ایرانیان مقیم هند در عزای سالار شهیدان به سوگ نشستند

12:29 ۴ روز و ۱ ساعت پیش ایرنا 39 0
ایرانیان مقیم هند در عزای سالار شهیدان به سوگ نشستند

دهلی نو– ایرنا – ایرانیان مقیم در شهرهای مختلف هند همراه با شیعیان این کشور در دهه اول ماه محرم با برپایی مراسم متعدد به عزاداری برای امام سوم شیعیان پرداختند.

ایرنا

به گزارش ایرنا در روز شنبه، مراسم مذکور که از روز اول محرم آغاز شده و هر شب تا دوازدهم این ماه ادامه خواهد شد، ایرانیان مقیم با ذکر مصیبت مداحان و مبلغان به عزاداری پرداخته و به قرائت زیارت عاشورا می پردازند.
در دهلی نو، دانشجویان و ساکنان ایرانی این شهر با تجمع در خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران از سخنان مبلغان اعزامی درباره فلسفه قیام عاشورا بهره مند شده و همراه با گروهی از شرکت کنندگان افغان برای سالار شهیدان عزاداری می کنند.
در شهر حیدرآباد نیز رایزنی فرهنگی ایران با برگزاری سمیناری به بررسی ابعاد بزرگداشت دهه محرم در میان غیرمسلمانان پرداخت.
با فرارسیدن ایام عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در ایالت تلنگانا که حیدرآباد مرکز آن به شمار می رود و حتی در بسیاری از ایالتهای این کشور مسلمانان و حتی غیرمسلمانان با شور و شعف خاصی به عزاداری و برپایی جلسات ماتم و حرکت دسته جات سینه زنی، نوحه خوانی و مرثیه سرایی اقدام می کنند.
محمد حق بین سرکنسول ایران در این شهر مسلمان نشین درسخنانی به جنبه های مختلف حماسه عاشورا اشاره کرده و گفت: امام حسین (ع) و یاران وی در روز عاشورا در میدان کربلا مقابل ظلم و بی عدالتی مقاومت نمودند و با شهادت خود درس آزادی و حریت به جهان دادند که همیشه جاویدان خواهد بود.
شهادت امام حسین (ع) و یاران وی در سراسر جهان تاثیر عمیق داشته است و به ویژه در بین اقشار مردم منطقه تلنگانا چه مسلمانان وغیر مسلمانان ،که بیش از شش قرن گذشته تاکنون تاثیر خاصی داشته است و به ویژه غیر مسلمانان این منطقه ارادت عمیق به امام حسین(ع) و یاران وی دارند و در ماه محرم با برگزاری مراسم سنتی به شهدای کربلا ادای احترام می کنند.
وی اظهار داشت که برگزاری مراسم سنتی از جانب غیر مسلمانان منطقه تلنگانا در طول بیش از شش قرن گذشته مظهر برادری، دوستی و زندگی مسالمت آمیز بین ادیان در این منطقه می باشد.
پروفسور کیشان راو استاد دانشگاه عثمانیه نیز مطالبی درمورد زندگی امام حسین (ع) وقیام او در مقابل ظالم زمانش یزید ابن معاویه و حرکت بهمراه خانواده اش بسمت کربلا بیان کرد.
وی با بیان لیستی از آیین های مسلمانان در ماه محرم ادیان جینی، بودایی، هندو، مسیحی و مذاهب دیگر را نام برد که در تلنگانا در این آیین ها شرکت می کنند.
دکتر عثمان پاشا نیز در این مراسم اهمیت محرم را فقط برای مسلمانان ندانست و خاطرنشان کرد که اکثر مردم تلنگانا با تاریخچه کربلا و قیام امام حسین (ع) آشنا هستند و در شهرها و روستاها در این ماه سوگواری می کنند.
احترام به عاشورا در بین مردم این ایالت جنوبی هند تاریخچه ای قدیمی دارد به طوری که در محرم اکثر مردم از ادیان مختلف با هم پیمان برادری می بندند و موسیقی محرم اجرا می کنند و لباس های مخصوص محرم می پوشند و این نشان وحدت است.
به طور مثل روستایی در این منطقه وجود دارد که فقط دو خانواده مسلمان که شیعه هم نیستند در آن زندگی می کنند و کل روستا هندو هستند ولی در محرم همه آنها عاشورا درخانه جمع می شوند و به عزاداری می پردازند.در این ایام هندو ها شیرینی و همچنین غذای نذری می پزند و خیرات می دهند حتی بعضی از هندوها این 10 روز محرم را روزه می گیرند.
وی خاطرنشان کرد آنها در روز 7 محرم آتش روشن می کنند و بدور آن راه می روند و شعر می خوانند و عزاداری می کنند و در روز عاشورا آن را خاموش می کنند. همپنین در این روز علم ها را به معبد شیوا برده و شست و شو و غسل می دهند و به عاشورا خانه می برند و در روز عاشورا نصب می کنند و مردم پای کسانی که علم را بلند و جابجا می کنند شست شو می دهند.
در برخی روستاهای دیگر این ایالت از زمان حکومتی بهمنی ها در قرن هشتم هجری قمری برنامه نصب علم در محرم وجود داشته و دارد.
باستان شناسان متوجه این مراسمات در کتیبه ها و سنگ های بجا مانده از آن دوران شدند.در گذشته و حال برنامه های زیادی در مدح بی بی حضرت فاطمه (س) وامام حسن (ع) و امام حسین (ع) در این روستاها برگزار می شود و مردم در محرم به بی بی فاطمه زهرا(س) بخاطر شهادت پسرش تسلیت می گویند و بمدت 10 روز ذکرامامان حسن(ع) و حسین(ع) می گویند و نوحه های زیادی هم در رابطه با محرم در روستا خوانده می شود.
مراسم علم گذاری بمدت 10 روز در ماه محرم برگزار می شود و تمام برنامه ها توسط غیرمسلمانان اداره می شود. در روز 9 محرم بمدت 24 ساعت مراسم ادامه دارد و مدام سجده می کنند و حاجت می گیرند. اگر اختلافی بین هندوها و مسلمانان باشد دراین 10 روز باهم صلح می کنند.
در هند و بویژه دو شهر لکنهو و حیدرآباد فرهنگ غنی در برگزاری مراسم محرم برای امام حسین (ع) وجود دارد البته مردم هر ایالت هند فرهنگ و سبک متفاوتی در عزاداری محرم دارند.
در این کشور مذهبی به نام هندو برهمن وجود دارد که در تاریخ ثبت شده است که 4 نفر از برهمن های هندو وقتی از قیام امام حسین (ع )در کربلا باخبر می شوند به سمت کربلا برای حمایت از امام حسین حرکت می کنند و وقتی به آنجا می رسند متوجه می شوند که امام حسین شهید شده است به همین دلیل به یاران مختار می پیوندند و در انتقام جویی از خون امام حسین در این راه کشته می شوند.
تاریخ شناسان هند درباره ریشه های عزاداری سالار شهیدان در هند تاکید می کنند که زمانی که مسلمانان وارد هند شدند برای حمله و تصرف نیامدند بلکه برای زندگی مسالمت آمیز آمدند و فرهنگشان با فرهنگ هندو آمیخته شد. هندوها برای عبادت به معبد می روند و مسلمانان به مسجد ولی در محرم همه به حسینیه یا همان عاشورا خانه می روند برای عزاداری امام حسین (ع) و این باعث صلح بین همه فرقه ها می شود.
در شهر بمبئی نیز مراسم مشابهی در شبهای محرم برگزار می شود.
آساق**1424**1337


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

شخصیت شناسی انیاگرام؛ تیپ چهارم: فردگرا
یکی از تئوری‌های جالب در زمینه شخصیت شناسی، تئوری انیاگرام است که هنوز در ایران در بین روانشناسان متخصص و اساتیددانشگاه، چندان شناخته شده نیست. تئوری انیاگرام یا تیپ‌های نه گانه (در شکل فعلی آن) در واقع ترکیبی از عرفان شرقی و روانشناسی مدرن است. در اینجا آقای احسان یزدان پناه مربی توسعه فردی و سازمانی درباره تیپ چهارم انیاگرام توضیحاتی ارائه میدهد.
دروازه‌بان السد بازی با پرسپولیس را از دست داد
باشگاه السد قطر اعلام کرد که گلر اصلی این تیم به خاطر مصدومیت به مدت 3 ماه خانه نشین شد.
مسی در لیگ قهرمانان از رونالدو پیشی گرفت
فوق ستاره آرژانتینی بارسلونا پس از درخشش مقابل آیندهوون هلند در لیگ قهرمانان اروپا از رونالدو پیشس گرفت.
خلعتبری: در تدارک برد تراکتورسازی هستیم
مهاجم تیم فوتبال پدیده گفت: اسپانسر باشگاه قول‌هایی داده که این قول‌ها عملی نشده است ما پنج بازی را در لیگ برده‌ایم و یک بازی هم در جام حذفی پیروز شده‌ایم اما اتفاقی نیفتاده و بازیکنان هم از این موضوع ناراحت هستند.
واکنش توخل بعد از شکست در آنفیلد
سرمربی پاری ‌سن‌ ژرمن بعد از شکست برابر لیورپول از سیستم خود دفاع و تاکید کرد که تیمش در بازی‌های بعدی بهتر ظاهر خواهد شد.
آنچلوتی: تنها مشکل ما در این بازی گلزنی بود
سرمربی ناپولی پس از تساوی مقابل ستاره سرخ بلگراد گفت:به نظرم ما بازی خوبی را از خودمان به نمایش گذاشتیم ولی می توانستیم بازی را بهتر آغاز کنیم.
رسن: پرسپولیس ذهنیت برد دارد
هافبک تیم ملی عراق و عضو باشگاه پرسپولیس پس از پیروزی مقابل الدحیل گفت: همه ما مصمم بودیم که نتیجه را برمی گردانیم، با تمام قوا کار کردیم و از فرصت‌های به دست آمده نهایت استفاده را کردیم.
سیمئونه: خیلی خوب به بازی برگشتیم
سرمربی اتلتیکو مادرید پس از پیروزی مقابل موناکو گفت: ما بازی را خیلی خوب آغاز کردیم. مهمتر از همه این بود که بعد از اینکه عقب افتادیم به بازی برگشتیم.
رکورد ویژه کاسیاس در لیگ قهرمانان
دروازه‌بان اسپانیایی برای بیستمین فصل در لیگ قهرمانان اروپا حاضر شد تا رکورد جدیدی از خود بر جا بگذارد.
جنگ روانی شروع شد؛ پرسپولیس یک تیم عادیه!
قطری‌ها السد را به مراتب قوی‌تر از پرسپولیس می‌دانند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آیا می‌شود در ماه محرم ازدواج کرد؟
احکام شرعی در خصوص خواستگاری، عقد و ازدواج در ماه محرم و صفر را در این گزارش بخوانید.
فرزندان خردسال طلبه جوانی که کشته شد
باشگاه خبرنگاران تصویر سه فرزند محمد تولایی طلبه جوان مشهدی را که چند روز پیش مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفته بود، و صبح دیروز در بیمارستان قائم مشهد به لقاءالله پیوست،منتشر کرد.
توصیه «هاشم خان» برای نذری دادن- عکس
مهدی سلطانی متن زیر را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد.
والورده: کارهای خارق العاده، عادت مسی است
سرمربی بارسا در نشست خبری پس از بازی با آیندهوون به تمجید از لیونل مسی، فوق ستاره آرژانتینی خود پرداخت.
فریبا: با این شرایط در لیگ، هفتم هم نمی‌شویم!
عضو کمیته فنی باشگاه استقلال گفت:باز هم به هواداران استقلال هشدار می دهم که اگر از تیمشان حمایت نکنند و اشتباه سال قبل را تکرار کنند این تیم هفتم یا هشتم هم نمی شود.
هند خواستار بازگشت امن و پایدار روهینگیایی ها به میانمار شد
قزاقستان از خط لوله باکو - تفلیس - جیهان نفت صادر می کند
ژاپن نسبت به پیامدهای جنگ تجاری چین و آمریکا هشدار داد
ماهاتیر محمد: مالزی به دنبال ایجاد نیروگاه هسته ای نیست
رئیس جمهوری افغانستان عازم هند شد
ایرانیان مقیم چین در تاسوعای حسینی به سوگ نشستند
دو کره برای اولین بار برنامه خلع سلاح اتمی را مشخص کردند
رهبران دو کره توافقنامه اجلاس سران را امضا کردند
تون و ماهاتیر از محبوبترین نام ها درمیان مردم مالزی است
دور دوم مذاکرات رهبران دو کره در پیونگ یانگ برگزار شد