تنوع فرهنگی در تهران زمینه ساز احیای بازی‌های بومی‌محلی است

12:50 ۶ روز و ۲۲ ساعت پیش ایرنا 42 0
تنوع فرهنگی در تهران زمینه ساز احیای بازی‌های بومی‌محلی است

تهران – ایرنا – رییس هیات ورزش روستایی و بازی های بومی محلی با اشاره به رشد و احیای روزافزون این بازی ها در استان تهران گفت: جمعیت روستایی و تعدد و تنوع فرهنگی استان تهران موجب شده تا ظرفیت استان برای توسعه این بازی ها بیش از دیگر مناطق کشور باشد.

ایرنا

به گزارش روز شنبه ایرنا، ذهنیت شکل گرفته در زمینه نسبت دادن بازی های بومی محلی به فرهنگ پیش از شهرنشینی مدرن موجب شد تا برخی احیای این بازی ها را در کلان شهرها غیر ممکن تلقی کنند و نسل کنونی را با شیوه برگزاری این بازی ها بیگانه بدانند.
در پاسخ به این پیش فرض ذهنی، «حسن داورزنی» رییس هیات ورزش روستایی و بازی های بومی محلی استان تهران در حاشیه تمرینات تیم ملی هفت سنگ بانوان به خبرنگار ایرنا گفت: بحث احیای بازی های بومی محلی به معنای بازگشت به سبک زندگی گذشته نیست، بلکه ضرورتی است که می تواند در شرایط کنونی بخشی از فرهنگ معنوی و ناملموس جامعه را احیا و زمینه را برای توسعه فعالیت های ورزشی و تزریق نشاط اجتماعی به جامعه فراهم کند.
وی با بیان اینکه توسعه شهرنشینی و سبک زندگی نوین، زمینه را برای پیش فرض فوق فراهم کرده است، اظهار داشت: شاید در نگاه نخست ذهنیت بر آن باشد که کلان شهری مانند تهران با توجه به ویژگی های خاص مدرنیته و پایتخت سیاسی، شرایط لازم را برای احیای این بازی ها ندارد، اما این پیش فرض با واقعیت تطابق ندارد؛ زیرا تهران گلچینی از اقوام و اقلیت های مختلف کشور است که هر کدام فرهنگ و ویژگی های خاص منطقه و استان خود را به این کلانشهر انتقال داده اند.
داورزنی در ادامه تصریح کرد: تعدد فرهنگی شکل گرفته در سطح تهران موجب شده تا برخلاف شهرهایی که فرهنگ یکنواخت دارند و تنها چند بازی خاص در آنجا انجام می شود، تهران به مرکزی برای انجام بازی های تمام اقوام و اقلیت های کشور تبدیل شود و این مهم می تواند خط بطلانی بر پیش فرض برخی افراد در زمینه مشکل بودن احیای بازی های بومی و محلی در سطح کلانشهرها بکشد.
وی افزود: موفقیت ورزشکاران رشته های مختلف بومی و محلی به ویژه بانوان در این بازی ها به خوبی نمایانگر آن است که تهران ظرفیت های لازم برای احیای بازی بومی و محلی دارد و این ظرفیت فراتر از ظرفیت برخی از شهرهای دیگر کشور است؛ زیرا اگر در یک شهر با فرهنگ یکنواخت تنها چند بازی انجام می شود، استان تهران به خاطر حضور اقوام و اقلیت های فرهنگی و زبانی گلچینی از بازی های بومی و محلی سراسر کشور است.
رییس هیات ورزش روستایی و بازی های بومی محلی استان تهران در ادامه یادآور شد: در بین استان های مختلف کشور، تهران با 900 هزار نفر بیشترین جمعیت روستایی را دارد و این جمعیت پرشمار یکی دیگر از مهمترین ظرفیت های توسعه بازی بومی و محلی به شمار می رود.
داورزنی با بیان اینکه توسعه ورزش های بومی و محلی در کلانشهری مانند تهران به تنهایی از عهده هیات این بازی ها برنمی آید، خاطرنشان کرد: برای نهادینه کردن بازی های بومی محلی در بین نسل جدید لازم است تا سازمان ها و نهادهای مختلف در این زمینه همکاری های لازم داشته باشند. یکی از این نهادها، مدارس و آموزشگاه های تحت نظر وزارت آموزش و پرورش است. این نهاد می تواند با گنجاندن بازی های بومی و محلی در درس تربیت بدنی، زمینه را برای احیای آن در بین نسل جوان فراهم کند. با عملی شدن این ایده و ورود بیش از پیش بازی های بومی محلی به مدارس و دانشگاه ها علاوه بر ایجاد تحرک، در آینده شاهد نشاط اجتماعی بیشتر در جامعه خواهیم بود. همچنین برای نهادینه کردن این بازی ها، لازم است شهرداری کلانشهرها از طریق اختصاص فضاهای ورزشی به بازی های بومی محلی در بوستان های شهری راه را برای حضور خانواده ها در جشنواره های فرهنگی ورزشی بومی کشور فراهم کنند.
وی با اشاره به فعالیت های این هیات در یک سال گذشته گفت: در سال گذشته سه هزار ورزشکار در استان تهران با هدف گسترش فعالیت های بومی و محلی در روستاها و مناطق عشایری استان تهران ساماندهی شدند و همچنین در این استان 40 خانه ورزش روستایی احداث و تجهیز شدند.
داروزنی با بیان اینکه برگزاری جشنواره های ورزشی در تهران به راحتی امکانپذیر است، یادآور شد: همچنان که در گذشته ما توانستیم جشنواره های فراوانی را در زمینه فرهنگی ورزشی اقوام برگزار کنیم، می توانیم با شناسایی استعدادهای ورزشی در بین اقوام و اقلیت های مختلف ساکن تهران، نماینده برای تمام استان ها داشته باشیم. چون در این استان اقوام ترک، کرد، لر، بلوچ و ... وجود دارد و هر کدام می توانند بازی های بومی و محلی آن فرهنگ را به خوبی اجرا کنند.
چهارمین اردوی آماده سازی تیم ملی هفت سنگ بانوان از بیستم تا بیست و سوم شهریور ماه در مجموعه ورزشی بعثت تهران برگزار شد. روز چهارشنبه «فریبا محمدیان» معاون وزیر ورزش در امور بانوان به همراه «غلامرضا جعفری» رییس فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی محلی و «حسن داورزنی» رییس هیات ورزش روستایی استان تهران از این اردو بازدید کردند.
ورزشی **2052


گروه های زیر مجموعه ورزشی

فوتبال و فوتسال
فوتبال و فوتسال

آخرین اخبار

وقتی انتظار یک نوزاد بامزه داری، ولی با پیرمرد مواجه می‌شوی!
در حالی که بیشتر نوزادان ناز و بامزه هستند و دل آدم را می‌برند، برخی هم پیر به دنیا می‌آیند و می‌توانند به پدرشان بگویند «پسرم»!
۱۶ حقیقت در مورد انقلاب روسیه که احتمالا نمی‌دانستید
بیش از 100 سال از انقلاب روسیه گذشته است؛ انقلابی که منجر به ایجاد اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی شد. با وجود این که در مورد این انقلاب مطالب و کتاب های بسیار زیادی نوشته شده، اما هنوز هم حقایق و ابعاد زیادی از آن برای بسیاری از افراد ناشناخته است. در ادامه به تعدادی از حقایق کمتر شنیده شده انقلاب روسیه می پردازیم.
۱۰ فیلم پرفروش اخیر سینما و بررسی اکران‌های پاییز
اگرچه تابستان ۹۷ با گران‌تر شدن بلیت سینما‌ها و همچنین جام جهانی در ابتدای این فصل و ماه محرم در انتهای آن، چندان فصل درخشانی از نظر فروش نبود، اما وجود ژانر‌های مختلف از کمدی گرفته تا دفاع مقدس، پکیج خوبی را در سینما ایجاد کرده بود.
مراقبت از مفاصل با این راه‌ها
همان‌طور که لاستیک‌های اتومبیل بعد از مدتی صاف می‌شوند و برجستگی‌های خود را از دست می‌دهند، غضروف مفاصل نیز ممکن است با بالا رفتن سن، حرکات مکرر، حمل وزن زیاد، آسیب‌ها و تصادفات دچار ساییدگی و خوردگی شود. پس به مراقبت نیاز دارند.
واژن‌تان چه راز‌هایی از سلامت‌تان افشا می‌کند؟
واژن شما چیز‌هایی برای گفتن در مورد سلامت، سن، قاعدگی و سایر تابو‌ها دارد.
ساندویچ بستنی، دسر محبوب بچه‌ها
بستنی دسری محبوب، مخصوصا میان بچه ها است. با شروع فصل پاییز و بازگشایی مدارس می‌توانید این دسر خوشمزه را تهیه کنید و پس از بازگشت بچه ها از مدرسه با این دسر خوشمزه آن ها را خوشحال کنید.
طرز تهیه میگوی کاجون تند و خوشمزه
میگوی کاجون تند و پنیری، خوشمزه‌ترین پیش غذا برای مهمانی‌ها است، یک غذای آسان و سریع پر از عطر و طعم!
خواهرانِ سلبریتی و ماجراهایشان!
رفتار‌های سلبریتی‌ها با خواهر و سایر اعضای خانواده در نوع خود جالب است و گاهی اوقات شوخی‌های سلبریتی‌ها در شبکه‌های اجتماعی با خواهرانشان دست به دست می‌شود. بعضی از این سلبریتی‌ها حسابی به فکر خواهرشان هستند و در صفحه‌های شبکه‌های اجتماعی پست‌های زیادی از تفریح‌ها و خوش‌گذرانی‌های خواهرانه منتشر می‌کنند.
مد‌های زنانه لباس برای پاییز ۲۰۱۸
هر فصل مد مخصوص به خود را دارد. همانطور که در تابستان شاهد لباس‌های گلدار با رنگ‌های متنوع یا صندل‌های طرحدار بوده ایم، برای فصل پاییز هم باید انتظار مد‌های جدیدی را بکشیم. اگر دوست دارید که با ترند‌های پاییز ۲۰۱۸ آشنا شوید، با ما در ادامه مطلب همراه باشید.
صدای درونی منفی چیست؟ چگونه آن را ساکت کنیم؟
همه‌ی ما هرازگاهی این صدای درونی منفی را تجربه می‌کنیم که به شکل‌های مختلفی هم ظاهر می‌شود و اگر مراقب نباشیم می‌تواند استرس شدیدی نه تنها برای خودمان بلکه برای اطرافیانمان هم ایجاد کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بهترین زننده ضربات آزاد تاریخ فوتبال کیست؟
در ادوار مختلف، ستاره های هنرمندی بوده اند که ضربات ایستگاهی فوق العاده ای را تبدیل به گل کرده اند.
فیلم- تفاوت مسی و رونالدو در اخراج شدن!
به بهانه اخراج رونالدو در دیدار یوونتوس و والنسیا نگاهی به تفاوت کریستیانو و مسی در زمینه دریافت کارت قرمز بیاندازیم.
معروف نتوانست از قدرت جادویی‌اش استفاده کند
سرمربی تیم ملی والیبال بلغارستان گفت: وقتی سعید معروف مجبور می‌شود برای پاس دادن به خارج منطقه یک‌سوم بیاید، نمی‌تواند از قدرت جادویی‌اش استفاده کند.
روستایی در ایران که 80 درصد مردم آن سرطان دارند!
مردم روستای کزاز شازند در محاصره لوله‌های سر به فلک کشیده پالایشگاه نفت، پتروشیمی و نیروگاه حرارتی گیر افتاده‌اند.
۱۶ حقیقت در مورد انقلاب روسیه که احتمالا نمی‌دانستید
بیش از 100 سال از انقلاب روسیه گذشته است؛ انقلابی که منجر به ایجاد اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی شد. با وجود این که در مورد این انقلاب مطالب و کتاب های بسیار زیادی نوشته شده، اما هنوز هم حقایق و ابعاد زیادی از آن برای بسیاری از افراد ناشناخته است. در ادامه به تعدادی از حقایق کمتر شنیده شده انقلاب روسیه می پردازیم.
نایب قهرمان پارالمپیک: هدفم کسب طلا و شکستن رکورد است
سیاست سکوت فدراسیون ورزش‌های رزمی پس از شکست در جاکارتا
گلایه رکابزن ملی پوش : پول نداریم مسابقه برویم اما می خواهیم یک هفته خرج تیمهای خارجی کنیم
برنامه تور دوچرخه‌سواری ایران - آذربایجان اعلام شد
استقلال در دو و میدانی چقدر هزینه می‌کند؟
گروه‌بندی اسنوکر قهرمانی آسیا مشخص شد
سلطانی‌فر: سرپرست‌ها جایگزین روسای بازنشسته می‌شوند- ارز ثانویه به تیمهای ورزشی داده می‌شود
وزیر ورزش: مقید به اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان هستیم
ملی‌پوش دوومیدانی پاراآسیایی: بعد از جاکارتا حرفهایم را می‌زنم
میررحیمی: انتخاب بهترین تیم ریکرو برای قهرمانی جهان ماموریت اصلی است