کسی که خود را شایسته نمایندگی نمی داند، کناره گیری کند

13:34 ۶۰ روز و ۱ ساعت پیش ایرنا 69 0
کسی که خود را شایسته نمایندگی نمی داند، کناره گیری کند

تهران - ایرنا - سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به نطق دو تن از نمایندگان مجلس درباره نظارت استصوابی گفت: این شورا همواره شرایط حداقلی را در نظر می گیرد اما اگر کسی که خود را شایسته نمایندگی نمی داند، کناره گیری کند.

ایرنا

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، «عباسعلی کدخدایی» روز شنبه در نشست خبری با خبرنگاران درباره نطق دو تن از نمایندگان مجلس درباره نظارت استصوابی شورای نگهبان، اظهار داشت: بارها گفته ام این شورا از نقدها و انتقادها و نصیحت های دیگران ضرر نکرده است و ما همیشه از نقدها استقبال کرده ایم.
وی افزود: ما نه از نقدی ناراحتی می شویم و نه ضرر کرده ایم و همیشه از آنها استقبال می کنیم اما انتظار مشروع ما این است که نقدها و نظرات دقیق بوده و خلاف واقع نباشد چرا که نمی خواهیم اعتبار گوینده زیر سوال برود.
سخنگوی شورای نگهبان یادآور شد: این شورا همیشه شرایط حداقلی را نظر می گیرد و ملاکی برای احراز شایستگی ندارد؛ اگر کسی خود را شایسته نمی داند، می تواند کنارگیری کند چرا خودش را در معرض انتخاب قرار داده است.

** ایرادات شورای نگهبان به اصلاح لایحه مبارزه با پولشویی
کدخدایی درباره ایرادات شورای نگهبان به لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی نیز اظهار داشت: این لایحه در جلسه 24 مرداد بررسی شد و این شورا ایراداتی را درباره آن وارد دانست
وی افزود: بر اساس ایرادات شورای نگهبان مشخص نیست آیین نامه های درج شده در این لایحه جنبه تنقینی دارد یا خیر و ابهاماتی در این زمینه وجود داشت.
سخنگوی شورای نگهبان خاطرنشان کرد: همچنین واگذاری تصویب ساختار و تشکیلات در این لایحه مغایر اصل 85 قانون اساسی شناخته شد که بر این اساس لازم بود شرایط رییس و اعضای مرکز اطلاعات مالی از جمله خبرگی در قانون لحاظ شود.
کدخدایی یادآور شد: این لایحه در مرحله نخست مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت و بر طبق نظر این شورا، قوه قضاییه نظرات خود را لحاظ نکرده بود. نهایتا مجلس اسناد مربوط به این موضوع و رییس این قوه نظرات دستگاه قضا را طی لایحه ای اعلام کرد و ما وارد بررسی موضوع شدیم.
وی اضافه کرد: در نهایت در جلسه هفتم شهریور 97 بار دیگر این لایحه در شورای نگهبان مطرح شد و با توجه به بند 2 اصل 110 قانون اساسی، نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص لایحه مذکور عینا جهت اقدام لازم ارسال می شود.

** قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان مربوط به بازنشستگان است
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره مصادیق مشمول قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان گفت: در مورد مصادیق نظر نمی دهیم و مربوط به دستگاه اجرایی است.
کدخدایی همچنین در پاسخ به سوالی درخصوص فرار برخی از اجرای این قانون با ترفندهای مختلف یادآور شد: نسبت به هر قانونی ممکن است تخلفاتی صورت بگیرد و این همیشه وجود دارد که نسبت به هر قانونی انحرافاتی وجود داشته باید یا این که قانون چطور اجرا شود؛ بنابراین راهکار مسئله این است که تا حد ممکن قانون را شفاف تدوین و در مرحله اجرا بدون تبعیض اجرا کنیم.
وی درباره این که آیا این قانون شامل کسانی که می خواهند بازنشسته شوند هم می شود، گفت: این قانون مربوط به کسانی است که بازنشسته شده اند یعنی مراحل اداری بازنشستگی آنها انجام شده است و هم اکنون می خواهند دوباره به کار گرفته شود.
کدخدایی افزود: اگر کسی هنوز در حال خدمت است و حتی از سن بازنشستگی هم گذشته باشد ولی قطع ارتباط استخدامی نکرده است قانون مشمول او نمی شود.
وی همچنین درباره برگزاری انتخابات الکترونیکی و این که آیا به این دوره از انتخابات می رسد، گفت: بحث های کارشناسی در سطح مدیران شورای نگهبان و وزارت کشور در حال انجام است ولی هنوز به جمع بندی نرسیدیم که بتوانیم نسبت به انتخابات پیش رو اعلام نظر قطعی کنیم.
سخنگوی شورای نگهبان همچنین در پاسخ به سوالی درباره این که آیا قانون بازنشستگی شامل مدیران صدا و سیما نیز می شود، گفت: من وارد مصادیق نمی شوم چرا که مصادیق برگشت به دستگاه های مجری است.
کدخدایی درباره لزوم نظارت استصوابی این شورا بر انتخابات شورای شهر گفت: شورای نگهبان نسبت به شورا نه ادعا دارد و نه امکانات لازم را دارد بنابراین امکان نظارت شظورای نگهبان به شورای شهر و روستا منتقی است.
وی درباره این که حتی اگر مجلس از شورای نگهبان این موضوع را بخواهد، گفت: این موضوع منتفی است.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره لایحه اصلاح انتخابات با توجه به این که انتخاباتی را پیش رو داریم، گفت: ما منتظر قانون انتخابات هستیم، اگر مجلس تلاش کند قانون را زودتر برای ما تصویب و ارسال کند شاید انتخابات پیش رو با سازوکار جدید برگزار شود ولی اگر نشود با همان قانون موجود برگزار می شود.
سیام*9314**9121**1058**1336


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

زندگینامه فردریش هگل
هگل هنگامی که ۱۸ سال داشت دوره سه ساله الهیات در شهر توبینگن آلمان را شروع کرد و سپس دوره دو ساله فلسفه را به اتمام رساند. او در سن ۶۱ سالگی در اثر ابتلا به بیماری وبا در گذشت. آموزه‌های او پیروان زیادی در سراسر دانشگاه‌های آلمان پیدا کرد.
مهارت‌های ارتباط موثر؛ ارتباط موثر چیست؟
ارتباط موثر، رابطه‌ای است که در آن، طرف مقابل، پیام شما را با حداکثر دقت ممکن دریافت و درک کند. اکثر متخصصان ارتباطات بخش اصلی (و گاه تمام)‌ مسئولیت ارتباط موثر را بر عهده‌ی ارسال کننده‌ی پیام می‌گذارند. البته این به معنای انکار اهمیت نقش دریافت‌کننده نیست، بلکه تاکیدی بر این امر است که فرستنده‌ی پیام‌ها، مسئولیت دارد از تمام توان خود برای افزایش اثربخشی ارتباط استفاده کند.
دیدار رهبر انقلاب با مدال آوران پاراآسیایی
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به پرچم‌داری یک بانوی چادری در مسابقات پاراآسیایی اندونزی، فرمودند: من صمیمانه از شما خانم‌ها تشکر می‌کنم؛ این قدرت‌نمایی فرهنگی بود.
جنگ براری و برخواه به اینستاگرام کشید!
درگیری لفظی بین ملی پوش وزنه برداری و سرمربی تیم ملی به خاطر پاره شدن پرده گوش براری به اینستاگرام کشیده شد.
امباپه: از مقایسه شدن با پله خوشحالم
کیلیان امباپه، ستاره پاری سن ژرمن و تیم ملی فرانسه، مدعی شد از اینکه با پله مقایسه می‌شود خوشحال است ولی معتقد است که هیچکس نمی‌تواند مثل اسطوره برزیلی باشد.
برانکو گزینه‌ای برای خرید مدافع ندارد
سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس هنوز گزینه‌ای برای جذب بازیکن جدید برای تیمش در نظر نگرفته است.
واگذاری سرخابی‌ها منتظر مصوبه هیات وزیران
مادامی که مصوبه سال ۱۳۹۴ هیات وزیران اصلاح نشود، واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس امکانپذیر نیست اما با نامه اخیر وزیر ورزش به رئیس‌جمهور، احتمال لغو این مصوبه وجود دارد. البته هنوز مشخص نیست که در آن صورت، قیمت‌گذاری، مزایده و پیدا کردن خریدار چه قدر طول بکشد؛ این آخرین وضعیت واگذاری سرخابی‌هاست که سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرد.
مو سفید‌های جهان فوتبال
برخی از بازیکنان بزرگ جهان موهای‌شان را به رنگ سفید درآوردند.
تاکید وراتی به ماندن در پاری‌سن‌ژرمن
هافبک پاری سن ژرمن بار دیگر تاکید کرد که قصد جدایی از این تیم را ندارد.
گزینه دفاعی یونایتد در اینتر می‌ماند
مدیر برنامه‌های میلان اشکرینیار اعلام کرد این بازیکن به احتمال زیاد در اینتر خواهد بود و قراردادش را تمدید خواهد کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

توضیحات پلیس در خصوص انتشار کلیپ درگیری چند جوان با یک طلبه+ جزئیات
سرهنگ حسین دهقان پور درخصوص انتشار کلیپی مبنی بر درگیری چند جوان با یک طلبه در فضای مجازی توضیحاتی ارائه کرد.
آمادگی راه آهن برای زمستان-اتمام پروژه‌های بهسازی خدمات به مسافران تا پایان سال
مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران از اتمام پروژه‌های بهسازی خدمات به مسافران تا پایان سال خبر داد و گفت: راه آهن آمادگی کامل برای فصل زمستان را دارد.
ورود سنا به پرونده خاشقچی
یک رسانه غربی از تصمیم سنا برای رای گیری در خصوص نقش عربستان در ماجرای قتل «جمال خاشقجی» و همچنین جنگ یمن خبر داد.
5  استثنایی که می توانید به نامحرم نگاه کنید
چشم را دروازه دل نامیدن، چرا که آنچه از این دریچه وارد وجود شخص می شود، گاهی او را به سر منزل سعادت و گاه به ورطه سقوط و ذلت می کشاند. دل آنچه را که از طریق چشم می بیند و حس می کند، مورد تحلیل قرار داده و زمینه را برای پاسخ در برابر شرایط موجود و حرکت برای کسب و تصرف آن شرایط و اقناع آن فراهم می نماید و در حقیقت این سخن درستی است که «هر آنچه دیده بیند دل کند یاد» حالا فرق نمی کند که آن نگاه به صواب بوده و مجاز و یا ناصواب بوده و غیر مجاز.
زن نیمه برهنه در یاسوج دستگیر شد
یاسوج- ایرنا- معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی کهگیلویه و بویراحمد گفت: غروب سه شنبه یک زن نیمه عریان در بلوار خلیج فارس یاسوج توسط ماموران پلیس و با هماهنگی مرجع قضائی دستگیر شد.
ظریف درباره موضوع پولشویی به کمیسیون امنیت ملی توضیح می‌دهد
شهریاری: طرح مالیات مسکن می‌تواند پایه مالیاتی جدیدی برای تامین هزینه‌های جاری باشد
بیگی: هر چقدر مسئولان به مردم نزدیک‌تر باشند همراهی مردم بیشتر خواهد بود
دیپلماسی پارلمانی ایران و سوریه
رئیس مجلس ایتالیا بر گسترش همکاری های پارلمانی با ایران تاکید کرد
مجلس ایرادات شورای نگهبان به 
CFT را بررسی می کند
مجلس ایرادات شورای نگهبان به   
CFT را بررسی می کند
شنبه 26 آبان، آخرین مهلت دستگاه ها برای اجرای قانون بازنشستگی
دستگاه ها می توانند از بازنشستگان متخصص به صورت پاره وقت استفاده کنند
رجبی: باید به دنبال جذب سرمایه در تکمیل پروژه‌های نیمه‌کاره باشیم