رنج بی پایان کشاورزان دره شهری از خسارت های سد سیمره

08:43 ۷ روز و ۲ ساعت پیش ایرنا 59 0
رنج بی پایان کشاورزان دره شهری از خسارت های سد سیمره

ایلام - ایرنا - رهاسازی هر چند وقت یک بار آب سد سیمره باعث خسارت های فراوان به کشاورزان پایین دست سد وارد شده و هم اکنون دادستانی استان وارد عمل شده است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، سد و نیروگاه سیمره یکی از بزرگترین پروژه های سدسازی کشور در شهرستان بدره قرار گرفته که چهارمین سد بزرگ کشور از لحاظ حجم مخزن و ارتفاع است، این سد دارای 180 متر ارتفاع و از نوع بتونی دو قوسی است که 480 مگاوات برق تولید می‌کند و تاکنون بیش از یک میلیارد و 500 میلیون مترمکعب آب در پشت این سد ذخیره‌ شده است.
این سد دارای ظرفیت های بی شماری است که می تواند منجر به توسعه و شهرستان بدره باشد، از گردشگری گرفته تا کشاورزی و پرورش ماهی.
در کنار مزیت ها و ظرفیت های سد سیمره اما کشاورزان پایین دست سد از باز شدن هر چند وقت یک بار آن دچار خسارت های فراوان شده اند.

** با بازشدن آب تمام ایستگاه های پمپاژ زیر آب می رود
یکی از کشاورزان شهرستان بدره در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سد سیمره ظرفیت بزرگی برای آبیاری کردن دشت های کشاورزی شهرستان های بدره و دره شهر است.
علی حسن احمدی گفت: شغل بیشتر مردم روستایی شهرستان های بدره و دره شهر که در پایین دست سد قرار گرفته اند، کشاورزی است و از این طریق امرار معس می کنند.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون مشکل بزرگی که در بحث برداشت آب برای کشاورزان وجود دارد، رهاسازی آب پشت سد است، یادآور شد: رهاسازی آب باعث می شود آب با فشار زیادی حرکت و تمامی ایستگاه های پمپاژ زیر آب رفته و خسارت زیادی به کشاورزان وارد می شود.
وی تاکید کرد: متاسفانه این مشکل سال های سال است که هنوز حل نشده و شاهد خسارت های فراوان به کشاورزان منطقه هستیم.
احمدی اضافه کرد: در واقع رهاسازی ناگهانی آب باعث می شود علاوه بر خسارت به ایستگاه های پمپاژ بیشتر زمین های کشاورزی پایین دست سد تخریب شوند.

** متاثر بودن 11 هزار هکتار اراضی کشاورزی از رهاسازی آب
رئیس جهاد کشاورزی استان ایلام نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: 11 هزار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان های بدره و دره شهر در حاشیه رودخانه سیمره قرار گرفته اند.
سید محمدتراب میری افزود: در واقع این میزان زمین کشاورزی متاثر از رهاسازی یک باره آب می شوند.
وی با اشاره به اینکه این مشکل باعث خسارت های فراوانی به کشاورزان شده است، گفت: سه هزار و 500 خانوار در این اراضی امرار معاش می کنند و ضروری است هر چه زودتر این مشکل حل شود.

** ورود دادستانی ایلام به ماجرا
دادستان ایلام به تازگی با ورود به این مسئله در جلسه ای با حضور مسئولان سد و نیروگاه سیمره بحث خسارت به اراضی کشاورزی پایین دست سمیره را مورد بررسی قرار داد.
افشار خسروی زاد تاکید کرد: نباید از رهاسازی و آزادسازی آب پشت سد سیمره هیچ گونه خسارتی به اراضی و ایستگاه های پمپاژ کشاورزان پایین دست وارد شود.
وی اضافه کرد: در کنار حمایت از تولید برق در سد و نیروگاه سیمره، باید به گونه ای این رهاسازی و آزادسازی آب انجام شود که ضمن تامین آب کشاورزان پایین دست، هیچ گونه خسارتی نیز به آنها وارد نشود.
وی یادآور شد: کشاورزی تنها بخش درآمدی مردم پایین دست سد سیمره و از اهمیت ویژه ای برخوردار است و بطور قطع به عنوان دادستان استان پیگیر حقوق مردم از جمله کشاورزان خواهم بود.

** ضرورت احداث سد تنظیمی در پایین دست سد سیمره
نماینده مردم شهرستان های دره شهر، بدره، دهلران و آبدانان در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: احداث سد تنظیمی در پایین دست سد سیمره برای جلوگیری از خسارات وارده به کشاورزان در شهرستان دره‌شهر در آینده ای نزدیک انجام می شود.
شادمهر کاظم زاده عنوان کرد: عدم ساماندهی آب پایین دست سد سیمره خسارات جبران ناپذیری به مردم شهرستان های دره شهر و بدره وارد کرده و وزارت نیرو تاکنون در این خصوص اقدامی انجام نداده است.
وی افزود: کنترل و تنظیم میزان آب خروجی این سد تحت اختیار مدیریت وزارت نیرو بوده که بر اساس برنامه زمان بندی و نیازهای موجود در جهت تأمین برق پایدار و تغذیه حوزه های پایین دست سد اقدام به رها سازی آب خروجی می کند.
شهرستان دره شهر دارای 28 هزار هکتار اراضی قابل کشت است و رودخانه سیمره به عنوان پرآب ترین رودخانه استان ایلام با 90 کیلومتر طول در حوزه شهرستان دره شهر به لحاظ آبیاری اراضی کشاورزی و رونق محصولات کشاورزی این شهرستان بسیار حائز اهمیت است، به طوریکه 50 درصد محصولات تولیدی بخش کشاورزی شهرستان دره شهر در حاشیه رودخانه سیمره تولید می شود.
در شهرستان دره شهر سالانه 170 هزار تن محصولات کشاورزی تولید می شود که از این میزان 120 هزار تن یعنی بیش از 70 درصد آن از محصولاتی است که در حاشیه رودخانه سیمره تولید می شود.
7177/6119


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

وقتی انتظار یک نوزاد بامزه داری، ولی با پیرمرد مواجه می‌شوی!
در حالی که بیشتر نوزادان ناز و بامزه هستند و دل آدم را می‌برند، برخی هم پیر به دنیا می‌آیند و می‌توانند به پدرشان بگویند «پسرم»!
۱۶ حقیقت در مورد انقلاب روسیه که احتمالا نمی‌دانستید
بیش از 100 سال از انقلاب روسیه گذشته است؛ انقلابی که منجر به ایجاد اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی شد. با وجود این که در مورد این انقلاب مطالب و کتاب های بسیار زیادی نوشته شده، اما هنوز هم حقایق و ابعاد زیادی از آن برای بسیاری از افراد ناشناخته است. در ادامه به تعدادی از حقایق کمتر شنیده شده انقلاب روسیه می پردازیم.
۱۰ فیلم پرفروش اخیر سینما و بررسی اکران‌های پاییز
اگرچه تابستان ۹۷ با گران‌تر شدن بلیت سینما‌ها و همچنین جام جهانی در ابتدای این فصل و ماه محرم در انتهای آن، چندان فصل درخشانی از نظر فروش نبود، اما وجود ژانر‌های مختلف از کمدی گرفته تا دفاع مقدس، پکیج خوبی را در سینما ایجاد کرده بود.
مراقبت از مفاصل با این راه‌ها
همان‌طور که لاستیک‌های اتومبیل بعد از مدتی صاف می‌شوند و برجستگی‌های خود را از دست می‌دهند، غضروف مفاصل نیز ممکن است با بالا رفتن سن، حرکات مکرر، حمل وزن زیاد، آسیب‌ها و تصادفات دچار ساییدگی و خوردگی شود. پس به مراقبت نیاز دارند.
واژن‌تان چه راز‌هایی از سلامت‌تان افشا می‌کند؟
واژن شما چیز‌هایی برای گفتن در مورد سلامت، سن، قاعدگی و سایر تابو‌ها دارد.
ساندویچ بستنی، دسر محبوب بچه‌ها
بستنی دسری محبوب، مخصوصا میان بچه ها است. با شروع فصل پاییز و بازگشایی مدارس می‌توانید این دسر خوشمزه را تهیه کنید و پس از بازگشت بچه ها از مدرسه با این دسر خوشمزه آن ها را خوشحال کنید.
طرز تهیه میگوی کاجون تند و خوشمزه
میگوی کاجون تند و پنیری، خوشمزه‌ترین پیش غذا برای مهمانی‌ها است، یک غذای آسان و سریع پر از عطر و طعم!
خواهرانِ سلبریتی و ماجراهایشان!
رفتار‌های سلبریتی‌ها با خواهر و سایر اعضای خانواده در نوع خود جالب است و گاهی اوقات شوخی‌های سلبریتی‌ها در شبکه‌های اجتماعی با خواهرانشان دست به دست می‌شود. بعضی از این سلبریتی‌ها حسابی به فکر خواهرشان هستند و در صفحه‌های شبکه‌های اجتماعی پست‌های زیادی از تفریح‌ها و خوش‌گذرانی‌های خواهرانه منتشر می‌کنند.
مد‌های زنانه لباس برای پاییز ۲۰۱۸
هر فصل مد مخصوص به خود را دارد. همانطور که در تابستان شاهد لباس‌های گلدار با رنگ‌های متنوع یا صندل‌های طرحدار بوده ایم، برای فصل پاییز هم باید انتظار مد‌های جدیدی را بکشیم. اگر دوست دارید که با ترند‌های پاییز ۲۰۱۸ آشنا شوید، با ما در ادامه مطلب همراه باشید.
صدای درونی منفی چیست؟ چگونه آن را ساکت کنیم؟
همه‌ی ما هرازگاهی این صدای درونی منفی را تجربه می‌کنیم که به شکل‌های مختلفی هم ظاهر می‌شود و اگر مراقب نباشیم می‌تواند استرس شدیدی نه تنها برای خودمان بلکه برای اطرافیانمان هم ایجاد کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بهترین زننده ضربات آزاد تاریخ فوتبال کیست؟
در ادوار مختلف، ستاره های هنرمندی بوده اند که ضربات ایستگاهی فوق العاده ای را تبدیل به گل کرده اند.
فیلم- تفاوت مسی و رونالدو در اخراج شدن!
به بهانه اخراج رونالدو در دیدار یوونتوس و والنسیا نگاهی به تفاوت کریستیانو و مسی در زمینه دریافت کارت قرمز بیاندازیم.
معروف نتوانست از قدرت جادویی‌اش استفاده کند
سرمربی تیم ملی والیبال بلغارستان گفت: وقتی سعید معروف مجبور می‌شود برای پاس دادن به خارج منطقه یک‌سوم بیاید، نمی‌تواند از قدرت جادویی‌اش استفاده کند.
روستایی در ایران که 80 درصد مردم آن سرطان دارند!
مردم روستای کزاز شازند در محاصره لوله‌های سر به فلک کشیده پالایشگاه نفت، پتروشیمی و نیروگاه حرارتی گیر افتاده‌اند.
۱۶ حقیقت در مورد انقلاب روسیه که احتمالا نمی‌دانستید
بیش از 100 سال از انقلاب روسیه گذشته است؛ انقلابی که منجر به ایجاد اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی شد. با وجود این که در مورد این انقلاب مطالب و کتاب های بسیار زیادی نوشته شده، اما هنوز هم حقایق و ابعاد زیادی از آن برای بسیاری از افراد ناشناخته است. در ادامه به تعدادی از حقایق کمتر شنیده شده انقلاب روسیه می پردازیم.
نمایندگان نفت ایران وارد الجزیره شدند
آیا بازار نفت از نقشه جدید اوپک و روسیه استقبال می‌کند؟
ایران ۳۵۶ هزار تن LPG صادر کرد
ترامپ اوپک را به افزایش قیمت نفت متهم کرد
63 روستای شیروان دچار تنش آبی است
خطر گسترش کانون گرد و غبار در حاشیه دریاچه ارومیه + فیلم
قطعی برق 84 روستای استان گلستان برطرف شد
کاهش ذخایر نفتی آمریکا، قیمت نفت برنت را افزایش داد
قطعی برق 84 روستای استان گلستان برطرف شد
زنگنه: هر تصمیم اوپک که خلاف منافع ملی ایران باشد وتو می کنم