تهدیدات آمریکا به اعمال تحریم خشم رسانه های هند را برانگیخت

16:01 ۱۳۰ روز و ۳ ساعت پیش ایرنا 177 0
تهدیدات آمریکا به اعمال تحریم خشم رسانه های هند را برانگیخت

دهلی نو-ایرنا- رسانه های هند به اظهارات اخیر یک مقام ارشد دولت دونالد ترامپ مبنی بر آمادگی آمریکا برای اعمال علیه کشورهایی که از تحریم های ایران از جمله قطع کامل واردات نفت از تهران تا تاریخ 4 نوامبر(13 آبان) پیروی نمی کنند به شدت واکنش نشان دادند.

ایرنا

به گزارش ایرنا در روز شنبه، روزنامه 'تایمز او ایندیا' خرید نفت ایران توسط هند را راهی برای بی اثر کردن تحریم های آمریکا عنوان کرد.
این روزنامه تاکید کرد که هند به عنوان مشتری شماره دو نفت ایران بعد از چین ، تحریم های جدید ایالات متحده را به رسمیت نمی شناسد اما گرفتن معافیت هایی از امریکا تضمین کننده ارتباط مالی گسترده این دو کشور خواهد بود.
در عین حال روزنامه مذکور خاطرنشان کرد که درست است که وزیر نفت هند در ماه ژوئن (تیر) اعلام کرد که پالایشگران هندی باید از ماه نوامبر (آبان) به دنبال کاهش شدید یا به صفر رساندن واردات نفت ایران باشند اما بعضی از پالایشگران هندی از این وضع خسته شده و حجم واردات خود را افزایش داده اند و این به آنها اجازه انعطاف پذیری زیادی در کاهش و یا به صفر رساندن حجم واردات را می دهد.
دولت هند که با کاهش ارزش روپیه و افزایش قیمت سوخت در کشور مواجه است نمی خواهد واردات نفت ایران را قطع کند بخصوص که جمهوری اسلامی ایران تخفیف های بسیار خوبی به آنها می دهد.
پالایشگران هندی حجم واردات ماهانه نفت خام خود را از ایران از اوایل سال جاری تا سپتامبر و اکتبر به نصف کاهش می دهند.دهلی نو در پی دریافت معافیت است و واشنگتن در پی اعمال تحریم های جدید علیه تهران در ماه نوامبر. بعد از اینکه در بازه زمانی آگوست تا اوریل بارگیری نفت ایران برای هند افزایش یافت در ماه جاری و ماه آینده به کمتر از 12 میلیون بشکه خواهد رسید.
این در حالیست که یکی از مقامات دولتی گفته است: ما با ایالات متحده و ایران روابط بسیار خاصی داریم ودر حال بررسی و تعادل میان این رابطه هستیم و این تعادل باید در بین پالایشگران و مصرف کنندگان هم ایجاد شود.
وی گفت: اگر ایالات متحده موضع سختی بگیرد راهی جز متوقف کردن خرید نفت از ایران برای هند باقی نمی ماند و واردات تقریبا نصف می شود.
براساس داده های به دست آمده از منابع تجاری توسط رویترز، هند در ماه آوریل-آگوست، حدود 658 هزار بشکه نفت در روز از ایران وارد کرده است و کاهش هایی که در ماه های سپتامبر و اکتبر پیش بینی شده است، میانگین روزانه این دو ماه را با حدود 45 درصد کاهش به 360 تا 370 هزار بشکه در روز کاهش می دهد. منابع آشنا با برنامه بارگیری محموله های نفتی گفتند پالایشگران نفت هند در حال حاضر برنامه های بارگیری ماه اکتبر را به شرکت ملی نفت ایران (NIOC) داده اند. آنها گفتند شرکت ملی نفت هند در ماه اکتبر برای پالایشگاه این شرکت در چنای درخواست 1 میلیون بشکه داده است. یک منبع در شرکت نفت بهارات روز سه شنبه به ما گفت: این شرکت در ماه سپتامبر 1میلیون بشکه خریداری خواهد کرد و به خریدش در ماه اکتبر ادامه خواهد داد.
رئیس شرکت نفت بهارات روز سه شنبه گفت این شرکت تا کنون بیش از حد ثابت خریداری کرده است زیرا مبلغی که خریدار موظف به پرداختش است برای سال 19-2018 است.
منابع گفتند: شرکت نفتی نایارا انرژی که بخشی از غول نفتی روس نفت روسیه است برنامه دارد تا خرید خود را به یک میلیون بشکه در ماه سپتامبر و اکتبر برساند اما در ماه ژوئن، پالایشگران شروع به کاهش واردات نفت خود از ایران کردند و قصد دارند تا ماه نوامبر خرید خود را متوقف کنند.
وی افزود: شرکت های نفتی هند، صنایع ریلاینس، و اچ ام ای ال برنامه ای برای خریداری از ایران در ماه های سپتامبر و اکتبر ندارند.
داده های بارگیری ها نشان می دهد پالایشگران هند - به استثنای Reliance و HMEL، که قراردادی مدت دار با ایران ندارند، همگی با هم حدود 73 درصد از حجم قرارداد ثابت خود را با ایران تا اواخر ماه اکتبر افزایش خواهند داد.
روزنامه 'اکونومیک تایمز' با نقل قول از مانیشا سینگ دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور اقتصادی و تجاری نوشت: آمریکا به شدت علیه افرادی که حاضر به همکاری با آمریکا برای وضع تحریم های جدید علیه ایران نیستند اقدام خواهد کرد.
به گزارش روزنامه مذکور وی گفت: آمریکا در حال گفت و گو با متحدان و همکاران خود بوده و سعی کرده است تا آنها را برای اجرایی کردن کامل تحریم های جدید ایران پس از خروج آمریکا از برجام راضی کند.
این روزنامه معتبر هندی در واکنش به این اظهارات گفت پس از خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران یا برجام در ماه مه، این کشور به سایر ملت ها از جمله هند فشار وارد کرده است تا واردات نفت از ایران را متوقف کنند. آمریکا به هند و دیگر کشورها گفته است واردات نفت خام را از ایران تا چهارم نوامبر به صفر برسانند یا اینکه با تحریم روبرو شوند. این موضوع نشان می دهد واشنگتن حاضر نیست به هیچ کشوری در زمینه واردات نفت از ایران معافیت بدهد.
'اکونومیک تایمز' نوشت برای دستیابی به این هدف است که به گفته این مقام آمریکایی دولت ترامپ در حال گفت وگو با متحدان خود است تا به این نکته برسند که تصویر بزرگتر این است که باید در زمینه وارد آوردن فشار به ایران همکاری کنیم و متوقف کردن فروش نفت راهی حیاتی در این راستا است. ما آماده ایم شدیدترین اقدامات را علیه کسانی که در اجرای تحریم ها به ما کمک نکنند در پیش بگیریم.
این روزنامه در ادامه مطلب خود خاطرنشان کرد که بر اساس گفته های مقامات هندی غلیرغم فشار های آمریکا هند اعلام کرده است که واردات نفت از ایران را متوقف نخواهد کرد.
دیروز نیز وب سایت 'سواراج یاماگ' نوشت که ، این تصمیم دولت نارندرا مودی نخست وزیر هند در طول مذاکرات ۲+۲ میان سوشما سواراج وزیر امور خارجه و نیرمالا سیتارامان وزیر دفاع هند با همتایان آمریکایی خود در دهلی نو به دولت دونالد ترامپ منتقل شد.
مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در این مذاکرات به طرف هندی اعلام کرده است که آمریکا می خواهد تمام کشورهایی که با ایران رابطه تجاری دارند، این روابط را کاهش داده و در واقع واردات نفت از ایران را به طول کامل متوقف کنند.
اما هند در مقابل این درخواست اعلام کرده است ایران ۱۲ درصد از نیاز دهلی نو به نفت را تامین می کند و کاهش این مقدار امکان پذیر نیست زیرا این امر بر قیمت و عرضه بنزین در هند تاثیر می گذارد و منافع کشور هند تامین نخواهند شد.
اما طرف آمریکایی نیز اعلام کرده است که معافیت ها بر اساس واقعیت های منطقی و دلایل قابل قبول اعطا خواهند شد.
بر اساس گزارش های منتشر شده مقامات هندی به هیات آمریکایی اعلام کرده اند که شهروندان هند هم اکنون تحت تاثیر قیمت بالای سوخت در این کشور هستند و اگر قیمت تولید سوخت از این مقدار بالاتر رود، آن برای اقتصاد هند بسیار زیان آور خواهد بود.
یک مقام هندی گفت: در واقع آمریکا در ارتباط با ایران کاملا منزوی است. اروپایی ها، چینی ها و روس ها همچنان از توافق هسته ای یا برجام حمایت می کنند.
هند علاقه مند به ذخایر نفت در دریای خزر است که ایران به تنهایی به آنها دسترسی دارد.
مقامات هندی همچنین به آمریکا اعلام کرده اند که اگر اقتصاد هند باید رشد کند و آمریکا از این رشد اقتصادی نفع ببرد، قیمت های عقلانی و پایین نفت و سوخت یک نیاز کاملا مهم اقتصادی محسوب می شود.
بخشی از تحریم های آمریکا علیه ایران در تاریخ ۶ ماه اوت اجرایی شدند درحالی که تحریم های ایران در بخش انرژی در چهارم ماه نوامبر به اجرا گذاشته می شوند.
ایران پس از عربستان سعودی و عراق سومین کشور بزرگ صادر کننده نفت به هند است. هند در طول ۱۲ ماه که از مارس سال گذشته آغاز شده است، حدود ۲۲.۶ میلیون تن نفت خام از ایران وارد کرده است. سال گذشته این واردات ۲۷.۲ میلیون تن نفت خام بود. در طول سال مالی ۲۰۱۶-۱۷ خرید نفت ایران توسط هند ۱۱ میلیون تن افزایش داشته است. پالایشگاه های هند پس از لغو تحریم های ایران در سال ۲۰۱۵، به سرعت واردات نفت خود از این کشور را افزایش دادند.
آساق**267**1424**1337


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

تور قشم از مسیرهای محبوب در میان ایرانی‌ها
یکی از زمان‌هایی که ایرانیان بیش از سایر زمان‌ها به سفر می‌روند، تعطیلات عید است.
سورپرایز هیجان‌انگیز و عاشقانه بادکنکی
همه سورپرایزشدن را دوست دارند مهم هم نیست که خانم یا آقا باشید، اینکه هدیه‌ای را بدون اطلاع قبلی دریافت کنید شما را خوشحال خواهد کرد.
مهمترین نکات در هنگام خرید لاستیک خودرو
تنها قسمتی از خودرو که در تماس مستقیم با زمین قرار دارد لاستیک‌ آن است، به همین علت نقش بسیار با اهمیتی را در حرکت و امنیت خودرو ایفا می‌کند. هنگامی که نیروی تولید شده در موتور خودرو از طریق محورهای آن به چرخ‌ها منتقل می‌شود، تایرها با کمک اصطکاکی که با سطح زمین دارند، باعث حرکت خودرو می‌شوند. وظیفه تایر، محافظت از چرخ‌ها و عملکرد حرکتی بهتر خودرو در هنگام تماس با زمین است.
راهنمای رزرو اینترنتی اقامتگاه و بوم‌گردی با جاباما
رزرو اینترنتی اقامتگاه و بوم‌گردی مدتهاست که جایگزین شیوه‌های سنتی شده است و این شیوه اجاره اقامتگاه، دسترسی مسافران به اقامتگاه و بوم‌گردی‌ها را در شهرهای مختلف راحت و سریع‌تر کرده است.
شش باور غلط درباره چمن مصنوعی
وقتی محصول جدیدی وارد بازار می‌شود بیشتر از هر چیز کسب آگاهی نسبت به آن و آشنایی با کاربرهای آن لازم است. درعین‌حال باورهای غلطی که نسبت به محصولات جدید و در مقایسه با دیگر محصولات وجود دارد، می‌تواند مانع خرید آن‌ها شود.
سلاطین میوه‌های وارداتی
با صف‌کشیدن سلاطین در بازار داخلی، از یک سلطان دیگر نیز رونمایی شده است؛ سلطان موز.
سرنوشت نجات یافتگان اتوبوس مرگ
‏هنوز سوالات زیادی درباره حادثه واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد مطرح است، اما سرنوشت مصدومان این حادثه و ‏وضع جسمانی این دانشجویان مهمتر از هرچیز دیگری در این پرونده است.
برگزاری سلسله نشست های بازخوانی چهل سال ورزش پس از پیروزی انقلاب اسلامی
کارگروه ورزش و جوانان ستاد بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی سلسله نشست های بررسی دستاوردها، چالش ها و چشم انداز آینده حوزه ورزش را برگزار می کند.
سلطانی‌فر: سرمایه گذاری‌ها در ورزش خوزستان به بار نشست
وزیر ورزش و جوانان از روند توسعه ای ورزش استان خوزستان ابراز رضایت کرد و اظهار داشت : ورزش استان خوزستان در مسیر پیشرفت قرار گرفته و طی سال های آینده از ورزش این استان خبرهای خوبی خواهید شنید.
شکست پیکان مدعی در هفته بیستم لیگ والیبال
تیم والیبال پیکان که از مدعیان قهرمانی لیگ‌برتر است در هفته بیستم مقابل شهرداری گنبد شکست را پذیرفت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نشست انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان| طالب‌زاده: بازداشت مرضیه هاشمی نتیجه مستقیم زورگویی آمریکا است
نادر طالب‌زاده در نشست انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان در خصوص بازداشت غیرقانونی خانم مرضیه هاشمی خبرنگار و گزارشگر شبکه ماهواره‌ای پرس‌تی‌وی، توسط اف‌بی‌ای در آمریکا گفت که بازداشت خانم هاشمی نتیجه مستقیم زورگویی آمریکا است.
در اینستای ستاره‌های خارجی؛ این تیلور سوئیفت سلفی باز!
در این سری مطالب ما سعی داریم به طور هفتگی گزیده ای از عکس های چهره های محبوبتان را با شما به اشتراک بگذاریم.
AFC فغانی را در یک چهارم جام ملتهای آسیا کنار گذاشت!
مرحله یک چهارم نهایی در شرایطی با برگزاری ۴ دیدار پیگیری خواهد شد که علیرضا فغانی در این مرحله، بازی را قضاوت نخواهد کرد.
یخ‌های میوه‌ای رنگارنگ؛ پر از ویتامین و مخصوص بچه ها!
مکعب‌های یخ میوه‌ای بهترین راه تشویق بچه‌ها برای خوردن اسموتی مقوی و همراه با پروتئین است. به ویژه اینکه شما در تمامی ایام سال به میوه دسترسی دارید و می‌توانید با توجه به هر فصل یخ میوه‌ای همان فصل را درست کنید.
شناسایی پروتئینی برای کمک به تنظیم حافظه!
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، نوعی پروتئین را مشخص کردند که در نحوه عملکرد حافظه موثر است.
دن کیشوت 2019 در کاخ سفید
زلزله 6.7 ریشتری شمال شیلی را لرزاند
زنان انگلیس در اعتراض به تبعیض جنسیتی تظاهرات کردند
مهاجران افغان و کشمیر؛ محور سفر مقام سازمان ملل به پاکستان
ترامپ بار دیگر بر ساخت دیوار مرزی با مکزیک تاکید کرد
دمکرات ها با هدیه ای مشروط به مصاف ترامپ می روند
تصادف دو اتوبوس در بولیوی 22 کشته برجاگذاشت
روتیرز: ترامپ مقابل دمکرات ها کوتاه می آید
خبرنگار آسوشیتدپرس در طرابلس کشته شد
شمار کشته های انفجار در مکزیک به 66 تن رسید