بناهای میراثی موروثی، در آستانه حذف از تاریخ استان اصفهان

08:39 ۴ روز و ۸ ساعت پیش ایرنا 39 0
بناهای میراثی موروثی، در آستانه حذف از تاریخ استان اصفهان

کاشان- ایرنا- برخی از بناهای موروثی دارای ارزش تاریخی در نقاط مختلف کشور از جمله شهرستان های شمالی استان اصفهان، بنا به علت های گوناگون در گذر سال ها با بی مهری رو به رو شدند و در صورت تداوم بی توجهی ها در آستانه نابودی کامل قرار خواهند گرفت.

ایرنا

به گزارش ایرنا، برخی کارشناسان بر این باورند که برخورداری از نعمت خانه های تاریخی به عنوان جاذبه گردشگری و بخش مهمی از فرهنگ و تمدن شهرها مانند تیغی دولبه است و شرایط برخی از این اثرهای با ارزش زنگ خطر را به صدا درمی آورد زیرا تخریب و نابودی آنها می تواند شناسنامه و هویت شهرها را به چالش کشیده و با گذشت زمان حتی دگرگون کند.
چنین بناهایی در استانی با پیشینه تمدنی پرباری مانند اصفهان کم نیست و تنها در شهرستان آران و بیدگل 150 خانه تاریخی ارزشمند وجود دارد که تنها 39 باب از این خانه ها در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
10 درصد خانه های تاریخی آران و بیدگل اما در آستانه تخریب است و از جمله آنها می توان به کرباسی ها، قدیمی ترین خانه تاریخی در این شهرستان اشاره کرد که به دلیل فقدان توجه و بازسازی در آستانه تخریب کامل قرار دارد.
خانه تاریخی کرباسی ها در محله درب مسجد قاضی و در همسایگی مسجد تاریخی ملاعلی آران و بیدگل واقع می باشد که با بی مهری ها و بی توجهی ها نفس هایش به شماره افتاده است.
ورودی این خانه میراثی موروثی از طریق یک دالان به حیاتی مربعی شکل راه دارد که با گذر از یک هشتی بسیار زیبای گچ بری شده، به قسمت ایوانی می رسد که سه اتاق همراه با زیرزمین های زیبا و خنک از آن رخ می نماید.
یکی از مالکان خانه کرباسی ها گفت: این بنای تاریخی شامل ایوان خشتی، چند اتاق، کارگاه های کرباس بافی (شعربافی)، ابریشم کشی، رنگرزی، مطبخ، دالان بالا خانه و پایین خانه، حوض خانه ماهی، اصطبل (طویله تابستانی و زمستانی) و همچنین هیزم خانه می باشد.
حسینعلی کرباسی افزود: خانه تاریخی کرباسی ها در روزگاران دور شامل 2 باب خانه تو در تو بود و در شرایط کنونی تبدیل بنا به مکانی برای ترویج بوم گردی در صورت بازسازی اساسی و ارائه تسهیلات امکان پذیر است.
وی بیان کرد: این بنا از قدیمی ترین خانه های آران و بیدگل است که به علت ثبت نشدن در فهرست میراث فرهنگی، بهره مند نشدن از کمک های دولتی و عدم توانایی مالی مالکان در آستانه تخریب است، در حالی که کمتر خانه ای دست کم در این شهرستان چنین تشکیلاتی دارد.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تصریح کرد: بنای تاریخی کرباسی ها به عنوان قدیمی ترین خانه تاریخی این شهرستان قدمت، اصالت و ارزش بالایی دارد.
مجید نوری با تائید ضرورت بازسازی فوری خانه کرباسی ها افزود: این اثر مربوط به دوره ایلخانی است که در دوره قاجار هم بازسازی و با انجام ساخت و سازهایی به مساحتش افزوده شد.
وی گفت: خانه کرباسی ها هنوز ثبت ملی نشده است اما تهیه پرونده ثبتی آن به جد در دستور کار میراث فرهنگی آران و بیدگل قرار دارد.
نوری تصریح کرد: نقشه برداری این اثر انجام شده و تهیه مستندات تاریخی هم در حال انجام است تا پس از ثبت در فهرست ملی و تامین اعتبار از سوی سازمان میراث فرهنگی، عملیات بازسازی آغاز شود.
به گزارش ایرنا، حتی به رغم قرار گرفتن در فهرست ملی همه بناهای تاریخی موجود فرصتی برابر برای احیای دوباره ندارند که از جمله می توان به نمونه میراثی موروثی کاخ سرهنگ آباد یا همان بنای معروف به چهلستون اردستان اشاره کرد که در سال 1355 شمسی به شماره 1278 در فهرست آثار ملی ثبت شد.
کاخ سرهنگ آباد که به واقع باشکوه ترین بنای تاریخی در مناطق کویری ایران به جا مانده از دوران قاجار بود، حدود سال 1260 توسط 'مصطفی قلی خان سهام السلطنه عرب عامری' مشتمل بر یک کوشک و شکارگاه برای پذیرایی از شاهزاده‌های قاجار در روستایی به همین نام از توابع دهستان سفلای بخش زواره در 76 کیلومتری شرق اردستان ساخته شد.
بنا با نزدیک به 600 مترمربع مساحت 20 ستون سنگی و سه ایوان جنوبی، شرقی و غربی با نمای سنگی زیبا داشت که به ترتیب مشرف به رودخانه، چمنزار و کوهستان بوده و گچ‌بری ‌های بی مانند، سقف‌های چوبی و تزئینات سنگی (شبیه عالی‌قاپو و چهل‌ستون اصفهان) به کار رفته در این بنا دل هر بیننده ای را می ربود.
سرهنگ آباد شامل تالار کاخ با ترکیبی از سازه‌های خشتی، آجری، چوبی، تزئینات نقاشی، آینه‌کاری، نقاشی پشت شیشه و قراول‌خانه، حمام، برج‌های دیده ‌بانی، اصطبل، آسیاب و شاه‌نشین در سه طبقه با یک هزار و 500 مترمربع زیربنا بود که در ایوان جنوبی آن نیز یک استخر بزرگ با پوشش فلزی به چشم می خورد.
کاخ سرهنگ آباد اردستان از جمله اثرهای تاریخی فراموش شده استان اصفهان بود که به رغم رونق این سال های صنعت گردشگری در گوشه ای بدون استفاده سوت و کور ماند تا در نهایت فروردین ماه امسال بخش هایی از آن در یک آتش سوزی عمدی سوخت و امروز تنها سایه ای از شکوه گذشته را برای رهگذران تاریخ به یادگار گذاشته است.
اینها بخشی از ماجراست چرا که در شهرستان کاشان، نقطه ای دیگر از شمال استان اصفهان نیز 700 خانه تاریخی وجود دارد که تنها 90 باب از آنها در فهرست آثار ملی به ثبت رسیدند و بر اساس آن مورد رسیدگی قرار گرفته و در صورت نیاز به بازسازی، اعتبار دریافت می کنند.
به گفته کارشناسان امر، طرح های بازسازی بناهای تاریخی و میراثی نیازمند زمان و اعتبار است و مشکل از جایی آغاز می شود که باید شخصیتی حقیقی یا حقوقی مسئولیت را بر عهده بگیرد چرا که بسیاری از این بناهای دارای ارزش تاریخی، در واقع خانه های موروثی هستند که بیشتر مواقع مالکان آنها توانایی مالی لازم برای نگهداری از بنا را ندارند.
کم نیست شمار بناهایی که با خاک یکسان شده و در یاد دوستداران میراث فرهنگی نیز غبار فراموشی گرفتند چرا که مالکان تمایلی برای ورود دولت ندارند و با توجه مشکل تملکی، اعتباری نیز برای نگهداری و بازسازی این خانه های تاریخی اختصاص نمی یابد.
گویی حذف از تاریخ، سرنوشت محتوم خانه هایی است که در میان دیوار بلند فرآیندهای پیچیده اداری از یک سو و مالکانی ندار با هزار سودا در سوی دیگر گرفتار شدند؛ در شرایطی که این میراث تاریخی ارزشمند می توانند با بکارگیری درست و مدیریت کارآمد موجب توسعه گردشگری، رونق اقتصاد محلی، ارزآوری و پویایی اقتصاد غیر نفتی شوند.
7472/8123


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

زور دختران والیبال به چین نرسید
تیم ملى والیبال زنان ایران مقابل چین با نتیجه ٣ بر صفر شکست خورد.
جام قهرمانی آسیا امسال برای السد است
عضو هیئت مدیره باشگاه السد گفت: به نظرم امسال السد شایسته قهرمانی در آسیا است و ان شا الله جام لیگ قهرمانان آسیا امسال از آن ما خواهد بود.
اسپالتی خوشحال از شب دراماتیک جوزپه مه آتزا
سرمربی اینتر از پیروزی که تیمش در دیدار برابر تاتنهام به دست آورد خوشحال است و تاکید کرد که این پیروزی اعتماد به نفس بازیکنان را بالا خواهد برد.
کلوپ در تعجب از درخشش مهاجم برزیلی تیمش
سرمربی آلمانی لیورپول بعد از پیروزی برابر پاری سن ژرمن به ستایش از مهاجم برزیلی تیمش پرداخت.
مائورو ایکاردی: می‌توانیم با هر تیمی رقابت کنیم
مائورو ایکاردی معتقد است تیم فوتبال اینتر قدرت رویارویی با هر تیمی را دارد.
فتحی: باید برای ستاره سوم تلاش کنیم
امیرحسین فتحی, سرپرست باشگاه استقلال در جمع بازیکنان این تیم تاکید کرد: باید فصل گذشته لیگ قهرمانان آسیا را فراموش و برای کسب ستارم سوم استقلال در فصل آینده این رقابت‌ها تلاش کنیم.
اخطار‌های شفر به آبی‌پوشان
سرمربی تیم فوتبال استقلال تهران در پایان تمرین امروز با تاکید بر اینکه همه بازیکنان برای کل تیم باید بجنگند گفت: هیچ بازیکنی حق ندارد با صورت ناراحت روی نیمکت بنشیند.
رویای الدحیل برابر پرسپولیس به کابوس تبدیل شد
یک مفسر مطرح فوتبال قطر سرمربی تونسی تیم فوتبال الدحیل را به خاطر شکست برابر پرسپولیس و حذف از لیگ قهرمانان آسیا مورد انتقاد قرار داد.
غیبت نیومایر، گرو و اسماعیلی در حضور فتحی
تمرین امروز تیم فوتبال استقلال در غیبت ۳ بازیکنان تیم برگزار شد.
واکنش فتح‌الله‌زاده به خبر مدیر شرط بند استقلال
مدیرعامل سابق استقلال می‌گوید هیچگاه سمت شرط‌بندی نرفته است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آیا می‌شود در ماه محرم ازدواج کرد؟
احکام شرعی در خصوص خواستگاری، عقد و ازدواج در ماه محرم و صفر را در این گزارش بخوانید.
فرزندان خردسال طلبه جوانی که کشته شد
باشگاه خبرنگاران تصویر سه فرزند محمد تولایی طلبه جوان مشهدی را که چند روز پیش مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفته بود، و صبح دیروز در بیمارستان قائم مشهد به لقاءالله پیوست،منتشر کرد.
توصیه «هاشم خان» برای نذری دادن- عکس
مهدی سلطانی متن زیر را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد.
والورده: کارهای خارق العاده، عادت مسی است
سرمربی بارسا در نشست خبری پس از بازی با آیندهوون به تمجید از لیونل مسی، فوق ستاره آرژانتینی خود پرداخت.
شعار مراسم امسال اربعین حسینی انتخاب شد
نشست شورای راهبردی اربعین حسینی عصر سه شنبه با هدف تسهیل و روان‌سازی امور مربوط به اربعین حسینی در محل وزارت کشور برگزار شد.
زنان ایلامی احیاگر سنت کهن تکیه گردی در روز تاسوعا
گردشگری موتور محرکه توسعه کنگاور
غوغای حاضران، حسرت غائبان
مهارت سنتی پخت شیرینی حاجی کریمی قزوین در آثار ملی ثبت شد
آیین سنتی زنجیر زنی ابرکوه قابلیت ثبت جهانی دارد
حکم ثبت 'متل اشتر' سفیدشهر در فهرست میراث ملی ابلاغ شد
جشن روز جهانی جهانگردی برگزار نمی‌شود- موزه‌ها ۵ مهر ˮرایگانˮ هستند
کیوسک‌های اطلاع رسانی دائمی گردشگری در ورودی ایلام  ایجاد شود
هنرمندان صنایع دستی آذربایجان شرقی بیمه می شوند
300 ویژه برنامه هفته گردشگری در سیستان وبلوچستان اجرا می شود