هنر هفتم در بهشت هنر

09:18 ۲۲۳ روز و ۱۱ ساعت پیش ایرنا 224 0
هنر هفتم در بهشت هنر

مشهد- ایرنا- مشهد بهشت هنر است، هنری که قرنها بر دیوارها و گنبد و مناره حرم مطهر امام رضا (ع) خودنمایی کرده و همچنین چهره شهر مشهد را به دست پرتوان هنرمندانی بزرگ آراسته است چنانچه زیبایی شش هنر در آمیزه ای از رنگ و نقش چشمها را نوازش می دهد.

ایرنا

اما مدتی است که هنر هفتم در این شهر اقبال خود را بلندیافته، گویی پرده نقره ای بار دیگر جادو کرده و مردم را به سمت سالنهای سینما کشانده است. هر زمان که این پرده نقره ای به تفکر، عشق و هنر آمیخته شده اثری ناب آفریده و آنچنان مشتاقان را به سوی خود جذب کرده که جای خالی در سینما نمانده است.
به یمن استقبال پرشور دوستداران سینما، پرده نقره ای در سطح شهر گسترده شده است. دوستداران سینما یا کمر همت به بازسازی سینماهای قدیمی بستند یا دست به گشایش سالنهای جدید منطبق بر استانداردهای روز زده اند و سرمایه گذاری آنها نیز بی ثمر نبوده است.
مدیر پردیس سینمایی گلشن به عنوان یکی از سالنهای سینما که به تازگی فعالیت خود را در مشهد شروع کرده است به خبرنگار ایرنا گفت: شهروندان مشهدی اهل سینما هستند و از فیلمهای خوب استقبال می کنند. با اینکه سینما گلشن تبلیغات محیطی گسترده ای ندارد اما استقبال مردم از فیلمها بسیار عالی است.
فرزین جیرانی اظهار داشت: سینما گلشن که در مجتمع تجاری آرمیتاژ قرار گرفته و امسال کار خود را آغاز کرده است در ایام عید و تابستان امسال مورد استقبال دوستداران سینما قرار گرفت به ویژه اینکه امسال زائران بارگاه رضوی نیز به تماشای فیلمها در این سینما شتافتند و فیلم دیدن را جزو برنامه های تفریحی خود در مشهد قرار دادند.
وی افزود: در مجموع در شرایطی که انتظار می رفت سینما گلشن مورد استقبال عمومی قرار گرفت. شاهد حضور خیل دوستداران فیلمهای سینمایی در این پردیس بودیم و بهار و تابستان خوبی را پشت سر گذاشتیم.
مدیر پردیس سینمایی گلشن ادامه داد: سینما در سراسر دنیا تعریف یکسانی دارد. اگر فیلمی که بر پرده نقره ای اکران می شود ساختار و قصه خوبی داشته باشد قطعا مخاطب خود را دارد لذا پردیس گلشن نیز در زمان اکران فیلمهای خوبی مانند 'هزارپا' یا 'خاله قورباغه' فیلمهای پرفروش دیگری از این دست، صندلی خالی نداشت.
وی گفت: مخاطب در هر برهه ای از زمان یک نوع فیلم را می پسندد. در شرایط کنونی فیلمهای کمدی و ماجراجویانه مخاطب زیادی در سینما دارد و در چند ماه گذشته فیلمهای کمدی خوش ساخت مورد استقبال تماشاگران فیلم در پردیس گلشن قرار گرفت.
او سالنهای سینمایی مشهد را به لحاظ استانداردهای دنیا و سامانه صوتی و تصویری مطلوب ارزیابی و بیان کرد: مخاطب امروز سینما امکانات را ارزیابی می کند. انتظار جای مناسب برای نشستن، سامانه صوتی و تصویری خوب و محیطی دلچسب را دارد و توجه به این مسائل مخاطبان سینما را افزایش می دهد.
مدیر پردیس سینمایی گلشن افزود: سالنهای سینما در مشهد پیشرفته و تماشاگرپسند هستند و می توان فضای مناسب این سالنها را یکی از مولفه های مهم در افزایش تماشاگران فیلمها در سینماهای این شهر دانست.
وی اظهار داشت: در مجموع سینما در مشهد اقبال بلندی یافته و مسیر پیشرفت را در پیش گرفته و به امید ساخت فیلمهای خوب سینما به یک مولفه پررونق برای جذب گردشگر تبدیل خواهد شد و در سبد تفریحات مردم مشهد قرار خواهد گرفت.

* توان فیلمسازی و لزوم حمایت از فیلمسازان
مدیر دفتر انجمن سینمای جوانان ایران در خراسان رضوی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: بیش از 35 سال است که سینمای جوان در 60 شهر کشور فعال بوده و 15 نمایندگی در کل کشور دارد. همچنین سینمای جوان که فعالیت خود را بر ساخت فیلم کوتاه و مستند متمرکز کرده در جوامع بین المللی شناخته شده است.
نسرین شاه محمدی افزود: استقبال از فیلمهای کوتاه و مستند روز به روز در حال افزایش است به ویژه فیلمهایی که توسط هنرمندان خراسانی ساخته می شود مورد استقبال قرار می گیرند. مردم فیلم کوتاه و مستند خوب را می شناسند و برای تماشای آن به سینما می آیند.
وی ادامه داد: اگر سازمانها و نهادها برای موضوعات فرهنگی مختلف به سینماگران جوان که در این انجمن دوره های آموزشی را گذرانده و صاحب دانش و تجربه هستند سفارش تولید فیلم کوتاه یا مستند بدهند بطور قطع روند ساخت فیلم و تماشای آن در سینماها رو به افزایش خواهد گذاشت.
مدیر دفتر انجمن سینمای جوانان خراسان رضوی گفت: این انجمن ذرصدد برای برپای نشستهای مشورتی هر سه ماه یکبار است تا فیلمسازان جوان با سرمایه گذاران آشنا و طرح فیلمنامه یا تجربیات خود را مطرح نمایند و بتوانند حمایت سرمایه گذاران را برای ساخت فیلم خود جلب کنند.
وی افزود: سالانه بطور میانگین 100 فیلم کوتاه یا مستند حرفه ای، نیمه حرفه ای و آماتور توسط فیلمسازان جوان عضو انجمن خراسان رضوی ساخته می شود. ساخته های آنها شامل فیلمهای کوتاه داستانی، انیمیشن و تجربه گرا است. تاکنون فیلمهای ساخته شده توسط فیلمسازان این انجمن موفق به کسب جوایز ملی و بین المللی در جشنواره های مختلف نیز شده اند.
شاه محمدی ادامه داد: در ارتباط با موضوعات اجتماعی مانند حمایت از کالای ایرانی، پیشگیری از آسیبهای اجتماعی و مواردی از این دست تاکنون فیلمهای مستند و آموزشی توسط فیلمسازان جوان این مجموعه ساخته شده لذا نهادهای مختلف می توانند با اطمینان و بدون هدر دادن بودجه خود، به فیلمسازان جوان انجمن اعتماد کنند و به آنها سفارش تولید فیلم دهند. تحقق این مهم ضمن اشتغالزایی باعث رونق فیلم کوتاه در خراسان رضوی نیز می شود.
وی سینما اصغرزاده واقع در بوستان ملت مشهد را محل اکران فیلمهای کوتاه و مستند معرفی و بیان کرد: هر چهارشنبه پاتوق فیلم کوتاه در سینما اصغرزاده برگزار شده و مورد استقبال سینمادوستان قرار می گیرد.
مدیر دفتر انجمن سینمای جوانان خراسان رضوی گفت: امسال دوره های فیلمسازی به صورت کارگاهی، نیمه حضوری و همچنین مجازی توسط این انجمن برگزار شد و از مهرماه امسال دوره ها با حضور اساتید برجسته مطرح در سطح جهان دنبال می شود.

* برای همه ذائقه ها در جامعه فیلم نساخته ایم
نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز چند روز پیش در چریان بازدید از سینماهای قدیمی شهر مشهد در گفت و گو با خبرنگاران گفته بود که برای افرادی که ذائقه آنان با محتوا فیلمهای سینمای امروز همسو نیست، برنامه ای نداریم و این یک اشکال اساسی است.
حجت الاسلام نصرالله پژمانفر افزود: سینما در سه بعد سالن نمایش، تعداد صندلی و محتوای فیلم قابل بررسی است ضمن اینکه مخاطب سینما از دو قشر متفاوت هستند. قشری که تولیدات سینمایی کنونی را می پسندند و قشری که فیلمهای سینمایی امروز را نمی پسندند.
وی ادامه داد: سینماگران ایرانی هنوز محتوای فیلم را بر سالنهای سینما مقدم نشمرده اند و سینما را متعلق به یک یا دو میلیون مخاطب می دانند. این در حالی است که باید بتوان برای همه اقشار جامعه با هر تفکر و ذائقه ای تولید محتوا داشت و فیلمهای مرتبط با مخاطبان مختلف را ساخت. این رمز موفقیت سینما است.
نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی گفت: زائران برای زیارت به مشهد می آیند و انتظار دارند وقتی به سینما می روند یک فیلم معناگرا و مذهبی مرتبط با موضوع زیارت تماشا کنند لذا باید در این زمینه اندیشید و تدبیر کرد.
وی افزود: اگر فرصت تماشای فیلم‌های معناگرا را در مشهد برای زائران حرم منور حضرت علی بن موسی الرضا (ع) فراهم کنیم منجر به اشتغالزایی و رونق اقتصادی بیشتر در این منطقه نیز می شود.
پژمانفر ادامه داد: فیلمهای 'به ‌وقت شام، تنگه ابوقریب و لاتاری' امسال نسبت به ‌کل کشور در مشهد فروش بیشتری داشتند. این موضوع نشان می دهد که ذائقه زائران و مجاوران در مشهد با سایر نقاط کشور متفاوت است.

* تدبیر برای بازسازی سینماهای قدیمی
نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: بعد از تولید محتوا مولفه دوم در جذب مردم به سینما ایجاد سالنهای استانداردهای سینما است اما به نظر می رشد که سالنهای سینما در ایران با استانداردهای جهانی فاصله دارند.
وی افزود: سالنهای سینمایی قدیمی مشهد که هم اینک تعطیل هستند در ابتدا در اختیار بنیاد مستضعفان و سپس در اختیار حوزه هنری بوده اند و چون موفق به اختصاص اعتبار لازم برای بازسازی آنها نشدیم در تلاش هستیم با بسترسازی لازم بخش خصوصی را نسبت به بازسازی سالنهای سینمایی قدیمی ترغیب کنیم.
حجت الاسلام پژمانفر ادامه داد: راه ‌اندازی سینما و استقبال مردم از آن نیاز به محتوا و فیلمهای سینمایی خوب دارد، اگر سینما بسازیم اما مخاطب برای فیلمهای اکران شده در آن نداشته باشیم در واقع راه اندازی سالنهای سینمایی بیشتر کاری عبث خواهد بود.

* اقبال بلند هنر هفتم در مشهد
معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: هم اینک 44 سالن سینما در سطح این استان وجود دارند که از این تعداد 31 سالن در مشهد مستقر هستند. در صورت بهره برداری از 40 سالن سینمایی دیگر تا پایان امسال تعداد سالنها در خراسان رضوی 100 درصد افزایش خواهد داشت.
افشین تحفه گر افزود: ظرف شش ماه نخست امسال 40 سالن سینما در شهرهای تربت حیدریه، طرقبه شاندیز و مشهد در دست ساخت بوده و تا پایان امسال به بهره برداری می رسند.
وی به سینماهای قدیمی و تعطیل شده در مشهد نیز اشاره و بیان کرد: این سالنهای سینمایی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شرایط مناسبی برای استفاده نداشتند لذا در اختیار بنیاد مستضعفان قرار گرفتند. بعد از چند سال سالنها به حوزه هنری واگذار شدند و چون بودجه کافی در اختیار نبود هنوز مورد بازسازی قرار نگرفته اند.
معاون اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی ادامه داد: با این حال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی سالنهای سینمایی زیادی در سطح استان به ویژه در مشهد ساخته و برخی سالنهای قدیمی مانند هویزه، قدس، آفریقا که شرایط نامناسبی داشتند بازسازی و به سالنهای سطح پررونق سینما در این شهر تبدیل شده اند.
وی گفت: سینما در خراسان رضوی شرایط مطلوبی به لحاظ تعداد و کیفیت سالنها و شمار تماشاگران دارد. بعضا پردیسهای سینمایی مشهد در ردیف پرفروشترین سالنهای سینمای کشور قرار گرفته اند. به عنوان مثال دو سال پیش پردیس هویزه مشهد به بالاترین میزان فروش بلیت سینما در بین سایر پردیسهای سینمایی کشور دست یافت و از سوی رئیس سازمان سینمایی مورد تشویق قرار گرفت.
تحفه گر افزود: امسال با راه اندازی پردیس اطلس و پردیس گلشن در مشهد فضاهای جدید برای سینمادوستان این شهر ایجاد شد و میزان فروش بلیت سینما نیز افزایش یافت.
وی ادامه داد: با توجه به اقبال بلند هنر هفتم در مشهد و خراسان رضوی و افزایش تماشاگران سینما به نظر می رسد بخش خصوصی تمایل زیادی نسبت به ساخت پردیسهای سینمایی در مشهد داشته باشد زیرا در این شرایط توسعه سالنهای سینمایی توجیه اقتصادی دارد.
معاون اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی همچنین به تعداد فیلمهایی که سالانه برای اکران در سینماهای این استان ساخته می ‌شوند نیز اشاره و بیان کرد: پروانه نمایش فیلم‌های بلند سینمایی در تهران متمرکز است اما شورای ساخت فیلم‌های ویدیویی بلند در استان مستقر می باشد که تقاضای متقاضیان را بررسی و پروانه ساخت فیلم نیز برای آنان صادر می کند.
وی گفت: هم اینک چهارمین فیلم سینمایی بلند توسط فیلمسازان مشهدی در حال ساخت است که از بین این چهار فیلم مراحل ساخت دو فیلم به پایان رسیده و تصویربرداری دو فیلم دیگر در حال انجام است.
استان خراسان رضوی شش میلیون و 400 هزار نفر و کلانشهر مشهد سه و نیم میلیون نفر جمعیت دارند.
7489/1858


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

دانستنی‌هایی درباره چربی بدن
در طول سالیان، چربی از شهرت بدی بین مردم برخوردار شده است. اما باید به این نکته توجه داشت که برخی انواع چربی بدن در مقادیر سالم برای حفظ سلامت انسان ضروری هستند.
خبری از چهار مفقودی شناور غرق شده در خلیج فارس نیست
بوشهر- ایرنا - رئیس اداره حفاظت و ایمنی اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهرگفت: جستجو برای نجات چهار خدمه لنج غرق شده در آب های سرزمینی خلیج فارس وارد چهارمین روز خود شد و باوجود پالایش های انجام شده تا این لحظه خبری از مفقودشدگان نیست.
ائتلاف آمریکایی بازهم عراقی ها را بمباران کرد
بغداد - ایرنا - جنگنده های ائتلاف مدعی مبارزه با تروریسم در عراق به سرکردگی آمریکا بار دیگر به جای عناصر داعش، نیروهای عراقی را هدف قرار داد و سه کشته و زخمی بجا گذاشت.
حضور فراتر از انتظار جوانان مشهد در لیگ برتر بسکتبال
مشهد- ایرنا- مرحله پلی آف لیگ برتر بسکتبال تا پانزدهم اردیبهشت ماه به پایان می رسد، آنچه در این فصل جلب نظر کرد باقی ماندن تیم آویژه صنعت پارسای مشهد در لیگ برتر بود در حالی که این تیم تجربه نخست لیگ برتری خود را با حضور بازیکنان جوان و بومی پشت سر گذاشت.
گل محمدی: کسب سهمیه آسیا به دست خود ما است
مشهد- ایرنا- سرمربی تیم فوتبال لیگ برتری پدیده شهر خودرو گفت: به دست آوردن سهمیه آسیا دست خود ما است و به این منظور مقابل تیم استقلال به دنبال کسب پیروزی هستیم.
نماینده گرجستان در مسابقات بین المللی شطرنج کاپ قائم اول شد
ساری – ایرنا – ' کنستانتین شنوا ' نماینده گرجستان با ریتینگ 2521 در مسابقات بین المللی شطرنج قائم کاپ که در قائمشهر برگزار شد به مقام اول دست یافت .
«گنج خانلو» طلای استقامت جاده را به گردن آویخت
تهران- ایرنا- «محمد گنج خانلو» به مدال طلای رقابت های دوچرخه سواری قهرمانی آسیا در بخش استقامت جاده زیر 23 سال دست یافت.
«علیپور» در جام جهانی سنگ نوردی پنجم شد
تهران-ایرنا- «رضا علیپور» در سومین مرحله جام جهانی سنگ نوردی که در چین برگزار شد به مقام پنجمی بسنده کرد.
خانه جوان نیکشهر کلنگ زنی شد
چابهار- ایرنا- ‍کلنگ ساخت خانه جوان در نیکشهر به مناسبت هفته جوان توسط مدیرکل طرح های ملی و فراگیر وزارت ورزش و جوانان به زمین زده شد.
وزنه برداری قهرمانی آسیا- قهرمانی و نایب قهرمانی دسته ۱۰۲ کیلوگرم به ایران رسید
وزنه برداران دسته ۱۰۲ کیلوگرم ایران قهرمان و نایب قهرمان آسیا شدند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تصادف در جاده فراشبند - جم 7 کشته داشت
شیراز- ایرنا- تصادف خودروهای پژو 405 و سمند در محور فراشبند فارس – جم استان بوشهر، هفت کشته و 2 مصدوم به دنبال داشت.
بازیگر سینما و تلویزیون در گذشت
سعید نورالهی بازیگر سینما و تلویزیون صبح امروز درگذشت.
کتاب جدید منصور اوجی رونمایی شد
کتاب جدید منصور اوجی با عنوان «کجای جهان‌های شیراز» رونمایی شد.
فرمانده ناجا: کاهش دو هزار نفری جانباختگان تصادفات در دستور است
مشهد- ایرنا- فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران گفت: بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته کاهش دو هزار نفری جانباختگان تصادف و سوانح جاده ای تا پایان امسال در دستور کار قرار گرفته است.
طراح بیلبورد جنجالی: سابقه انقلابی‌ام را همه می‌دانند
"این کار خلاقانه تبلیغاتی برنامه‌ریزی شده ‏نبود اما ‏حتی اگر اشتباه هم بوده باشد نباید برخورد به نحوی باشد که فرد را ویران کنند و او نتواند دیگر در این ‏مسیر کار کند".
65برنامه به مناسبت هفته عقیدتی سیاسی در عسلویه برگزار می شود
تجلیل از یک پویشگر جوان فرهنگی در انزلی
جانباز میاندوآبی به یاران شهید خود پیوست
11 کشور خارجی در همایش شاهنامه حضور دارند
دومین محموله فرهنگی کتابخانه های کرمانشاه به خوزستان ارسال شد
پلیس خراسان شمالی با تئاتر به جنگ آسیب ها می رود
امام جمعه یزد بزرگداشت شهید فیض اردکانی را خواستار شد
ایستگاه پایانی جشنواره ای از جنس بهار
برگزاری یادبود فرمانفرمائیان با حضور  چهره‌های هنری
جشنواره ژکال ظرفیت بالایی برای دانشجویان دارد