تهدیدات آمریکا به اعمال تحریم خشم رسانه های هند را برانگیخت

16:01 ۲۱۹ روز و ۱ ساعت پیش ایرنا 231 0
تهدیدات آمریکا به اعمال تحریم خشم رسانه های هند را برانگیخت

دهلی نو-ایرنا- رسانه های هند به اظهارات اخیر یک مقام ارشد دولت دونالد ترامپ مبنی بر آمادگی آمریکا برای اعمال علیه کشورهایی که از تحریم های ایران از جمله قطع کامل واردات نفت از تهران تا تاریخ 4 نوامبر(13 آبان) پیروی نمی کنند به شدت واکنش نشان دادند.

ایرنا

به گزارش ایرنا در روز شنبه، روزنامه 'تایمز او ایندیا' خرید نفت ایران توسط هند را راهی برای بی اثر کردن تحریم های آمریکا عنوان کرد.
این روزنامه تاکید کرد که هند به عنوان مشتری شماره دو نفت ایران بعد از چین ، تحریم های جدید ایالات متحده را به رسمیت نمی شناسد اما گرفتن معافیت هایی از امریکا تضمین کننده ارتباط مالی گسترده این دو کشور خواهد بود.
در عین حال روزنامه مذکور خاطرنشان کرد که درست است که وزیر نفت هند در ماه ژوئن (تیر) اعلام کرد که پالایشگران هندی باید از ماه نوامبر (آبان) به دنبال کاهش شدید یا به صفر رساندن واردات نفت ایران باشند اما بعضی از پالایشگران هندی از این وضع خسته شده و حجم واردات خود را افزایش داده اند و این به آنها اجازه انعطاف پذیری زیادی در کاهش و یا به صفر رساندن حجم واردات را می دهد.
دولت هند که با کاهش ارزش روپیه و افزایش قیمت سوخت در کشور مواجه است نمی خواهد واردات نفت ایران را قطع کند بخصوص که جمهوری اسلامی ایران تخفیف های بسیار خوبی به آنها می دهد.
پالایشگران هندی حجم واردات ماهانه نفت خام خود را از ایران از اوایل سال جاری تا سپتامبر و اکتبر به نصف کاهش می دهند.دهلی نو در پی دریافت معافیت است و واشنگتن در پی اعمال تحریم های جدید علیه تهران در ماه نوامبر. بعد از اینکه در بازه زمانی آگوست تا اوریل بارگیری نفت ایران برای هند افزایش یافت در ماه جاری و ماه آینده به کمتر از 12 میلیون بشکه خواهد رسید.
این در حالیست که یکی از مقامات دولتی گفته است: ما با ایالات متحده و ایران روابط بسیار خاصی داریم ودر حال بررسی و تعادل میان این رابطه هستیم و این تعادل باید در بین پالایشگران و مصرف کنندگان هم ایجاد شود.
وی گفت: اگر ایالات متحده موضع سختی بگیرد راهی جز متوقف کردن خرید نفت از ایران برای هند باقی نمی ماند و واردات تقریبا نصف می شود.
براساس داده های به دست آمده از منابع تجاری توسط رویترز، هند در ماه آوریل-آگوست، حدود 658 هزار بشکه نفت در روز از ایران وارد کرده است و کاهش هایی که در ماه های سپتامبر و اکتبر پیش بینی شده است، میانگین روزانه این دو ماه را با حدود 45 درصد کاهش به 360 تا 370 هزار بشکه در روز کاهش می دهد. منابع آشنا با برنامه بارگیری محموله های نفتی گفتند پالایشگران نفت هند در حال حاضر برنامه های بارگیری ماه اکتبر را به شرکت ملی نفت ایران (NIOC) داده اند. آنها گفتند شرکت ملی نفت هند در ماه اکتبر برای پالایشگاه این شرکت در چنای درخواست 1 میلیون بشکه داده است. یک منبع در شرکت نفت بهارات روز سه شنبه به ما گفت: این شرکت در ماه سپتامبر 1میلیون بشکه خریداری خواهد کرد و به خریدش در ماه اکتبر ادامه خواهد داد.
رئیس شرکت نفت بهارات روز سه شنبه گفت این شرکت تا کنون بیش از حد ثابت خریداری کرده است زیرا مبلغی که خریدار موظف به پرداختش است برای سال 19-2018 است.
منابع گفتند: شرکت نفتی نایارا انرژی که بخشی از غول نفتی روس نفت روسیه است برنامه دارد تا خرید خود را به یک میلیون بشکه در ماه سپتامبر و اکتبر برساند اما در ماه ژوئن، پالایشگران شروع به کاهش واردات نفت خود از ایران کردند و قصد دارند تا ماه نوامبر خرید خود را متوقف کنند.
وی افزود: شرکت های نفتی هند، صنایع ریلاینس، و اچ ام ای ال برنامه ای برای خریداری از ایران در ماه های سپتامبر و اکتبر ندارند.
داده های بارگیری ها نشان می دهد پالایشگران هند - به استثنای Reliance و HMEL، که قراردادی مدت دار با ایران ندارند، همگی با هم حدود 73 درصد از حجم قرارداد ثابت خود را با ایران تا اواخر ماه اکتبر افزایش خواهند داد.
روزنامه 'اکونومیک تایمز' با نقل قول از مانیشا سینگ دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور اقتصادی و تجاری نوشت: آمریکا به شدت علیه افرادی که حاضر به همکاری با آمریکا برای وضع تحریم های جدید علیه ایران نیستند اقدام خواهد کرد.
به گزارش روزنامه مذکور وی گفت: آمریکا در حال گفت و گو با متحدان و همکاران خود بوده و سعی کرده است تا آنها را برای اجرایی کردن کامل تحریم های جدید ایران پس از خروج آمریکا از برجام راضی کند.
این روزنامه معتبر هندی در واکنش به این اظهارات گفت پس از خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران یا برجام در ماه مه، این کشور به سایر ملت ها از جمله هند فشار وارد کرده است تا واردات نفت از ایران را متوقف کنند. آمریکا به هند و دیگر کشورها گفته است واردات نفت خام را از ایران تا چهارم نوامبر به صفر برسانند یا اینکه با تحریم روبرو شوند. این موضوع نشان می دهد واشنگتن حاضر نیست به هیچ کشوری در زمینه واردات نفت از ایران معافیت بدهد.
'اکونومیک تایمز' نوشت برای دستیابی به این هدف است که به گفته این مقام آمریکایی دولت ترامپ در حال گفت وگو با متحدان خود است تا به این نکته برسند که تصویر بزرگتر این است که باید در زمینه وارد آوردن فشار به ایران همکاری کنیم و متوقف کردن فروش نفت راهی حیاتی در این راستا است. ما آماده ایم شدیدترین اقدامات را علیه کسانی که در اجرای تحریم ها به ما کمک نکنند در پیش بگیریم.
این روزنامه در ادامه مطلب خود خاطرنشان کرد که بر اساس گفته های مقامات هندی غلیرغم فشار های آمریکا هند اعلام کرده است که واردات نفت از ایران را متوقف نخواهد کرد.
دیروز نیز وب سایت 'سواراج یاماگ' نوشت که ، این تصمیم دولت نارندرا مودی نخست وزیر هند در طول مذاکرات ۲+۲ میان سوشما سواراج وزیر امور خارجه و نیرمالا سیتارامان وزیر دفاع هند با همتایان آمریکایی خود در دهلی نو به دولت دونالد ترامپ منتقل شد.
مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در این مذاکرات به طرف هندی اعلام کرده است که آمریکا می خواهد تمام کشورهایی که با ایران رابطه تجاری دارند، این روابط را کاهش داده و در واقع واردات نفت از ایران را به طول کامل متوقف کنند.
اما هند در مقابل این درخواست اعلام کرده است ایران ۱۲ درصد از نیاز دهلی نو به نفت را تامین می کند و کاهش این مقدار امکان پذیر نیست زیرا این امر بر قیمت و عرضه بنزین در هند تاثیر می گذارد و منافع کشور هند تامین نخواهند شد.
اما طرف آمریکایی نیز اعلام کرده است که معافیت ها بر اساس واقعیت های منطقی و دلایل قابل قبول اعطا خواهند شد.
بر اساس گزارش های منتشر شده مقامات هندی به هیات آمریکایی اعلام کرده اند که شهروندان هند هم اکنون تحت تاثیر قیمت بالای سوخت در این کشور هستند و اگر قیمت تولید سوخت از این مقدار بالاتر رود، آن برای اقتصاد هند بسیار زیان آور خواهد بود.
یک مقام هندی گفت: در واقع آمریکا در ارتباط با ایران کاملا منزوی است. اروپایی ها، چینی ها و روس ها همچنان از توافق هسته ای یا برجام حمایت می کنند.
هند علاقه مند به ذخایر نفت در دریای خزر است که ایران به تنهایی به آنها دسترسی دارد.
مقامات هندی همچنین به آمریکا اعلام کرده اند که اگر اقتصاد هند باید رشد کند و آمریکا از این رشد اقتصادی نفع ببرد، قیمت های عقلانی و پایین نفت و سوخت یک نیاز کاملا مهم اقتصادی محسوب می شود.
بخشی از تحریم های آمریکا علیه ایران در تاریخ ۶ ماه اوت اجرایی شدند درحالی که تحریم های ایران در بخش انرژی در چهارم ماه نوامبر به اجرا گذاشته می شوند.
ایران پس از عربستان سعودی و عراق سومین کشور بزرگ صادر کننده نفت به هند است. هند در طول ۱۲ ماه که از مارس سال گذشته آغاز شده است، حدود ۲۲.۶ میلیون تن نفت خام از ایران وارد کرده است. سال گذشته این واردات ۲۷.۲ میلیون تن نفت خام بود. در طول سال مالی ۲۰۱۶-۱۷ خرید نفت ایران توسط هند ۱۱ میلیون تن افزایش داشته است. پالایشگاه های هند پس از لغو تحریم های ایران در سال ۲۰۱۵، به سرعت واردات نفت خود از این کشور را افزایش دادند.
آساق**267**1424**1337


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

یک شاعر: اقتداری به ایران سربلند و قدرتمند می اندیشید
تهران-ایرنا- شاعر کتاب « انار و بادگیر» گفت: استاد اقتداری جز به ایرانی سربلند و وطنی قدرتمند به هیچ چیز دیگر نمی اندیشید و تمام زندگی خود را صرف خدمت به وطن کرد.
احتمال تاخیر در عرضه گوشی تاشوی سامسونگ در چین
به نظر می‌رسد که سامسونگ قصد دارد زمان عرضه گوشی هوشمند تاشو گلکسی فولد سامسونگ در چین را به تعویق بیاندازد.
30 بزرگداشت با 150 برنامه متنوع با حضور 800 هنرمند
تهران - ایرنا - دبیر شانزدهمین جشن خانه تئاتر ،ارتقای فرهنگ اجتماعی و مشارکت هنرهای نمایشی در فرهنگ شهرنشینی را از اهداف هفته تئاتر عنوان و از برگزاری 30 بزرگداشت و 150 برنامه با حضور 800 هنرمند همزمان با این هفته و جشن های این مناسبت خبر داد.
شمارش معکوس برای افتتاح ادامه اتوبان همت
استاندار البرز با اشاره به نزدیک شدن به زمان اتمام وعده تکمیل پروژه همت گفت: باید وعده‌های دولت در سطوح مختلف را با تعصب ویژه‌ای دنبال کنیم از این رو بر اساس تعهد وزیر راه و شهرسازی ضرورت دارد پروژه همت در موعد مقرر تکمیل شود.
«حکم » در پردیس شهرزاد اجرا می‌شود
تهران- ایرنا- نمایش «حکم» به نویسندگی مشترک مسعود ترابی و سعید سالمی و به کارگردانی مسعود ترابی با تهیه کنندگی مهدی کمال پور اردیبهشت ماه 98 در پردیس تئاتر شهرزاد به روی صحنه می‌رود.
واردات گاز عراق از ایران افزایش پیدا می‌کند
وزارت برق عراق اعلام کرد عراق هیچ جایگزینی برای واردات گاز ایران ندارد و توقف واردات به بهای از دست رفتن ۴۰۰۰ مگاوات ظرفیت در شبکه نیروی عراق تمام می‌شود.
شب یلدا در کرج آماده نمایش شد
کرج - ایرنا - فیلم کوتاه شب یلدا به کارگردانی وحید بیگلری در انجمن سینمای جوانان کرج تولید و آماده نمایش شد.
امیدواری هند برای ادامه خرید نفت ایران
هند امیدوار است آمریکا به متحدانش اجازه دهد همچنان به خرید نفت ایران ادامه دهند.
صداقت در فیلم‌های ایرانی جریان دارد
تهران - ایرنا - داور سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر با اشاره به مهمترین مختصات سینمای ایران، گفت: صداقت به بهترین شکل آن در فیلم‌های ایرانی جریان دارد.
سد گیلانغرب کرمانشاه سرریز کرد
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمانشاه با اشاره به این‌که تمامی ۱۲ سد استان در وضعیت سرریز قرار دارند، گفت: سد گیلانغرب نیز امسال برای نخستین بار در ۱۴ سال اخیر سرریز شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پایان معافیت خریداران نفت ایران از تحریمهای آمریکا اعلام می شود
تهران– ایرنا– روزنامه واشنگتن پست به نقل از دو مقام وزارت خارجه آمریکا گزارش داد، مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور روز دوشنبه اعلام خواهد کرد که معافیتهای تحریمی واردکنندگان نفت ایران از دوم ماه می (12 اردیبهشت) دیگر تمدید نخواهد شد؛ اقدامی که تبعاتی برای بازارهای جهانی نفت دارد.
پیام شیرین برانکو برای پرسپولیسی‌ها
مربی کروات قرمزها از هواداران این تیم خواسته تا با خیال راحت و بدون هیچ استرسی بازی با الاهلی عربستان را تماشا کنند.
الماسی: تصمیمات غیرانسانی آمریکا شرایط اقتصادی سختی را برای مردم ایران ایجاد کرد
نماینده مردم دیر و کنگان در مجلس گفت: تصمیمات غیرانسانی و غیرقانونی دولتمردان آمریکا شرایط سختی را برای مردم ایران ایجاد کرد. دغدغه‌های معیشتی و شرایط نامناسب اقتصادی مردم بخشی از تبعات این رفتار است.
چاووش اوغلو به اربیل می‌رود
وزیر خارجه ترکیه هفته آینده به اربیل عراق سفر می‌کند.
آغاز جلسه پنجم دادگاه متهمان پتروشیمی
پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات رضا حمزه‌لو مدیرعامل پیشین شرکت بازرگانی پتروشیمی و ۱۳ متهم دیگر این پرونده به ریاست قاضی مسعودی‌مقام در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی آغاز شد.
اعتراف مقام آمریکایی مبنی بر اینکه تحریم ها به ملت ایران ضربه می زند
مخالفت مجدد چین با تصمیم آمریکا برای عدم تمدید معافیت‌ها
دولت کانادا با وقوع سیل در سه ایالت حالت فوق العاده اعلام کرد
روزنامه هنگ کنگی: اهرم فشار؛ این بار در دست کیم
گزارش نشریه آمریکایی از تازه ترین سرسپردگی ترامپ مقابل تندروها
آسوشیتدپرس:لغو معافیت های نفتی روز جمعه گذشته نهایی شده بود
یک نماینده دیگر کنگره آمریکا هم خواستار آغاز روند استیضاح ترامپ شد
درخواست های آمریکا مانعی جدی در مسیر توافق تجاری با چین
ابهامات در باره حمله به سفارت کره شمالی در مادرید ادامه دارد
سناتور آمریکایی:ترکیه درصورت خرید اس400 تحریم می شود