«سنت شفاهی به مثابه تاریخ» راهی به شناخت سنن ملل باستانی

11:44 ۶۱ روز و ۱۹ ساعت پیش ایرنا 105 0
«سنت شفاهی به مثابه تاریخ» راهی به شناخت سنن ملل باستانی

تهران- ایرنا- کتاب «سنت شفاهی به مثابه تاریخ» که ترجمه فارسی آن تابستان امسال منتشر شد، اثری فارغ از زمان و مکان معین است که به شناخت سنن ملل باستانی می‌پردازد و از این روی مورخان را قادر می‌سازد تا قابلیت باورپذیری و اعتبارسنجی بسیاری از سنت‌ها را بررسی کنند.

ایرنا

به گزارش گروه اطلاع رسانی ایرنا؛ سنت شفاهی هم به تولید و هم به فرآیند تولید پیام‌های شفاهی دلالت دارد. منظور از تولیدات، پیام‌های شفاهی هستند که براساس پیام های شفاهی قبلی ایجاد یا دستکم مربوط و مرجوع به آفرینش قدیمی تری هستند. فرآیند تولید نیز انتقال چنین پیام های است که بوسیله واژگان در صحبت ها در برهه ای از زمان بیان می شوند تا اینکه این پیام ها نامرئی و ناپدید می گردند. ازاین رو، هر سنت شفاهی معین، با اینکه تعبیر و تفسیری از یک لحظه در گذر زمان است، یک عنصر در فرآیند تکامل سنن گفتاری است که با ارتباطات و مرودات اولیه شروع می شود. ویژگی‌ها و مشخصات هر تعبیر و تفسیری، مطابق با موقعیتی که در همه فرآیند تولید دارد، مختلف است. آنها پیام هستند اما نانوشته؛ حفظ آنها به خاطره های نسل های پی درپی مردم سپرده شده است.
چنین داده‌هایی نه تنها، منابع آشکاری برای تاریخ جوامع شفاهی و اطلاعاتی در مورد گذشته گروه‌های عامی و بی سواد می دهند، بلکه آنها سرچشمه بسیاری از نوشته های قدیمی نیز هستند. سنت های شفاهی بخشی از نقش بازسازی گذشته را دارند. اهمیت این بخش بر اساس زمان و مکان، متغیر و متفاوت است. این بخش مشابه با نقش منابع نوشتاری است، زیرا هر 2 پیام هایی از گذشته به حال حاضر و پیام هایی هستند که عناصر کلیدی در بازسازی تاریخی به شمار می آیند؛ جایی که هیچ نوشتاری وجود ندارد، سنت های شفاهی باید به تنهایی بار بازسازی تاریخی را تحمل کنند. «چیزهای کهن امروزی هستند». بله، سنت های شفاهی اسنادی از حال حاضراند، زیرا در زمان حال نقل می شوند. با این حال، تجسم یک پیام از گذشته هستند. سنت ها را باید همیشه به عنوان انعکاسی از گذشته و حال، در یک کالبد دریافت.
جان وانسینا (2017-1929.م) نویسنده آمریکایی (آفریقایی تبار) «سنت شفاهی به مثابه تاریخ» بر پژوهش در سنت های شفاهی ملل مختلف متمرکز بود. پیش از تألیف این اثر 2 دهه از دوران پژوهش خود را در میان اقوام ابتدایی قاره آفریقا به مطالعه سنن شفاهی آنها سپری کرد و در سنن اعراب پیش از اسلام بسیار تحقیق و مداقه نمود. در این بین تألیفات و مقاله های مختلفی در این زمینه در مجله های معتبر منتشر کرد. ایشان به پیشنهاد بنیاد همبولت آلمان و با تشویق برخی استادان دانشگاه به نگارش اثری در حوزه روش شناسی تاریخی سنن شفاهی ترغیب شد.
وانسینا در این راستا مطالعات خود را به شناخت سنن ملل باستانی دیگر گسترش داد که بتواند اثری فارغ از مکان و زمان معین به تألیف درآورد. در عمل بیشتر سنت ها و مصادیق این کتاب بر مبنای برخورد نویسنده با مردم معاصر است. این از آن جهت اهمیت دارد که وی در اینجا اطلاعات کافی را ارایه می کند که مورخان را قادر می سازد تا قابلیت باورپذیری و اعتبارسنجی بسیاری از سنت ها را بررسی کنند. وی هدف خود را معرفی مجموعه ای از قواعد و قوانین مربوط به شواهد تاریخی به خواننده که بر سنت های شفاهی اعمال می شوند، می داند.
انتشارات مورخان، «سنت شفاهی به مثابه تاریخ» (Oral tradition as history) را با ترجمه فرهاد نام برادرشاد در تابستان امسال در هفت فصل و 291 صفحه منتشر کرد.
پژوهش9370**9131


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

نوشاد فعلا لژیونر نمی شود- حضور عالمیان در پتروشیمی بندرامام
دارنده مدال برنز تنیس روی میز بازی های آسیایی با پیوستن به تیم پتروشیمی بندرامام امسال هم در لیگ برتر ایران بازی می کند.
هفته چهاردهم لیگ برتر فوتسال بانوان-  تقابل صدرنشین و قعرنشین  جدول
در هفته چهاردهم لیگ برتر فوتسال بانوان تیم‌های صدر جدول مهمان حریفان خود در انتهای جدول هستند.
با خواندن این سوره‌های با فضیلت از اموات خود یاد کنید
خواندن قرآن و دادن صدقه برای اموات در بسیاری از روایات پیامبر اکرم (ص) و ائمه اطهار (ع) تاکید شده است.
آمریکا 17 مقام سعودی را در ارتباط با قتل خاشقجی تحریم کرد
وزارت خزانه‌داری آمریکا نام 17 عربستانی از جمله یک مشاور سابق ولیعهد عربستان را در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار داد.
پرونده باز ثبت نام اتباع در مدارس
رئیس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش از افزایش ۳۰ هزار نفری ثبت نام اتباع در سال تحصیلی جاری خبر داد و گفت: پرونده ثبت‌نام برای اتباع در مدارس تا آذر و دی ماه باز است و محدودیتی از این حیث وجود ندارد.
تورنتو گردی بازیگر محبوب «ممنوعه» -عکس
میلاد کی مرام، بازیگر محبوب سریال «ممنوعه» این عکس را در اینستاگرامش منتشر کرد.
برای اطلاع از تعداد سیم کارت هایتان استعلام بگیرید
اگر از تعداد سیم‌کارت‌هایی که به نامتان است اطلاع ندارید، با مراجعه به سامانه استعلام تعداد سرویس‌های مشترکین اپراتورهای مخابراتی از این موضوع باخبر شوید و درصورتی که بدون اطلاع شما خطی به نامتان ثبت شده است، نسبت به قطع آن اقدام کنید.
حقایقـی در مورد قلیـــان که از آن بی خبرید- اینفوگرافی
برخی از سودجویان و عرضه کنندگان قلیان برای جذب مشتری و سود بیشتر، اقدام به افزودن مواد مخدر و روان گردان به توتون مصرفی و الکل در آب محتوی ابزار قلیان می نمایند.
دریافت غذا از عراق به جای پول گاز دروغ است
سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی خبر دریافت غذا از عراق در ازای پول گاز ایران را دروغ رویترز دانست و گفت: عراقی‌ها پیشنهاد کرده‌اند پول گاز را با دینار پرداخت کنند.
با خوردن این میوه‌ی خوشمزه سرخوش می‌ شوید
مصرف میوه‌ی «به»، شادی‌آور و مقوی معده است لذا مصرف آن برای افرادی که از رفلاکس معده یا به اصطلاح ترش کردن گلایه‌ دارند، به ویژه به صورت رب بسیار موثر است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اطلاعیه وزارت صنعت درباره افزایش قیمت خودرو
روابط عمومی وزارت صمت اعلام کرد: هیچ تصمیمی برای افزایش قیمت خودرو از سوی این وزارتخانه اتخاذ نشده است.
روایتی از لحظه تصادف خودروی نوربخش با تریلی
استاندار گلستان گفت: پشت یکی از تقاطع‌ها ‌در لحظه‌ای کوتاه یک تریلی با سرعت بسیار زیاد به خودروی لندکروز رئیس سازمان تأمین اجتماعی برخورد کرد.
نوشاد فعلا لژیونر نمی شود- حضور عالمیان در پتروشیمی بندرامام
دارنده مدال برنز تنیس روی میز بازی های آسیایی با پیوستن به تیم پتروشیمی بندرامام امسال هم در لیگ برتر ایران بازی می کند.
هفته چهاردهم لیگ برتر فوتسال بانوان-  تقابل صدرنشین و قعرنشین  جدول
در هفته چهاردهم لیگ برتر فوتسال بانوان تیم‌های صدر جدول مهمان حریفان خود در انتهای جدول هستند.
با خواندن این سوره‌های با فضیلت از اموات خود یاد کنید
خواندن قرآن و دادن صدقه برای اموات در بسیاری از روایات پیامبر اکرم (ص) و ائمه اطهار (ع) تاکید شده است.
وزیران فرهنگ ایران و روسیه بر گسترش روابط تاکید کردند
مازندرانی ها 6 عنوان برتر جشنواره ملی کتاب را کسب کردند
ویراستاران فضای مجازی نقش موثری در حفظ زبان فارسی دارند
نخستین شماره نشریه «بیان» در مهاباد منتشر شد
نمایشگاه کتاب در نقده گشایش یافت
امضای خیام بر پیشانی پاییز
امضای خیام بر پیشانی پاییز
جامعه روحانیت در ترویج فرهنگ وقف تلاش کنند
15باب کتابخانه تا پایان سال در اصفهان به بهره برداری می رسد
«تهران نگاری» رونمایی شد