کسی که خود را شایسته نمایندگی نمی داند، کناره گیری کند

13:34 ۳ روز و ۲۰ ساعت پیش ایرنا 39 0
کسی که خود را شایسته نمایندگی نمی داند، کناره گیری کند

تهران - ایرنا - سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به نطق دو تن از نمایندگان مجلس درباره نظارت استصوابی گفت: این شورا همواره شرایط حداقلی را در نظر می گیرد اما اگر کسی که خود را شایسته نمایندگی نمی داند، کناره گیری کند.

ایرنا

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، «عباسعلی کدخدایی» روز شنبه در نشست خبری با خبرنگاران درباره نطق دو تن از نمایندگان مجلس درباره نظارت استصوابی شورای نگهبان، اظهار داشت: بارها گفته ام این شورا از نقدها و انتقادها و نصیحت های دیگران ضرر نکرده است و ما همیشه از نقدها استقبال کرده ایم.
وی افزود: ما نه از نقدی ناراحتی می شویم و نه ضرر کرده ایم و همیشه از آنها استقبال می کنیم اما انتظار مشروع ما این است که نقدها و نظرات دقیق بوده و خلاف واقع نباشد چرا که نمی خواهیم اعتبار گوینده زیر سوال برود.
سخنگوی شورای نگهبان یادآور شد: این شورا همیشه شرایط حداقلی را نظر می گیرد و ملاکی برای احراز شایستگی ندارد؛ اگر کسی خود را شایسته نمی داند، می تواند کنارگیری کند چرا خودش را در معرض انتخاب قرار داده است.

** ایرادات شورای نگهبان به اصلاح لایحه مبارزه با پولشویی
کدخدایی درباره ایرادات شورای نگهبان به لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی نیز اظهار داشت: این لایحه در جلسه 24 مرداد بررسی شد و این شورا ایراداتی را درباره آن وارد دانست
وی افزود: بر اساس ایرادات شورای نگهبان مشخص نیست آیین نامه های درج شده در این لایحه جنبه تنقینی دارد یا خیر و ابهاماتی در این زمینه وجود داشت.
سخنگوی شورای نگهبان خاطرنشان کرد: همچنین واگذاری تصویب ساختار و تشکیلات در این لایحه مغایر اصل 85 قانون اساسی شناخته شد که بر این اساس لازم بود شرایط رییس و اعضای مرکز اطلاعات مالی از جمله خبرگی در قانون لحاظ شود.
کدخدایی یادآور شد: این لایحه در مرحله نخست مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت و بر طبق نظر این شورا، قوه قضاییه نظرات خود را لحاظ نکرده بود. نهایتا مجلس اسناد مربوط به این موضوع و رییس این قوه نظرات دستگاه قضا را طی لایحه ای اعلام کرد و ما وارد بررسی موضوع شدیم.
وی اضافه کرد: در نهایت در جلسه هفتم شهریور 97 بار دیگر این لایحه در شورای نگهبان مطرح شد و با توجه به بند 2 اصل 110 قانون اساسی، نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص لایحه مذکور عینا جهت اقدام لازم ارسال می شود.

** قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان مربوط به بازنشستگان است
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره مصادیق مشمول قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان گفت: در مورد مصادیق نظر نمی دهیم و مربوط به دستگاه اجرایی است.
کدخدایی همچنین در پاسخ به سوالی درخصوص فرار برخی از اجرای این قانون با ترفندهای مختلف یادآور شد: نسبت به هر قانونی ممکن است تخلفاتی صورت بگیرد و این همیشه وجود دارد که نسبت به هر قانونی انحرافاتی وجود داشته باید یا این که قانون چطور اجرا شود؛ بنابراین راهکار مسئله این است که تا حد ممکن قانون را شفاف تدوین و در مرحله اجرا بدون تبعیض اجرا کنیم.
وی درباره این که آیا این قانون شامل کسانی که می خواهند بازنشسته شوند هم می شود، گفت: این قانون مربوط به کسانی است که بازنشسته شده اند یعنی مراحل اداری بازنشستگی آنها انجام شده است و هم اکنون می خواهند دوباره به کار گرفته شود.
کدخدایی افزود: اگر کسی هنوز در حال خدمت است و حتی از سن بازنشستگی هم گذشته باشد ولی قطع ارتباط استخدامی نکرده است قانون مشمول او نمی شود.
وی همچنین درباره برگزاری انتخابات الکترونیکی و این که آیا به این دوره از انتخابات می رسد، گفت: بحث های کارشناسی در سطح مدیران شورای نگهبان و وزارت کشور در حال انجام است ولی هنوز به جمع بندی نرسیدیم که بتوانیم نسبت به انتخابات پیش رو اعلام نظر قطعی کنیم.
سخنگوی شورای نگهبان همچنین در پاسخ به سوالی درباره این که آیا قانون بازنشستگی شامل مدیران صدا و سیما نیز می شود، گفت: من وارد مصادیق نمی شوم چرا که مصادیق برگشت به دستگاه های مجری است.
کدخدایی درباره لزوم نظارت استصوابی این شورا بر انتخابات شورای شهر گفت: شورای نگهبان نسبت به شورا نه ادعا دارد و نه امکانات لازم را دارد بنابراین امکان نظارت شظورای نگهبان به شورای شهر و روستا منتقی است.
وی درباره این که حتی اگر مجلس از شورای نگهبان این موضوع را بخواهد، گفت: این موضوع منتفی است.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره لایحه اصلاح انتخابات با توجه به این که انتخاباتی را پیش رو داریم، گفت: ما منتظر قانون انتخابات هستیم، اگر مجلس تلاش کند قانون را زودتر برای ما تصویب و ارسال کند شاید انتخابات پیش رو با سازوکار جدید برگزار شود ولی اگر نشود با همان قانون موجود برگزار می شود.
سیام*9314**9121**1058**1336


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست خارجی
سیاست خارجی

آخرین اخبار

لژیونر هندبال: جوانگرایی در جاکارتا عالی بود
عضو تیم بیکوز ترکیه، اقدام فدراسیون برای جوان‌گرایی در بازی‌های آسیایی را خوب قلمداد کرد.
فریبا: با این شرایط در لیگ، هفتم هم نمی‌شویم!
عضو کمیته فنی باشگاه استقلال گفت:باز هم به هواداران استقلال هشدار می دهم که اگر از تیمشان حمایت نکنند و اشتباه سال قبل را تکرار کنند این تیم هفتم یا هشتم هم نمی شود.
فتح‌الله‌زاده: مدیرعاملی پرسپولیس را نپذیرفتم
علی فتح‌الله‌زاده می‌گوید در برهه‌ای به او پیشنهاد شد تا مدیرعامل پرسپولیس شود.
پرونده طلب علی دایی از پرسپولیس بسته شد
سرمربی سابق تیم ملی و باشگاه پرسپولیس بعد از گذشت 4 سال که نتوانست به مطالبات خود از این باشگاه دست پیدا کند، آن را بخشید.
میگرن با خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی ارتباط دارد
محققان دریافتند که افراد مبتلا به سردردهای میگرنی بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی قرار دارند.
فرزندان خردسال طلبه جوانی که کشته شد
باشگاه خبرنگاران تصویر سه فرزند محمد تولایی طلبه جوان مشهدی را که چند روز پیش مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفته بود، و صبح دیروز در بیمارستان قائم مشهد به لقاءالله پیوست،منتشر کرد.
دزدی از چمدان مسافر در قسمت بار فرودگاه
کارگری در فرودگاه جزیره ایبیزای اسپانیا از چمدان یک زن دزدی کرد.
زلزله فارس را لرزاند
زمین لرزه‌ای به بزرگی ۳ و ۳ دهم ریشتر اردکان در فارس را لرزاند.
تبعات طرح دعواهای سیاسی از تریبون‌های عزاداری
در مقاطع کنونی بیش از هر زمانی به وحدت نیازمندیم و نیاز است اقشار مختلف جامعه به ویژه گرایش‌های سیاسی پای‌بندی خود را به مصالح ملی با حساسیت ویژه‌ای به نمایش بگذارند. در روزهایی که خیل عظیم عزاداران حسینی به هیئات و مساجد می‌روند، این مسئله می‌تواند فرصت بزرگی برای تقویت هرچه بیشتر وحدت، انسجام و همگرایی ملی باشد.
بعد عباس حرم امنیتش کامل نیست- مداحی
واحد؛ زیبا و سوزناک با نوای حاج میثم مطیعی را می شنوید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

توصیه «هاشم خان» برای نذری دادن- عکس
مهدی سلطانی متن زیر را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد.
کولاک و معروف در گروه مراقبت‌های ویژه!
تیم ملی والیبال ایران در مرحله دوم مسابقات قهرمانی مردان جهان در صوفیه به مصاف تیم های آمریکا، کانادا و بلغارستان می رود.
تاریخ سازی ایکر کاسیاس در چمپیونزلیگ
ایکر کاسیاس، دروازه بان سابق رئال مادرید، با حضور در دیدار امشب پورتو مقابل شالکه، یک رکورد ویژه را به نام خود کرد.
پرسپولیس در یک قدمی استقلال در آسیا
با صعود پرسپولیس به جمع ۴ تیم برتر لیگ قهرمانان آسیا و حذف استقلال، اختلاف تعداد حضور این دو تیم در مرحله نیمه نهایی تورنمنتهای آسیایی به یک رسید.
طرح عجیب پیراهن فصل بعد بارسا لو رفت
پیراهن فصل آینده بارسا به مانند فصل 16-2015 دارای نوارهای آبی و قرمز عمودی نخواهد بود.
دولت نمی‌تواند افراد بازنشسته را همچنان به کار گیرد
تعطیلات زمستانی مدارس در راه است
از خبرگی در قانون تا پختگی در مجلس
رییس مجلس حادثه محور کاشان - نطنز  را تسلیت گفت
لاریجانی خواستار رسیدگی مسئولین به حادثه اتوبوس مسافربری شد
بی توجهی به خیرین در سفر لاریجانی سوء برداشت است
پورمختار: در کنار اصل رسیدگی، موضوع رسانه‌ای شدن دادگاه‌ها مدنظر قرار گیرد
ذوالقدر: می‌توان نشست مجمع عمومی سازمان ملل را به جلسه مواخذه آمریکا تبدیل کرد
توقعات اجرایی، عامل سقوط نماینده در ورطه رفتارهای پوپولیستی است
انتقاد یک نماینده به سبک عزاداری در برخی هیات‌های مذهبی