اسلام آباد از مواضع ایران در مقابل تحریمها حمایت می کند

12:17 ۲۱۹ روز و ۴ ساعت پیش ایرنا 248 0
اسلام آباد از مواضع ایران در مقابل تحریمها حمایت می کند

اسلام آباد- ایرنا - روزنامه اردو زبان «اوصاف» پاکستان با انتشار مقاله ای در خصوص فشارهای ترامپ به ایران در عرصه بین الملل نوشت: اسلام آباد، حامی ایران در مقابل تحریم هاست.

ایرنا

به گزارش اروز شنبه ایرنا، روزنامه «اوصاف» پاکستان در یکی از مقالات خود
با عنوان «ایران در چنگال آمریکا» به قلم «سمیع الله ملک» با تشریح روابط کنونی کشورهای منطقه نوشت:پاکستان از موضع منطقی ایران در قبال خروج یک جانبه آمریکا از توافقنامه هسته ای حمایت کرده است.
شاه محمود قریشی وزیر خارجه در ملاقات اخیر خود با «محمدجواد ظریف» در سفر وی به اسلام آباد، به ایران اطمینان که پاکستان از ایران حمایت خواهد کرد.
بر اساس این مقاله، محمدجواد ظریف در این سفر با نخست وزیر، اسد قیصر رئیس مجلس ملی و ژنرال قمر باجوا فرمانده ارتش نیز به طور جداگانه ملاقات کرد و شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان گفت که کشورش در این شرایط دشوار همراه ایران ایستاده است.
نویسنده این مقاله در ادامه سخن خود با بیان اینکه پاکستان و ایران با مسائلی نظیر حضور اشرار در مرز مشترک و خط لوله گاز مواجه بوده اند، افزوده است: در بیانیه مشترک اشاره ای به این موضوع نشده ولی طرفین بر برگزاری نشست کمیسیون مشترک سیاسی و اقتصادی دوجانبه توافق کردند.
ژنرال قمر باجوا نیز به وزیر خارجه ایران اطمینان داد که پاکستان در راستای برقراری ثبات و امنیت در منطقه صادقانه عمل می کند و دو کشور تصمیم دارند حجم تجارت مشترک خود را تا 5 میلیارد دلار افزایش دهند.
در بخش دیگری از این مقاله با اشاره به سفرهای پیشین مقامات ایرانی به پاکستان آمده است:چند ماه پیش بود که رییس ستاد کل نیروهای مسلح ایران در راس هیات بلند مرتبه به اسلام آباد سفر کرد و این سفرها بیانگر اهمیتی است که دو کشور برای طرف مقابل قائل است.
در بخش نخست این مقاله آمده است:از زمانی ترامپ رئیس جمهور سرکش آمریکا از توافقنامه هسته ای ایران خارج شد، دیگر کشورهای جهان را برای قطع هر گونه روابط تجاری با ایران، تحت فشار قرار می دهد.
تاکنون اتحادیه اروپا توجهی به تهدیدهای ترامپ نمی کند اما کشورهای ضعیف در مقابل آمریکا، درمانده به نظر می رسند که آمریکا با سوء استفاده از این موضوع در پی محاصره ایران است.
رهبر عالی ایران ایجاد شرایط بد اقتصادی و نارضایتی مردم از نظام را از اهداف آمریکا برای اعمال تحریم ها دانست. آمریکا می خواهد که مردم در مقابل دولت بایستند اما تلاش های 6 رییس جمهوری پیش از ترامپ نیز برای تحقق این امر با شکست مواجه شده است.
دولت و پارلمان ایران با تشکیل یک کمیته، فهرست خریداران نفت را به دقت مورد بررسی قرار داده و در حال بررسی این هستند که چه کشورهایی با عدم تاثیر پذیری از تحریم های آمریکا، توقف واردات نفت ایران را رد می کنند، کمیته یاد شده به دنبال مشتریان جدید برای نفت ایران است.
این مقاله می افزاید:در دور قبلی که ایران با تحریم های شدید آمریکا مواجه شد، برخی کشورها که به شدت به نفت ایران نیاز داشتند، با روش هایی خاص از ایران نفت خریداری کردند که هدف آمریکا از اعمال تحریم های اقتصادی محقق نشد به همین دلیل در حال حاضر نیز به نظر می رسد که آمریکا در دستیابی به اهداف خود موفق نخواهد شد.
در بخش دیگری از این مقاله آمده است:آمریکا علاوه بر نفت، به دنبال تحت تاثیر قرار دادن صادرات دیگر کالاها و کاهش ارزش واحد پولی ایران است و برخی از کشورهای منطقه، کمبود واحد پول خارجی در ایران را شدت می بخشند.
ظرف چند هفته گذشته شاهد افزایش قمیت نفت بوده ایم و شنیده می شود که این موضوع نیز بخشی از اعمال تحریم های سرسخت علیه ایران است.
یادآور می شود که عربستان سعودی بزرگترین کشور صادرکننده نفت در جهان است و مقامات این کشور به صادرات روزانه 10 میلیون بشکه نفت تمایل ندارند از این رو احتمال می رود که مقامات عربستان سعودی درخواست آمریکا مبنی بر افزایش صادرات نفت خود را قبول نکند. افزایش استخراج نفت می تواند هزینه بر باشد به همین دلیل مقامات این کشور در قبال سیاست های ترامپ، واکنشی نشان ندادند.
از سوی دیگر، ترکیه تنها کشوری است که تحریم های آمریکا علیه ایران رد کرده و اعلام نموده است که به واردات نفت ایران ادامه خواهد داد. وزیر اقتصاد ترکیه گفته است که ترکیه پایبند تصمیم های آمریکا نیست و تنها برای تصمیم های سازمان ملل متحد احترام قائل است، ما تنها از منافع خود پاسداری می کنیم.
آساق**6125**1337


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

جهاد کشاورزی درباره تنش دمایی به کشاورزان مازندران هشدار داد
ساری- ایرنا - مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران روز دوشنبه از کشاورزان استان خواست تا چند اقدام پیشگیرانه را به منظور کاهش خسارت ناشی از تنش دمایی پیش بینی شده برای هفته جاری در زمین های زراعی و باغی انجام دهند .
برف بهاری ارتفاعات مازندران را سفیدپوش کرد
ساری- ایرنا- آغاز بارش برف در سی و سومین روز فصل بهار ارتفاعات مازندران را امروز دوشنبه سفیدپوش کرد.
ماندگاری پساب سیل در مدارس مازندران
ساری- ایرنا- با این که سیل و سیلاب در مازندران دستکم از 20 روز پیش فروکش کرد و کار بازسازی مناطق سیلزده شروع شده ، ولی زخم این بلای طبیعی بر تن مدارس استان تازه سرباز کرده است و هر روز گزارش جدیدی از پدیدار شدن نم یا ریزش دیوار و سقف این اماکن دریافت می شود.
6 پرواز فرودگاه بین المللی اهواز لغو شد
اهواز- ایرنا- تغییر در برنامه پروازی برخی شرکت های هواپیمایی روز دوشنبه موجب لغو 6 پرواز ورودی و خروجی فرودگاه اهواز شد.
آفرودسواری که در مسیر خدمت به سیلزدگان لرستان به کما رفت
خرم آباد - ایرنا - سیل نوروز امسال همه را با هر سمتی از جای جای ایران به لرستان کشاند، از گروههای مردم نهاد گرفته تا تیم های پزشکی و فرهنگی و جهادگران، اما آنچه در این میان زیاد دیده نشد حضور تیم های آفرود بود که این بار هیجان رقابت با سنگ و صخره را در خدمت به همنوعان تجربه کردند.
پشت پرده بازگشایی شمشک- دیزین چیست؟
تهران- ایرنا- جاده شمشک - دیزین سال گذشته یک کشته هم روی دست متولیان گذاشت اما انگار کفایت نمی کرد زیرا بعداز آن دوباره و چندباره حتی اوایل امسال باوجود تذکرهای راهداری و دیگر متولیان، به روی مردم باز شد.
32694 تَن در مسابقات «مُدهامَتان» شرکت کردند
قم- ایرنا- رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور گفت: 32 هزار و 694 تَن از 24 هزار کانون فرهنگی هنری مساجد سراسر ایران در مسابقات مدهامتان شرکت کردند.
مدیر تاکسیرانی تهران: تولید خودروهای عمومی اولویت خودروسازان نیست
تهران- ایرنا- مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران با اشاره به فعالیت 27 هزار تاکسی فرسوده گفت: خودروسازان می توانند سالانه 10 هزار تاکسی تولید کنند که متاسفانه تولید خودروهای عمومی در اولویت نیست.
وزیر علوم: دانشگاه ها موجب مهارت افزایی دانش آموختگان شوند
شیراز- ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: موضوع حذف مراکز آموزش عالی هم اکنون در طرح ساماندهی مطرح نیست؛ در مقابل لزوم مأموریت گرا شدن واحدهای مختلف و مهارت افزایی دانش آموختگان دانشگاهی مورد تاکید است.
برق همه روستاهای شعیبیه شوشتر به حالت عادی برگشت
اهواز - ایرنا - رییس اداره برق شهرستان شوشتر گفت: با تلاش شبانه روزی نیروهای این اداره ،برق همه روستاهای بخش شعیبیه به حالت عادی برگشت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پایان معافیت خریداران نفت ایران از تحریمهای آمریکا اعلام می شود
تهران– ایرنا– روزنامه واشنگتن پست به نقل از دو مقام وزارت خارجه آمریکا گزارش داد، مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور روز دوشنبه اعلام خواهد کرد که معافیتهای تحریمی واردکنندگان نفت ایران از دوم ماه می (12 اردیبهشت) دیگر تمدید نخواهد شد؛ اقدامی که تبعاتی برای بازارهای جهانی نفت دارد.
پیام شیرین برانکو برای پرسپولیسی‌ها
مربی کروات قرمزها از هواداران این تیم خواسته تا با خیال راحت و بدون هیچ استرسی بازی با الاهلی عربستان را تماشا کنند.
الماسی: تصمیمات غیرانسانی آمریکا شرایط اقتصادی سختی را برای مردم ایران ایجاد کرد
نماینده مردم دیر و کنگان در مجلس گفت: تصمیمات غیرانسانی و غیرقانونی دولتمردان آمریکا شرایط سختی را برای مردم ایران ایجاد کرد. دغدغه‌های معیشتی و شرایط نامناسب اقتصادی مردم بخشی از تبعات این رفتار است.
چاووش اوغلو به اربیل می‌رود
وزیر خارجه ترکیه هفته آینده به اربیل عراق سفر می‌کند.
آغاز جلسه پنجم دادگاه متهمان پتروشیمی
پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات رضا حمزه‌لو مدیرعامل پیشین شرکت بازرگانی پتروشیمی و ۱۳ متهم دیگر این پرونده به ریاست قاضی مسعودی‌مقام در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی آغاز شد.
اعتراف مقام آمریکایی مبنی بر اینکه تحریم ها به ملت ایران ضربه می زند
مخالفت مجدد چین با تصمیم آمریکا برای عدم تمدید معافیت‌ها
دولت کانادا با وقوع سیل در سه ایالت حالت فوق العاده اعلام کرد
روزنامه هنگ کنگی: اهرم فشار؛ این بار در دست کیم
گزارش نشریه آمریکایی از تازه ترین سرسپردگی ترامپ مقابل تندروها
آسوشیتدپرس:لغو معافیت های نفتی روز جمعه گذشته نهایی شده بود
یک نماینده دیگر کنگره آمریکا هم خواستار آغاز روند استیضاح ترامپ شد
درخواست های آمریکا مانعی جدی در مسیر توافق تجاری با چین
ابهامات در باره حمله به سفارت کره شمالی در مادرید ادامه دارد
سناتور آمریکایی:ترکیه درصورت خرید اس400 تحریم می شود