تنوع فرهنگی در تهران زمینه ساز احیای بازی‌های بومی‌محلی است

12:50 ۶۵ روز و ۴ ساعت پیش ایرنا 110 0
تنوع فرهنگی در تهران زمینه ساز احیای بازی‌های بومی‌محلی است

تهران – ایرنا – رییس هیات ورزش روستایی و بازی های بومی محلی با اشاره به رشد و احیای روزافزون این بازی ها در استان تهران گفت: جمعیت روستایی و تعدد و تنوع فرهنگی استان تهران موجب شده تا ظرفیت استان برای توسعه این بازی ها بیش از دیگر مناطق کشور باشد.

ایرنا

به گزارش روز شنبه ایرنا، ذهنیت شکل گرفته در زمینه نسبت دادن بازی های بومی محلی به فرهنگ پیش از شهرنشینی مدرن موجب شد تا برخی احیای این بازی ها را در کلان شهرها غیر ممکن تلقی کنند و نسل کنونی را با شیوه برگزاری این بازی ها بیگانه بدانند.
در پاسخ به این پیش فرض ذهنی، «حسن داورزنی» رییس هیات ورزش روستایی و بازی های بومی محلی استان تهران در حاشیه تمرینات تیم ملی هفت سنگ بانوان به خبرنگار ایرنا گفت: بحث احیای بازی های بومی محلی به معنای بازگشت به سبک زندگی گذشته نیست، بلکه ضرورتی است که می تواند در شرایط کنونی بخشی از فرهنگ معنوی و ناملموس جامعه را احیا و زمینه را برای توسعه فعالیت های ورزشی و تزریق نشاط اجتماعی به جامعه فراهم کند.
وی با بیان اینکه توسعه شهرنشینی و سبک زندگی نوین، زمینه را برای پیش فرض فوق فراهم کرده است، اظهار داشت: شاید در نگاه نخست ذهنیت بر آن باشد که کلان شهری مانند تهران با توجه به ویژگی های خاص مدرنیته و پایتخت سیاسی، شرایط لازم را برای احیای این بازی ها ندارد، اما این پیش فرض با واقعیت تطابق ندارد؛ زیرا تهران گلچینی از اقوام و اقلیت های مختلف کشور است که هر کدام فرهنگ و ویژگی های خاص منطقه و استان خود را به این کلانشهر انتقال داده اند.
داورزنی در ادامه تصریح کرد: تعدد فرهنگی شکل گرفته در سطح تهران موجب شده تا برخلاف شهرهایی که فرهنگ یکنواخت دارند و تنها چند بازی خاص در آنجا انجام می شود، تهران به مرکزی برای انجام بازی های تمام اقوام و اقلیت های کشور تبدیل شود و این مهم می تواند خط بطلانی بر پیش فرض برخی افراد در زمینه مشکل بودن احیای بازی های بومی و محلی در سطح کلانشهرها بکشد.
وی افزود: موفقیت ورزشکاران رشته های مختلف بومی و محلی به ویژه بانوان در این بازی ها به خوبی نمایانگر آن است که تهران ظرفیت های لازم برای احیای بازی بومی و محلی دارد و این ظرفیت فراتر از ظرفیت برخی از شهرهای دیگر کشور است؛ زیرا اگر در یک شهر با فرهنگ یکنواخت تنها چند بازی انجام می شود، استان تهران به خاطر حضور اقوام و اقلیت های فرهنگی و زبانی گلچینی از بازی های بومی و محلی سراسر کشور است.
رییس هیات ورزش روستایی و بازی های بومی محلی استان تهران در ادامه یادآور شد: در بین استان های مختلف کشور، تهران با 900 هزار نفر بیشترین جمعیت روستایی را دارد و این جمعیت پرشمار یکی دیگر از مهمترین ظرفیت های توسعه بازی بومی و محلی به شمار می رود.
داورزنی با بیان اینکه توسعه ورزش های بومی و محلی در کلانشهری مانند تهران به تنهایی از عهده هیات این بازی ها برنمی آید، خاطرنشان کرد: برای نهادینه کردن بازی های بومی محلی در بین نسل جدید لازم است تا سازمان ها و نهادهای مختلف در این زمینه همکاری های لازم داشته باشند. یکی از این نهادها، مدارس و آموزشگاه های تحت نظر وزارت آموزش و پرورش است. این نهاد می تواند با گنجاندن بازی های بومی و محلی در درس تربیت بدنی، زمینه را برای احیای آن در بین نسل جوان فراهم کند. با عملی شدن این ایده و ورود بیش از پیش بازی های بومی محلی به مدارس و دانشگاه ها علاوه بر ایجاد تحرک، در آینده شاهد نشاط اجتماعی بیشتر در جامعه خواهیم بود. همچنین برای نهادینه کردن این بازی ها، لازم است شهرداری کلانشهرها از طریق اختصاص فضاهای ورزشی به بازی های بومی محلی در بوستان های شهری راه را برای حضور خانواده ها در جشنواره های فرهنگی ورزشی بومی کشور فراهم کنند.
وی با اشاره به فعالیت های این هیات در یک سال گذشته گفت: در سال گذشته سه هزار ورزشکار در استان تهران با هدف گسترش فعالیت های بومی و محلی در روستاها و مناطق عشایری استان تهران ساماندهی شدند و همچنین در این استان 40 خانه ورزش روستایی احداث و تجهیز شدند.
داروزنی با بیان اینکه برگزاری جشنواره های ورزشی در تهران به راحتی امکانپذیر است، یادآور شد: همچنان که در گذشته ما توانستیم جشنواره های فراوانی را در زمینه فرهنگی ورزشی اقوام برگزار کنیم، می توانیم با شناسایی استعدادهای ورزشی در بین اقوام و اقلیت های مختلف ساکن تهران، نماینده برای تمام استان ها داشته باشیم. چون در این استان اقوام ترک، کرد، لر، بلوچ و ... وجود دارد و هر کدام می توانند بازی های بومی و محلی آن فرهنگ را به خوبی اجرا کنند.
چهارمین اردوی آماده سازی تیم ملی هفت سنگ بانوان از بیستم تا بیست و سوم شهریور ماه در مجموعه ورزشی بعثت تهران برگزار شد. روز چهارشنبه «فریبا محمدیان» معاون وزیر ورزش در امور بانوان به همراه «غلامرضا جعفری» رییس فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی محلی و «حسن داورزنی» رییس هیات ورزش روستایی استان تهران از این اردو بازدید کردند.
ورزشی **2052


گروه های زیر مجموعه ورزشی

کشتی و رزمی
کشتی و رزمی

آخرین اخبار

پیام سوریان برای آقای خاص کشتی
حمید سوریان در اینستاگرام خود بازگشت محمد بنا را به کشتی فرنگی تبریک گفت.
زهیوی: منصوریان مرا برای استقلال می‌خواست
رحیم مهدی زهیوی، مهاجم تیم فوتبال ذوب‌آهن گفت: علیرضا منصوریان در استقلال دو سال دنبال جذب من بود و خوشحالم که قرار است با این مربی کار کنم.
اعلام رقم فروش بن عطیه از سوی بانوی پیر
باشگاه یوونتوس رقم فروش مدافع مراکشی خود را اعلام کرد.
سوتی جدید مهدی طارمی در اینستاگرام
سوتی دوباره مهاجم اسبق پرسپولیس باز هم به سوژه شوخی‌های کاربران فضای مجازی تبدیل شده است.
گزارش تمرین استقلال؛ صحبت‌های شفر با بازیکنان
در تمرین امروز تیم فوتبال استقلال، وینفرد شفر دقایقی برای شاگردانش صحبت کرد.
تاج: برخی‌ها بی ثباتی ایجاد کردند
رئیس فدراسیون فوتبال گفت: از دو ماه قبل گفتند ما باید از فوتبال برویم و با همین حرف‌ها بی‌ثباتی ايجاد شد ولی ما تا زمانی که هستيم بايد ثبات ايجاد كنيم.
دکو: مسی؟ رونالدینیو بهترین بازیکن تاریخ است
ستاره پرتغالی سابق بارسا رونالدینیو را بهترین بازیکن تاریخ فوتبال و بهترین هم تیمی خود می‌داند.
ترکیب پیکان برای بازی با پرسپولیس مشخص شد
ترکیب تیم فوتبال پیکان برای دیدار مقابل پرسپولیس معوقه هفته نهم لیگ برتر مشخص شد.
ترکیب پرسپولیس برای بازی با پیکان اعلام شد
ترکیب تیم فوتبال پرسپولیس برای بازی معوقه با پیکان در هفته نهم لیگ برتر اعلام شد.
استقبال کم هواداران پرسپولیس از بازی با پیکان
در حالی که کمتر از یک ساعت تا دیدار پرسپولیس و پیکان باقی است، حدود ۲۰۰ نفر برای تماشای این دیدار در ورزشگاه آزادی حضور دارند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مسیری که همه مدیران خواهند رفت
۲۶ آبان یا ۱۵ آذر چندان تفاوتی ندارد. به هر حال طبق قانون، بازنشسته‌ها باید پست‌های خود را تحویل دهند. با اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان در سال ۹۷، تعداد زیادی از مدیران دولتی باید از میزهای خود دل بکنند و جا را برای تازه‌نفس‌ها باز کنند.
عکس‌های باورنکردنی گاه هراس‌انگیز از موجودات ژرفای دریا‌ها
رومن فدورتسوف، ماهیگیر روسی ساکن مرمانسک است. او که اینک ۳۹ ساله است، ۱۷ سال است که ماهیگیری می‌کند و با دریا و سطح اقیانوس می‌رود. آن‌ها در سفرهایشان بار‌ها موجودات عجیبی صید کرده‌اند که در عمق دریا‌ها و اقیانوس‌ها زیست می‌کنند. موجوداتی که کمتر پیش می‌آید عکس آن‌ها را دیده باشیم.
گریم عجیب مصطفی زمانی- عکس
مصطفی زمانی به جمع بازیگران سریال «نهنگ آبی» پیوست.
مطالبات بیمه سلامت زنجان با مراکز طرف قرار داد به روز شد
زنجان - ایرنا - مدیرکل بیمه سلامت استان زنجان گفت: امسال با رایزنی انجام گرفته در کشور و استان؛ پرداختی مطالبات بخش دانشگاهی، خصوصی و داروخانه ها به روز شده و در مقایسه با سال های گذشته وضعیت بهتری حاکم است.
دولت 9.9 میلیارد تومان یارانه بلیت اتوبوس تهران را پراخت کرد
تهران- ایرنا- رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران اعلام کرد: 9.9 میلیارد تومان یارانه بلیت اتوبوس توسط دولت پرداخت شد.
داورزنی: رسانه‌ها اجازه دهند فوتبال در آرامش باشد- دوست داریم اعضای فعلی کارشان را ادامه دهند
خوزستان، قهرمان گلف کشور شد
جوکوویچ: زورو استحقاق قهرمانی را داشت
فولادی: به دنبال میزبانی ۲۰۲۰ ارتش های جهان هستیم- سال آینده در المپیک سیزم شرکت می‌کنیم
۱۰ نفر به دنبال ریاست قایقرانی- همه در انتظار اعلام زمان انتخابات
سرپرست تیم ملی هندبال بانوان:‌ نمی‌خواهیم در انتخاب نفرات حقی از کسی ضایع شود
بانوی کرمانی به اردوی تیم ملی تیراندازی دعوت شد
بخت زیادی برای حضور در المپیک 2020 داریم
روسای بازنشسته هیات های ورزشی  مازندران گوش به زنگ فدراسیون
مسابقات ورزش روستایی در لرستان برگزار می شود