کسی که خود را شایسته نمایندگی نمی داند، کناره گیری کند

13:34 ۱۲۵ روز و ۲۳ ساعت پیش ایرنا 136 0
کسی که خود را شایسته نمایندگی نمی داند، کناره گیری کند

تهران - ایرنا - سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به نطق دو تن از نمایندگان مجلس درباره نظارت استصوابی گفت: این شورا همواره شرایط حداقلی را در نظر می گیرد اما اگر کسی که خود را شایسته نمایندگی نمی داند، کناره گیری کند.

ایرنا

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، «عباسعلی کدخدایی» روز شنبه در نشست خبری با خبرنگاران درباره نطق دو تن از نمایندگان مجلس درباره نظارت استصوابی شورای نگهبان، اظهار داشت: بارها گفته ام این شورا از نقدها و انتقادها و نصیحت های دیگران ضرر نکرده است و ما همیشه از نقدها استقبال کرده ایم.
وی افزود: ما نه از نقدی ناراحتی می شویم و نه ضرر کرده ایم و همیشه از آنها استقبال می کنیم اما انتظار مشروع ما این است که نقدها و نظرات دقیق بوده و خلاف واقع نباشد چرا که نمی خواهیم اعتبار گوینده زیر سوال برود.
سخنگوی شورای نگهبان یادآور شد: این شورا همیشه شرایط حداقلی را نظر می گیرد و ملاکی برای احراز شایستگی ندارد؛ اگر کسی خود را شایسته نمی داند، می تواند کنارگیری کند چرا خودش را در معرض انتخاب قرار داده است.

** ایرادات شورای نگهبان به اصلاح لایحه مبارزه با پولشویی
کدخدایی درباره ایرادات شورای نگهبان به لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی نیز اظهار داشت: این لایحه در جلسه 24 مرداد بررسی شد و این شورا ایراداتی را درباره آن وارد دانست
وی افزود: بر اساس ایرادات شورای نگهبان مشخص نیست آیین نامه های درج شده در این لایحه جنبه تنقینی دارد یا خیر و ابهاماتی در این زمینه وجود داشت.
سخنگوی شورای نگهبان خاطرنشان کرد: همچنین واگذاری تصویب ساختار و تشکیلات در این لایحه مغایر اصل 85 قانون اساسی شناخته شد که بر این اساس لازم بود شرایط رییس و اعضای مرکز اطلاعات مالی از جمله خبرگی در قانون لحاظ شود.
کدخدایی یادآور شد: این لایحه در مرحله نخست مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت و بر طبق نظر این شورا، قوه قضاییه نظرات خود را لحاظ نکرده بود. نهایتا مجلس اسناد مربوط به این موضوع و رییس این قوه نظرات دستگاه قضا را طی لایحه ای اعلام کرد و ما وارد بررسی موضوع شدیم.
وی اضافه کرد: در نهایت در جلسه هفتم شهریور 97 بار دیگر این لایحه در شورای نگهبان مطرح شد و با توجه به بند 2 اصل 110 قانون اساسی، نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص لایحه مذکور عینا جهت اقدام لازم ارسال می شود.

** قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان مربوط به بازنشستگان است
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره مصادیق مشمول قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان گفت: در مورد مصادیق نظر نمی دهیم و مربوط به دستگاه اجرایی است.
کدخدایی همچنین در پاسخ به سوالی درخصوص فرار برخی از اجرای این قانون با ترفندهای مختلف یادآور شد: نسبت به هر قانونی ممکن است تخلفاتی صورت بگیرد و این همیشه وجود دارد که نسبت به هر قانونی انحرافاتی وجود داشته باید یا این که قانون چطور اجرا شود؛ بنابراین راهکار مسئله این است که تا حد ممکن قانون را شفاف تدوین و در مرحله اجرا بدون تبعیض اجرا کنیم.
وی درباره این که آیا این قانون شامل کسانی که می خواهند بازنشسته شوند هم می شود، گفت: این قانون مربوط به کسانی است که بازنشسته شده اند یعنی مراحل اداری بازنشستگی آنها انجام شده است و هم اکنون می خواهند دوباره به کار گرفته شود.
کدخدایی افزود: اگر کسی هنوز در حال خدمت است و حتی از سن بازنشستگی هم گذشته باشد ولی قطع ارتباط استخدامی نکرده است قانون مشمول او نمی شود.
وی همچنین درباره برگزاری انتخابات الکترونیکی و این که آیا به این دوره از انتخابات می رسد، گفت: بحث های کارشناسی در سطح مدیران شورای نگهبان و وزارت کشور در حال انجام است ولی هنوز به جمع بندی نرسیدیم که بتوانیم نسبت به انتخابات پیش رو اعلام نظر قطعی کنیم.
سخنگوی شورای نگهبان همچنین در پاسخ به سوالی درباره این که آیا قانون بازنشستگی شامل مدیران صدا و سیما نیز می شود، گفت: من وارد مصادیق نمی شوم چرا که مصادیق برگشت به دستگاه های مجری است.
کدخدایی درباره لزوم نظارت استصوابی این شورا بر انتخابات شورای شهر گفت: شورای نگهبان نسبت به شورا نه ادعا دارد و نه امکانات لازم را دارد بنابراین امکان نظارت شظورای نگهبان به شورای شهر و روستا منتقی است.
وی درباره این که حتی اگر مجلس از شورای نگهبان این موضوع را بخواهد، گفت: این موضوع منتفی است.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره لایحه اصلاح انتخابات با توجه به این که انتخاباتی را پیش رو داریم، گفت: ما منتظر قانون انتخابات هستیم، اگر مجلس تلاش کند قانون را زودتر برای ما تصویب و ارسال کند شاید انتخابات پیش رو با سازوکار جدید برگزار شود ولی اگر نشود با همان قانون موجود برگزار می شود.
سیام*9314**9121**1058**1336


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست خارجی
سیاست خارجی

آخرین اخبار

نگاهی به حواشی، داستان‌ها و سرسخت‌ترین هواداران فوتبال
فوتبال معمولاً به‌عنوان محبوب‌ترین ورزش جهان تلقی می‌شود. از زمانی که فوتبال مدرن در قرن ۱۹ در کشور بریتانیا توسعه یافت، این ورزش به‌طور روز‌افزونی طرفدار پیدا کرد که اوج آن‌را می‌توان در مسابقات بین المللی فوتبال دید. کتاب‌های فوتبالی دیدتان را به این ورزش تغییر می‌دهند.
درمان ناراحتی‌های شایع در کودکان و شیرخواران
یکی از مناسب‌ترین فرآورده‌های گیاهی برای بهبود سرفه کودکان شربت پدی کاف دینه است که دارای عصاره آویشن، عصاره پیچک یا عشقه و همچنین ختمی و اثر بخشی بسیار بالامی باشد.
آموزش تهیه نان شیرمال بادامی با مواد میانی
نان شیرمال نوعی نان است که از آرد گندم و شیر و روغن پزند. نوعی نان شبیه به نان فطیر است که در بسیاری از شهر‌های ایران با روش‌های متفاوت پخت می‌شود و فارغ از مواد استفاده شده در پخت آن اغلب مدور و با قطر کمتر از ۴۰ سانتیمتر و به رنگ قهوه‌ای تیره است.
سالاد آووکادو؛ راحت و سریع در عین حال خوشمزه!
در میوه آووکادو ۲۰ نوع از انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی از قبیل: پتاسیم، که به کنترل فشارخون کمک می‌کند، لوتئین که برای چشم‌ها خوب است و اسید فولیک که برای بازسازی سلولی و طی دوره بارداری لازم است، وجود دارد. در این مطلب طرز تهیه یک نوع سالاد با این میوه مفید را به شما اموزش میدهیم.
وقتی عکس «فرهاد» مانع مجوزش شد
۲۹ دی، سالروز تولد فرهاد مهراد است. آواز فرهاد همچنان در خانه‌اش می‌پیچد، اما پیانوی دیواری کوچک دیگر هیچ‌وقت به صدا در نخواهد آمد.
افشین پیروانی با خودش چند چند است؟
یکی از مخالفان سرسخت کی‌روش در ماه‌های اخیر، مدیر اجرایی پیشین تیم‌ملی است که اظهارات اخیرش ۱۸۰ درجه با اظهارات زمان حضور در تیم‌ملی متفاوت است.
مرضیه هاشمی کیست؟ از مسلمان شدن تا بازداشت در آمریکا
مرضیه هاشمی خبرنگار، مستندساز و گوینده آمریکایی-ایرانی است. نام اصلی او ملانی فرانکلین (Melanie Franklin) ‏ و متولد شهر نیو اورلینز است او اکنون مجری پرس تی‌وی، شبکه انگلیسی‌زبان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است، آغاز فعالیت او در این شبکه از سال ۱۳۹۴ است.
چه کنید اگر همسرتان از بحث و گفتگو کنار می‌کشد؟
سکوت کردن میان بحث و کنار کشیدن از آن می‌تواند برای رابطه مضر باشد. این سکوت به عنوان سرپیچی از ارتباط یا ابراز هیجان و احساس تلقی می‌شود و این اتفاقی است که اغلب در اختلافات و بگومگو‌ها روی می‌دهد.
از بین بردن موانع ذهنی، با این راهکار‌ها
موانع ذهنی که سد راهمان می‌شوند معمولا نشاندهنده‌ی این هستند که تمرکز و توجه‌مان را از چیزی که می‌خواهیم برداشته‌ایم و جذب چیز‌هایی شده‌ایم که نمی‌خواهیم.
اعتیاد به کار؛ اختلال پردردسر!
پدیده‌ای که مدت زمان زیادی هم نیست وارد حوزه مطالعات روان شناسیِ روز دنیا شده است، «اعتیـاد به کار» نام دارد. اختلالی که افراد تحت‌تاثیر آن، بنا به دلایلی مثل ولعِ به‌دست‌آوردن موقعیت‌های شغلی بهتر و بالاتر و بهره‌مندی از مزایای بیشتر مثل تشویق، پاداش، پس‌انداز پول و موارد دیگر، ناخواسته به کار زیاد، وابسته و به عبارتی «معتاد به کار» می‌شوند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مهم‌ترین حمله سایبری 2019 ثبت شد
یک نقض اطلاعاتی گسترده باعث شده که حساب ایمیل 773 میلیون نفر در معرض سوء استفاده قرار گیرد. در کنار این نقض گسترده بالغ بر 21 میلیون رمز عبور نیز هک شد.
فال روزانه ۲۹/ ۱۰/ ۱۳۹۷
همراهان عزیز، محتوای منتشر شده در قالب فال روزانه برترین ها صرفا جنبه سرگرمی دارد.
اگر تخت جمشید در چین بود
شیراز-ایرنا- برخی فعالان فرهنگی و گردشگری کشور چین می گویند که اگر تخت جمشید در کشور خودشان قرار داشت به بهترین شکل از آن میراث‌داری و آن را سکوی پیشرفت کشورشان می کردند.
تفاوت روسیه و شوروی سابق از دیدگاه بشار اسد
رئیس گروه دوستی پارلمان روسیه و سوریه گفت که در دیدار اخیر یک هیئت روسی با رئیس جمهور سوریه وی به تفاوت اصلی روسیه و شوروی سابق اشاره کرد.
حذف صفرها از پول ملی اثری در قدرت خرید مردم و تورم ندارد
۵۰ درصد هواپیماهای کشور فرسوده هستند- از روسیه و اوکراین هواپیما بخریم
نماینده رزن: زیرساخت‌های لازم برای استانی شدن انتخابات مجلس فراهم نیست
تقدیر محمدرضا عارف از پلیس راهور و پرسنل راهداری
باید همگان از دستگاه دیپلماسی حمایت کنیم
نامه‌نگاری با دولت و مجلس برای ترخیص تجهیزات آتش‌نشانی از گمرک
دستگاه‌های متولی شرایط را برای مبارزه با دشمن در فضای مجازی فراهم کنند
استماع گزارش کنترل و پیشگیری از ایدز در دستور کار کمیسیون‌های تخصصی مجلس
لایحه CFT و طرح ساماندهی بازار خودرو در دستور کار هفته آینده مجلس
حضور جوانان در فضای مجازی با تمرکز بر مقابله با توطئه‌های دشمنان باشد