توسعه درمانی آذربایجان غربی نماد امیدآفرینی دولت

08:38 ۶۵ روز و ۸ ساعت پیش ایرنا 160 0
توسعه درمانی آذربایجان غربی نماد امیدآفرینی دولت

ارومیه- ایرنا- توسعه شاخص های بهداشتی، درمانی در آذربایجان غربی طی چهار سال گذشته نمادی از تلاش های امید آفرین دولت تدبیر و امید برای محرومیت زدایی و ارتقای ارکان توسعه سلامت در جامعه است و می تواند به همه کشور تعمیم یابد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، آذربایجان غربی که در چهار سال گذشته پس از استقرار دولت یازدهم در کشور به کارگاه بزرگی برای اجرای طرح های بهداشتی درمانی و بیمارستانی تبدیل شده بود، امروز به بار نشستن این طرح ها را نظاره گر است و این پروژه های فاخر و بزرگ در صف افتتاح و خدمت رسانی به مردم حتی در مناطق محروم قرار دارد.
از جمله نمادهای افتتاح این پروژه ها، سفر هفته گذشته سیدحسن قاضی زاده هاشمی به شمال، جنوب و مرکز آذربایجان غربی بود که 108 طرح را به صورت نمادین و دهها طرح دیگر را به صورت همزمان افتتاح کرد و بهره برداری رسمی از آنها برای ارائه خدمات به مردم محروم شهرستان های مختلف از جمله چالدران آغاز شد.
مرکز جامع سلامت روستایی مرگنلر، مرکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی و پایگاه غیرضمیمه شهرستان شوط، بخش توسعه بیمارستان شهید بهشتی و مرکز جامع سلامت شهری و روستایی چالدران، بخش توسعه اورژانس بیمارستان قمر بنی هاشم خوی طرح های افتتاحی در شمال آذربایجان غربی با حضور وزیر بهداشت بود.
اورژانس بیمارستان امام خمینی (ره)، مرکز خدمات جامع سلامت شهری روستایی فرهنگیان، کلینیک فوق تخصصی و مرکز ثبت و تشخیص سرطان در مهاباد، مرکز جامع خدمات سلامت شهری شماره 5، مرکز جامع خدمات سلامت شماره یک، مرکز جامع خدمات سلامت در روستای سرچنار و پنج باب خانه بهداشت روستایی میاندوآب و مرکز خدمات جامع سلامت روستایی آغ بلاغ، خانه بهداشت اسلاملو و پایگاه سلامت صبا در اشنویه نیز طرح های افتتاحی این سفر 2 روزه در جنوب آذربایجان غربی را شامل می شود.
با نگاهی به این طرح ها، پراکندگی قابل توجه طرح ها و بهره مندی دهها هزار نفری مردم محروم در شمال و جنوب استان قابل توجه است.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سفر 2 روزه به آذربایجان غربی با اشاره به اقدامات قابل توجه دولت در راستای محرومیت زدایی و ایجاد عدالت اجتماعی در حوزه بهداشت و درمان گفت: 25 هزار تخت بیمارستانی به مجموع تخت‌های کشور اضافه شده است.
دکتر حسن قاضی‌زاده هاشمی افزود: دولت تمام تلاش خود را برای عدالت محوری در تمام نقاط کشور به ویژه استان هایی نظیر آذربایجان غربی به کار گرفه و طرح تحول سلامت نیز بنیاد این اقدامات دولت است.
وی اظهار داشت: یکی از وظایف اصلی حکومت ها تامیت امنیت و فراهم کردن زمینه سلامت مردم است و در این راستا، رییس جمهوری و مجلس نیز سلامت را جزو اولویت های مهم خود قرار داده اند و در آذربایجان غربی نیز تحول قابل توجهی در این حوزه صورت گرفته است.
وی با ابراز خرسندی از افتتاح طرح های مختلف در شهرستان های شمال و جنوب آذربایجان غربی تاکید کرد که نتایج این طرح های افتتاحی زمینه امید بیشتر مردم این مناطق محروم و کاهش مشکلات بهداشتی و درمانی آنان را فراهم خواهد کرد و که همین امر هدف اصلی وزارت بهداشت و درمان است.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با قدردانی از تلاش های استاندار آذربایجان غربی و رییس دانشگاه علوم پزشکی استان گفت: توسعه این استان در حوزه بهداشت و درمان بسیار مشهود بوده و این امر با تلاش مسوولان استانی به دست آمده و ستودنی است.
معاون علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه نیز در سفر اخیر خود به آذربایجان غربی با اشاره به اینکه امسال 34 هزار و 500 میلیارد ریال برای تداوم اجرای طرح تحول نظام سلامت در سطح کشور هزینه می شود، گفت: تحول نظام سلامت از جمله طرح های موفقیت آمیز دولت دکتر روحانی است و برای تقویت و حل کاستی های آن با هدف خدمات رسانی مطلوب تر به مردم، رفع محرومیت از چهره مناطق مختلف و امیدآفرینی در بین مردم تلاش می شود.
سعید نمکی اضافه کرد: اجرای سیستم ارجاع پزشک خانواده نیز از جمله مهمترین نیازهای بخش بهداشت و درمان کشور علاوه بر ارتقای شاخص های درمانی است که باید با قدرت ادامه یابد.
وی بیان کرد: توسعه مراکز درمانی در این استان قابل توجه بوده و روند اجرای طرح های بیمارستانی به ویژه در ارومیه خارج از تصور است.
وی افزود: زیرساخت های بخش سلامت از جمله تخت های بیمارستانی در آذربایجان غربی با رشد قابل توجهی مواجه شده است و این روند با سرعت بیشتری ادامه می یابد.
وی با اشاره به بازدید تابستان سال گذشته خود از طرح های بیمارستانی ارومیه، اضافه کرد: پیشرفت فیزیکی این طرح ها در یک سال گذشته بسیار خوب بوده و باید از فعالیت های صورت گرفته قدردانی کرد.
معاون علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه ظرفیت بسیاری برای کار در آذربایجان غربی وجود دارد، بیان کرد: به همین علت نیز توجه اعتباری به این استان در اولویت سازمان برنامه و بودجه قرار دارد.
استاندار آذربایجان غربی نیز در این خصوص معتقد است: با اجرای طرح های عمرانی و زیر ساخت بهداشتی و درمانی در استان، امیدواری ها برای افزایش شاخص های سلامت افزایش یافته است.
محمدمهدی شهریاری ادامه داد: آذربایجان غربی ظرفیت بالایی در درمان و پزشکی دارد و از اینکه دانشگاه علوم پزشکی استان توانسته است رتبه هفتم کشوری را کسب کند جای امید برای ارتقا شاخص ها نیز وجود دارد.
وی بیان کرد: در سال جاری بیش از 700 تخت بیمارستانی به جمع تخت های آذربایجان غربی افزوده می شود که این امر ارتقای جهشی استان را در این حوزه موجب خواهد شد.
وی ادامه داد: علاوه بر افتتاح طرح های درمانی در ارومیه با وسعت بسیار زیاد، در شهرهای محروم آذربایجان غربی نظیر چالدران نیز طرح درمانی با چندین تخت جدید به بهره برداری رسید که نشان از توجه ویژه دولت به مناطق محروم دارد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی با بیان اینکه این استان پیشتر از لحاظ شاخص تخت های بیمارستانی در محرومیت قرار داشت، گفت: با اقدامات دولت تدبیر و امید، شاخص تخت بیمارستانی استان به 1.7 تخت به ازای هر یکهزار نفر می رسد.
جواد آقازاده افزود: در حوزه تخت های بیمارستانی شاخص آذربایجان غربی پیش از دولت تدبیر و امید، یک تخت به ازای هر یکهزار نفر بود که توانستیم در طول این دولت به 1.3 ارتقا دهیم.
وی اضافه کرد: امسال با بهره برداری از بیمارستان هایی که در مراحل پایانی ساخت قرار دارد، این شاخص به 1.7 می رسد.
وی ادامه داد: در سال 1392 در بخش بهداشت و درمان رتبه 29 کشور را داشتیم که با اقدامات انجام شده در طول دولت تدبیر و امید این رتبه به هفت کاهش یافته است.
وی بیان کرد: یکی از بزرگترین پروژه هایی که در دولت تدبیر و امید انجام شده توسعه بیمارستان امام خمینی (ره) است که در طول یک سال، یک بیمارستان 220 تختخوابی ساخته و تجهیز شد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی گفت: هزینه ساخت این بیمارستان 600 میلیارد ریال و هزینه تجهیز آن 150 میلیارد ریال است که به زودی به بهره برداری می رسد.
آقازاده افزود: پروژه بزرگ بعدی آزمایشگاه مرجع است که در کنار بیمارستان امام خمینی (ره) احداث می شود و در ماه جاری به بهره برداری می رسد.
وی ادامه داد: با بهره برداری از این پروژه بخش های آزمایشگاه و پاتولوژی بیمارستان امام خمینی (ره) به این مرکز انتقال داده می شود.
وی اضافه کرد: آزمایشگاه مرجع در واقع آزمایشگاه ارجاعی است و تمامی مراکزی که نیاز به آزمایش های تخصصی و فوق تخصصی داشته باشند به این مرکز ارجاع داده می شوند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی گفت: کلینیک تخصصی و فوق تخصصی تدبیر نیز پروژه دیگری است که با 26 هزار مترمربع زیربنا احداث شده و بخش دی کلینیک و داروخانه رباتیک آن در ماه جاری افتتاح می شود.
آقازاده گفت: این داروخانه نخستین داروخانه رباتیک در سطح کشور است که قادر خواهد بود تاروزانه داروی مورد نیاز چهار هزار بیمار را تامین کند؛ راه اندازی این داروخانه را شرکت فنلاندی بر عهده گرفته است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی گفت: دی کلینیک نیز دارای پنج اتاق عمل و 30 تخت است و اعمال جراحی سرپایی بیمارستان امام خمینی (ره) به این مرکز انتقال می یابد.
آقازاده افزود: ظرفیت بیمارستان امام خمینی (ره) به دی کلینیک تدبیر اضافه می شود و از بار بیمارستان امام کاسته می شود.
وی ادامه داد: این کلینیک در نوع خود بی نظیر بوده و در آن علاوه بر درمانگاه های تخصصی و فوق تخصصی، 2 طبقه برای دندانپزشکی، یک طبقه برای بهداشت، آموزش شیوه سالم زندگی، خود مراقبتی و مشاوره در نظر گرفته شده است.
هرچند مرحله دوم سفر وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به علت تاکید قاضی زاده هاشمی در خصوص افتتاح طرح های بهداشتی درمانی در صورت اتمام کامل ساخت و تجهیز عقب افتاده است، ولی طرح های بزرگی نیز در مراحل پایانی ساخت و تجهیز قرار دارد که صدها تخت را به جمع تخت های بیمارستانی استان می افزاید.
با اتمام کار این طرح ها، شاخص های درمانی آذربایجان غربی بسیار بهتر شده است و می تواند جوابگوی نیاز درمانی استان و حتی استان ها و کشورهای همسایه باشد.
8137/3072
گزارش از: سیده فاطمه سجادی


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

پیام سوریان برای آقای خاص کشتی
حمید سوریان در اینستاگرام خود بازگشت محمد بنا را به کشتی فرنگی تبریک گفت.
زهیوی: منصوریان مرا برای استقلال می‌خواست
رحیم مهدی زهیوی، مهاجم تیم فوتبال ذوب‌آهن گفت: علیرضا منصوریان در استقلال دو سال دنبال جذب من بود و خوشحالم که قرار است با این مربی کار کنم.
اعلام رقم فروش بن عطیه از سوی بانوی پیر
باشگاه یوونتوس رقم فروش مدافع مراکشی خود را اعلام کرد.
سوتی جدید مهدی طارمی در اینستاگرام
سوتی دوباره مهاجم اسبق پرسپولیس باز هم به سوژه شوخی‌های کاربران فضای مجازی تبدیل شده است.
گزارش تمرین استقلال؛ صحبت‌های شفر با بازیکنان
در تمرین امروز تیم فوتبال استقلال، وینفرد شفر دقایقی برای شاگردانش صحبت کرد.
تاج: برخی‌ها بی ثباتی ایجاد کردند
رئیس فدراسیون فوتبال گفت: از دو ماه قبل گفتند ما باید از فوتبال برویم و با همین حرف‌ها بی‌ثباتی ايجاد شد ولی ما تا زمانی که هستيم بايد ثبات ايجاد كنيم.
دکو: مسی؟ رونالدینیو بهترین بازیکن تاریخ است
ستاره پرتغالی سابق بارسا رونالدینیو را بهترین بازیکن تاریخ فوتبال و بهترین هم تیمی خود می‌داند.
ترکیب پیکان برای بازی با پرسپولیس مشخص شد
ترکیب تیم فوتبال پیکان برای دیدار مقابل پرسپولیس معوقه هفته نهم لیگ برتر مشخص شد.
ترکیب پرسپولیس برای بازی با پیکان اعلام شد
ترکیب تیم فوتبال پرسپولیس برای بازی معوقه با پیکان در هفته نهم لیگ برتر اعلام شد.
استقبال کم هواداران پرسپولیس از بازی با پیکان
در حالی که کمتر از یک ساعت تا دیدار پرسپولیس و پیکان باقی است، حدود ۲۰۰ نفر برای تماشای این دیدار در ورزشگاه آزادی حضور دارند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مسیری که همه مدیران خواهند رفت
۲۶ آبان یا ۱۵ آذر چندان تفاوتی ندارد. به هر حال طبق قانون، بازنشسته‌ها باید پست‌های خود را تحویل دهند. با اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان در سال ۹۷، تعداد زیادی از مدیران دولتی باید از میزهای خود دل بکنند و جا را برای تازه‌نفس‌ها باز کنند.
عکس‌های باورنکردنی گاه هراس‌انگیز از موجودات ژرفای دریا‌ها
رومن فدورتسوف، ماهیگیر روسی ساکن مرمانسک است. او که اینک ۳۹ ساله است، ۱۷ سال است که ماهیگیری می‌کند و با دریا و سطح اقیانوس می‌رود. آن‌ها در سفرهایشان بار‌ها موجودات عجیبی صید کرده‌اند که در عمق دریا‌ها و اقیانوس‌ها زیست می‌کنند. موجوداتی که کمتر پیش می‌آید عکس آن‌ها را دیده باشیم.
گریم عجیب مصطفی زمانی- عکس
مصطفی زمانی به جمع بازیگران سریال «نهنگ آبی» پیوست.
مطالبات بیمه سلامت زنجان با مراکز طرف قرار داد به روز شد
زنجان - ایرنا - مدیرکل بیمه سلامت استان زنجان گفت: امسال با رایزنی انجام گرفته در کشور و استان؛ پرداختی مطالبات بخش دانشگاهی، خصوصی و داروخانه ها به روز شده و در مقایسه با سال های گذشته وضعیت بهتری حاکم است.
دولت 9.9 میلیارد تومان یارانه بلیت اتوبوس تهران را پراخت کرد
تهران- ایرنا- رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران اعلام کرد: 9.9 میلیارد تومان یارانه بلیت اتوبوس توسط دولت پرداخت شد.
مشکلات هشت روستای بابل برای تامین اب شرب
بی احتیاطی والدین کودک زاهدانی را به کام مرگ کشاند
روز جهانی مردان- رامین جمالی*
45 نفر در عجب شیر در انتظار پیوند کلیه هستند
خدمات سلامت در مراکز بهداشت، نتیجه گرا باشد
آلایندگی صنایع خوزستان در مشکلات تنفسی پس از باران نقش دارد
اصلاح سبک زندگی عامل پیشگیری از دیابت است
تحریم های دارویی ایران لغو شود
معلولان در اولویت طرح اشتغالزایی بهزیستی همدان هستند
روند بهبود زخم در روز سریعتر از شب است