بهترین فرصت برای دولت

12:02 ۶۲ روز و ۱۷ ساعت پیش ایرنا 100 0
بهترین فرصت برای دولت

روزنامه کیمیای وطن چاپ اصفهان در سرمقاله امروز خود مطلبی با عنوان' بهترین فرصت برای دولت' رابه قلم مظفر حاجیان منتشر کرد.

ایرنا

در این مطلب آمده است: مشکلات و کمبود های کشور را نمی‌توان منکر شد؛ گرانی و تورم، قیمت‌ های افسار گسیخته و نیز رکود بی‌ سابقه و از طرفی کاهش شدید و کم‌ سابقه ارزش پول ملی، احتکار و بی ‌رحمی ‌هایی که از طرف سود جویان و فرصت‌ طلبان اقتصادی دیده می‌شود و کم‌ خاصیتی نهادهای نظارتی و حتی بی‌ خاصیتی مسئولان تصمیم‌ گیرنده، همه و همه دست به دست هم داده‌اند تا شرایط را ویژه کنند.
در این شرایط ناهمواری که با برنامه دشمن و البته بعضی کم‌ کاری ‌ها و بی ‌تدبیری‌ های داخلی پیش آمده است، جریان‌های سیاسی دست پیش را گرفته‌اند که عقب نیفتند؛ منتقدان که جای خود دارد و بالاخره منتقد دولت ‌اند، اما همراهان دیروز دولت نیز به صف منتقدان پیوسته‌ اند تا شاید خود را در نگاه مردم بی ‌تقصیر درباره وضع نا مطلوب فعلی جلوه دهند و اتفاقا منتقدانی سر سخت هم شده‌ اند؛ در هر حال به نظر می‌رسد هر جریانی با انگیزه‌ای پشت دولت را خالی می‌کند و داستان کی بود کی بود من نبودم به نمایش درمی‌ آید؛ اما در این شرایطی که اقتصاد دچار خمودی و به نوعی بحران ‌کشیده شده است، به هر دلیل این کار درست، منطقی و معقولی نیست.
اینجا باید ایثار کرد و فکر حزب و گروه سیاسی و جریان فکری خاص را کنار گذاشت و به پشتیبانی از دولت برخاست که البته دولت نیز باید آغوش خود را برای افراد توانمند و با فکر و اندیشه و جهادگر بگشاید و از انتقاد و پیشنهادها نهراسد؛ بلکه در اتاق فکری خالص و دلسوز همه را بررسی و آنچه را نجات‌ بخش است، به‌ سرعت عملی کند و مردم را از این شرایط نامقبول و رنج‌ آور برهاند.
در ادامه این مطلب آمده است: مسئله کمک به دولت به نفع کشور و ملت است ، نه پیروزی یا شکست یک جریان و گروه سیاسی ؛ چنانچه رهبر انقلاب اسلامی در دیدار اخیر با نمایندگان خبرگان با تأکید بر اینکه هیچ دولتی بدون کمک و پشتیبانی مردم قادر به فعالیت نیست و نباید اعتماد مردم از دستگاه ‌های دولتی، قضایی و نیروهای مسلح سلب شود، گفتند: راه علاج مشکلات کشور، خالی‌کردن پشت دولت و ابراز برائت از فعالیت دستگاه‌های مسئول نیست؛ بلکه راه علاج، ایجاد رابطه سالم بین افکار عمومی و دستگاه‌های مسئول، سخن ‌گفتن و انتقاد‌ کردن و در عین حال کمک فکری و عملی ‌کردن است.
این سخن همچنین با نخبگان و مردم است ؛ نخبگان باید راهنما باشند و مشاوره دهند و مردم باید در صحنه بمانند و برنامه‌های دولت را اجرایی کنند؛ اما سخن اصلی با نخبگان کشور است؛ نخبگانی از جنس اصلاح‌ طلبان حامی دولت و اصولگرایان منتقد آن. امروز نیاز دولت همراهی است و خالی‌ کردن پشت حسن روحانی بیش از آنکه دامن‌ گیر دولت او باشد، دامن مردم را خواهد گرفت؛ بنابر این فرصت ‌طلبی ‌های سیاسی باید کنار گذاشته شود و به ‌جای فاصله‌ گرفتن هر چه بیشتر از دولت با اغراض سیاسی باید بر مبنای حفظ منافع ملی به حمایت از آن پرداخت و از افزایش چالش‌ ها جلوگیری کرد.
منتقدان قدیمی و جدید دولت می‌توانند این روزها با حفظ موضع سازنده انتقاد کنند و هم ایرادات را بگویند و هم دولت را تضعیف نکنند؛ البته در مقابل هم دولت باید شنونده باشد و مانند قبل با انتقادات مصلحانه و دلسوزانه برخورد نکند. دولت باید به‌ سرعت کابینه را ترمیم و افراد توانمند را برای امر دو وزارتخانه بی ‌وزیر انتخاب و معرفی کند؛ اجازه ندهد با سرپرستی که خود نیز نمی داند کارش به کجا می ‌رسد و دو وزارتخانه بی‌ وزیر که بخش اعظم اقتصاد کشور را باید هدایت و اداره کنند، کارها تضعیف و به عقب کشیده شود و بی‌ عملی جای کار جهادی را بگیرد.
دولت باید ارتباط خود را با مردم تقویت کند و به مردم خالصانه گزارش دهد که فعلا سخنگو ندارد و این مهم بر زمین است؛ حتی بهتر است دولت سفرهای استانی خود را از سر بگیرد تا رابطه نزدیک‌ تر با مردم پیدا و با اعتماد سازی راه را برای کار جهادی و خدمت شبانه‌ روزی به مردم باز کند.
از طرفی کشور در شرایط تحریم قرار دارد و با توجه به سرنوشت مبهم برجام، تحریم‌ های آبان‌ ماه آینده هم اجرایی خواهد شد وهیچ اقدام مؤثری از سوی اروپایی ‌ها برای تضمین منافع ایران در بر جام صورت نخواهد گرفت. در این شرایط بیم آن می‌رود که مشکلات اقتصادی کشور هم تشدید شود.این پیچیدگی در عرصه سیاست خارجی اما هیچ واکنش ویژه‌ای در داخل ندارد و نه‌ تنها اقدام مؤثری برای تحرک در مذاکره با اروپایی‌ ها دیده نمی ‌شود، بلکه همکاری با رفقای قدیمی و همکاران شرقی ایران نیز با فرا خوانی آقای همتی و عدم جایگزینی با چالش مواجه شده است.
در شرایط سخت اقتصادی که انتظار می ‌رود انسجام ملی، از دولتی ‌ها گرفته تا مردم افزایش یابد، با تأسف باید گفت در گیری سیاسی در دولت و بیرون از دولت همچنان ادامه دارد و باعث شده است دولت تنها تر از گذشته به ‌نظر برسد و امیدی هم به حمایت حامیان سابق از وی برای بهبود اوضاع نباشد.
بی‌تردید در این شرایط اقتصادی حاکمیت نشان داده به‌ هیچ‌ عنوان روحانی و دولتش را تنها نگذاشته است؛ هم اختیارات تام برای اقدام به آنها و هم اطمینان خاصی داده شده که تا آخرین روز دولت، رهبری و دیگر بخش‌ های نظام، حامی روحانی خواهند بود و از پشتیبانی او دست نخواهند کشید. از طرفی مجلسی ‌ها هم گفته‌اند حاضرند همراهی کنند و از هر کمکی که دولت بخواهد دریغ نمی ‌کنند. قوه قضائیه هم البته در کنار دولت قرار گرفته و این روزها نه ‌تنها با زبان آن را اعلام می‌کند، بلکه با برگزاری سریع دادگاه اخلال گران اقتصادی مسیر حرکت دولت را هموار کرده است ؛ با این اوصاف حالا باید گفت مسئله اصلی دولت، تصمیم‌ گیری است؛ مسیر بازاست و آنها باید تصمیم بگیرند ؛ نه تصمیماتی از جنس تصمیمات گذشته با طمأنینه و محافظه‌ کارانه؛ از قضا امروز دولت نیاز به ریسک دارد و باید عاقلانه تمام قوای کارشناسی خود را برای گرفتن تصمیمات صریح به ‌ویژه برای اصلاح روش‌ ها جمع کند. دولت باید از این فرصت که همگان دعوت و مکلف به حمایت از او هستند ، به ‌خوبی بهره برد و قدردان این نعمت باشد.
7141/ 6022


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

گوشی جان‌سختی که تا منفی ۲۰ درجه زنده می‌ماند
گوشی کیوسرا دورافورس پرو 2 به قیمت 444 دلار راهی بازار شد تا کاربران بتوانند از این گوشی جان‌سخت در دمای منفی 20 درجه تا 60 درجه سانتی‌گراد بالای صفر از آن بدون مشکل استفاده کنند.
صمدپور:کجای دنیا با جوون‌هاشون این کارو میکنن؟
شاهین صمدپور مستندساز و گزارشگر اجتماعی به ویدیوی منتشر شده از برخورد با نوازندگان خیابانی اعتراض کرد.
چگونه از دیابت فاصله بگیریم؟
محققان دریافتند که تغییر و اصلاح برخی عادت‌ها در سبک زندگی می‌تواند خطر ابتلا به سندرم متابولیک را کاهش دهد.
اعتراض کارگران هفت تپه به نماز جمعه کشید
کارگران شرکت نیشکر هفت تپه با حضور در محل برگزاری نماز جمعه شهر شوش، در استان خوزستان، اعتراضشان را بیان کردند.
روایت متفاوت از ماجرای تنبیه‌ دانش‌آموز سپیدانی
چندی پیش خبری مبنی بر تنبیه‌بدنی یک دانش‌آموز سپیدانی در فضای مجازی منتشر شد اما پیگیری اداره آموزش و پرورش سپیدان حاکی از این است که سوءتفاهم شده است.
وضعیت ۲۴ درصد مدرسه تهران «قرمز» است؟
رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور با اشاره به فرسوده بودن ۳۰ درصد مدراس پایتخت گفت: با توجه به اینکه تعداد قابل توجهی از دانش‌آموزان نیز در این مدارس حضور دارند اگر زلزله در ساعتی که دانش آموزان حضور دارند رخ دهد فاجعه بار خواهد بود.
بازگشت ۴۷ میلیارد دلار ارز صادراتی تا پایان سال
رئیس کل بانک مرکزی ایران در یادداشتی از درنظر گرفتن تمهیداتی برای صادرکنندگان و بازگشت 47 میلیارد دلار ارز به کشور در سال جاری خبر داد.
ضرر ۵۰۰۰ میلیاردی ایران خودرو و سایپا طی ۶ ماه
عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت گفت: تعلل‌ها و گفت‌وگوهای بی‌نتیجه برای واقعی‌سازی قیمت خودرو باعث شده که در نیمه اول امسال دو خودروساز اصلی بیش از ۵۰۰۰ میلیارد تومان ضرر کنند.
ترامپ به سوالات بازپرس ویژه پاسخ داد
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا گفت که شخصا به پرسش های «رابرت مولر» بازپرس ویژه تحقیقات در خصوص دخالت ادعایی روسیه در انتخابات 2016 ایالات متحده پاسخ داده است.
خودروی شخصی وزیر ارتباطات
در عکس زیر خودروی شخصی وزیر ارتباطات را می بینید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ضرر ۵۰۰۰میلیارد تومانی ایران‌خودرو و سایپا طی شش ماه
عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت گفت: تعلل‌ها و گفت‌وگوهای بی‌نتیجه برای واقعی‌سازی قیمت خودرو باعث شده که در نیمه اول امسال دو خودروساز اصلی بیش از ۵۰۰۰ میلیارد تومان ضرر کنند.
وعده همتی برای تسهیل بازگشت ارز حاصل از صادرات
رییس کل بانک مرکزی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام با اشاره به اهمیت صادرات در مبحث اقتصاد و سخت شدن شرایط بازگشت ارز حاصل از آن در شرایط تحریم وعده داد که بانک مرکزی نهایت تلاش و همکاری خود را در این زمینه به کار خواهد بست.
ویژه برنامه امامت حضرت مهدی(عج) در حرم حضرت عبدالعظیم(ع)
مصادف با نهم ربیع الاول، ویژه برنامه آغاز امامت حضرت ولی عصر (عج) فردا در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) برگزار می‌شود.
گوشی جان‌سختی که تا منفی ۲۰ درجه زنده می‌ماند
گوشی کیوسرا دورافورس پرو 2 به قیمت 444 دلار راهی بازار شد تا کاربران بتوانند از این گوشی جان‌سخت در دمای منفی 20 درجه تا 60 درجه سانتی‌گراد بالای صفر از آن بدون مشکل استفاده کنند.
صمدپور:کجای دنیا با جوون‌هاشون این کارو میکنن؟
شاهین صمدپور مستندساز و گزارشگر اجتماعی به ویدیوی منتشر شده از برخورد با نوازندگان خیابانی اعتراض کرد.
طنزهای قبلی دیگر جواب نمی‌دهد
فضیلت انگیزه!
این همه مساله داریم و تلویزیون به‌دنبال عشق و عاشقی است!
برنامه ˮدستخطˮ امروز میزبان مخبر دزفولی است
همایش ملی «رسانه و توسعه فرهنگ مهدوی» برگزار شد
همایش ملی «رسانه و توسعه فرهنگ مهدوی» برگزار شد
16 وظیفه وزارت ارشاد به خانه مطبوعات استان ها واگذار می شود
فعالیت تبلیغی ویژه کودکان بسیار حساس است
حاشیه برنامه «فرمول یک» به کجا رسید؟ - ضیاء پاسخ داد
رسانه موثرترین ابزار ترویج در تغییر و تنوع نیات واقفان است