جای خالی محصولات بهداشتی ایران در بازار پاکستان

17:10 ۳ روز و ۲۲ ساعت پیش ایرنا 39 0
جای خالی محصولات بهداشتی ایران در بازار پاکستان

اسلام آباد- ایرنا - پاکستان به عنوان ششمین کشور پرجمعیت جهان و یکی از کشورهای مهم جهان اسلام، با توجه به همسایگی با جمهوری اسلامی ایران، می تواند به بازار مناسب صادرات محصولات بهداشتی و شوینده ایران تبدیل شود.

ایرنا

به گزارش ایرنا، پاکستان از جمله کشورهایی است که با جمعیت بیش از 200 میلیون تن و قرابت زبانی، فرهنگی و مذهبی با جمهوری اسلامی ایران، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و در عین حال می تواند به بازار خوبی برای صادرات تولیدات داخلی ایران مطرح شود.
یکی از دلایل این مهم، این است که تنوع در کالاهای وارداتی پاکستان از دیگر کشورها بسیار زیاد است، تا جایی که واردات پنیر از فرانسه، انواع سس و مارمالاد از آمریکا، تمشک آبی(بلو بری) از پرو، گلابی از آفریقای جنوبی و اقلام فراوان دیگری را شامل می شود.
از این نظر پاکستان ظرفیت بسیار بالایی به عنوان یکی از مقاصد صادراتی کالاهای ایرانی به شمار می‌رود، از این لحاظ که قیمت کالای صادراتی ایران به مراتب ارزانتر از کالاهای صادارتی دیگر کشورها به این کشور بوده و کیفیت آن نیز برای مصرف کنندگان قابل قبول است.
بر اساس گزارش بخش اقتصادی سفارت جمهوری اسلامی ایران به پاکستان و با استناد به آمارهای گمرکی، ایران بیش از۱۱۹ قلم کالایی را با حجم و ارزش های متفاوت به پاکستان صادر می‌کند که این صادرات از پنیر و میوه گرفته تا مصالح ساختمانی و کالاهای پتروشیمی را در بر می گیرد.

** کالاهای مزیت دار صادراتی ایران به پاکستان
طی سال های اخیر به ویژه از سال 1394 تاکنون مبادلات دو کشور افزایش چشمگیری یافته است که این روند علیرغم فقدان روابط بانکی میان دو کشور و موانع گمرکی و تجاری همچنان رو به افزایش است.
طی این سال ها، صادر کنندگان ایرانی موفق شدند بازارهای خوبی برای کالاهای خود در پاکستان پیدا کنند، که از آن جمله می توان به صادرات مواد نفتی و مشتقات پتروشیمی، مواد غذایی، پسته، خرما، انواع نان، مواد صنعتی و شیمیایی، تجهیزات ساختمانی و بهداشتی و محصولات ساخته شده از آهن و فولاد اشاره کرد.

** افزایش حجم مبادلات تجاری ایران و پاکستان
بر اساس آمارهای سازمان توسعه تجارت، میزان صادرات محصولات ایرانی به پاکستان طی چهار ماه نخست امسال، 66 درصد افزایش را نشان می دهد.
به گفته رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در پاکستان، میزان صادرات چهار ماهه نخست امسال از ایران به پاکستان ٣٧٧ میلیون دلار بود و این میزان در مدت مشابه سال گذشته 277 میلیون دلار بود که آمار امسال، نشان دهنده رشد ٦٦ درصدی است.
«محمود حاجی یوسفی پور» افزود:طی مدت چهار ماهه سال جاری، شاهد رشد صادرات 633 درصدی خرما و 276 درصدی شکلات به پاکستان بودیم، بر این اساس محصول خرما از یک میلیون و 600 هزار دلار صادرات در چهار ماهه نخست پارسال به بیش از 12 میلیون دلار در چهارماهه نخست امسال رسید.
حاجی یوسفی پور اضافه کرد:همچنین، صادرات محصول شکلات نیز از دو میلیون دلار پارسال به هفت میلیون و 300 هزار دلار در چهار ماهه منتهی به تیرماه سال 1397 افزایش یافت.
داده های آماری سفارت ایران در پاکستان نیز نشان می دهد این همسایه جنوب شرقی در سه ماه نخست امسال هشتمین مقصد و بازار هدف کالای صادراتی کشور ما بود.
در این مدت نسبت به بهار پارسال صادرات کالا از ایران به پاکستان 61 درصد افزایش یافت.
بر اساس این آمار، در سه ماه نخست امسال حدود 80 هزار و 500 تن کالا به ارزش 83 میلیون و 250 دلار از جمهوری اسلامی ایران به پاکستان وارد شد.
بررسی آمار و عملکرد اقتصادی ایران و پاکستان نشان می دهد با وجود برخی مشکلات گمرکی و نبود روابط بانکی، حجم مبادلات بازرگانی 2 کشور در 2 سال گذشته بیش از 40 درصد افزایش یافته است.

** کالاهای ایرانی که در بازار پاکستان با استقبال مواجه می شود
قیر، نفت، روغن های سبک و دیگر فرآورده های نفتی بجز بنزین، پسته، شکلات، پروپان مایع شده، گازهای نفتی و هیدروکربن های شکل مایع از مهم ترین اقلام صادراتی ایران به کشور همسایه است.
بازار این روزهای پاکستان، ظرفیت مناسبی برای صادرات کالاهای با کیفیت ایرانی از فرآورده های گوشتی، محصولات کنسرو شده نظیر کنسرو ماهی، کالاهای برقی نظیر کولر و پنکه برقی، مواد شوینده و بهداشتی نظر شامپو و صابون، آبمیوه های بسته بندی و فراورده های لبنی نظیر پنیر، کره و دوغ و ماست است.
به عنوان مثال، مقایسه قیمت پنیر 'فتا' عرضه شده در فروشگاه های عرضه مواد غذایی پاکستان به ویژه در پایتخت این کشور با قیمت این کالا در بازار ایران، این نکته را به ذهن می رساند که شرکت های خوشنام فعال در تولید فراورده های لبنی ایران می توانند محصولات خود را با قیمت مناسب در بازار این کشور به فروش برسانند.
همچنین با گشت و گذار در بازار و فروشگاه های عرضه مواد غذایی و بهداشتی، جای خالی مواد شوینده با کیفیت ایران بسیار احساس می شود.
مواد شوینده، تجهیزات پزشکی، دارویی و بهداشتی از کالاهایی است که شرکت های خوشنام ایرانی در تولید آن دارای برند جهانی هستند و با حضور در این بازار، می توانند در افزایش میزان صادرات این محصولات در این بازار با جمعیت فراوان ایفای نقش کنند.

**ایران، امتیاز برتر تجار پاکستانی برای توسعه تجارت
رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن اسلام آباد نیز در گفت و گو با ایرنا از ایران به عنوان امتیاز برتر فعالان بازرگانی و اقتصادی پاکستان برای توسعه تجارت یاد کرد و گفت:آماده ایم تجارت خود را با این کشور همسایه بیش از گذشته گسترش دهیم.
«شیخ عامر وحید» با بیان اهمیت جایگاه اقتصادی ایران در بین کشورهای اسلامی گفت:پاکستان باید از فرصت های نوظهور اقتصادی در ایران استفاده بهینه را ببرد.
وی با تشریح ظرفیت‌های تجارت با جمهوری اسلامی ایران، آمادگی تجار و فعالان امور اقتصادی اسلام آباد را برای استفاده از فرصت های توسعه تجارت اعلام کرد.
عامر وحید با بیان اینکه دو کشور همسایه باید از فرصت های توسعه تجارت بیشترین بهره را ببرند، گفت:ایران و پاکستان دو کشور دوست و برادر هستند که می‌توانند دامنه روابط خود را بیش از پیش گسترش دهند.
کارشناسان امور تجاری در پاکستان معتقدند دو کشور به دلیل همسایگی از ظرفیت های تجاری و اقتصادی زیادی بهره مندند و برنامه ریزی های مسئولان اقتصاد دو کشور می تواند سطح روابط را بیش از پیش توسعه دهد.
اخیرا اسد عمر وزیر دارایی پاکستان در دیدار با مهدی هنردوست سفیر جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود را برای رفع موانع به منظور توسعه روابط دو جانبه تاکید کرد.
دو کشور همسایه و برادر در سال های اخیر توافق نامه تجارت آزاد را امضاء کردند و مذاکرات برای آغاز تجارت آزاد نیز بین مسئولان بلند پایه دو کشور در جریان است.
بیستمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و پاکستان در آوریل 2017 در تهران برگزار شد و مسئولان هر دو کشور اسلامی ضمن بررسی فرصت های تازه و نوظهور راه های تعمیق روابط اقتصادی را مورد بررسی قرار دادند.
با توجه به اینکه جمهوری اسلامی ایران در تولید برخی از کالای تجاری از جایگاه ممتازی در منطقه برخوردار است، ولی به دلیل معرفی نشدن ظرفیت های آن در بازار پاکستان، این کالاها در پاکستان یافت نمی شود.
بیشتر بازارهای بزرگ پاکستان از اجناس و کالاهای بی کیفیت چینی پر شده است و کالاهای تولیدی در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در بازار پاکستان یافت می شود.
نمایشگاه سه روزه بین المللی تجهیزات بهداشتی، دارویی و پزشکی از بیستم تا بیست و دوم شهریورماه در محل نمایشگاه های شهر کراچی با حضور 500 شرکت از 25 کشور جهان از جمله جمهوری اسلامی ایران، هند، آمریکا، انگلیس، آلمان، سوئیس، فرانسه، ایتالیا و ترکیه برگزار شد.
در این نمایشگاه پنج شرکت ایرانی محصولات شوینده و بهداشتی و تجهیزات پزشکی خود را به نمایش گذاشتند.
مسئول غرفه ایران در نمایشگاه بین المللی تجهیزات بهداشتی، دارویی و پزشکی در شهر کراچی نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا هدف شرکت های ایرانی برای حضور در این نمایشگاه را معرفی ظرفیت های تولیدی کشور و توسعه صادرات محصولات بهداشتی شوینده و ارایشی به کشور پاکستان نامید.
«اصغر اعظمی» ادامه داد:شرکت های ایرانی حاضر در این نمایشگاه، با برخی هیات های بازرگانی پاکستان ملاقات هایی داشتند و به عنوان مثال، یک شرکت ایرانی در زمینه تاسیس شرکت در پاکستان با برند ایرانی به توافق رسید.
این نمایشگاه و حضور شرکت های ایرانی در آن می تواند با معرفی توان و ظرفیت های بالقوه صنایع شوینده ایرانی، زمینه افزایش صادرات تولیدات شوینده و بهداشتی ایرانی به پاکستان را فراهم سازد.
آساق**6125**1337
گزارش: سیدبهادر حسینی تشنیزی


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

زور دختران والیبال به چین نرسید
تیم ملى والیبال زنان ایران مقابل چین با نتیجه ٣ بر صفر شکست خورد.
جام قهرمانی آسیا امسال برای السد است
عضو هیئت مدیره باشگاه السد گفت: به نظرم امسال السد شایسته قهرمانی در آسیا است و ان شا الله جام لیگ قهرمانان آسیا امسال از آن ما خواهد بود.
اسپالتی خوشحال از شب دراماتیک جوزپه مه آتزا
سرمربی اینتر از پیروزی که تیمش در دیدار برابر تاتنهام به دست آورد خوشحال است و تاکید کرد که این پیروزی اعتماد به نفس بازیکنان را بالا خواهد برد.
کلوپ در تعجب از درخشش مهاجم برزیلی تیمش
سرمربی آلمانی لیورپول بعد از پیروزی برابر پاری سن ژرمن به ستایش از مهاجم برزیلی تیمش پرداخت.
مائورو ایکاردی: می‌توانیم با هر تیمی رقابت کنیم
مائورو ایکاردی معتقد است تیم فوتبال اینتر قدرت رویارویی با هر تیمی را دارد.
فتحی: باید برای ستاره سوم تلاش کنیم
امیرحسین فتحی, سرپرست باشگاه استقلال در جمع بازیکنان این تیم تاکید کرد: باید فصل گذشته لیگ قهرمانان آسیا را فراموش و برای کسب ستارم سوم استقلال در فصل آینده این رقابت‌ها تلاش کنیم.
اخطار‌های شفر به آبی‌پوشان
سرمربی تیم فوتبال استقلال تهران در پایان تمرین امروز با تاکید بر اینکه همه بازیکنان برای کل تیم باید بجنگند گفت: هیچ بازیکنی حق ندارد با صورت ناراحت روی نیمکت بنشیند.
رویای الدحیل برابر پرسپولیس به کابوس تبدیل شد
یک مفسر مطرح فوتبال قطر سرمربی تونسی تیم فوتبال الدحیل را به خاطر شکست برابر پرسپولیس و حذف از لیگ قهرمانان آسیا مورد انتقاد قرار داد.
غیبت نیومایر، گرو و اسماعیلی در حضور فتحی
تمرین امروز تیم فوتبال استقلال در غیبت ۳ بازیکنان تیم برگزار شد.
واکنش فتح‌الله‌زاده به خبر مدیر شرط بند استقلال
مدیرعامل سابق استقلال می‌گوید هیچگاه سمت شرط‌بندی نرفته است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آیا می‌شود در ماه محرم ازدواج کرد؟
احکام شرعی در خصوص خواستگاری، عقد و ازدواج در ماه محرم و صفر را در این گزارش بخوانید.
فرزندان خردسال طلبه جوانی که کشته شد
باشگاه خبرنگاران تصویر سه فرزند محمد تولایی طلبه جوان مشهدی را که چند روز پیش مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفته بود، و صبح دیروز در بیمارستان قائم مشهد به لقاءالله پیوست،منتشر کرد.
توصیه «هاشم خان» برای نذری دادن- عکس
مهدی سلطانی متن زیر را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد.
والورده: کارهای خارق العاده، عادت مسی است
سرمربی بارسا در نشست خبری پس از بازی با آیندهوون به تمجید از لیونل مسی، فوق ستاره آرژانتینی خود پرداخت.
شعار مراسم امسال اربعین حسینی انتخاب شد
نشست شورای راهبردی اربعین حسینی عصر سه شنبه با هدف تسهیل و روان‌سازی امور مربوط به اربعین حسینی در محل وزارت کشور برگزار شد.
چین: مخالف مداخله در مسایل کشورهای دیگر هستیم
انتخابات مجلس افغانستان وابراز نگرانی بدون پیشنهاد راهکار
رسانه های هند: چابهار موضوع کلیدی سفر غنی به دهلی نو است
وزیر دفاع جدید کره جنوبی منصوب شد
حمله تروریستی با میوه های حاوی سوزن در استرالیا
هر دو دقیقه سه نوزاد در هند می میرند
هند خواستار بازگشت امن و پایدار روهینگیایی ها به میانمار شد
قزاقستان از خط لوله باکو - تفلیس - جیهان نفت صادر می کند
ژاپن نسبت به پیامدهای جنگ تجاری چین و آمریکا هشدار داد
ماهاتیر محمد: مالزی به دنبال ایجاد نیروگاه هسته ای نیست