیت اقتصادی است.
این گزارش نشان می دهد که در هند زنان فقط 11.6 درصد از صندلی های پارلمان را دارند، این در حالی است که تنها 39 درصد از زنان بالغ به حداقل سطح تحصیلات متوسط نسبت به 64 درصد مردان رسیده اند. بدترین عملکرد هند در مقیاس جنسیتی در مشارکت زنان در بازار کار است که نشان دهنده نرخ 27.2 درصد در مقایسه با 78.8 درصد مردان است، در حالی که در میانگین جهانی در مقایسه با نرخ 75 درصد برای مردان، 49 درصد زنان بخشی از نیروی کار هستند.
شبد**آساق**267**1424 **1010


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

پیام سوریان برای آقای خاص کشتی
حمید سوریان در اینستاگرام خود بازگشت محمد بنا را به کشتی فرنگی تبریک گفت.
زهیوی: منصوریان مرا برای استقلال می‌خواست
رحیم مهدی زهیوی، مهاجم تیم فوتبال ذوب‌آهن گفت: علیرضا منصوریان در استقلال دو سال دنبال جذب من بود و خوشحالم که قرار است با این مربی کار کنم.
اعلام رقم فروش بن عطیه از سوی بانوی پیر
باشگاه یوونتوس رقم فروش مدافع مراکشی خود را اعلام کرد.
سوتی جدید مهدی طارمی در اینستاگرام
سوتی دوباره مهاجم اسبق پرسپولیس باز هم به سوژه شوخی‌های کاربران فضای مجازی تبدیل شده است.
گزارش تمرین استقلال؛ صحبت‌های شفر با بازیکنان
در تمرین امروز تیم فوتبال استقلال، وینفرد شفر دقایقی برای شاگردانش صحبت کرد.
تاج: برخی‌ها بی ثباتی ایجاد کردند
رئیس فدراسیون فوتبال گفت: از دو ماه قبل گفتند ما باید از فوتبال برویم و با همین حرف‌ها بی‌ثباتی ايجاد شد ولی ما تا زمانی که هستيم بايد ثبات ايجاد كنيم.
دکو: مسی؟ رونالدینیو بهترین بازیکن تاریخ است
ستاره پرتغالی سابق بارسا رونالدینیو را بهترین بازیکن تاریخ فوتبال و بهترین هم تیمی خود می‌داند.
ترکیب پیکان برای بازی با پرسپولیس مشخص شد
ترکیب تیم فوتبال پیکان برای دیدار مقابل پرسپولیس معوقه هفته نهم لیگ برتر مشخص شد.
ترکیب پرسپولیس برای بازی با پیکان اعلام شد
ترکیب تیم فوتبال پرسپولیس برای بازی معوقه با پیکان در هفته نهم لیگ برتر اعلام شد.
استقبال کم هواداران پرسپولیس از بازی با پیکان
در حالی که کمتر از یک ساعت تا دیدار پرسپولیس و پیکان باقی است، حدود ۲۰۰ نفر برای تماشای این دیدار در ورزشگاه آزادی حضور دارند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مسیری که همه مدیران خواهند رفت
۲۶ آبان یا ۱۵ آذر چندان تفاوتی ندارد. به هر حال طبق قانون، بازنشسته‌ها باید پست‌های خود را تحویل دهند. با اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان در سال ۹۷، تعداد زیادی از مدیران دولتی باید از میزهای خود دل بکنند و جا را برای تازه‌نفس‌ها باز کنند.
عکس‌های باورنکردنی گاه هراس‌انگیز از موجودات ژرفای دریا‌ها
رومن فدورتسوف، ماهیگیر روسی ساکن مرمانسک است. او که اینک ۳۹ ساله است، ۱۷ سال است که ماهیگیری می‌کند و با دریا و سطح اقیانوس می‌رود. آن‌ها در سفرهایشان بار‌ها موجودات عجیبی صید کرده‌اند که در عمق دریا‌ها و اقیانوس‌ها زیست می‌کنند. موجوداتی که کمتر پیش می‌آید عکس آن‌ها را دیده باشیم.
گریم عجیب مصطفی زمانی- عکس
مصطفی زمانی به جمع بازیگران سریال «نهنگ آبی» پیوست.
مطالبات بیمه سلامت زنجان با مراکز طرف قرار داد به روز شد
زنجان - ایرنا - مدیرکل بیمه سلامت استان زنجان گفت: امسال با رایزنی انجام گرفته در کشور و استان؛ پرداختی مطالبات بخش دانشگاهی، خصوصی و داروخانه ها به روز شده و در مقایسه با سال های گذشته وضعیت بهتری حاکم است.
دولت 9.9 میلیارد تومان یارانه بلیت اتوبوس تهران را پراخت کرد
تهران- ایرنا- رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران اعلام کرد: 9.9 میلیارد تومان یارانه بلیت اتوبوس توسط دولت پرداخت شد.
گزارش وال استریت ژورنال از نشست بی بیانیه اپک
رسانه های کره شمالی: اقدامات قرون وسطایی آمریکا بی تاثیر است
ادعای جدید آمریکا علیه ایران، تلاش برای توجیه خروج از برجام است
امیدواری خلیل زاد به صلح در افغانستان پیش از انتخابات ریاست جمهوری
نشست فرهنگ و تمدن اسلامی ایرانی در ژاپن برگزار شد
سیلاب در ویتنام 12 کشته و دهها مفقود برجای گذاشت
سنای افغانستان از دخالت خارجی در شمارش آرای انتخابات خبر داد
یازدهمین نشست مذاکرات صلح سوریه در قزاقستان برگزار می‌ شود
اشرف غنی در تلاش برای تکرار قدرت در افغانستان
جشن های میلاد پیامبر اسلام در پاکستان و حضور اقلیت ها