صدای خودروها زیر ذره‌بین مراکز معاینه فنی

08:30 ۲۱۹ روز و ۸ ساعت پیش ایرنا 226 0
صدای خودروها زیر ذره‌بین مراکز معاینه فنی

تهران- روزنامه اعتماد روز شنبه در گزارشی با عنوان 'صدای خودروها زیر ذره بین مراکز معاینه فنی' به موضوع دریافت تأییدیه معاینه فنی پرداخته است.

ایرنا

شدت آلودگی صوتی در تهران زنگ خطر را به صدا در آورده است. در آلودگی صوتی هم مانند آلودگی هوا، پای خودروها و موتوسیکلت‌ها در میان است. به طوری که وسایل نقلیه در تولید آلودگی صوتی هم نقش موثری دارند.
از همین رو کمیته کنترل و پایش آلودگی صوتی شهر تهران دستورالعملی را تهیه کرده تا از این پس «تست صدا» هم در مراکز معاینه فنی انجام شود. در صورت اجرایی شدن این دستورالعمل، ایران اولین کشور خاورمیانه خواهد بود که در مراکز معاینه فنی تست صدا را الزامی کرده است.
تهران نه تنها هوا ندارد بلکه سال‌هاست که آرامش هم ندارد. هر چند برای شهروندان تهرانی آلودگی هوا بیشتر از آلودگی صوتی قابل لمس است اما شدت صداهای آزار‌دهنده در پایتخت ایران به حدی زیاد است که زندگی را بر شهروندان دشوار کرده. از اواخر دهه 70 شمسی مساله آلودگی صوتی در تهران مورد توجه مدیریت شهری قرار گرفت اما در سال 1387 بود که مدیریت شهری تهران 6 ایستگاه سنجش آلودگی صوتی را برای نخستین‌بار راه‌اندازی کرد.
با تصویب برنامه عملیاتی کاهش آلودگی صوتی شهر تهران در آذر‌ماه سال 94 از سوی شورای شهر این امیدواری برای فعالان محیط زیست انسانی شکل گرفت که شهرداری و شورای شهر تهران در حوزه عملی هم برنامه‌هایی را برای کاهش آلودگی صوتی تدوین و اجرا کنند. بنا به اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران از خردادماه 95 جلسات کمیته کنترل و پایش آلودگی صوتی شهر تهران آغاز شده تا برای وضعیت خطرآفرین تهران چاره‌ای بیندیشند.

*آلودگی چند گام بلند بیش از استاندارد
آلودگی صوتی را با واحد «دسی‌بل» اندازه‌گیری می‌کنند. بر اساس این شاخص اگر حجم صدا بین 55 تا 60 دسی‌بل باشد استاندارد برای زندگی شهروندان رعایت شده است. شاخص 60 تا 65 دسی‌بل برای کودکان و بیماران نامناسب است. بر همین اساس اگر شاخص بالای 70 دسی‌بل را نشان دهد عملا آلودگی صوتی «خطرناک» محسوب می‌شود. این در حالی است که در برخی از مناطق شهر تهران آلودگی صوتی تا 90 دسی‌بل هم رسیده است.
سال گذشته «باشگاه خبرنگاران جوان» در گزارشی خبر داد مناطق 9، 10، 11، 12، 16 و 21 در صدر مناطق دارای آلودگی صوتی قرار دارند و کمترین میزان آلودگی صوتی در مناطق 3 و 18 شهر تهران است. برای نمونه در محله‌های اطراف فرودگاه مهرآباد آلودگی صوتی در هنگام روز 55 تا 77 دسی‌بل و در شب 45 تا 70 دسی‌بل است. همچنین نشستن و بلند شدن هواپیماها نیز 100 تا 115 دسی‌بل آلودگی صوتی ایجاد می‌کند.
اکثر بزرگراه‌های شهر صدایی بین 70 تا 80 دسی‌بل دارند. نزدیکی بزرگراه‌ها به مناطق مسکونی موجب شده تا زندگی ساکنان این مناطق هم تحت تاثیر قرار گیرد. هر چند بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی در قالب لایحه هوای پاک، ایجاد هر گونه آلودگی صوتی توسط منابع ثابت و متحرک ممنوع است و در صورت مشاهده تخلفات، متخلفان به پرداخت جریمه نقدی از 10 تا 20 میلیون ریال محکوم می‌شوند. اما این قانون چندان در عمل ضمانت اجرایی نداشته و از میزان آشفتگی صوتی کاسته نشده است.

*دستورالعمل در راه است
در چنین شرایطی حالا قرار است که دستورالعمل «تست صدا» در مراکز معانیه فنی اجرایی شود. الهام کریمی، کارشناس صوت شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در گفت‌وگو با «ایسنا» این خبر را اعلام کرد: «با اجرای این دستورالعمل در حداقل زمان و با دقت قابل قبول می‌توان صدای منتشره از اگزوز خودروهای سبک، سنگین، نیمه‌سنگین و موتوسیکلت‌ها را اندازه‌گیری کرد.» به گفته کریمی این دستورالعمل در حال سیر مراحل اداری و قانونی برای تصویب است.
کارشناس شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اظهار امیدواری کرد در آینده‌ای نزدیک قانون اجباری شدن استفاده از خودروها و موتوسیکلت‌های برقی در مناطق دارای آلودگی صوتی بالا، مانند بازار، تصویب شود.

*ساختمان‌سازی، دومین منبع مهم آلودگی صوتی
تقصیر تولید آلودگی صوتی فقط متوجه خودروها نیست بلکه بخش قابل توجهی از آلودگی صوتی متوجه ساختمان‌سازی‌ها در تهران است. سر و صدای فعالیت در کارگاه ساختمان‌سازی اغلب مورد اعتراض ساکنان نزدیک این کارگاه‌ها هم قرار می‌گیرد. در همین رابطه کارشناس شرکت کنترل کیفیت آلودگی هوای تهران اظهار امیدواری کرد آیین‌نامه کاهش آلودگی صوتی ناشی از فعالیت‌های ساختمانی و عمرانی تدوین و تصویب شود.
به گفته الهام کریمی ساختمان‌سازی یکی از مهم‌ترین منابع آلودگی صوتی در شهر تهران بعد از ترافیک است: «در کشور ما تاکنون قوانین و مقرراتی برای این موضوع تصویب نشده و حدود مجازی برای تجهیزات و ماشین‌آلاتی که در ساختمان‌سازی استفاده می‌شود، تعیین نشده است؛ بنابراین شناسایی عوامل آلاینده صوتی حین و ناشی از عملیات ساختمانی و طرح‌های عمرانی شهری و ارایه راهکارهای حذف و کاهش این آلاینده‌ها در این زمینه بسیار راهگشا خواهد بود.»
این کارشناس صوت شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اشاره به اینکه کمیته کنترل و پایش آلودگی صوتی شهر تهران اقدامات دیگری در دست بررسی و اقدام دارد که باید با همکاری سایر دستگاه‌ها به سرانجام برسد، تصریح کرد: نظارت بر حسن اجرای کامل مبحث 18 مقررات ملی ساختمان که درباره عایق‌بندی و تنظیم صدا از طریق الزام به دوجداره کردن پنجره‌ها، جانمایی مناسب فضاهای داخلی ساختمان و شکل و ترکیب خارجی آنهاست کمک بزرگی در این راستا خواهد بود. کریمی همچنین از تهیه نقشه حریم صوتی بزرگراه‌ها، اولویت‌بندی بزرگراه‌های شهر تهران برای اجرای طرح‌های کاهش آلودگی صوتی و بررسی اپیدمیولوژیک تاثیر آلودگی صوتی بر سلامت جسمی و بهداشت روانی شهروندان به عنوان دیگر اقدامات کمیته کنترل و پایش آلودگی صوتی شهر تهران خبر داد.
تقصیر تولید آلودگی صوتی فقط متوجه خودروها نیست بلکه بخش قابل توجهی از آلودگی صوتی متوجه ساختمان‌سازی‌ها در تهران است. سر و صدای فعالیت در کارگاه‌های ساختمان‌سازی اغلب مورد اعتراض ساکنان نزدیک این کارگاه‌ها هم قرار می‌گیرد.
روزنامه اعتماد
9353 / 1539


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

آمار بارندگی سالانه مازندران هم سرریز کرد
ساری- ایرنا- بارش شدید باران در آغاز فصل بهار تاکنون در مازندران، باعث شد این استان در فروردین هفتمین ماه سال زراعی به سقف بارندگی دوران بلند مدت آماری خود برسد.
سازمان محیط زیست از شهرداری تهران درکاهش آلودگی هوا تقدیر کرد
تهران- ایرنا- معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست از عملکرد موفق شهرداری تهران در سال 97 برای کاهش آلودگی هوا تقدیر کرد.
واحد درسی سلامت و بهداشت در دانشگاه فرهنگیان تدریس می شود
شهرری- ایرنا - قائم ‌مقام وزیر آموزش و پرورش گفت: 2 واحد درس عمومی با عنوان 'سلامت و بهداشت' در راستای اجرای سند تحول بنیادین این وزارتخانه برای نخستین بار در دانشگاه فرهنگیان تدریس می شود.
معاون آبفای اهواز:بخش وسیعی از شبکه فاضلاب شهر دچار ریزش است
اهواز- ایرنا - معاون بهره برداری شرکت آبفای اهواز گفت: همزمان با آغاز بارندگی ها از سال گذشته ریزش بخش های وسیعی از خطوط شبکه فاضلاب این کلانشهر آغاز شد ولی با سیلاب اخیر این روند افزایش 10 برابری پیدا کرده است.
تقویت بنیان خانواده بهترین روش مقابله با تهاجم دشمنان است
کرج - ایرنا - مدیرکل دفتربرنامه ریزی،آموزش و توسعه مشارکت ها معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تقویت بنیان خانواده بهترین روش مقابله با تهاجم دشمنان است.
وزیر ورزش:1200 مکان ورزشی در اختیار سیل‌ زدگان قرار گرفت
اهواز- ایرنا- وزیر ورزش و جوانان گفت: هزار و 200 مکان ورزشی در پی وقوع سیلاب اخیر برای استفاده سیل زدگان سراسر کشور در اختیار ستادهای مدیریت بحران استان های سیل زده قرار گرفت.
نماینده مجلس: بانک اطلاعاتی نیروی انسانی نداریم
تهران- ایرنا- نماینده مردم تهران گفت: در حوزه نیروی انسانی بانک اطلاعاتی دقیق و مستندی نداریم و تلاش کردیم که از سازمان اداری و استخدامی آماری را دریافت کنیم.
ملخ های مرده را نخرید
شیراز-ایرنا- مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با تاکید بر اینکه مردم از خرید ملخ های مرده خودداری کنند، گفت: این ملخ ها پس از سمپاشی از بین رفته اند و ناقل سمومی هستند که برای امحای آنها استفاده شده است.
استاندار البرز: بزرگراه شهید همت تا تیر ماه تکمیل شود
کرج - ایرنا - استاندار البرز با اشاره به وعده های مسئولان کشوری و پیمانکار در خصوص تعیین تکلیف بزرگراه شهید همت ، گفت: این پروژه باید تا تیرماه امسال نهایی و تکمیل شود.
برخواه: از ۸۹ کیلوگرم به بعد در تمام اوزان شانس قهرمانی داریم
سرمربی تیم ملی وزنه برداری گفت: ما با شرایط خوبی قدم به مسابقات قهرمانی آسیا گذاشتیم و در اوزان ۸۹ کیلوگرم به بعد شانس کسب عنوان قهرمانی داریم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پایان معافیت خریداران نفت ایران از تحریمهای آمریکا اعلام می شود
تهران– ایرنا– روزنامه واشنگتن پست به نقل از دو مقام وزارت خارجه آمریکا گزارش داد، مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور روز دوشنبه اعلام خواهد کرد که معافیتهای تحریمی واردکنندگان نفت ایران از دوم ماه می (12 اردیبهشت) دیگر تمدید نخواهد شد؛ اقدامی که تبعاتی برای بازارهای جهانی نفت دارد.
پیام شیرین برانکو برای پرسپولیسی‌ها
مربی کروات قرمزها از هواداران این تیم خواسته تا با خیال راحت و بدون هیچ استرسی بازی با الاهلی عربستان را تماشا کنند.
الماسی: تصمیمات غیرانسانی آمریکا شرایط اقتصادی سختی را برای مردم ایران ایجاد کرد
نماینده مردم دیر و کنگان در مجلس گفت: تصمیمات غیرانسانی و غیرقانونی دولتمردان آمریکا شرایط سختی را برای مردم ایران ایجاد کرد. دغدغه‌های معیشتی و شرایط نامناسب اقتصادی مردم بخشی از تبعات این رفتار است.
چاووش اوغلو به اربیل می‌رود
وزیر خارجه ترکیه هفته آینده به اربیل عراق سفر می‌کند.
آغاز جلسه پنجم دادگاه متهمان پتروشیمی
پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات رضا حمزه‌لو مدیرعامل پیشین شرکت بازرگانی پتروشیمی و ۱۳ متهم دیگر این پرونده به ریاست قاضی مسعودی‌مقام در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی آغاز شد.
درس هایی که سیلاب به ما داد
247 اثر به بخش مسابقه جشنواره مطبوعات آذربایجان‌شرقی راه یافت
تیمچه بزرگ در خطر
131 درصد مصوبات سفر سال 94 رئیس جمهور به کردستان محقق شد
ابهام در سرانجام تنها تفرجگاه شهر
تیترهای 2 اردیبهشت ماه روزنامه روزنما
ترسیم اندیشه های مهدویت در رسانه های مطالبه گر و وحدت بخش
نقش تورم در سقوط اخلاق
لزوم توجه ویژه به گردشگری محلات
وظیفه ما در برابر تالاب های تازه نفس خوزستان چیست