ترانزیت کالا در بندر چابهار رشد پنج برابری داشته است

08:36 ۷۰ روز و ۱۱ ساعت پیش ایرنا 71 0
ترانزیت کالا در بندر چابهار رشد پنج برابری داشته است

چابهار - ایرنا - مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: ترانزیت کالا در بندر چابهار از سال گذشته تاکنون نسبت به 6 سال قبل (از سال 1389 تا 1395) رشد پنج برابری داشته است.

ایرنا

بهروز آقایی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: عملکرد ترانزیت کالا در بندر شهید بهشتی چابهار از سال 1389 تا 1395، 20 هزار تن بود که پس از افتتاح فاز نخست بندر در سال گذشته (1396) تاکنون به بیش از 100 هزار تن رسیده است.
وی بیان کرد: بندر شهید بهشتی چابهار پس از افتتاح فاز نخست مورد توجه سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای صادرات و واردات کالا قرار گرفته است.
مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان افزود: همچنین عملیات تخلیه و بارگیری کالاهای کانتینری از ابتدای سالجاری تاکنون نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از 77 درصد، کالای نفتی 11 درصد و ورود کالای غیرنفتی به طور مستقیم از بنادر مبدا 52 درصد رشد داشته است.
آقایی ادامه داد: رشد عملکرد تخلیه و بارگیری کالا پس از افتتاح فاز نخست بندر شهید بهشتی 30 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است.
به گفته وی بندر چابهار با توجه به تخفیف های در نظر گرفته شده ارزانترین و با صرفه ترین بندر در بین بنادر حوزه خلیج فارس و دریای عمان برای ترانزیت و صادرات کالا محسوب می شود.
وی تصریح کرد: تخفیف های ویژه به لاینرهای خارجی، اصلاح تعرفه های حقوق، عوارض و هزینه های بندری سبب شده تا چابهار به ارزانترین بندر در کل منطقه خلیج فارس و دریای عمان تبدیل شود.
مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان بیان کرد: سازمان بنادر و دریانوردی برای کشتی های خارجی متعلق به لاینرهای بین المللی در بندر شهید بهشتی چابهار 90 درصد تخفیف THC (هزینه تخلیه و بارگیری کانتینر) به مدت سه ماه در نظر گرفته و میزان این تخفیف برای سه ماهه دوم 70 درصد و برای 6 ماه بعد 30 درصد است.
وی تصریح کرد: با توجه به انجام بازاریابی ها و اعطای مشوق ها از طریق سازمان بنادر و دریانوردی به صاحبان بار، کالا و سرمایه گذاران حوزه های دریایی و بندری شاهد ترافیک بار و کالا در این بندر اقیانوسی هستیم به گونه ای که از ابتدای سالجاری تاکنون عملکرد نفتی و غیر نفتی تخلیه و بارگیری در بندر چابهار حدود 30 درصد رشد داشته است.
مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان از جمله مشوق های دیگر در نظر گرفته شده را تخفیف 80 درصدی برای حقوق و عوارض وارد بر کشتی ها، تخفیف 80 درصد در هزینه توقف وارد بر کشتی ها، 60 درصد در هزینه های راهنمایی، یدک کشی و لایروبی وارد بر کشتی ها، تخفیف 85 درصدی در انبارداری کانتینرهای صادراتی و ترانزیت خارجی و تخفیف 75 درصدی برای انبارداری کانتینر خالی عنوان کرد.
وی همچنین مشوق های غیر تعرفه ای را تخصیص تسهیلات از محل وجوه اداره شده به بخش های غیر دولتی برای خرید و تامین شناورهای حمل مسافر و خودرو، ساخت مخازن نفتی، انبار، سیلو و سایر محوطه های نگهداری کالا در بندر شهید بهشتی چابهار ذکر کرد.
آقایی نبود اعمال رشد اجاره بهای ثابت قرارداد اجاره اراضی به مدت پنج سال در مدل های مالی، احتساب نرخ بازگشت داخلی 30 درصد برای قراردادهای سرمایه گذاری در بندر شهید بهشتی چابهار در مدل های مالی، اعطای معافیت پرداخت سهم درآمدی سازمان در تمامی قراردادهای سرمایه گذاری شامل اجاره بهای متغیر، سهم باربری، انبارداری و خن کاری و THC در خصوص کالاهای مازاد بر تعهد تناژ به مدت پنج سال از زمان بهره برداری را از دیگر مشوق ها در بنادر چابهار دانست.
وی ادامه داد: الحاق بنادر شهید بهشتی و کلانتری به منطقه آزاد چابهار و تسری قانون مناطق آزاد نظیر معافیت های مالیاتی و گمرکی می تواند فصل جدیدی از رونق و توسعه و استقبال سرمایه گذاران را بدنبال داشته باشد.
مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: بندر چابهار موقعیت مناسبی برای حمل و نقل، ترانزیت و ترانشیپ (حمل و نقل دریایی) کالا دارد و بهترین و کم هزینه ترین مسیر ترانزیت به کشورهای آسیای میانه و افغانستان است.
به گزارش ایرنا چابهار هم اینک دارای 2 بندر بزرگ و مهم شهید بهشتی و شهید کلانتری است که تاکنون چه در زمان جنگ و چه پس از آن نقش بسیار مهمی در صادرات و واردات کالا داشته اند.
در سال 1352 طرح جامع تاسیس بندر چابهار مطرح و قراردادهای تاسیس با پیمانکاران مربوطه امضا شد و پس از انقلاب اسلامی به دلیل کمبود منابع مالی بخشی از طرح به تعویق افتاد و بخشی از طرح شامل اسکله نصب سریع و موج شکن آغاز و به انجام رسید.
عملیات اجرایی بندر شهید کلانتری که یکی از 2 بندر مهم چابهار است از سال 1362 بطور جدی آغاز و باتکمیل چهار پست اسکله فلزی در همان سال عملاً به بهره برداری رسید.
بندر شهید بهشتی نیز به عنوان دومین بندر مهم چابهار در سال 1361 با توجه به شرایط خاص حاکم بر خلیج فارس و جنگ تحمیلی عراق علیه ایران و با تاکید دولت وقت بر لزوم داشتن بندری در خارج از تنگه هرمز و خلیج فارس ساخته شد.
بندر چابهار در زمان جنگ تحمیلی به دلیل واقع شدن در کرانه دریای عمان (مکران) و ارتباط با آبهای آزاد و دوری از مرکز بحران نقش مهمی در صادرات و واردات ایفا کرد.
چابهار به عنوان مهمترین بندر تجاری در خارج از خلیج فارس از نظر سیاسی و استراتژیک ملی در مواقع جنگ و بحران ها، منطقه ای مجزا و نقطه ای کلیدی برای تنفس اقتصادی بازرگانی خارجی کشور و ضمانتی برای گردش کار صنایع و فعالیت های اقتصادی آن محسوب می شود.
قرار گرفتن چابهار در یک خلیج موقعیت بندری ایده آلی را برای توسعه فیزیکی آینده به آن می دهد که بسیاری از بنادر دنیا دارای این حسن نیستند.
اسکله بندر شهید بهشتی چابهار با مساحت 240 هکتار دارای 16 هکتار محوطه های بارانداز و 30 هزار متر مربع انبارهای مسقف و اسکله شهید کلانتری نیز دارای 30 هزار متر مربع مساحت، 35 هزار متر مربع بارانداز، 30 هزار متر مربع انبار مسقف و 14 هزار و 500 متر مربع محوطه کانتینری است.
بندر شهید بهشتی پنج پست اسکله و شهید کلانتری نیز پنج پست اسکله برای پهلوگیری شناورهای تجاری دارند که سه پست از اسکله شهید بهشتی چند منظوره و یک پست اسکله نفتی و اسکله شهید کلانتری نیز دارای یک پست چند منظوره و سه پست کالاهای عمومی است.
بندر شهید بهشتی از سال 1362همزمان با سفر رهبر معظم انقلاب و بندر شهید کلانتری نیز در همان سال بطور رسمی افتتاح شده است.
شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان براساس سرشماری آبان سال 1395 با جمعیت 283 هزار و 204 نفر و 48 هزار و 147 خانوار از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به شهر کنارک متصل است.
شهر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از سه شهر به نام های چابهار، پلان و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.
3043**3042


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

طرح جالب توجه پیراهن تیم والیبال لهستانی
تیم والیبال «اشتچین» در لیگ برتر لهستان از طرح قابل توجه و منحصر به فردی برای پیراهن‌های خود استفاده می‌کند.
تانک روس و اسنایدر آمریکایی در فینال ۹۷ کیلوگرم
فینالیست های دو وزن پایانی مسابقات کشتی آزاد 2018 قهرمانی جهان مشخص شدند.
علیپور: بهترین تیم آسیا هستیم
آقای گل سرخپوشان درباره دیدار برگشت پرسپولیس و السد گفت: ما گول بازی رفت را نمی‌خوریم و در باد آن مسابقه نمی‌خوابیم.
ویلیان: چلسی فقط هازارد نیست
ادن هازارد زیر نظر مائورتزیو ساری بار دیگر به روزهای اوج خود بازگشته و به ستاره بی چون و چرای چلسی تبدیل شده است.
واکنش مورینیو به شایعات بازگشت به رئال
از روز گذشته شایعات مختلفی در رسانه های اسپانیایی منتشر شده مبنی بر علاقه رئال برای بازگرداندن مورینیو.
گزارش تمرین پرسپولیس
دو پیشکسوت باشگاه پرسپولیس در تمرین امروز این تیم حاضر شدند و به تماشای تمرین شاگردان برانکو پرداختند.
صالح: نوری و زارع شاگردان خودم بوده‌اند
سرمربی تیم فوتبال فجر سپاسی گفت: پژمان نوری و مازیار زارع در ملوان شاگرد خود من بوده‌اند.
گرشاسبی: حسینی ستون اصلی تیم است
مدیرعامل باشگاه پرسپولیس گفت: باید از برانکو ایوانکوویچ در مورد موضوعی که راجع به سبیل گذاشتن مطرح کرده سوال کنم تا اگر این قرار را گذاشته همه با هم سبیل بگذاریم.
اسطوره‌های پرسپولیس در آخرین تمرین
اسطوره‌های باشگاه پرسپولیس در آخرین تمرین این تیم پیش از جدال با السد حضور یافتند و برای شاگردان برانکو آرزوی موفقیت کردند.
پیروزی پرسپولیس پاکدشت و توقف نود ارومیه
پرسپولیس پاکدشت موفق شد در هفته نهم لیگ دسته یک فوتبال ایران با پنج گل شهرداری تبریز را درهم بکوبد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خاندان حاکم عربستان به خانواده خاشقچی تسلیت گفت
تهران- ایرنا- خاندان حاکم عربستان که خود متهم به صدور دستور قتل خاشقچی روزنامه نگار سعودی هستند، مرگ وی را به خانواده اش تسلیت گفتند.
افزایش غیرقانونی 6 برابری برخی کالاهای مصرفی مردم
رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم صوتی تصویری و لوازم خانگی البرز گفت: قیمت برخی کالاهای مصرفی مردم در بازار به طور غیرمنطقی و غیرقانونی تا 6 برابر هم افزایش داشته است.
مرور آثار عباس کیارستمی در جشنواره‌ی فیلم رشد
فیلم‌های آموزشی و تربیتی عباس کیارستمی در چهل و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم رشد نمایش داده خواهد شد.
میدل ایست: محافظ ˮبن سلمانˮ بخشی از جسد ˮخاشقچیˮ را به عربستان انتقال داده است
یک سایت انگلیسی به نقل از منابع ترکیه‌ای نوشته است، محافظ ولی‌عهد عربستان سعودی بخشی از جسد خبرنگار مخالف حکومت را به عربستان سعودی انتقال داده است.
افزایش قیمت طلا در واکنش به عقب‌گرد دلار
قیمت طلا در معاملات روز دوشنبه بازار آسیا که دلار افت کرد و نگرانی‌ها نسبت به رشد تنش‌های سیاسی بر اقتصاد جهانی از این فلز ارزشمند پشتیبانی کرد، افزایش یافت.
90 درصد زائران اربعین از مسیرهای جاده ای وارد عراق می شوند
وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی، متخصص و توسعه گراست
شرکت چینی خط آهن ماکو - جلفا را مطالعه می کند
شرکت های ریلی 86 میلیارد تومان از دولت طلب دارند
برترین های روابط عمومی ایران معرفی شدند
بلوار امام خمینی (ره) قیامدشت بهسازی شد
رانندگان در راه مانده فقط با امدادخودروهای رسمی تماس بگیرند
آذری جهرمی: نوسان ارزی رشد بخش ارتباطات را کند می کند
ساماندهی ساحل بهمنشیر نیازمند هشتهزار میلیاردریال اعتبار است
واگن های ایرانی در مسیر ریلی ایران - ترکیه استفاده می شود