ایرانیان مقیم هند در عزای سالار شهیدان به سوگ نشستند

12:29 ۲۱۷ روز و ۱۸ ساعت پیش ایرنا 210 0
ایرانیان مقیم هند در عزای سالار شهیدان به سوگ نشستند

دهلی نو– ایرنا – ایرانیان مقیم در شهرهای مختلف هند همراه با شیعیان این کشور در دهه اول ماه محرم با برپایی مراسم متعدد به عزاداری برای امام سوم شیعیان پرداختند.

ایرنا

به گزارش ایرنا در روز شنبه، مراسم مذکور که از روز اول محرم آغاز شده و هر شب تا دوازدهم این ماه ادامه خواهد شد، ایرانیان مقیم با ذکر مصیبت مداحان و مبلغان به عزاداری پرداخته و به قرائت زیارت عاشورا می پردازند.
در دهلی نو، دانشجویان و ساکنان ایرانی این شهر با تجمع در خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران از سخنان مبلغان اعزامی درباره فلسفه قیام عاشورا بهره مند شده و همراه با گروهی از شرکت کنندگان افغان برای سالار شهیدان عزاداری می کنند.
در شهر حیدرآباد نیز رایزنی فرهنگی ایران با برگزاری سمیناری به بررسی ابعاد بزرگداشت دهه محرم در میان غیرمسلمانان پرداخت.
با فرارسیدن ایام عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در ایالت تلنگانا که حیدرآباد مرکز آن به شمار می رود و حتی در بسیاری از ایالتهای این کشور مسلمانان و حتی غیرمسلمانان با شور و شعف خاصی به عزاداری و برپایی جلسات ماتم و حرکت دسته جات سینه زنی، نوحه خوانی و مرثیه سرایی اقدام می کنند.
محمد حق بین سرکنسول ایران در این شهر مسلمان نشین درسخنانی به جنبه های مختلف حماسه عاشورا اشاره کرده و گفت: امام حسین (ع) و یاران وی در روز عاشورا در میدان کربلا مقابل ظلم و بی عدالتی مقاومت نمودند و با شهادت خود درس آزادی و حریت به جهان دادند که همیشه جاویدان خواهد بود.
شهادت امام حسین (ع) و یاران وی در سراسر جهان تاثیر عمیق داشته است و به ویژه در بین اقشار مردم منطقه تلنگانا چه مسلمانان وغیر مسلمانان ،که بیش از شش قرن گذشته تاکنون تاثیر خاصی داشته است و به ویژه غیر مسلمانان این منطقه ارادت عمیق به امام حسین(ع) و یاران وی دارند و در ماه محرم با برگزاری مراسم سنتی به شهدای کربلا ادای احترام می کنند.
وی اظهار داشت که برگزاری مراسم سنتی از جانب غیر مسلمانان منطقه تلنگانا در طول بیش از شش قرن گذشته مظهر برادری، دوستی و زندگی مسالمت آمیز بین ادیان در این منطقه می باشد.
پروفسور کیشان راو استاد دانشگاه عثمانیه نیز مطالبی درمورد زندگی امام حسین (ع) وقیام او در مقابل ظالم زمانش یزید ابن معاویه و حرکت بهمراه خانواده اش بسمت کربلا بیان کرد.
وی با بیان لیستی از آیین های مسلمانان در ماه محرم ادیان جینی، بودایی، هندو، مسیحی و مذاهب دیگر را نام برد که در تلنگانا در این آیین ها شرکت می کنند.
دکتر عثمان پاشا نیز در این مراسم اهمیت محرم را فقط برای مسلمانان ندانست و خاطرنشان کرد که اکثر مردم تلنگانا با تاریخچه کربلا و قیام امام حسین (ع) آشنا هستند و در شهرها و روستاها در این ماه سوگواری می کنند.
احترام به عاشورا در بین مردم این ایالت جنوبی هند تاریخچه ای قدیمی دارد به طوری که در محرم اکثر مردم از ادیان مختلف با هم پیمان برادری می بندند و موسیقی محرم اجرا می کنند و لباس های مخصوص محرم می پوشند و این نشان وحدت است.
به طور مثل روستایی در این منطقه وجود دارد که فقط دو خانواده مسلمان که شیعه هم نیستند در آن زندگی می کنند و کل روستا هندو هستند ولی در محرم همه آنها عاشورا درخانه جمع می شوند و به عزاداری می پردازند.در این ایام هندو ها شیرینی و همچنین غذای نذری می پزند و خیرات می دهند حتی بعضی از هندوها این 10 روز محرم را روزه می گیرند.
وی خاطرنشان کرد آنها در روز 7 محرم آتش روشن می کنند و بدور آن راه می روند و شعر می خوانند و عزاداری می کنند و در روز عاشورا آن را خاموش می کنند. همپنین در این روز علم ها را به معبد شیوا برده و شست و شو و غسل می دهند و به عاشورا خانه می برند و در روز عاشورا نصب می کنند و مردم پای کسانی که علم را بلند و جابجا می کنند شست شو می دهند.
در برخی روستاهای دیگر این ایالت از زمان حکومتی بهمنی ها در قرن هشتم هجری قمری برنامه نصب علم در محرم وجود داشته و دارد.
باستان شناسان متوجه این مراسمات در کتیبه ها و سنگ های بجا مانده از آن دوران شدند.در گذشته و حال برنامه های زیادی در مدح بی بی حضرت فاطمه (س) وامام حسن (ع) و امام حسین (ع) در این روستاها برگزار می شود و مردم در محرم به بی بی فاطمه زهرا(س) بخاطر شهادت پسرش تسلیت می گویند و بمدت 10 روز ذکرامامان حسن(ع) و حسین(ع) می گویند و نوحه های زیادی هم در رابطه با محرم در روستا خوانده می شود.
مراسم علم گذاری بمدت 10 روز در ماه محرم برگزار می شود و تمام برنامه ها توسط غیرمسلمانان اداره می شود. در روز 9 محرم بمدت 24 ساعت مراسم ادامه دارد و مدام سجده می کنند و حاجت می گیرند. اگر اختلافی بین هندوها و مسلمانان باشد دراین 10 روز باهم صلح می کنند.
در هند و بویژه دو شهر لکنهو و حیدرآباد فرهنگ غنی در برگزاری مراسم محرم برای امام حسین (ع) وجود دارد البته مردم هر ایالت هند فرهنگ و سبک متفاوتی در عزاداری محرم دارند.
در این کشور مذهبی به نام هندو برهمن وجود دارد که در تاریخ ثبت شده است که 4 نفر از برهمن های هندو وقتی از قیام امام حسین (ع )در کربلا باخبر می شوند به سمت کربلا برای حمایت از امام حسین حرکت می کنند و وقتی به آنجا می رسند متوجه می شوند که امام حسین شهید شده است به همین دلیل به یاران مختار می پیوندند و در انتقام جویی از خون امام حسین در این راه کشته می شوند.
تاریخ شناسان هند درباره ریشه های عزاداری سالار شهیدان در هند تاکید می کنند که زمانی که مسلمانان وارد هند شدند برای حمله و تصرف نیامدند بلکه برای زندگی مسالمت آمیز آمدند و فرهنگشان با فرهنگ هندو آمیخته شد. هندوها برای عبادت به معبد می روند و مسلمانان به مسجد ولی در محرم همه به حسینیه یا همان عاشورا خانه می روند برای عزاداری امام حسین (ع) و این باعث صلح بین همه فرقه ها می شود.
در شهر بمبئی نیز مراسم مشابهی در شبهای محرم برگزار می شود.
آساق**1424**1337


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

کارشناس هندبال: انتخاب سرمربی بسیار دیر شده است- نباید مقابل آسیایی‌ها تا این حد ناامید باشیم
محسن اخگر گفت: باید برای تیم ملی هندبال از یک سرمربی خارجی استفاده شود که سطحش از مربیان قبلی بسیار بالاتر باشد تا بتوان تحول ایجاد کرد.
صعود گنج‌زاده به فینال کاراته وان مراکش - ۲ طلا و ۴ برنز در انتظار ایران
در پایان دومین روز لیگ برتر کاراته وان که در شهر رباط مراکش جریان دارد، ۴ نماینده کشورمان به دیدار فینال و رده بندی راه یافتند.
حاشیه‌های تبریز از نگاه مدیرعامل سابق تراکتور- ˮهواداران گناه دارندˮ
محمدحسین جعفری می‌گوید مدیریت باشگاه تراکتورسازی باید هنر خود را نشان دهد و این تیم را از حواشی و بحران خارج کند.
آن چه ˮپرشورهای تبریزˮ باید یاد بگیرند
دومین شکست متوالی تراکتورسازی باعث شد بار دیگر هواداران این تیم از کوره در بروند و کارهایی را انجام دهند که در فاصله چهار هفته تا پایان لیگ هجدهم، تیم محبوبشان بار دیگر به حاشیه برود.
‎وضعیت استخدامی نیروهای داوطلب هلال‌احمر-ارائه تسهیلات به سربازان در ازای خدمات داوطلبانه
رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر با حضور در ایسنا به مناسبت روز جوان، به تشریح اقدامات و برنامه‌های پیش روی این سازمان از خدماتشان در سیل اخیر گفت و وضعیت استخدامی نیروهای داوطلب و برنامه‌ها و طرح‌هایشان برای ارائه تسهیلات به سربازان در ازای خدمات داوطلبانه و... را تشریح کرد.
استقرار کامل سامانه خدمات غیرحضوری تامین اجتماعی در نیمه اول سال
مدیرکل دفتر راهبری سیستم‌های سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه پروژه خدمات غیرحضوری تامین اجتماعی را استان به استان تعمیم می دهیم گفت: امید است این سامانه طی شش ماهه اول سال جاری به صورت کامل و جامع در کل کشور مستقر شده باشد.
کلانتری: تاثیر سیلاب ها بر محیط زیست چندان خسارت بار نبوده است
تهران - ایرنا - رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه تاثیر سیلاب ها بر حوزه محیط زیست کشور چندان خسارت بار نبوده اعلام کرد، دغدغه موجود ایجاد احتمالی گردوغبار، ناشی از خاک های ریزدانه بجا مانده از رسوبات سیل است.
اعتماد مصرف کنندگان به کمیت و کیفیت کالاهای داخلی منجر به رونق تولید می‌شود
عضو هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز، گفت: یکی از مواردی که منجر به رونق تولید می‌شود این است که اعتماد مصرف کنندگان هم در کمیت و هم در کیفیت و سلامت کالا مورد توجه تولیدکنندگان قرار گیرد.
شهر اقلید را بیشتر بشناسید
شهرستان اقلید یکی از شهرستان‌های فارس‌نشین استان فارس است، این شهرستان یکی از مناطق کوهستانی و سرسبز فارس و دارای آب هوای سرد و زمستانی است.
آمار بازداشت فعالان محیط ‌زیست در انگلیس رکورد زد
لندن - ایرنا - تظاهرات هزاران تن از فعالان محیط ‌زیست در پایتخت انگلیس در ششمین روز متوالی، در حالی بدون هیچ دورنمایی از پایان این نافرمانی مدنی سپری شد که رئیس پلیس لندن اعلام کرد تاکنون عملیاتی با این تعداد از بازداشت سابقه نداشته است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

استاندار:خطر سیلاب در خوزستان به حداقل رسید
اهواز- ایرنا- استاندار خوزستان گفت: محور همه تلاش ها در سیلاب اخیر خوزستان کاهش خطر احتمالی آن در همه نقاط بود و در این راه موفق شدیم.
کارشناس هندبال: انتخاب سرمربی بسیار دیر شده است- نباید مقابل آسیایی‌ها تا این حد ناامید باشیم
محسن اخگر گفت: باید برای تیم ملی هندبال از یک سرمربی خارجی استفاده شود که سطحش از مربیان قبلی بسیار بالاتر باشد تا بتوان تحول ایجاد کرد.
صعود گنج‌زاده به فینال کاراته وان مراکش - ۲ طلا و ۴ برنز در انتظار ایران
در پایان دومین روز لیگ برتر کاراته وان که در شهر رباط مراکش جریان دارد، ۴ نماینده کشورمان به دیدار فینال و رده بندی راه یافتند.
حاشیه‌های تبریز از نگاه مدیرعامل سابق تراکتور- ˮهواداران گناه دارندˮ
محمدحسین جعفری می‌گوید مدیریت باشگاه تراکتورسازی باید هنر خود را نشان دهد و این تیم را از حواشی و بحران خارج کند.
آن چه ˮپرشورهای تبریزˮ باید یاد بگیرند
دومین شکست متوالی تراکتورسازی باعث شد بار دیگر هواداران این تیم از کوره در بروند و کارهایی را انجام دهند که در فاصله چهار هفته تا پایان لیگ هجدهم، تیم محبوبشان بار دیگر به حاشیه برود.
جشن نیمه شعبان در سفارت ایران در کابل برگزار شد
روزنامه پاکستان: واشنگتن مخالف نزدیکی روابط تهران - اسلام آباد است
حمله مسلحانه به مخابرات افغانستان با کشته شدن مهاجمان خنثی شد
خشم چین از فیلم تبلیغاتی جهت دار شرکت لایکا آلمان
جوانان کشمیری به کمک سیل زدگان ایران شتافتند
ژنرال آمریکایی: نباید به مذاکرات آمریکا و طالبان خوشبین بود
سفر عمران خان به ایران می تواندصلح را برای منطقه ارمغان آورد
کره شمالی جان بولتون را نابینا و فاقد درک خواند
جشنواره فیلم پکن، فرصتی برای معرفی سینمای ایران
آمریکا و ژاپن اعمال تحریم های کامل علیه کره شمالی را تایید کردند