مخالفان نژادپرستی در واشنگتن تظاهرات کردند

06:44 ۴ روز و ۲۲ ساعت پیش ایرنا 76 0
مخالفان نژادپرستی در واشنگتن تظاهرات کردند

تهران- ایرنا- هزاران مخالف نژادپرستی و تعداد انگشت‌شماری از هواداران برتری نژادی سفیدپوستان در نزدیکی کاخ سفید در واشنگتن تظاهرات کردند.

ایرنا

به گزارش دوشنبه ایرنا به نقل از تارنمای هیل، تجمع کوچک افراطی‌ها با نام «جناح راست را احیا کنید2» برگزار شد. تنها بیست و چند نفر به تجمع هواداران برتری نژادی سفیدپوستان در پارک «لافایت» در نزدیکی کاخ سفید ملحق شدند. حتی برخی رسانه‌ها شمار آنها را 10 تا 15 نفر اعلام کردند.
قرار بود این تجمع دو ساعت به طول انجامد اما شرکت‌کنندگان پس از چند دقیقه تحت اسکورت پلیس محل تجمع را ترک کردند، در حالی که شمار زیادی از مخالفان نژادپرستی با سروصدا آنها را بدرقه کردند. سخنرانی «جسیون کسلر» سازمان‌دهنده تظاهرات پارسال و امسال نیز لغو شد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، بارش باران باعث شد که تجمع افراطی‌ها زودتر از برنامه تمام شود.
این در حالی بود که هزاران نفر دیگر در نزدیکی کاخ سفید تجمع کردند تا مخالفت خود را با نژادپرستی اعلام کنند. از کودکان گرفته تا افراد بازنشسته در این تجمع حضور داشتند. به گزارش تارنمای هیل، صدها نفر از این افراد در پارک لافایت و هزاران تن دیگر در خارج از آن دست به تظاهرات زدند. بنا بر برخی آمارها، حدود دو هزار نفر در لافایت و اطراف آن حضور داشتند.
بعدازظهر یکشنبه به وقت محلی فضای پارک لافایت ملتهب بود. بنابراین پلیس در محل مستقر شده و برای جلوگیری از درگیری میان معترضان هر دو جناج موانعی مستقر کرد. با این حال، گروه‌های مخالف نژادپرستی علیه افراطی‌ها شعار می‌دادند: «شرم، شرم، شرم»، «نازی‌ها بروید به خانه» و «زندگی سیاهان مهم است.»
در شهر «شارلوتس‌ویل» در ایالت ویرجینیا نیز که سال گذشته شاهد تظاهرات هواداران برتری نژادی سفیدپوستان و مخالفان آنها بود، تظاهرات مشابهی برگزار شد. شماری از معترضان در مراسم یادبود «هیتر هایر» که سال گذشته توسط یک فرد افراطی کشته شد، حضور یافتند. طبق گزارش‌ها، در پی درگیری میان افراد دو گروه، چهار نفر در پایین‌شهر شارلوتس‌ویل و دو نفر دیگر در حوالی مجسمه «رابرت لی» از فرماندهان نظامی ایالت‌های هوادار نژادپرستی در قرن نوزدهم بازداشت شدند.
دقیقا یک سال پیش جمعیتی پنجاه نفره از هواداران برتری نژادی سفیدپوستان و گروه‌های راست افراطی در شهر کوچک شارلوتس‌ویل در ایالت ویرجینیا گردهم آمدند. آنها در حالی که مشعل‌های روشن یا سلاح‌های نیمه‌خودکار در دست داشتند، به سوی تندیس «ژنرال رابرت لی» از رهبران جبهه طرفدار برده‌داری در دوره جنگ‌های داخلی آمریکا راهپیمایی کرده و شعار می‌دادند: «زندگی سفیدها اهمیت دارد» و «یهودیان جای ما را نخواهند گرفت.»
در پایان تجمع افراط‌گریان یا به عبارتی «راست جایگزین»، یکی از راهپیمایان تندرو با خودرو به میان جمعیت دیگری که علیه نژادپرستان تظاهرات کرده بودند، رفت و زن جوانی به نام «هیتر هایر» را زیر گرفت و کشت.
آمریکایی‌ها چشم به دهان «دونالد ترامپ» دوخته بودند تا ببیند او چه می‌گوید. او نه تنها سخنی در محکومیت اندیشه هواداران برتری نژادی سفیدپوستان نزد بلکه اعلام کرد: «آدم‌های بسیار خوبی در هر دو جناح پیدا می‌شود.» ترامپ پیش از تجمع امسال نیز در توئیتی نوشت که با «هر نوع نژادپرستی» مخالفت است اما اشاره مشخصی به سفیدپوستان نژادپرست نکرد.
افراطی‌ها سال گذشته تظاهرات خود را تحت عنوان «جناح راست را احیا کنید» و در اعتراض به طرح برداشته شدن تندیس رابرت لی سازماندهی کرده بودند. ژنرال لی از فرماندهان ایالت‌های جنوبی آمریکا یا «ایالات موتلفه آمریکا» (موافق برده‌داری) بود که در قرن نوزدهم با ائتلاف شمال به جنگ پرداخت و در نهایت شکست خورد. هر ساله تجمعات ریزی به یاد دوران استقرار ایالات موتلفه برگزاری می‌شود. گروه دیگری نیز تظاهراتی علیه آنها بر پا می‌کنند.
«نیکویاه واکر» شهردار شارلوتس‌ویل گفته که زخم های این شهر پس از اتفاقات سال گذشته هنوز التیام نیافته است. واکر به شبکه سی.بی.اس گفت: یک سال کافی نیست. ما از مسائلی حرف می‌زنیم که قرن‌ها اینجا جریان داشته است.
شبک**9423**3404


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

نکاتی که بیماران دیابتی باید در ورزش رعایت کنند
بیماران مبتلا به دیابت نوع دو نیاز به ورزش کردن دارند تا قند خون خود را کاهش دهند اما آنها باید نکاتی را بعد از ورزش رعایت کنند تا پا درد و مشکلات در این ناحیه پیدا نکنند.
همه چیز درباره ˮلیگ بسکتبال حرفه‌ای آمریکا NBAˮ
مسابقات بسکتبال حرفه‌ای آمریکا NBA از سال ۱۹۴۹ تاکنون در آمریکا برگزار می‌شود. در این جا به جزئیات این لیگ و تاریخچه آن پرداخته‌ایم.
دردسرهای لیگ فوتسال بانوان تمامی ندارد
مشکلات لیگ برتر فوتسال بانوان قبل از شروع لیگ آغاز شده بود و در ادامه مسابقه‌ها با انحلال یکی از تیم‌های حاضر، همچنان این مشکلات ادامه دارد.
پیامدهای خوب و بدهای ˮمدلینگˮ کودکان و چند توصیه به خانواده‌ها
استفاده از فضای مجازی در همه سنین حتی میان کودکان و نوجوانان به قدری شیوع پیدا کرده است که خطرات زیادی آنها را در بهره گیری از این تکنولوژی تهدید می‌کند. بسیاری از والدین به دلیل نگرانی سعی دارند با ایجاد کنترل و محدودیتهای لازم در استفاده از تکنولوژی به کودکان خود مهارتهای لازم در جهت استفاده صحیح از آن را آموزش دهند، این درحالیست که برخی والدین نیز از کودکان خود به عنوان کالا و یا مدل در دنیای مد در شبکه‌های مجازی استفاده کرده و توجهی به تبعات و تاثیر آن در شکل‌گیری ابعاد شخصیتی فرزند خود ندارند.
پریناز ایزدیار و تندیس ارزشمندش- عکس
پریناز ایزدیار در جشن حافظ برنده بهترین بازگیر زن شده است.
ملزم به استفاده از قواعد کلاسیک سینما نیستیم
سامان با بیان اینکه کارگردانی در سینما پیچیده ترین کار است، یادآور شد: قواعد کلاسیک سینما را می توان برای اجرا و یا اجرا نکردن یاد گرفت، اما ما ملزم به استفاده از آنها نیستیم ولی ضرورت دارد تا آنها را یاد بگیریم.
چگونه کودکان خود را در مقابل زورگویی مقاوم کنیم؟
الهام صدقی روان شناس و مشاور کودک اظهار کرد: یکی از مشکلاتی که کودکان در سنین مدرسه با آن رو به رو هستند، مورد زورگویی قرار گرفتن توسط همکلاسی هاست.
دیپلماسی فرهنگی با عکاسی
دبیر جشنواره بین‌المللی عکس خیام می‌گوید این جشنواره می‌تواند به عنوان یک دیپلماسی هنری عمل کند.
عاملی که احساس تنهایی را تشدید و مسری می‌کند
تأثیرات منفی تنهایی و انزوای اجتماعی در سلامت در حال حاضر با افزایش نرخ مرگ زودهنگام همراه است. به طوری که یک مطالعه تا آنجا پیش رفت که این عامل را به تاثیرگذاری مرگ و میر بر اثر مصرف سیگار و الکل دانست.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پیش‌بینی یک اقتصاددان از وضعیت تورم در ماه‌های آینده
عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه شهید چمران اهواز معتقد است: همراه با ارائه شدن بسته ارزی جدید یک سری اصلاحات و اقدامات تکمیلی در جهت کنترل افراد و شرکت‌هایی که ارز ارزان را صرف سودهای کلان خود کردند نیاز دارد و البته این اقدامات تکمیلی، علاوه بر دولت نیاز به مشارکت فعال نهادهای قضایی و نظارتی دارد تا از سوء استفاده های بعدی جلوگیری شود.
12 شهید در انفجار مخزنی در نزدیکی کربلا
در انفجار مخزنی متعلق به نیروهای الحشد الشعبی در نزدیکی کربلا دست کم ۱۲ نفر شهید شدند.
از آثار و خانه محمدعلی سپانلو چه خبر؟
دوست و وصی محمدعلی سپانلو نسبت به پرداخت نشدن حق تألیف آثار این شاعر فقید توسط ناشران اعتراض کرد و گفت: صحیح نیست اهل فرهنگ با یکدیگر این‌طور رفتار کنند.
هدیه کاظمی: به کسب بهترین نتیجه در آسیا خوشبینم + فیلم
هدیه کاظمی یکی از پاروزنانی است که شانس مدال در اندونزی دارد. ‌او پبش از ترک ایران و حضور در پالمبانگ محل برگزاری بازی‌های آسیایی تاکید کرد که به کسب بهترین نتیجه امیدوار است.
نخستین پیروزی ترابزون اسپور با حسینی
ترابزون اسپور که در ترکیب از بازیکن ایرانی اش بهره می برد توانست سیوا اسپور را شکست دهد و نخستین پیروزی اش را در سوپر لیگ ترکیه جشن بگیرد.
هواپیمای ارتش آمریکا در اوکلاهوما سقوط کرد
50 هزار سوری به شهر رقه بازگشته اند
امریکا :توافق واشنگتن و ترکیه برای عملیات منبج تغییر نمی کند
ترامپ ، ترکیه را تهدید کرد
آمریکا بسته 230 میلیون دلاری بازسازی سوریه را لغو کرد
آمریکا از ونزوئلا خواست زندانیان سیاسی را آزاد کند
آمریکا ارتش میانمار را تحریم کرد
مسکو به شرایط یک زندانی روس در آمریکا اعتراض کرد
تعیین تکلیف پست نخست وزیری عراق شتاب گرفت
رسانه های آمریکا چشمان خود را در قبال فاجعه یمن بسته اند