تعامل با جهان و اتکا به ظرفیت های داخلی باید همراه شود

11:51 ۶۲ روز و ۱۸ ساعت پیش ایرنا 100 0
تعامل با جهان و اتکا به ظرفیت های داخلی باید همراه شود

تهران-ایرنا- کارشناس روابط بین الملل با تاکید بر این که رهبر معظم انقلاب با واقعیت حاکمیت سلطه طلبان بر اقتصاد جهان آگاه هستند، گفت: حل مشکلات اقتصادی با اتکا به ظرفیت های داخلی باید در اولویت برنامه های ما قرار گیرد.

ایرنا

مهدی مطهرنیا روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا، درباره بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار هیات دولت با ایشان که فرمودند ارتباط و ادامه مذاکره با اروپا ایراد ندارد، اما باید ضمن ادامه این کار از آنها درباره مسائل اقتصادی قطع امید کنید، گفت: باید در نظام بین الملل به دنبال منافع خود باشیم و دست یابی به منافع در گرو ایجاد ارتباط و تعامل است که البته ارتباط و تعامل در ستون فقرات خود نفوذ را همواره دارا است و دانش واژه نفوذ در همه مراحل ارتباط وجود دارد.
وی ادامه داد: باید آنقدر قدرتمند و تا سرحد امکان با هوشیاری و دانایی در این محیط حضور یافت که در چارچوب نفوذی که به عنوان ستون فقرات ارتباط مطرح است، توانست دستاوردهای مثبتی را برای منافع ملی و امنیت ملی فراهم کرد.
این استاد دانشگاه گفت: اینکه ما نگران باشیم که در جامعه بین المللی ارتباط متکی بر نفوذ بوده و نفوذ امری است که می تواند منجر به تسلط شود، ما را در یک محدوده بدبینانه نسبت به محیط پیرامونی نهادینه خواهد کرد و در نهایت این نهادینه شدن ما هستیم که خود را در جامعه جهانی محاصره می کنیم و محاصره خودمان منجر به ایجاد فضای نامطلوب برای آینده حرکت سیاسی خواهد شد.
به گزارش ایرنا، رهبر معظم انقلاب در دیدار با رییس جمهوری و اعضای دولت با ایشان درباره ارتباط و ادامه مذاکره با اروپا فرمودند که ایراد ندارد اما باید ضمن ادامه این کار از آنها درباره مسائلی نظیر برجام و یا اقتصاد قطع امید کنید؛ باید با نگاه شک آلود به وعده های آنها، از روند مسائل مراقبت جدی کرد.
مطهرنیا همچنین گفت: به واسطه نفوذ آمریکا در اقتصاد بین الملل و تحت تاثیر قرار گرفتن موضوع اقتصاد در همه شوون باید گفت که امروز اقتصاد صرف در کشورها و از جمله ایران وجود ندارد و آنچه جاری است اقتصاد سیاسی نام دارد.
وی یادآور شد: اتحادیه اروپا پیوندهای ناگسستنی و بسیار مستحکمی از جهات گوناگون با آمریکا دارد و تسلطی که آمریکا بر بازار اقتصاد جهانی اعمال می کند، رهبری نظام جمهوری اسلامی با این واقعیت به طور کامل آشنا هستند.
این کارشناس روابط بین الملل گفت: این موضوع بیان کننده این معنا است که نمی توان با تمام تلاش هایی که برای حفظ برجام به عنوان یک دستاورد بزرگ دستگاه دیپلماسی اروپا صورت می گیرد، حساب قطعی باز کرد.
مطهرنیا افزود: واقعیت این است که نه تنها اروپایی ها بلکه چین و روسیه نیز با تمام رقابت های شدیدی که با آمریکا دارند، تلاش می کنند کمتر با آمریکا رو در رو شوند، پوتین نیز چندی پیش بر این نکته تاکید کرد که اتحادیه اروپا در ارتباط با برجام و نزدیک شدن به تهران تحت تاثیر و نفوذ شدید آمریکا قرار دارد.
وی ادامه داد: آنچه که باید در ارتباط با اروپا مورد نظر قرار داد آن است که در حوزه ارتباط ایران با این اتحادیه همواره لغزندگی خاصی وجود دارد، از این جهت است که نمی توان پیوستگی ها و درهم تنیدگی های اقتصادی و غیراقتصادی را نادیده گرفت و باید نسبت به آنها حساسیت داشت.
سیام**1058**1535


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

گوشی جان‌سختی که تا منفی ۲۰ درجه زنده می‌ماند
گوشی کیوسرا دورافورس پرو 2 به قیمت 444 دلار راهی بازار شد تا کاربران بتوانند از این گوشی جان‌سخت در دمای منفی 20 درجه تا 60 درجه سانتی‌گراد بالای صفر از آن بدون مشکل استفاده کنند.
صمدپور:کجای دنیا با جوون‌هاشون این کارو میکنن؟
شاهین صمدپور مستندساز و گزارشگر اجتماعی به ویدیوی منتشر شده از برخورد با نوازندگان خیابانی اعتراض کرد.
چگونه از دیابت فاصله بگیریم؟
محققان دریافتند که تغییر و اصلاح برخی عادت‌ها در سبک زندگی می‌تواند خطر ابتلا به سندرم متابولیک را کاهش دهد.
اعتراض کارگران هفت تپه به نماز جمعه کشید
کارگران شرکت نیشکر هفت تپه با حضور در محل برگزاری نماز جمعه شهر شوش، در استان خوزستان، اعتراضشان را بیان کردند.
روایت متفاوت از ماجرای تنبیه‌ دانش‌آموز سپیدانی
چندی پیش خبری مبنی بر تنبیه‌بدنی یک دانش‌آموز سپیدانی در فضای مجازی منتشر شد اما پیگیری اداره آموزش و پرورش سپیدان حاکی از این است که سوءتفاهم شده است.
وضعیت ۲۴ درصد مدرسه تهران «قرمز» است؟
رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور با اشاره به فرسوده بودن ۳۰ درصد مدراس پایتخت گفت: با توجه به اینکه تعداد قابل توجهی از دانش‌آموزان نیز در این مدارس حضور دارند اگر زلزله در ساعتی که دانش آموزان حضور دارند رخ دهد فاجعه بار خواهد بود.
بازگشت ۴۷ میلیارد دلار ارز صادراتی تا پایان سال
رئیس کل بانک مرکزی ایران در یادداشتی از درنظر گرفتن تمهیداتی برای صادرکنندگان و بازگشت 47 میلیارد دلار ارز به کشور در سال جاری خبر داد.
ضرر ۵۰۰۰ میلیاردی ایران خودرو و سایپا طی ۶ ماه
عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت گفت: تعلل‌ها و گفت‌وگوهای بی‌نتیجه برای واقعی‌سازی قیمت خودرو باعث شده که در نیمه اول امسال دو خودروساز اصلی بیش از ۵۰۰۰ میلیارد تومان ضرر کنند.
ترامپ به سوالات بازپرس ویژه پاسخ داد
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا گفت که شخصا به پرسش های «رابرت مولر» بازپرس ویژه تحقیقات در خصوص دخالت ادعایی روسیه در انتخابات 2016 ایالات متحده پاسخ داده است.
خودروی شخصی وزیر ارتباطات
در عکس زیر خودروی شخصی وزیر ارتباطات را می بینید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ضرر ۵۰۰۰میلیارد تومانی ایران‌خودرو و سایپا طی شش ماه
عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت گفت: تعلل‌ها و گفت‌وگوهای بی‌نتیجه برای واقعی‌سازی قیمت خودرو باعث شده که در نیمه اول امسال دو خودروساز اصلی بیش از ۵۰۰۰ میلیارد تومان ضرر کنند.
وعده همتی برای تسهیل بازگشت ارز حاصل از صادرات
رییس کل بانک مرکزی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام با اشاره به اهمیت صادرات در مبحث اقتصاد و سخت شدن شرایط بازگشت ارز حاصل از آن در شرایط تحریم وعده داد که بانک مرکزی نهایت تلاش و همکاری خود را در این زمینه به کار خواهد بست.
ویژه برنامه امامت حضرت مهدی(عج) در حرم حضرت عبدالعظیم(ع)
مصادف با نهم ربیع الاول، ویژه برنامه آغاز امامت حضرت ولی عصر (عج) فردا در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) برگزار می‌شود.
گوشی جان‌سختی که تا منفی ۲۰ درجه زنده می‌ماند
گوشی کیوسرا دورافورس پرو 2 به قیمت 444 دلار راهی بازار شد تا کاربران بتوانند از این گوشی جان‌سخت در دمای منفی 20 درجه تا 60 درجه سانتی‌گراد بالای صفر از آن بدون مشکل استفاده کنند.
صمدپور:کجای دنیا با جوون‌هاشون این کارو میکنن؟
شاهین صمدپور مستندساز و گزارشگر اجتماعی به ویدیوی منتشر شده از برخورد با نوازندگان خیابانی اعتراض کرد.
خوشرو خواستار موضع‌گیری گوترش علیه آمریکا شد
مذاکرات جامع ایران و اسپانیا در مادرید برگزار شد
دبیرکل سازمان ملل نسبت به قانون گریزی آمریکا موضع گیری کند
موگرینی: از موضع عراق مقابل تحریمهای ضد ایرانی حمایت می کنیم
گسترش همکاریهای تهران و هاوانا در حوزه انرژی
برهم صالح فردا به تهران می‌آید
خداحافظی اولین دیپلمات بازنشسته وزارت خارجه
عمار حکیم: آمریکا به دنبال شکستن اراده جمهوری اسلامی ایران است
تنش در روابط ریاض - واشنگتن پس از اعمال معافیت چند کشور از تحریم‌های ایران
یک عضو پارلمان عراق: صادرات نفت کرکوک به ایران ادامه دارد