روسیه ادعای انگلیس درباره دو مظنون پرونده سالزبری را رد کرد

14:33 ۲۱۹ روز و ۲ ساعت پیش ایرنا 226 0
روسیه ادعای انگلیس درباره دو مظنون پرونده سالزبری را رد کرد

مسکو - ایرنا -سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه ادعای انگلیس مبنی بر ارتباط دو مظنون روسی در پرونده سالزبری با سازمان های اطلاعاتی روسیه را رد کرد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، 'ماریا زاخارووا' روز شنبه در فیسبوک خود نوشت، ادعای سایت انگلیسی تحقیقاتی 'بلینگ کت' مبنی بر ارتباط 'آلکساندر پتروف' و 'روسلان بوشیروف' دو مظنون روسی در پرونده سالزبری با سازمان های اطلاعاتی روسیه را رد کرد.
سایت انگلیسی بلینگ کت که توسط یک خبرنگار انگلیسی به نام 'ایلیوت هیگینز' اداره می شود مدعی شده که براساس اطلاعات به دست آمده از پایگاه اطلاعاتی سازمان مهاجرت روسیه، پتروف و بوشیروف با سازمان های اطلاعاتی روسیه ارتباط دارند.
خانم ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه با طرح این پرسش که آیا امروز پایگاه اطلاعاتی سازمان مهاجرت روسیه مورد حمله قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: چرا در طول چند ماه گذشته سایت انگلیسی بلینگ کت هیچ اطلاعاتی در مورد پتروف و بوشیروف منتشر نمی کرد.
وی افزود: این در حالی است که انگلیس از مدتها پیش اسامی پتروف و بوشیروف را اعلام کرده و پلیس لندن تصاویر آنها را منتشر کرده بود.
سخنگوی وزارت خارجه روسیه در بیانیه خود به این نکته اشاره کرده است که سایت انگلیسی بلافاصله پس از مصاحبه این دو فرد مظنون از طرف انگلیس در پرونده سالزبری با سردبیر شبکه راشاتودی، مدعی ارتباط آنها با سازمان های اطلاعاتی شده است.
زاخارووا نوشت: چرا برای سایت (انگلیسی) بلینگ کت حمله به پایگاه اطلاعاتی سازمان مهاجرت روسیه آسانتر از ارائه شواهد اثبات کننده دخالت پتروف و بوشیروف در حادثه مسمومیت اسکریپال و دخترش در سالزبری است.
به گزارش ایرنا، دو مظنون روسی در پرونده سالزبری که از طرف انگلیس متهم به دخالت در مسمومیت سرگئی اسکریپال جاسوس روس و دخترش شده اند، روز پنجشنبه اتهامات پلیس انگلیس علیه خود را بی اساس خواندند و عنوان کردند که گردشگر بوده اند.
آلکساندر پتروف و روسلان بوشیروف هفته گذشته ازسوی انگلیس متهم به مسموم کردن 'سرگئی اسکریپال' جاسوس روس به همراه دخترش و پلیسی که برای کمک به آنها در محل حاضر شده بود، شدند.
انگلیسی ها با انتشار تصاویر و عکس هایی از آنان مدعی شدند به شواهدی دست یافته اند که ثابت می کند آنها ماموران ویژه ارتش روسیه هستند و شش ماه پیش برای انجام اقدام تروریستی راهی انگلیس شدند و پس از انجام کار خود، بلافاصله انگلیس را به مقصد روسیه ترک کردند.
'ولادیمیر پوتین' رئیس جمهوری روسیه روز چهارشنبه در واکنش به پرسش رسانه ها درباره اظهارات مقامات انگلیسی در خصوص این دو شهروند روس گفت که بهتر است رسانه های روسی با آنها مصاحبه کنند چرا که آنها افراد عادی جامعه هستند و هیچ ارتباطی به دولت ندارند.
'مارگاریتا سیمونیان' رئیس شبکه راشاتودی و سردبیر خبرگزاری اسپوتنیک با این دو مظنون روس گفت وگو کرد.
آنها در پاسخ به این پرسش که برای چه منظوری به سالزبری انگلیس رفته بودند، گفتند که با هدف گردشگری از لندن به این شهر رفته تا کلیسای حضرت مریم را ببینند.
پتروف گفت که روز سوم ماه مارس 2018 در سالزبری بودیم اما آن روز به شدت برف می بارید و هوا سرد بود، به همین دلیل مجبور شدیم یک ساعت زودتر این شهر را ترک کرده و به لندن بازگردیم.
روسلان بوشیروف هم خاطرنشان کرد که سفر به سالزبری به توصیه دوستانشان انجام گرفته است.
وی افزود: در ابتدا برنامه ریزی کرده بودیم که به لندن برویم و خوش بگذرانیم و این یک سفر تجاری نبود.
ماجرای مسمومیت سرگئی اسکریپال جاسوس پیشین روس و دخترش یولیا از اسفندماه گذشته در شهر سالزبری انگلیس آغاز شد که در جریان آن دولت لندن ادعا می‌کند روسیه طی عملیاتی مخفیانه این پدر و دختر را به‌وسیله گاز 'نوویچوک' مسموم کرده است.
برهمین اساس لندن 23 دیپلمات روس را اخراج کرد و به پیروی از این کشور، آمریکا و کشورهای اتحادیه اروپا هم واکنش مشابهی نشان دادند.
مسکو اما هرگونه دخالت در این حادثه را رد و انگلیس را به تخریب عامدانه روابط دو کشور متهم کرده است.
اما ماجرا به اینجا ختم نشد، پس از گذشت شش ماه از وقوع این حادثه، نخست‌ وزیر انگلیس طی اظهاراتی ادعای تازه‌ای را مطرح کرد و گفت که تحقیقات دستگاه‌های امنیتی این کشور نشان می‌دهد دو مامور اطلاعات ارتش روسیه موسوم به 'جی.آر.یو'، در این حادثه دست داشته‌اند.
به گفته وی، دوم ماه مارس گذشته افرادی با نام‌های مستعار الکساندر پتروف و روسلان بوشیروف باهدف مسمومیت سرگئی اسکریپال از مسکو وارد فرودگاه گاتویک لندن شدند.
'ترزا می' نخست وزیر انگلیس افزود، این افراد متعاقباً در هتلی واقع در شرق لندن مستقر شده که براساس تحقیقات پلیس ماده نوویچوک در اتاق محل اقامت آن‌ها کشف‌شده است. این افراد به گفته نخست‌وزیر انگلیس، ساعت 2 و 30 دقیقه ظهر شنبه سوم مارس وارد شهر سالزبری شده و 4 و 10 دقیقه این شهر را ترک کردند.
«می» ادامه داد: آن‌ها متعاقباً روز یکشنبه به سالزبری سفرکرده و ماده سمی نوویچوک را ساعت 11 و 58 دقیقه صبح در مجاورت منزل اسکریپال قراردادند. «می» گفت: بر اساس تحقیقات پلیس این زمان، درست لحظاتی پیش از مسمومیت اسکریپال ها می‌باشد.
اروپام*391*1346**2040


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

کسب و کار خانگی با آموختن مهارت‌های ضروری
راه‌اندازی کسب و کار خانگی خیلی جذاب است. چه کسی بدش می‌آید در خانه بنشیند و درآمد خوبی داشته باشد و همه چیز را تحت کنترل خودش بگیرد؟ کسب و کار خانگی مزایای بسیار زیادی دارد. البته اگر به صورت فکر شده، برنامه‌ریزی شده و منطقی راه‌اندازی شود. نه بلند پروازانه یا با درصد زیاد ریسک.
نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه با حضور ایرانسل برگزار می‌شود
نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه (FINEX ۲۰۱۹) از ۲ تا ۵ اردیبهشت‌ماه با حضور ایرانسل برگزار می‌شود.
آموزشگاه زبان گات
آموزشگاه زبان گات فعالیت خود را از سال ۱۳۸۸ آغاز کرده و تا به امروز با کسب افتخارات متعدد نظیر بازدید معاون سفیر سوئد و رئیس بخش فرهنگی سفرت سوئد و حضور آقای نم سوک، رئیس شرکت آموزشی هانول در کره‌جنوبی و بالا بردن سطح کیفیت تدریس با توجه به استانداردهای جهانی توانسته تا حد زیادی رضایت زبان آموزان را جلب کند.
یک خاطر آسوده با رزرو بلیط هواپیما
رزرو بلیط هواپیما خیال مسافران را برای سفر راحت‌تر می‌کند ولی برای اطمینان بیشتر از نحوه رزرو و فرایند خرید اینترنتی باید حتما در انتخاب سایت‌های فروش بلیط هواپیما دقت شود تا بلیطی بی‌دردسر و مطمئن خریداری شود.
ارزان‌ترین خانه‌های تهران در کدام مناطق قرار دارند؟
افزایش ناگهانی قیمت خانه طی ماه‌های اخیر در تهران شوک بزرگی بود که تغییرات قابل توجهی را در بازار مسکن به وجود آورد. این موضوع باعث شده، مخاطبان هدف بسیاری از خانه‌های لوکس و بزرگ محله‌های گران‌قیمت پایتخت ریزش کند و افراد زیادی توان مالی خرید و سکونت در چنین خانه‌هایی را از دست بدهند.
رانت ٧٥٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠ تومانی
واردکنندگان با دلار ٤٢٠٠ تومانی یک‌ساله ٥ / ٢ برابر خسارت سیل به جیب زدند.
چه شد که گوشت نجومی شد؟
با وجود افزایش قیمت گوشت قرمز تا ۱۰۰ هزار تومان طی یک سال گذشته، همچنان رکورد گرانی این کالا به نام دولت نهم و دهم است.
کاسبی در مال‌های تهران مالی نیست!
اجاره گزاف این واحدها به علاوه رکود اقتصادی و کاهش قدرت خرید مردم باعث شده هم‌اکنون بسیاری از پاساژهای تجاری بزرگ در تهران نیمه‌تعطیل باشند.
صادرات نفت ایران به صفر نمی‌رسد
«ممکن است آمریکایی‌ها تا حدودی بتوانند در مسیر صادرات نفت ایران وقفه ایجاد کنند اما به صراحت این مساله را مطرح می‌کنم که آنها هیچ‌گاه نمی‌توانند صادرات نفت ایران را به صفر برسانند. امکان حذف نفت ایران از بازار انرژی دنیا چیزی نزدیک به صفر است.»
ویدئو- سرلشگر سلامی از دانشگاه تا فرماندهی سپاه
یک روز مانده به چهلمین سالروز تأسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، با حکم رهبر انقلاب، فرمانده کل سپاه تغییر کرد.تا پیش از سرلشکر سلامی،سردار محمدعلی جعفری به مدت ۱۲ سال فرماندهی سپاه را برعهده داشت.سرلشکر سلامی که تا پیش از این، جانشین فرمانده کل سپاه بود، به‌واسطه چندین بار حضورش در مصاحبه‌های تلویزیونی جزو چهره‌های شناخته‌شده نظامی کشور محسوب می‌شود.موضع‌گیری‌های صریح و بی‌پرده او در قبال رژیم صهیونیستی،آمریکا و غرب، از مهمترین وجوه اظهارنظرهای فرمانده جدید سپاه است و با توجه به رویکرد اخیر دولت آمریکا در قبال سپاه، این انتصاب می‌تواند حامل پیام‌های روشنی به مقامات آمریکایی و غربی باشد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پایان معافیت خریداران نفت ایران از تحریمهای آمریکا اعلام می شود
تهران– ایرنا– روزنامه واشنگتن پست به نقل از دو مقام وزارت خارجه آمریکا گزارش داد، مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور روز دوشنبه اعلام خواهد کرد که معافیتهای تحریمی واردکنندگان نفت ایران از دوم ماه می (12 اردیبهشت) دیگر تمدید نخواهد شد؛ اقدامی که تبعاتی برای بازارهای جهانی نفت دارد.
پیام شیرین برانکو برای پرسپولیسی‌ها
مربی کروات قرمزها از هواداران این تیم خواسته تا با خیال راحت و بدون هیچ استرسی بازی با الاهلی عربستان را تماشا کنند.
الماسی: تصمیمات غیرانسانی آمریکا شرایط اقتصادی سختی را برای مردم ایران ایجاد کرد
نماینده مردم دیر و کنگان در مجلس گفت: تصمیمات غیرانسانی و غیرقانونی دولتمردان آمریکا شرایط سختی را برای مردم ایران ایجاد کرد. دغدغه‌های معیشتی و شرایط نامناسب اقتصادی مردم بخشی از تبعات این رفتار است.
چاووش اوغلو به اربیل می‌رود
وزیر خارجه ترکیه هفته آینده به اربیل عراق سفر می‌کند.
آغاز جلسه پنجم دادگاه متهمان پتروشیمی
پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات رضا حمزه‌لو مدیرعامل پیشین شرکت بازرگانی پتروشیمی و ۱۳ متهم دیگر این پرونده به ریاست قاضی مسعودی‌مقام در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی آغاز شد.
همایش بزرگ مسلمانان در فرانسه
واکنش محتاطانه روس ها و تبریک اروپایی ها به پیروز انتخابات اوکراین
گاردین نقش پهپادهای امارات در حملات هوایی به طرابلس لیبی را افشا کرد
انفجار جدید در پایتخت سریلانکا
زمین لرزه شدید پایتخت فیلیپین را لرزاند
رزمایش مشترک ترکیه و جمهوری‌آذربایجان
«گیر پدرسون» در مذاکرات صلح سوری در «آستانه» شرکت می‌کند
اخبار ضد و نقیض از وخامت حال ˮعمر البشیرˮ در زندان
العربی الجدید: پاکستان هم به کمک ایران برای دور زدن تحریم‌های آمریکا آمد
واشنگتن‌لیکس؛ افشای نمونه‌ای از دیکته‌های آمریکا بر دولت لبنان