روزنامه نگاران را تنها نگذارید

10:05 ۱۲۳ روز و ۲۱ ساعت پیش ایرنا 104 0
روزنامه نگاران را تنها نگذارید

کرمان - ایرنا - هفته نامه پاسارگاد در شماره 522 خود با چاپ یادداشت 'روزنامه نگاران را تنها نگذارید' به قلم اسماء پورزنگی آبادی به مسائل و مشکلات دست اندرکاران رسانه ها در هفته خبرنگار پرداخته است.

ایرنا

در این یادداشت آمده است: با همکار ارجمندمان در نشریه پاسارگاد تلفنی در حال صحبت درباره یکی از رویدادهای مطبوعاتی این ایام بودیم که حرفمان به طرح مشکلات رسید و بعد هم نوشتن این چند سطر.
توی تلفن به همکارمان گفتم که امنیت شغلی ما خبرنگارها طور دیگری به مخاطره افتاده است، ما خبرنگارها، همیشه هراسمان از تبعات و برخوردهای سیاسی بوده که اصحاب قدرت در برابر روزنامه نگاران از آن بهره می گیرند و از قضا، این از آن جاهایی است که سخت گیری‌ها هم در حد اعلا اعمال می شود و در طول تاریخ نیز، روسیاهان زیادی در این جرگه نام خود را ثبت کرده‌اند.
حالا خوشبختانه با رعایت خطوط رنگی‌ متعدد! از سیاه و سفید گرفته تا قرمز، این بلا تا حدودی از سرمان قابل دفع شدن است، منتها این روزها نگرانی مثل خوره به جانمان افتاده که هیچوقت به آن نیاندیشیده بودیم؛ 'خودتعطیلی' نشریات.
متاسفانه تلاطم ‌های اقتصادی این ایام که به درازا هم کشیده، ضربه های سهمگینی را به تن نحیف این بنگاه های کوچک اقتصادی وارد آورده و کار را به آنجا رسانده که ما خبرنگارها مدام بیم این را داریم که سردبیر جلسه بگذارد و آنجا به ما بگوید که نشریه دیگر نمی تواند ادامه یابد و در این توفان، به گِل نشستیم!
در شرایط سخت اقتصادی، دوام آوردن دشوار است و دشوارتر می‌شود، آنگاه ‌که کسی به ‌یاریِ دیگری نشتابد.
سالهاست در مناسبت های مختلف به ویژه روز خبرنگار، از گرفتاری ها و مشکلاتی که داریم، بزرگان و مجرّبان این حرفه، به شیواترین شکل ممکن با مردم و مقامات گفتند و البته گوشی هم به این حرف ها بدهکار نبوده است.
اما اکنون مقامات باید فریادهای روزنامه نگاران را به عنوان آژیرهای قرمز قلمدادکرده و هشدار آن را بشنوند و این فکر را از ذهن شان بیرون کنند که تعدیل نیرو، تعطیلی نشریات و بیکاری خبرنگاران و روزنامه نگاران اتفاقی ساده است؛ 'صحبت از پژمردن یک برگ نیست!'
یاس و بی اعتمادی و جنگ و جدال روانی که افکار عمومی را گیج و بازیچه خود کرده، آن سان که دیگر دوست را از دشمن نمی تواند تشخیص دهد، حیات اجتماعی ما را هم به خطر انداخته و دارد جامعه‌ را از درون می خورد.
در این شرایط، نه فقط روزآمدترین سلاح‌های جنگی و خبره ترین تئوریسین‌ ها و تحلیل گران بلکه روزنامه ‌نگاران آزاده و دانشمند و دغدغه‌ مند و میهن ‌دوست هم می‌ توانند نوری تازه بر فضای مه ‌آلود کنونی بتابانند.
بهره ‌گیری از توان رسانه‌ های حرفه‌ ای در تنگناها، راهی است که دیگران رفته و کم هم از آن بهره نبردند.
بدیهی است یکی از لوازم پیروزی در جنگ تمام ‌عیار رسانه ‌ای امروز، سپردن سلاح و ساز و کار جنگ‌ به اهالی رسانه است، نه که در این هیاهو ایشان را به فراموشی هم بسپاریم!
اشاره به این نقش مهم، هرگز خودستایی‌ های یک خبرنگار که به این حرفه عشق می‌ ورزد نیست. مطبوعات پاکیزه ‌دست و پاک‌دل و پاکیزه رو، همیشه پاسبانان سلامت اجتماع‌ بودند. به حال خود نگذاریدشان که زمین بخورند، بلا به دور باد و زندگی و رونق و شادی سهم همه و روز خبرنگار گرامی!
7420/ 5054


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

فرهنگ حماسه
فرهنگ حماسه

آخرین اخبار

زمان عرضه گوشی ۵G وان‌پلاس اعلام شد
مدیرعامل شرکت چینی وان پلاس اعلام کرده است که در نیمه نخست سال آینده میلادی گوشی هوشمند این شرکت که از فناوری شبکه نسل پنجم اینترنت (۵G) بهره می‌برد، عرضه خواهد شد.
انرژی‌های پاک به طبیعت آسیب می‌رسانند؟
نتایج مطالعات نشان می‌دهد که انرژی‌های پاک مانند انرژی خورشیدی و بادی، اثرات زیست محیطی دارند که نباید نادیده گرفته شوند، اما باز هم برای استفاده، نسبت به سایر انرژی‌ها پیشرو هستند.
پیاده‌روی موثرترین روش برای درمان وریدهای واریسی
یک متخصص پزشکی ورزشی می‌گوید، حرکت دوچرخه زدن و پیاده روی حتی اگر کوتاه مدت باشند برای سیاهرگ واریسی بسیار موثرند، ولی اگر طول مدت آن بیشتر و حداقل ۴۰ دقیقه و بدون استراحت باشند، در کاهش وزن هم تاثیرگذار خواهند بود.
نکات کلیدی برای حفظ سلامت قلب در بیماران دیالیزی
بیماری قلبی عامل اصلی مرگ و میر در مبتلایان به نارسایی کلیوی است.
ایجاد ۱۶ تیم سیار برای شناسایی مبتلایانِ ایدز در پاتوق‌ها
معاون بهداشت وزیر بهداشت با اشاره به اقدامات این وزارتخانه برای بیماریابی جدید در حوزه اچ‌آی‌وی/ایدز، گفت: برای شناسایی مبتلایان به اچ‌آِ‌وی در افراد پرخطر و در معرض آسیب، کارشناسان ما به پاتوق‌ها رفته و علاوه بر ارائه وسایل پیشگیری لازم، تست اچ‌آی‌وی هم از این افراد می‌گیرند.
انرژی‌های پاک به طبیعت آسیب می‌رسانند؟
نتایج مطالعات نشان می‌دهد که انرژی‌های پاک مانند انرژی خورشیدی و بادی، اثرات زیست محیطی دارند که نباید نادیده گرفته شوند، اما باز هم برای استفاده، نسبت به سایر انرژی‌ها پیشرو هستند.
مهندس عمرانی که با هزار التماس حسابدار شد!
پس از قریب ۲۰ سال تلاش و تحصیل و فارغ‌التحصیل شدن در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی عمران، سرانجام با هزار التماس به عنوان حسابدار پاره وقت یک شرکت پذیرفته و صاحب شغل شد...
سرباز قهرمان ارتش و عملیات مطلع‌الفجر
از آغاز سال۱۳۶۰ که شش ماه از شروع دفاع مقدس می‌گذشت؛ تغییرات بنیادی در وضعیت آمادگی رزمی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران پدید آمد که در نتیجه آن، عملیات‌های آفندی برای عقب راندن نیروهای متجاور رژیم بعثی عراق از مناطق اشغالی شروع شد.
اولین سفر توریستی-فضایی تا 6 ماه آینده
به دنبال پرواز موفقیت‌آمیز و سرنشین دار «سفینه فضایی دو»، ریچارد برانسون مدیر کمپانی ویرجین گالاکتیک اعلام کرد اولین پرواز تجاری توریستی-فضایی ظرف 6 ماه آینده انجام خواهد شد.
چین از اعمال تعرفه سنگین بر خودروهای آمریکا عقب نشینی کرد
پکن- ایرنا- چین در یک عقب نشینی آشکار در جنگ تجاری در مقابل آمریکا و برای کاستن از تنش ها میان دو کشور، از اعمال تعرفه های سنگین بر خودروهای آمریکایی خودداری کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سرباز قهرمان ارتش و عملیات مطلع‌الفجر
از آغاز سال۱۳۶۰ که شش ماه از شروع دفاع مقدس می‌گذشت؛ تغییرات بنیادی در وضعیت آمادگی رزمی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران پدید آمد که در نتیجه آن، عملیات‌های آفندی برای عقب راندن نیروهای متجاور رژیم بعثی عراق از مناطق اشغالی شروع شد.
پارلمان کوزوو به تاسیس ارتش رأی داد
۱۰۷ نماینده پارلمان کوزو به تأسیس ارتش این کشور در حالی رأی مثبت دادند که ۹ تن از نمایندگان اقلیت صرب در پارلمان در مخالفت با آن، رأی‌گیری را تحریم کرده بودند.
مایکل کوهن: ترامپ می‌دانست پرداخت حق‌السکوت اشتباه است
وکیل سابق رئیس جمهور آمریکا گفته است که دونالد ترامپ می‌دانسته پرداخت حق‌السکوت به دو زنی که ادعا کرده بودند با او رابطه داشته‌اند، اقدامی اشتباه بود.
عملیات ارتش سوریه علیه تکفیری‌ها در «حماه»
ارتش سوریه مواضع تروریست های تکفیری در حومه شمالی حماه را هدف قرار داد.
زمزمه نقض توافقنامه سوئد از سوی متحد ریاض
تهران - ایرنا - وزیر کشور دولت مستعفی یمن و متحد سیاسی-نظامی ائتلاف سعودی با وجود امضای توافق صلح سوئد از سوی هیات اعزامی دولت متبوع خود از هم اکنون با کوک کردن ساز مخالف، این توافقنامه را به نفع انصارالله دانست و مدعی شد که این جنبش در عمل توافق های به دست آمده را اجرا نخواهد کرد.
ویدئو -  ابرسازه‌های آلمان نازی - قسمت سیزدهم
دوره کاری «بانوی صورتی» در تلویزیون کره شمالی پایان یافت
مسجدجامعی: هیچ نمادی از دانشجو در خیابان 16 آذر تهران نیست
نقد منصافه بازتابی اصلاحی ارائه دهد
پخش یک سریال کره‌ای از شبکه دو
سریال محرم ۹۸ در آخرین مراحل نگارش
روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام ادعای ˮحالا خورشیدˮ را رد کرد
سازمان گزارشگران بدون مرز خواستار آزادی فوری عکاس بحرینی شد
با اقدامات سلبی نمی‌توان موج نافذ رسانه در کشور را متوقف کرد
رسانه‌هایی که بخار کله مردم را خالی می‌کنند!