ورود به بازار کار خارجی، عامل اصلی مهاجرت تحصیل کردگان است

08:14 ۶۴ روز و ۱۵ ساعت پیش ایرنا 162 0
ورود به بازار کار خارجی، عامل اصلی مهاجرت تحصیل کردگان است

تهران- ایرنا- یافته های یک پژوهش از مهاجران ایرانی نشان می دهد بیش از 40 درصد مشارکت کنندگان در این پژوهش برای کسب تجربه در بازار کار خارجی، کشور را ترک کرده اند.

ایرنا

به گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا، مهاجرت در سال های اخیر تبدیل به یکی از ابر روند های جهانی شده و بر اساس آمار سازمان بین المللی مهاجرت/ IOM، نزدیک به 35 درصد کل مهاجران دنیا را مهاجران با مهارت بالا و دارای تحصیلات دانشگاهی تشکیل می دهند.
بر اساس آمارهای جهانی تعداد مهاجران در سطح جهانی 75 میلیون نفر در سال 1960 بود که در سال 2018 به 250 میلیون نفر رسیده است، چهار کشور انگلیسی زبان آمریکا، کانادا، انگلیس و استرالیا مقاصد اولیه و اصلی مهاجران هستند؛ هر چند این روند در سال های پیشرو به دلیل سیاست های رئیس جمهوری آمریکا در تغییر قوانین اعطای ویزا و پیامدهای برگزیت (خروج انگلیس از اتحادیه اروپا) تغییر خواهد کرد.
مطالعه مزبور به همت موسسه مطالعات و مدیریت جامع و تخصصی جمعیت کشور، پژوهشکده سیاستگذاری علم، فناوری و صنعت دانشگاه صنعتی شریف با همکاری مرکز مطالعات اجتماعی دانشگاه مانهایم آلمان/ Mannheim و با نظرسنجی آنلاین از 425 ایرانی تحصیلکرده مهاجر به ثمر رسیده که از این تعداد 75 درصد خارج از کشور و 25 درصد داخل ایران بوده اند که در بازه زمانی حدود 10 سال گذشته مهاجرت کرده یا به کشور بازگشته اند.
هدف از انجام این نظرسنجی واکاوی دلایل مهاجرت، عوامل رانشی و کششی (push and pull factors) برای مهاجرت و بازگشت به کشور، رسیدن به راهکارهایی برای ترغیب بازگشت ایرانیان تحصیلکرده و ایجاد ارتباط و شبکه سازی با این افراد و انتقال آموخته های آنان و در نهایت ارائه این نتایج به تصمیم گیران کشور برای مداخله در سیاست های کلی مهاجرت و بازگشت به کشور است.
مجری این طرح روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا در مورد نظرسنجی یاد شده توضیح داد: برای شناسایی عوامل خروج و بازگشت در چارچوب نظریه توامان جاذبه و دافعه به بررسی چهار دسته از عوامل پرداخته ایم؛ عوامل یادشده شامل عوامل آموزشی و پژوهشی، اقتصادی و شغلی، اجتماعی و فرهنگی و عوامل سیاسی است که برای پی بردن به انگیزه های مهاجرت و بازگشت مشارکت کنندگان در طرح در قالب بیش از 100 سوال به این عوامل دست یافته ایم.
دکتر بهرام صلواتی اضافه کرد: جمع بندی همه عوامل نشان می دهد 40 درصد از مشارکت کنندگان در این نظرسنجی به دلیل میل به داشتن مدرک تحصیلی یا سابقه کاری خارج از کشور و 31 درصد از آنها نیز برای کسب تجربه زندگی در خارج از کشور مهاجرت کرده اند و در نهایت 90 درصد از این افراد با ویزای آموزشی و پژوهشی کشور را ترک و از کانال آکادمیک مهاجرت کرده اند.

***ایرانیان؛ تغییر روند جهانی
عضو پژوهشکده سیاستگذاری علم، فناوری و صنعت دانشگاه صنعتی شریف ادامه داد: یکی از یافته های این نظرسنجی ما را به خصوصیتی خاص در میان ایرانیان مهاجر هدایت کرد؛ روند کلی در دنیا این است که افراد به ادامه تحصیل غالباً با هدف یافتن شغل مناسب می پردازند و به محض یافتن شغل مناسب، از بازار تحصیلی خارج شده و به بازار کار ملحق می شوند که اصطلاحا به آن school to work transition یا 'انتقال از آموزش به کار' می گویند ولی این روند در میان مهاجران ایرانی برعکس است و work to school transition انتقال از کار به آموزش را ما مشاهده می کنیم؛ یعنی حتی افرادی که شغل و امنیت شغلی دارند برای امور آموزشی از بازار کار خارج شده و به کسب مدارج هم سطح یا بالاتر اقدام می کنند.
وی در توضیح این امر اظهار داشت: در کشور ما به دلایل مختلف تعاملات اقتصادی یا تبادل نیروی کار با کشورهای دیگر و کشورهای همسایه توسعه نیافته است؛ در حالی که در مناطق مختلف دنیا به این موضوع توجه شده است مثلا در آمریکای شمالی با همسایگان جنوبی، یا در کل 28 کشور عضو اتحادیه اروپا با هم یا در مناطق جنوب شرق آسیا به آسانی تبادل نیروی کار صورت می گیرد، ولی این فرصت پیش روی نیروی کار داخل کشور نیست و این امر موجب می شود افراد با اقدام برای ویزای آموزشی و پژوهشی از کشور خارج شوند تا بعد از پایان دوره آموزشی بتوانند فرصت شغلی بیابند.
وی در پاسخ به این سوال که تحصیلکردگان شاغل داخل کشور چه نیازی به کار کردن در خارج از کشور می بینند که در پی آن اقدام به مهاجرت کنند، گفت: از مجموع 250 میلیون مهاجر سال 2018، بیش از 35 درصد افراد تحصیلکرده و نیروی کار ماهر هستند و به نظر می رسد بیش از 70 درصد دانش آموخته های دنیا به دلیل فضای جهانی شده و تاثیرات گلوبالیزیشن به داشتن تحصیل و تجربه کاری بالاتر در خارج از کشور علاقه دارند.
دکتر صلواتی با اشاره به دیگر نتایج این مطالعه افزود: 75 درصد از مشارکت کنندگان در این نظرسنجی که متقاضی مهاجرت بوده اند، قبل از مهاجرت شاغل و 50 درصد از آنان حتی قراردادهای یکساله و بالاتر داشته اند.


***مهاجرت کور، چرا
وی همچنین یکی دیگر از مختصات در مهاجرت ایرانیان را عدم آشنایی یا کم آگاهی نسبت به کشور مبدا برشمرد و افزود: کمتر از نصف مشارکت کنندگان در این نظرسنجی یعنی 43 درصد از آنان مقصد اولیه مهاجرت خود را به عنوان مقصد نهایی انتخاب کرده بودند و مابقی مجدداً اقدام به مهاجرت و جابجایی به کشور دیگری کرده اند؛ به نظر می رسد چمدان را به سوی اولین کشوری می بندیم که بتوانیم از آن پذیرش آموزشی و پژوهشی بگیریم.
«بر اساس این نظرسنجی 33 درصد از مشارکت کنندگان اطلاعات متوسط از کشور مبدا داشته، 40 درصد اطلاعات کم و کمتر از 30 درصد با اطلاع از کشور مبدا مهاجرت خود از کشور خارج شده اند».

***برنامه برای بازگشت
عضو هیات علمی موسسه مطالعات جمعیتی همچنین در مورد سوالات مرتبط با بازگشت مهاجران تحصیلکرده نیز گفت: این موضوع را در قالب یک سوال صریح که آیا برنامه بازگشت به ایران دارید، در نظرسنجی مطرح کرده ایم و حدود 50 درصد از مشارکت کنندگان گفته اند فعلا برنامه ای برای بازگشت نداریم، 27 درصد در کوتاه مدت و 25 درصد طی 5 تا 10 سال آینده قصد بازگشت داشته اند.
وی تاکید کرد: با وجود این علاقه زیادی برای انتقال تجربه و دانش میان ایرانیان خارج از کشور به همکاران و ایرانیان داخل کشور هست، 75 درصد از پاسخ دهندگان به سوالات نظرسنجی گفته اند قصد انتقال تجربه خود را دارند، 65 درصد معتقد بوده اند بازگشت به کشور می تواند به آن کمک کنند.
دکتر صلواتی افزود: در نتیجه ایرانیان میل و انگیزه بالایی برای بازگشت و دستکم شبکه سازی و ایجاد ارتباط با نهادها و گروه های علمی و افراد ماهر داخل کشور دارند و می توان گفت علقه و روابط گرم خانوادگی و عاطفی ما یکی از مهم ترین عوامل کششی است که برای تبدیل شدن به عمل باید برنامه ریزی و سیاست گذاری و در مرحله بعدی اجرا کرد.
وی تصریح کرد: در نهایت ایجاد ارتباط و انگیزه در تحصیلکردگان ایرانی خارج از کشور باید با ظرافت انجام شود و در صورتی که شرایط اقتصادی و امنیت روانی این افراد تامین شود، منافع زیادی برای کشور در بر خواهد داشت ولی اگر نتوانیم این شرایط را برقرار کنیم شاید حتی دعوت از این افراد که در بسیاری موارد نیز نخبه بین المللی شناخته می شود نمی تواند خیلی کمک کننده باشد.
علمی**9157*2017


گروه های زیر مجموعه علمی پزشکی

فن آوری
فن آوری

آخرین اخبار

روز تاریخی استادیوم آزادی با حضور بانوانِ خاص
بانوان ایرانی مجوز حضور در استادیوم آزادی و در جدال دو تیم ایران و بولیوی را به دست آوردند.
پیروزی یک نیمه‌ای تیم ملی ایران مقابل بولیوی
تیم ملی فوتبال ایران در نیمه نخست موفق شد بولیوی را شکست دهد.
کوپر شکست برابر ایران را جبران کرد
تیم ملی ازبکستان با هدایت سرمربی جدیدشان مقابل قطر به پیروزی رسیدند و آماده حضور در جام ملت‌های آسیا شدند.
فتحی و شفر تماشاگر دیدار ایران و بولیوی
سرپرست و سرمربی باشگاه استقلال تماشاگر دیدار ملی پوشان شدند.
اضافه شدن مدافع مصدوم السد به تمرینات
مدافع تیم فوتبال السد قطر که مدتی به دلیل مصدومیت از میادین دور بود، در تمرینات این تیم شرکت کرد.
آردا توران و گران‌ترین جریمه تاریخ ترکیه
آردا توران به علت درگیری در یک باشگاه شبانه به پرداخت 375 هزار یورو جریمه محکوم شده است.
شفر: مربی و بازیکن نمی‌خواهم
نشست کمیته فنی باشگاه استقلال در حالی با حضور «وینفرد شفر» برگزار شد که مرد آلمانی آبی پوشان تاکید کرد نیازی به بازیکن، مربی یا دستیار دیگری برای اضافه شدن به جمع تیمش نیازی ندارد.
ترکیب اصلی برزیل و آرژانتین اعلام شد
تا ساعتی دیگر برزیل و آرژانتین به مصاف هم خواهند رفت.
از ورود ۳۰ هوادار خانم به آزادی جلوگیری شد
۳۰ هوادار خانم که بدون بلیت و هماهنگی به ورزشگاه آزادی آمدند با ممانعت نیروهای انتظامی مواجه شدند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

دستور دادستان برای بررسی ادعای تعرض به ˮدنیا ویسیˮ
دادستان سنندج به پزشکی قانونی دستور داد ادعای تعرض به دنیا ویسی را بررسی کند.
سوگنامه فریبا داودی مهاجر برای مرگ پروین بختیارنژاد
داودی مهاجر در بخشی از یادداشت خود نوشته است: «با پروین در فرانسه چت می کردم و مرتب می گفت نمی دانی چه رنجی می برم . پروین منهدم شده بود .»
۷۲۷ هزار نفر با یک شغل راضی نمی‌شوند!
اگر در گذشته درآمد یک نفر در خانواده می‌توانست آنها را تامین کند، امروز دیگر نمی‌شود به نان بازوی یک نفر تکیه کرد، چون هزینه‌ها گوی سبقت را از درآمدها ربوده و خانواده‌ها تحمل بیکاری دیگر اعضا را ندارند تا جایی که افراد ناچارند برای درآوردن نان تلاش بیشتری کنند و برای چرخیدن چرخ زندگی به داشتن دو شغل یا بیشتر روی بیاورند.
حضور هیات ایرانی به ریاست نماینده زن در اجلاس IPU
تهران - ایرنا - هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران به ریاست سیده فاطمه حسینی نماینده تهران در مجلس برای شرکت در یکصد و سی و نهمین اجلاس شورای اجرایی اتحادیه بین المجالس جهانی (IPU) وارد ژنو سوئیس شد.
درخواست جدی آیت الله نوری همدانی از بانک مرکزی
مرجع تقلید شیعیان در پیامی به مناسبت افتتاح رادیو اربعین اعلام کرد: به مسافران کشورهای خارجی ارز مناسب اختصاص می‌دهند ولی برای سفرهای زیارتی نباید ارزی اختصاص داده شود! مسئولان بانک مرکزی باید در برابر این سیاست‌های یک بام و دو هوای خود پاسخگو باشند.
ایران 140 سند ثبت اختراع در آمریکا دارد
ضرورت تهیه استانداردهای الزام آور برای محصولات نانویی
26 شرکت در مرکز علم و فناوری دزفول فعالیت دارند
تولید کیسه های پلاستیکی نانویی با ویژگی تجزیه زیر 5 سال
ساخت دستکش واقعیت مجازی بسیار سبک
10 محصول فناورانه در آذربایجان غربی رونمایی شد
ایران سریع ترین رشد رتبه نوآوری جهان را دارد
مرکز رشد پارک علم و فناوری ارومیه افتتاح شد
نمایش 15محصول در نانومَچ در یازدهمین نمایشگاه فناوری نانو
همکاری 40 شرکت ایرانی برای راه اندازی'شهر نانو' در عمان