شهر را برای حضور پررنگ تر زنان آماده کنیم

12:30 ۶۵ روز و ۴ ساعت پیش ایرنا 127 0
شهر را برای حضور پررنگ تر زنان آماده کنیم

شیراز- ایرنا- عضو هیات رئیسه پنجمین دوره شورای اسلامی شهر شیراز با بیان این که ' باید بستر شهر را برای حضور پررنگ تر زنان آماده کرد' گفت: به عنوان نمونه، در برنامه 'سه شنبه های بدون خودرو' بستر حضور تنها برای استفاده شماری از آقایان فراهم است.

ایرنا

سولماز دهقانی شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این وضعیت از رویکرد برخی مدیران نشات می گیرد که معتقد هستند تنها مردها می توانند از دوچرخه استفاده کنند.
وی اظهار داشت: تسهیل رفت و آمد زنان در سطح شهر می تواند از یکسری آسیب های اجتماعی جلوگیری کند که لازم است زیرساخت های معابر شهری مانند روشنایی مناسب و ... در همه نقاط شهر ایجاد شود که زنان راحت تر بتوانند در جامعه حضور پیدا کنند.
رئیس کمیسیون گردشگری شورای شهر شیراز تاکید کرد: اگر بستر حضور زنان در شهر مهیا شود، زمینه رشد آنها نیز ایجاد خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه فضاهای شهری مناسب برای استفاده زنان باید در قسمتهای جنوبی شهر نیز ایجاد شود، ادامه داد: در شورای شهر شیراز پیگیری های لازم برای ایجاد زمین ها ورزشی ویژه زنان را انجام داده و در آینده نیز آن را با جدیت دنبال خواهیم کرد.
دهقانی در عین حال گفت: شورای شهر و شهرداری شیراز در یک سال گذشته عملکرد قابل دفاعی در حوزه زنان نداشته اند با این وجود، شورای شهر در خصوص پیگیری برای به کارگیری زنان متخصص اقداماتی انجام داده است.
عضو شورای شهر شیراز اظهار داشت: شهرداری این کلانشهر می تواند در حوزه آزار و اذیت های خیابانی، فعالیتهای فرهنگی موثر انجام دهد به عنوان مثال، بنرهایی با همین موضوع در سطح این شهر نصب شود.
دهقانی با اشاره به اینکه به یکباره نمی توان فضا را در حوزه گسترش فعالیت زنان تغییر داد و نیاز است که به صورت گام به گام این تحول در جامعه شکل گیرد، گفت: باید از فعالیت سمن ها در این حوزه استقبال و از آنها حمایت واقعی کرد زیرا دستگاه ها و سازمانها به تنهایی نمی توانند آسیب های این حوزه را کنترل کنند و باید از بازوهای توانمند سمن ها در این خصوص استفاده شود.
رئیس کمیسیون گردشگری شورای شهر شیراز با بیان اینکه در چند ساله اخیر به دلیل باز شدن فضای سیاسی کشور گسترش و رشد سمن ها نیز توسعه یافته است، گفت: برای ثبت و فعالیت تشکلهای مردم نهاد ویژه زنان متاسفانه سخت گیری بیشتری در کل کشور وجود دارد و اگر فرایند ثبت سمن ها تسهیل شود می توان دستاوردهای خوبی در حوزه زنان بدست آورد.
وی بر مشارکت زنان در فعالیت های شهری تاکید کرد و افزود: فرهنگسراها می توانند رابط بین زنان جامعه و مدیریت شهری باشند.
دهقانی ادامه داد: مشکلی که در فرهنگسراهای سطح شیراز وجود دارد این است که تنها مهارت آموزی در این مراکز آموزش داده می شود که در ماه های اخیر با اصلاحاتی که در فعالیت این مکان ها ایجاد شده کارکرد فرهنگسراها توسعه یافته است.
وی اظهار داشت: هم اینک کلاس های آموزشی در خصوص مهارتهای زندگی و روانشناسی، آشنایی با حقوق زنان و ... برای ساختن زندگی بهتر در این محل ها دایر می شود.
عضو شورای اسلامی شهر شیراز یکی از راه حل های افزایش مشارکت زنان در اجتماع را انتقال آموزش های لازم از دوران کودکی توسط آموزش پرورش عنوان کرد.
دهقانی با بیان این که در ارزیابی میزان به کارگیری زنان در مدیریت شهری به شهرداری و شورای کنونی این شهر نمره 18 می دهم، اظهار داشت: با تلاش هایی که صورت گرفته است، یکسری پست ها مدیریتی در شهرداری شیراز نظیر رئیس ستاد باغات، مدیر منابع انسانی، رئیس سازمان نوسازی و بهسازی از میان زنان متخصص انتخاب شده اند.
وی گفت: امیدوارم در آینده نزدیک شهردار زن در مناطق شیراز منصوب شود؛ هرچند که نیاز است در این حوزه گام به گام پیش رفت وگرنه بهره گیری از ظرفیت زنان در عرصه های مدیریتی بدون تغییر رویکرد به بانوان در جامعه با شکست روبه رو می شود.
9873/ 2027


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

70 برنامه فرهنگی در قشم اجرا می شود
قشم - ایرنا - فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه قشم گفت: همزمان با هفته بسیج و مقارن با هفته وحدت بیش از 70 برنامه فرهنگی ، هنری و غیر آن در قشم برگزار می شود.
100 هزار نفر در تاسیسات گردشگری خراسان رضوی اشتغال دارند
مشهد- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: هم اکنون بیش از 100 هزار نفر در تاسیسات گردشگری این استان اشتغال دارند.
خیران زمینه ساز تعالی آموزشی فرزندان این مرز و بوم هستند
سنندج - ایرنا - استاندار کردستان گفت: خیران مدرسه ساز با احداث فضاهای آموزشی در مناطق مختلف، زمینه تعالی آموزشی و پرورشی فرزندان این مرز و بوم را فراهم می کنند.
540 برنامه شاخص هفته بسیج در استان  تهران اجرا می شود
شهرری- ایرنا- جانشین فرماندهی سپاه حضرت سیدالشهدا(ع) گفت: 540 عنوان شاخص و راهبردی در محورهای مختلف اقتصادی، اجتماعی، امنیتی و فرهنگی به مناسبت هفته بسیج (28 آبان تا پنج آذرماه ) در این استان اجرا می شود.
استاد حوزه: سرقت آثار از مهمترین آسیب های حوزه کتاب است
قم - ایرنا - استاد حوزه علمیه گفت: سرقت آثار نویسندگان و محققان و انتشار در فضای مجازی بدون جلب رضایت آنان، یکی از مهمترین آسیب های حوزه کتاب است که باید مورد پیگیری قرار گیرد.
31 مجتمع آموزشی برای دانش آموزان مستعد بی بضاعت ساخته می شود
سنندج - ایرنا - رئیس هیات مدیره بنیاد خیریه صدر هاشمی نژاد گفت: براساس برنامه ریزی های انجام شده این بنیاد قرار است در 31 استان کشور هر استان یک مجتمع آموزشی، فرهنگی و درمانی شبانه روزی ویژه دانش آموزان مستعد بی بضاعت احداث کند.
روایت ازدواج زودهنگام در جشنواره بین‌المللی فیلم رشد
تهران- ایرنا- ازدواج زودهنگام؛ شب فیلم‌های هند و مثل بچه‌ آدم، بخشی از برنامه‌های پنجمین روز از چهل و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم رشد است.
فرماندار: 150 باشگاه کتابخوانی در نیشابور فعالیت دارند
مشهد- ایرنا- فرماندار نیشابور گفت: فعالیت 150 باشگاه کتابخوانی در این شهرستان فرصتی فوق العاده برای به اشتراک گذاری تجربه ها میان کودکان و نوجوانان، تبادل کتاب، فیلمسازی و دیدار با نویسندگان، شاعران و فعالان حوزه ادبی فراهم آورده است.
رقابت «آقای گوزن» در بخش رقابتی جشنواره اکس گراند آلمان
تهران- ایرنا- انیمیشن کوتاه «آقای گوزن» محصول مشترک مرکز تلویزیون و انیمیشن سازمان سینمایی حوزه هنری در بخش رقابتی جشنواره «اکس گراند» آلمان حضور دارد.
افزون بر 2 هزار اثر به همایش کودکان ایران در یزد ارسال شد
یزد - ایرنا - مدیرکل آموزش‌ و پرورش یزد با اشاره به برگزاری نخستین همایش ملی هویت کودکان پیش دبستانی اسلامی ایران در مرکز استان گفت: 2 هزار و 200 اثر از سراسر کشور به دبیرخانه این گردهمایی ارسال شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مسیری که همه مدیران خواهند رفت
۲۶ آبان یا ۱۵ آذر چندان تفاوتی ندارد. به هر حال طبق قانون، بازنشسته‌ها باید پست‌های خود را تحویل دهند. با اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان در سال ۹۷، تعداد زیادی از مدیران دولتی باید از میزهای خود دل بکنند و جا را برای تازه‌نفس‌ها باز کنند.
عکس‌های باورنکردنی گاه هراس‌انگیز از موجودات ژرفای دریا‌ها
رومن فدورتسوف، ماهیگیر روسی ساکن مرمانسک است. او که اینک ۳۹ ساله است، ۱۷ سال است که ماهیگیری می‌کند و با دریا و سطح اقیانوس می‌رود. آن‌ها در سفرهایشان بار‌ها موجودات عجیبی صید کرده‌اند که در عمق دریا‌ها و اقیانوس‌ها زیست می‌کنند. موجوداتی که کمتر پیش می‌آید عکس آن‌ها را دیده باشیم.
گریم عجیب مصطفی زمانی- عکس
مصطفی زمانی به جمع بازیگران سریال «نهنگ آبی» پیوست.
مطالبات بیمه سلامت زنجان با مراکز طرف قرار داد به روز شد
زنجان - ایرنا - مدیرکل بیمه سلامت استان زنجان گفت: امسال با رایزنی انجام گرفته در کشور و استان؛ پرداختی مطالبات بخش دانشگاهی، خصوصی و داروخانه ها به روز شده و در مقایسه با سال های گذشته وضعیت بهتری حاکم است.
دولت 9.9 میلیارد تومان یارانه بلیت اتوبوس تهران را پراخت کرد
تهران- ایرنا- رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران اعلام کرد: 9.9 میلیارد تومان یارانه بلیت اتوبوس توسط دولت پرداخت شد.
مدیرکل امور بانوان چهارمحال و بختیاری منصوب شد
میزگرد زنان و انقلاب اسلامی در ایرنا خرم آباد برگزار شد
ضرورت اجتماعی تداوم سیاست درهای باز ورزشگاه ها به روی زنان
مشکل گفتمان مهم ترین عامل در بروز طلاق است
خانه های غیرقانونی ازدواج در اردبیل شناسایی می شود
طلاق زخمی عمیق بر نهال زندگی زوج های جوان
ورزش بانوان در استان تهران شکست خورده است
نوزادان نارس، کودکان سالم
اندر مصائب «مادرایرانی‌ها»
آموزش ضرورتی اجتناب ناپذیر برای تشکیل خانواده است