رنج بی پایان کشاورزان دره شهری از خسارت های سد سیمره

08:43 ۶۵ روز و ۸ ساعت پیش ایرنا 227 0
رنج بی پایان کشاورزان دره شهری از خسارت های سد سیمره

ایلام - ایرنا - رهاسازی هر چند وقت یک بار آب سد سیمره باعث خسارت های فراوان به کشاورزان پایین دست سد وارد شده و هم اکنون دادستانی استان وارد عمل شده است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، سد و نیروگاه سیمره یکی از بزرگترین پروژه های سدسازی کشور در شهرستان بدره قرار گرفته که چهارمین سد بزرگ کشور از لحاظ حجم مخزن و ارتفاع است، این سد دارای 180 متر ارتفاع و از نوع بتونی دو قوسی است که 480 مگاوات برق تولید می‌کند و تاکنون بیش از یک میلیارد و 500 میلیون مترمکعب آب در پشت این سد ذخیره‌ شده است.
این سد دارای ظرفیت های بی شماری است که می تواند منجر به توسعه و شهرستان بدره باشد، از گردشگری گرفته تا کشاورزی و پرورش ماهی.
در کنار مزیت ها و ظرفیت های سد سیمره اما کشاورزان پایین دست سد از باز شدن هر چند وقت یک بار آن دچار خسارت های فراوان شده اند.

** با بازشدن آب تمام ایستگاه های پمپاژ زیر آب می رود
یکی از کشاورزان شهرستان بدره در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سد سیمره ظرفیت بزرگی برای آبیاری کردن دشت های کشاورزی شهرستان های بدره و دره شهر است.
علی حسن احمدی گفت: شغل بیشتر مردم روستایی شهرستان های بدره و دره شهر که در پایین دست سد قرار گرفته اند، کشاورزی است و از این طریق امرار معس می کنند.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون مشکل بزرگی که در بحث برداشت آب برای کشاورزان وجود دارد، رهاسازی آب پشت سد است، یادآور شد: رهاسازی آب باعث می شود آب با فشار زیادی حرکت و تمامی ایستگاه های پمپاژ زیر آب رفته و خسارت زیادی به کشاورزان وارد می شود.
وی تاکید کرد: متاسفانه این مشکل سال های سال است که هنوز حل نشده و شاهد خسارت های فراوان به کشاورزان منطقه هستیم.
احمدی اضافه کرد: در واقع رهاسازی ناگهانی آب باعث می شود علاوه بر خسارت به ایستگاه های پمپاژ بیشتر زمین های کشاورزی پایین دست سد تخریب شوند.

** متاثر بودن 11 هزار هکتار اراضی کشاورزی از رهاسازی آب
رئیس جهاد کشاورزی استان ایلام نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: 11 هزار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان های بدره و دره شهر در حاشیه رودخانه سیمره قرار گرفته اند.
سید محمدتراب میری افزود: در واقع این میزان زمین کشاورزی متاثر از رهاسازی یک باره آب می شوند.
وی با اشاره به اینکه این مشکل باعث خسارت های فراوانی به کشاورزان شده است، گفت: سه هزار و 500 خانوار در این اراضی امرار معاش می کنند و ضروری است هر چه زودتر این مشکل حل شود.

** ورود دادستانی ایلام به ماجرا
دادستان ایلام به تازگی با ورود به این مسئله در جلسه ای با حضور مسئولان سد و نیروگاه سیمره بحث خسارت به اراضی کشاورزی پایین دست سمیره را مورد بررسی قرار داد.
افشار خسروی زاد تاکید کرد: نباید از رهاسازی و آزادسازی آب پشت سد سیمره هیچ گونه خسارتی به اراضی و ایستگاه های پمپاژ کشاورزان پایین دست وارد شود.
وی اضافه کرد: در کنار حمایت از تولید برق در سد و نیروگاه سیمره، باید به گونه ای این رهاسازی و آزادسازی آب انجام شود که ضمن تامین آب کشاورزان پایین دست، هیچ گونه خسارتی نیز به آنها وارد نشود.
وی یادآور شد: کشاورزی تنها بخش درآمدی مردم پایین دست سد سیمره و از اهمیت ویژه ای برخوردار است و بطور قطع به عنوان دادستان استان پیگیر حقوق مردم از جمله کشاورزان خواهم بود.

** ضرورت احداث سد تنظیمی در پایین دست سد سیمره
نماینده مردم شهرستان های دره شهر، بدره، دهلران و آبدانان در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: احداث سد تنظیمی در پایین دست سد سیمره برای جلوگیری از خسارات وارده به کشاورزان در شهرستان دره‌شهر در آینده ای نزدیک انجام می شود.
شادمهر کاظم زاده عنوان کرد: عدم ساماندهی آب پایین دست سد سیمره خسارات جبران ناپذیری به مردم شهرستان های دره شهر و بدره وارد کرده و وزارت نیرو تاکنون در این خصوص اقدامی انجام نداده است.
وی افزود: کنترل و تنظیم میزان آب خروجی این سد تحت اختیار مدیریت وزارت نیرو بوده که بر اساس برنامه زمان بندی و نیازهای موجود در جهت تأمین برق پایدار و تغذیه حوزه های پایین دست سد اقدام به رها سازی آب خروجی می کند.
شهرستان دره شهر دارای 28 هزار هکتار اراضی قابل کشت است و رودخانه سیمره به عنوان پرآب ترین رودخانه استان ایلام با 90 کیلومتر طول در حوزه شهرستان دره شهر به لحاظ آبیاری اراضی کشاورزی و رونق محصولات کشاورزی این شهرستان بسیار حائز اهمیت است، به طوریکه 50 درصد محصولات تولیدی بخش کشاورزی شهرستان دره شهر در حاشیه رودخانه سیمره تولید می شود.
در شهرستان دره شهر سالانه 170 هزار تن محصولات کشاورزی تولید می شود که از این میزان 120 هزار تن یعنی بیش از 70 درصد آن از محصولاتی است که در حاشیه رودخانه سیمره تولید می شود.
7177/6119


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمران و اشتغال
عمران و اشتغال

آخرین اخبار

امکان مدیریت سریع‌تر خدمات ارزش افزوده از طریق «ایرانسل من» فراهم شد
نرم‌افزار کاربردی «ایرانسل من» با هدف آسان‌سازی دسترسی مشترکان ایرانسل به خدمات ارزش افزوده فعال و نیز اطلاع از ترتیب مصرف بسته‌های اینترنت به روزرسانی شد.
افتتاح کافه کتاب پات در هفته کتابخوانی
کافه کتاب پات همزمان با هفته کتابخوانی افتتاح شد.
مشاوره بازاریابی و آموزش بازاریابی چگونه در رشد و شکوفایی شرکت‌ها موثر است!
بازاریابی یا مارکتینگ مجموعه‌ای از مفاهیم، ابزارها، تئوری‌ها، عملیات، روش‌ها و تجارب است. این عناصر با یکدیگر یک مجموعه دانش قابل آموزش و یادگیری را ایجاد می‌کند. بازاریابی فرایندی است که بوسیله آن ساختار تقاضای محصولات و خدمات پیش بینی و برآورده می‏ شود یا گسترش می‌یابد. اجزای این روند عبارت است از تجزیه و تحلیل وجود یا عدم وجود فرصت بازاریابی برای شرکت، تولید محصولات و خدمات برای استفاده از این فرصت، تامین و توزیع محصولات، تنظیم راهبردهای لازم برای تشویق مشتریان بالقوه محصولات عرضه شده و انتقال کالا از فروشنده به مصرف کننده به نحوی که مصرف کننده از آن بهره‏‌مند شود.
نقش ساعت مچی در استایل افراد شیک پوش به همراه راهنمای خرید
خوش لباس بودن و داشتن ظاهری شیک، به عوامل مختلفی بستگی دارد. از عطر خوش و اندام متناسب گرفته تا مناسب بودن لباس همگی بر حسی که به اطراف منتقل می‌کنید اثرگذار است. به همین دلیل است که افراد شیک‌پوش، زمان زیادی را صرف انتخاب وسایل خود می‌کنند و به تمام جزییات با دقت توجه می کنند. در این میان ساعت مچی یکی از مهم‌ترین وسایلی است که نمایانگر پرستیژ افراد است تا حدی که قیمت و برند ساعت سیاستمداران پر قدرتی مانند پوتین رییس جمهور روسیه تا مدت‌ها سوژه رسانه‌ها می‌شود.
آیا باید به فحاشان مجازی حق داد؟
آدم‌های موفق به راهشان ادامه می‌دهند و حسودان و ناکامان که توان و انگیزه و اراده‌ای برای کار بیشتر ندارند به ناسزا گفتن و فحاشی پناه می‌بردند.
قهر مرعشی از شورایعالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان؟
طبق اخبار موثق، مرعشی در جلسه‌ای، با ناراحتی از رهبر اصلاحات این پرسش را مطرح می‌کند که چرا از محسن‌ هاشمی برای تصدی پست شهرداری حمایت محکمی نشده، حمایتی که مد نظر مرعشی بوده، معادل همان حمایتی است که لابد از حسن روحانی در دو انتخابات ۹۲ و ۹۶ به عمل آمده است.
۳۰ دقیقه طلایی برای سلامتی!
بیماری قلبی یکی از دلایل اصلی مرگ و میر در جهان است و پژوهش‌ها نشان داده‌اند که تنها ۳۰ دقیقه پیاده‌روی در روز می‌تواند خطر آن را به میزان ۴۰ درصد کاهش دهد.
حمله به دلیجان طلا
‎١٣ ‎کیلو طلا در روز روشن به سرقت رفت. سارقان به زور اسلحه و تیراندازی خودروی ‏حامل این طلاها را واژگون کردند و طلاها را به سرقت بردند.
فعالان برتر حوزه کتاب و کتابخوانی چهارمحال و بختیاری تجلیل شدند
شهرکرد- ایرنا- 32 فعال برتر حوزه کتاب و کتابخوانی در قالب 10 کتابخوان، 7 کتابدار، 7 مسئول کتابخانه های عمومی، یک کتابخانه شهری و یک کتابخانه روستایی و سه فرماندار اردل، بن و سامان چهارمحال و بختیاری روز دوشنبه در آیینی معرفی و تجلیل شدند.
70 برنامه فرهنگی در قشم اجرا می شود
قشم - ایرنا - فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه قشم گفت: همزمان با هفته بسیج و مقارن با هفته وحدت بیش از 70 برنامه فرهنگی ، هنری و غیر آن در قشم برگزار می شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مسیری که همه مدیران خواهند رفت
۲۶ آبان یا ۱۵ آذر چندان تفاوتی ندارد. به هر حال طبق قانون، بازنشسته‌ها باید پست‌های خود را تحویل دهند. با اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان در سال ۹۷، تعداد زیادی از مدیران دولتی باید از میزهای خود دل بکنند و جا را برای تازه‌نفس‌ها باز کنند.
عکس‌های باورنکردنی گاه هراس‌انگیز از موجودات ژرفای دریا‌ها
رومن فدورتسوف، ماهیگیر روسی ساکن مرمانسک است. او که اینک ۳۹ ساله است، ۱۷ سال است که ماهیگیری می‌کند و با دریا و سطح اقیانوس می‌رود. آن‌ها در سفرهایشان بار‌ها موجودات عجیبی صید کرده‌اند که در عمق دریا‌ها و اقیانوس‌ها زیست می‌کنند. موجوداتی که کمتر پیش می‌آید عکس آن‌ها را دیده باشیم.
گریم عجیب مصطفی زمانی- عکس
مصطفی زمانی به جمع بازیگران سریال «نهنگ آبی» پیوست.
مطالبات بیمه سلامت زنجان با مراکز طرف قرار داد به روز شد
زنجان - ایرنا - مدیرکل بیمه سلامت استان زنجان گفت: امسال با رایزنی انجام گرفته در کشور و استان؛ پرداختی مطالبات بخش دانشگاهی، خصوصی و داروخانه ها به روز شده و در مقایسه با سال های گذشته وضعیت بهتری حاکم است.
دولت 9.9 میلیارد تومان یارانه بلیت اتوبوس تهران را پراخت کرد
تهران- ایرنا- رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران اعلام کرد: 9.9 میلیارد تومان یارانه بلیت اتوبوس توسط دولت پرداخت شد.
افتتاح شبکه آبیاری سد ˮقیقاجˮ در آذربایجان‌غربی با حضور وزیر نیرو
آخرین وضعیت تعامل بانکی ایران با اروپا و سهم پتروشیمی‌ها در نیما
درباره کاهش تولید نفت پیش از نشست اوپک مذاکره می‌کنیم
افزایش بارندگی های اخیر موجب رفع خشکسالی نمی شود
شبکه آبیاری و زهکشی سد قیقاج پلدشت افتتاح شد
معاون رییس جمهوری از سد سردشت بازدید کرد
703 روستای آذربایجان غربی در دولت تدبیر و امید گازرسانی شد
مالکان خودرو تا 24 آذر برای دریافت کارت سوخت مهلت دارند
ارائه خدمات سوخت به زائران پاکستانی درمنطقه زاهدان ادامه دارد
از ثبت‌نام کارت سوخت جا نمانید!