تهدیدات آمریکا به اعمال تحریم خشم رسانه های هند را برانگیخت

16:01 ۶۵ روز و ۱ ساعت پیش ایرنا 110 0
تهدیدات آمریکا به اعمال تحریم خشم رسانه های هند را برانگیخت

دهلی نو-ایرنا- رسانه های هند به اظهارات اخیر یک مقام ارشد دولت دونالد ترامپ مبنی بر آمادگی آمریکا برای اعمال علیه کشورهایی که از تحریم های ایران از جمله قطع کامل واردات نفت از تهران تا تاریخ 4 نوامبر(13 آبان) پیروی نمی کنند به شدت واکنش نشان دادند.

ایرنا

به گزارش ایرنا در روز شنبه، روزنامه 'تایمز او ایندیا' خرید نفت ایران توسط هند را راهی برای بی اثر کردن تحریم های آمریکا عنوان کرد.
این روزنامه تاکید کرد که هند به عنوان مشتری شماره دو نفت ایران بعد از چین ، تحریم های جدید ایالات متحده را به رسمیت نمی شناسد اما گرفتن معافیت هایی از امریکا تضمین کننده ارتباط مالی گسترده این دو کشور خواهد بود.
در عین حال روزنامه مذکور خاطرنشان کرد که درست است که وزیر نفت هند در ماه ژوئن (تیر) اعلام کرد که پالایشگران هندی باید از ماه نوامبر (آبان) به دنبال کاهش شدید یا به صفر رساندن واردات نفت ایران باشند اما بعضی از پالایشگران هندی از این وضع خسته شده و حجم واردات خود را افزایش داده اند و این به آنها اجازه انعطاف پذیری زیادی در کاهش و یا به صفر رساندن حجم واردات را می دهد.
دولت هند که با کاهش ارزش روپیه و افزایش قیمت سوخت در کشور مواجه است نمی خواهد واردات نفت ایران را قطع کند بخصوص که جمهوری اسلامی ایران تخفیف های بسیار خوبی به آنها می دهد.
پالایشگران هندی حجم واردات ماهانه نفت خام خود را از ایران از اوایل سال جاری تا سپتامبر و اکتبر به نصف کاهش می دهند.دهلی نو در پی دریافت معافیت است و واشنگتن در پی اعمال تحریم های جدید علیه تهران در ماه نوامبر. بعد از اینکه در بازه زمانی آگوست تا اوریل بارگیری نفت ایران برای هند افزایش یافت در ماه جاری و ماه آینده به کمتر از 12 میلیون بشکه خواهد رسید.
این در حالیست که یکی از مقامات دولتی گفته است: ما با ایالات متحده و ایران روابط بسیار خاصی داریم ودر حال بررسی و تعادل میان این رابطه هستیم و این تعادل باید در بین پالایشگران و مصرف کنندگان هم ایجاد شود.
وی گفت: اگر ایالات متحده موضع سختی بگیرد راهی جز متوقف کردن خرید نفت از ایران برای هند باقی نمی ماند و واردات تقریبا نصف می شود.
براساس داده های به دست آمده از منابع تجاری توسط رویترز، هند در ماه آوریل-آگوست، حدود 658 هزار بشکه نفت در روز از ایران وارد کرده است و کاهش هایی که در ماه های سپتامبر و اکتبر پیش بینی شده است، میانگین روزانه این دو ماه را با حدود 45 درصد کاهش به 360 تا 370 هزار بشکه در روز کاهش می دهد. منابع آشنا با برنامه بارگیری محموله های نفتی گفتند پالایشگران نفت هند در حال حاضر برنامه های بارگیری ماه اکتبر را به شرکت ملی نفت ایران (NIOC) داده اند. آنها گفتند شرکت ملی نفت هند در ماه اکتبر برای پالایشگاه این شرکت در چنای درخواست 1 میلیون بشکه داده است. یک منبع در شرکت نفت بهارات روز سه شنبه به ما گفت: این شرکت در ماه سپتامبر 1میلیون بشکه خریداری خواهد کرد و به خریدش در ماه اکتبر ادامه خواهد داد.
رئیس شرکت نفت بهارات روز سه شنبه گفت این شرکت تا کنون بیش از حد ثابت خریداری کرده است زیرا مبلغی که خریدار موظف به پرداختش است برای سال 19-2018 است.
منابع گفتند: شرکت نفتی نایارا انرژی که بخشی از غول نفتی روس نفت روسیه است برنامه دارد تا خرید خود را به یک میلیون بشکه در ماه سپتامبر و اکتبر برساند اما در ماه ژوئن، پالایشگران شروع به کاهش واردات نفت خود از ایران کردند و قصد دارند تا ماه نوامبر خرید خود را متوقف کنند.
وی افزود: شرکت های نفتی هند، صنایع ریلاینس، و اچ ام ای ال برنامه ای برای خریداری از ایران در ماه های سپتامبر و اکتبر ندارند.
داده های بارگیری ها نشان می دهد پالایشگران هند - به استثنای Reliance و HMEL، که قراردادی مدت دار با ایران ندارند، همگی با هم حدود 73 درصد از حجم قرارداد ثابت خود را با ایران تا اواخر ماه اکتبر افزایش خواهند داد.
روزنامه 'اکونومیک تایمز' با نقل قول از مانیشا سینگ دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور اقتصادی و تجاری نوشت: آمریکا به شدت علیه افرادی که حاضر به همکاری با آمریکا برای وضع تحریم های جدید علیه ایران نیستند اقدام خواهد کرد.
به گزارش روزنامه مذکور وی گفت: آمریکا در حال گفت و گو با متحدان و همکاران خود بوده و سعی کرده است تا آنها را برای اجرایی کردن کامل تحریم های جدید ایران پس از خروج آمریکا از برجام راضی کند.
این روزنامه معتبر هندی در واکنش به این اظهارات گفت پس از خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران یا برجام در ماه مه، این کشور به سایر ملت ها از جمله هند فشار وارد کرده است تا واردات نفت از ایران را متوقف کنند. آمریکا به هند و دیگر کشورها گفته است واردات نفت خام را از ایران تا چهارم نوامبر به صفر برسانند یا اینکه با تحریم روبرو شوند. این موضوع نشان می دهد واشنگتن حاضر نیست به هیچ کشوری در زمینه واردات نفت از ایران معافیت بدهد.
'اکونومیک تایمز' نوشت برای دستیابی به این هدف است که به گفته این مقام آمریکایی دولت ترامپ در حال گفت وگو با متحدان خود است تا به این نکته برسند که تصویر بزرگتر این است که باید در زمینه وارد آوردن فشار به ایران همکاری کنیم و متوقف کردن فروش نفت راهی حیاتی در این راستا است. ما آماده ایم شدیدترین اقدامات را علیه کسانی که در اجرای تحریم ها به ما کمک نکنند در پیش بگیریم.
این روزنامه در ادامه مطلب خود خاطرنشان کرد که بر اساس گفته های مقامات هندی غلیرغم فشار های آمریکا هند اعلام کرده است که واردات نفت از ایران را متوقف نخواهد کرد.
دیروز نیز وب سایت 'سواراج یاماگ' نوشت که ، این تصمیم دولت نارندرا مودی نخست وزیر هند در طول مذاکرات ۲+۲ میان سوشما سواراج وزیر امور خارجه و نیرمالا سیتارامان وزیر دفاع هند با همتایان آمریکایی خود در دهلی نو به دولت دونالد ترامپ منتقل شد.
مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در این مذاکرات به طرف هندی اعلام کرده است که آمریکا می خواهد تمام کشورهایی که با ایران رابطه تجاری دارند، این روابط را کاهش داده و در واقع واردات نفت از ایران را به طول کامل متوقف کنند.
اما هند در مقابل این درخواست اعلام کرده است ایران ۱۲ درصد از نیاز دهلی نو به نفت را تامین می کند و کاهش این مقدار امکان پذیر نیست زیرا این امر بر قیمت و عرضه بنزین در هند تاثیر می گذارد و منافع کشور هند تامین نخواهند شد.
اما طرف آمریکایی نیز اعلام کرده است که معافیت ها بر اساس واقعیت های منطقی و دلایل قابل قبول اعطا خواهند شد.
بر اساس گزارش های منتشر شده مقامات هندی به هیات آمریکایی اعلام کرده اند که شهروندان هند هم اکنون تحت تاثیر قیمت بالای سوخت در این کشور هستند و اگر قیمت تولید سوخت از این مقدار بالاتر رود، آن برای اقتصاد هند بسیار زیان آور خواهد بود.
یک مقام هندی گفت: در واقع آمریکا در ارتباط با ایران کاملا منزوی است. اروپایی ها، چینی ها و روس ها همچنان از توافق هسته ای یا برجام حمایت می کنند.
هند علاقه مند به ذخایر نفت در دریای خزر است که ایران به تنهایی به آنها دسترسی دارد.
مقامات هندی همچنین به آمریکا اعلام کرده اند که اگر اقتصاد هند باید رشد کند و آمریکا از این رشد اقتصادی نفع ببرد، قیمت های عقلانی و پایین نفت و سوخت یک نیاز کاملا مهم اقتصادی محسوب می شود.
بخشی از تحریم های آمریکا علیه ایران در تاریخ ۶ ماه اوت اجرایی شدند درحالی که تحریم های ایران در بخش انرژی در چهارم ماه نوامبر به اجرا گذاشته می شوند.
ایران پس از عربستان سعودی و عراق سومین کشور بزرگ صادر کننده نفت به هند است. هند در طول ۱۲ ماه که از مارس سال گذشته آغاز شده است، حدود ۲۲.۶ میلیون تن نفت خام از ایران وارد کرده است. سال گذشته این واردات ۲۷.۲ میلیون تن نفت خام بود. در طول سال مالی ۲۰۱۶-۱۷ خرید نفت ایران توسط هند ۱۱ میلیون تن افزایش داشته است. پالایشگاه های هند پس از لغو تحریم های ایران در سال ۲۰۱۵، به سرعت واردات نفت خود از این کشور را افزایش دادند.
آساق**267**1424**1337


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

پیام سوریان برای آقای خاص کشتی
حمید سوریان در اینستاگرام خود بازگشت محمد بنا را به کشتی فرنگی تبریک گفت.
زهیوی: منصوریان مرا برای استقلال می‌خواست
رحیم مهدی زهیوی، مهاجم تیم فوتبال ذوب‌آهن گفت: علیرضا منصوریان در استقلال دو سال دنبال جذب من بود و خوشحالم که قرار است با این مربی کار کنم.
اعلام رقم فروش بن عطیه از سوی بانوی پیر
باشگاه یوونتوس رقم فروش مدافع مراکشی خود را اعلام کرد.
سوتی جدید مهدی طارمی در اینستاگرام
سوتی دوباره مهاجم اسبق پرسپولیس باز هم به سوژه شوخی‌های کاربران فضای مجازی تبدیل شده است.
گزارش تمرین استقلال؛ صحبت‌های شفر با بازیکنان
در تمرین امروز تیم فوتبال استقلال، وینفرد شفر دقایقی برای شاگردانش صحبت کرد.
تاج: برخی‌ها بی ثباتی ایجاد کردند
رئیس فدراسیون فوتبال گفت: از دو ماه قبل گفتند ما باید از فوتبال برویم و با همین حرف‌ها بی‌ثباتی ايجاد شد ولی ما تا زمانی که هستيم بايد ثبات ايجاد كنيم.
دکو: مسی؟ رونالدینیو بهترین بازیکن تاریخ است
ستاره پرتغالی سابق بارسا رونالدینیو را بهترین بازیکن تاریخ فوتبال و بهترین هم تیمی خود می‌داند.
ترکیب پیکان برای بازی با پرسپولیس مشخص شد
ترکیب تیم فوتبال پیکان برای دیدار مقابل پرسپولیس معوقه هفته نهم لیگ برتر مشخص شد.
ترکیب پرسپولیس برای بازی با پیکان اعلام شد
ترکیب تیم فوتبال پرسپولیس برای بازی معوقه با پیکان در هفته نهم لیگ برتر اعلام شد.
استقبال کم هواداران پرسپولیس از بازی با پیکان
در حالی که کمتر از یک ساعت تا دیدار پرسپولیس و پیکان باقی است، حدود ۲۰۰ نفر برای تماشای این دیدار در ورزشگاه آزادی حضور دارند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مسیری که همه مدیران خواهند رفت
۲۶ آبان یا ۱۵ آذر چندان تفاوتی ندارد. به هر حال طبق قانون، بازنشسته‌ها باید پست‌های خود را تحویل دهند. با اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان در سال ۹۷، تعداد زیادی از مدیران دولتی باید از میزهای خود دل بکنند و جا را برای تازه‌نفس‌ها باز کنند.
عکس‌های باورنکردنی گاه هراس‌انگیز از موجودات ژرفای دریا‌ها
رومن فدورتسوف، ماهیگیر روسی ساکن مرمانسک است. او که اینک ۳۹ ساله است، ۱۷ سال است که ماهیگیری می‌کند و با دریا و سطح اقیانوس می‌رود. آن‌ها در سفرهایشان بار‌ها موجودات عجیبی صید کرده‌اند که در عمق دریا‌ها و اقیانوس‌ها زیست می‌کنند. موجوداتی که کمتر پیش می‌آید عکس آن‌ها را دیده باشیم.
گریم عجیب مصطفی زمانی- عکس
مصطفی زمانی به جمع بازیگران سریال «نهنگ آبی» پیوست.
مطالبات بیمه سلامت زنجان با مراکز طرف قرار داد به روز شد
زنجان - ایرنا - مدیرکل بیمه سلامت استان زنجان گفت: امسال با رایزنی انجام گرفته در کشور و استان؛ پرداختی مطالبات بخش دانشگاهی، خصوصی و داروخانه ها به روز شده و در مقایسه با سال های گذشته وضعیت بهتری حاکم است.
دولت 9.9 میلیارد تومان یارانه بلیت اتوبوس تهران را پراخت کرد
تهران- ایرنا- رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران اعلام کرد: 9.9 میلیارد تومان یارانه بلیت اتوبوس توسط دولت پرداخت شد.
قیمت نفت افزایش یافت
نمایش وحدت فرانسه و آلمان مقابل پوپولیسم در دوران ترامپ
اتهام مجدد ترامپ به پاکستان و واکنش اسلام آباد
اعزام ناو بیمارستانی بر تنش بین آمریکا و ونزوئلا افزود
رئیس جمهور سابق پرو از اروگوئه درخواست پناهندگی کرد
پس از شکست اپک، چشم ها به گروه 20 دوخته شده است
وزیر خزانه داری آمریکا تلفنی با عبدالمهدی گفتگو کرد
تنش ها در مرز مکزیک- آمریکا به دنبال حضور مهاجران ادامه دارد
اقرار مقام ارشد نظامی آمریکا به شکست در افغانستان
شرکت ژاپنی خرید نفت از ایران را از سر می گیرد