تعامل با جهان و اتکا به ظرفیت های داخلی باید همراه شود

11:51 ۲۱۹ روز و ۴ ساعت پیش ایرنا 221 0
تعامل با جهان و اتکا به ظرفیت های داخلی باید همراه شود

تهران-ایرنا- کارشناس روابط بین الملل با تاکید بر این که رهبر معظم انقلاب با واقعیت حاکمیت سلطه طلبان بر اقتصاد جهان آگاه هستند، گفت: حل مشکلات اقتصادی با اتکا به ظرفیت های داخلی باید در اولویت برنامه های ما قرار گیرد.

ایرنا

مهدی مطهرنیا روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا، درباره بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار هیات دولت با ایشان که فرمودند ارتباط و ادامه مذاکره با اروپا ایراد ندارد، اما باید ضمن ادامه این کار از آنها درباره مسائل اقتصادی قطع امید کنید، گفت: باید در نظام بین الملل به دنبال منافع خود باشیم و دست یابی به منافع در گرو ایجاد ارتباط و تعامل است که البته ارتباط و تعامل در ستون فقرات خود نفوذ را همواره دارا است و دانش واژه نفوذ در همه مراحل ارتباط وجود دارد.
وی ادامه داد: باید آنقدر قدرتمند و تا سرحد امکان با هوشیاری و دانایی در این محیط حضور یافت که در چارچوب نفوذی که به عنوان ستون فقرات ارتباط مطرح است، توانست دستاوردهای مثبتی را برای منافع ملی و امنیت ملی فراهم کرد.
این استاد دانشگاه گفت: اینکه ما نگران باشیم که در جامعه بین المللی ارتباط متکی بر نفوذ بوده و نفوذ امری است که می تواند منجر به تسلط شود، ما را در یک محدوده بدبینانه نسبت به محیط پیرامونی نهادینه خواهد کرد و در نهایت این نهادینه شدن ما هستیم که خود را در جامعه جهانی محاصره می کنیم و محاصره خودمان منجر به ایجاد فضای نامطلوب برای آینده حرکت سیاسی خواهد شد.
به گزارش ایرنا، رهبر معظم انقلاب در دیدار با رییس جمهوری و اعضای دولت با ایشان درباره ارتباط و ادامه مذاکره با اروپا فرمودند که ایراد ندارد اما باید ضمن ادامه این کار از آنها درباره مسائلی نظیر برجام و یا اقتصاد قطع امید کنید؛ باید با نگاه شک آلود به وعده های آنها، از روند مسائل مراقبت جدی کرد.
مطهرنیا همچنین گفت: به واسطه نفوذ آمریکا در اقتصاد بین الملل و تحت تاثیر قرار گرفتن موضوع اقتصاد در همه شوون باید گفت که امروز اقتصاد صرف در کشورها و از جمله ایران وجود ندارد و آنچه جاری است اقتصاد سیاسی نام دارد.
وی یادآور شد: اتحادیه اروپا پیوندهای ناگسستنی و بسیار مستحکمی از جهات گوناگون با آمریکا دارد و تسلطی که آمریکا بر بازار اقتصاد جهانی اعمال می کند، رهبری نظام جمهوری اسلامی با این واقعیت به طور کامل آشنا هستند.
این کارشناس روابط بین الملل گفت: این موضوع بیان کننده این معنا است که نمی توان با تمام تلاش هایی که برای حفظ برجام به عنوان یک دستاورد بزرگ دستگاه دیپلماسی اروپا صورت می گیرد، حساب قطعی باز کرد.
مطهرنیا افزود: واقعیت این است که نه تنها اروپایی ها بلکه چین و روسیه نیز با تمام رقابت های شدیدی که با آمریکا دارند، تلاش می کنند کمتر با آمریکا رو در رو شوند، پوتین نیز چندی پیش بر این نکته تاکید کرد که اتحادیه اروپا در ارتباط با برجام و نزدیک شدن به تهران تحت تاثیر و نفوذ شدید آمریکا قرار دارد.
وی ادامه داد: آنچه که باید در ارتباط با اروپا مورد نظر قرار داد آن است که در حوزه ارتباط ایران با این اتحادیه همواره لغزندگی خاصی وجود دارد، از این جهت است که نمی توان پیوستگی ها و درهم تنیدگی های اقتصادی و غیراقتصادی را نادیده گرفت و باید نسبت به آنها حساسیت داشت.
سیام**1058**1535


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

جهاد کشاورزی درباره تنش دمایی به کشاورزان مازندران هشدار داد
ساری- ایرنا - مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران روز دوشنبه از کشاورزان استان خواست تا چند اقدام پیشگیرانه را به منظور کاهش خسارت ناشی از تنش دمایی پیش بینی شده برای هفته جاری در زمین های زراعی و باغی انجام دهند .
برف بهاری ارتفاعات مازندران را سفیدپوش کرد
ساری- ایرنا- آغاز بارش برف در سی و سومین روز فصل بهار ارتفاعات مازندران را امروز دوشنبه سفیدپوش کرد.
ماندگاری پساب سیل در مدارس مازندران
ساری- ایرنا- با این که سیل و سیلاب در مازندران دستکم از 20 روز پیش فروکش کرد و کار بازسازی مناطق سیلزده شروع شده ، ولی زخم این بلای طبیعی بر تن مدارس استان تازه سرباز کرده است و هر روز گزارش جدیدی از پدیدار شدن نم یا ریزش دیوار و سقف این اماکن دریافت می شود.
6 پرواز فرودگاه بین المللی اهواز لغو شد
اهواز- ایرنا- تغییر در برنامه پروازی برخی شرکت های هواپیمایی روز دوشنبه موجب لغو 6 پرواز ورودی و خروجی فرودگاه اهواز شد.
آفرودسواری که در مسیر خدمت به سیلزدگان لرستان به کما رفت
خرم آباد - ایرنا - سیل نوروز امسال همه را با هر سمتی از جای جای ایران به لرستان کشاند، از گروههای مردم نهاد گرفته تا تیم های پزشکی و فرهنگی و جهادگران، اما آنچه در این میان زیاد دیده نشد حضور تیم های آفرود بود که این بار هیجان رقابت با سنگ و صخره را در خدمت به همنوعان تجربه کردند.
پشت پرده بازگشایی شمشک- دیزین چیست؟
تهران- ایرنا- جاده شمشک - دیزین سال گذشته یک کشته هم روی دست متولیان گذاشت اما انگار کفایت نمی کرد زیرا بعداز آن دوباره و چندباره حتی اوایل امسال باوجود تذکرهای راهداری و دیگر متولیان، به روی مردم باز شد.
32694 تَن در مسابقات «مُدهامَتان» شرکت کردند
قم- ایرنا- رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور گفت: 32 هزار و 694 تَن از 24 هزار کانون فرهنگی هنری مساجد سراسر ایران در مسابقات مدهامتان شرکت کردند.
مدیر تاکسیرانی تهران: تولید خودروهای عمومی اولویت خودروسازان نیست
تهران- ایرنا- مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران با اشاره به فعالیت 27 هزار تاکسی فرسوده گفت: خودروسازان می توانند سالانه 10 هزار تاکسی تولید کنند که متاسفانه تولید خودروهای عمومی در اولویت نیست.
وزیر علوم: دانشگاه ها موجب مهارت افزایی دانش آموختگان شوند
شیراز- ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: موضوع حذف مراکز آموزش عالی هم اکنون در طرح ساماندهی مطرح نیست؛ در مقابل لزوم مأموریت گرا شدن واحدهای مختلف و مهارت افزایی دانش آموختگان دانشگاهی مورد تاکید است.
برق همه روستاهای شعیبیه شوشتر به حالت عادی برگشت
اهواز - ایرنا - رییس اداره برق شهرستان شوشتر گفت: با تلاش شبانه روزی نیروهای این اداره ،برق همه روستاهای بخش شعیبیه به حالت عادی برگشت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پایان معافیت خریداران نفت ایران از تحریمهای آمریکا اعلام می شود
تهران– ایرنا– روزنامه واشنگتن پست به نقل از دو مقام وزارت خارجه آمریکا گزارش داد، مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور روز دوشنبه اعلام خواهد کرد که معافیتهای تحریمی واردکنندگان نفت ایران از دوم ماه می (12 اردیبهشت) دیگر تمدید نخواهد شد؛ اقدامی که تبعاتی برای بازارهای جهانی نفت دارد.
پیام شیرین برانکو برای پرسپولیسی‌ها
مربی کروات قرمزها از هواداران این تیم خواسته تا با خیال راحت و بدون هیچ استرسی بازی با الاهلی عربستان را تماشا کنند.
الماسی: تصمیمات غیرانسانی آمریکا شرایط اقتصادی سختی را برای مردم ایران ایجاد کرد
نماینده مردم دیر و کنگان در مجلس گفت: تصمیمات غیرانسانی و غیرقانونی دولتمردان آمریکا شرایط سختی را برای مردم ایران ایجاد کرد. دغدغه‌های معیشتی و شرایط نامناسب اقتصادی مردم بخشی از تبعات این رفتار است.
چاووش اوغلو به اربیل می‌رود
وزیر خارجه ترکیه هفته آینده به اربیل عراق سفر می‌کند.
آغاز جلسه پنجم دادگاه متهمان پتروشیمی
پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات رضا حمزه‌لو مدیرعامل پیشین شرکت بازرگانی پتروشیمی و ۱۳ متهم دیگر این پرونده به ریاست قاضی مسعودی‌مقام در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی آغاز شد.
عملیات احتمالی آمریکا و متحدانش علیه ارتش سوریه و ˮهمپیمانان ایرانیشˮ در مرز سوریه-عراق
چین: با تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران مخالفیم- همکاری دوجانبه با تهران ادامه می‌یابد
معافیت‌های تحریمی برای دولت‌ها و نهادهای خارجی طرف تعامل با سپاه از سوی آمریکا
پروژه خط سوم انتقال برق ارمنستان به ایران بررسی شد
سفیر ایران در چین: تهران از راه ابریشم جدید چین حمایت می کند
تاکید فیصل مقداد بر اهمیت روابط تهران و دمشق
پمپئو: به دنبال مداخله نظامی در ایران نیستیم- می‌خواهیم قدرت در دست ˮرهبران غیرانقلابیˮ باشد
ولایتی انتصاب فرمانده جدید سپاه را تبریک گفت
وزارت خارجه آمریکا امروز معافیت‌های خریداران نفت ایران را فسخ می‌کند
سفیر ایران در هلند: آن‌هایی که القاعده و داعش را ایجاد کردند سپاه را تروریست می‌خوانند