آشی که شی و پوتین در روسیه پختند

10:19 ۱۲۶ روز و ۱ ساعت پیش ایرنا 136 0
آشی که شی و پوتین در روسیه پختند

پکن - ایرنا - با تشدید تحریم های آمریکا علیه چین و روسیه و افزایش تعرفه ها بر روی کالاهای چینی، حالا این دو کشور یک جبهه واحد برای مقابله با آمریکا و حتی اروپا تشکیل داده اند، کنفرانس شرق در ولادی وستوک روسیه هم فرصتی برای همراهی بیشتر دو کشور در برابر واشنگتن بود.

ایرنا

به گزارش ایرنا، سفر 'شی جین پینگ' رییس جمهوری خلق چین به روسیه برای شرکت در اجلاس اقتصادی ولادی وستک در شرایطی صورت گرفت که کشورش با تهدید آمریکا برای اعمال تعرفه 25 درصدی روی 200 میلیارد دلار کالای چینی روبرو است.
از سوی دیگر روس ها نیز هر روز شاهد تحریم های تازه ای از سوی آمریکا و کشورهای اروپایی هستند و این موضوع باعث شده است تا سمت و سوی فعالیت های تجاری و اقتصادی مسکو با پکن همسو شود.
هر دو کشور اهداف مشترکی در زمینه های اقتصادی، تجاری، سیاسی و نظامی دارند که آنها را به یکدیگر برای رویارویی با چالش ناشی از آمریکا و اروپا نزدیکتر می کند.
چین و روسیه دارای بهترین نوع روابط مشارکتی راهبردی، دوستانه و مسالمت آمیز در میان کشورهای جهان هستند و طبیعی است که وقتی یکی از آنها تحت فشار باشد از طرف دیگری حمایت می شود و وقتی هر دو کشور با اعمال فشارها مواجه باشند طبیعتا متحدی قوی تر خواهند بود.
'ولادیمیر پوتین' رییس جمهوری روسیه در ولادی وستک به 'شی جین پینگ' همتای خود گفت که ما طیف گسترده از روابط سیاسی و اقتصادی تا دفاعی داریم.
همزمانی سفر رییس جمهوری خلق چین با برگزاری رزمایش 5 روزه با حضور 300 هزار نیروی نظامی روسیه که از سال 1981 به این طرف بزرگترین رزمایش این کشور محسوب می شود هم حامل پیام قوی برای ارتش آمریکا و زورگویی های این کشور است و شاید برای همین بود که پنتاگون با ناراحتی تمام اعلام کرد همه این تحرکات دو کشور را زیر نظر دارد.
چینی ها که کمتر وارد مباحث نظامی و همکاری های دفاعی با دیگر کشورها می شوند حالا در حرکتی بی سابقه بیش از 3 هزار نیرو، 30 فروند بالگرد، هواپیمای جنگنده و بمب افکن و ده ها دستگاه تانک به وستک 2018 اعزام کرده اند.
'ویلیام لی' اقتصاددان مرکز مکلین می گوید که دو کشور دارای روابط بسیار گسترده ای هستند آنها برای رویارویی با غرب و بخصوص آمریکا به هم نزدیکتر می شوند.
وی گفت که در بخش تجاری و اقتصادی این مناسبات بسیار نزدیک است و ارزش تبادلات دو کشور به مرز 100 میلیارد دلار نزدیک شده است و هرچقدر فشار تحریم ها و تعرفه ها بیشتر شود آنها گزینه های مختلفی را برای مقابله با آمریکا و عبور از دلار برای تبادلات تجاری دنبال می کنند.
هر دو رییس جمهوری می گویند که آمریکا یک مشکل نه برای آنها بلکه برای اقتصاد جهان است و 'شی جین پینگ' رییس جمهوری چین به پوتین گفت که باید برای مقابله با یکجانبه گرایی دست همکاری داد.
وی با اشاره به اینکه اوضاع دنیا بی ثبات است و حمایت گرایی تجاری بیداد می کند، گفت: در چنین شرایطی لازم است که چین و روسیه به اهمیت روابط بیشتر توجه داشته باشند.
اگرچه او مستقیما در مصاحبه مطبوعاتی خود از آمریکا نام نبرد اما دیگر مشهود است که چین زیر تیغ تعرفه های آمریکا قرار دارد و احتمال زیاد این کشور بزودی تعرفه 25 درصدی را روی 200 میلیارد دلار دیگر از کالاهایش از سوی آمریکا تجربه خواهد کرد که می تواند ضربه بزرگی به پیکر دو اقتصاد بزرگ دنیا باشد و روسیه و چین را یک گام دیگر به هم نزدیک کند.
مخالفت با یکجانبه گرایی و عبور از دلار برای تبادلات تجاری و بکار گرفتن نهادها و اهرم های بین المللی از جمله سازمان ملل و سازمان تجارت جهانی برای مقابله با آمریکا هم در دستور کار دو کشور قرار گرفته است.
اینها را باید در کنار مساله کره شمالی دید که 'کیم جونگ اون ' رهبر آن کشور هم خود را برای سفر به روسیه آماده می کند کسی که پیشتر در سال جاری میلادی سه بار به چین سفر کرده و راهبردهایش را با این کشور منظم و همسو کرده است.
با این حساب به نظر می رسد که روسیه و چین در کنار اتحاد با یکدیگر می روند تا در زمینه اقتصادی، کره شمالی را هم تقویت کنند تا اجازه ندهند راهبردهای ترامپ این کشور را به سمت آمریکا بکشاند.
در طرف دیگر، موضوع تحریم ها قرار دارد که پوتین با تحریم های غرب و بخصوص آمریکا علیه کره شمالی رسما مخالفت کرده و آمریکا را به کم کاری در حل مساله متهم ساخته است.
او در ولادی وستک گفت که متاسفانه آمریکا به حسن نیت کره شمالی پاسخ درخور نداده است در شرایطی که پیونگ یانگ در مسیر خلع سلاح هسته ای گام برداشته، از هیچ امتیازی از طرف واشنگتن برخوردار نشده است و این کاملا بی انصافی است.
روسیه و چین که حالا کره شمالی را نیز در کنار خود دارند یک قدرت واحد بزرگ نظامی، دفاعی، اقتصادی، تجاری و حتی سیاسی در برابر واشنگتن محسوب می شوند برای برنامه های مقابله جویانه با آمریکا آماده می شوند.
پختن بلینی توسط روسای جمهوری دو کشور چین و روسیه در ولادی وستوک که یادآور آشپزی ماه ژوئن آنها در چین است، نشان می دهد که دو کشور در این جبهه واحد خوب آشی برای آمریکا پخته اند و می دانند که برای مواجهه با یکجانبه گرایی واشنگتن چه باید در چنته داشته باشند.
آساق**231**1904**۱۶۶۳**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

افریقا
افریقا

آخرین اخبار

وقتی عکس «فرهاد» مانع مجوزش شد
۲۹ دی، سالروز تولد فرهاد مهراد است. آواز فرهاد همچنان در خانه‌اش می‌پیچد، اما پیانوی دیواری کوچک دیگر هیچ‌وقت به صدا در نخواهد آمد.
افشین پیروانی با خودش چند چند است؟
یکی از مخالفان سرسخت کی‌روش در ماه‌های اخیر، مدیر اجرایی پیشین تیم‌ملی است که اظهارات اخیرش ۱۸۰ درجه با اظهارات زمان حضور در تیم‌ملی متفاوت است.
مرضیه هاشمی کیست؟ از مسلمان شدن تا بازداشت در آمریکا
مرضیه هاشمی خبرنگار، مستندساز و گوینده آمریکایی-ایرانی است. نام اصلی او ملانی فرانکلین (Melanie Franklin) ‏ و متولد شهر نیو اورلینز است او اکنون مجری پرس تی‌وی، شبکه انگلیسی‌زبان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است، آغاز فعالیت او در این شبکه از سال ۱۳۹۴ است.
چه کنید اگر همسرتان از بحث و گفتگو کنار می‌کشد؟
سکوت کردن میان بحث و کنار کشیدن از آن می‌تواند برای رابطه مضر باشد. این سکوت به عنوان سرپیچی از ارتباط یا ابراز هیجان و احساس تلقی می‌شود و این اتفاقی است که اغلب در اختلافات و بگومگو‌ها روی می‌دهد.
از بین بردن موانع ذهنی، با این راهکار‌ها
موانع ذهنی که سد راهمان می‌شوند معمولا نشاندهنده‌ی این هستند که تمرکز و توجه‌مان را از چیزی که می‌خواهیم برداشته‌ایم و جذب چیز‌هایی شده‌ایم که نمی‌خواهیم.
اعتیاد به کار؛ اختلال پردردسر!
پدیده‌ای که مدت زمان زیادی هم نیست وارد حوزه مطالعات روان شناسیِ روز دنیا شده است، «اعتیـاد به کار» نام دارد. اختلالی که افراد تحت‌تاثیر آن، بنا به دلایلی مثل ولعِ به‌دست‌آوردن موقعیت‌های شغلی بهتر و بالاتر و بهره‌مندی از مزایای بیشتر مثل تشویق، پاداش، پس‌انداز پول و موارد دیگر، ناخواسته به کار زیاد، وابسته و به عبارتی «معتاد به کار» می‌شوند.
کری خوانی تیلور آمریکایی برای حسن یزدانی
دیوید تیلور آزادکار وزن ۸۶ کیلوگرم آمریکا بار دیگر برای حسن یزدانی کری‌خوانی کرد و از عزم خود برای کسب سومین پیروزی متوالی و اینبار در رقابت‌های جهانی ۲۰۱۹ قزاقستان خبر داد.
دژاگه: دلیلی نداشت مقابل عراق ریسک کنیم
اشکان دژاگه اگرچه در دیدار مقابل عراق از نیمه دوم به زمین مسابقه رفت اما تا همین جای جام ملت‌ها هم خود را به‌عنوان یک مهره قابل اتکا و عصای دست کی‌روش مطرح کرده و از حالا می‌توان روی او به همراه 10 بازیکن دیگر حاضر در میدان برای موفقیت در دیدار با عمان حساب ویژه‌ای باز کرد.
مصلح: بیشتر از هیچ تیمی پول نگرفته‌ایم
اردوی تیـــم فوتبــال پرسپـــولیس بعــد از ۱۲روز، امروز در دوحه قطر به پایان خواهد رسید و شاگردان برانکو صبح فردا راهی تهران خواهند شد. در این اردو سرخ‌پوشان برنامه‌های متفاوتی را پشت‌سر گذاشتند و حتی دو بازی دوستانه هم برگزار کردند تا بار فنی این اردو بالاتر هم برود.
حربه‌های کی‌روش مقابل بزرگان قاره
شاید از اینجا به بعد جام کی روش کمی دستش را رو کند و کم کم مهره هایی را بازی دهد که بیشتر روی حضورشان در ترکیب ایران نظر دارد. البته شاید در بازی عمان هم او دوباره تغییرات داشته باشد و بازیکنانی را به زمین بفرستد که دوباره همه را گیج کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فال روزانه ۲۹/ ۱۰/ ۱۳۹۷
همراهان عزیز، محتوای منتشر شده در قالب فال روزانه برترین ها صرفا جنبه سرگرمی دارد.
تفاوت روسیه و شوروی سابق از دیدگاه بشار اسد
رئیس گروه دوستی پارلمان روسیه و سوریه گفت که در دیدار اخیر یک هیئت روسی با رئیس جمهور سوریه وی به تفاوت اصلی روسیه و شوروی سابق اشاره کرد.
تغییرات رنگ پوست نشانه سرطان است
انجمن سرطان آمریکا اعلام می‌کند که هرگز نباید تغییرات در رنگ پوست، بخصوص در افراد مبتلا به سرطان، نادیده گرفته شود.
آیت الله شبیری: وساطت برای استخدام شخصی که استحقاق ندارد، حرام است
بطور کلی چنانچه استخدام بر خلاف ضوابط باشد به گونه‌ای که فرد استحقاق حضور و دریافت حقوق و امتیازات آن مجموعه را نداشته باشد، حضورش جایز نخواهد بود و نباید چیزی دریافت کند. واسطه شدن برای چنین تخلفی نیز حرام است و در صورت وقوع باید بر اساس ضوابط قانونی عمل شود.
پولیتیکو: آمریکا در پی ایجاد تفرقه در اتحادیه اروپاست
دیدار دوم ترامپ و کیم اوایل اسفند برگزار می شود
محروم شدن مرضیه هاشمی از حقوق مذهبی توجیهی ندارد
روسیه به آمریکا برای بازگشت به جنگ ستارگان هشدار داد
طرح توقف فوری فروش سلاح به عربستان به مجلس نمایندگان آمریکا رفت
منافقین به یک حزب راستگرای اسپانیایی کمک مالی کردند
مالزی 7.5 میلیارد دلار از بانک آمریکایی غرامت می خواهد
مقام ارشد کره شمالی با ترامپ دیدار کرد
گوترش: نقش ایران در منطقه سازنده و مثبت است
کشته شدن20 غیرنظامی سوری در حملات ائتلاف آمریکایی