روسیه ادعای انگلیس درباره دو مظنون پرونده سالزبری را رد کرد

14:33 ۳ روز و ۲۳ ساعت پیش ایرنا 39 0
روسیه ادعای انگلیس درباره دو مظنون پرونده سالزبری را رد کرد

مسکو - ایرنا -سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه ادعای انگلیس مبنی بر ارتباط دو مظنون روسی در پرونده سالزبری با سازمان های اطلاعاتی روسیه را رد کرد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، 'ماریا زاخارووا' روز شنبه در فیسبوک خود نوشت، ادعای سایت انگلیسی تحقیقاتی 'بلینگ کت' مبنی بر ارتباط 'آلکساندر پتروف' و 'روسلان بوشیروف' دو مظنون روسی در پرونده سالزبری با سازمان های اطلاعاتی روسیه را رد کرد.
سایت انگلیسی بلینگ کت که توسط یک خبرنگار انگلیسی به نام 'ایلیوت هیگینز' اداره می شود مدعی شده که براساس اطلاعات به دست آمده از پایگاه اطلاعاتی سازمان مهاجرت روسیه، پتروف و بوشیروف با سازمان های اطلاعاتی روسیه ارتباط دارند.
خانم ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه با طرح این پرسش که آیا امروز پایگاه اطلاعاتی سازمان مهاجرت روسیه مورد حمله قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: چرا در طول چند ماه گذشته سایت انگلیسی بلینگ کت هیچ اطلاعاتی در مورد پتروف و بوشیروف منتشر نمی کرد.
وی افزود: این در حالی است که انگلیس از مدتها پیش اسامی پتروف و بوشیروف را اعلام کرده و پلیس لندن تصاویر آنها را منتشر کرده بود.
سخنگوی وزارت خارجه روسیه در بیانیه خود به این نکته اشاره کرده است که سایت انگلیسی بلافاصله پس از مصاحبه این دو فرد مظنون از طرف انگلیس در پرونده سالزبری با سردبیر شبکه راشاتودی، مدعی ارتباط آنها با سازمان های اطلاعاتی شده است.
زاخارووا نوشت: چرا برای سایت (انگلیسی) بلینگ کت حمله به پایگاه اطلاعاتی سازمان مهاجرت روسیه آسانتر از ارائه شواهد اثبات کننده دخالت پتروف و بوشیروف در حادثه مسمومیت اسکریپال و دخترش در سالزبری است.
به گزارش ایرنا، دو مظنون روسی در پرونده سالزبری که از طرف انگلیس متهم به دخالت در مسمومیت سرگئی اسکریپال جاسوس روس و دخترش شده اند، روز پنجشنبه اتهامات پلیس انگلیس علیه خود را بی اساس خواندند و عنوان کردند که گردشگر بوده اند.
آلکساندر پتروف و روسلان بوشیروف هفته گذشته ازسوی انگلیس متهم به مسموم کردن 'سرگئی اسکریپال' جاسوس روس به همراه دخترش و پلیسی که برای کمک به آنها در محل حاضر شده بود، شدند.
انگلیسی ها با انتشار تصاویر و عکس هایی از آنان مدعی شدند به شواهدی دست یافته اند که ثابت می کند آنها ماموران ویژه ارتش روسیه هستند و شش ماه پیش برای انجام اقدام تروریستی راهی انگلیس شدند و پس از انجام کار خود، بلافاصله انگلیس را به مقصد روسیه ترک کردند.
'ولادیمیر پوتین' رئیس جمهوری روسیه روز چهارشنبه در واکنش به پرسش رسانه ها درباره اظهارات مقامات انگلیسی در خصوص این دو شهروند روس گفت که بهتر است رسانه های روسی با آنها مصاحبه کنند چرا که آنها افراد عادی جامعه هستند و هیچ ارتباطی به دولت ندارند.
'مارگاریتا سیمونیان' رئیس شبکه راشاتودی و سردبیر خبرگزاری اسپوتنیک با این دو مظنون روس گفت وگو کرد.
آنها در پاسخ به این پرسش که برای چه منظوری به سالزبری انگلیس رفته بودند، گفتند که با هدف گردشگری از لندن به این شهر رفته تا کلیسای حضرت مریم را ببینند.
پتروف گفت که روز سوم ماه مارس 2018 در سالزبری بودیم اما آن روز به شدت برف می بارید و هوا سرد بود، به همین دلیل مجبور شدیم یک ساعت زودتر این شهر را ترک کرده و به لندن بازگردیم.
روسلان بوشیروف هم خاطرنشان کرد که سفر به سالزبری به توصیه دوستانشان انجام گرفته است.
وی افزود: در ابتدا برنامه ریزی کرده بودیم که به لندن برویم و خوش بگذرانیم و این یک سفر تجاری نبود.
ماجرای مسمومیت سرگئی اسکریپال جاسوس پیشین روس و دخترش یولیا از اسفندماه گذشته در شهر سالزبری انگلیس آغاز شد که در جریان آن دولت لندن ادعا می‌کند روسیه طی عملیاتی مخفیانه این پدر و دختر را به‌وسیله گاز 'نوویچوک' مسموم کرده است.
برهمین اساس لندن 23 دیپلمات روس را اخراج کرد و به پیروی از این کشور، آمریکا و کشورهای اتحادیه اروپا هم واکنش مشابهی نشان دادند.
مسکو اما هرگونه دخالت در این حادثه را رد و انگلیس را به تخریب عامدانه روابط دو کشور متهم کرده است.
اما ماجرا به اینجا ختم نشد، پس از گذشت شش ماه از وقوع این حادثه، نخست‌ وزیر انگلیس طی اظهاراتی ادعای تازه‌ای را مطرح کرد و گفت که تحقیقات دستگاه‌های امنیتی این کشور نشان می‌دهد دو مامور اطلاعات ارتش روسیه موسوم به 'جی.آر.یو'، در این حادثه دست داشته‌اند.
به گفته وی، دوم ماه مارس گذشته افرادی با نام‌های مستعار الکساندر پتروف و روسلان بوشیروف باهدف مسمومیت سرگئی اسکریپال از مسکو وارد فرودگاه گاتویک لندن شدند.
'ترزا می' نخست وزیر انگلیس افزود، این افراد متعاقباً در هتلی واقع در شرق لندن مستقر شده که براساس تحقیقات پلیس ماده نوویچوک در اتاق محل اقامت آن‌ها کشف‌شده است. این افراد به گفته نخست‌وزیر انگلیس، ساعت 2 و 30 دقیقه ظهر شنبه سوم مارس وارد شهر سالزبری شده و 4 و 10 دقیقه این شهر را ترک کردند.
«می» ادامه داد: آن‌ها متعاقباً روز یکشنبه به سالزبری سفرکرده و ماده سمی نوویچوک را ساعت 11 و 58 دقیقه صبح در مجاورت منزل اسکریپال قراردادند. «می» گفت: بر اساس تحقیقات پلیس این زمان، درست لحظاتی پیش از مسمومیت اسکریپال ها می‌باشد.
اروپام*391*1346**2040


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

صید گوی‌های شیشه‌ای در ژاپن و نروژ
هر سال در شهر لینکلن، در ساحل غربی ایالات متحده، رویداد شکار گنج برگزار می‌شود که در آن ۳۰۰۰ گوی شیشه‌ای در ساحل پنهان می‌شود و مردم باید آن‌ها را پیدا کنند.
حیوانات خانگی عجیب و غریب سلبریتی‌ها
می‌گویند سگ بهترین دوست انسان است، اما برخی افراد از جمله افراد مشهور، سایر حیوانات خانگی را ترجیح می‌دهند. احتمالا آن‌ها فکر می‌کنند سگ زیادی تکراری شده است.
شخصیت شناسی انیاگرام؛ تیپ چهارم: فردگرا
یکی از تئوری‌های جالب در زمینه شخصیت شناسی، تئوری انیاگرام است که هنوز در ایران در بین روانشناسان متخصص و اساتیددانشگاه، چندان شناخته شده نیست. تئوری انیاگرام یا تیپ‌های نه گانه (در شکل فعلی آن) در واقع ترکیبی از عرفان شرقی و روانشناسی مدرن است. در اینجا آقای احسان یزدان پناه مربی توسعه فردی و سازمانی درباره تیپ چهارم انیاگرام توضیحاتی ارائه میدهد.
دروازه‌بان السد بازی با پرسپولیس را از دست داد
باشگاه السد قطر اعلام کرد که گلر اصلی این تیم به خاطر مصدومیت به مدت 3 ماه خانه نشین شد.
مسی در لیگ قهرمانان از رونالدو پیشی گرفت
فوق ستاره آرژانتینی بارسلونا پس از درخشش مقابل آیندهوون هلند در لیگ قهرمانان اروپا از رونالدو پیشس گرفت.
خلعتبری: در تدارک برد تراکتورسازی هستیم
مهاجم تیم فوتبال پدیده گفت: اسپانسر باشگاه قول‌هایی داده که این قول‌ها عملی نشده است ما پنج بازی را در لیگ برده‌ایم و یک بازی هم در جام حذفی پیروز شده‌ایم اما اتفاقی نیفتاده و بازیکنان هم از این موضوع ناراحت هستند.
واکنش توخل بعد از شکست در آنفیلد
سرمربی پاری ‌سن‌ ژرمن بعد از شکست برابر لیورپول از سیستم خود دفاع و تاکید کرد که تیمش در بازی‌های بعدی بهتر ظاهر خواهد شد.
آنچلوتی: تنها مشکل ما در این بازی گلزنی بود
سرمربی ناپولی پس از تساوی مقابل ستاره سرخ بلگراد گفت:به نظرم ما بازی خوبی را از خودمان به نمایش گذاشتیم ولی می توانستیم بازی را بهتر آغاز کنیم.
رسن: پرسپولیس ذهنیت برد دارد
هافبک تیم ملی عراق و عضو باشگاه پرسپولیس پس از پیروزی مقابل الدحیل گفت: همه ما مصمم بودیم که نتیجه را برمی گردانیم، با تمام قوا کار کردیم و از فرصت‌های به دست آمده نهایت استفاده را کردیم.
سیمئونه: خیلی خوب به بازی برگشتیم
سرمربی اتلتیکو مادرید پس از پیروزی مقابل موناکو گفت: ما بازی را خیلی خوب آغاز کردیم. مهمتر از همه این بود که بعد از اینکه عقب افتادیم به بازی برگشتیم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آیا می‌شود در ماه محرم ازدواج کرد؟
احکام شرعی در خصوص خواستگاری، عقد و ازدواج در ماه محرم و صفر را در این گزارش بخوانید.
فرزندان خردسال طلبه جوانی که کشته شد
باشگاه خبرنگاران تصویر سه فرزند محمد تولایی طلبه جوان مشهدی را که چند روز پیش مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفته بود، و صبح دیروز در بیمارستان قائم مشهد به لقاءالله پیوست،منتشر کرد.
توصیه «هاشم خان» برای نذری دادن- عکس
مهدی سلطانی متن زیر را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد.
والورده: کارهای خارق العاده، عادت مسی است
سرمربی بارسا در نشست خبری پس از بازی با آیندهوون به تمجید از لیونل مسی، فوق ستاره آرژانتینی خود پرداخت.
فریبا: با این شرایط در لیگ، هفتم هم نمی‌شویم!
عضو کمیته فنی باشگاه استقلال گفت:باز هم به هواداران استقلال هشدار می دهم که اگر از تیمشان حمایت نکنند و اشتباه سال قبل را تکرار کنند این تیم هفتم یا هشتم هم نمی شود.
اعلام جرم علیه رئیس‌جمهوری سابق آرژانتین به اتهام فساد
نقشه فعالان حامی اتحادیه اروپا برای برگزاری رفراندوم دوم بریگزیت
مادورو احتمالا به دلایل امنیتی به سازمان ملل نمی‌رود
رئیس سازمان امنیت آلمان برکنار شد
دی میستورا: ادلب شاهد عملیات نظامی گسترده‌ای نخواهد بود
حال جسمانی فعال ضد کرملین خوب است
بولسونارو همچنان پیشتاز رقابت‌های انتخاباتی برزیل است
وزیر خارجه پرو: درخواست رئیس جمهوری برای رای اعتماد، چنگ‌زدن به قدرت نیست
انگلیس از مردم مقدونیه خواست به تغییر نام رای دهند
ترامپ: پیشنهاد ایجاد پایگاه دائمی نظامی در لهستان را بررسی می‌کنیم